m J. RPE-MERE, EEN DORP OM IN TE LEVEN7I EGMONT BESTUDEREN AAN DE BASIS TOCH KURSUS EERSTE HULP TE ERPE PROGRAMMA HET KRAVAALBOS IN WINTERTOOI De Voorpost - 24-2-1978 - 7 Burst startte vorige vrijdag een aktieprogramma, waaraan (plaatselijke Davidsfondsafdeling een jaar lang wil werken, j diskussieavond «Erpe-Mere, een dorp om in te leven» idoelde een kennismaking te zijn met het nationaal thema: let Jaar van het Dorp», vertaald naar Erpe-Mere maar ver- w sekte uiteindelijk tot een verwijtenvloed aan het adres van jt huidig gemeentebestuur, en een solidariteitsverklaring n woi m de oppositie. De C.V.P. startte o.i. zeer bevoordeeld om- aandi it ze speelde voor eigen publiek en omdat de CVP- ieurs jneelleden Burst door en door kennen. De heer Van Lae- im wist deze voorsprong handig uit te buiten. Ied< en goed bedoelde opzet dus m het Davidsfonds te Burst, it de aktie «Het Jaar van het urp» centraal zet in haar pro- 1 gd amma. Er volgen ten andere hel ag meerdere gespreksavon- e' sn en aktiviteiten in dit kader. nlS I® in'eidende diskussieavond s onden de schepenen Johan e Wolf en Louis Van Durme wen oppositieleider Julien an Laethem en de Burstse VP-voorzitter Georges De wifos Een gemeente voor de avidsfondsvoorzitter Robert Vos verwelkomde het vrij ijke publiek. Hij verduide- te dat het Davidsfonds van irst het jaar van het dorp met Ie handen aangrijpt omdat dorp niet mag vergaan in de iegemeente Erpe-Mere. let het tema «een gemeente de mens», bedoelt men jiet dat het dorp moet verdwij- m en vervangen worden door grotere gemeente, integen- il. Nu men administratief irotere gemeenten gevormd leeft, moet men wijzen op het luk van de mensen in het irp». Daarop stelde hij het iel voor. dat geleid werd f de heer Etienne D'Hondt, van het nationaal bestuur het Davidsfonds en onder- irzitter van het DF- it«Vlaanderen. rtussen konden wij de izigheid van verschei- ne CVP-raadsleden vaststel- in. Alleen Hein Mallefroy van meerderh eid zat in het pu- iliek. iavoorstelling •en naar ons gevoel zeer dege lijke diamontage moest het pu- iliek in de goede sfeer bren- ien. De voorstelling «Een ge- iente voor de mens» bracht ongeveer 30 minuten een pa- imoster aan tips hoe een dorp zijn vriendschapssfeer ver- ield wordt en welke aspekten ten in 't oog gehouden irden om die gevaren tegen gaan: het opkopen van kleine onrendabele boerderij- is door de stadsbevolking, de ibouw die nu al de kleine iteden aanwreet. de onbe- gen levensstijl heeft (de bevol king van Dries, Stockt en Kriel). De immigratie werd in de hand gewerkt door het spoorknoop- punt te Burst. dat een makke lijke verbinding met Brussel geeft. De inwijkelingen zijn dus meestal pendelaars De dagelijkse verplaatsing houdt mede het gevaar in dat het volk ook elders zijn vorming en ont snapping zoekt. Tot nu toe is er wat gerealiseerd op gebied van huisvesting, maar de animatie is een tweede aspekt dat nu moet uitgewerkt worden. Daarom vraagt de heer Van Laethem dat de dossiers voor bijzondere plannen van aanleg, waarin verscheidene infra- struMuurwerken voorzien zijn, niet blijven zitten. Er moet dnn- gend iets gedaan worden voor de nivellering van de twee be volkingstypes. Te weinig groen? Schepen Van Durme bracht aan dat de inwijkelingen te Burst gegroepeerd zijn in eigen wijken, door de inplanting van sociale woningen. Hij stipte hierbij aan dat er te weinig ruimte voorzien was voor de gezinnen en tweedens dat er globaal te weinig groene zones beschikbaar zijn in verhouding met net aantal inwoners. «Hiermee heeft het kollege' reeds meermaals problemen met «stedebouw» gehad, als dossiers voor bouwaanvraag ter sprake kwamen.» Een luisteraar vroeg «konkreet het aantal vierkante meter dat een bouwperceel moet tellen om goed te zijn.» Eerste realisatie in Vlaande ren. Toen Schepen Van Durme hierop een algemeen antwoord poogde te geven, haaMe de heer Van Laethem lakonisch in: «Ik wil hier even een handje toesteken, zoals ik telkens mijn kollegas in de gemeenteraad moet helpen.» Daarop zette hij uiteen dat de maximum toege laten oppervlaMe extra groen vóór sociale woningen 6 aren bedraagt Anders wordt een staatssubsidie geweigerd. Hij argumenteerde verder dat het ionbaarheid van de stad, het woningprojeM te Burst met de ■erdwijnen van de dorpsschool jmet alle nefaste gevolgen van- 'dien, de smalle fietspaden en het ontbreken van wandelgan gen, landbouwgrond verdwijnt ten bate van autowegen Vlaanderen wordt één dikke laag beton». «Hierbij is de mens onooglijk klein en weer loos geworden.» De tendens in onze samenle ving: «Kinderen worden weg gestopt bij kinderen; jeugd wordt weggestopt bii#..., idem ^voor bejaarden, zieken, vreemdelingen, en zonderlin gen.» Om dat allemaal te voorkomen suggereert de diamontage: een overwogen politieke keuze, de aanleg van autovrije wegen, oprichting van wijkkomitees, het eerherstel van de kruide nierswinkel, aandacht voor ge handicapten en kinderen enz. enz. Daarop zette inleider de heer D'Hondt alles nog eens op een rijtje, hetgeen het ongeduldige publiek niet erg apprecieerde Dankbare wensen .J Schepen Johan De Wolf kreeg eerst het woord. Hij danMe het DF voor de uitnodiging en stelde voor dat de aanwezigen met hun wensen naar voor gen aan het adres van het bi kwamen. «Erpe-Mere is inder- meentebestuur: «Het is de eer- daad anders geworden; in ver lij gelijking met acht aparte kleine nl gemeenten is de grootschalig heid een werkelijkheid gewor den. Het gemeentebestuur ai heeft tot nu toe al zijn aandacht besteed aan de inventarisering van de toestand in de verschil lende deelgemeenten. Nu is kombinatie van sociale wo ningbouw en sociale verkave ling de eerste realisatie in Vlaanderen is. «Op een domein van 5,5 ha zijn er 8 lijnen bouw percelen voorzien, met een wandelgang erin van 48 aren. Dat komt tegemoet aan de wens van de bevolking. Bo vendien kunnen de bewoners in het groen en in de bossen wandelen tot kilometers in de omgeving«. Panelleider D'Hondt merMe hierbij op dat betreffende wet geving 10 tot 15 jaar oud is en op sommige punten voorbijge streefd, Dat loMe bij de heer De Vos de verklaring uit dat de maatschappij 162.000 frank per huis besteedt aan beplan ting, wandelinfrastruktuur en voorziene rekreatiezones ter plaatse. «Moet de gemeen schap nog meer betalen?», riep hij uit. Meer wandelruimte De Davindsfondsvoorzitter Robert De Vos vroeg het ak koord van de zaal om meerdere straten op bepaalde uren van de dag autovrij te maken, zodat men ongestoord kan wandelen langs de veldwegen. Daarop begon een klachtenre- ste keer dat de kerkveldstraat putten vertoont. Als we nog Burst waren werd de straat on derhouden. Nu kan men zich verongelukken»strooien op de besneeuwde wegen; rijwielpa den op de gemeente. Daarop kwam schepen De Wolf tussen: «Het probleem van fietspaden het momenl daar om aan de stelt zich op heel Erpe-Mere. Er realisering van een programma wordt een plan uitgewerM dat te werken. In de toekomst zul len ze zeker met uw voorstellen rekening houden.» Oud en nieuw Burst. Daarop zei de heer Van Lae them dat een situering van het dorp nodig is om over Burst te anderen door migratie naar Burst gekomen zijn. Deze ver schuiving heeft een struMuur- verandering met zich gebracht nl. de oude wijken met een tra ditionele bevolking die een ei- nieuwe wijk en het tekort aan adviesmogelijkheid van de be volking «als de oppositie niet eens de dossiers kan inzien» aangeklaafd. Een duidelijk be wogen KSA-leider, Luk Fahy, zette uiteen dat de jeugdbewe gingen van KSA en Chiro een grote funMie in het dorp heb ben: ook in de nieuwe wijken rekruteert men de leden, zodat de ouders erdoor bij elkaar ge bracht worden. Van het vroeger gemeentebestuur kreeg de KSA de toestemming om de leegstaande klassen van de oude gemeenteschool te ge bruiken. Zowat een half jaar ge leden werd aan het nieuw be stuur een brief gericht met de vraag welke bestemming de lo kalen krijgen? Of de KSA waarborgen kon krijgen om erin te blijven? De gebouwen staan er momenteel erg verwaar loosd bij. De jeugdbeweging is wel bereid om het onderhoud ervan op zich te nemen als men er zeker enkele jaren kan ge huisvest blijven. Momenteel heeft de KSA een lokaal op nieuw geverfd «om het een menselijk uitzicht te geven» Luk Fahy betreurde dat er op de brief nog geen antwoord kwam. Schepen De Wolf zei dat aan alle verenigingen die gemeen telijke gebouwen gebruiken een vragenlijst werd gestuurd, zodat het bestuur enig zicht kan hebben op de situatie. De KSA bleek hiervan geen weet te hebben. J. De Wolf beloofde een antwoord. Schepen Van Durme: «De jeugdbewegingen in andere gemeenten kunnen niet be schikken over gemeentelijke lokalen. Het is dus niet logisch dat de gemeente nog in het on derhoud zou voorzien. Ten an deren, we stellen vast dat er weinig orde heerst en dat er weinig respeM opaebracht wordt voor waardevolle ma terialen die nog in bepaalde lo kalen opgestapeld ligt.» Schepen De Wolf:«De be stemming van de vroegere gemeentehuizen en -lokalen is ter studie en de resultaten zul len zo vlug mogelijk aan de gemeenteraad en de bevolking meegedeeld worden.» Daarna werd het probleem plots afgebroken. Misverstand? Achteraf vernemen we dat er misschien een misverstand in het spel steeM: de Chiro meisjes van Burst hebben aan het schepenkollege een vraag gericht om de lokalen van de vroegere gemeenteschool te mogen gebruiken. Schepen Johan De Wolf verklaart dat hun toestemming daartoe ge geven werd in afwachting dat de bestemming van de ge meentelijke lokalen globaal ter sprake komt op de gemeente raad. Wat het gemeentebes tuur ermee zinnens is, wilde hij few WW: Het gesprekspunel (SJ) nog niet kwijt. Dan moeten we nog geduld oefenen, want ook op de volgende zitting van de gemeenteraad komt deze ma terie niet ter sprake. De KSA-jongens van Burst stuurden een brief met boven vermelde inhoud aan alle 25 gemeenteraadsleden ten per soonlijke titel, zodat het sche penkollege hierop niet hoefde te antwoorden: er was geen of ficiële vraag gesteld. Noteren we dat de KSA geen enkel ant woord mocht ontvangen. Stilte voor de storm We menen dat de diskussiea vond van het Davidsfonds in menig opzicht een lofwaardig initiatief is. Twee maand gele den zou er ook een openbare konsultatie van de Aaigemse bevolking doorgegaan zijn, op initiatief van het gemeentebes tuur. Alles moet dan toch tame lijk stil verlopen zijn. Het kollege voorziet toch nog meerdere gespreksavonden zowel in het kader van het Jaar van het Dorp, als met de bedoeling de bevolking te raadplegen no pens de plannen van het ge meentebestuur. Afgezien van de diskussie mochten we een indrukwek kende diamontage zien, die aandacht besteedt aan kan aandacht besteedt aan kans armen. Achteraf blijkt de sa- de Bond zonder Naam. Ten slotte mochten we als buiten staander meer over Burst ver nemen. (Wh) «Op zaterdag 25 februari (morgen dus) tussen 9 uur en 18 uur gaat er in jeugdhuis dido te Erpe een studiedag door over het Egmontpakt. Het initiatief gaat uit van enkele verenigingen van Erpe-Mere, Aalst en omgeving. De programmatle werd toevertrouwd aan de stichting Lodewfjk De Raet», zo luidt een mededeling van het inidadefkomitee. Vorige week werd de studiedag en zjjn waarom uitvoerig toegelicht op een perskonferende. De heer Robert Baevens was gelukkig dat zovele groeperingen hun medewerking verlenen. Het was inderdaad de heer Baeyens die het woord voerde namens de organisatoren. «Toen er eind vorig jaar voor het eerst over de mogelijkheid om een studiedag over het Egmontpakt gesproken werd.» vertelde hij, «bleek al vlug dat vele groepen bereid waren eraan deel te nemen. Eind december hebben we onze eerste samenkomst gehad met de heer Renaat Roels, direkteur van de Stichting. Alle groepen stonden erg positief tegenover de opzet, behalve het C.S.C, dat de studiedag niet afkeurt, maar zich als groep niet wenst in te laten met kommu- nautaire problematiek. Dat is best aannemelijk.» Bron van verdeeldheid In een gemeenschappelijke ver klaring zetten de groepen uiteen hoe het Egmontpakt eeeroeid is als regeerakkoord in jun'77 en hoe de Stuyvenbergonderhande- lingen er een definitieve tekst over opstellen, «die weldra aan het parlement ter goedkeuring zullen voorgelegd worden. Voorts wijzen ze erop dat het Egmontakkoord de aanleiding vormt tot «een verdeeldheid onder de Vlamingen, die te vrezen afmetingen dreigt aan te nemen». «Sinds de bekendma king van het akkoord laten verscheidene groepen standvas tig protesten horen tegen de voorgenomen staatshervorming. Alleen de regeringspartijen ver dedigen met klem en overtuig ingskracht het akkoord. De enen verwijten de regering dat ze de Vlamingen te Brussel aan hun lot overlaat en de Vlaamse aanwezigheid aldaar tot een tweederangsminderheid wil her leiden». «De anderen voeren aan», zo gaat het komitee verder, «dat de wettelijke zelfstandig heid van de twee kuituurge meenschappen een onschatbare verworvenheid is, dank zij het Egmontakkoord». Men stelt toch vast dat iedereen er van overtuigd is dat het pakt een grondige wijziging van de itaatstrukturen met zich zal meebrengen, waaraan ook wij niet zo maar aan kunnen voorbijgaan. «Het is niet een probleem voor de Brusselaars alleen», stelt men. Ze betreuren ten zeerste dat de informatie die ons via de pers en televisie doorgespeeld wordt, zeer ge brekkig is, terwijl de nood aan een omvattend inzicht in de bepalingen van het akkoord vrij sterk wordt aangevoeld. Het initiatiefkomitee wenst vooraf geen stelling tegenover het Egmontpakt in te nemen. «We starten noch pro noch kontra», zegt de heer Baeyens, «het is ook niet de bedoeling in dekonklusieeen standpunt in te nemen. De studiedag wil louter informatie bieden, precies om aan deze nood tegemoet te komen. Als bepaalde groeperin- 'gen zich achteraf aan deze of gene kant opstellen, betekent dit niet dat de deelnemers en zeker niet de organisatoren dezelfde positie innemen.» Stichting b waarborg Om een kritische beschouwing en open voorlichting aan de deelnemers te kunnen geven, heeft het komitee een beroep gedaan op de «deskundige begeleiding» door de Stichting Lodewijk de Raet. Men is van oordeel dat «haar ervaring in de planningen programmering van studiedagen een waarborg bete kent voor een degelijke inhoud op de Egmontstudiedag». Deskundige medewerkers Joris De Snoeck, stafmedewer kervan de stichting-gesprekslei der; Michiel Vandenbussche, alg. sekr. van de A.P.S.K.W te Brussel. Marcel Franssens, sekr. leefmilieukomitee West-Bra bant; Eddy Clijsters, lektor aan K.U.Leuven. Initiatiefnemende groeperin gen: Davidsfondsafdelingen van Aalst, Aalst-Mijlbeek, Bam- brugge, Impe, Lede, Mere en Moorsel (R. Baeyens meldde dat nog verscheidene andere DF-af- delingen hun medewerking in middels toezegden); Erpe-Mere Kultureel v.z.w. Heemkundige 9.00u Inschrijving 9.15u Verwelkoming Robert Baetens, namens initiatiefkomi tee en Joris De Snoeck, stichting 9.30u Het Egmontpakt: wat bevat de tekst? Wat betekent het? Audio-visuele inleiding Begeleiding: Michiel Vandenbussche 10.15u Informatie vragen van het publiek 10.45u Wat de Vlamingen uit Vlaams-Brabant vanuit hun ervaring te zeggen hebben. Inleiding door Marcel Franssens 11.45u Informatieve vragen van het publiek 11.45u Evolutie en situatie van de Brussebe Vlamingen. Inleidingdoor Michiel Vandenbussche 12.15u Informatieve vragen van het publiek 12.30 Gezamelijke koffiemaaltijd 14.00u Vorming van onze mening in gespreksgroepen diskussie over argumenten pro en kontra bedenkingen en vragen i.v.m. het Egmontpakt eigen ervaringen 15.00u Verslag door de gespreksgroepen en plenaire dbkussie. 15.45u Wat te doen? inzicht in de strategie van voor- en tegenstanders, van Vlamingen, Walen en Franstalige Brusselaars;van de partijen Zijn er andere strategieën mogelijk? welke mogelijkheden blijven ervoor mensen aan de basis? Voor ons? Inleidingdoor Eddy Clijsters 16.30u Informatieve vragen van het publiek 17.00u Besluitvorming: wat kunnen we ter plaatse doen? gespreksgroepen 17.30u Verslag door de gespreksgroepen. Diskussie met de inleiders. 18.00u Einde. Kring Erpe-Mere; Yzerbede- vaartkomitee, gewest Aalst; jeugdhuis Dido, Erpe-Mere; Jeugdzorg Ottergem; V.O.S., gewest Aalst; V.V.B., arr. Aalst; Vlaamse Centrum, Mere; V.T. B.-V.A.B.-afdelingen Aalst E- rondegem, Erpe, Lede en Mere; werkgroep «De Nederlanden», Mere; Willemsfonds, Erpe-Me- De deelname kost 100 ff; voor studenten 50 fr (koffiemaaltijd kursusmap inbegrepen). Men kan inschrijven bij de verenigin gen en in jeugdhuis Dido, Oude Heirbaan, Erpe-Mere, tel. Heirbaan, Erpe-Mere, tel. 053/70.04.24. (wh.) De afdeling van het Rode Kruis Erpe-Mere is blijkbaar uit de penarie: op donderdag 2 maart start er een nieuwe kursus eerste hulp bij ongevallen. Deze keer werd Erpe uitgekozen als kursusplaats: gemeenteschool, Dorps straat 89. De kursus loopt over 6 avonden. hiervoor een oplossing brengt». Van Laethem merMe dan schamper op: «We noteren de bewering van de schepen. Een aanpassing van fietspa den en verzorging van kleine wegen is niet voorzien in het kunnen spreken. Hij stelt vast investeringsplan 77 noch '78. dat de bevolking in 15 jaar ver- moeten we zeker wachten dubbeld is tot 2700 inwoners. Schepen De Wolf re- De autochtone groep is beperM plikeerde: «Het kan allemaal tot een 30 35% terwijl de vlu9 9aan, als Mevrouw de Mi nister haar akkoord geeft. We rekenen erop dat ae oppositie een handje toesteeM.» Bittere KSA-leiding Tot slot werd het uitblijven van de openbare verlichting op de De Rode Kruis-afdeling van Erpe-Mere had vorig jaar nog af te rekenen met een tekort aan kursusleiders E. H.B.O. Daarom kon er geen nieuwe lessenreeks door gaan. niettegenstaande er reeds plannen waren om te Erpe van start te gaan. Ondertussen heeft men dit euvel van de baan geveegd Mevrouw Godelieve Bliki- Coppens bekwam het ge tuigschrift als lesgeefster E.H.B.O. en onlangs kreeg ze de funktie van verant woordelijke voor de leer gangen te Erpe-Mere, toe gewezen. TE ERPE De Rode Kruisafdeling die pas twee jaar geleden te Mere werd opgericht krijgt stilaan vaste voet op onze bodem. Hun eerste aktivi- teit bestond in de organisa tie van een E.H.B.O.-kursus te Mere, waaraan een 30-tal nieuwgierigen deelnamen. Sindsdien groeit de belang stelling bij de bevolking, gezien de plaatselijke afde ling veel verzorgingswerk bij allerhande grote aktivi teiten op zich neemt.Nu wil de groep zijn aas te Erpe uitwerpen, ook dank zij een nieuwe lessenreeks. Na de 6 lessen zal aan de deelne mers de gelegenheid gege ven worden het brevet van E.H.B.O. te behalen. Zij zullen achteraf kunnen in geschakeld worden in de Rode Kruis-permanenties bij manifestaties, indien ze dat willen. PRAKTISCH De kursus is volledig gratis en toegankelijk voor ieder een die de leeftijd van 16 jaar bereikt heeft. Het hoofdaksent van de kursus ligt op de praktische in oefening van de verschil lende technieken bij eerste hulp. Natuurlijk vertelt men erbij wanneer men deze of gene techniek moet toepas sen. De kursus start op donder dag 2 maart te 19.30 uur in de lokalen van de gemeen teschool op het dorp (Dorpsstraat 89) te Erpe. De volgende samenkomsten .hebben eveneens plaats in de gemeenteschool, tel kens de daaropvolgende donderdag, te 19.30 uur. Men kan ervoor inschrijven bij Mevrouw Bliki-Coppens, Jerusalemstraat 39 te Mere (tel. 70.15.07) of op de eerste les, donderdag 2 maart vanaf 19 uur in de gemeenteschool. (wh) Op zondag 26 februari organiseert VTB Hekelgem een wandeling door de «Faluintjes» en «het Kravaalbos» in wintertooi of wie weet in lentestemming. Hoe een koe een haas vangt weet men immers nooit. Volgens het beproefd recept wordt het weer een familiale wandeling, geknipt zo voor jong als voor oud. De afstand bedraagt slechts 10 km en de wandeling wordt leerrijk en prettig. Wie brengt eens een «ekstrement» mee of kweelt af en toe een vrolijk lied? Samenkomst aan de abdij vanaf 13.30 uur en vertrek te 14 uur stipt. Laarzen of waterdicht schoeisel nood zakelijk. Het eerste deel van de tocht leidt door de geheimnisvol- le en drassige faluintjes en de «Mooie Molen» naar de dorpskerk van Meldert. On der leiding van professor Robijns wordt een kort be zoek gebracht aan deze mooie kerk. Dan gaan we verder op zwerftocht doorheen het Zwaneveld en langs het stil le gehucht «de Huizekens» naar het prachtig Kravaal bos waar we speuren naar de eerste tekens van de len te en ook naar wat herinnert aan de voormalige Affli- gemse steengroeven (Poel vijver, Hof te Putte, enz.). Hier worden we opgewacht door heemkundige Jaak Ockeley die ons een paar jaar geleden reeds zo boeiend heeft verteld over de abdij Affligem, hierin bij gestaan door Rudy Redant. Kort oponthoud in de her berg «Bij Stin». Daarna te rug naar Affligem via het Putveld en Doment. Deelnemers betalen 15 fr. als tussenkomst in de kosten. Kinderen 5 fr. Le den van de Vlaamse Wan- delaarsbond (V.W.B.) beta len slechts 10 fr. Een jaar lidmaatschap van deze onderafdeling van de VTB bedraagt slechts 60 fr. Verzekering tegen ongeval len is hierin echter niet be grepen. Vooreen peulschil letje geniet je dan wel een massa voordelen o.a. een abonnement op «De Wan delvogel». U ook wordt a.s. zondag te Affligem verwacht. Lei ding: Laurens Van Der Schueren. LH

De Voorpost | 1978 | | pagina 7