LEEDSE PRINSENKONING VERTRAAGT DE KARAMELLENWORP 8 - 17-2-1978 - De Voorpost jaar het traditioneel lint tot op deze avond van de prinsenkroning. Al dus de officiële uitleg. In het begin van een lange mono loog wees voorzitter van het Feestkomitee Julien De Cremer op de bestendige groei welke Lede karnaval de laatste jaren kent. En toen hij de vijftien Leedse groepen met een speciaal woordje bedacht, barste een spontaan applaus los. Voorzitter De Cremer loofde de vele inspanningen zowel op finan cieel als moreel vlak van alle men sen die aan deze groepen verbon den zijn. De voorzitter koestert ten slotte nog de hoop op een nieuwe aanwinst van groepen voor vol gend jaar, hij liet zelfs het cijfer tien vallen, van optimisme ge sproken. In de dankbetuigingen betrok de voorzitter ook nog het gemeente bestuur in zijn totaliteit, geen on derscheid in meerderheid en op- pozitie. want iedereen moet ge dankt worden voor de financiële inspanningen die de hoogste gc- meenteovcrheid zich getroost. Daarna was het de beurt aan bur gemeester Gravez om zijn ambt voor drie dagen af te staan aan de Leedse kamavalprins Gilbert I. Dit ging gepaard met de overhan diging van het prinsenlint en de sleutel van het gemeentehuis. In zijn toespraak wees de burgemees ter er op dat Prins Gilbert nu gedu rende enkele dagen het prettige werk mag verrichten, maar dat hij er zal voor zorgen dat hij ook het onprettige werk onder ogen zal krijgen, want als er klachten bin nenlopen, zal ik uw adres doorge ven, aldus de burgemeester. Die daarna nog een kleurenspelletje ten beste gaf. Tijdens zijn dankwoord aan de burgemeester, overhandigde prins Gilbert hem eveneens een tiket om tijdens zijn ambtsloze periode op reis te gaan met zijn kamavalgroep De Leesde Kalveren naar Mexico. Iedereen begreep dit gebaar pas 's anderendaags tijdens de stoet, een goeie. De kersverse Leedse burgervader voegde er nog aan toe dat hij hoopte dat het feestkomitee hem nog weet wonen na karnaval, want dan wil hij door zijn aanwezigheid tal van feestelijkheden en manifes taties de vrolijke noot bezorgen. IEDEREEN KREEG DAARNA NOGMAALS ZIJN BLOEMPJE Op dit ogenblik nam de voorzitter van het Feestkomitee, de heer De Cremer, opnieuw het woord. Hij wees er eerst op dat een te kort prinsenlint er de oorzaak van was dat Lede nu over twee kamaval- prinsen beschikt, want met het te korte lint werd het - marmeren - beeld dat de raadszaal siert ook wat opgevrolijkt. Daarna wees hij erop dat zal rekening gehouden worden met de grieven van de af getreden prins Jcmpi in verband met de werkloosheid achteraf. Daarna kreeg Keizer Padova zijn zoveelste kcizcrslint omgehangen en werd hij gehuldigd, samen met gans zijn gezin, als de totaalkar- navalist. Keizer Padova kreeg eveneens een prachtige nieuwe mantel om de schouders gehangen door de Orde. Het was tevens de voorzitter van de Orde die tussen door iedereen, feestkomitee, ge meentebestuur en schepcnkollcgc uitnodigde tot een rondetafclkon- ferentie over de Leedse karnaval Keizer Padova huldigde en dankte eveneens alle mensen die aan kar naval in Lede medewerken en riep op om te vieren tot dinsdagmor gen. Daarna nam de heer De Cremer nogmaals het woord en huldigde Miss Bette en haar eredames, overhandigde het plakje uit de skepter aan de aftredende prins Jempi. Daarna werden plakkcttcn allerhande uitgewisseld tussen de Leedse, Aalstcrse en Dcndcr- leeuwse prinsen. Voor de satiri sche noot zorgde de heer William Hcirman die een blanko kamaval- vlagjc overhandigde, een alluzie makend op het feit dat de Leedse kamavalvlagjes niet waren toege komen ondanks het teit dat ze vorige donderdag uit Nederland verstuurd waren. Met ongeveer een uur vertraging konden dan de 25 kilo karamellen tc grabbel worden gegooid vanaf de tribunes op het Dorpsplein. De ereprijs, een houten boer, ge schonken door de Orde werd ge wonnen door de heer Louis Ver- bcke uit de Kasteeldreef te Lede. Deze houten boer is een zeer waardevol kunstwerk dat sinds een tweetal jaar een extra aantrek kingspool betekent voor de kara- mellenworp. naast de zeer talrijke andere prijzen. Spijtig dat de ver kleumde massa zo lang op haar begeerde karamellen moest wach ten. MON D.G. Miss Belle met de voorzitter van de Hovaardige Boer, Mare Corthals (EL) Traditioneel wordt vóór de karamellenworp door het Feestkomitee een ontvangst gehouden voor alle karnavalsprominenten. Dit jaar gebeurde deze ontvangst met een gew ijzigde opdracht en liep dit hele gebeuren nogal wat vertraging op. zodat een verkleumde massa een uur lang moest wachten alvorens zij naar de talrijke prijzen- en karamellenregen kon grabbelen. PRINSENKRONING Heel wat volk was aanwezig in het Kultureel Centrum om de prinsen kroning van Gilbert I mee te ma ken. Werd vroeger ter dezer gele genheid' de historische kamaval- sleutel aan de prins overhandigd, dan verviel deze plechtigheid dit jaar in zekere zin omdat Lede nu over een kamavalskepter beschikt en deze op de prinsenverkiezing aan de nieuwe prins werd overge geven. Daarom behield men dit Keizer Pavoda krijgt een nieuwe cape (EL) Prins Michel I wordt officieel burgemeester van Lede voor drie dagen EL) de Karamellenworp -De Leedse Hovaardige Boer- aan de Prins Gilbert overhandigt de eerste prijs gelukkige winnaar (EL) 4 nissi (aut< De Jabbereirs EL) Oude Molen van de Papegemse Pottenpakkers EL) De brandweer uit Smetlede uitgebeeld door de groep de Nachtuilen (EL) Het feestkomitee gezien door de Voetzoekers van Lede (EL) De Rembrandtkludders (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 8