OUDE GEMEENTE MERE MOEST HEEL WAT BELEVEN MERE KULTUREEL 14 - 31-3-1978 - De Voorpost In een charter van 1003 vinden we de eerste maal de benaming van de gemeente en wel als «Meren» met volgende wijken Oostdorp, Beek, Broek, Boschstraat, Holland, Vijverstraat, Teerlingstraat, Ma- gerstraat (ja, ja), Steenstraat, Kouwenberg en Gotegem. De naam van de gemeente «Meren», «Meire» of «Mere» zou wijzen op het bestaan van een moeras waarrond de gemeente zich ontwikkelde. Dat Mere inderdaad ous is blijkt duidelijk uit de vele vondsten vanallerlei voorhistorische voorwerpen als munststukken, vaatwerk en bewerkte dierenhuiden die werden opgedolven langsheen de oude Romeinse heerbaan van Kortrijk naar Aalst Vroeger waren hier verschei dene vijvers onder andere twee bezijden de kerk die in.de XVIe eeuw eigendom waren van de Wilhemieten te Aalst. De enkele waterloop van belang te Erpe is de Molenbeek die ontstaat op het grondgebied van Erwete- gem en tussen Hofstade en Gij- zegem uitmondt in de Dender. De oudst bekende grondbezit ter te Erpe was de Gentse St - Baafsabdij reeds vermeld in 1003 en bevestigd in 1040 Het «Hof te Landuyt» behoorde aan de abdij der H. Clara te Ge- ntbrugge. Het «Goed ter Keu kenen» een hofstede van 8 bunder, behoorde toe aan de H. Geestdis te Aalst. Verdere goe deren waren het «Hof te Rijsse- veldt», in 1496 eigendom van Geraard van Liedekerke en de «stede te Kerckhove», in 1505 behorend aan Jan de Jaghere die ze ten voordele van de H. Geestdis in pand gaf. Te Mere werd destijds veel ge sponnen en geweven. Niet minder dan 300 handweefge touwen werkten dagelijks. Heren van Mere Uit het eerste vierde van de Xllle eeuw zijn bekend Ge raard en Willem, zonen van Watter van Mere terwijl Oda van Mere, dochter van Arnold II van Grimbergen, gehuwd was met Walter van der Aa en daarna met Zeger van Gent. Een zestigtal jaren later kwam de heerlijkheid Mere in bezit van de familie van Erpe, meer bepaald in 1344 onder Raas van Erpe die kwam uit het huis van Gaver. Philip van Erpe werd schepen van de Keure te Gent en ves tigde zich later te Aalst. Ten jare 1519 stichtte hij vóór zijn af sterven drie jaargetijden in de Meerse kerk. In de tweede helft der 16e eeuw kwam de heerlijkheid in het be zit van de heer van Liedekerke en bij 't einde van deze eeuw ging ze over naar de familie du Bosch. In een later vonnis van de Raad van Vlaanderen date rend van 1569 wordt Jan An dnes als heer van Mere ver noemd. Hij werd er nl. tot een geldboete veroordeeld om zich het houwen van de bomen be horende aan de Aalsterse Wil hemieten te hebben toegeëi gend Een afstammeling van deze fa milie, Philip-Jacob du Bosch, zag onder zijn bestuur Mere uitgroeien tot een baronie na erkenning door Philips IV, ko ning van Spanje. Zijn zoon Karei-Philips, huwde Maria- Franciska de la Torre en hun dochter huwde Jan-Baptist- Bernaard Blonde), baron van Mere bevestigd bij brieven van Karei VI in 1717. Na zijn dood ging Mere over naar de baron van Cumptich en Vissenaken door huwelijk. De heerlijkheid werd voor de uitoefening van wet en recht bediend door een baljuw, een meier en zeven schepenen Volgens het «Boek met den haire» der Stad Aalst hingen de schepenen van Mere af van de abdij van St-Baafs en mochten ze niet meer dan drie pond pari- sis boete geven, «selfs al meet een man eenen anderen met ghemaecten stocke dat hij ter eerden valt». Schepenzegel Het oude schepenzegel o.a. gehecht aan charters van 1333 en 1442 bestond uit een klimmende leeuw met ster en het randschrift S»: scabinorum de Mere». La ter werd het wapen van Mere <*van sabel, beladen met een zwaard van zilver, het gevest van goud, staande in pal, ver gezeld van boven door twee bal len en van onder eenen bal, al les van goud» De Geuzen te Mere Ook te Mere hebben, volgens Mark van Vaernewijck in zijn «Beroerlicke tijden in die Neder landen en voornamelijk in Ghendt», hun spel gespeeld. Op Halfoogst vond men er twee veldpredikanten die de «gere- probeerde leere van Calvinius» predikten. Geuzen gingen in de kerk en zongen in het koor hun psalmen wat de pastoor in zijn dienst stoorde. Nadat de pas-1 toor hen tot zwijgen had aan gemaand deden ze het inder daad maar trokken in de sakris- tij waar het ontbijt voor pries ters en koster gereed stond met o.a. een hesp. De Geuzen «schoten dit over 't herte om in den ommeganck vaster te gaan». De pastoor en de zijnen vonden dan ook alleen nog kundig weinig belang. Door de beeldenstorm onder ging ze zoals hierboven ver meld een eerste verminking. In 1567 viel de bliksem op haar toren en beschadigde hem aan zienlijk. «Daer heeft de vijandt sijn dauwen in den turre ghes- telt ende de cappe van den turre omghedraait zoo dat deen zijde ghestekt wart daer dander ghe- saten ahdde; ende reecte uut vier groote steenen daer de temmeraige der cappe op ruste; elcken steen en hadde nauwelinck zes mannen konne draghen; eenen black bracght hij beneden in de kercke ende vast dat het in de put «zoo uit nemende schoone als een in- ghel» was geworden De ommegang bestond uit een bezoek aan de veertien kapellen op de omweg. Tijdens de Franse Revolutie ge schonden bidplaatsen werden hersteld en later werden ze, op uitzondering van de tiende of «grote kapel» die in 1649 werd opgericht, in gelijke Gotische stijl met arduinen hoekstenen werden herbouwd en door Mgr. Stillemans, bisschop van Gent, op 8.09.1892 plechtig gewijd. Hierbij dan een deel van een 1 liedje ter ere van de H Bavo dat ongetwijfeld in de Ommegang ook gezongen werd: «Hy wort geviert seer schoon Te Meere voor patroon, En hy bevryt soo menich cleyn kindt Van den kychoest. soo men be- Baljuws van Mere Willem van Haeren Lieven Coppens Pieter de Sadeleer Adriaen Bayens Dirk Coppens Pieter Baeten Jacob-ignaas Willems Gillis de Wolf Liev. van Impe Pieter Marcou Pieter-Jozef Marcoe J.-B de Pauw Pieter-Frans de Noose Simoen de Rycke Frans-Philips Lixon Joost de Rycke Pieter de Brucker Lixon Jan Philip Wagon Burgemeesters te Mere Melchior Standaert Joos de Brucker Pieter de Bie Dirk Coppens, fs Gillis Adriaan Standdert 1417 1641 1657 1659 1677 1692 1710 1731 1736 1739 1744 1748 1752 1760 1762 1767 1744 1780 1787 1648 1654 1655 Andries Coppens Gillis de Sadeleer Jan van Dorpe Joos de Brucker Jan Hoffelinck Phil, van Impe Laurens de Sadeleer Gillis van den Steene Pieter Callebaut Bavo van Impe Willem de Rycke Pieter de Brucker J.J. de Ryck, republikeins jaar XII Alexander de Rudder Domien de Ryck Domien Callebaut Pieter-Frans Coppens Joost Lievens Nicodeem de Graeve Eugeen van Wassenhove Pieter-Frans Coppens Gustaaf Coppens Dr Remi Crommelinck Honoré Lievens Victor Casteels Ferdinand Jansegers Victor Lievens Frans den Herder 1819 1843 1846 1861 1864 1867 1873 1891 1909 1933 1934 1942 1945 1958 Op 1 januari 1977 werd Prosper De Lat, na de fusie met 7 omliggende gemeenten, Burgemeester van Erpe- Mere. De Dikke Kapelle SJ Mere, een lieflijk dorpje (SJ) etensresten als bvb eierscha len doch zweeg want de Geuzen waren te geweldig en gevreesd De Spanjaarden namen dan wraak omdat Geuzenpredikan- ten er gepreekt hadden «ende veel schandaels ghedaen». De heer van Mere die de predikan ten zou ontboden hebben zag de kans keren en deed water in zijn wijn Hij ging zelfs mee in de proces sie maar dat kon niet meer hel pen: elke middag en avond moest hij 20 Spanjaarden de kost geven en aan hun kapitein te Brussel «neghen schelling hen grooten sdaechs». De laatste eeuwen Het verblijf der Spaanse solda ten te Mere was alleszins weinig bemoedigend. Tussen brave lieden en voorstanders van twist en tweedracht maak ten ze immers geen onder scheid. Zelfs werd de kerk in brand gestoken door niets ont ziend geboefte zoals blijkt uit het verzoek aan Albrecht en Isabella om oktrooi te vragen, op de landerijen belasting te leggen, om kerk en toren «door ketters en opstandigen ver nield. te herstellen». Van 1698 tot 1694 werd er te Mere om niet minder dan 127,629 gulden schade aange richt. Toen in 1744 de komst der Fransen weer werd gevreesd werden de kostelijkste voor werpen uit de kerk dan ook bij de Jezuïten te Aalst in veiligheid gebracht. Tijdens de Patriottenbeweging was Mere aktief en in 1790 kwam een korps tot stand dat te Gent de eed van trouw aan de Staten zwoer Ook bij de Boerenkrijg werd Mere betrokken en op 23 okto ber 1978 had te zes uur 's avonds in de kerk eemlof plaats bijgewoond door de van Erpe gekomen opstandelingen De St-Bavo-kerk De kerk van Mere, toegewijd aan de H. Bavo. heeft bouw- spenderden al in sticken, als hautkin daer wafelen mede backen wilt». Ook op 28 april 1719 werd de kerk samen met een deel der huizen door het vuur aangetast Alleen het koor in witten hard steen gebouwd schijnt de ver schillende veranderingen te hebben overleefd De laatste vergroting dateert van 1849 Op een witte steen aan de bui tenkant van de toren staat het jaartal 1643. In de kerk zelf zijn weinig échte kunstschatten. In het koor hangt een nagebootste schilde rij van O.L.V. Hemelvaart en de beide zijaltaren, toegewijd aan O.L.V. enaanSt-Bavo zijn werk van de Gentse beeldhouwer Mathias Zens. Predikstoel en vier biechtstoelen, evenals het eikenhouten beschot rondom de kerk dateren uit de acht tiende eeuw. In de toren han gen twee klokken van Andreas Van den Gheyn in 1820 ge doopt door deken De Hert van Aalst Philip van Erpe, heer van Mere, stichtte er drie jaargetijden. 0.LV van de Rozenkrans Belangrijk in de Meerse kerk, is wel het beeld van O.L.Vrouw van de H. Rozenkrans waar voor een bijzondere volkstoe loop bestond. Het beeldje, kunstig gesneden, is van de XVIIIe eeuw en stelt de moeder Gods voor in zittende houding (sedes sapientiae) met het goddelijk Kind op de arm. Tot tweemaal toe zou het in pe riode van onlusten in de grond bedolven geweest zijn: eens ter plaats Kwikkwak in de nabijheid van de pastorie en tijdens de Franse omwenteling in een houttas bij de schuur van Wil lem van den Eeckhout. In 1744 berustte het lange tijd te Aalst in de Jezu'itenkerk. Toen een schilder het eens had herkleurd en met goud belegd doch er geen duit aan had verdiend zou hij het kwaad in een poel heb ben geworpen Door andere personen later uit het water ge haald stelden deze verbaasd vint. Veel menschen met verstandt Uyt dorpen, steden, fallen kant, Comen gegangen naer hun ver langen. Te Meer al in de kerck, Cryghen daer genade sterck». De «Papboeren» van Mere! Pastoors van Mere Petrus De Monte Nicolaus Van Lathem Egidius Buyens Gregorius Baten Fr. Cornelius Cools Fr. Joannes van Braekele Fr. Paulus de Weese Theodoor Beeckman Johannes Ooghe Philippus Mintaert Petrus Struyff Petrus Halfbunder Valerius Jacobs Joa. Ambrosius Pannekoek 1449 1558 tot 1580 1592 tot 1604 1604 tot 1605 1606 tot 1608 1608 tot 1614 1615 tot 1616 1617 tot 1647 1653 tot 1697 1697 tot 1707 1707 tot 1725 1725 tot 1739 1739 tot 1756 1756 tot 1770 Henricus Bened. Berrewouts Petrus de Hert Benedictus Andries Petrus Senesael Petrus Jan Van de Velde Louis Pullinx Chs. Louis Danssaert coadjutor: Van Goethem Ignace Van Bavegem Jozef van Spaandonck coadjutor: Amatus Moens Dominique Hemelsoet Jozef De Vis Paul Dambre Albert Wauters 1770 tot 1809 tot 1817 tot 1824 tot 1830 tot 1839 tot 1846 tot 1877 tot 1891 tot 1902 tot 1921 tot 1949 tot Een wedstrijd voor krullebollen greep eens plaats in een dorp niet ver van Mere. De «bol ders» van Mere weerden zich zo flink dat ze de eerste prijs in de wacht sleepten. Overeenge komen was op voorhand dat het feest zou worden besloten met een plezierig feestmaal. Toen men echter aan tafel zat was men niet weinig verbaasd een reusachtige schotel ge wone pap te zien opdienen. Deze kost werd door de Meerse bolders als niet-feestelijk. en dus niet passend, niet aange roerd. De uitschrijvers van de prijskamp, hierdoor ten zeerste verstoord, lieten tweede,derde en vierde telkens de schotel pap opb gen totdat de Merenaren eindelijk zulkdanige hoi kregen dat ze er uiteindelijk besloten toch de pap binne spelen. Voor velen is het lang geen geheim meer dat Mere ook op kultureel gehied zijn mannetje weet te staan. Dit dank zij de onbaatzuchtige inzet van bestuur en leden van verschillende verenigingen. De voornaamste kulturele in breng gaat uit van het zang koor «Singhet Fro» (we kon den spijtig genoeg de afge vaardigde van het gezelschap niet tijdig bereiken zodat een meer uitgebreide kennisma king naar latere datum dient verschoven te worden): het Davidsfonds. de vzw. -Vlaams Centrum- en de Heemkundige Kring. Wie steeds overal om en bij lijkt te zijn is de heer Albert D'Hoker. Hij is de man die hart en ziel verpand heeft aan de Heem kundige Kring, die onder zijn leiding een bloeiend, bijna twintig jaar lang bestaan kent. De Heemkundige Kring werd gesticht in 1959. Aanvankelijk werden de vergaderingen ge houden bij de heer D'Hoker thuis, bij andere medewerkers, of in het klooster te Mere. De vereniging ontstond in feite uit het Davidsfonds, waarvan de heer D'Hoker toen voorzitter Later breidde de kring zich uit naar Erpe en nu worden ook de andere fuziegemeenten onder ogen genomen. Talrijke aktivi- tciten werden op touw gezet Zo ging in 1960 een eerste ten toonstelling door. Twee jaar later volgden dan de -Molen- feesten- en in het -Hof ten Dale- werden eveneens ten toonstellingen georganizeerd. Vanaf I960 verscheen een tijdschrift dal omwille van zijn degelijke, wetenschappelijk verantwoorde en toch voor de volkse mens aansprekelijke inhoud tot vandaag de dag groot sukses heeft Verschil lende bibliotekcn. onder an dere die van verschillende uni versiteiten. houden er aan re gelmatig d'c brochures toege stuurd te krijgen. Da avonden ingericht ter be vordering van de familiekunde kennen eveneens een zeer ruime belangstelling. Vijf jaar terug werd de vzw -Vlaams Centrum- gesticht. Pleisterplaats werd het «Hof ten Dale-, dat volledig op ei gen kosten door de vzw werd gerestaureerd, met instem ming van de eigenaars. Afgevaardigde beheerder was opnieuw de heer D'Hoker. maar liet voor kort deze funk- tie over aan de vroegere voor zitter de heer Robert Van Impe. De heer D'Hoker wou zich niet meer opnieuw kandi daat stellen omdat hij er van overtuigd is reeds voldoende werk te hebben met zijn heem kundige kring en het revalida tiecentrum - Levensvreugde- te Aalst. Tevens zag hij graag jonge elementen aan het roer. Deze verenigingen werken, u zult het reeds hebben gemerkt. Albert D'Hoker. bezieler van de Heemkundige Kring (SJ) Met als gevolg vele en pozi- tieve rczultatcn. Regelmatig lopen tentoonstellingen, wor den koncerten ingericht De gastronomische avonden zijn een initiatief van de uitba ter van het -Hof ten Dale - en hebben niets te maken met de hierboven vernoemde vereni gingen Dit voor wie het tegengestelde zou vermoeden. Op 8 april zal vzw. -Vlaams Centrum- opnieuw van zich doen spreken, en dit met een muzikale avond. In het -Hof ten Dale- zal instrumentaal en vokaal werk worden gebracht. onder meer door de zangK van de Aalsterse muziekal demic, geleid door de ht Herman Slagmulder. Hoewel dit overzicht van v Mere op kultureel gebi tracht te doen schetsmatig onvolledig is (andere kulturi verenigingen komen een gendc keer wel aan bod) ffl nen wc toch voldoende te h« ben aangetoond dat de Vlei naar wel degelijk belangst ling toont voor de kuituur. Belangstelling die de versch lende verenigingen bloeiend bestaan schenkt. AC

De Voorpost | 1978 | | pagina 14