DE ERBARMELIJKE TOESTAND VAN HET STADSPARK WAT MET DE KEIZERSHALLEN? INPLANTING TE GENT HOUDT GEEN GEVAAR IN VOOR AALST GALANTE MOILENTREKKERS NIET MEER IN KARNAVALST0ET= ACV - CM FEEST IN ST.-ANNA 80 NIEUWE BOMEN: HOUT NAAR HET BOS DRAGEN. FAZE I: GEBOUW AAN KEIZERLIJK PLEIN OPSMUKKEN wC 4 - 24-2-1978 - De Voorpost Straks weer alles groen JM Vervolg van blz. 1 als algemene toegang van het park en ook niet als stortplaats voor huisvuil. Levenloze spiegelvijver De spiegelvijver is een echte gistpoel, lezen we in het dos sier, en bij warm en stil weder verspreidt ze dan ook een «on aangename geur». In deze vijver is nu ook alle leven onmogelijk zodat de visvangst daarin uit gesloten is. De oorzaak van dit alles is de massa bladeren die in de vijver ligt te gisten, de laag bladeren is op sommige plaat sen zelfs zo dik dat er maar een dertigtal centimeter water bo ven de bladeren staat. Het is dus een hoogstdringende zaak deze vijver te reinigen. Komt daarbij dat het water dat zich bevindt in de plantvlakken rond de vijver geen enkel leven meer toe laat, zodat men deze zou moeten uitdiepen tot op één meter en nieuwe teelaarde zou moeten worden aangebracht om een nieuwe plantengroei moqelijk te maken Ook aan de wegen langs heen de spiegel vijver zijn verbeteringen hoogstnodig. Het nochtans goed afwateringssysteem al daar is gedoemd door het op voeren van een nutteloos ver hardingsmateriaal op een kas seiverharding. De oplossing om die wateroverlast weg te krijgen zou zijn de wegen terug af te scheppen en de afwate ringsgreppel terug bloot te leg gen. Akkomodatie Ook op het vlak van de akko modatie is er nogal wat werk te verrichten. Op de gazons en in de beplanting bijvoorbeeld vindt men overal overblijfselen van een vroegere parkverlich ting. Deze resten vormen een grote hinder bij het maaien van de gazons en het opkuisen van de beplanting. Gepland is nu dat men deze terug in funktie zal stellen en dit, «om de nach telijke baldadigheden in het park een beetje af te remmen en de nachtelijke kontrole mo gelijk te maken. Het grootste deel van de zit banken verkeert in erbarme lijke staat en tevens is er ook een schrijnend tekort aan vaste afvalbakken. De speeltuigen zijn bij nat weder niet te gebrui ken door de grote modderplas sen die eronder voorkomen. Men zou een degelijke verhar ding moeten aanbrengen. Komt daarbij dat sommige toe stellen zoals de glijbaan en het draaiplateau er in afgebroken staat staan, een hinderlijk ge heel vormen op het gazon en bovendien van geen enkel nut en zelfs gevaarlijk zijn voor de spelende kinderen. De wegenis in het stadspark is een ware glijbaan. Gevolg daarvan is dat de veldlopers de randen van het gazon gebrui ken en het bij vochtig weer daardoor onherstelbaar be schadigen. Men zou naar ver luidt intussen al klaar zijn met de daartoe noodzakelijke ver- beteringswerken (aanbrengen van degelijke verharding en afwatering). Een en ander van deze kaduke toestand heeft te maken met slordigheid in het onderhoud, het dossier vindt (overigens te recht) dat er (nog) een andere reden is. We citeren: door een degelijke volksopvoeding en een grotere voorlichting aan het parkpubliek zou men bij het volk meer eerbied en respekt moeten verkrijgen en alzo zou men toch veel baldadigheden in het park kunnen verminde ren die nu de grootste onderhouds- en herstellings kosten van het park uitmaken Rene De Witte Levensloze spiegelvijver (JM) Vervolg van blz. 1 Dat bewijzen de 500 dage lijkse produktieccnheden, de te werkstelling die momenteel 419 betreft en de gunstige vooruitzich ten die lokale^president de heer Kino heeft. De burgemeester wees er verder op dat men zich in de stad wel een poosje vragen had gesteld toen pers en televisie op de proppen kwamen met de berichten dat Honda in Gent zou investeren en zei dat het een grote opluchting was te horen dat Gent nu het cen trale wagendistributicccntrum voor Europa wordt. Spreker huldigde vervolgens het ekonomisch dynamisch denken van de Japanners, maakte wel ge wag van de geruchten als zou de totale produktic alhier niet het verwachte peil hebben bereikt maar voegde daaraan toe dat of de geruchten nu waar of vals zijn hij niet twijfelt aan de kwalitei ten van de Japanse mensen hier te Aalst Burgemeester D'haeseleer: -I admire the fundamental way in which you do things;.. Tot slot wenste hij aan de direktcur.aan zijn bedrijf, aan zijn land en niet hel minst aan zijn volk een steeds maar groeiend sukses toe. President Kawashina van zijn kant wees op de flinke uitgroei van het Aalsters Honda-bedrijf en beves tigde dat de Gentse inplanting geen gevaar inhoudt voor Aalst, integendeel. Iets dat de heer Kino reeds in november I977 in een schrijven naar de ekonomische dienst van het stadhuis en schepen Bourlon, had meegedeeld en waarvan de Voorpost u toen ge wag van maakte. De president kreeg ten slotte een tinnen schotel met stadswapen aangeboden terwijl zijn delegatie een handgemaakte porceleinen vaas overhandigde R.D.W. Om de 39 verdwenen, 58 afgestorven of in slechte staat bevonden bomen te vervangen zullen door de stad voor de aan te planten plantsoenen 80 nieuwe bomen worden ge kocht voor een totaalbedrag van 19.690 fr. We zetten even de honderd boomsoorten die in 't stads-» park voorkomen op een rijtje: gewone esdoorn, zilverlinde, venijnboom, bloemappel, grove den, blauwe atlasceder, atlasceder, gewone cypres, olm, levensboom, lijsterbes, treurbeuk, groene beuk, Amerikaanse eik. vederesdoorn, haagbeuk, plataan, es, zilverberk, zilveresdoorn, moseik, meidoorn, Japanse esdoorn, grootbladige linde, rode beuk, paardekastanje, gewone vlier, trompetboom, Noorse es doorn, iep, linde, inlandse eik, tweestijlige meidoorn, Cham. Mawsoniana, ruwe olm, bonte vederesdoorn, fluweelboom, hemelboom, apenverdriet, klimlinde, Chamaecyparis, fijn- spar, hazelaar, tamme kastanje, cypres, witte moerbes, jeneverbes, cryptomeria, lork, pijnboom, sneeuwbal, Chi nees klokje, beverboom, Oostenrijkse pijn, mispelaar, gou den regen, avavia, cercis, akebia, tulpenboom, treurwilg, wilde kastanje, suikeresdoorn, blauwe kosterspar, pluimes, moerascypres, hulst, meelbes, schijnhulst, schietwilg, kaarspopuliér, Mimalaye ceder, Atlasceder, zwarte els, Christusdoorn, Hollandse linde, sierkers, Weymouth den, geveerde wilg, rode hazelaar, kleinbladige linde, Amber- boom, witte berk, Libanonceder, Noorse esdoorn, kornoel je, hazelnoot, zwarte noot, walnoot, varenbeuk, laurierwilg, zuiliep, Italiaanse populier, hemlockden, grijze abeel, lijs terbes, grauwe abeel, Amerikaanse noot, Canadese popu lier en de Zweedse bes. Wie ziet het bos nog door de bomen? R.D.W. De meest romantische van de honderd boomsoorten in treurwilg (JM) het stadspark: Vervolg van blz. 1 Daens en Karnaval hebben dan dit gemeen, dat ze beiden uit dezelfde Aalsterse bodem zijn voort gekomen. Praktisch gezien zal met de aanvang der werken aan het Keizerlijk plein ten vroegste in oktober kunnen worden begonnen. De administra tieve molen draait nu een maal niet vlugger (en dat hangt van Aalst niet af). Maar dus toch nog dit jaar, zoals in het vijfjarenplan was vooropgesteld De architektuur werd zo klassiek mogelijk gehou den, evenals de materialen. Men moet immers het straatbeeld ongeschonden houden. Aan het Keizerlijk Plein zal dan opnieuw een fris opgetuigd herenhuis te zien zijn, met twee dubbel- deurse ingangen en hoge vensters met luiken er naast. Daarboven nog twee verdiepingen hoge vensters en een zolder - (onderdak) -verdieping. Het belooft héél wat te worden! De ingang links verleent doorgang naar de hallen (daar waar zich nu ook de doorgang bevindt). Daar naast komt een ontvangst zaal met de traphal erach ter. Meer naar rechts, naast de tweede - de eigenlijke - ingang, wordt een vergader zaal ingericht, met nog een ingang langs de tuin er achter, een vestiaire, en de sanitairen. De Keizershallen met bu reelgebouw bevinden zich nog in het stadium van «voorstel». Dit voorstel heeft evenwel al vaste vor men aangenomen. Ook dit werd uitgewerkt door de ar- chitekten Piet Cammu en Mare Coppens Het zal vier verdiepingen tellen plus een kelderverdieping. Ten minste toch het «torenge bouw» dat centraal uit de Keizershallen omhoog zal steken. «Torengebouw» is wel wat overdreven, gezien het aantal verdiepingen. Maar in dit gedeelte van het kompleks (fase 2), zal het ministerie van Financiën twee verdiepingen bezitten, waar belastingen en andere financiële diensten onder dak zullen vinden. Deze twee bouwlagen zijn in feite het onderwerp geweest van een ruil tussen stad en staat: de stad zal de par king aan de Pontstraat ver werven (naar de Burcht- traat toe en totnogtoe staatseigendom), in ruil voor de twee verdiepingen bureelruimte in de keizers hallen die dus eigendom zullen zijn van het ministe rie van Financien: een staat in de stad. Onderhandelin gen met het «Gebouwen fonds voor Rijksscholen» zijn aan de gang. En wie uiteindelijk de opdrachtge ver zal zijnde staat of de stad, is ook nu nog niet geweten. Ook of men uit eindelijk met dit fonds zal doorwerken hoewel men dit van stadszijde graag zou doen In de Pontstraat wordt later dan een parkeergebouw op gericht met één onder grondse en twee boven grondse bouwlagen. Vanaf de Pontstraat zal worden uitgegraven tot men het ni veau van de Burchtstraat heeft bereikt, dat heel wat lager ligt. Het aantal par keerplaatsen zal minstens kunnen verdubbeld worden. Ook hier zal het straatbeeld worden gerespekteerd en zal men streekgebonden materialen geruiken (bak steen, bijvoorbeeld, i.p.v. sierbeton). Vooraan wordt een groenstrook aangelegd. Het gebouw zal gesloten zijn met vensters als Iciht- bronnen. Het zal wel een betalende parking worden. Maar om terug te keren naar de Keizershallen: rond het bureelgebouw komen de eigenlijke «hallen».: een grote zaal van 80 x 50 meter en een kleinere zaal van 45x55 meter. Daarnaast is bergruimte voorzien sanitair enzoverder, en er onder zo als gezegd een overdekte parkeerplaats voor zes au to's. De gebouwen van de hallen zullen meer plaats bestrijken dan tot nog toe het geval was. De admini- tratieve gebouwen zullen zelfs tot aan de parkeer ruimte achteraan reiken. (Beekveldstraat). Ook daar zal veel «groen» worden ingewerkt. Andere werken zijn intus sen nog aan de gang: de juridische dienst van de stad verhuist eerlang naar de Hopmarkt. De dienst Financiën is met de verhuis al bezig. Wanneer die wq is, wordt een aanvang gji' nomen m.et de restauratl (ruwbouw) van het huis Va Langenhove. Aanvangsbf vel 1 maart. De Nieuwstraat ligt op tekentafel. Het eerste dol sier-woonerf zal eerlarT binnenkomen: sterrestraal Na het verlof begint ma aan de St.KamielstratJI (woonerf). Na de NieuvT1 straat begint men te teks., nen aan de Lokerenvelf straat (woonerf). Voor dl®®. Grote Markt is de aanbest%»er ding gedaan. Binnen d^ r maand zullen ook daar dLp werken beginnen Ook de Bredestraat krijgt een andere weg - bedelkrinjfe r - asfalt. En wat Nieuwkerjers ken betreft, is men aan heli b tekenen voor de vernieutont wing van het Dorpsplein(stai dat eveneens het uitzicltt zal krijgen van een sooiP woonerf. Wilfried Lissenf EXPERIMENTELE WAGEN WAS DE LAATSTE Lei «De Galante Moilentrekkers» vormden een groep die zich sinds 15 jaar met sukses hebben ingespannen om de karnavalstoet de luister te geven die haar de laatste jaren in stijgende lijn ten deel is gevallen. Dit jaar pakten ze nog uit met een experiment dat de jury niet is ontgaan: en in de stoet nog nooit te zien was: figuren uit biokplaat gezaagd gemonteerd op de langste wagen in de ganse stoet, samen met prachtige en echte kostumes, voerden hen naar een fel begeerde derde plaats. Dit zal dus in hel vervolg niet meer gebeuren. Deze galante jongens en meisjes houden op met het kar- navaltimmcrwerk. Niet met het kamavalvicrcn, uiteraard. Maar een wagen zal er niet meer bij zijn. Hcrwig Van Holsbeeck maakte er ons attent op dat er niet de minste onenigheid beslaat binnen de groep (waarvan het eigenaardige is dat alle leden familie van elkaar zijn). De groep telt slechts een twaalftal leden, of zes koppels. En het maandenlange zware voorbe- reidingswerk wordt wat teveel voor zo weinig mensen. Vanaf volgend jaar zullen de galante moilentrekkers aan karnaval dus wat minder werk en misschien meer plezier beleven. Dcaandac]|j zal dan vooral naar de kosturr^^ ring gaan. Voor Mevr. De Nul dimg geen genade! |H Dat de kleurige wagen dus fel JI% aandacht heeft getrokken, bcwiji" wel het feit. dat cirkus Johnrj graag de klowns had overgenomi om op hun eigen auto's te plat sen. Ook heeft men de groep reet Wie gevraagd de figuur van -Dolf dft_ stadstrommelaar- voor te behoi hej den voor het karnavalmuzeum. d«OI wel nog geen definitief onderda heeft gevonden, maar waarvoc Q|S( men toch al begint te verzamelen De plaatselijke ACV-afdeling St.-Anna zat op 18 februari aan de feesttafel. Plaatselijke voorzitter Albert De Vijlder en proost EH Buysse verwelkomden de aanwezigen en meer speciaal de heren René Van de Voorde, directeur van de C.M., Jozef De Smet, voorzitter AC W-Aalst, Jan Spittaels, voorzitter ACV-Aalst, Propagandist Jan Brijs, Rob Liebrecht, geweste lijk secretaris C.M., Robert De Poorter, voorzitter ACV- afdeiing Mijlbeek en Albert Keymeulen, secretaris ACV- afdeling Mijlbeek. Omdat ACV- verbondssekretaris Piet Van Tittelboom nogal wat op zich liet wachten reikte voorzitter De Vijlder zelf de medailles uit 'n 15-tal verdienstelijke leden van het ACV. Werden vereremerkt met goud: Frans Thienpont (sektor Hout en Bouw en lid sedert 1932), Maria Tack (tekstiel, 32), Karei Schockaert (tekstiel 32), Gus- taaf Troffaes (CCMB, 27), Frits Nimmegeers (CCMB, 32), Louis-Julien De Schrijver (le der, 27), Leopold De Wolf (LBC, 39), Cecile Eemans (tek stiel, 24) Kregen zilver: Louis Van Oost (hout en bouw, 38) en Jozef De Meyer (scheikunde 'or gev Jlar n h :ali eer rise 39). Brons was er voor Gaston i,er[ Van Der Haegen (voeding 45), Gerard Van Den Bossche (voeding, 46), Frans De Vijlder (voeding, brons), Julia Lamber- tin (tekstiel 44) en Georges Uyt- tersprot (CCOD 50) bestuurslid in 70) Het orkest «De Musettas» luis terde de avond op. R.D.W. bh r>r lalt DO

De Voorpost | 1978 | | pagina 4