ZE ZIJN TE GROEN... NIEUWE STRAATNAMEN IN NIEUW AALST Meh pikkels of ajontjes DOOD VAN KONING ALBERT I HERDACHT NATUURGEBIED ONDER DE HAMER? UITBOUW VAN GEMEENTELIJK ONDERWIJS TE AALST? STEDELIJKE KULTURELE RAAD BIJNA SAMENGESTELD? De Voorpost - 24-2-1978 - 3 Wilg Vrijdag 17 februari ging in de O.L.Vrouwkerk te Mijlbeke een herdenkingsplechtigheid door ter herinnering aan het tra gisch overlijden van Koning Albert I, nu 44 jaar geleden. De plechtigheid was ingericht door het Nationaal Verbond van de •Veteranen van koning Albert I» afdeling Aalst. Er waren afgevaardigden -met vlag- aanwezig van verschil lende vaderlandslievende ver enigingen, evenals burge meester D'Haeseleer, en poli tiecommissaris Van Cauter. Ook de politieafvaardiging droeg een vaandel. Er waren ook leden van de gemeente- d aanwezig. de mis werd ook een korte plechtigheid gehouden aan het herdenkingsteken achter de kerk (Aelbrechtlaan) waarbij ook schepen Bourlon zich aan sloot. Terwijl op het orgel het vaderlands lied klonk, begaf men zich in de ijzige kou naar buiten. Door de burgemeestern en de nationale voorzitter wer den bloemen neergelegd aan het herdenkingsteken. De secretaris-generaal van het verbond en van de Koninklijke Federatie van gewezen onder- Bij het afsterven verleden vrijdag van de laatste erfgenaam van de familie De Vis komen een hele partij goederen vrij. Onder andere is daarbij de plek rond de Meldertse Villa «Kravaal», ideaal geschikt voor liefhebbers van natuur schoon en natuurstudie. Een plaats waar deze die de natuur bestudeert, hetzij jong of oud, volledig aan zijn trekken zou kunnen komen. Lambert Van de Sijpe inter- pelleert op de gemeente raad om de mogelijkheid na te gaan of een officiële in stantie deze gronden zou kunnen verwerven en ten dienste stellen voor de ge meenschap. «Waarschijn lijk is dit nu eens een énige gelegenheid om een onge rept gebied, 13 ha groot en gelegen aan de flanken van het Kravaalbos aan te ko pen. Langs de andere kant, met ingang via de Putstraat ter hoogte van Jozef De Wolf komt, een blok van 23 ha toebehorende aan de erven Wéry vrij, daarachter ligt het goed van Notaris Pierre Breckpot en daarna van de heer Leclercq. Ook hier wil Lambert Van de Sijpe, «de groene jongen», de mogelijkheid onderzoe ken of er geen formule kan worden gevonden van aan koop of niet althans open stelling van het bos voor de gemeenschap met schade loosstelling uiteraard van de eigenaars door het verle nen van een jaarlijkse pachtprijs, het in orde hou den van het bos aangesteld personeel en dergelijke meer. Bedoeling hierbij is dan de groene long van de Faluin- tjesstreek zeker niet te ver kleinen maar ten volle voor de gemeenschap, vanzelf sprekend ook van buiten de Faluintjesge- meenten, open te stellen. LH knarsetandde de vos uit de fabel van La Fontaine, toen bleek dat hy niet by de druiventrossen kon die over het muurtje bengelden, alhoewel ik steeds gedacht heb dat vossen geen vegetariërs zyn. Enfin, zo moeten waarschijnlijk de snuffelende spitsbroeders van onze Dendermondse editie zich gevoeld hebben toen ze de teksten voor het nummer vijf van dit jaar onder ogen kregen, op zoek naar stof en inspiratie. Op bladzijde twaalf van dat num mer verscheen namelijk een kort stukje van onze medewerker S.J. dat melding maakte van een korte uitstap van enkele Aalster- se karnavalisten naar de stad van het Ros. Deze waren nu eenmaal niet op toeristisch bezoek (wat zou het) maar op propagandatocht. Zij voerden onze jubilerende-knipogende- karnavalajuin met zich mee en ja. vonden het redaktiekantoor van ons blad aldaar wel een geschikte plaats om publiciteit te maken voor De karnaval. De karnaval in de stad waar de Voorpost wel best aan zijn trekken komt. En daar werd zelfs een plaatje van geschoten. Uiteraard ook met vermelding van de schutter (S.J.). En dat plaatje werd dan ook (gebrek aan inspiratie?) dankbaar gepu bliceerd in de Dendermondse op bladzijde twee editie, maar dan zonder bronvermelding. Of weet men te Dendermonde misschien nog niet wat plagiaat is? Er. rond dat plaatje werd dan ook een soortement tekst ge brouwen waarin tandgeknars de boventoon voerde. Titel: «Knip ogende Ajuinen zullen ons niet naar Aalst lokken». De affiche zelf werd als «belachelijk» afge schilderd de Aalstenaars zelf als «kleine lui» betiteld en de stoet zelf werd een «Stoetje» genoemd. We weten zelf wel dat het Koninklijk bezoek en de aanwe zigheid van de lieden van onze nationale T.V. nu bepaald geen weldoende invloed hebben uit geoefend op het normale verloop van onze stoet, maar ze waren er toch. En dat «klein beetje volk» dat er naar zou komen kijken is dan toch maar uitgegroeid tot een enorme massa. De paar straten van Dendermonde zou den ze zelfs onmogelijk hebben kunnen slikken. Waar het echter de spuigaten uitloopt is waar de anonieme steller van het artikeltje meent te moeten orakelen dat de Aalstenaars afgunstig zouden zijn op die van Dendermonde... Afgunstig waarop? Op hun voorraad grote gele «schurft-affiches»? Die ze zelfs niet hebben durven uit- plakken. alhoewel een Bestuurs lid van Het Aalsterse Feestkomi- tee per toeval ook Bestuurslid van de Aalsterse Draeckenieren, hen grootmoedig aangeboden had hen hierbij behulpzaam te zijn...als zijzelf er de nodige moed niet voor konden opbren gen? Waar de werkelijke af gunst te zoeken is, kan eenieder wel raden - en ook waarom! Als slotargument wordt ook nog aangevoerd dat de bewuste affiches niet in orde zouden zijn geweest Maar «gelukkig» werd door de edele steller een goed woordje gedaan bij de politie, want anders... En dat zou dan volgens zelfde steller moeten bewijzen dat die van Dendermonde een zoooo-veel groter karnavalhart hebben. Doch waarmee volgens onze bescheiden Aalsterse mening alleen bewezen is dat zij slechts één ding hebben dat groter is dan bij die van Aalst: hun pretentie! A.B. officieren van het Belgisch Le ger, René De Vliegher, hield tot slot volgende toespraak: Vier en veertig jaar geleden, werd het Belgische volk met grote verslagenheid getroffen door het tragisch afsterven van onze diepbetreurde Vorst, Zijne Majesteit Koning Albert. Deze legendarische figuur van wereldformaat werd plots en genadeloos, aan de liefde en de achting van zijn volk ontrukt. Ik houd er aan de heldenmoed van de opperbevelhebber van het Belgisch Leger naar voor te brengen. Met rouw en droefheid in het hart, herdenken wij vandaag, het tragisch heengaan van onze geliefde Koning, maar herrijst voor onze geest niet al leen de grote figuur van Hem, die ééns de trots onzere kleine De herdenkingsplechtigheid begon met een Eucharistieviering in de kerk van Mijlbeek (SJ) Natie was, de wording van het heldendom, de Glorie van zijn tijd, maar tevens eenn eenvou dige vriend voor zijn soldaten. Bij zijn troonsbestijging, om precies te zijn ten jare 1909, verklaarde de grote Vorst: «Tegenover mijn landgenoten, ga ik de plechtige verbintenis aan, mij nauwgezet te wijden, aan mijn plichten, in dienst van het Vaderland». En nimmer, is Hij van die eed afgeweken, maar is deze immer trouw ge bleven. Zijne Koninklijke Hoogheid Al- bert de Iste. is niet alleen de geschiedenis ingegaan als een Groot Vorst, maar vooral als de verpersoonlijking van recht vaardigheid en liefde voor zijn volk. Hij was de «Ridder-Koning», die voor de rechten van de kleine volkeren een ongelijke strijd aanbond tegen een mach tige reus, die dreigde gans Eu ropa te overweldigen. Zijn voorbeeld was niet alleen een stimulans voor zijn solda ten, maar teven6 een spoorslag voor al de verbonden Natie's, om vol te houden tot de volle dige ovenwinning zijnere dap pere troepen. Met krachtige hand onder streepte Hij de woorden zijner voorvaderen en voegde hij als symbool aan toe «Eendracht baart macht». Hij liet ons deze leuze na, die het Belgisch wa penschild siert. Wij allen hebben de plicht om deze nalatenschap waardig te tonen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat al dezen, die onder zijn bevel, het Vaderland hebben gediend, Hem nog steeds in het harte dragen. Het is onze taak om aan de jeugd, de figuur van Koning Al- bert te leren kennen als de Grote Leider en de heldhaftige strijder, die hij was. Zijn beeld moet blijven voortleven in de harten van alle Belgen. Met dezelfde gevoelens van eerbied, breng ik hulde aan onze betreurde Vorstin «Ko ningin Elisabeth», die als lief devolle moeder, zoveel leed heeft verzacht, zoveel tranen heeft gedroogd, toen zij als verpleegster werkzaam was, zowel aan het front, als in mili taire hospitalen. Ik verweil even in gedachten bij onze strijdmakkers, die ons voor altijd hebben verlaten, na het beste van zich zelf, gedu rende tientallen jaren te heb ben gegeven voor vorst en va derland. Maar de tijd staat niet stil en de overblijvenden hebben de plicht hun werk onverdroten voort te zetten, wat dan met een de beste hulde is die wij aan onze Betreurde Vorst kun nen brengen. Laten wij allen, als broeders in trouw en eeri- dracht, de waardevolle erfenis, niet alleen in ere houden, maar ook uitbouwen. Laat ons in liefde en dankbaar heid, de grote figuur, die Ko ning Albert was, danken, de Vorst aan wie de vrije wereld, een groot deel van zijn wel stand, zijn onafhankelijkheid en zijn vrijheid te danken heeft. Overeenkomstig de bepalingen van het dekreet van 28.01. 77 van de Kultuurraad van de Nederlandse Kuituurgemeen schap ter bescherming van de namen van openbare wegen en pleinen dient een door de Gemeenteraad te nemen beslissing aan het advies van de stedelijke kulturele dienst te worden onderworpen. Onder voorzitterschap van schepen Herman Roels had dan ook een zitting plaats van de Kommissie van advies ter bescherming van straatnamen met voor stellen voor vijf straten, 1 in Aalst-stad, 2 in Erembode- gem en 2 in Herdersem. 1. Wijnputstraat tussen de Pierre Corneliskaai en de Verbrandhofstraat kwam eerst aan de beurt. Voorge steld hierbij werd «Wijnput straat». Volgens Coppens- Dierick zou het hier niet om de drank «wijn» gaan ont leend aan een oude dender- arm maar om de oude volks benaming Wijmput, plaats waar wijmen, tenen, wor den gekweekt. Volgens Frits Courteau zou het hier inderdaad wel om de drank gaan en zou de legende ver halen dat een schip geladen met wijn bestemd voor het erbijhorend kasteel Poppe- rode er gezonken zijn van waar de naam «Wijnput». Volgens leden van het Aalsters Genootschap voor Geschiedenis ware het be ter, in analogie met andere gemeenten waar bvb reeds «voetbalstraten» bestaan deze naam de populaire naam «Eendrachtstraat» (wegens de ligging) te ge ven. Stadsarchivaris K. Baert wijst er hier dan wel op dat de Kommissie het vooral houdt bij gemoti veerde toponiemen. Uitein delijk biijft het voorstel «Wijnputstraat», zij het dan na veel diskussie waarbij de schepen zich zelfs afvroeg of er misshien moest wor den over gestemd, dan be houden. 2. Aalststraat: Voor de straat gaande van de Ter- murenlaan naar de Keppe- straat werd Aalststraat voorgesteld. Sinds de fusie, nu Erembodegem zelf reeds Aalst is, scheen deze be naming minder opportuun. Voorgesteld werd dan ook deze straat «Rooms Hof straat» te noemen naar een oude Erembodegemse ge legenheid. «Aalststraat» wordt dus niet weerhouden en eenparig wordt het dan «Rooms Hofstraat». 3. Karreveldstraat Volgens opzoekingen van de wakke re Frits Courteaux zou de allereerste vermelding niet «Karreveld» zijn maar wel «Caerdeveld» waarbij «caer- de» dan een soort distel groeiend op onvruchtbare grond zou zijn. «Karreveld straat» verdwijnt dan even eens en «Caerdeveldstraat» wordt het nieuwe voorstel. 4. KOKEROEL- EN WITGERSTRAAT: In de nieuwe woonwijk «Harding», waarvan de ge denkplaat door het vroegere gemeentebestuur werd in gehuldigd in oktober 76, is een lus die men zou kunnen scheiden in twee delen: de Kokeroel- en de Witger- straat. Hier kwamen dan de Herdersemnaren, geschied kundige Jozef Vermoesen en Mw Boel-Van der Beken in het geweer. Om de naam «Harding», vermeld op de gedenkplaat, gemeengoed te laten worden stellen ze voor de hele lus één naam te geven, nl. «Harding straat», Harding dan als eerste Frank die Herdersem bewoonde (Hardingsheim). «Kokeroel» zou ten andere niet volledig op deze plaats duiden maar zou lager te vinden zijn, naar de beek toe. Witger de vader van de H. Gudula, zou zijn kasteel (verdwenen ten andere) heb ben gehad op een heel an dere plaats langsheen de Dender. Besloten werd dan ook het nu bij «Hardingstraat» voor beide samen te houden. «Witgerstraat» wil men dan eventueel voorbehouden als er eens een gelegenheid zou komen in het Dender- land. LH Op maandag 27 februari heeft in de feestzaal van het Aalsters stadhuis een vergadering plaats onder het motto «Uit bouwmogelijkheden van het gemeentelijk onderwijs». In richtende vereniging hierbij is de Werkgroep «Jaar van het Dorp» van Hofstade in samen werking met het Hofstaads Ou- derkomitee en het "Stadsbe stuur Aalst. Werken er eveneens aan mede: de direkties van de verschillende gemeentelijke scholen van Groot-Aalst en de ouderverenigingen. Ook de inspektie neemt er ruim aan deel met de heer Bots, in- spekteur van de stad Gent, Van Buggenhout van de stad Me- chelen, Schuurmans van de stad Antwerpen en kantonnaal inspekteur Aalst 2 Van de Put te. Moderator is de kantonnaal in spekteur Aalst 1 Norbert Zen- ner van Vilvoorde. De. vergadering begint te 20 u. L.H. 't ES NA AL LANK WEL meh te schroyven oever Karnaval, door es 't er na al genoeg oever gedésterd geweist en doboy, de mieste groepen be ginnen toch al te peizen op den dienen van 't noste joorOf toch degein die ni meh de grip 'n liggen want azoei zén der genoeg. Of die loeipen 't hoesten en te snitten dad hoeiren en zing vergoot. Mor ja, 'k zal ajjer agaa ne kier 'n goei remeide on d'hand doeng. len van dedie die de doktoers a ni zelle woysmoaken, omda ze doveir ni genoeg 'n kenne reikenen. En d'appeteikers oeik ni. Al ge kérsen hedj of ne vrien hoest, awei looistert wa dagge doedj. As ge wildj vanoyges. Ge pakt a twie of droy tintjes loeik. Ja, 'k hoeir al verschillege mensjen «beike» zeggen want loeik hei na iene kier eh ghiel spesjool réksken Mor ge moedj kosjen of tiekenen hein en as ge gé liever bleift hoesten moeje da weiten. Bréf, ge pakt die tintjes, loeik vanoyges, en ge pléttert de die noyg foyn. Wie dad azoei eh soert klein pésserken heid kaan ze ooitpèssen oeik. Da spel mingelde tèn goed meh ne kleine soepleiper heinink en da tegoor loste op in 'n zjat hiete melk. Dad ooitkroezen en rap nor annen beddebak. 'k Teif a verzeike- ren da 't sanderdoas ghiel a sloapkoamer nor denne loeik zal «rieken», mor a kérsen en annen hoest zen ribbedebie En dobboy zejje veil plosj hemmen oeveraal woor c komtMor door moeje ten toch a zjip on vegen hein,~j_ kendj goy mor geneize zén En nog ne goeie rood van imand die 't kaan weiten: as ge peist dagge de grip hedj, binnen bleivenWant ge riskeirt meh nog booiten te loeipen dagge a 'n brosjit op annen nek holdj. En tèn moeje toch binnenbleiven ver verschillege doagen. En tèn zedde ver plichtvan gedeireg mor annen teivei te zing en riskeirde van per malheir op azoei 'n ooitzendink te vallen gelèk as «ba noder inzing» En dad es al eiven eirg as grip en 't fleires tegoorEn 't schoeinsjte van aal dad die jonges tèn nog peizen da ze schaa doengDad es podomme ni ver meh te lachen, sertoe as ge peist damme wajjer doveir allemool moeten betolen. Vér azoei nen hoeip rit. Gelèk as van de weik woor da ze gepeist hooin van de schaajongen ooit t'hangen meh dor 'n soert «schoein» zjannet veir den dag 't holen. Mej parik en plooime minnen rond zennen nek en lange bleoite bienen, die probeirt van te zingen, in 't Dosj ten nog. Hoe da 't volk in de zool da ni van de planken gefloeten of geschoeten heid, 'n weit ek naa nog ni. Spoyteg dat de tomattenzudierzendendagvavandoagInelkgeval es da giene reklam ver degein die da program onienflansen. En da ze doboy tèn op 't enje nog iet veireleizen oever de Vlomsche kwestje en dad Egmontdingen doe veil mier toor as goed on die Vlomsche kwestje want d' ander mensjen zollen allicht peizen dammen hier allemool van 't zelde zop oevergoete zèn. Van da zjanette-zop vanoyges... Na ne kier oever iet anders: 't es tèn toch wintjer geworren hein En wajjer 'n meigen tèn nog ni kloagen as ge ziet hoe dad op 'n ander alles ondersnied leid en dat er mensjen steirven van de kaa. Mor toch es 't hier oeik kaad en as ge thoois achter de weireme stoef zitj ver degein die nog 'n stoeg hemmen of teigen de wei reme radejateur peist ten oeik ne kier op aal wa da booiten in dénne kaa moe bleiven. En peist op ajjer bizje- kes, kat of hond en zergt er veir dat de die oeik eh plosjken hemmen woor da ze ooit de kaa zen. En peist oeik ne kier op de voegelkes die toch oeik honger hemmen en gere leven, 't Es toch mor eh klantjen van reigelier 'n betjen eiten te stroein, ze zeilen ons meh den ooitkommenen doveir be- loeinen meh eh schoei lieken I Ver degein die nen hof hemmen hein, probeirt ne kier teis. Kupt ajjer 'n betjen stroeinoetjes, of aopenoetjes of pinda's gelèk as ze da naa noemen van as ze in Ameireka nen nieven prezedent hem men. Pakt 'n groeite stopnolje en ne steirken drood en stekt door azoei eh stik of ting, twellef van die stroeinoetjes op en hangt dad iveranst nog omhoeig, 't best on nen boeim. En letj op. Ge zetj ne kier zing hoe dat de kézamiskes dor op af kommen. En ze zetten heer dor op en ze kléssen heer vast en binsjt da^hiel da spel begintj rond te drooin en te zwieren pikke ze weer dor eh ghiel klein holleken in en ze zen meh 't noetjen schampavie, 't Es echt schoein om zing. En ge meigt zeikes zèn dagge noor twie of droy doagen nieve noetjes meigt omhoeighangen. Die bizjekes zèn echte akrobatenAllei kom, ikzelf hem er toch al veil plezier on beleefd en ik .'n ben na petang gien kézamisken, mor DOLF «In de loop van december 1977 vond een rondeta felgesprek plaats tussen verschillende kulturele verenigingen van Aalst, over de wenselijkheid van de oprichting van een stedelijke Kulturele Raad in Aalst. Hierbij bleek over dit ontwerp bij de gespreks partners een grote eensgezindheid te bestaan en er werd dan ook besloten een Werkgroep te vormen om dit initiatief nader uit te werken. Thans is deze werkgroep zover gevorderd dat een ontwerp van statuten en van huishoudreglement aan de Kulturele Verenigingen kon worden voor gelegd. Deze verenigingen werden tevens verzocht een afgevaardigde te willen aanduiden voor de stich tingsvergadering van de Kulturele Raad die op dinsdag 28 februari 1978 om 20 uur, in de stads feestzaal te Aalst zal plaatshebben. Op een volgende vergadering die op dinsdag 14 maart is voorzien zal vervolgens de verkiezing van het Bestuur van de Kulturele Raad plaatsvin den. Omdat de werkgroep lang niet zeker is alle Kultu rele Verenigingen te hebben bereikt, wordt ook langs deze weg een dringende oproep gedaan voor deelneming aan de stichtingsvergadering van 28 februari, in de Stadsfeestzaal te Aalst om 20 uur. Alle formaliteiten kunnen die avond ter plaatse worden vervuld.»

De Voorpost | 1978 | | pagina 3