LEEDSE KARNAVALSTOET OP BEHOORLIJK PEIL DE KEELBLUSSERS- SCHEREN MET ELVIS DE HOOGSTE TOP LEDE KARNAVAL VAN ZATERDAG TOT MAANDAG ie Brasser! 6 - 17-2-1978 - De Voorpost Een zeer zware taak rustte op de schouders van de feestkom teeleden die moesten instaan voor de toekenning der puntfl Hoe zouden zij de topgroepen, een zestal, uit elkaar houden Het was dan ook een vrij zenuwachtige bedoening in h Kultureel Centrum, nadat de warme koffie met de broodji naar binnen gewerkt waren en nadat voorzitter De Cremer een korte toespraak vervroegd afscheid nam van karnav 1978. Van het wachten werd ook de gelegenheid te baat c nomen om over te gaan tot de officiële overhandiging van hoofdprijs van de karamellenworp, de houten boer, aan gelukkige winnaar. Het is de eerste keer dat wij iets winne aldus mevrouw Verbeke. Op de prijsdeling was ook de Aalsterse groep De Moispotten aanwezig. Zij hadden nochtans niet deelgenomen aan de op tocht. Er was een kink in de ka bel tussen de Moispotten en het Leedse Feestkomitee. Hierdoor namen de Moispotten een verzekering van ongeveer 2.000 fr; om in Lede te kunnen opstappen en enkele dagen daarna vernamen ze van het Leedse Feestkomitee dat zij niet moesten deelnemen daar er voldoende groepen waren. En daar vloog de 2000 fr. uit de toch al niet zo rijkgevulde kar- navalkas van de Moispotten Voorzitter De Cremer zorgde dan wel voor een kompetitie in de vorm van bierbonnetjes. Toen de uitslag van de Leedse groepen dan toch bekend ge maakt werd, werd deze niet geheel enthousiast onthaald. Er kwamen enkele scheldpar tijen aan te pas. Dit ontlokte de opmerking aan prins Gilbert dat het steeds met dezelfde groep is dat er moeilijkheden zijn, namelijk De Sleuren en dat men hen maar volgend jaar moest uitsluiten, aldus Prins Gilbert I. Voor de rej werd de overwinning van Keelblussers algemeen wacht en aanvaard. In ie< geval werd in hun lokaal aan dl Stationsweg duchtig gevierd e werd de straat opgesmukt r een spandoek Elvis nr. 1 Karnaval 1978». Elvis zal een ereplaats krijgen in Grimsby. De uitslag ziet er als volgt uit: 1. De Keelblussers (15 500 fr). 2. De Leedse Kalveren, Dt Gaasgevers en D-Ommuëgval; Iers (allen 14.500 fr); 3. D Sleuren (14.000 fr); 4. Dt,. Rembrandtkluddens (12.50 fr); 5. De Nachtuilen, De Majo berkens. De Gesduikers, Papegemse Pottenpakkers ei de Voetzoekers (allen 11 00( fr); 6. De Jebbereirs (10.50 fr); 7. De Brassers (10.000 fr);' 8 De Zoezoezoekers (9.50< fr); 9. Bruno's Red Rost Brassband (8.500 fr). En nu maar hopen dat deze II nanöële noot een gunstige na klank laat voor volgend jaar. MON D.G, en de Kasteeldrecf. Maar up het Dorpsplein aan de tribunes konden er zeker nog velen bij. Ofwel was de massa van het begin door de koude naar huis gedreven, ofwel door de dorst naar de café. In ieder geval sprak men in hcr- bergierskringcn van een topdrukte van met de stoet tot zo rond zeven, acht uur. Dan trok het volk uit de straten weg en werd er verder ge vierd in de herbergen en in de ver schillende feestzalen van het Dorp. Dezen zaten in ieder geval opnieuw proppcnsvol met de daarbij horende karnavalsfeer. Er waren niet zodanig veel verkleden te merken, buiten dan de kama- valgroepen die overal er de am biance inbrachten. Doch wij heb ben de indruk dat wij reeds betere zondagavonden met karnaval ge weten hebben. Hel was evenwel terug onder de morgen vooraleer de traditionele laatfuifncuzen huiswaarts geraakten. BOERENMAANDAG De tweede boerenmaandag begon opnieuw met de stoet der Leedse karnavalgroepen. Het was een veel losser en leutiger bedoening dan de zondag. De slommer om een goede plaats was eraf en de ineestcn vierden er maar op lm De straten van de verkorte omlod werden opnieuw bedolven ondt een berg konfetti, die blijk bat maar niet opraakte dit jaar. Op hd Dorpsplein bleven nog enkel stukken over van de kermismolera en kramant samen met enkek voertuigen. Een eenzame frituu draaide op volle toeren om hongerige kamavalmagen van Leedse karnavalistcn te vullen In vergelijking met vorig jaar is cr zeker heel wat vooruitgang te nm teren. Maar in feite komt de masll niet buiten voor de viering van de boerenmaandag. Velen zijn dan immers reeds aan de wekelijkse sleur begonnen en vergeten de karnavalkommcr. Het zou beter anders, maar dat komt misschien over enkele geduldige jaren en mei veel werken, gekoördineerd tus sen alle instanties van Lede karna val: het Feestkomitee en de Orde van de Hovaardige Boer, onder auspiciën van het schepcnkollcge en de gemeenteraad. De rondeta- felkonferentic over karnaval brengt hier misschien enig licht punt. Niet afwachten, maar wer ken. MON D.G. punt zetten, moeten wij zeker nog een pluimpje gooien naar het organiserende Feestkomi tee. Haar leden hebben ervoor gezorgd dat de optocht smette loos verlopen is. De optocht hing zeer goed aan elkaar, ner gens over het ganse parkoers waren hiaten te merken, er werd nooit overdreven I. gestaan en alles was het voorziene tijdscherr nen en afgelopen. Het komitee heeft vorig jaar goed zijn les geleerd. Het terse organisatiekomitee om een lesje komen naar L MON Aankomst van vooraanstaande karnavalisten aan de eretribune (EL) Kleurrijk en beweeglijk was de wagen van de Sleuren (EL) De echte Zuiderse karnaval sfeer werd er ingeblazen door de Bruno's Red Roses Brassband Een geslaagde groep dege lijke muzikanten met voorop een swingende Grand Marshall en tevens nog gevolgd door en kele New-Orleansnotabelen. Een leuke en sfeerrijke afwisse ling in de optocht, die we hopen terug te tien. De tserstejaarsgroep oe Zoe zoezoekers gingen op zoek tocht met hun schip naar de Zuidzee om ene Jacques Brei op te sporen. Maar 't groot wild had zich blijkbaar maar al te goed 'verstopt. Hun kledij deed het wel maar hyn vette wagen miste dukJeliji wat af- werkino. Een derde boerenversie werd gebracht door de Wanzeelse Gesduikers. Met rokende pel- lepataten, kop en boerenbrood, geserveerd op oude mare- mietschijven werd een stukje Wanzeelse pensenkermis op gevoerd, waarvan de ganse schare prominenten mocht meegenieten. Ondertussen werd een stukje belot gespeeld op het Leedse Dorsplein. Als laatste Leedse groep kwa men de winnaars van vorig jaar, d.'Ommuëgvallers aange rukt. Als het ware een stoet op zijn eigen met vijf wagens. Een goed geregisseerd geheel dat wel wat beter afgewerkt mocht zijn. In ieder geval verdienen zij met De sfeer van het totale karnavalgebeuren naar voren brengen is steeds een zeer persoonlijke zaak. Kan men zich ergens goed inte greren in het feestgewoel, dan zegt men dat de sfeer uitstekend is, lukt men daar echter niet in, dan zegt men dat het maar een flauwe bedoening is. Wij zullen hier dan een paar persoonlijke indrukken over het I^eedse karnavalgebeuren naar voor brengen, samen met enkele ervaringen van andere vierders. Algemeen kan wel gezegd dat de zittcr van de Orde, Mare Corthals. Ledenaar zeker niet zo massaal buitenkomt voor zijn karnaval en dat hij zich voornamelijk beperkt tot het gaan kijken naar de stoet, nadien gaat hij dan even een aperi- tiefje nemen voor zijn avondeten. Doch de echte karnavalfuifneuzcn brengen er dan wel de sfeer in tot de zeer vroege uurtjes. ZATERDAG BALNACHT Het ganse gebeuren neemt in feite zijn aanvang de zaterdagnamiddag met het kinderkarnaval Voor ons het feest met de meeste sfeer, een ongedwongen bedoening van al lemaal leuke en blije gezichtjes. Wie organizeert eens zo'n feest voor de ouderen? Alvorens de aanstelling van de Prins mee te maken, deden we even een ommetje naar de Hci- plas, daar immers werd in kafec 't Roosje, de wagen van de Sleuren boven de doopvont gehouden, tien entoeziaste bedoening in aanwe zigheid van Miss Bette en de voor- Uiteraard kwam er de nodige schuimwijn aan te pas. maar meter Jcanninc Gecrts zorgde voor een origineel geprezenteerde portie kindjessuiker en samen met peter Georges Praet kreeg ze bloemen overhandigd. Daarna konden de Sleuren aan hun eerste karnavals- nacht beginnen, en echt op zijn Heiplasscrs De ambiance was er. Daarna spoedden wij ons naar de Prinsenkroning en de karamel lenworp. waarvan elders akte. De verkleumde dorstigen zorgden voor enige drukte in de herbergen van het Dorp. maar op dat ogen blik was het dolle kamavalfeest reeds begonnen in de feestzalen Volkskring en Lelie. Aldus ging de Kastceldreef een drukke karna- valnacht tegemoet en de neer dwarrelende sneeuw kon de karna val fuivers niet deren. Het Scouts bal is reeds jaren de zaterdagnacht- topper met honderden karnaval- vierders tot in de vroege ochtendu ren. Men kan er ieder jaar op de koppen lopen en een echte karna- valvierder komt er te weinig aan zijn zwierderstrekken. Ook het bal in de Lelie werd een sukses. on danks dat het de eerste maal werd ingericht. Ook daar werd in dichte drommen gevierd. Een bewijs dat de zaterdagavond en -nacht van karnaval in Lede nog meer kan uitgewerkt worden. De herbergen lagen er eerder verlaten bij en men kwam slechts sporadisch een groepje verkleden tegen. Ondertussen werd er hier en daar nog bedrijvig gewerkt aan een wa gen die 's anderendaags in de kar- navaloptocht moest oprukken Het klaarkomen van een wagen, mid den in de nacht, bracht ook nog wal ambiance bij enkele feestende kollega's. ZONDAG STOETEN DAG De grote karnavaldag blijft toch nog steeds de zondag met de rond gang van de kamavalstoet. Het begin van de stoet kon dan ook een massa belangstellenden in dichte drommen begroeten. Eens voorbij het Pastorijpleintje was de massa er af, tenzij op enkele kapitale plaatsen, zoals het Stationsplein Ignace I beleefde evenveel plezier als de prins (EL) Veel toeschouwers voor de 26ste stoet te Lede. maar de ijzige koude stuurde veel mensen naar hun warme haard (EL) In een ode aan Elvis, de tweede wagen van de Keelblussers (EL) de uitbeelding van de Weight Controllers de kamavaleske pluim. Zij waren de enige groep die het karnavaleske element in hun uitbeelding bracht. Zij waren dan ook bijna de enigen de de omstaanders eens harte lijk konden doen lachen en dit is toch nog steeds het hoofdele ment van karnaval. Tussendoor moeten wij ook nog de aanwezigheid van Jes- pers vernoemen, broederlijk aan de zijde van De Cramer en vergezeld van een frankofone advokaat en een lukse boerin. Zelfs het bad ontbrak niet op het toneel. Een luchtig inter mezzo. Met vipen groepen is 't ogen blik van een eigen Leedse stoet misschien niet ver meer af, en daar treuren wij en niemand om, want op uitzondering van de vier aanwezige Aalsterse groepen en de Denderleeuwse Landruyters, was de vreemde inbreng eerder pover. Vooral de Wichelse inbreng deed ons aan vroegere Leedse bijeen- geslagen groepen denken. Alvorens wij hier onze laatste Vervolg van De Brassers (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 6