IAT SOMMIGE VAN ONZE iVER HEBBEN DAN EEN HOGE WERKLOOSHEID DE MISDIENAAR DIE UIT DE SLOEFENFABRIEK WERD GEHAALD De Voorpost - 10-3-1978 - 17 ®®n i aatschappij kunnen zij jen b rvoorwaarden die een ïs st< n van wat nationaal in ts ov jstijgt en die ook ge- ndei worden, ikhek >et o taal. lema ^len de middenstand at kapot, maar daar n de at over de tewerkstel- iit dai fknemers schieten zij :elf öidag schromelijk tekort. »ltVQ /en o flens er9 utopisch jtwat zou hen kunnen f de WW per slot van reke- de mf) eigen financieel na- jfslei te doen keren? voo moeten we tot onze an je aren dat wij die motiva- aanfen Het is alleen wan- r de frisen meer keuze heb- urtijkhaan werken, wanneer keui :ekere spanning op de n defrt zal zijn dat het alge- v u kan verhoogd wor- jag is dat niet het geval. nt _pers staan zwak op het over n de hoge distributie- 3St fcngeklaagd waarmee 9 tu|ers In het centrum (ij de studies over inko- vooral de belas- V dan is het juist k waar de distrt- jr groot is. Je ziet dat j wel aan hun doen en Jt nu een beenhouwer of izijn, bakkers en Jwel. dat zijn de mensen n huizen kopen, dat sen die op heel weelder- n en die zeker door de niet getroffen B meeste van hen zijn llend, zijn rijke mensen. ii klagen ;hte volgens mij. tieltjjls een mode. Als je kijkt in Humblet dan zie je instand toch wel fan- watten wordt gelegd, van alles in de schoot zonder de minste kon- Er is volgens mij niet om te geven. Kijk insioenstelsel. kijk naar irzekeringssteisel waar itskosten is opgetipt. rergoedingen gebracht tau van de werkne- waar de last gelegd gemeenschap. Als ge premies die ze krijgen rerkstelling, de gemak fan toegang tot de geld- voorstellen van EBlir niet allemaal van buiten indruk dat de bal mers als groep to- ran|Bla9en is L ONVERANT- IE PENDEL Detfe genoeg gekende re- Blsiarom ons arrondisse- e rm probleemgebied ge- <tio*ordt. is de pendel. Is de sa*r zich daarin niet aan >n «eren? Laat hij de hoop illeijn eigen streek niet söl- S? dat. Al de kontakten die ileiding van ons kongres oktober van vorig jaar) wijzen erop dat de gemakkelijk aanvaard" it de drang naar werk in eigenlijk niet zo 'ezig is. In de streek zelf leeft die drang wel in het zuiden van ons nt en in de andere Dat is heel typisch, meer algemeen net het arrondissement altijd sterker ge- iltijd veel meer te- imogelijkheden gebo- 65 op 100 mensen uit erfcüssement die in eigen Jien wonen er velen in De weg naar Brussel de jonge mensen ook Er moet klaarheid zijn in ons engagement en een voorgaarde daartoe is totale politieke onafhankelijkheid (links Hubert Van Herzele van het A.C Wdie toevallig even langs kwam) RDW De sprekers tijdens het 29 oktoberkongres van het ACV-arrondissement Aalst. V.l.n.r.nationaal sekretaris Peirens. VanTittelboom. voorzitter Piet Rousseau, onder-voorzitter Jef Van Impe en verbondsproost E.HVan der Meeren. moertjker dan voor hen de wonen langs de lijn 89 Haaltert - Dender leeuw - Ninove - Zottegem. Daar pendelt men gemakkelijker, men heeft nooit anders gekend, er is nooit een belangrijke industriële uitbouw. Hier wel. maar het is sterk afgebrokkeld. Er zijn een aantal elementen die de pendel toch hebben verlicht: de toename van de welvaart, de we gen zijn verbeterd, de arbeidsduur is verminderd enz. Wat zij dan maar moeten beko pen met konkurrentie... Als zij zich willen specialiseren in een of andere tak dan weet ik niet of de middenstandsbedrijven een onmiddellijke konkurrentie van de grote distributiebedrijven te verdu ren hebben. U had het over misbruiken. On derbetaling blevoorbeeld? Ja. onderbetaling.. In de kleine middenstandszaken zijn er dikwijls' geen paritaire komitees en is dan maar het aanvullend paritair komi- tee voor arbeiders van toepassing. Maar dat werkt niet. Er zijn dus geen konventies ofwel gebruikt men het aanvullend paritair komi- tee voor bedienden en dat is dan ook het laagste dat er kan gevon den worden. Als men het respek- teert natuurlijk. Maar de onderbetaling is niet het enige Men neemt nogal gemakke lijk een loopje met de arbeidsduur en dat gebeurt in de praktijk door de dagen op te splitsen: 's morgens moet je van dat uur tot dat uur ko men, 's middags mag ]e tot 2 of 3 uur thuis blijven maar 's avonds blijf je dan langer. De volgende dag is het weer wat anders Kortom, de werknemer heeft geen enkele hou vast meer. We zwijgen dan nog over de algemene omkadering, de in- en uitrusting...neen. we zijn daar niet voor te vinden Heeft U als vakbond dan druk- kingsmogelijkheden tegen die praktijken? Er zijn er weinig. In veel van die bedrijfjes waar een tweetal mensen werken zit je in een menselijke rela tie die sterk aanleunt bij het gezin van de patroon en daar krijg je zo iets als een soort dienstbode- personeel. Voor de vakbond is het erg moeilijk om daar op te treden. Wij hopen alleen dat er mensen gevonden worden in de midden stand die zelf voldoende gezond hebben en die een ander in zijn voorwaarden respekteren zodanig dat die toestand verbetert. Staatssekretaris van Streekeko- nomie Mark Eyskens vertelde voor een paar weken aan De Voorpost dat hij dat geen sociale pendel noemt. Overigens net als de pendel van Leuven naar Brussel Wij vinden dat dat sociaal gezien wel een onverantwoorde pendel is. Als Mark Eyskens spreekt over Aalst - Brussel wat ziet hij dan? De stad zelf of het ganse arrondisse ment? Aalst-stad heeft tenslotte met een kleine 40.000 inwoners één derde van het totaal aantal in woners van het arrondissement. Als je bedenkt wat de mensen van Meldert, Baardegem en zoveel an dere plaatsen moeten doen om aan het station van Aalst te geraken dan blijken de omstandigheden toch wel zwaar te ziin. Ik n Uingskonutee ui v/ Cols en Norbert Pueme een vakbeweging is niet preeies De zin dienste in Deonjven aie hier gele gen zijn. Komt dan de eenzijdige industriële ontwikkeling waarvan we de prijs betaald hebben met de krisis in de textiel- en konfektief sektoren die altijd een zodanige overmacht gehad hebben dat wan neer zij hetzij konjunktureel hetzij struktureel getroffen worden, ons arrondissement volledig door de mand valt. De cijfers tonen dat aan En met het eeuwige probleem dat Aalst te dicht bij Brussel ligt, zegt men Ja, ik denk dat dat inderdaad waar is. Wij zijn een doorgangsgewest in de onmiddellijke attraktiepool van Brussel die altijd sterk uitgebreid is. Wij zijn laat begonnen met de uit bouw van onze industrieterreinen. Erembodegem is daar een goed voorbeeld van. Komt daarbij het probleem van de wegeninfrastruk- tuur. We hebben een raster van wegennet over het ganse arrondis sement maar die door de kronke lingen geen goeie omsluiting geeft van het gebied. Ook dat is een zwaar probleem. Verbeteringen op dat gebied zijn welkom maar daarmee zijn de bedrijven hier nog niet. Wat is er zoal nodig voor onze «take-off»? Inderdaad, omsluiting van ons ar rondissement lost natuurlijk niet al les op maar het is toch een konditie. Als U vraagt wat er moet gebeuren, wij zouden alleszins een paar grote bedrijven moeten kunnen aantrek ken die een paar 1.000 mensen kunnen tewerkstellen en die een at traktiepool kunnen zijn voor een stuk van de streek, die toelever ingsbedrijven mogelijk maken en die de ontwikkeling van de tertiaire sektor gewoonlijk mee vooruti hel pen. Hoe kunnen we dat realise ren? - A Wel, het zal moeten gebeuren met der weg om tensions acht uur te veres,nd0 krachten, met alle vak- werken! iets een sociaal onverantwoorde pendel, in zijn tijd, in zijn omstan digheden. Ik heb het zelf vijftien jaar gedaan: elf en een half uur on- PROBLEEMGEBIED In het overigens blezonder inte ressant werkdokument dat het A.C.V. voor het oktoberkongres uitgaf spreekt de titel ook onver bloemd over het arrondissement Aalst als een sociaal en ekono- misch probleemgebied. Waarom allemaal? Het weinige werk in de streek: am per voor 65 mensen op 100. Dat is het laagste cijfer van Oost- Vlaanderen. We hebben een heel hoog percentage van werkloos heid: rond de 10.000 volledige werklozen op een totaal van onge veer 85.000 werknemers is een fantastisch hoog cijfer. Het hoogste voor de provincie. De pendel, daar hebben we al over gesproken. Het inkomensniveau is beduidend lager dan in de andere arrondissementen en ligt onder het rijksgemiddelde. Voor iedere 100 frank hebben wij 89 frank als ver bonden samen en met de politieke mandatarissen van alle partijen samen om daar waar de doek ver deeld wordt, nl. in Brussel, prioritei ten los te krijgen. Streekekonomie en ekonomische zaken moeten bedrijven kunnen kanaliseren naar hier toe, naar een zwakke streek en niet zoals altijd het geval is geweest naar de sterken toe. Totnogtoe hebben de ekspansiewetten alleen de groeipolen nog sterker gemaakt en de ontwikkelingsgewesten in de kou gelaten. Allemaal dingen die niet voor morgen zijn dus. Inderdaad... Bezit Aalst de politieke figuren die genoeg gewicht in de schaal kunnen leggen om die prioritei ten los te weken? We hebben hier niet iets als de Antwerpse lobby, we zijn geen sterke groeipool die wat te vertellen heeft. Eigenlijk zitten we geplaagd met een paar nadelen. Ten eerste dus zitten we in een slecht gewest dat weinig te bieden heeft, industrieel weinig ontwikkeld is, een eenzijdige sekundaire sek tor heeft met veel kleine bedrij ven...kortom, dat weinig heeft te presenteren. Vanuit die zwakte u verdedigen is een element dat over 't algemeen tegen u speelt omdat alles nogal sterk in machtsverhou dingen gesteld wordt en gesteld blijft. Ten tweede, als men vraagt of onze politieke vertegenwoordiging zwakker is en we beschouwen die als het resultaat van een vertegen woordiging van het kiesstelsel dan is die niet zwakker dan elders. Wat ons echter ontbreekt is volgens mij een goede koördinatie tussen de politieke figuren die in het arrondis sement aanwezig zijn. Er wordt te veel aan elektoraal opportunisme gedaan. De koppen worden te weinig bij mekaar gestoken naar eigen streekbelangen toe. Er zijn een aantal elementen die dat misschien ook verhinderen. We hebben het gehad over het gebrek aan werkgeversgroepen, welnu, ook een werkgeversgroep is een element dat een vruchtbaar po dium is van waaruit politiekers ge- ruggesteund worden. Anderzijds is de samenwerking tussen de vakbonden en de poli tieke partijen niet altijd zo vlot. Dat stelt misschien geen problemen in het A.B.V.V.-B.S.P., dat stelt wel problemen in de relatie A.C.V.- C.V.P. omdat de C V.P. in de aard van de zaak een partij is waar alle standen in vertegenwoorcSgd zijn en waar de belangen duidelijk ver schillend liggen. We hebben met het partijbestuur van de C.V.P. al leen sporadisch kontakt om een vraag of een eis te stellen of om wat oprispingen te maken maar voorde rest hebben wij daar geen overleg in. Er is ook geen gestruktureerd overleg tussen het A.C.V. en de po litieke mandatarissen van de C.V.P. die zich bekennen tot de werknemersgroep. Dat zijn zoveel hinderpalen om het gewicht te verminderen in de groep. We hebben ook geen enkele minis terfiguur in de streek. We hebben wel al één staatsekretaris in het openbaar ambt gehad irr de per soon van Louis D'haeseleer maar die werd dan uiteindelijk van zijn stoel gegooid in Brussel omdat hij te zwak bleek te zijn. Ligt er U nog iets op de tong? Wel, we stellen vast en ik be treur het dat men ons werkvolk en onze bedienden in de bedrijven niet altijd «au sérieux» neemt. Dat doet ons en onze mensen zeer. De relatie werkgever-werknemer heeft met veel meer te maken dan alleen maar geld. Het tegengestelde be weren is een simplistische vereen voudiging.. interview afgenomen door René De Witte •zekeringsorganisme te zijn (RDW) Verbondssekretaris van het A.C.V. Piet Van Tittelboom is niet de man om uitvoerig en zelfbewust over zijn eigen persoon te praten. «43 jaar geleden geboren in Letterhoutem», antwoordt hij en tenwijl hij zijn identiteitskaart bovenhaalt om de juiste geboortedatum na te gaan heeft ie al de kaart van het arrondissement Aalst in de hand. «Letterhoutem, kijk. net boven St. Lievens-Houtem; in het westen van het arrondissement.» Piet Van Tittelboom woont er nog altijd, met vrouw en twee kinderen. Vader was tot '53 seizoenarbeider in Frankrijk; niet van de rijkste dus en vaak van huis om in de suikerbieten de kost te gaan verdienen voor vrouw en zonen: Piet en zijn zeven jaar jongere broer. In het tussenseizoen (de winter) ging ie bomen snoeien bij de boeren en was hij nog bouwvakker ook. I n die tijd lagen de kaarten sociaal anders verdeeld en het zag er naar uit dat het tenger ventje («ik ben nog klein», voegt Piet Van Tittelboom daaraan toe) uit het arbeidersgezin spoedig de fabriek zou in moeten. Studeren kostte een zak duiten en was er voor de gegoede burgers: 3.000 frank per trimester voor humaniorastudies in internaatsverband was iets dat de beer van de familie Van Tittelboom niet kon trekken. Op z'n veertiende trekt Piet naar een sloefenfabriek in Oordegem. «Ik was nog misdienaar, vertelt hij, en op een missie is er een pater geweest die mij in feite heeft opgeraapt. Ik was een goede leerling in het lagere en hij vond het zonde dat ik al moest gaan werken. Hij wou mij een priesteropleiding geven. Moeder heeft toegezegd en zo ben ik in 1948 gaan verder studeren in het kollege van Esse bij de paters. Een weldoenster uit West-Vlaanderen heeft mijn humaniorastudies bekostigd Ik heb ze nooit gekend.» Piet Van Tittelboom is dan toch geen pater geworden. In augustus '55 gaat hij naar de officierenschool te Arlon. Twee jaar later zwaait hij af. blijft drie maanden werkloos en krijgt dan plots drie aanbiedingen. Twee in Brussel, maar hij kiest voor de Bank van Brussel in de Nieuwstraat te Aalst. In die tijd zat Letterhoutem in de greep van de socialisten en Piet Van Tittelboom die daar na jaren losgerukt te zijn geweest uit zijn milieu (internaat en leger) en nu geladen met een sterk Vlaams bewustzijn teruggekeerd werd gekonfronteerd met de hevige strijd tussen katolieken en socialisten, voelde zich aangetrokken tot de geest van de vakbeweging. Zijn interesse voor het sindikalisme ontstaat dus voornamelijk in deze periode; niet van thuis uit («vader is altijd gesindikeerd geweest, maar was nooit een bewust militant!») maar wel uit de vaststel ling, de bewustwording dat het allemaal nog geen koek en ei was: «Ik voelde dat er wat mankeerde.» Het is deken De Vos, toenmalige baas in het Groen Kruis, die Piet Van Tittelboom zeer spoedig naar het A.C.V. trekt. De eerste stappen doet ie in de rechtskundige dienst van Willy De Turck. Piet Van Tittelboom trouwt in 1958. In januari 1960 vertrekt hij naar de studiedienst van de Centrale van de Voedingsarbeiders te Brussel. Het is daar dat zijn engagement het sterkst zal worden. Hij doorloopt er alle stadia, loopt geregeld school in het AVC-studiecentrum «Ter Nood» in Overijse. is één van de elf vrijwilligers die in 1964 bereid gevonden worden om 13 maand lang in internaatverband kursussen te volgen in produktiviteitsverband («dat heeft mij enorm vooruit geholpen»), gaat enkele weken voor het A.C.V. studeren in Amerika en houdt zich dan. tot in 1975, vooral bezig met de vorming van militanten. In mei 1975 arriveert hij dan (opnieuw) te Aalst als plaatsvervanger van Willy De Turck. Met Piet Van Tittelboom als nieuwe verbondssekretaris is het A.C.V. in goeie handen... R.D.W.

De Voorpost | 1978 | | pagina 17