RAKEN MINDER-VALIDEN UIT LIEFDADIGHEIDSSFEER? IJ KRIJGT AALST EEN OMBUDSMAN? VLAAMSE VOLKSPARTIJ TE AALST OPGERICHT IAN HUNT IN DIDO Film bij ons 8 - 3-3-1978 - De Voorpost Met haar tussenkomst in de zitting van de Aalsterse Ge meenteraad wil raadslid Chris Lievens-Borms een bijdrage leveren om het gehandikaptenbeleid te halen uit de liefdadig heidssfeer. Hierbij stelt ze dan ook drie konkrete vragen. 1. Tewerkstelling van minder-validen in lokaal be stuur. Wettelijk moet minimaal één minder-valide per 55 betrek kingen met volledige arbeids- Drestaites worden opgeno men. Onderwijzend, politie-, medisch en verplegend perso neel alsmede personeel van de brandweer komen hierbij niet in aanmerking. Ook voor Aalst heeft dit K.B. uitwerking zes maanden na de goedkeuring van het nieuw, door de Raad vast te stellen gemeentekader. Ook voor te werkgestelde werklozen en bij het plan-Spitaels gelden deze normen. Raadslid Borms hoopt echter dat de stad verder zal gaan dan de minimum eisen zodat een gehandikapte in het bezit van een volwaardig diploma gelijke kansen krijgt. Van de 674 minder-validen werkend in de ministeries, vooral van Finan ciën, en Landsverdediging, zijn er 79 gezichtsgestoorden. Bij weten van het raadslid is nog geeen enkele visueel- gehandikapte werkzaam in het stadsbestuur alhoewel voor vele taken deze fisische handi- kap geen beletsel vormt. Gehandikapten kunnen meer dan men zou denken. Alleen moeten ze de kans krijgen ons zulks te tonen 2. Boeken voor visueel- gehandikapten. In de stedelijke boekerij zijn 200 250 boeken met groot letterschrift voorhanden. Dit aantal is niet om over te triom feren, meent Chris Lievens- Borms. Verder beschikt de bi- blioteek over geen enkel boek in Braille-schrift en evenmin Raadslid Willy De Turck stelde In een toelichting (48/7) bij interpellatie de vraag of men niet kon komen tot de oprichting van een «Bureau voor Rechtshulp» of anders genoemd: «Ombudsdienst». Hij lichtte de vraag toe. «Wie in onze huidige samenleving gekonfronteerd wordt met de noden van de mensen, stelt een grote leemte vast in de organisatie van de rechtshulp», zo lezen we. En verder: «Dit voorstel tot oprichten van een «bureau voor rechtshulp 'of een ombudsdienst' wil daaraan voorkomen. De gedach te is niet nieuw. Ze is terug te vinden in de verkiezingspro gramma's van meerdere partijen, zowel lokale als nationa le...maar blijkbaar nog niet verwezenlijkt. Wat is de toestand? vraagt raadslid De Turck zich af. Rechtsvoorlichting en -bij stand wordt in ons land ver leend door ofwel sociale of beroepsorganisaties, of ge specialiseerde bureau's of politiekers op zitdag of ad- vokaten. Door deze laatsten wordt de gehele rechtsbij stand gemonopoliseerd. Hoe dan ook, de rechtshulp brengt met zich mee dat burgers kosten dienen te maken om bepaalde rechten op te vorderen. We leven in een zulkdanige maatschap pij dat steeds meer mensen op steeds meer terreinen van het leven o.m. juri dische problemen krijgen. Als oorzaak hiervan haalt Willy de Turck drie punten aan: 1) de wetten worden met de dag omvangrijker« 2) het rechtsgebied werd sterk uitgebreid (bijv. urbanisa tie...) 3) het recht wordt meer en meer van dwingen de aard (bijv. arbeidsrecht, fiskaal- en sociaal recht). Wat wordt bedoeld met rechtshulp? is de volgende vraag. Als antwoord hierop wordt een definitie gegeven van de Nederlandse recht- socioloog K. Schuyt: «het op georganiseerde wijze verlenen van diensten door deskundigen in probleem- of konfliktsituaties die met de toepassing van de rechtsregels al dan niet ge bruik makend van juridisch problemen kunnen worden behandeld.» In Vlaanderen spreekt men meer over een «ombuds dienst», of een bureau van specialisten die voorlich ten, wegwijs maken, en be geleiden in de kompleksi- teit van de toenemende rechtsregelen.» De taakomschrijving zou preventief (informatie ge ven), diagnostiek (raadge ving en begeleiding in kon krete gevallen), en rechts- vorderend zijn, (begeleiding van bijv. milieugroepen, konsumentenverenigingen, zwakkere groepen zoals jongeren, minderbedeel den....en door middel van procesbijstand gunstige rechtspraak uitlokken. «De konfliktregelende rechtshulp, zo horen we nog, de vertegenwoordiging in rechte en het in-de-plaats -treden bij procesvoering is, Vrijdagavond, 24.2.1978, kwamen een tiental mensen samen, in «'t Apostelken», om tot de oprichting over te gaan van de Groot-Aaisterse afdeling van de, door ex-VU senator Lode Claes gestichte, Vlaamse Volkspartij (V.V.P.). Naast ex-VU schepen en ge- voor het arrondissement fun- meenteraadslid Willy Van geert Willy Van Mossevelde Mossevelde, en enkele oud- eveneens als voorlopig sekre- VU leden, waren ook enkele mensen aanwezig wiens vroe gere politieke belangstelling hoogstens passief kon worden genoemd. Als hoofdverantwoordelijke taris voor de Aalsterse V.V.P.- afdeling. Dp dit ogenblik telt de V.V.P., in het arrondissement Aalst, een 25-tal leden voornamelijk te Aalst zelf en te Mere Hij was al eens in Dido geweest als begeleidingsgitarist van (Jerry Lockran. waar hij noga! aardig wat de wah-wah hanteerde. Die overdaad was er verleden vrijdag in Dido niet bij. tan Hunt plukt virtuoos aan zijn akoestische gitaar, weet de stembanden aardig te doen trillen en zorgde in de Erpse jeugdklub voor alweer een fijne muziekavond (RDW-SJ) over geen enkel gesproken boek op geluidsband of caset- te. Graag zag de interpellate dat voor de kulturele ontploo iing van deze mensen werd ge zorgd opdat ze niet nog in de kou zouden blijven staan. 3. Toegankelijkheid van ge bouwen. Om gehandikapten te laten deelnemen aan kulturele mani festaties dienen vele gebou wen toegenkelijk voor hen te worden gemaakt. Ook mensen in een rolstoel moeten kunnen meegenieten in de gebouwen van het Kultureel Centrum. De gebouwen van de burgerlijke stand zijn volgens het raadslid voor gehandikapten niet toe gankelijk. Bij de bouw van het tweede zwembad moet ook met minder-validen rekening worden gehouden evenzeer als bij het aanleggen en herstel len van voetpaden en het plan nen van autovrije straten. Schepen Hooghuys repliceert dat dit delikaat en gevoelsgela den probleem reeds in het kol lege werd besproken, dat in het stadhuis een paar gehandikap ten werken maar dat het moei lijk is gepaste jobs voor hen te vinden. Wat betreft de toegankelijkheid van gebouwen is er voorlopig slechts een noodoplossing. Als de sociale dienst zal verhuisd zijn wordt hij wel toegankelijker. Bij feestelijkheden zijn speciale tribunes voor minder-validen voorzien en bij de bouw van het kultureel centrum en het zwembad is degelijke infra- struktuur voorzien. Burgemeester D'haeseleer meent dat visueel- gehandikapten kunnen worden geplaatst in telefooncentrales en dat door schepen De Neve zal worden nagegaan of er mo gelijkheid bestaat een lift te bouwen die toegang verleent naar de stadsfeestzaal. Raadslid Marcel De Bisschop zegt dat een lijst i.v.m. de toe gankelijkheid van de gebou- wen bestaat en stelt voorf een afbeelding van een rols*. aangepaste toegangen aaPl duiden. ,USC Schepen Can den Eedè vraag ovser de boeken groot lettertype nagaan en>'"„ hierbij op het bestaan van' vergrotende lat die veel <K?n hierbij kan bewijzen Schepen Roels tenslotte^ dat hij aan de kommissie!)'6 verkeer reeds gevraagd N00'. een parkeerruimte voor tkerg: blioteek te reserveren voorfnh handi kapten en dat men wil 1 bi ëdo gaan in s mogelijkheden zijn van Frj( «gesproken boek». gezien de huidige normen van de orde van de advoka- ten niet mogelijk.» Daarenboven zou het ge meentelijk «bureau voor rechtshulp» koördinerend en adviserend kunnen op treden met de stedelijke diensten waar tans maat schappelijke werkers en -werksters werkzaam zijn. Een zeer nauw kontakt en samenwerking met het OCMW zou vanzelfsprekend zijn. De instelling van een dergelijke dienst zou een grote leemte voldoen. Al vast kon begonnen worden met preventieve en diag- nostieke rechtshulp, waar uit onmiddellijk zo blijken welke verdoken nood er aan de oppervlakte zou komen. «Om de administratieve slenter van de start van een nieuwe dienst te voorko men», stelde raadslid De Turck dus voor «met één of meerdere juristen te begin nen als tewerkgestelde werklozen». Burgemeester D'haeseleer herinnerde Willy De Turck aan zijn brief van 20/2 en verwees hem naar de kom missie voor sociale aange legenheden. De Turck: bang te verwijzen naar het plan Spitaels en: speciale kommissie ruimer dan so ciale kommissie. De bur gemeester stelde in elk ge val voor het kollege van bur gemeester en Schepenen met de verenigde kommis sie samen te roepen om over de voorstelten te pra ten. W.L. Het voorlopig afdelingsbestuur, dat op hogergenoemde verga dering werd aangesteld, be sliste om over 14 dagen tot offi ciële bestuursverkiezingen over te gaan. Voor alle informatie over de doelstellingen van de V.V.P en de werking van de Aalsterse afdeling kan men terecht bij Willy Van Mossevelde, Park laan 153, Aalst. Tel. 70.09.45. E V. Het wordt zowat een wekelijkse gewoonte dat wij jullie twee nieuwe films kunnen voorstellen. De twee nieuwkomers voor deze week zijn «Black Sunday» en «The Prince and the Pauper». Cinema Feestpaleis draait deze week in zaal 1 «The Prince and the pauper», in het nederlands «Prins of zwerver», een film van Richard Fleischer. Tom Candy is een kleine dief en bedelaar die in 1547 in de onder wereld van Londen leeft. Zijn ouders zijn de brutale John Canty en de beklagenswaardige moeder Canty. Tom is een romantische dagdromer, die zichzelf in zijn wilde fantasieën als koninklijke prins droomt. Die dromen worden werkelijkheid, de dag dat zijn vader hem uit stelen stuurt. Betrapt op diefstal vlucht Tom het Westmin ster Paleis binnen. Daar botst de jongen op koning Hendrik VIII en zijn hofhoucfing. De tirannieke vorst wil een slechte bui op de Ideine indringer uitwerken, maar de knaap weet te ontsnappen en ver bergt zich in een schoorsteen. In feite is het de schoorsteen die leidt naar de privé-vertrekken van prins Edward, de zoon van de koning, die net zo oud is als Tom. De prins kiest juist een origineel pak voor een gekostumeerd bal. wanneer Tom in de schoorsteen verschijnt. Onmiddellijk ontdekken de twee knapen dat zij perfekte dubbel gangers zijn. En plots heeft prins Edward de ideale kledij gevon den. De lompen van Tom, de bedelaar. Ze ruilen hurt kledij. Prins Edward wil zijn grap uitproberen en wandelt door de gangen van het paleis. Het valt echter heel anders uit dan hij verwacht had. Ondanks het protest dat hij prins Edward is wordt hij toch uit het paleis verjaagd. Tom op zijn beurt wordt beschouwd als de prins. Maar ook hij protesteert en biecht op dat hij slechts een bedelaar is. Het is of met verstomming geslagen: prins Edward is krankzinnig geworden. Dit tot groot verdriet van de koning die zijn einde voelt naderen. Edward komt terecht in de onderwereld en telkens wanneer hij zegt dat hij de prins is geeft vader Canty hem een afranseling. Hem wachten nu sombere tijden. Slechts van één man krijgt hij sympa tic, de avontuurlijke degenvechter Miles Hendon. In hun nieuw milieu beleven de prins en de zwerver tal van avonturen. Totdat koning Hendrik VIII sterft en er een nieuwe koning moet gekroond worden Ondertussen heeft Miles Hendon de ware identiteit van zijn beschermeling achterhaald. Hij weet dat de kleine bedelaar de toekomstige koning vein Engeland is. Met de degen in de hand zet hij alles op alles om dit te bewijzen. Alles eindigt goed wanner Miles en de werkelijke prins Edward de kroning van de bedelaar Tom kunnen verhinderen De nieuwe koning van Engeland heeft door dit avontuur geleerd hoe het leven is onderaan de maatschappelijke ladder. En hier zitten wij dan met wat men noemt de moraal van een verhaal: deze ervaring zal hem sterken om een wijs en rechtvaardig koning te zijn. In zaal 2 van het Feestpaleis blijft voor de tweede week de film «Uns journée particulière» doorlopen. Deze film van Carlo Ponti met in de hoofdrollen Sophia Loren en Marcello Mastroiani speelt zich af op één dag. meer bepaald die dag dat Hitier een bezoek brengt aan de Duce te Rome. Naar aanleiding van deze gebeurte nis wordt een grootse massamanifestatie op touw gezet waaraan iedereen moreel zowat verplicht wordt om er aan deel te nemen. Sophia Loren, die de rol vertolkt van een Italiaanse huismoeder met zes Wndere, steekt 's morgens haar zes spruiten in hun uniform pjes en ziet hoe haar gezin de deur uitgaat voor de grootste optocht van de zwarthemden Zij blijft thuis om het talrijke huiselijke werx WgËÊËÊSgjI e «Zwarte September». De mooie Dahlia Lyad is er in het gezelschap van Fasil (Bekim Fehmin) en Najeer (Victor Campos), minnaar van Dahlia. Zij plannen een grootscheepse aktie op een stad in de V.S. Hier voor verzekeren zij de medewerking van een ballonvaarder, N" chael Lander, een verbitterd Vietnam-veteraan. Israëlische kom- J mando's onder de leiding van Majoor Kabakov en zijn assistent f Moshevsky (Steven Keats) voeren een raid uit op het hoofdkwartier j van de zwarte septemberorganisatie. Najeer wordt gedood, maar Dahlia kan ontsnappen. Later, in Washington, vernemen Kabakov en de FBI van een bandopname die zij bij de overval bemachtig den, dat er rond Nieuwjaar een grootscheepse terreuraktie zal j plaats hebben ergens in de V.S. Via Muze (Michael v. Gazzo), een Turks handelaar, smokkelt een I Japans schip springstoffen binnen in de haven van Long Beach 1 voor rekening van Dahlia en Lander De kustwacht grijpt echter in J en Dahlia en Lander kunnen slechts op het nippertje ontsnappen. Kabakov die een onderzoek instelt wordt erg gekwetst bij een ontploffing. Dahlia, in non verkleed, sluipt het hospitaal binnen om zoals was, bedden opmaken, kuisen, verstellen en dergelijke kar weitjes op te knappen. De maskot van de familie, tevens het troeteldier, is een zwarte, sprekende raaf. Per ongeluk geraakt op die bewuste dag de kooi open en de raaf gaat vliegen. Tegenover het appartement nestelt hij zich op de balustrade van een ander appartement. Alles in het werk stellend om het troeteldier terug in zijn kooi te krijgen gaat onze Italiaanse huismoeder aanbellen aan het tegenoverliggende appartement Een man komt opendoen, Marcello Mastroiani. Tus sen deze twee eenzame mensen, in een van volk krioelende stad, zal zich een intrige afspelen die met het licht van de dag ook zal uitdoven, echter niet zondersporten na te laten. De problemen van een Italiaanse huismoeder die dagelijks met de sleur en de slenter van het dagelijks leven gekonfronteerd wordt worden er geplaats tegenover de problemen van een homoseksueel die omwille van het feit dat zi|n gedragingen niet aanvaard worden door de anderen zijn ontslag krijgt als omroeper bij de Italiaanse radio. In hun beider problemen groeit tussen deze twee mensen een band. Zij zullen de ganse namiddag met elkaar doorbrengen. Vanwege de kant van de man zal er zelfs een poging ondernomen worden om deze kontak ten van langere duur te laten zijn. Het boek «De drie musketiers» door de man aan de vrouw gegeven wordt opzij gelegd. Zij heeft immers geen tijd voor dergelijke din gen: het huishouden is er ook nog, zij is de slavin van haar man, enkel goed om te werken en om kinderen te baren Wanneer zij 's avonds zonder het boek terug naar haar appartement trekt bete kent dit boek nog altijd een laatste reddingsgordel die deze twee mensen elkaar toegooien. De man zal nog eenmaal gaan aanklop pen bij de vrouw om haar het boek te brengen Met dat boek in de hand zal zij '8 avonds leidzaam toe zien hoe de man, vergezeld van nog twee andere mannen, de valies in de hand, het tegenoverlig gende appartement verlaat. In haar groeit echter een innerlijk ver zet, zeker wanneer haar man, die maar niet uitgepraat raakt over die 'wonderlijke' dag haar zegt dat hij zich goed voelt en dat hij haar een zevende kind gaat maken. Een film die wij ten stelligste aanbevelen aan een cinefiel publiek. In cinema Palace ook een nieuwe film voor de benedenzaal. «Black Sunday», een film van John Frankenheimer in een produk- tie van Robert Evens en met in de hoofdrollen Robert Shaw als Kabakov, Bruce Dem als Lander, Marthe Keiler als Dahlia en Fritz Weaver als Cortey. In Beiroet heeft een geheime samenkomst plaats van de terreuror- reke hem te doden, maar ze wordt gevat door Moshevsky die door haar g ov vermoord wordt. at ei Op een afgekeurd vliegveld in Arizona bereiden Dahlia en Lander a sa de aanslag voor. Het ontstekingsmechanisme wordt gericht op het iwe$ Orange-stadion waar 80.000 mensen in één slag zullen worden hap: getroffen. gen\ Fasil ontmoet Dahlia in Miami. Hij is er van overtuigd dat ze in w ontdekt zijn en wil de aanslag uitstellen. Dahlia weigert. De FBI reel* doodt Fasil. Uit dokumenten op hem gevonden verneemt Kabakov negc dat de aanslag zal plaats hebben op nieuwjaarsdag wanneer grote gan feestelijkheden zullen gehouden worden op het Orange-Bowl- aaru stadion in aanwezigheid van de President van de V.S. iet I Alle mogelijke maatregelen worden genomen. Het stadion wordt iwe: uitgekamd naar bommen, voertuigen worden gekontroleerd, het hap overvliegen van 't stadion wordt verboden, enz. Alleen de Good- jtblij Year-ballon mag de traditionele TV-opnamen komen maken irdel De piloot van de luchtballon (Tom McFadden) wordt door Dahlia een: omgebracht en Lander zal zijn plaats innemen. rd v< De bom wordt aan boord gebracht. vam Kabakov verneemt de moord op de piloot en begrijpt nu dat de Mse luchtballon het instrument voor de aanslag is. Hij spoedt zich naar ïemi het vliegveld vanwaar de ballon zal opstijgen, maar komt te laat om e Fn het vertrek te beletten. Met een helikopter wordt de achtervolging jn tr< ingezet. Kabakov kan Dahlia neerschieten maar Lander dirigeert eze het kleine luchtschip naar het stadion eakti Langs een koord kan Kabakov zich op het staartvlak van de Zeppe- pwik lin neerlaten en de koord er aan vastmaken, terwijl de ballon ton? langzaam in het stadion neerdaalt Het publiek vlucht in panische fetie angst >aarr Traagzaam sleurt de helikopter de ballon weg over de stad Ie k naar de oceaan. oor Hoe de film juist eindigt verzwijgen wij nog. Een aktueel thema, (ver i gekruid met de nodige suspens 'an e In de kleinere bovenzaal blijft «Star Wars» doorlopen. Deze film is tTEF hier te Aalst en in veraeliikina met andere grote filmsteden in jarC( België, rekords aan 't scoren. In de USA brk deze film «Sterren- ieuk( oorlog» reeds meerdere ka6rekords. In België echter werd de film jj:n L maar matig ontvangen zodat hij gewoonlijk reeds na een paar fler)( weken van het scherm verdween. In Aalst is hij echter, als wij ons .esd niet vergissen aan zijn vijfde week toe /00r Vorige week vertelden wij reeds dat Luke niet langer aarzelde en de twee robotten naar Alderaan volgde ,Qnz Geholpen door de 'Kracht' slagen zij erin door te dringen tot de stad Mos Eisley. een oord van ontucht, waar verwerpelijke schepselen jn|jts wonen. Ben hoopt er nochtans een piloot te vinden en dat lukt hem TOnt wanneer een zekere Han Solo. een synische maar stoutmoedige smokkelaar, zich aanbiedt en bereid wordt gevonden onze vrien- den aan boord te nemen van zijn ruimteschip «Millenium Falcon». waarvan de bemaning zich beperkt tot een zwijgzame Wookie, die (gg luistert naar de naam van Chewbacca Halh Zij weten aan de keizerlijke schildwachten te ontsnappen en gera- afha ken in de zone van Alderaan om te ontdekken dat de planeet op bevel van Tartan (woedend omdat het hem niet is gelukt Leia te onderwerpen) vernietigd werd. Al spoedig is het duidelijk dat ook de rnaj •Millenium Falcon» in het aantrekkingsveld van de «Ster des mee Doods» is gevangen en door deze wordt opgeslorpt. Bru; Onze vier helden ontsnappen als bij wonder aan de wachters en staa' Ben, geleid door de «Kracht», vertrekt om met Vader af te rekenen terw terwijl Luke en Han twee schildwachten van hun uniform beroven reefi en met Chewbacca, die zij voor de gelegenheid tot gevangene Zakt hebben gepromoveerd, op zoek gaan naar Leia, die zij weten uit ;«ln| haar cel te bevrijden. Er wordt echter alarm geslagen en de vluchte- gep; lingen moeten zich verschuilen in een onwelriekende put waar staa kapotte machienes liggen. De wanden sluiten zich steeds dichter om hen heen en ze voelen de dood van nabij, wanneer de robot R2-D2, door Luke gewaarschuwd, hen komt verlossen. Ben en Darth Vader gaan in duel met de elektronische sabel. Ben wordt in de strijd gedood maar, alvorens te sterven, schenkt hij zijn «Kracht» aan Luke. niet Ons drietal heeft nog net de tijd om zich in de 'Falcon' te laten Hij glijden en de vlucht te nemen. De keizerlijke jagers zitten hen op de Insc hielen en er volgen adembenemende achtervolgingen Han slaagt erin voorsprong te nemen en zet koers naar de geheime basis van Yavin. Leia begrijpt dat die helse vlucht veel te vlot is van stapel gelopen en ruikt onraad Inderdaad. Tarkin heeft het drietal een valstrik gespannen. Hij heeft namelijk een 'verklikker' in de 'Falcon' laten aanbrengen. Hij kent dus hun bestemming... Ga alvast maar eens kijken hoe het eindigt, en ondertussen... veel kijkgenot. SJ. fen, bevi Viai ition. ine late Bru Egr RU Dei Mg

De Voorpost | 1978 | | pagina 8