nLONG riffle 0 GEREGLEMENTEERD i- ACOD VINDT PERSONEELSBELEID STADHUIS ACHTERLIJK ZUSTER F0NCK NAAR CHILI nln9- VOORNAAM BEZOEK BIJ AALSTERSE WIJNGILDE Aalsterse flitsen De Voorpost - 17-2-1978 - 5 Wellicht wordt het bezitten van een «long rifle»», een vaak misbruikt «sportwapen», gereglementeerd. Een wetsont werp van de minister van justitie, Renaat Van Elslande, werd immers door de ministerraad goedgekeurd. Eer het nu echter wet wordt men zegt wegens de pro- endi Lan zal nogal wat maanden du- gesteld dat de meerder heid er over denkt zoals de minister. Dergelijk wapen wordt in ons land vrij ver docht doch als het wets- voorstel eens wet wordt zal iedereen die dergelijk wa pen bezit het binnen de zes chaimaanden moeten laten re gistreren en wie daarna nog een long rifle wil kopen zal dit niet kunnen zonder een geschreven toelating van politie of rijkswacht. Per sonen jonger dan achttien zouden het in elk geval zich niet meer kunnen aanschaf fen. Voor 't ogenblik zouden er zo een half miljoen long rifles in privé-bezit zijn. GEVAARLIJK! v De long rifle, bedoeld als sport- en jachtkarabijn, is e J zeer gevaarlijk gebleken. Tussen 1963 en 1967 wer den 307 misdaden geDleead en meer dan de helft, 171 %f 55°£ebeurde met een long rifle. Reeds lang is men er mee begaan aanschaf en l,v* bezit van deze karabijn te reglementeren maar hierbij siiet men steeds op zwaar verzet. Minister Van Elslan de wil nu echter de zaak doordrukken en wil voor komen dat een long rifle even gemakkelijk kan blij ven worden aangeschaft als bvb een pakje friet WIE KRIJGT EEN VERGUNNING? Het is duidelijk dat politie en rijkswacht geen vergun- ning zullen uitreiken aan I wie reeds een en ander op I zijn kerfstok heeft. Wie er aY dan toch een krijgt zal bij de ,a^ politie genoteerd zijn. Voor de ruim dertigduizend leden n(* van schuttersverenigingen esten van wapenindustrie, wapenhandelaars en schut tersverenigingen. Nog is er verzet van de wa penindustrie die vreest de omzet met een derde te zien dalen en het aantal wapen winkels te halveren, van 300 naar 150. «Een dagelijks gebruikt broodmes of om het even welk scherp voor werp kan even gevaarlijk zijn,» zeggen ze. Minister Van Elslande wil een gemo tiveerde keuze doen. Pu blieke veiligheid gaat bij hem voor. In de meeste van de ons omringende landen kan men zonder vergunning aan geen long rifle geraken. Op dii gebied is ons lande- ke het «paradijs van de long rifle» en menig buitenlander komt er zich hier dan ook een aanschaffen. Ook de invoer zal worden verboden en nauwkeurig zal worden toegekeken op een eventueel ontstaan van een zwarte markt. Wie geen vergunning krijgt kan daartegen beroep aan tekenen bij de Prokureur maar zal dan wel moeten bewijzen dat hij dit wapen broodnodig heeft. Naar zijn mening hierom trent gevraagd verklaarde men ons te Aalst in een welgekende wapenhandel ongeveer wat volgt. «Als men hoopt met een reglementering op de ver koop van een long rifle het banditisme te bestrijden dan heeft men het glad ver keerd voor. Overvallen op postkantoren, op banken, in handelszaken gebeuren niet met long rifles maar me: pistolen en revolvers en die zijn wel gereglemen teerd en bovendien veel handiger en minder opval- is er geen probleem: met dé ler!d in hf1 gebruik. Long lidmaatschapskaart als be- rif,es verkopen we bijna wijs krijgt men een vergun- Ook minister Vranckx legde yy destijd reeds een wetsont werp neer om het gebruik uitsluitend aan mensen die zich op een of andere wijze bedreigd voelen en waarvan velen reeds een voorsmaak je hebben gekregen van wat van de long rifle te regie- hen zou komen te wachten menieren doch dit kwam op staan. Een revolver of de lange baan terecht, naar pistool kunnen ze zich niet aanschaffen, daarvoor heeft men een vergunning nodig, an dus rest hen nog enkel de aanschaf van een long rifle». Dat het bezit van een wapen aanleiding kan zijn tot mis daad wil onze zegsman niet gezegd hebben. «Een wa pen is maar gevaarlijk wan neer het in handen is van een gevaarlijk persoon en dergelijk gevaarlijk individu zal., zo hij het met geen long rifle kan doen, wel een an der voorwerp, een mes, een schroevedraaier of dergelij ke, vinden om zijn wandaad te plegen. Met een regl.e- mentering op de long rifle komt men daarbij geen sfap vooruit». «Wat men er wel mee zal bereiken is een administra tieve rompslomp om van te kotsen want het wordt dan wel een paperasserie van jewelste. Als ik elk doosje kogels van om het even welk kaliber moet noteren en er boek van houden kan ik de zaak wel sluiten. Dat is immers niet doenbaar». Da: een long riffle niet steeds een lange loop heeft zoals men via de terminolo gie zou kunnen veronder- s'ellen is inderdaad waar. Er zijn immers allerlei soor- •en modellen in het long rifle-type en het «long rifle slaat enkel op de lengte van de kogel. «Neen, de verkoop van long rifles willen reglementeren heeft geen zin. Dat onder vond reeds voor enkele ja ren minister Vranckx. Daarenboven zou het op het gebied van beteugeling van de misdadigheid geen nut hebben». Dat men in de reglemente- - ring wil bedingen dat geen wapens aan minder dan achttienjarigen mogen wor den verkocht is volledig overbodig volgens onze zegsman. «Geen enkele wapenhandelaar heeft het ooit in zijn hoofd gehaald een wapen aan een jongen van min dan achttien te ver kopen. Ook een wapenhan delaar heeft een geweten». Tot daar onze Aalsterse wa penhandelaar. L.H. i De lezer zal zich het gesprek herinneren dat de Voorpost had met I schepen van personeelszaken Antoon Blommaert (DV 3/2/1978) over het ongenoegen dat (overigens nog altijd) heerst in de rangen van de zowat 800 personeelsleden van de stedelijke administratieve i diensten, brandweer en politie en daarbij niet het minst met de I personeelsleden uit de randgemeenten die aan hun situatie van feitelijke tweederangsambtenaren graag een einde zouden zien komen. Het probleem betreft het uitblijven van de gemeenteraads goedkeuring van het nog steeds even uitblijvend basiskader dat over het personeelsbestand van na de fusie dient opgesteld. Het ACOD heeft daar voor enkele dagen volgende mening over uitgebracht. Het ACOD-bestuur van de afdeling Aalst, sektor Lokale en Regionale Besturen, dat het personeel van de plaatselijke stads- en OCMW-besturen ve- renigt. hoorde het verslag over de onderhandelingen bij de stad Aalst en vond nogal wat addert jes in het gras. Het klaagt dc «enorme achterstand» aan inzake personeelszaken. Aldus het ACOD: de herbenoeming van het Madspersoneel op basis van het zgn. statuut Gent. gestemd op 10 december 1976. werd tot op heden niet doorgevoerd; de vaststelling van het nieuw personeelskader van de stad en dc vroegere randgemeenten —als loutere samenstelling van dc goedgekeurde personeelska- derswerd door het ACOD gevraagd in april 1977. De ACOD vroeg een nieuw uitge breid kader... Resultaat: pas in december stemde de gemeente raad het ACOD-voorstel,..op interpellatie van de CVP. Dit tijdverlies moet zeker op tekening van het stadsbestuur geschreven worden dat zolang besluiteloos gebleven is. (Het OCMW heeft dit maanden geleden reeds gedaan). •Het geldelijk statuut Gent werd op aandringen van ACOD eindelijk in de gemeenteraad *an december 1977 uitgebreid tot al het personeel van de vroegere randgemeenten. Dc praktische uitwerking moet c venwel nog beginnen; - de vergoedingen voor buitenge wonc prestaties (vb. overwerk zondag- en nachtprestaties, vui en gevaarlijk werk. onvoorziene oproepingen, enz.) werden nog steeds niet aangepast aan het statuut Gent hetgeen voor de betrokkenen een verlies bete kent tot 1 januari 1974; - door de vertragingsmaneuvers van het vorige bestuur werd tot Als eerste commanderij in het Vlaamse land, is Aalst er in geslaagd een afvaardiging van de «Union des crus classés de Graves» uit Bordeaux, voor een unieke degustatie naar Aalst te krijgen. Deze manifestatie gaat door in de Borse van Amsterdam op 5 maart te 17u30. Deheer^nthonyPerrin vice président de l'union, zal de intronisatie houden. (RvdP) Vandaag vrijdag vertrekt Zuster Fonck voor de eerste keer naar Chili. Ze behoort tot de «Kongregatie van de Zusters Francis kanessen van Crombeen», voor wie zij al 33 jaar in het onderwijs staat: 20 jaar te Moorsel (18 jaar lesgeefster en 2 jaar direktrice Wijkschool en Centrum) 8 jaar in Denderleeuw (direktrice in Mater Dei) en 5 jaar te Aalst (direktrice St. Jozefschool). Door omstandigheden kwam het er al die jaren niet van om als missionaris naar Zuid-Amerika te vertrekken, wat zuster Fonck altijd het liefst had gedaan. Maar ook hier te lande had het katoliek onderwijs zijn beschik bare krachten nodig. Nu is er vanuit onze kongregatie in Chili een alarmkreet gekomen, en kreeg men de toelating erop te antwoorden. De kongregatie van de Zuster Franciskanessen van Crombeen (Juffrouw Crombeen was er de stichteres van) heeft huizen in twee Zuidamerikaanse landen; in Argentinië 20 en in Chili reeds 5. Daarheen reist zij nu af. waarmee een jeugddroom in vervulling gaat. Zuster Irène Fonck beter gekend als zuster Irènekomt uit een kinderrijk gezin, en ervaarde dus al vroeg wat het betekent voor anderen te zorgen. «Je leert vanzelf meehel pen en meedelen», zei ze. «Ik heb altijd missionaris willen worden. Al die jaren is dit niet gebeurd. Ik heb hier in het onderwijs gestaan, met hart en ziel. Maar nu ben ik toch blij dat ik kan vertrekken. Chili is een land dat niet overal een gunstige reputa tie geniet. Of zij voorbereid was op dit land? «Jazeker. Vier maanden lang volgde ik het Latijns-Amerikaans Instituut te Leuven (Tervurenstraat 56). Met 25 mensen bereidden we ons voor op onze taak in Zuid-Ame rika. De groep verspreidt zich nu over Chili (4). Peru, Argentinië, Bolivië, Dominica. Mexico en Brazilië. Er bevonden zich Poolse en Franse priesters onder de groep, geneesheren, ekono- misten. een landbouwingenieur, zelfs een Noord-Amerikaan en een Zwitser. In de voormiddag kregen we taallessen, in de namiddag ekonomie, geschie denis, geografie, enzoverder. Ook verbannen priesters en leken, en een afvaardiging van het Chileens episkopaat nam deel aan onze voorbereiding». Na al die jaren hier in het onderwijs gestaan te hebben, moet het wel een eigenaardig gevoel geven nu nog te vertrek ken. «Natuurlijk. Ik stond hier trou wens met hart en ziel zoals ik al zei. Ik heb er altijd van gedroomd te kunnen meewer ken aan de uitbreiding van Kristus'Rijk. Want daar is het - toch om te doen. Nu ik vertrek, voel ik dat de mensen dicht bij mij staan. Ik krijg veel aanmoe digingen. Ook financieel steunt men mij. De «Achterlinie» deed eveneens een erg gewaardeerde inspanning». Wanneer alles naar wens verloopt is zij nu op weg naar haar parochie in Chili (SJ) Onbewust vatte zuster Irène zelf haar apostolaat in deze zin samen: «zoveel jaren werkte ik voor kinderen die door de band toch geen gebrek hebben. Nu ga ik werken voor de arme kinde- Wilfried Lissens op heden geen plaatselijke Sociale Dienst voor het perso neel opgericht. Ook dit betekent een verlies voor al het personeel van de vroegere stad Aalst en dit, tot december 1972. Aldus het ACOD dat hieraan toevoegt dat als de twee laatstge noemde punten te wijten zijn aan het vorige bestuur, het huidige bestuur ook niet vrij te pleiten is. Terzake is immers geen enkele beslissing genomen. Het ACOD stuurt daarom een ultimatum aan het stadsbe stuur. vraagt aan het schepen kollege tegen 1 maart schriftelij ke waarborgen in verband met de hierboven vermelde perso neelszaken en de praktische uitwerking binnen een redelijke termijn. Een algemene ledenver gadering zal nadien haar hou ding bepalen. (DW) Op het stadhuis is opnieuw aan de tuinders gedacht, die het in de winter met het vele stoken vooraf moeilijk hebben. Zij zullen op aanvraag een tege moetkoming ontvangen. De formulieren moeten daarom voor 1 april op het stadhuis aangekomen zijn. Voor het verbruik van lichte fuel is een tussen komst van 20 centiemen de liter voorzien. Voor zwaardere gasolie wordt dat 10 centiemen per kg. Maandag 13 februari kwam het regionaal Tewerkstel- lingskomitee samen. De Aalsterse projekten In het kader van het plan Spitaels werden er besproken. De dag nadien kwam dan de Aalsterse Top bijeen om deze projekten op hun beurt te bespreken. Jan Caudron, VU kamerlid hield vorige week zijn maiden-speech in de Nederlandse kultuurraad. Hij had het over zijn specialiteit, de lichamelijke opvoe ding. Jan Caudron stelde vast dat het Rijksonderwijs met drie verplichte lesuren lichamelijke opvoeding er heel wat beter voorstaat dan dit in het vrij onderwijs het geval is. Hij besloot als volgt: «Wij zijn van oordeel dat investeren in de bewegingsopvoeding van de jeugd, wat de verbetering van de volksgezond heid tot gevolg heeft, ruimschoots gerekupereerd wordt door de verminderde deficits van het RIZIV. De Mikis-klub bestaat tien jaar en deze verjaardag gaat niet onopgemerkt voorbij. In de lijn van hun vorige hoogtepunten zullen een reeks feestelijkheden de bloei van deze klub onderlijnen. Op 25 februari wordt weer een Aalsterse avond gehouden en het weekend daarna staat in het teken van het toerisme. Maar ook een belottingsavond en een kindemamid- dag staat op het programma. Op 8 maart komt Maria Teil met haar show de derde leeftijd vergasten. Een receptie «10 jaar Mikis» wordt op 11 maart omringd dooreen optreden van de Griekse dansgroep «Zorba- des». De postzegelklub Rosa Luxemburg krijgt haar tentoonstelling van 17 tot 19 maart en van 25 tot 27 maart gaat de klub eens lekker op reis naar de Ardennen. Bruggeling GabriëlVan Zielegem is in zijn Venetië van het Noorden met een niet onleuk verhaal over de brug gekomen. Een aktueel verhaal overigens, want het betreft de appelsien die de goeie burger tijdens de Aalsterse kavalkade toegesmeten had gekregen. In het sap dat hij daaruit verlekkerd bekwam meende vorengenoemde sporen van kwik te herkennen. Alarm bij de Brugse politie toen hij het extrakt presenteerde. Het parket stuurde onmiddellijk een gespecialiseerde arts naar het politiekommissariaat die het sap diende te onderzoeken. Deze stelde vast dat de appelsien zo goed was uitgeperst dat zelfs de pitten mee verpulverd waren. Het waren deze restjes die volgens Van Zielegem op kwik bolletjes leken. Of de man het sap nog uitdronk is niet geweten. Voor de verbindingsweg tussen de Pierre Cornelis- kaai en de Verbrandhofstraat, die een nieuwe naam moet krijgen werd door het stadsbestuur ondermeer de Wijnputstraat voorgesteld. Hiertegen is wat be zwaar gerezen en de naam Voetbalstraat of Een- drachtstraat voorgesteld. Voorde weg van de Termu- renlaan naar de Keppestraat werd de Aalststraat voorgesteld. De Erembodegemnaren zouden hier lie ver de naam Rooms Hof zien, verwijzend naar het Hof dat vroeger in de buurt stond. In aanwezigheid van volksvertegenwoordiger Mare Galle en van oud-volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorikc werd tijdens de algemene vergadering van de BSP Jan Van Der Veken met 75% der stemmen opnieuw tot voorzitter verkozen. Met 90% der stem men werd Sylvain Bogaer's tot voorzitter van de onderafdeling Aalst gekozen. De dakgoot van een woning aan de Lange Zoutstraat vatte plots vuur. Het bleek dat een minderjarige een fles terpentijn in de dakgoot gegoten had en er daarna een vuurtje aan stak. De brandweer kon de schade beperken Op karnavaldinsdag ontvreemden onbekenden 200.000 fr. uit de herberg «De drie koningen» aan het Keizerlijk Plein. Voor de nieuwe woonwijk «Ronsevaal» te Erembode- gem in de nabijheid van de Brusselse Steenweg en de Ronsevaalstraat werd zopas de aanbesteding voor de bestrating gehouden. De straat zal een rijweg hebben van zes meter en dient op vijf maand klaar te zijn. Later komen dan de voetpaden aan de beurt. Er waren acht aanbiedingen, waarvan de laagste 7.965. 801 fr. bedroeg. De 50 jarige Liliane Cooman werd door familieleden in de garage van haar woning in haar personenwagen dood aangetroffen. De vrouw zou overleden zijn aan de gevolgen van een hartinfarkt. Tijdens de karnavaldagen werden de twee reuzen van de Oude Garde lelijk verminkt. Eén van de reuzen is hierbij onherstelbaar vernield. De Minister Van Openbare Werken gaf opdracht om over te gaan tot de plaatsing van spiegels op de hoek van de Bundelweestraat - De Denckerweg en de Steenweg op Aalst. Aan het kruispunt Dekkersweg Steenweg op Aalst komt een driekleurige lichtsigna- lisatie en in de bocht tussen de Kerk en Patersstraat zal een vangrail geplaatst worden. Op voorstel van stadsarchivaris Karei Baert heeft het stadsbestuur het boek «Receuil des Poëmes Couron- nés par la Société Littéraire dite des Catherinistes, a Alost. Département de l'Escaut» aangekocht. Het boek is uitgegeven in Gent in 1810 en in goede staat. Op het schutblad staat de handtekening van Alexan der De Ruddere, Deken van de Rederijkerskamer der Catharinisten. Het boek bevat gedichten rond het tema van een prijsvraag over de Belgen. Bijdragen van Ph. Lesbroussart van Le Mageur en van P. Benau zijn in het Frans gesteld; de drie andere in het Nederlands van de hand van P.J. de Borchgrave, De De Simpel en A.E. Van Den Poel. Van de gedichten in de Franse taal bezat het stedelijk archief reeds een exemplaar. Een interessante aanwinst. In de Schoolstraat werd vastgesteld dat in de dis count een geldsom verdwenen was, duidelijk uit de kas meegegraaid. Een onderzoek wees uit dat een zekere B. de diefstal pleegde. Zij ging tot bekentenis sen over. In een grootwarenhuis in de Nieuwstraat zag een toezichtdienst een onbekende die er met een radio vandoor ging. Hij probeerde met het toestel weg te gaan zonder te betalen, maar werd later gevat. Tijdens het assisenproces van de Aalsterse Neder lander Van Koll werd Yolande T. vorige jaar aange houden. Zij verklaarde onder eed dat de beklaagde op het ogenblik der feiten bij haar was, en dit was meineed. Vijf dagen later werd zij voorlopig vrijgela ten. Zij kreeg enkele maanden later ontslag van rechtvervolging waartegen door het openbaar mi nisterie beroep werd aangetekend. De korrektionele rechtbank te Gent zal nu de zaak in behandeling nemen. Pas karnaval voorbij en er beginnen reeds plannen groeien voor de Aalsterse Jaarbeurs in augustus. Er zullen ongeveer 50 standen meer kunen geplaatst worden, want naar het voorbeeld van Gent zal een tent aangebouwd worden. Vertegenwoordiging van vreemde landen wordt een feit en de avondattrakties blijven voortbestaan. In verband met een Aalsterse flits in een vorige editie, volgende toelichting. Luc Goffaerts, Oude Baan 29 te Essene deed een aanvraag om de bestaan de garage aan de Parklaan 50 om te bouwen tot een zelfbedieningszaak met parking. Deze parking zal niet aangelegd worden langs de kant van de Park laan, zodat het gevaar waarvan wij spraken op dit punt uitgesloten is. De parking komt op de vroegere gronden van de spiegelfabriek De Neve, met in- en uitrit aan de Geraardsbergsestraat. De ingang aan de Parklaan zal uitsluitend bestemd zijn voor voetgan gers. Anderzijds is het de bedoeling de huidige brandstofverdeling achterwege te laten. De aange vraagde ombouwing zal dus volgens Luc Goffaerts meer veiligheid brengen en de weggebruikers van de Parkiaan zullen zich aan geen gevaar blootgesteld voelen. Roel Van de Plas

De Voorpost | 1978 | | pagina 5