ILAAMS KAMERORKEST VAN BRUSSEL OOGST ALLE LOF TWEEDE LEERLINGENAUDITIE MUZIEKAKADEMIE AALST «LE SEXTUOR A CORDES DE PARIS» TE AALST Filmklubs klubfilms De Voorpost - 24-2-1978 - 9 tót optreden van het Vlaams Kamerorkest van Brussel, dat vorige vrijdag plaats vond in de Bstzaal van het klooster te Mere is uitgegroeid tot een artistiek sukses. Onder de kundige ding van dirigent Arie Van Lysebeth (afkomstig uit onze streek) wist het ensemble ons te gasten op talrijke muzikaal hoogstaande momenten. Reeds vroeger maakten we kennis t dit ensemble. Het tekende immers voor een optreden in het Pro Arte konsertseizoen van. rig jaar. Hadden we dan enige kritiek op de uitvoering van een werk van Suk, dan wordt deze niet gedaan door de lovenswaardige uitvoering van vrijdag laatstleden. Ook musici kennen jede en minder goede dagen. We waren blij verrast toen we ties. Op schitterende wijze wis ten Van Lysebeths musici «Drie stukken» opus 57 van de Belgi sche toondichter Vic Legley te verdedigen. Vic Legley werd geboren te Hazebrouck (Frans Vlaanderen) in 1915 uit Belgi sche ouders. Hij deed zijn mu ien dat het konsert aan- itte met een symfonie van I.A. Mozart. (Nr. 33 in B KV. 19). Het heeft echter niet mo rn zijn. Wegens ziekte van ikele orkestleden kon dit werk lijtig genoeg niet uitgevoerd len. In ruil daarvoor kregen echter twee andere werken «•geschoteld: de Sinfonia nr. in sol van Joseph Haydn en it concerto voor strijkers in t;e tin van Vivaldi, it werd een overtuigende in- Haydn werd gespeeld op ig-virtuoze wijze, vol natuur- Jke musiceerdrift. Geen onno- üge ingrepen in het noten- k fceeld, maar een spontane jvergave aan deze ongekom- llekseerde, totaal op zichzelf staande «muziek om de mu- ziek». Mooi klonk het gevoel volle middendeel, een Sicilia- no, voor strijkers alleen, waarin de violen in het laag-midden ers egister prachtig werk lever den. 'e v In een gans andere sfeer raak- 7^ ten we met Vivaldi. Van de :n goedmoedige Haydn naar de e druk doende Vivaldi is een hele stap. De kompositie op zichzelf 3kon ons minder boeien: Vivaldi moet die zo uit de mouw heb- al ben geschud. Welbekende cli- 3n< chés doorliepen het ganse werk. Een te vroege inzet niet te na gesproken verdedigden de uitvoerders het werk met brio, Bijzonder treffend was de volgehouden spanning in het n*|langzame middendeel; in dit geval slechts een overgang, een brug, bestaande uit kaden- P^zen, tussen beide hoekdelen. nI Jozef Spira was solist in het otf Concerto in re klein voor viool en orkest van Giuseppe Tarti- Het Vlaams Kamerorkest Je gast van het DaviJsfonds te Mere (SJ) bewegingen brengen geen op timisme met zich mee Als so- ni. Tartini is de komponist van de beruchte «Duivelstrillerso- nate» voor viool. Zelf violist komponeerde hij om en bij de honderdveertig concerti voor zijn instrument. Vele van die werken bevatten dankbare, maar niet steeds gemakkelijk uitvoerbare passages. Sterk emotioneel van inhoud was het re klein concerto dat door Jozef Spira en het Vlaams Kameror kest van Brussel werd uitge voerd. De eerste beweging (op het programma foutief als alle gro gestempeld) is in tegenstel ling tot wat gebruikelijk was bij die tijo niet snei en virtuoos, maar langzaam en drukkend Ook de twee daaropvolgende list kon Jozef Spira ons niet ten volle overtuigen. Toch wist hij zijn partij op aanvaardbare ma nier te verdedigen: zijn een voud in voordracht kwam er gens het werk ten goede, want al te vaak vergeet men de mu ziek wanneer een solist aan vir tuoze hoogdravendheid al te veel belang hecht. Misschien was Spira iets te weinig virtu oos, maar dit werd ruimschoots gekompenseerd door een sympatiek aandoende vertol king.. Het tweede deel van het optre den was volledig gewijd aan meer hedendaagse komposi- ziekstudies aan het Koninklijk Muziekconservatorium van Brussel. Onderricht in komposi tie kreeg hij van Jean Absil. Vic Legley was lange tijd altviolist in het Belgisch Radio-orkest. Als programmator en hoofd van de dienst «Ernstige muziek» (B.R.T. Derde programma) ver richte hij bijzonder waardevol werk. Tevens als harmoniêle- raar aan 's lands hoogste mu- ziekonderwijsinstelling, de Mu ziekkapel Koningin Elisabeth en aan het Brusselse konserva- torium wordt hij onverbloemd geprezen. Als komponist bekleedt hij een onomstootbare plaats in de eerste regionen. Belangrijke werken van hem zijn de derde symfonie en de «Stalen Ka thedraal». De enkele werken die we van Legley kennen boeiden ons steeds door hun ongewone ekspressieve kracht. Zo ook wist de meesle pende vertolking van de drie stukken opus- 57 door het Vlaams Kamerorkest ons ge loof in de muziek van Legley te verstevigen. Enkele schoon- hiedsfoutjes terzijde gelaten kunnen we spreken van een uitvoering die de kompositie alle recht liet wedervaren. On vergetelijk mooie momenten werden bereikt in het tweede stuk. een hymne in gaande be weging. Een bijzonder dankbaar werk voor strijkersensemble is de «Simpte Symphony» van Ben jamin (voor de vrienden Ben) Britten. We hoorden dit werk meermaals uitvoeren door ver schillende gezelschappen en eens te meer moeten we toe geven dat ook Arie Van Lyse beth en zijn orkest voor een hoogstaande uitvoering wisten borg te staan. Tamelijk snel, vergelijken bij andere interpre ten, werd het tweede deel, play- full pizzicato, genomen. Echter niet te snel, want de komponist geeft als tempoaanduiding: presto possibile! Het konsert werd besloten met «Roemeense volksdansen» van Bela Bartok. Ook hierin kwam de kwaliteit van het uit voeringsapparaat de muziek ten dienste: orgelende blazers (mooie hobo van Louis op het einde), evenwichtige balens bij de strijkers (hoorde u de vele mooie cello-passages?) stop den borg voor een ten volle ge nietbare muzikale avond. Het feit dat Arie Van Lysebeth twee kontrabassen in zijn orkest voorziet (doorgaans neemt men in een kamerorkest ge noegen met één) droeg onge twijfeld veel bij aan de volle klank van het ensemble. Dit konsert, ingericht door het Voor de tweede maal dit schooljaar brachten leerlingen van de Stedelijke Muziekakademie de resultaten van hun werk (en dat van de leraars) naar voor. Dit op donderdag 16 februari laatstleden in de feestzaal van het stadhuis te Aalst. De aard van dergelijke optredens brengt met zich mede dat de toe hoorder meer dan twee uur lang vastgekluisterd zit en vaak minder aangenaam klinkende tonen moet inkasseren. Ook ditmaal zouden we deze kritiek (als je het zo noemen kunt) kunnen uiten, maar het moge gezegd worden: bepaalde leer lingen maakten zo'n goede indruk dat we er de minder aange name kanten graag bijnamen. Het zou ons te ver leiden om elke prestatie afzonderlijk te gaan beschouwen en-of beoor delen. De verschillende leeftijden der leerlingen in acht ge nomen zou ons oordeel alles behalve objektief kunnen zijn. Derhalve onthouden we ons van namen noemen, hoezeer de lust ons ook bekruipt om enkelen langs deze weg te feliciteren en aan te moedigen de ingeslagen richting te volgen. Laten we het houden bij enkele Bartoks Mikrokosmos. Tevens Davidsfonds Mere zal ongetwij- zont der enthousiaste toe fels hebben bijgedragen tot een hoorders, verrijking van de muzikale hori- Andre De Groeve KFL Op donderdag 2 maart om 20 u gaat in de Kollegezaal aan de Pontstraat nr. 11 de film «SUNDAY, BLOODY SUNDAY», van John Schlesinger. In deze 110 minuten durende produktie treden vol gende akteurs aan: Glenda Jackson (Alex), Peter Finch (Daniel), Murray Head (Bob Elkin), Peggy Ashcroft, Maurice Denham, Vivian Pickles, Frank Windsor en Bessie Love John Schlesinger werd te Londen geboren op 16 februari 1925. In zijn jeugd ontwikkelde hij een ongewone belangstelling voor goochelen, maar zijn ambitie was architekt worden, iets waar niet veel van terecht kwam toen de oorlog uitbrak en hij werd ingedeeld bij de afdeling ontspanning om zijn goochelkunst in revues voor de militairen te tonen. Na de oorlog studeerde hij aan de Oxford University. Hij sloot zich aan bij de «Dramatic Society» en bij een eksperimentele teater- groep waarmee hij in het midden-westen van de Verenigde Staten rondreisde, Op de universiteit kreeg hij belangstelling als filmer. Hij realiseerde als amateur daar dan ook zijn eerste korte produkties. Bij de BBC kreeg hij een aanbod om free-lance te werken in het programma «tonight». Dat resulteerde in een leidende funktie voor een andere BBC-reeks «Monitor», waan/oor hij talrijke dokumen- taires maakte. Bij de BBC maakte hij trouwens nog andere opmer kelijke werken, maar het was met zijn korte film «Terminus» (1961) over een dag in het Waterloo Station te Londen dat hij internatio naal bekend raakte. Producer Joseph Janni, die ook voor de nu vertoonde film tekende, gaf hem destijds in zijn film «A Kind of Loving» (1962) een kans. Deze film behoort nu nog tot de beste produkties van wat in de filmgeschiedenis bekend staat als de «Free Cinema» Sindsdien filmt hij onafgebroken. Hij heeft niet zoveel films achter zijn naam staan omdat hij ze altijd zeer minu tieus voorbereidt en zich nogal afhankelijk opstelt in de keuze van zijn onderwerpen. Van hem zijn o.a. «Billy Liar» (1963), «Sunday, Bloody Sunday» (71), «Darling» (65), «Far from the madding crowd» (67) en «Midnight Cowboy» (69). Karaktenstiek voor het werk van Schlesinger is de verandering in de kontinuiteit. Centraal in zijn werk staat de mens wiens droom stukvalt tegen de muur van de realiteit: de wanhopige mens die leeft in een kleinburgerlijk en banaal milieu ener zich uit de konven- tie poogt los te werken zonder echter met dit milieu volledig te breken, in de hoop zich een geluk zonder kompromissen te kunnen verwerven. Naast zijn medewerking aan de Olympische Spelen film (Visions of Eight» (73), draaide hij in 1974 «The Day of the Locust» een gedeeltelijk mislukte afrekening met Hollywood en met alles wat met Hollywood te maken heeft. Zijn tot nu toe laatste film «The Marathon Man» dateert van 1976, het is de verfilming van de bestseler van William Goldman. Deze film is een ijskoude, keiharde en wrede triller met op de achtergrond verwijzingen naar schuldgevoelens, angst en paranoia. Over het verhaal van de film «Sunday, bloody Sunday», die de KFL op 2 maart e.k. op het Scherm brengt, het volgende: Alex, een gescheiden vrouw van in de dertig^ verslingert zich op Bob Elkin, een jongeman van bij de twintig, "die een verhouding heeft met dokter Daniël Hirsch, een man van een eind in de veertig. Alex weet hoe de situatie is, alsook de dokter Bob wisselt zijn week-ends af met nu eens naar Daniël te gaan, en dan weer naar Alex. Wanneer hij bij Alex is verlangt Bob naar Daniël. Is hij bij Daniël dan begeert hij Alex te bezitten. Maar beide oudere mensen voelen wel dat Bob hen niet de liefde schenkt die zij van een liefdespartner mogen verwachten. Daardoor ontstaan er soms kleine twisten, onuitgesproken verwijten zodat Bob, die van zijn vrijheid houdt, die dubbele druk niet langer kan dragen en (vooreen tijdje vertrekt naar Amerika. algemene beschouwingen. Vooreerst wijzen we op het feit dat relatief veel moderne wer ken door de leerlingen werden uitgevoerd. Qua moeilijkheids graad zijn deze komposities niet te onderschatten en tevens heben ze nog de bijkomende inhoudelijke kompleksiteit. Voor een Degaafd leerling is 't gemakkelijker een doodge wone etude te verdedigen dan pakweg een onderdeel van wordt in moderne werken (of études) veel meer gebruik ge maakt van ekstreme registers, wat ongetwijfeld bijdraagt tot betere kennis en grotere be heersing van het instrument. Hiermede willen we geen plei dooi houden voor het heden daagse, maar enkel er op wij zen dat dergelijke keuze niet ongegrond is Misschien had den sommige toehoorders zoon- of dochterlief meer be- Nog jong en toch al goed spelen in het publiek (EL) Tweede leerlingenauditie in het stadhuis (EL) Binnenkort krijgen onze muzikale fijnproevers opnieuw een koncert ttngeboden om duimen en vingers enz Eens te meer zijn het de fto Arte-mensen die er voor zorgden dat we op maandag 6 maart in de Feestzaal van het stadhuis te Aalst de gelegenheid hebben -Le fcxtuor a cordes de Paris- te beluisteren. Twee violen, twee altos en •wee celli brengen muziek van Luigi Boccherini (Sextet nr. 3), Bohuslav Martinu en Johannes Brahms (opus 18 nr. 1). Het koncert gaat door in samen- het enigszins spijtig aan'het ver werking met BRT 3. Ondanks de maardc jeugdkoor -Concinite- dit «topvolle verwachtingen die we konccrtseizoen te moeten missen Voor dit optreden koesteren doet Pro Arte plande een Kerstkonccrt, vattelijke muziek horen voor dragen. Vergeten we echter niet dat een grondige en een verantwoorde opleiding op de eerste plaats dient te komen. Alles bij elkaar werden in die zin mooie resultaten bereikt. In zijn inleidend woord wees de heer Martin Hutsebaut op het feit dat ook in lichte muziek en jazz de mogelijkheid bestond om op hoog niveau te musice ren. Daarmede zijn we het eens. Het werd bewezen door het Harmonieorkest dat die avond voor het eerst optrad. Het ensemble werd gevormd, en staat onder leiding van de heer Verstraeten. Er werd werk gespeeld van Osterling, Guy Duijck, Lloyd Weber (Jesus Christ Superstar in een bewer king van Willy Hautvast) en Burt Bacharach (in bewerking van John Cacavas). De heer Verstraeten bereikte prachtige resultaten met zijn tamelijk uitgebreid ensemble, maar ons inziens was het op treden allerminst gepast bij een leerlingen-auditie als deze. De ruimte van de stadsfeestzaal, evenals onze oren verdroegen moeilijk het ontketende ge weld. Niettemin konden we vaststellen dat de uitvoering op niveau was. De heer Verstrae ten wist ook zorgvuldig het evenwicht tussen de verschil lende instrumentengroepen te behouden. Nergens klonken houtblazers schril en snijdend (vele harmonieorkesten be zondigen zich daaraan); trom petten overstemmen nergens het geheel. Dit getuigt van een vakkundige aanpak. Graag krediet aan het nieuwe orkest, maar liever zouden we hen dan beluisteren in andere omstandigheden. Aan allen die instonden voor het welslagen van de avond, nogmaals onze gelukwensen voorde bekomen resultaten; al leen vonden we het spijtig dat vanwege het schepenkollge geen enkele afgevaardigde was komen opdagen. André De Groeve dat echter wegens ziekte van de dirigent Karei Aerts niet kon doorgaan. Ter vervanging werd een lentekoncert met dezelfde uit voerders voorgesteld. Helaas, de dirigent is nog steeds ernstig ziek, zodat Pro Arte slechts later op dit uitmuntend gezelschap een beroep zal kunnen doen. Hopelijk zal dit volgend jaar het geval zijn. Het onverwachte wegvallen van dit koncert brengt echter de mensen die zich een abonnement voor dit seizoen aanschaften in diskrediet. Daarom eccft Pro Arte als restitu tie ofwel een abonnement voor de volgende cyklus aan extra reduk- tieprijs, ofwel een gratis kaart voor het Concinite-koncert. Daar toe dienen ze hun abonnement, met naam en adres terug te bezor gen op 6 maart ofwel op te sturen naar Mevr. Van Wilder- Broeckaert, Bauwensplein 1, bus 3, 9300 Aalst. Nog even terugkomen op het kon cert van 6 maart. De toegangsprijs bedraagt 150 fr. voor jeugd en plus-dric-pas wordt het (slechts) 75 fr. Kaarten kunnen bekomen worden bij Kunstambachten Ro- semarijn. Rozemarijnstraat 7 te Aalst en op telefoon 053-77.65.51 van L. Coppens-Dierick en 053- 21.49.92 van K. Van Wilder- Brocckaert. Aanvangsuur van het koncert: 20.30 uur. Een aanrader- tje van ons, dit optreden. Eerst en vooral omdat dergelijke ensem bles zeldzaam zijn. en bijgevolg niet elke dag door de muzieklief hebber in levende lijve aan schouwd kunnen worden. Ten ANTRAKT vzw Op zondag 26 februari e.k. draait men in de Stadsschouwburg aan het Vredeplein te Aalst de Poolse film «Dzieje Grezechu», in het Nederlands «Verhaal van een zonde». Deze film werd in 1975 in Polen gedraaid door Borowczyk. De toegang tot deze Antrakt- organisatie bedraagt 50 fr, C.J.P.-ers en 65-plussers betalen slechts 40 fr. Voor meer inlichtingen hierover kan men terecht bij Jan'Louis, Arbeidstraat 13 te Aalst. MARCELLINOCLUB Op zondag 26 februari om 14u loopt in de Marcelinoklub aan de Kapucijnenlaan te Aalst de derde film in de Fantomas-reeks «Fan- tomas tegen Scotland Yard- Het kasteel waar de heren samen met logeleden aan spiritisme doen krijgt last van de inmenging van Fantomas, de groene sup- perman. De politie wordt erbij geroepen maar Fantomas speelt met hen een spelletje van kat en muis. De nachtrust op het kasteel wordt erbij ingeschoten. Ook tijdens de jachtpartij toont Fantomas zijn superioriteit. Het sprekende paard brengt kommissaris Juve, alias Louis De Funès, volledig in de war Kommissaris Juve zal er tenslotte toch in slagen om Fantomas te vangen, echter niet voor lang want deze laatste weet voor de zoveelste maal te ontsnappen aan de ami van de wet, zij het ditmaal met een raket. Een film vol avonturen en komische gags die 't jeugdig publiek zal boeien. Jan Strickx tweede omdat - Le sextuor a cor des de Paris- een buitengewoon mooi programma zal voordragen. Volgende week verneemt u in dit blad meer over de werken die zul len uitgevoerd worden. A. DE GROEVE

De Voorpost | 1978 | | pagina 9