II IPREKEN MET EEN SCHEPEN SCENARIO IOORDLIEDEREN UIT DE STREEK: ÏT GEHEIM VAN HAMME-ZOGGE rlt,% m/w =DRUPPELTELLER ft m sta vrm LEEF GEZOND VOORBEREIDENDE LESSEN VOOR DE KANDIDAAT- JAGERS DIE ZICH VOOR HET JACHTEXAMEN DD. 22.5.1978 WILLEN AANBIEDEN AANLEGGEN VAN DE CENTRALE VERWARMING IN DE STEDELIJKE SPORTHAL "VAN LANGENHOVESTRAAT" De Voorpost - 31-3-1978 - 29 3 k'jkspel werpt vandaag de dag hoge ogen. Zelfs de 2 +3 rganisatie van onze samenleving vertoont alle groteske ooien van de spektakel-staat. Politiek viel vroeger terug i ideeën. Tegenwoordig cirkelt alle politieke jool rond ersonen. Of liever: rond personages. Elke grote leider iest immers een image en krijgt derhalve een rol te rvullen. Als in een glansstuk bewegen de 'vedetten van t politiek' zich op het 'politieke toneel' en trachten de 3 indacht van het 'publiek' gevangen te houden. e bioskoop van de macht t het nu eveneens van ;ele superstars hebben, mals de vedette in een veel belangrijker is dan draaiboek en de mise- •scène, verduistert de po- jieke ster het programma het apparaat. Het idool fn de music-hall dient de duktie niet maar ge likt deze enkel als plat- rm voor zijn persoonlijke •motie. fze onoprechtheid, waar- te zelfs de belangrijkste indslieden hun per- rtlijkheid versjacheren. is onuitstaanbaar aan het worden. Terwijl ze ieder de tail van de behaagzucht be studeren, klopt er steeds minder van de politieke meetkunde en van de stel lingen zelf. De zaken rotten achter de ophaalbruggen van het kleinburgerlijk be lang uit. Voor geen enkele waarheid wordt nog echt gestreden en met elokwente iruukjes wordt een hele ge neratie ondergedompeld in de grijze pap van kritiekloze nietszeggendheid. Van een dergelijke 'coup de théatre' is het feest van de gemeentelijke ruif lange tijd gespeend gebleven. De fu sies kwamen evénwel roet in het eten gooien. Nadat de schaalvergroting de bur gemeestersjerp tot een vruchtbare rekruteringsba sis voor nieuwe kiezers had opgetild, haastten politici van nationale omvang zich naar de lokale arena. Zele ontsnapte aan de sa menvoeging van gemeenten en de supershow van de po litiek heeft er zijn tenten nog niet opgeslagen. In de uitvoering van de kleine de mokrat ie treden voorlopig evenmin gehaaide tenoren op. Het gedrum om de macht slaat tot nu toe gro tendeels in het teken van het algemeen belang. Voor een reeks gesprekken met de leden van het Zeelse schepenkollege hebben we dan ook ons potlood extra geslepen. Deze plaatselijke machtshebbers, die na de elektorale konfrontatie van 10 oktober 1976 de zetel- dans hebben overleefd, zijn nu al meer dan een jaar ver trouwd met hun taak en funktie. De hoogste tijd dus om ze stuk voor stuk onder de loepe te nemen. Vanaf volgende week schetst De Voorpost u het profiel van de vijf schepenen van Zele waarna de serie wordt afge rond met een gesprek met de burgemeester. Herinne ren we nu nog even in het kort aan de vrij sensationele geboorte van dit kollege. De gemeenteraadsverkiezingen hadden zich affektief geper- sonaliseerd rond de per soon van burgemeester Geerinck terwijl de politieke formaties van roomse, rode en blauwe komaf heel wat veren lieten in het elektorale strijdperk. Hoe de PVV, die het onderste uit de stem bus-kan wou halen, uitein delijk een punt zette^ achter de vorige koaliteit, is vroe ger reeds in het lang en het breed aan bod gekomen. Feit is dat er een bestuurs akkoord opborrelde tussen de triomferende Zeelse be langen en de rivalizerende CVP. Dat de vijanden van giste ren niet meer met getrokken messen tegenover mekaar staan en dat ze na het op trekken van de verkiezings kruitdamp heel snel hun draai in het echtelijk bed hebben gevonden strekt beide partijen tot eer. Het akkoord, waarin gestipu leerd staat hoeveel water iedereen in zijn wijn moet doen, vermijdt dat het sche penkollege te pas en te on pas in een mijnenveld van sluimerende konflikten te rechtkomt. cbn sdaadberiehtgcving uit vorige en deze eeuw Mn zijn onlangs verschenen werk «Het moordlied in de Zuidelijke Tiederlanden» heeft Merenaar Julien De Vuyst het over «Het geheim ■in Hamme-Zogge», een affaire die bij het begin van de oorlogsjaren Ie streek in beroering bracht. lert 15 april 1940, schrijft Julien De Vuyst, werd te Hamme-Zogge ben 60-jarige man, E.De.V vermist. Twee dagen later, tijdens een iszoeking op verzoek van zijn broer, werd zijn lijk teruggevonden n de aalput van zijn eigen huis. Er werd vlug aan moord gedacht, mdat volgens de buren de verstandhouding tussen het betrokken bchtpaar niet bijster goed zou geweest zijn. Het verslag van de wetsdokter stipuleerde, dat de schrammen die op het lijk Voortkwamen, resulteerden uit het slepen van het lichaam over de aid. ^nderc sporen van verwondin- 1 of «strangulatie» waren er bchlcr niet, zodat wat de Éoodsoorzaak betreft, een ander spoor diende gezocht te worden. Want vast stond, dat het lachtofTer reeds dood was. Ivorens in de aalput terecht te omen. Zware vermoedens ogen op de vrouw; maar olgens de nieuwsbladen van die ijd. was er geen enkel formeel ewijs tegen haar, temeer daar lies in het holle van de nacht laats had en zich afspeelde onder getuigen. ulien De Vuyst citeert, in dit erband «De Volksvriend»: «Er ijn niet alleen het jarenlange nisverstand dat tussen de echt enoten bestond en de drankge- an de vrouw, die den 1 veel verdriet bezorgde en lusschen hen een zekere span ning had doen ontstaan, maar er ook de verklaring door de »uw gegeven, als zou de man let huis verlaten hebben om laar een ziekenhuis te gaan. Hieraan kan niet het minste Jeloof gehecht, daar het lijk fnkel met hemd en onderbroek lekleed was en de man zich Jldus niet zou hebben buiten legeven». Schuldig bevonden De vermoedens die op de vrouw wogen zijn in haar nadeel uitgevallen want zij werd uitein delijk schuldig bevonden: zij heeft trouwens bekentenissen afgelegd. Ze had haar man vergiftigd, nadat ze eerst het produkt geprobeerd had op twee schapen, waarvan er trouwens een gestorven was. Daarna was het de beurt aan haar man met de hierboven vermelde gevolgen. De vrouw verscheen dan ook voor het assisenhof van Oost- Vlaanderen en werd schuldig bevonden aan doodslag met voorbedachtheid. Ze werd veroordeeld tot 20 jaar dwangar beid. Over dit feit. deed alras volgend moordlied de ronde: Het geheim van Hamme Zogge. 't Geen hier komt gebeuren Te Zogge bij Hamme Dpet iedereen treuren Ziehier hoe het kwam Een man en een vrouwe Leefden veel in twist Nu zing ik hier gauwe Wat 't lot heeft beslist. Refrein Stervan was het gruwelijkste lot van dien braven Waarom werd die man in den aalput begraven? 't Gerecht zal niet weten vooraleer men het weet Als hij pleegde zelfmoord of een ander het deed 't Bewijs is gegeven Dat zij, vrou en man Niet eens in het leven 't Akkoord komen kan. De vrouw was sinds jaren Verslaafd aan den drank Daardoor was er dikwijls Een twist van belang En wat er dien avond Weerom is geschied Kan niemand vertellen Want zelfs in mijn lied Die stel ik de vrage Vol smart en vol leed Geburen niet zwijgen Als g'er iets van weet (Eigen verzameling van Julien De Vuyst) Pierre Van Rossem t/ANiM/U- WJiÉlÉfcltë 7f HM*?0 ivgit Sarata en Jean Van Ree zijn de -Jioofdvertolkers in -Der Grat von r Tg- die de Koninklijke Opera nog op vrijdag 31 maart en ondag 1 april ten tonele voert. De to- eelschikking is van Armand Everaert n Pierre Van Hecke zorgde voor de rkestrale leiding. voorstellingen hebben plaats om 00 uur. Het bespreekbureau van de K,0.G. is open Iedere dag, behalve op Sandagen zaterdag vqn 9.30 tot 15.00 r en op zondag van 10 00 tot 12.00 Men kan er ook terecht voor de aan- I van iedere voorstelling 1 toeristische aktie -Benelux, ons ei- pn buitenlandje- is opnieuw van stapel I Je hoeft niet op het veld te staa om te weten wat er omgaat lees gewoon DE VOORPOST gelopen De gedachte die aan deze ge zamenlijke aktie aan de basis ligt. is dat de drie landen samen nog altijd een stukje kleiner zijn dan b.v. Frankrijk of Duitsland. Tussen Luxemburg en Gro ningen liggen amper 514 km, wat niet meer is dan de afstand tussen Hamburg en Frankfurt, maar heel wat minder dan tussen Parijs en Bordeaux. In de re- klame campagne wordt de nadruk ge legd op de vele mogelijkheden die Bene lux biedt voor een weekend of een korte vakantie in het voorjaar Belangstellen den voor deze vakantie kunnen altijd te recht bij het Kommissariaat Generaal voor Toerisme, Grasmarkt 61 te 1000- Brussel, of bellen naar 02-513.90.90. Ons aller Urbanus van Anus heeft te Brussel het -Zilveren Paspoort- van CJP in ontvangst mogen nemen Hij kreeg deze begerenswaardige onder scheiding omdat hij het als artiest niet minderwaardig vond zijn schouder te zetten onder het CJP. Urbanus heeft dat meer dan duidelijk gedaan in het televi sieprogramma -Muzieksien- en in het radioprogramma van BRT 2 - Omroep Brabant - Brabant op zondag» Hij werd met eenparigheid van stemmen door de Nederlands-Belgische ad hoe kommis sie voorgedragen voor deze onder scheiding Door de jongeren het gebruik van een kultureel jongerenpaspoort aan te prijzen, bewijst Urbanus niet alleen zijn kollega's van de kulturele uitgaans- wereld een dienst. De jongeren zelf die aldus de weg naar het sociaal verkeer en de fusieke participatie aan het kul- tuurgebeuren leren ontdekken, zullen er hem dankbaar voor zijn. Zo luidt de mo tivatie van de jury. In 1977 HEEFT DE Europese Gemeen schap minder olie en steenkool, maar meer gas en elektriciteit verbruikt in ver gelijking met 1976. In totaal steeg de vraag naar energie met niet meer dan 1,1 Men verwacht voor 1976 een stijging met 3 Tijdens het zomerseizoen (van 2 april tot 31 oktober) zal Sabena twee nieuwe la dingsplaatsen openen: Atlanta in de Verenigde Staten en Doha in Quatar. Daarmee wordt Sabena de eerste maatschappij die e Hc o m Mo ETtu H66SCV l *- A De Unie Sint Hubertus richt voorbereidende cursussen in voor de kandidaat-jagers of jachtwachters, die de in tentie hebben zich op 20 mei eerstkomend aan te bieden. Deze cursussen zullen ge geven worden gedurende vier (4) opeenvolgende za terdagen, telkens van 9 uur tot 12 uur en van 13 tot 16 uur, namelijk op 8, 15, 22 en 29 april 1978. De plaatsen waar die voor bereidende lessen zullen gegeven worden zijn Gent, Herenthals, Kortrijk en Has selt. De stof die behandeld wordt is derwijze opgevat dat de meest simpele geest haar kan vatten en zo praktisch ingedeeld dat een maxi mum kans geboden wordt te kunnen slagèn. Het behandelde programma is dat voorgeschreven door de reglementaire beschik kingen. De federatie hoopt niet al leen de kandidaten te doen slagen, maar ook volwaar dige beginnende jagers in veld en bos te brengen. Een maximum aan behaalde punten omvat nog niet het feit dat de kandidaat daar door de hem bijgebrachte kennis in praktijk zal omzet ten. Te dien einde heeft een team van de Unie Sint Hu bertus, bestaande uit pro fessoren uit Landbouw, Bosbouw en Houtvesterij, alsmede technici en na tuurkenners van fauna en flora en voor wat de jacht aangaat door geëxperimen teerde jagers, een boekje samengesteld. Het noemt: praktische handleiding voor het jachtexamen. Het telt niettemin 166 blz. en bevat een overzichtelijk geheel van het vereiste program ma. Het kan bekomen worden door overschrijving of stor ting op rekening 068- 0570270-34 van het Centrum voor beroepsopleiding, Unie Sint Hubertus te 6900 St-Hubert, van een bedrag van 200 F (175 F 25 F verzendingskosten). Het inschrijvingsgeld voor de cursus beloopt 1500 F en omvat de lessen, het nodige didactisch materiaal en de projectie van dia's. Gedu rende de lessen worden in derdaad dia's geprojec teerd, mappen met kleur beelden van dieren ter be schikking gehouden, kor tom al wat nodig is om de stof uit te diepen. Graag worden aanvullende inlichtingen verstrekt door dhr. Boxtaele Roger, voor zitter van het vlaams lands gedeelte, telefoonnummer 091/26.28.53. De Beheerraad verbinding tussen het Europese vaste land en Atlanta gaat onderhouden. De vlucht naar Doha moet worden gezien als een verdere uitbreiding van het net naar het Midden-Oosten Ander belang rijk Sabena-nieuws is wel dat men voortaan 44 maal per week var Brussel naar Amsterda zal vliegen Naar Duits land wordt de vlucht naar Munchen ver dubbeld. Toch blijft Londen de meest bereikbare stad: bijna 100 vluchten per week (61 vanuit Brussel, 17 vanuit Ant werpen. 10 vanuit Luik en 10 vanuit Charleroi). Tenslotte is er nog goed nieuws voor hen die zich naar Frankrijk moeten begevenHier werd het systeem van -abonnements—kaarten onge voerd die een reduktie geven van 33 op de normale retourtarieven. De Antwerpse KVO pakt in de maand april uit met de Amerikaanse musical en topper - Waar is Charley-gebaseerd op de befaamde klucht - de tante van Char ley-. In dit simpele verhaal uit het stu dentenmilieu van Oxford rond de eeuw wisseling worden de dolste situaties ten tonele gebracht Het stuk wordt nog ge speeld op 2,9 en 23 april om 20.00 uur. Dan valt het doek onherroepelijk. Plaatsbespreking alle dagen behalve maandag, van 12.00 tot 18 00 uur en één uur voor de voorstelling. Telefoon; 031-33 66.85 Voor de vierde keer wordt dit jaar de prijs Corry Lievens voor jeugdtoneel uitge schreven De deelnemers moeten hun werk, onder schuilnaam of kenspreuk voor 1 januari 1979 zenden aan het Ar chief en Museum voor het Vlaamse Kui tuurleven, Minderbroederstraat T2 te Antwerpen. Bij de tekst moet een geslo ten omslag worden gevoegd met naam en voornaam, schuilnaam of kenspreuk en adres, evenals een eigenhandig ge- schroven y brief waarin bevestigd wordt dat het toneelstuk nog niet werd opge voerd op gepubliceerd onder welke vorm ook. Inzendingen die de naam van de afzender vermelden zullen worden teruggezonden Voor bijkomende inlich tingen kan men terecht bij het sekretari- aat van de prijs. Gerda Van Cleemput. Paul Van Ostaijenlaan 37 te 2050- Antweipen PROVINCIE OOST-VLAANDEREN STAD DENDERMONDE Op donderdag 30 maart 1978 om 10.45 u. zal in de burelen van de provinciale dienst der gebouwen, Gouvernementstraat 1 te 9000 Gent, overgegaan worden tot opening van de inschrijvin gen voor de openbare aanbesteding tot Vereiste erkenning Kategorie D 17 en 18 Klasse 2 Bijzonder bestek 11.274-x 3 Raming 4.721.046 (excl. B.T.W.) Plannen en lastenboek liggen ter inzage van de belangheb benden 1) op het Verkoopkantoor voor Aanbestedingsdocumenten, Residence Palace, Jordaenskwartier, Wetstraat 155 (2e Verdiep) 1040 Brussel 2) op het kantoor van de ontwerperIr. Arch. Van De Sompel R., Patijntjesstraat 102 te 9000 Gent (tel. 091/22.46.90) Deze documenten zijn te koop door voorafgaande storting van 2.400 F (B.T.W. incl).) op P.C.R 000.0083520.03 van voornoemd ontwerper. De aanbiedingen worden ter zitting afgegeven of per aangete kend schrijven gezonden aan de Heer Hoofdarchitekt Directeur van de Provinciale Technische Dienst der Gebouwen, Gouver nementstraat 1 - 9000 te Gent en dienen besteld te zijn vóór 30/03/78. 37191

De Voorpost | 1978 | | pagina 29