HOEVEEL GROEPJES TELT ERPE? JEUGDBEWEGING VAN 220 ERPENAREN JEUGDHUIS DIDO |or 18 - 24-2-1978 - De Voorpost TWEEMAAL JONG BLOEP Jeugdbeweging mag dan wel een reeds lang bestaan de vorm van jeugdwerk zijn, wat Erpe betreft is men ze ker nog niet vastgeankerd in •radities. De meisjeschiro Jargill bestaat nog maar sinds 1971 en de" KSA groep, weliswaar kan die bogen op een rijke traditie (groeide uit een KSA-KAJ- groep) maar de recente lo- kalenbouw geeft zeker im pulsen aan de groep. De ledenaantallen laten zien dat ze de Erpse wind in de vanen hebben. De chiro met honderd leden, KSA met 123 leden...relatief gezien zijn dal toch grote groepen. Trouwens, ook van buiten de Erpse gemeentegrenzen komt men naar de groep: jongens van Aalst en Eron- degem en meisjes van Mere en Nieuwerkerken. Het zijn maar kleine percentages, da' wel, maar veel hangt dan weer samen met het al dan niet bestaan van een soortgelijke groep in de an dere gemeenien. BEDOELING VAN JEUGDBEWEGINGSWERK Twee KSA-leiders, Johan De Winter en Lieven Stuy- ven, zagen het zo: «Kinde ren en jongeren iets bij brengen buiten de school- menialiteit», hen met me kaar leren omgaan, hen een on-spanning bieden die zin rijker is dan teevee en altijd maar voetbal». Ook de kris-elijke duiding (hoewel een even moeilijke als zin volle opdracht) wordt ver meld. met daarbij het socia le elementMen denkt terug aan 11.11,11-akties, aan de sociale akiies met Chiro en Dido(met Driekoningen aan ouden van dagen pakjes gaan brengen met de ouds-e leden en wat babbe len me- die mensen). Zinvol vind- men dat. Ook het we- reldvoedselspel is reeds ge speeld: een alternatief spel, waardoor men «al spe- end leert» over arm en rijk, goed en minderwaardig voedsel, e.d.m. Allemaal <onkre-e dingen dus, die samengezien met kample ven, spel, knutselen, open lucht-leven..., jeugdbewe gingsleven moeten typeren. Telkens door een leeftijds- bril. De chiroproost (de groeps leider van de chiro konden we nie- bereiken, idem voor de KSA bondsleider) zag het zo«Het voeden van de ontwikkeling van de kinde ren in hun vrije tijd via de uitbouw van aangepaste jeugdaktiviteiten en dit in een in-uïtieve en familiale methode». Naas- het vele dat achter deze -wee formuleringen Lieve Stuyven, aan het KSA lokaal is altijd wat te doen SJ s-eeki. zit er toch duidelijk de eigen aanpak in van jeugdbewegingen, die an ders is dan op school, maar •och, in de ontspanning, ie*s wil meegeven aan de kinderen en jongeren. Dat di- «ie-s» evolueert en niet zomaar wii op zwart op pa pier kan gezet worden, is duidelijk. KRISTELIJK, NIET PARTIJGEBONDEN Zowel KSA als Chiro zijn kristelljk geïnspireerde or ganisaties. Vrijzinnige jeugdbewegingen bestaan nie- in Erpe Heeft dit een invloed in de tweede be slaande jeugdbewegingen? Men meent van niet. Wel zie- men kinderen komen ui- de meest diverse part ij- poli- ieke milieus, maar dat -as- het wezen van de jeugdbeweging niet aan. He- filosofische staat boven het ideologische. LOKALEN De Chiromeisjes komen el ke zondag samen in de zaal Pax, waar ze twee eigen lo kalen hebben. Niet zoveel als je weet dat de Chiro- groep nu vijf afdelingen heef-. De KSA-jongens kun nen vanaf dit jaar daarente gen. zoals men wel weet, gebruik maken van een ei gen lokalenkompleks in de Bo-ermelkstraat. Het gehar rewar in Dido is gedaan, elke bar heeft nu een eigen lokaal. Een weide achteraan is een ideaal speelterrein en he- voetbal- en basketbal- •errein tussen Dido en KSA word- ook door de blauw- oranje T-Shirten bespeeld. Toch moet aan het lokaal nog één en ander opge- knap- worden zodat pas in april een officiële opening kom- groepen bestaat een vlot' samenwerking. Er zijn gi wes-aktiviteiten. waar m< inderdaad aan deelneem Ook van hei KSA-gewest u zijn er aktiviteiten (hoew voorlopig enkel voor de Ie ding) maar niet alle leide zien daar momenteel broo en -ijd in. Dat komt mil schien nog wel. De KS denk- verder ook aan Chii Faedoli van Mere waar ze een dorpsspel en een 11.1 11. ak-ie mee tesamen gi had heeft zodat we als a gemene konklusie zek mogen stellen dat men ni naar zijn eigen navel zit s-aren Noch Chiro. Not KSA. EEN GEMEENTELIJKE JEUGDRAAD? Ook daarover praten we mi onze gesprekspartners die zinvol zou zijn. Zek niet. in Erpe, woFdt geo perd, wel wat Erpe-Mere b treft. Een betere koördinat zou zeker van pas kunnfl komen. TOT SLOT Jeugdbewegingen zijn nit die groepen die met hul werking de kraniekopp^ elke week halen. Ze werkt meer naar binnen toe en w zijn er ons van bewust in d ar-ikel slechts benaderet maar zeker niet vatten kul nen wa- leeft in St.-Mart nus en Jargill. Kinderen jongeren die meer inform* •ie willen over deze twé groepen kunnen kontakt nemen met Marleen B Schrijver, Erondegemko( •erweg 11 of Jan Van Moï •er, Oudenaardse sieenwi 121. Ofwel kom je op zoif dag -egen 14 uur naar zaa Pax of op zaterdag naar di Bo-ermelkstraat Als jonge mens heb je in Erpe niet zo veel keuze. Er is natuurlijk jeugdhuis Dido en er zijn de twee jeugdbewegin gen, maar verder? Oranja is voor veel jong voetbaltalent een ideaal, de fanfare ook (voor muzikaal talent dan). Als we niet letten op politieke jongerengroep, dan zijn we echt rond. Een nawerking van de vormselkatechese, in sommige gemeenten groeien daar heuse ontmoetingskansen uit voor kristelijk geïnspireerde jongeren, bestaat ook niet. Nu willen we niet steen en been klagen. Wat bestaat funktio- neert behoorlijk! Chiro Jargill en KSA Sint-Martinus zijn toch wel peilers in het Erpse jeugleven. Wat die namen betreft: St.-Martinus verwijst naar de parochie en Jargill naar de initialen van de stichters... int IWi HOE GERAAKT MEN AAI n GELD? Jeugdateliers hebben hjfc; op dat vlak gemakkelijkst n; Zowel van de Federatie al,^ van de Gezinsbond wort een ruime som toegekend wi De Erpse jeugdbeweginge omvangen van de gemeent een som van 3000 fr. elk e de rest rooien ze met wafe slag, mosselsouper, oude avonden De KSA-leidingsploeg trel ook regelmaiig feestzale af als kelnersploeg erl ks ng Johan De Winter (SJ) SAMENWERKING Langs beide kanten b vestig: men ons dat aj «gemengde werking» n< h nie: gedacht is. Dat neer echter niet weg dat Chiro 4 KSA vaak gezamenlijke •iviteiten geven. Een trac tionele«één tegen allen» he- dorpsplein in 't beg van 't kampjaar is zek geen alleenstaande aktiv -ei-. Wafels komen ook t dezelfde ijzers, het rus huis wordt af en toe gez menlijk bezocht, enz. Men kijkt echter ook verd i dan de gemeentegrenze Tussen de diverse Chir staat paraat voor alle plaatselij ke feesten. De Erpenaren sparen hun lof voor de muziekkapel niet. Zijn tegenhanger, de Stro halm, is de folkloreattraktie van 't Sevecoot: de lieden brengen muziek op strooien instrumen ten. De strohalm organiseert ook de jaarlijkse Sevecootfees- ten. een gezellige wijkkermis. Tenslotte moeten we hier de VTB-VAB vermelden, die tij dens het winterseizoen toeristi sche info-avonden verzorgt. Doch, daar horen wij nog spreken over een Davidsfondsaf- deling. die je winteravonden met gezellige lektuur stoffeert. Losse groepen Enkele verenigingen zetten zich in voor een welbepaald doel. De B.G.J.G. verzamelt grote en jonge gezinnen wat an ders?maar de plaatselijke aktiviteit is beperkt tot een jaarlijkse ledenvergadering (4 februari). Daar is nog de afdeling van de Federatie der Verminkten van Arbeid en Vrede, een socialistisch initiatief in samenhang met de Bond Moyson. Er zijn geregelde vergaderingen, waarop de rech ten van gehandikapten. slach- offers van werkongevallen wor den uiteengezet. Hoofdzaak is hier het sociaal dienstbetoon. Een andere sociale groep is de vereniging van ouders ter be scherming van kinderen op de Kulturele groepen Zuiver op kuituur afgestemde verenigingen moeten we in Erpe niet*zoeken. Alleen het jeugd huis brengt af en toe iets van niveau maar dan meestal met een jongerensmaak. De heem kundige kring van Erpe-Mere heeft enkele aktieve medewer kers. zodat de tentoonstelling «Zo was...Erpe» tot een waar sukses uitgroeide. Een goed bezette fanfare Sint-Cecilia De Watermolen van Van Der Biest aan de Stationsdorpstraat (SJ) Erpe is niet groot en toch kent het dorp een voortreffelijk aantal groeperingen en verenigingen van allerlei pluimage. De ene groep is al groter dan de andere, maar de kleine munten soms uit in levendige aktiviteit omdat de stuwkracht en het entoesiasme er misschien sterker is. Erpe is wel een gunstig dorp om een groot aantal groepen te vormen. Er is geen onderlinge eenheid. De natuurlijke situatie bevordert de eenheid niet, zoals op een gesloten dorp. De verschillende woonkernen hebben hun eigen kenmerken en daar bestaat er onderling een merkwaardige solidariteit. Bovendien schept de Gentse steenweg een ernstige kloof tussen de Honegem en het dorp. De jongste jaren krijgen de kristelljke verenigingen hun tegenhangers in groeperingen met socialistische, liberale en vlaamse ideologie. En tenslotte heeft Erpe vertakkingen van nieuw opgerichte verenigingen na de fusievorming. Beroepsverenigingen Onder deze noemer stoppen we de katolieke arbeidersvrouwen, de socialistische vooruitziende vrouwen, de katolieke werklie- denbond. de kristelijke gepensi oneerden. de middenstands vrouwen en ook de P.V.V.-da- mesbond mag hierbij. Het meest specifiek is natuurlijk de hoe rengilde. Deze laatste in Erpe «landelijke gilde genoemd» verzamelt alle landbouwers van gelijk welke strekking, gezien hun klein aantal. De gilde krijgt de jongste jaren veel belangstel ling uit de hoek van milieulie- vende mensen. Aktiviteiten wor den gezamelijk ingericht met groepen uit andere gemeenten. Het gaat vooral om voorlich tingsavonden over land-en tuin bouwtechnieken. het beleid hieromtrent en dergelijke. Een specifieke tak van de gilde, nl. de ruiterij, geniet veel belangstel ling maar meestal vanwege niet-boeren. Een Erpe-Meerse groep werd vorig jaar opgericht om de veeprijskampen van Erpe en Aaigem te organiseren (te Erpe op kermiszaterdag; te Aaigem op 15 maart a.s.). De K.W.B. telt een 200-tal leden; idem voor de K.A.V. De arbeidersverenigingen zijn ge- 'groeid uit een kern die de Cardijninspiratie wilde levendig houden. Dat is ondertussen een kwart eeuw geleden, want de K.W.B.-Erpe viert dit jaar zijn 25-jarig bestaan met een groot feest op 8 april. De aktiviteiten van de groepen nu zijn van socio-kulturele aard: voordrach ten (dit jaar vooral rond de 'nationale aktie voor inkomens- herverdeling. Men wil er te Erpe aktief aan deelnemen), sportak- tiviteiten (volley en voetbal hebben een eigen kompetitie! toneelbezoek, reis en de ont spanningsavonden. Opvallend is dat de gewestelijke vormingsda- gen talrijk door Erpe worden bijgewoond. De K.A.V. richt zijn vorming op het gezinsleven, de positie van de vrouw e.d. De voordrachten zijn ingeschakeld in een koffietafel. Geregeld hebben er ook lessenreeksen plaats: op 1 maart start er een kursus «gezondheidsleer», ge spreid over 13 weken. In de zomer organiseert K.A.V zwem lessen. En hun St. Maartenfeest is een suksesnummer. Men is hier automatisch lid als aange slotene bij de Bond Moyson. De aktiviteit te Erpe kreeg een goed jaar geleden een nieuwe elan, zodat men nu maandelijks een behoorlijke opkomst kent. zowel op de vormingsnamiddagen als op de algemene ledenvergade ringen (een 100-tai). De middenstandsvrouwen ver gaderen afwisselend te Erpe en te Mere. Ze mikken op hoog staande info-avonden en kultu rele aktiviteiten (toneelbezoek). Onlangs hadden ze nog een kursus kreativiteit. Ze beleven de kuituur als een ontspanning. De gepensioneerden beogen de vrije tijd te vullen met gemeen schappelijke ontspanning. Ge regelde koffietafels en uitstap pen sieren hun programma. Daarnaast is er een voetver zorging om de twee maand. De P.V.V.-dames hebben een gelijkaarde aktiviteit als S.V.V. en K.A.V. maar minder frek- went. Voor de meeste van deze groepen geldt dat men alleen de dorpelingen bereikt, terwijl de Honegem meer op Aalst is afgestemd. weg. Zij organiseren jaarlijks de «weken voor verkeersveiligheid», lessen over wegkode e.d. De groep bezit een volledig ver keerspark, dat als didaktisch materiaal ter beschikking ge steld wordt van de scholen. De Civiele Bescherming staat paraat voor alle verkeersregelin gen bij wielerwedstrijden en andere openbare aktiviteiten. De sociale aktiegroep bezoekt maandelijks zieken van Erpe, die in één van de Aalsterse ziekenhuizen opgenomen zijn. Met nieuwjaar dragen ze ook geschenken aan de bejaarden in het rusthuis en overal te Erpe. Ontspanningsnamiddagen in het rusthuis zijn hun werk. De Erpse oud-strijders kennen drié afdelingen maar laten naar buiten toe weinig van zich horen. De bloedgevers tenslotte pogen stilaan de Erpenaren te motive ren voor hun 3-maandelijkse bloed inzamelingen. Zoals veel te Erpe. vraagt ook deze aktie geduld. Wijkgroepen Een opmerkelijk verschijnsel zijn de wijkverenigingen. De meest ervaren en uitgebouwde groep is de «Schoolkenskermis» van <je Bossestraat. Ter gelegen heid van Pasen houden ze hun wijkfeest. met als hoogtepunt de stoet op paasmaandag. 1978 betekent de 50e. editie van de feesten. Aller ogen zijn op de Bossestraat gericht, want men kondigt er grote gebeurtenissen aan. Zoals gemeld kent ook 't Sevecoot zijn feesten: de stro halm staat ervoor in. maar de vogelliefhebbers «de dorpszan ger» laat zich hier nietonbetuigd: drie zangprijskampen kwamen vorig jaar in het programma. De Kleine Steenweg heeft tij dens de zomer een wijkfeest. Het blijkt regelrecht een initiatief van de hele wijk. waar niemand anders iets mee te maken heeft. Daarnaast heeft ook de wijk van het station Eroe-Mere zijn kermis. Een vroegere traditie, die dit jaar een derde keer opnieuw georganiseerd wordt. En tenslotte de Vijfhuizenker- mis, ter gelegenheid van Pink steren maar dat verzwakt met de tijd. Misschien gemakkelijk op een dorp? Voor een klein dorp telt Erpe dan toch veel groeperingen. We hebben zelfs niet de pretentie volledig te zijn. Er zijn nog zoveel kaarters- en biljartgroe- pen en mogelijks nog andere ontspanningsverenigingen. We noemden de boogschutters nog niet. die dan toch een niet te verwaarlozen interesse hebben. Het valt niet te miskennen dat het verenigingsleven ook te Erpe sterk is uitgebreid. Of de kwaliteit ermee gediend is...? De aktiviteit staat bij velen op een laag pitje. Vanuit ideologische groepen wordt de oprichting van plaatse lijke afdelingen gestimuleerd, omdat de verenigingen een medium vormen voor direkte beïnvloeding. Opvallend is dat de werking van de socio-kulture le verenigingen vrij gelijklopend is, met uitzondering van enkele aksentwijzigingen. Toch blijft men apart peuteren, terwijl een konkurrentiesfeer niet te ver doezelen is. Men kan immers via deze samenkomsten de politiek minder geïnteresseerden ge makkelijker bereiken. Daar naast staan enkele groepen die zich pluralistisch opstellen. Zij staan eerder afkerig van politie ke invloed, en zullen de verschil lende zienswijzen niet verenigen. Met deze slotopmerkingen wil len we geenszins afbreuk doen aan de vele inspanningen, die de leidingen en besturen zich getroosten om elkaar samen te brengen, en om mekaar ofwel plezier en ontspanning te bezor gen ofwel erstige informatie te bieden. W.H. Reeds tien jaar bestaat dit jeugdhuis aan de Oude Heir baan. Een snelle weg scheidt intussen wel de sportterrei nen van het jeugdhuis, maar zeker is dit geen domper op de entoesiaste krachten van Dido. Gegroeid tien jaar geleden uit de K.S.A.-bond, is het nu een volwaardige pluralis tisch jeugdhuis. met nieuwjaar bejaarden van de gemeente, enz. Ei gengereid is men dus zeker niet. Een bloeiende sa menwerking bestaat trou wens met de Leeuwerik, HAK, KSA, Wereldwinkel en zusterklubs waarmee sportief en kameraadschap- Staf. PV van Dio. uiterst rechts c Pluralistisch want men maakt er een punt van de boeiende ideeënuitwisse- ling al dan niet ter gelegen heid van aktiviteiten. Veel zijdig want naast de ver bui ten Erpe bekende kk-optre- dens in de film- en sportak- tiviteiten kent Dido ook in- fobeurzen rond diverse tema's. voordrachten en de foto, is altijd te vinden voor ei sinds kort kreatieve hobbie- ateliers. Dido wil (ofschoon er vele leden van buiten Er pe komen) ook het Erps ge meenteleven bevorderen. Men viert ook Tistje's ver jaardagen mee, men stelt zijn akkomodatie ter be schikking. Erpe-Mere-Mal- lemunt ligt nog fris in het geheugen, men bezoekt i praatje (SJ) pel ijk verbroederd wordt. Een jeugdklub die dank zij de zeer vele leden en de inzet van verantwoordelij ken (in princiepe iedereen, maar in werkelijkheid na tuurlijk een kleinere equipe) voor de toekomst alles laat verhopen. Helaas kunnen alle jeugdklubs dat niet zeg gen!!! pd

De Voorpost | 1978 | | pagina 18