MAURICE DE CLERCQ EKSPOSEERT TE LEDE OP ZOEK NAAR GOED AMATEURSTONEEL Fi|m bij ons IN DE BELFORTKELDER GERMAAN BOS TE MERE FACE TO FACE LIV ULLMANN DE TWEE MAAGDEN Op de Grote Markt te Aalst, grijpt op 31 maart om 20 u. de vooropening plaats van een schilderijententoonstelling, werk van Leon Boel. de Aalstenuar die te Sleenhuize-Wijnhuize verblijft. Over deze kunstenaar verscheen, geruim! tijd geleden reeds een bijdrage in ons blad: hij schept werken waarop geen enkel -isme te plakken valt. Als schilder geheel autodidakt. ontving hij in 1974 de Valerius de Sacdelecrprijs met een in/ending van kcramiekwerken. Sindsdien is hij geheel zijn eigen weg gegaan met een zeer persoonlijke visie op de natuur Talrijke, werken zullen hiervan getuigen op deze tentoonstelling welke loopt van 31 maart tot 10 april. Onze stadsgenoot, bekende dichter en grafikus. Marcel Wauters. zal met eigen teksten de inleiding geven. Vrienden en kennissen van deze bescheiden maar zeer verdienstelijke kunstenaar zullen zeker deze gelegenheid niet willen missen Germaan Bos hij een van zijn w erken (SJ) 32 - 31-3-1978 - De Voorpost In de benedenzaal van cinema Palace loopt voor de derde en laatse week de Disney-produktie «Bernard en Bianca» «De reddertjes». Alhoewel Disney zelf reeds overleden is blijven zijn medewerkers in dezelfde geraffineerde, fijne tekenstijl voortwerken. De reddertjes is hiervan nog maar eens een voorbeeld. Bernard en Bianca die een hulpkreet opgevangen hebben van een in nood verkerend meisje snellen ter hulp. Zij belanden in het nabijgelegen weeshuis waar zij. dank zij de hulp van de oude kat Ruftus. de schuil plaats ontdekken van de gemene mevrouw Medusa, die besloot de kleine Penny, het in nood verkerend meisje, te gebruiken om zich de grootste diamant ter wereld toe te eigenen. Na talrijke wedervaardigheden zullen de twee reddertjes erin slagen Penny te bevrijden, die zij ten koste van hun eigen leven aan een weinig benijdenswaardig lot zullen ontrukken. RENAAT RAVIJTSTORNOOI LICHT GEWIJZIGD ten film die wij graag aanbevelen aan gans het gezin om wille van zijn levendige tekenstijl, een discipline waarin de Disney-studio's uitblinken, en ook om zijn eenvoudig maar goed samenhangend verhaaltje dat de kinderen de gele genheid iaat hun fantasieën uit te leven. In de bovenzaal van cinema Palace loopt eveneens een goede produktie, «De Casanova» van Federico Fellini met in de hoofdrol Donald Sutherland. Dit is een film die volledig in de lijn ligt van deze Italiaanse grootmeester. Zijn eigen stijl en soms bombastisch aandoende regie ma ken deze film echter niet genietbaar voor het grote publiek. Caséanova, een jonge Venetiaanse vrijbuiter die een grote reputatie krijgt, neemt met heel de stad deel aan de opening van Karnaval. Midden in de nacht overhandigt een geheim zinnige boodschapper hen tussen de maskers door een briefje: een non maakt een afspraak met hem. Zij is de maitresse van de ambassadeur van Frankrijk in Venetië, die jet si bij het vernemen van de seksuele prestaties waar heel de stad mee oploopt, heeft besloten om door een geheim kijkgat in een schilderij het gestoei te bespieden van zijnl maitresse en die Casanova. Dit hoogtepunt voor onze held m wordt meteen ook zijn val: bij het verlaten van het rendez vous wordt hij aangehouden en opgesloten in de gevange nis des Plombs onder beschuldiging van hekserij. Dank zij zijn spitsvondigheid en levenslust slaagt hij erin op een spektakulaire manier te ontsnappen. Zijn internationale «carrière» neemt hier voorgoed een aanvang In zaal I van het Feestpaleis loopt eveneens voor de derde week de film «Abba, the movie», de film die deze Zweedse groep volgt bij zijn toernee door Australië. Een film waarin de muziek van deze Eurovisiesongwinnaars primeert en waarbij het verhaal, de story, bijkomstig is. In zaal 2 van het Feestpaleis eveneens een film voorbe houden aan de cinefielen: «Face to face», Van aangezicht tot aangezicht, de nieuwe Bergmanproduktie met in de hoofdrollen bekende Bergman-namen: Liv Ullman, Erland Jospehson, Aino Taube-Henrikson, Gunnar Bjornstrand, Sven Lindberg en Kari Sylwan. Ditmaal ontleed Ingmar Bergman de ziel en het hart van een vrouwelijke psychiater en meteen ontsluit hij de deur van de geestelijke nacht. Bij de apocalyptische konfrontatie tussen de mens en zijn eigen ik plaatst Bergman de menselijke geest op het scherp van de snedeSubtiel brengt hij in beeld wat gebeurt met een vrouw die in liefdenood verkeert en wil verkracht worden. Liv Ullmann speelt een zeer aangrij pende vertolking. Deze van een vrouw die gekonfronteerd wordt met een wezen dat zij ontziet, zichzelf. Een moeilijke film die een zekere graad van intelligentie vergt van de toeschouwers. De psychologische benaderin gen van problemen alsmede de talrijke dialoog-scenes ma ken deze film ongenietbaar voor sensatiezuchtige toe schouwers. Het voorbije paasweekeinde ging in het Kultureel centrum te Lede een tentoonstelling door waarin werk was te bezichtigen van niemand minder dan Maurice De Clercq. Deze man staat bekend als een der eerste en ook een der belangrijkste Belgische hyperrealisten. In onze editie van voorgaande week las u reeds een en ander over de ontwikkeling en het indrukwekkende palmares van deze kunstenaar. Derhalve beperken wij ons hier tot enkele beschouwingen over het byperrealisme. Al te vaak wordt het hyperrealis- me afgeschilderd als een koele en gevoelloze kunts. Als een klakkeloos kopiëren van de bestaande werkelijkheid. Op het eerste gezicht kan dit misschien zo wel lijken, maar toch moeten we rekening houden met het feit dat essentiële waarden, die van een werk een «kunstwerk» ma ken niet steeds op het eerste gezicht te ontdekken zijn. Zo kan een hyperrealistisch werk in zijn uiterlijke verschijning in derdaad totaal gevoelloos lijken, maar inde kern helemaal niet zo zijn. Anderzijds kan een werk op het eerste gezicht sterk tot het gevoel spreken maar helemaal niets met kunst te maken hebben. Om engszins een lijn te vinden in de voor velen haast onontwarba re knoop die «kunst» is. is men ons inziens even teruggekomen opdeuiteindelijkefunktiedie de kunst in hei mensenleven ver vult. Ons lijkt de kunst in de eerste plaats een kommunikatie- middeltezijn. Meer bepaald een kommunikatiemiddel dat de bijzondere eigenschap in zich draagt te «spreken» zonder te «praten»; een taal die door middel van tastbare elementen iets ontastbaars tot realiteit maakt. Zo bezit elk waarachtig kunstenaar over de gave een dergelijke taal te scheppen en er zich van de bedienen. De wijze waarop hij er zich van bedient is totaal ondergeschikt aan wat in feite gezegd wordt, vandaar de «dichterlijke vrijheid». Nu is het zodat inde loop der tijden, en in onze eeuw in het bijzonder, talloze artistieke uitdrukkings vormen de wereld zijn inge stuurd. In een poging om toch minstens in uitdrukkingsvorm origineel te zijn hebben vele (pseudo) kunstenaars alles in het w erk gesteld om een eigen taal te vinden, helaas in vele gevallen een totaal dode taal, waarmede de kunst-kijker geen stap verder raakt, doch integendeel nog meer verstrikt raakt in de artistieke warboel. Ook de kunstenaar zelf. misschien hij nog het meest, heeft af te rekenen met dit probleem. De hyperrealist echter heeft zich weten te onttrekken aan dit alles op een even eenvoudige als revolutionaire wijze: gewoon terug naar de bron; een nieuw soort dadaïsme. Net zoals de primitieve mens uit natuurlijke drang een bison of eender welk ander dier op rotswanden teken de, om op die wijze gestalte te geven aan de wens om het betreffende dier te overwinnen, zo ook schildert de hyperrealist dingen uit zijn dagelijks be staan. gewoon omdat hij er zich om een of andere reden toe aangetrokken voelt. De taal. het uitdrukkingsmiddel en het ob- jekt zelve liggen bij de hyperea- list zodanig dicht bij elkaar dat oningewijden wel eens durven twijfelen aan de zin van dergelij ke werkwijze. De zin echter ligt hem niet in de werkwijze, niet in de gebruikte taal, maar wel in de relatie van het gegeven, van datgene wat wil gezegd worden tot de gebruikte taal. Bij het bekijken van een hyperealistisch werk dient men gewoon over het geschilderde objekt heen te kijken en zich enkel af te vragen waarom de kunstenaar juist dat objekt tot keuze van een afbeelding heeft gemaakt. En ook waarom dc kunstenaar het objekt vanuit die of die gezichtshoek bekijkt en in zijn werk laat bekijken. De grote verdienste der hyper realisten is te vinden in het feit dat ze als het ware een Een hyperrealistisch werk van Maurice De Clercq (EL) De Werkgroep Renaat Ravijts richt voor de derde maal het toneeltornooi «Renaat Ravijts» in. Dit tomooi opgericht in 1974, een blijvend aandenken aan de vroeg overleden akteur-regisseur, wil het amateurstoneel in Vlaanderen bevorderen. Met de steun en in samenwerking met de stad Aalst en de Vlaamse Toeristenbond ingericht, werden deze keer de amateursverenigingen uit Oost Vlaanderen het ar rondissement Haile-Vilvoorde aangeschreven. Eén van de voorwaarden om als kandidaat opgenomen te worden is te bewijzen aan de hand van programmabrochu res dat gedurende de laatste drie toneelseizoenen een on onderbroken toneelaktiviteit bestond. Verder moeten de deelne mende groepen, uit de inschrij vingen worden er op 20 mei ze ven uitgeloot, zich akkoord ver klaren met het reglement, dat deze keer lichte wijzigingen onderging. De winnaar van vo rig tomooi, de Catharinisten uit Aalst, wordt mits inschrijving, a priori in de wedstrijd opgeno men. De door het lot aangeduide groepen verbinden zich, voor 15 augustus het gekozen stuk, de speeldata en het aange duide jurylid bekend te maken. Groepen die zich om de één of andere reden terug trekken zul len geen aanspraak kunnen maken en de terugbetaling van de waarborgsom van 3.000 fr die elke deelnemer dient te storten, som die integraal zal terugbetaald worden op de dag van de opvoering. De opvoeringen moeten vallen tussen 15 september 1978 en 1 mei 1979. Er worden geen be- roepsakteurs of -aktrices tot het tomooi toegelaten, (het bezit van een beroeps- kaart is beslissend). Overtre ding van dit artikel brengt au- tomatsch en zonder verhaal, het buiten wedstrijd plaatsen van de betrokken groep mee Het op te voeren toneelwerk moet een niet lyrisch volavond- stuk zijn, in de nederlandse taal en met een bezetting van ten minste vijf spelers of speel sters. De jury wordt samengesteld uit acht leden met stemrecht, ie dere deelnemende vereniging stelt één lid van zijn kring voor. Dit lid woont alle opvoeringen bij maar heeft geen toegang tot de bespreking en geen stem recht bij de opvoering van het stuk door zijn kring waarvan hij lid is. Daar komen nog vier le den met stemrecht bij, aange duid door de werkgroep en waarvan één de funktie van voorzitter van de jury waar neemt. Hebben geen stem recht, de sekretaris en een ar tistiek verslaggever. Om de homogenitait van de beoordeling te waarborgen dienen de deelnemende ver enigingen de grootste zorg te besteden aan de aanduiding van hun jurylid, dat de nodige ervaring en kennis op toneel gebied moet kunnen garande ren. Ingeval van klaarblijkelijke Wat we echter te Mere te zien krij gen staat beneden alle peil en doet ons echt twijfelen aan de artistieke ingesteldheid van Germaan Bos. Bewust gaat hij dc commerciële kant op. en alsof dit nog niet erg genoeg is. de stillevens en land schappen die hij voorstelt zijn on natuurlijk aandoende prentkaar ten. Scherpe kontoeren. onnatuur lijke kleuren en schaduwvorming inkompetentie kan de werk groep een kandidaat-jurylid wraken. Elk jurylid met stemrecht be schikt over 100 p. voor ral- interpretatie, voor taal, voor techniek en voor het totaal beeld. Onmiddellijk na de op voering volgt een bespreking, waarna individueel en geheim gestemd wordt. De hoogste en de laagste kwotering per op voering zullen niet in aanmer king komen voor het eindresul taat. Iedere deelnemer aan het derde tornooi die geen 65 ontsieren het op zichzelf reeds in spiratieloze werk De opening van de tentoonstelling gebeurde op een originele wijze. De traditionele inleiding werd ach terwege gelaten en na een wel komswoord door de heer Robert Van Impe. afgevaardigd beheer der van de vzw -Vlaams Cen trum-, stond het dc aanwezigen vrij aan de expozant vragen te stel- der punten behaalt, kan zijn kandidatuur niet meer stellen voor de twee daar op volgende tornooien. De eerste prijs Renaat Ravijts bedraagt 10.000 fr en een tro fee. Tweede prijs geschonken door de Vlaamse Toeristen bond is 8.000 fr groot. Derde prijs: 6.000 fr, vierde prijs 4 000 fr, vijfde prijs 3.000 fr. De 3 laat- sten zullen niet geklasseerd worden en ontvangen een aanmoedigingsprijs van 1.000 fr. Roel Van de Plas len omtrent zijn leven en werk. Vanuit verschillende hoeken wer den scherpe vragen afgevuurd en werd open kritiek geuit op de kwa liteit van Germaan Bos' werk. Deze wist weliswaar van zich af te bijten, maar moet toch gevoeld hebben dat het publiek niet zo lichtgelovig en kritiekloos is als hij zich wel voorstelde. De prijzen die hij voor zijn werken vraagt zijn totaal onverantwoord. Alles bij elkaar, een overbodige tentoon stelling. ANDRE DE GROEVE In het -Hof te Dale" te Mere loopt tot 2 april een tentoonstelling met werk van Germaan Bos. De man heeft, naar zijn zeggen, reeds eerder sporen verdiend als surrealistisch schilder. taalzuivering in de kunstwereld hebben ingevoerd; dat ze in de plastische kunsten talrijke bij komstigheden van de kaart hebben geveegd, en de afstand tussen de artistieke impulsen en het tastbare resultaat tot een minimum hebben herleid. Bekijkt men een hyperrealis tisch werk op deze wijze, dan zal men ondanks de schijnbare koelheid, zeker aangegrepen worden door datgene wat tussen de regels te lezen valt. André De Groeve Jo Verbrugghen leidde de tentoonstelling in van de hyperrealist Maurice De Clercq (EL) AA'« AAN Wie van toneel houdt, kan zaterdag 8, zondag 9 en maan dag 10 april, een avondje uit! De toneelgroep Kunst, Licht en Vrijheid voert een komedie op in twee bedrijven: De twee maagden Ze werd geschreven door Jean-Jacques Bucaise en Mau rice Lasaygues, twee schrijvers die in Frankrijk aan de top staan. De Nederlandse vertaling is van de hand van K. De Ruyter. De regie berust bij Odilon Mortier. Deze voorstellin gen worden gegeven in de stadsschouwburg Vredeplein te Aalst, telkens om 20 uur stipt. Neem een direkteur van een bouwonderneming en een Griekse ploegbaas. De zoon van de ene vindt dat alle middelen goed zijn om zijn doel, een huwelijk met de doch ter van de andere te bereiken Voeg daarbij een onge trouwde sekretaresse en een dartel mascotje. Overgiet het geheel met een astrologisch sausje en u krijgt een «tweemaangdelijk» lachmenu. Als u daarbij nog weet dat Odilon Mortier, Guido Van Neck, Gracienne Van Nieuwenborgh en andere bekende spelers op de planken staan, belooft het alvast een gezellig avondje te worden R. De vijver

De Voorpost | 1978 | | pagina 32