DE LEEDSE SOCIO-KULTURELE RAAD WAS IN ALGEMENE VERGADERING BIJEEN DE AKTIE ROND HET JAAR VAN HET DORP KOMT TOCH VAN DE GROND TE LEDE B00MKAPPINGEN TE IMPE RED DE KLUIS STIERENKEURING TE AAIGEM um Mfw taj HafT 70/cWMÏ \l00Zsr£L in- om H£ r mHnmr, TENTOONSTELLING TE HOFSTADE De Voorpost - 24-3-1978 - 11 Vorige maandag was er de algemene vergadering van de Socio- Kulturele Raad van Groot-Lede. Op het programma stonden het huishoudelijke reglement, de oprichting van een erkenningskomis- sie, de aktie van jaar van het Dorp, de uitgave van een wegen- en informatiekaart van Groot-Lede en de prestatieverslagen. Prestaiteverslag per prestatie Van de 51 leden waren er maandag avond zo'n 35-tal aanwezig. Op vallend was de afwezigheid van de jeugd, die er nochtans tijdens de vorige vergadering entoesiast toe gelaten werd tot de algemene ver gadering van de Socio-Kulturele Raad Nadat voorzitter Roger Quintijn [de verschillende aanwezigen ver welkomd had, handelde hij over hel doel van de erkenningskom- lissieDeze moet dus beslissen of leen nieuwe vereniging tot de raad kan toegelaten worden of niet. leer houdt dit niet in. Voorzitter deze kommissie werd de heer Roger Goeman, ondervoorzitter Ide heer Freddy Sonck en sekretaris de heer Noël Wijnant [Daarna werd het huishoudelijk 'teglement voorgesteld en voorge lezen door sekretaris Antoon Mer- tens. Doch daar dit nogal een lange en inhoudelijk gevulde bo terham was, werd op vraag uit de algemene vergadering besloten om tegen de volgende vergadering een tekst klaar te maken over dit huishoudelijk reglement en dit te verspreiden onder de leden. Daarna kwam het prestatieverslag aan de beurt. In de toekomst zou iedere aangesloten vereniging via dit prestatieverslag kennis geven van iedere aktiviteit welke ze or ganiseert. Deze informatie aldus verkregen zal dan later gebruikt worden voor het vastleggen van normen voor de toekenning van subsidies. Ten minste indien deze in de toekomst nog zullen toege kend worden onder deze vorm, want er zouden hier en daar andere geruchten waaien, maar evenwel nog zonder enige zekerheid. Tevens werd bepaald dat een werkjaar van 'n vereniging zou lopen van september tot september volgend jaar Een wegen- en informatiekaart Daarna werd informatie en plan ning gegeven rondom de aktie van 't jaar van het dorp, dat wij elders in onze bladzijden hier behande len. Daarna had men het over de wegen en informatiekaart van Groot - Lede. Dus de Socio-Kulturele Raad zou de uitgave van deze kaart verzor gen en verzocht daarom de mede werking van alle leden- verenigingen. De man die zowat voor de praktische realisatie van het geheel zou instaan, de heer Bauwens was evenwel afwezig gebleven maandagavond. Deze kaart zou bevatten: een wegen kaart, een aantal belangrijke tele foonnummers en bezienswaardige hoekjes op het grondgebied. Deze kaart zou verschijnen in de herfst van dit jaar en zou verspreid wor den via al de verenigingen van de Raad. De algemene kosten zouden komen op ongeveer 60.000 F. De prijs per stuk is nog niet definitief bepaald, maar zou zo'n 100 a 120 F kosten. Hiervan zou ongeveer 10 F naar de aan de man de bren gen verenigingen gaan en de rest zou in een gemeenschappelijke kas gestort worden. Aldus zou de Raad ook over een financiële voorraad beschikken voor de or- ganisaite van bepaalde manifestai- tes of de subsidiëring ervan, maar dit geld zou vooral tot doel hebben de uitgifte van een kulturele ka lender, die zou de eerste keer ver schijnen in september. In verband met de wegenkaart is er nog wel een probleempje. Er zal met het gemeentebestuur kontakt moeten opgenomen worden om te weten wat ze van plan zijn met bepaalde straatnamen, vooral dan in Papegem en in Smetlede zouden hiermee problemen zijn. Daarna werd nog melding ge maakt van de oprichting van een werkgroep rond het kasteel van Mesen. Tijdens het vragenuurtje wenste mevrouw D'Hondt-Vijverman de KAV te weten of er niets kon gedaan worden voor kinderen. Haar vraag is eigenlijk nooit goed overgekomen in welk verband deze kon geplaatst worden en bleek ook wel enigszins af te wij ken van de doelstellingen van de Raad. Er werd verder gemeld dat het Uitvoerend Komitee van de Raad een vergaderlokaal heeft in de Oude-Rijkswachtkazerne. In verband met de 11 -juli viering werd vooropgesteld dat er tegen volgend jaar zou gepoogd worden deze te organiseren in samenwer king met alle aangesloten vereni gingen. Er werd ook nog gesproken over de herwaardering van de wandel wegen in Groot-Lede. Tenslotte werd de volgende alge mene vergadering vastgesteld voor 12 juni e.k. Dan zouden er onder andere definitieve afspraken gemaakt wórden in verband met de wegen- en informatiekaart. MON D.G. Inderdaad, beter laat dan nooit zegt een oud vlaams spreekwoord. Er heerste in feite een doodse stilte rondom deze nationale aktie te Lede. Maar nu blijkt dat in al die stilte toch enkele initiatieven gepland werden.Initiatieven die alle het kachelJaar van het dorp» waardig zijn, geen overladen en weinig specifiek programma zoals in Aalst, maar echt iets volks, iets dorps. k. De nationale aktie Deze nationale aktie zou een ge zamenlijk initiatief zijn van de Minister van Nederlandse Kuituur en Vlaamse Aangelegenheden, de Minister van Verkeerswezen en Toerisme en de Minister van Landbouw.dit om de eigen funktie van het dorp. het platteland, spe ciale aandacht te geven. Met behulp van deze overheid moet het platteland en de eigen heid van het dorp vooral door de bevolking zelf nieuw leven wor den ingeblazen. Er zouden plaatselijke levens krachtige leefgemeenschappen uitgebouwd worden, rustige, ge zellige dorpen waar de natuur nog voelbaar is. waar de lucht nog zui ver is en het water nog helder. Hiertou zou in elke gemeente en deelgemeente of dorp 'n aktieve werkgroep moeten tot stand ko men Deze zou moeten bestaan uil het verenigingsleven en iedereen die een nuttige bijdrage kan leve- De eerste taak van deze werkgroep moet dan zijn te observeren, de behoeften en problemen van de lokale leefgemeenschap opzoeken en daarvan een inventaris opma ken. Daarna moeten er dan een oordeel uitgebracht worden om de waardevolle dorpsigen elementen te bepalen en zekere prioriteiten vast te leggen. Ten slotte moet er gehandeld worden. Deze taak be staat erin om het beleid te advise ren en te beïnvloeden, en akties te ondernemen. Daarnaast pas zijner ook een aantal feestelijkheden voorzien. Maar het is wel belang rijk dat deze eerste elementen, namelijk het beleid adviseren en beïnvloeden, niet uit het oog ver loren worden door een teveel aan feestelijke akties, die echter zel den de grond van de zaak zullen raken. In dit opzicht was de opmerking van de heer Matthijs tijdens de al gemene vergadering van de kul- tuurraad. waar over de aktie «jaar van het dorp» gesproken werd, heel terecht: al dat gepraat deze 'avond is enkel wat romantiek, maar de aktie rondom het jaar van het dorp zou meer toekomst ge richt en blijvend moeten zijn opgemaakt door een aantal ver enigingen in de verschillende deelgemeenten en deze zullen nu gekoördineerd worden door de Leedse Socio-Kulturele Raad. In ieder geval wordt de spits van deze akties afgebeten door Jeugd huis Leeuwerik, dat nog voor de officiële opening op 29 april, reeds een gesonoriseerde dia avond inricht op zondag 2 april. Die avond zullen dia's getoond worden over 't Kasteel van Me sen, de kerkschatten, de Leedse Brandweer enz.. Deze avond wordt verzorgd door André De Grauwe en vangt aan om 20 uur. De officiële opening van de akties rondom dit dorpenjaar is dan ge pland op zaterd. 29 april in de zaal Volkskring. Het is de bedoeling om een diareeks te vertonen van iedere deelgemeente van Lede en na de reeks van een bepaald dorp, een zangkoor van dit dorp te laten optreden. De zangkoren zegden reeds hun medewerking toe. Te vens doet het uitvoerend komitee van de Leedse Socio-Kulturele Raad een orproep tot alle dialief hebbers die in een tiental minuten een beeld kunnen brengen van hun dorp of wijk. Dezen worden ver zocht kontakt op te nemen met het Uitvoerend komitee op hun dorp. Een voorselektie zal plaatshebben in de VAB-rijschool te Lede op maandag 11 april te 20 uur. Verder programmeert de Konink lijke Harmonie Sint-Cecilia van Lede op zondag 4 juni een reuzen- stoet in het kader van de dorpenak- tie. Een identiek initiatief voerden ze reeds met sukses uit een viertal jaren geleden. Verder zal uitge zien worden naar wat er tegen deze datum nog op touw kan gezet wor den. Elders in dit blad maken wij ge wag van een organisatie van het Davidsfonds van Impe, dat op die zelfde 4 juni een wandeltocht doorheen Impe zou organiseren en 's avonds dan een kwis in dit ka der. Doch het Impse Davidsfonds zou een andere datum zoeken voor haar manifestatie. Met Wanzcle kennis, ongeveer half september, zou er door een lid van het Uitvoerend Komitee en bestuurslid van de Wanzeelse reu zen, een antiek- en rommelmarkt georganiseerd worden. Deze per soon heeft tevens plannen voor een film - en dia-avond over Wan- zelc. De drie Smetleedse verenigingen zullen de handen in elkaar slaan en voorzien de organisatie van een wandeltocht naar het Oud- Smetlede. De VTB-VAB afdeling van Lede organiseert de eerste zondag van september een autorally doorheen Groot-Lede en voorbehouden en kel aan Groot-Ledenaars. Oordegem laat zich evenmin on betuigd en de plaatselijke VTB- Vab afdeling zal eendia- en foto wedstrijd organiseren en verder plant zij nog aktiviteiten rond de Oordegemse kermis einde augus tus zoals een filmvoorstelling «Zo leeft Oordegem». Verder weten wij uit goede bron dat ook jeugdhuis Leeuwerik be gin september een groots Volks dansfeest aan het opzetten is met Provinciale en zelfs nationale al lure, waarin gans het dorp zou be trokken worden. Er zit dus zwier in de plaatselijke afdelingen die plannen rond het Jaar van Het Dorp. Hopelijk ver galoppeert men zich nu niet on middellijk en houdt iedereen zich bij de gemaakte beloften. MON D.G. De Leedse plannen iEr zijn reeds een aantal plannen bi opgemaakt door een aantal ver enigingen in de verschillende deelgemeenten en deze zullen nu gekoördineerd worden door de Leedse Socio-Kulturele Raad In dit opzidcht was de opmerking van de heer Matthijs tijdens de al gemene vergadering van de kul- tuurraad. waar over de aktie «jaar elei van het dorp- gesproken werd. heel terecht: al dat gepraat deze ;gt avond is enkel wat romantiek, de aktie rondom het jaar van het dorp zou meer toekomst gericht en blijvend moeten zijn. Dc Leedse plannen Er zijn reeds een aantal plannen Te Impe, deelgemeente van Lede, hebben een tweetal weken geleden opnieuw een aantal boomkappingen plaatsgevonden, langsheen de weg van Impe-dorp naar Erondegem, meer bepaald in de Nieuw- straat en bijna op de grensscheiding van de twee voornoemde ge meenten. Het is niet de eerste maal dat hier prachtige bomen geveld worden, want tot voor enkele jaren was dit een prachtige dreef als het ware, met bomen langsheen de rijweg en de weilanden. Sedert een paar jaar werden enkele «landelijke wonin gen- opgetrokken langsheen deze weg, en daartoe moesten noodza kelijk enkele bomen eraan gelo ven. Nu werden zo'n 25-tal bomen omgehakt die langs een weide stonden die aan de rijweg grenst. Deze weide is dc eigendom van de heer D'Haeseleer uit de Kuilstraat te Erondegem. Vermoedelijk werden deze bomen gekapt om het perceel bouwrijp te maken, daar de beide zijden van deze weg woonzones zijn. Dit is enerzijds begrijpelijk vanuit het standpunt van de eigenaar maar het is toch wel spijtig dat een zo prachtig brokje natuur, zoals dat vroeger was, vernietigd wordt doorbouwlustigen. Dit gebied ligt juist tussen de Tukmolen, dus de houten windmolen en de nog in werking zijnde watermolen en verbond als hel ware deze beide monumenten. Nu zijn deze zonder medelijden uit eikaars omgeving gerukt door de onmcedogenloze nieuwbouw. Adieu, een rijke en mooie brok verleden en natuur. Lang leve de bouwlustigen! MON D.G. Dank zij de suksesrijke aktie van de «Broederschap van de Kluis» kon in 1977 de eeuwenoude Rluiskapel grotendeels gerestaureerd worden zodat het gebouw nu voor lange tijd beveiligd is. Het werkkomitee stond hier echter voor een zware taak en kijkt reeds verlangend uit naar de opbrengst van een nieuwe «Kluizen- kermis» om de laatste rekeningen te kunnen vereffenen en nieuwe plannen te smeden voor de verdere opsmuk van de kapel en de uitbouw van Kluizenkermis. Op zaterdag 1 april beginnen de feestelijkheden dan met de ope ning van dc tentoonstelling Pen tekeningen» (Marcel Temmer man) en «Zandfantasie» (Roger De Boeck). Daar is ook een klein fotosalon -Herken deze volksfi guur» waaraan een prijskamp ver blinden is. Verder volksspelen en Breugheliaanse sfeer in de feest tent. Te 19 u. is er dan een avondmis in de kapel waarna muziekkoncert door de Erembodegemse mu ziekmaatschappij «Niets zonder Arbeid». Nadien «Breughelkermis» met kop, vlaai, pensen en optreden van een folkloristische groep uit Erembodegem. Op zondag 2 april is er de grote dagwandeling vanuit Affligem ingericht door de VTB - Hekelgem op het randje af»een grens wande ling van circa 25 km die uitmondt in de «Kluizenkermis». Te 10 u. mis in de kapel met zege ning en daarna houdt de Selder- klub een koncert bij de Kluis en is er kermisfoor. Tc 14 u namiddagwandeling «Affligem - Kluis - Affligem circa 8,5 km eveneens ingericht door VTB met start aan de abdij vanaf 13.30 u. Te 17 u. avondmis in dc Kluis waarna serenade door «De Kat olie ke Gilde van Hekelgem, volksspe len en demonstratie van zand- strooien door Roger De Boeck. Dank zij de «Vrienden van de Kluis» viel de Kluis niet in gruis Hel volstaat echter niet de Kluis te restaureren, ook Kluizenkermis dient in ere te worden hersteld en gehouden en herleven als een fijn religieus en volks feest. De fraaie kapel bij de legendari sche kinderbron. aan de rand van het schilderachtige Kluizenbos, vormt hierbij een gedroomd ka der. LH VJtUdMKfith«CttAp VUKytlU TC LAW, jooütjMn op t£vj \P($T6 VAAM] n garm Het Kollege van Burgemeester en Schepenen van Aalst, de Schooldirektie en de Oudervereniging van de Gemeentelijke La gere School van Hofstade, in samenwerking met het Departement van Nederlandse Kuituur richten in de lokalen van de school. Zijpstraat 49 een tentoonstelling in van etser en kunstschilder Emiel De Cooman. Inleider is de heer Ant Paridaens, schoolbe stuurder. Vernissage op vrijdag 24 maart te 20 uur Deze tentoonstelling is ópen op zaterdag 25 maart van 15 tot 19 uur en op zon- en maandag (paasdagen) van 10 tot 12 en van 15 tot 19 uur Op woensdag 15 maart had, ingericht door het Ministerie van Landbouw te Aaigetn een stierenkeu ring plaats. De stieren worden gemeten en gewogen en nadien gekeurd. Ook de stieren hebben een stamboom en naarmate de hovere kwotatie van de moeder worden 7e al

De Voorpost | 1978 | | pagina 11