I :.C. ORANJA ERPE IS VOLGEND JAAR TEN JAAR JONG RUIM HONDERD JAAR KLOOSTER TE ERPE THUNDERRIRDS ERPE HAD REEDS HEEL WAT TERREINPERIKELEN EEN VEELHEID VAN SCHOLEN TE ERPE HOE «KOOS» MEN TE ERPE? emmi De Voorpost - 24-2-1978 - 15 la meerdere bijeenkomsten, die geen officieel karakter droe gen, kwam F.C. Oranje Erpe toch van de grond op 3 juli 1969, wat betekent dat men volgend jaar het tienjarig bestaan zal vieren. De klub sloot onmiddellijk aan bij de K.B.V.B. Het grootste probleem waarmee men destijds te kampen had was het vinden van een geschikt speelveld. Dit kwam dan toch voor mekaar en momenteel speelt men nog steeds aan de Ledesteenweg, hoek Allemansbos. Men kon dus in de kompe titie 1969-1970 van stapel lopen. Aan de oprichting van de Erpse Deze werd echter spoedig op- Ivoetbalklub lagen inzonderheid aan de basis Victor Lievens en Albert De Smet, vroeger speler bij Volharden Aalst. Het eerste klubbestuur was samengesteld uit Albert De Smet, Victor Lie vens, Robert Van de Sijpe, Louis Bomon, Louis Meert, Charles Meert, Johan De Wolf, Frans Van Moorter. Serafien Meert. Aimé De Winter, Hector De Craecker, Jozef Van Gij- seghem. Etienne Hendrickx, Willy Hendrickx, René Van den Eeckhout en Camiel de Corte. Het was uiteraard de betrach ting van de nieuwe klub om zo spoedig de laagste afdeling te kunnen verlaten. Nadat beurte lings Hubert De Boeck- vroegere doelman van Volhar- i den en S.K. Lebbeke, Maurice Martens, internationaal Ij R.W.D.M. en Schampheleer Ij als trainers hadden gefungeerd ■I promoveerde men naar derde N provinciale onder Hector Van m Impe. gevolgd door Hugo De Vriendt, die vroeger voor A.A. Gent en voor Jong Lede speelde. De huidige trainer is J. Bt. Pfaff. vroeger speler onder meer bij E. Aalst en Oudenaarde en broer van de internationale doelman Jean-Marie. Het fa- nionelftal deed het, twee re cente nederlagen ten spijt, in de huidige kompetitie zeker niet slecht. Erpe beschikt over liefst vijf ploegen. Met de inval lers en de junioren gaat het niet naar wens, doch de scholieren en de knapen zitten in de piek van de klassering in hun reeks. Erpe heeft in de recente trans ferperioden meerdere ophef makende overgangen van spe lers voor mekaar kunnen bren gen, doch is er nog niet inge- slaagd de derde provinciale te verlaten, die enorme inspan ningen ten spijt. Momenteel wordt Oranje gedwarsboomd door de miljoenenploeg Den- derhoutem en door het sterke WTOPMI! «r)WR NJTOPMTJ MfTG PMÏÏ (ÜfO PMfS - ilw- i Ks«fi j! swr ij s vii. lijvn FC Oranja Erpe (SJ) Oudegem. Erpe beschikt over een ruime spelerskern. De enige speler die er nu nog bij loopt vanaf de stichting van de klub is Antoine De Pauw. Hij is titularis van het eerste elftal. De spelerskern ziet er als volgt uit: Hubert Anaf, Erwin Bogaert, Patrick Coppens, Robert Co- remans, Walter De Kuyper, An toine De Pauw, Eric De Smet, Antoine De Vriendt, Dirk D'Herde, Dirk Janssens, Step- hane Meert, Walter Van den Bossche, William Van den Bossche (doelman), Walter Van Hauwermeiren, Hugo Van der Eist, Chris Gabriels. In 1972 werd Oranja Erpe een vereniging zonder winstoog merk en naar de statuten moet einde februari 1978 worden overgegaan tot de aanstelling van een nieuwe beheerraad. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld: Victor Lievens (uittredend voorzitter) Joseph Van Gijseghem (waarnemend voorzitter) Albert De Smet (erevoorzitter), Gaston Van Gijsegem (penningmeester), Robert Van de Sijpe (secreta ris), en de bestuursleden: Guido Cooman, Hector De Craecker, Maurits De Clippe- leer, Edgard De Smet, Alfons De Smet, Robert D'Haens, Ro ger D'Herde, Etienne Hende- rickx, Willy Henderickx, Paul Keppens, André Lauwerijs, Roger Lekime, Serafien Meert, René Van den Eeckhout, Willy Van der Stockt, en Paul Van Gijseghem. Vermelden we nog dat de klub twee scheidsrech ters in haar rangen telt name lijk; Gaston Schuteyzer en Eu- geen De Troyer. Oranja stond twee talentrijke jeugdspelers af aan tweede klasser Eendracht Aalst. Dirk Baten en Filip Hen derickx. De betrachting van Oranje Erpe zal zonder enige twijfel zijn. In het seizoen 1978-1979 het tienjarig be staan met de promovering te kunnen vieren. J.V.H. De Erpse Kloostergemeenschap maakt deel uit van de ^•Kongregatie der Zusters van Marie en Jozef, gesticht door '«kanunnik Van Crombrugghe, principaal van het Aalsters bisschoppelijk Kollege. Te Geraardsbergen stichtte hij de Broederskongregatie van de Jozefieten te Aalst die van de Zusters van Maria en Jozef, die later zouden opgesplitst worden in drieën waarvan een van de «Dames van Maria» is. ingerichte tehuizen te ver zorgen en huisvesten. Be gonnen met een Vlaamse Kermis in 1930 werd het vlug werkelijkheid. Ging de bejaardenzorg gepaard met een zekere stagnatie in de onderwijssektor toch wer den scholen opgericht in de Bosstraat en op de Hone- gem. in 1960 kwam er dan ook een afzonderlijke wijk- school op Sevecoot. Heeft het klooster van Erpe een bewogen geschiedenis achter de rug, vele facetten wijzen steeds terug op de band tussen klooster en de bevolking. L.H. Pastoor Felix Van de Putte van Erpe vroeg de zusters om een bewaarschool op te richten en ouderlingen te verzorgen. Een huis werd aangekocht en gestart werd in 1877 met zusters Pharail- de, Berlinde, Louise en Lu cie. Niet allen werd met de bewaarschool in een leemte voorzien maar ook was ze een pion van de katolieke strategie in de nakende schoolstrijd. Gelegenheid om hun belof te van armoede te volbren gen was er genoeg want er was veel gebrek, schraal voedsel, onvoldoende meu bilair, weigering gerief. Zuster Pharailde, te Erpe geboren, zou de leiding ne men Berlinde stond in voor de keuken, Louise zou trachten een kantschool op gang te trekken en Lucie een bewaarschool. Reeds het volgende jaar waren er ook een lagere school en een hospice. De hervorming van het on derwijs, gekonkretiseerd in de wet van 1 juli 1879 be paalde o.a. dat elke ge meente een lagere school moest oprichten, dat gods dienst geen verplicht vak meer is en onderwijzers be noemd worden door de ge meenteraad. Ook te Mere was er heftig verzet toen het lokaal van de zondags school bestemd was tot «geuzenschool». Besloten werd dan ook dadelijk een inschrijving te doen voor het bouwen van een nieuw lokaal op grond- van het klooster. Drie klassen wer den gebouwd, een gemeng de bewaarklas, een klas voor meisjes en een voor jongens. Na aankoop in 1880 van een huis met schuur en stallingen voor 1200 fr kreeg men meer armslag, vooral dan na de parlementsverkiezingen van 1884 toe de kansen waren gekeerd. De jongensklas in 't klooster werd «om beters- wil» afschaft en de jon gens trokken dan naar de gemeenteschool. Vroeger was er ook reeds het privé schooltje van Jan Baptist De Bakker («Naartenze Wannes») Het klooster zelf kreeg het nog hard te verduren. Bijna was het door het moeder huis opgeheven waarop men slechts na veel aan dringen terugkwam. Men zou zich nog enkel aan het onderwijs wijden en het «hospice» sluiten: oude mensen en weesjes trokken dan naar Mere. De school, door de overheid aangenomen, ging nu cres cendo: een tweede klas in 1895, een derde in 1902 en een vierde in 1905. Met een verdiep verhoogd waren er weldra zes lokalen. Tijdens de wereldoorlog I moesten de zusters vluch ten en verbleven Belgische soldaten in het klooster. Na 24 dagen vonden de zusters echter alles ongeschonden terug. Na de oorlog kwam er een kompleks met 4 bewaar- klassen, zes lagere klassen en een vierde graad. Voor het 50-jarig bestaan woedde in het klooster de tyfus waarbij vijf zusters aange tast werden, echter zonder dodelijke afloop. In 1927 werd dan plechtig het half-eeuwfeest gevierd waarna het aksent vooraf gelegd werd op de bejaar denzorg als tegemoetko ming aan de groeiende ten dens bejaarden in bijzonder Uit een «kaféploeg» sproot in 1967 de voetbalklub F.C. Thun- derbirds Erpe - De start in de «Koninklijk Belgische Liefheb bers Voetbalbond» betekende dan ook uiteraard voor het bestuur en spelers een avontuur. De namen van de bestuurs leden die toen de stap waagden vindt men ook terug in de huidige bewindsploeg. Altans de meesten. Met voorzitter Henri Maer- gelegd. In het seizoen 1977- schalk, tevens de «nonkel» van 1978 meende men een kans op de spelers, Gustaaf Van Damme sekretaris en lokaal houder, Achiel Van Herrewe- ghe, penningmeester en de be stuursleden Dominique De Schrijver, Willy Roeland en «last but not least» Marcel De Saedeleer, werd alles in het werk gesteld om de start in die splinternieuwe kompetitie niet te missen. Met de jaren heeft de klub reeds heel wat kopbre- kens gehad met haar speelveld. En ondanks de vele beloften van het gemeentebestuur zit men reeds drie jaar zonder ter rein, dit vooral wegens ver bouwingswerken - die terloops gezegd nog moeten beginnen - aan het vroegere speelveld «den Halt». Nadat eerst op «Pinti» werd gespeeld, en daarna het eigen speelveld op nieuw in gebruik werd geno men, moest men toch alweer naar een nieuw onderkomen uitkijken. Het terrein aan «de Halt» stond trouwens wegens de slechte aflopen meermaals «blank». Men moest noodge dwongen uitwijken naar «Sun- valley» te Bambrugge waar men nu nog steeds de kompeti tiewedstrijden moet betwisten Bij Thunderbirds rijst dan ook de vraag, voor hoelang nog? Toch maakt men zi.ch sterk eens naar de vertrouwde om geving te kunnen terugkeren wanneer de terreinen zijn aan- de kampioenstitel te hebben. Men beschikte inderdaad over een degelijk spelerspotentieel zodat de oppergaai moeilijk zou kunnen ontsnappen. Men kreeg echter een berg tegen slagen te verwerken. Meerdere spelers liepen immers ernstige blessures op en moesten zelfs in het gips. Het reservepotenti- eel diende dus duchtig te wor den angesproken. De illusie werii dan ook spoedig de kop ingedrukt. De hoop op de eind zege was spoedig verzwon den. Een pluspunt voor de klub is echter dat de kameraad schap onder de spelers sterker is dan ooit voordien. Ondanks het feit dat doelman Jerome Van den Abeele reeds meer maals de bal uit zijn netten moest rapen laat men de moed zeker niet zinken. F.C. zet zich steeds met dezelfde overtui ging en energie in de strijd. In de verdediging vindt men de namen terug van Karei De Nil, André Kuppens, Rudy Buyle, Albert De Munter en de erva ringrijke William Geerts die reeds in 1967 de kleuren van de klub verdedigde. Geerts mag men dus als verkleefde klub- speler tot voorbeeld stellen. Paars-wit wordt in het midden veld gechraagd door de Span jaard Vicente Pedregosa, Ronny Blanckaert, Reginald Bonnaerens en vice-kapitein Frangois D'Haeseleer. De aan val wordt doorgaans samen gesteld door Eddy Marckx, Jean Pierre De Schrijver, trainer Emie Roeland en Mare Keymeulen tevens aanvoer der. Met deze formatie meent men in de loop van deze kom petitie nog een paar ophefma kende rezultaten te kunnen verwezenlijken. Voor het vol gende seizoen hoopt men vooral niet door pech ach tervolgd te worden en op eigen speelveld de titel te kunnen verwerven. J.V.H. In Erpe met zijn 4700 inwoners heeft men altijd veel belang gesteld in het onderwijs en in al wat er betrekking mee had. De vroegere gemeente beschikt dan ook over scholen van allerhande slag. Gemeentescholen zijn er zelfs twee want de vroegere leke gemengde vrije school van de wijk Honegem werd door het gemeentebestuur op wens van de inrichtende macht overgenomen, zodat ze samen met die van het Centrum een duo vormt, een niet zo alledaags feit in een gemeente van toch be perkte omvang. He* klooster heeft een vrije school voor meisjes met daarbij een kleuterschool. Op de wijk Bossestraat, langs de overkant van de Gen'sesteenweg, was er vroeger enkel een kleuter tuin maar daar zijn nu de eerste twee graden van de basisschool bijgekomen. De wijk Sevecoot heeft ook een vrije school maar dan alleen voor kleuters. Ook het rijksonderwijs is te Erpe present met een rijks- lagereschool sinds een tien-al jaren en naderhand ook een BLO-school. De experimentele onkon- formistische school «De Weide» vindt men er even eens alhoewel dan uiteraard met een beperkt aantal leer lingen. In beide gemeentescholen zijn momenteel nog drie klassen en op de wijk Ho negem zijn er bovendien twee kleuterklassen. L.H. Vanaf 1970, de voorlaatste verkiezing vóór de fusie, Kent men in de gemeentepolitiek van erpe de nationale partijen. Voorheen waren er wel eens «Gemeentebelangen» of «on- afhankelijken». Was de verkiezingsperiode in vroegere tijden vaak kleurig en rumoerig waarbij er zelfs met échte ezels werd op uitgetrokken, de laatste tijd bleven de dergelijke esbatte menten liever weg alhoewel de strijd zeer hevig en vaak pikant bleef en het soms op enkele tientallen stemmen aan kwam om de uiteindelijke beslissing te forceren. We keren even terug tot de periode na de wereldoorlog en zien in 1946 de CVP vijf zetels behalen, de PVV vier en de «gemeentebelangen» 'wee. Een koalitie werd ge vormd door CVP en ge meentebelangen en Louis De Smet werd dé^ eerste burgemeester verkozen na de oorlog. Hij zou ten ande re deze sjerp tot bij de dood blijven omgorden. In 1952 was er de lijst «ge meentebelangen» niet meer en haalde de CVP zeven ze- iels tegen vier voor de PVV waarbij de burgemeester dan mei enkel zijn partij over een komfortabele meerderheid beschikte. In 1958 bleef de meerder heid dezelfde al haalde de PVV vijf zetels en de CVP zes, uiteraard weer met bur gemeester Louis De Smet. [n_ 1964 kwamen CVP en PVV voor wat de zetelverde ling betreft op voet van ge lijkheid, elk met vijf zetels en zat onafhankelijke Jans sens «op de wip». Door de koalitie van deze onafhan kelijke met de CVP werd Louis De Smet terug bur gemeester doch hij zou in "deze periode sterven. Weer moes- een kandidaat-bur gemeester worden voorge dragen en deze maal hield Janssens het met de PVV zoda- Frangois Prosper De La-, de huidige burge meester, de sjerp mocht omgorden voor ruim twee jaar. In 70 haalde PVV zes zetels doch moest het afleggen te gen de koalitie van CVP met vijf zetels en BSP met twee ze-els waarbij de zoon, Luc De Smet, nu burgervader van Erpe werd. De laatste verkiezingsperi kelen in de fusiegemeente Erpe-Mere liggen nog vers in ons gebeuren. Frangois Prosper De Lat die we in het gemeemehuis te Mere druk bezig vonden net vóór een zi"ing van het Kollege werd nu burgemeester van de nieuwe ent iteit Oud-burgemeester Luc De Sme- was bij onze komst juist op winiervakantie ver- rokken en Paul De Lal kon den we, niettegenstaande herhaalde pogingen, niet thuis vinden. Hij is blijkbaar een «very bizzy man». L.H. De Tunderbirds (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 15