EEN PLEIADE KUNSTENAARS IN DE CATACOMBEN WERKEN VAN EMIEL DE Q00MAN IN DE GEMEENTESCHOOL TE HOFSTADE Filmklubs klubfilms Bruce Elliot in 't Kapelleke De Voorpost- 31-3-1978 - 11 Bruce Elliot en tie Aalsterse groep waren te gast in zaal 't Kapelleke in tie Meidesehettestraat (JM) voor je greligc ogen en oren opgevoerd word! opgaan, je moet je laten beetnemen door Olivier in het eerste bedrijf, door Caine in het tweede en door Mankicwicz in het derde. Dit filmscenario was immers oorspronke lijk een toneelstuk van Anthony Shaffer (eveneens scenarist van Frenzy - Hitchcock) dal door de auteur zelf werd aangepast voor de film en dat door Mankiewicz letterlijk werd gekopieerd. Het onderwerp van Sleuth is ongemeen boeiend omdat het naar het essentiële van de verhoudingen tussen de mensen grijpt: het spel dat alles domineert, het spel van sterken tegen zwakken, van extraverten tegen introvenen, van man tegen vrouw, van man tegen man, enz En omdat het spel totaal is, d.w.z. dat het zich uitdrukt zowel in een trek als ineen kreet, ineen gebaar als in een blik. dat het spel overal aanwezig is, in het dekor. inde kostumes, inde muziek en inde zaal. Het is een spel doorgedreven tol in zijn uiterste konsckwenties. Zoals bij alle spelen zou er een winnaar en een verliezer moeten zijn. Wie de winnaar is in deze film blijft een open vraag. MARCELINOKLUB Ook de jeugd komt aan haar trekken op zondag 2 april ek. Voor hen organiseert de Marcelirioklub om 14 u. de filmvertoning van -Tarzan en de vervloekte Jaguar»., Deze filmvoorstelling voor ffimliefiiebbers tot 16 jaar duurt tot ongeveer 16.30 u. In de Amazonejungle oefent een tovenaar terreur uit Hij valt de dorpen aan en voert de inwoners als slaven mee. Een professor aldaar roept de hulp in van zijn goede vriend, Tarzan, die dan ook onmiddellijk met zijn leeuw Baron en de apin Cheetak op zoek gaat naar de tovenaar. Tarzan krijgt moeilijkheden met de Jaguarmenscn die beweren dat de jungle het rijk is der inboorlingen Daarom ook vallen zij de mensen aan die er anders over denken. Hierin worden zij fel gesteund door de Jaguar, een personage dat overal verschijnt waar Tarzan verschijnt en die het ook tegen hem zal opnemen. Maarzoals alle Tarzanfilms zal ook in deze prent Tarzan. het halen S.J. Waarom schildert U? Is het kommercieel bedoeld of is het zuiver artistiek? Ik schilder niet om den bro de! Ik kan leven van de ver koop van mijn etsen. Ik schilder als ik inspiratie heb. Gelukkig heb ik nog vaak een goede ingeving. Ik oen nooit verplicht te schil deren Als ik geen werken heb, stel ik niet tentoon. Ik heb wel een groot klienteel da» vooral mijn sneeuw landschappen waardeert. Schilden U sommige wer ken méér dan éénmaal? Mijzelf kopiëren is onmoge lijk. Ik zou wel een fotogra fisch juist dubbel kunnen maken, maar het effekt zou anders zijn. Ik kan nooit in dezelfde sfeer werken het is: technisch niet mogelijk. Ik heb nooit twee maal de zelfde inspiratie, hetzelfde gevoel en dezelfde lichame lijke omstandigheden. Ge voelt u toch niet elke dag hetzelfde: soms ben je kalm, ondeugend of kwaad. Di« kan je zelfs merken in mijn lucht, kijk maar naar de wolken op mijn doeken. Heeft U reeds internationale tentoonstellingen gehou den? Neen. Ik vul de ministeries niet met kado's. Ik houd mij nie» bezig met politieke zak- vullerij. Wil iemand een doek hebben voor een mu seum, goed. ze kunnen er één kopen. De experts -juryleden, die moeten keu ren nemen vaak hun eigen knoeiwerk voor het serieus en eerlijk werk van anderen. Internationale reklame heb ik ook niet nodig! In alle landen van de wereld han gen reeds werken van mijn hand. Verleden week is het zevende doek naar Amerika vertrokken! Doet U niet met de mode mee? Als de mensen mijn kunst niet begrijpen, zal ik niet van kostuum veranderen. Mijn werk is niet alleen voor deze tijdbinnen 200 jaar is een boom nog steeds een boom en zal het gras nog steeds groen zijn! ledereen kan er van genie ten. als hij wil. Ik geef de wol en de breinaalden, wie he» wenst kan zelf beginnen breien! Stelt u vaak tentoon? Alleen als ik werken heb. De volgende tentoonstelling is gepland in mei te Ladeuze (Etikhove). Ik weet nog niet of ik zal kunnen tentoon stellen! Thuis, in de Neer straat te Ninove, heb ik wel een permanente tentoon stelling, waar iedereen wel kom is. Door het groot aantal be zoekers moesten wij de heer Emiel De Cooman ver laten. Wij hopen dat hij veel sukses bij de toeschouwers heef». We wensen hem nog een lange, vruchtbare loop baan toe. R. Devijver druk op ons waarbij zee en lucht. in verschillende kleurschakeringen en tin ten. door hun fijne afwer king de pentekenaar verra den Modern aandoend maar toch volledig figura tief komt zijn werk en prak tisch elk huis tot zijn recht. Twee van zijn werken wer den dan ook door de Stad Aalst voor het kunstpatri monium aangekocht. Rita De Moyer (Opbrakel 1953) die aan de Akademie grafiek. publiciteit en beeldhouwwerk volgde en reeds eksposeerde in «Ter Linden» en in het «Oud Hospitaal» stelt penteke ningen. etsen en beeld houwwerk met vaak miste- rieuse achtergronden ten toon Ook van haar kocht de Stad werk aan voor haar pa trimonium. Hilda Vlasenbroeck (Aalst 1934), eveneens gewezen studente van de Akademie, stel» allerlei vaak fascine rende keramieken tentoon en doet dit op typisch vrouwelijke wijze. Norbert Van Schuylenbergh (Aals» 1918) wonende te Hofstade werkte zich als natuurliefhebber zelf op en toon» een uitgesproken voorliefde voor de land schappen en gebouwen van de streek en van rond Wichelen. Vooral trof ons zijn winterlandschap. Frans Heyens (St.Gillis- Brussel 1922) die reeds op vele plaatsen waaronder Brussel. Oostende en Brug ge eksposeerde en ook reeds aan groepstentoon stellingen deelnam te Brug ge en Doornik stelt ons en kele zeer genietbare akwa- rellen voor terwijl de ben jamin van deze pleiade kunstenaars. In ile Catacomben te Herder sent bad vorig weekeinde een groepstentoonstelling plaats (JM) es'i Dt Tal van verdienstelijke man nen spendeerden er inder- n e Haad niet alleen hun volle dig lang week-end aan maar waren reeds druk bezig met de voorbereidingen lang op voorhand. De financiële op brengst komt dan ten goede aan werken van de wijk waarbij dan ook Hubert De Neef een belangrijke rol ver vul'. De sfeervolle kelders der vroegere brouwerij vormden toonstellingen te Aalst, Gen' en Brussel eksposeer de er schilderijen, akwarel- len en pentekeningen. Een man met blijkbaar vele pij len op zijn boog. Vooral zijn marines maakten diepe in- Arsène Van der Jeught (Her- dersem 1935) toont in zijn schilderijen zijn grote voor liefde voor de mooie hoek jes uit de omgeving die hij met een rijke kleurenscha- kering op zeer degelijke wij ze vereeuwigt. Patrick Bruyland (Herdersem 1962) een jong natuurtalent lijkt met een veelbelovende toe komst met o.a. zijn pen tekeningen die een reeds gedegen techniek en visie verraden waarbij uiteraard ook Herdersems roem, Al- fons De Cock, figureert. Een zeer prijzenswaardig initiatief (de Katakomben zijn hiermee niet meer aan hun proefstuk) in een uniek kader waardoor getracht wordt zowel de plaatselijke kunstenaars een hart onder de riem te steken als het publiek wat zin voor het plastisch mooie bij te bren gen. LH CSV 'T FABRIEKSKEN Op zondag 2 april, om 20.30 u. gaat in de zaal van 't Fabrieksken in de Burchtstraat nr. 20 de film «American Grafiti van George Lucas met in de voornaamste rollen Richard Dreyfus, Ron Howard en Wolfman Jack. De verkoopsslogan van dez.e film is: «Where were you in 62»Het wordt dus een avondje nostalgie, een duik in het Amerika van de tieners zestien jaar terug. Swingende rock and roll, glimmende droomautomobiclen, frisgeknipte knapen, geknijp en geslurp in de drive-in. gescharrel en gcfrunnik op de achterbank, de ganse nacht heen en weer rijden in de hoofdstraat (cruisin' main street in daddy's new car), een race van een nieuweling tegen de plaatselijke kampioen, 'n paar stoere nozems-in de-dop. het is er allemaal, net echt. Voor wie de titel nog niet mocht begrepen hebben: Graffiti zijn gekrab belde opschriften op schuttingen en W.C.'s. Tussen alle retro-gebeurtcnissen zit zelfs een verhaaltje verweven. Curt en Eddy. twee studenten, kunnen morgen naar de universiteit vertrekken. Als afscheid aan hun geboortestad gaan ze er eens lustig een nachtje op uit. Bij deze nachtelijke tocht reist in hen de twijfel of ze toch niet liever zouden blijven. Naast de diepere inhoud van de «algemeen menselijke- figuren is er natuurlijk ook nog de muziek die een grote rol speelt in deze film. De helft van de prent wordt immers opgeluisterd met muziek van Wolfman Jackshow. Een typisch winterlandschap, werk van De Cooman (EL) De Ninovieter, Emiel De Cooman, stelde tijdens het paas weekend tentoon in de gemeentelijke lagereschool, Zijp straat te Hofstade. Op de vooropening, vrijdag 24 maart, mochten de heer Paridaens, inrichtend schoolhoofd en de kunstschilder verscheidenevooraanstaanden verwelkomen. Dokter Gravez, voorzitter van de oudervereniging, was ver gezeld van zijn dame. Ook de ondervoorzitter de heer Malschaert, was aanwezig. Verder herkenden we de heer Van Rentergem echtgenoot van Mevrouw Diane D'haese- leer en de gemeenteraadsleden De Turck, Willems en Van Der Biest. Vele schoolhoofden uit het Aalsterse betoonden hun interesse: wij zagen de heren Armand, Louis De Meyst, Van Heek, De Coninck en Clement De Meys». Verschillende verenigingen waren vertegenwoordigd door hun voorzitter. is goed» of «'t is slecht», hij vroeg enkel een ver- an'woording van de toege- pas'e techniek. Zoon Emiel heef' natuurlijk veel met de ogen ges'olen! Opmerkelijk is de grote ge lijkenis van zijn werk met di» van een grootoom, die hem onbekend was en waarvan hij nooit een werk zag. Hierin ziet de schilder nog een bewijs van de fami lieziekte. In zijn werken brengt De VZW ANTRAKT Eveneens op zondag 2 april ek. om 20.30 u.. maar dan in de Stads schouwburg op het Vredeplein te Aalst, biedt de vzw Antrakt u de film -Sleuth- van J. Mankicwicz aan. Deze I38 minuten durende prent dateert uit I972 en kan je bekijken tegen de prijs van 50 F. TTT-ers, CJP-ers en 65+ ers betalen slechts 40 F. Sleuth, in het Nederlands, de Sjjeurhond, is een film van Joseph L. Mankiewicz naar een scenario van Anthony Shaffer, gebaseerd op diens toneelstuk. Om deze film eigenlijk tenvolle te kunnen genieten moet je als toeschou wer zelf je rol meespelen. Zonder de medewerking van de toeschouwer zou Sleuth een tamelijk zinloze stijloefening zijn. Je moet in het spel dat 'ergem aan. Me» een drankje in de hand konden we met de meeste bezoekers een tweede rond gang maken en genieten van de tarlijke tentoonge stelde werken. Opvallend ITE D^k'pr Gravez opende het officiële gedeelte door er op ewiizen dat de verhouding schoni-maatschappij, zeer veranderd is. De school hreno' 'egenwoordig ver schillende manifestaties: de één wa' meer kultureel als de ander. Vandaag heb ben wii he' genoegen u de schilder. Emiel De Coman voor *e s'ellen. De heer Paridaens. school hoofd. was de moeilijke aak 'oegewezen, te spre ken over leven en werk van de schilder. Eerst veront schuldigde hij mevrouw minis'er Rika De Backer en de heer D'haeseleer, beiden afwezig wegens ambtelijke bezigheden. Ook schepen Ropis afwezigheid was ver antwoord: hij had als apo- •heker wach'dienst Fmiel De Cooman werd ge boren op 29 december 1922 •e Geraardsbergen. Zijn va- dpr was de zeer gekende kuns'schilder Jan De Coo man. Emiel heeft de rust en de schoonheid van de Den dervallei in de twintiger ja ren kunnen beleven. Hij bloeide op me' de ogen wijd open voor de natuur. Het schilderen za» hem in het bloed- zijn schoolschriften ver'oonrien meer schetsen dan les'eks'en. Schilderen kan men nie' leren, (aldus de heer De Cooman) het is een familieplaag. Hij ge- non' geen akademische op leiding. maar werd kunste naar door de aangeboren aanleg, door te kijken en te eksperimenteren. Emiel s'reef' naar het weergeven van de realiteit, niet zoals een fo«o (wan» dat is een dood lichaam), maar in een schilderij me' een eigen vi sie en een eigen stijl. Op veer» ien jarige leeftijd werd he* eerste doek ge schilderd en de eerste ets oedruk'. Vader Jan zei nooit Cooman een rust en een kalm'e. Hij laat de toe schouwer echter de moge lijkheid zijn eigen fantasie 'e la'en werken In elke schilderij kunnen zowel een groep spelende kinderen als Roodkapje een fantasie- plaa's vinden. De bedoeling van deze roman» isch-realis- •ische werken is de mensen opnieuw «e laten genieten van de schoonheid van de landschappen. Gemeenteraadslid De Turck besloo» (onvoorbereid) het officiële gedeelte, in de plaa's van schepen Roels. Hij deed dit met één zin: Ik waardeer de binding van de kuns'enaar me»'zijn dorp en me' de natuur, evenals de funk'ie van de school als 'en'oons'ellingsplaats. Tot slo« bood ondervoorzitter Malschaer' bloemen aan mevrouw De Cooman, me vrouw Gravez, de heer De Turck en de heer Van Ren- was he» gemeenteschappe- lijk onderwerp van zowel de schilderijen als van de e'sen: een sneeuwland schap. Wat eveneens verba zing wekteen aandacht trok was het gebruik van gelijk aardige kleuren. (oker. oranje). Als men dichter bij een doek kwam kon men opmerken da» de verflaag zeer dun was: het leek wel gedrukt! Di» gaf de aanleiding om een vraaggesprek met de kunstenaar te beginnen. Waarom gebruikt u voor al uw werken een gelijkaardig onderwerp? Ik wil de mensen weer naar de natuur loodsen. De jacht van het huidige leven laat hen nie» meer toe van de na*mir »e genieten: ze lo pen er wel eens door, maar bekijken de schoonheid niet meer Door mijn werken te waarderen, leren de bewon deraars de natuur weer te bekijken en het schone er van te herontdekken. Sneeuw straalt tegelijk een zekere kalmte uit, iets wat de meesten onder ons mis sen. Waarom gebruikt u dan ge lijkaardige kleuren? Er zijn wel veel dezelfde kleuren gebruikt. Dit is ech- 'er nodig om de roman tische sfeer rond het on derwerp kracht bij te zetten. Di» kan ik onmogelijk be komen me» helblauw, vuur rood of andere felle kleuren. Toch zit er nog een grote variatie in mijn doeken: de overwegend oranje werken kon'rasteren met de «groe ne», en z'eker met de wit- zwarte etsen. De rijpheid, die mijn leeftijd meebrengt, zorgt anderzijds voor don kerder 'inten. Waarom zijn uw schil derijen zo glad, zonder re liëf? Er zijn geen overbodig dikke lagen nodig om het beoog de effekt te bekomen. In tegendeel: een dikke verf laag kan een zekere scha duw teweeg brengen, die ongewenst is, daar ze een andere uitwerking op de kij ker heeft. Het schilderen me» weinig verf is tevens een resultaat van mijn ja renlange ondervinding: im mers waarom met veel woorden iets zeggen als het met weinig ook kan. Het is trouwens mijn eigen tech niek die ik in de loop der jaren heb geperfektioneerd. Tijdens het voorbije paasweekend ging in de Herdersemse Katakomben een tentoonstelling door van kunstvoorwer pen die vooral op zon- maar ook op maandag veel bezoe kers wisten te lokken. Het mag wel worden gezegd dat de bestuursleden er het beste van gemaakt hebben wat ze konden met hun uiteraard toch beperkte ruimte en midde len en een verlichting die wel funktioneler kon zijn ge weest. he' kader voor de tentoon stelling van werken van ze ven kunstenaars uit de s'reek. Jan Hutsebaut (Aalst 1953) die studeerde aan de Aka demie te Aalst en reeds deelnam aan groepsten-

De Voorpost | 1978 | | pagina 11