S3 V\ TEN BERG WEIGERT BELASTING TE BETALEN HET PROCES VAN HET HUWELIJK EN DE MORELE WAARDE 26e KRUISTOCHT LOKTE VEEL VOLK EINDIGT DE «LEIREKENSROUTE» VOOR BAARDEGEM? ZELF FILMS KIEZEN Guy Camu is vrij 4 - 31-3-1978 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 de voetpaden met inrichten en boordstenen en het aanleggen van de riolering. Waar gewoonlijk zou kunnen worden gedacht dat die op de zate eerst komt blijkt deze ver- haalbelasting laatst te komen. De laatste verwerving is im mers maar in 77 gebeurd en vóór die is geschied kan de procedure niet op gang komen. Betreurenswaardig schijnt hier wel, naar we vernamen zowel van de bestuurders als van de verweerders, dat er destijds een zeer onvolledige informatie werd verstrekt en dat het vaak mangelde aan preciese gege vens en rekeningen. Alles schijnt wel verband te houden met de «wet Brunfaut» die gekreëerd werd om aan er kende maatschappijen voor woningbouw toe te laten grote plekken sociale gronden aan te kopen, te verkavelen en te voorzien van nutsvoorzienin gen als gas. water, elektriciteit en dan uiteindelijk al dseze kos ten ten laste kunnen leggen van de staat Oorspronkelijk gold deze wet enkel voor er kende woonbouwmaatschap- pijen doch vóór een viertal ja ren werd deze wet uitgebreid tot de gemeenten, de C.O.O.'s en de Interkommunales. Ge zegd wordt nu dat het bestuur uit de zestiger jaren zou heb ben nagelaten aan te dringen om via die wet toch iets los te krijgen, doch daarvoor zou de stad dan wel moeten optreden als «bouwheer» en blijkbaar schenen ze er toen meer voor te voelen op te treden als tus senpersoon. (of speelt men hier gewoon op de woorden?) Feit is dat via deze wet niets werd bekomen en, volgens het Verweerkomitee, moeten de -bewoners nu de gevolgen dra gen van vroegere vergissingen of verzuimen. De gronden wer den immers aangekocht in de jaren 1967 en gebouwen wer den in 69 reeds betrokken. Ons werd een fotokopij ge toond van een verkavelings vergunning dd 22.12.66 met letterlijk «Bouwvergunningen zullen slechts worden afgele verd nadat de nieuwe wegenis is aangelegd, verhard en voor zien van alle sociale uitrus ting». Deze regel werd blijkbaar met de voeten getreden want de bestrating kwam er slechts in 71 - 72 en huizen stonden er reeds vroeger. Blijkbaar school hier dus reeds een initiële fout. Deze mensen hebben reeds de andere drie vormen van de verhaalbelasting voldaan en worden nu, na ongeveer vier jaar, met de belasting op de zate gekonfronteerd Wel werd, via allerhande tussenkomsten, de eerste betaling om zo te zeggen gehalveerd maar aan deze schijnt, naar bewindslui ons zegden, geen ontkomen te zijn. Zo Aalst deze belasting niet vordert zal de provincie re plikeren en zouden alle bewo ners die reeds betaalden te rugbetaling kunnen eisen. De sommen zijn wel aanzienlijk en de gebruikelijke misver standen ontbreken niet. Zo moet een bewoner van een hoekhuis nog eens 75.000 fr afdokken en kan wie woonden in een smalle straat waar slechts langs een zijde kan worden geparkeerd voor een huisbreedte van 7,5 en 3 m inrit nog eens 20.050 fr betalen na dat voor de eerste betaling reeds 24.000 fr. werd gestort. Voor de meeste huizen wordt 14.000 fr gevraagd. Wie paalt aan een speelplein of een sportveld, en zo zijn er verschil lende, moet ook betalen voor de verharding van de toe gangsweg of omheining, soms tientallen m lang. met daarbij nog de ongemakken van derge lijke buurt. Dat de 1,7 miljoen subsidie voor de bestrating «ten onrechte» van de kostprijs zou afgetrokken zijn, neemt het komitee niet. Het Verweerkomitee is vast besloten niet bij de pakken te blijven zitten maar wil, na deze informatievergadering, tot aktie overgaan. In elk geval weige ren ze voor de zate iets te beta len. Gesproken wordt van een klach bij de Bestendige Depu tatie maar deze keurde de raadsbeslissing goed en kan dus moeilijk naar Canossa. Eten wolven elkaar op? Juris ten zullen worden gepolst welke mogelijkheden erin zitten en zo nodig wil men de stad dagvaarden voor het gerecht. Wanneer eind april - begin mei de aanslagbiljetten aankomen zal individueel klacht bij de B .D. worden neergelegd en betalen gebeurt in elk geval niet. Niets van de totale 4 miljoen. Wordt het een «straatje zonder einde»? Vernomen werd eveneens dat in het Aalsterse verleden (voor 1970) reeds zo'n konflikt zich heeft overgedaan. Toen be sliste de gemeenteraad om eveneens verhaalbelastingen te heffen. Het kollege van bur gemeester en schepenen heeft dan uiteindelijk toegegeven en de betrokkenen van het Wijn- gaardveld in het gelijk gesteld. L.H. Notaris Guy Camu is vrij. Hij stond voor het Gentse Hof van Assisen terecht, beschuldigd van moord op zijn echtgenote, Miriam De Cock en moordpoging op haar minaar, J.P. Saey. De jury oordeelde beschuldigde niet schuldig en vond dat Camu, notaris en diplomaat, met zijn tweeëndertig maanden voorhechtenis reeds genoeg boette. Daarbij wou men de twee dochtertjes van Guy Camu, maar ook van het slachtoffer, hun vader geven. Een echte moeder kan men ze alleszins niet meer geven. Die is niet meer, die werd gedood. Misschien zweeft de vrijspraak aanvaardt. -Liefde is het streef- van Camu, voor sommigen een passionele moordenaar, voor an deren iemand die de liefde niet kende en dan toch weer gedreven door liefde tot het uiterste ging, tussen volgende twee citaten: - Wetten moeten niet als lijmstok ken zijn, die alles vangen wat hen aanraakt, doch veeleer als vuurto rens die de onwetende passagiers voor schipbreuken behoeden - (Sir Philip Sidney) en -Wetten zijn als spinnewebben, die misschien kleine vliegen kun nen vangen, maar waar wespen en horzels doorheen breken- (Jona than Swift). Waarmee we maar willen zeggen dat de meningen omtrent de vrij spraak van Camu de diplomaat notaris verdeeld zijn. Al met al werd naast het proces van Guy Camu. ook het proces van het huwelijk en de daaraan verbonden trouw gemaakt. In zijn vlijmscherp rekwisitorium zegt openbaar aanklager De Wilde dat Guy Camu moet schuldig bevon den worden aan moord en moord poging. telkens met voorbedacht heid. want. - Het leven van de me demens is de hoogste waarde in de morele orde», aldus de openbare aanklager. -Het recht op leven staat hoger dan het recht op huwe lijkstrouw» en verder, «zo het recht op leven niet primeert gaat de maatschappij ten onder in de anarchie». De openbare aanklager zegt ook dat het publick over het algemeen mild en vergevensge zind is ten overstaan van passio nele moordenaars. Men zegt im mers dat Camu een passionele moordenaar is. de openbare aan klager vindt van niet. «Camu is niet krankzinnig, hij is in staat zich te beheersen, hij handelde niet on der één overmacht. Hij kan niet vrij uit gaan.» Enkele dagen voor het rekwisito rium bevestigden twee psychiaters dat Guy Camu niet meester was van zichzelf toen hij Miriam De Cock doodde... -Camu kan tijde lijk gek geweest zijn- Laat ons echter bij de openbare aanklager blijven. Deze vraagt de jury Camu niet tot de doodstraf of tot levenslang te veroordelen. -Ik vraag enkel dat U zou zeggen dat hij schuldig is. De schuldvraag moet los* staan van de strafbepa ling». De Wilde gaat tijdens zijn rekwisi torium ook over tot volgende ver klaring, die in haar geheel de head lines van de kranten haalde: -Passionele moordenaars zijn geen helden, maar lafhartige en hardvochtige personen, gevangen van een eindeloos egoisme - -Liefde is lankmoedig, verduldig, goedertieren, diskreet. Ze is niet opgeblazen, ze is geen dwinge land. ze vergeet zichzelf, ze ge looft alles, zij hoopt op alles, ze beeld dal geen mens kan berei ken. - Mooie woorden, holle fra- zen echter voor wie niet in de schoenen van Camu of gelijk welke andere bedrogen echtge noot kan staan. Nog volgens de openbare aankla ger heeft Camu de minnaar van zijn vrouw, J.P. Saey niets te ver wijten, hij zou immers zelf eens bereid zijn geweest zijn gezin te verlaten voor een andere vrouw indien deze op zijn voorstellen zou zijn ingegaan. -Camu had niet die liefde voor zijn vrouw. Hij werd gedreven door gekrenkte trots en een monsterachtig egoïsme dat alle haat en wrok en eigenbelang verpakt in mooie woorden en edele princiepen die niets te ma ken hebben met de realiteit van de feiten.» Camu komt dus helemaal niet als een lieve, brave maar bedrogen man uit de handen van de open bare aanklager. Zijn verdedigers schilderen hem anderzijds af als een gevoelige, diepmenselijke, man. Meester Leo Martens noemt Guy Camu tijdens zijn pleidooi hel «prototype» van de bedrogen echtgenoot. Hij ziet in de beschul digde man die hard werkte om vooruit te komen en als intellek- tueel minder belangstelling had voor het sentimentele. Daardoor kon, volgens meester Martens, zijn vrouw hem vier jaar ontrouw zijn, voordat Camu het met zeker heid wist. Volgens meester Mar tens gaat ook de moeder van-: Miriam De Cock niet hele maal vrij uit. Zij ontving haar dochter en diens minnaar en ver zweeg dat aan haar schoonzoon. «Zwaar is haar verantwoordelijk heid, Camu had misschien veel kunnen redden indien hij tijdig van iets wist...» Meester Martens zegt ook dat Camu jarenlang hoopte op de we deropbouw van het geluk en dat hij dan de weg opgegaan is naar de fatale losbarsting die hij niet meer de baas kon. Als laatste houdt meester D'Hooghe zijn pleidooi ter verde diging van Camu. Met zijn 41 jaar ervaring als assisenpleiter betitelt deze advokaat een veroordeling van Camu als «kiezen voor het verderf en de corruptie.» «Enkel Saey was verantwoordelijk voor de vernietiging van het gezin Camu. daarom handelde Camu onder een dwang die hij niet kon weerstaan Dit pleidooi zal nog lang gespreksstof opleveren in het Gente gerechtsgebouw als een fraai stuke van pleitkunst. Ver schillende vrouwen in publiek en jurybanken weenden bij het aan horen van dit betoog. Meester D'Hooghe wil bewijzen dat er geen voorbedachtheid in het spel was, door het feit dat Guy Camu de avond voor de feiten naar tele visie keek en daarna naar een film ging te Brussel. «Door die film kreeg Camu weer verlangen naar zijn vrouw.Meester D'Hooghe heeft het ook over de kinderen van Camu: «Zij zijn in een soort qua rantaine gehouden en weten niets van het drama...als ze hun vader terugzien denken ze dat hij van een buitenlandse diplomatieke zen ding terugkomt.» De verdediger besluit dan ook: «moge in deze week van barmhartigheid ook voor de kinderen Camu de paas bloemen openbloeien.Na twee en een half uur beraadslagen heb ben negen vrouwen en drie man nen van de jury Guy Camu on schuldig bevonden aan de dood van zijn vrouw en de poging tot doden op haar minnaar. De vrij spraak werd op luid applaus van het publiek onthaald. Guy Camu doodde zijn vrouw en is vrij. Het zal echter nog zwaar op hem we gen dat ook hij eens beloofde zijn vrouw trouw te blijven... «in goede en kwade dagen, in ziekte en gezondheid, tot de dood ons scheidt»... (jpdl) De tweede statie: Jezus wordt met een kruis beladen (EL) Vervolg van blz. 1 Dat men langs het wandelpad over de brug wèl had gehad Een spijtige bedoening daar, in «het klein parkske», waar de sfeer dreigde verloren te gaan, en eigenlijk ook verloren was. Ook in de kerk zelf heeft men zich enigszins vergist. De apo- teose - graflegging en daarna verrijzenisscène- waren wel geslaagd, hoewel ons inziens vorig jaar beter. Maar het was daar plots zo ineens En tijdens de zegening had men wel even kunnen wachten met de afbraak van deze laat ste scène. De sfeer was toen volkomen zoek. Wat de klankmontage betreft hebben we niets dan lof. De tekst van E.H. Vanden Abeele was erg geslaagd: hij raakte het persoonlijk geweten van elke deelnemer die hij tot een recht vaardig gedrag aanspoorde. De zegging, twee mannen- en een vrouwenstem, wasfeilk en zeer goed in de sfeer var passiegebeuren. Ook de ge(f zen muziek was bijzonder slaagd. Nochtans vonden n meeste deelnemers dat er derweg te weinig kans was gebed, "het is een proef weest, maar aan dit verzoel meer gebed zal volgend zeker worden voldaan. Wilfried Lisst Vervolg van blz. 1 De «Leirekensroute», - «Leire ken» was de naam van het treintje dat deze lijn bediende -, is wel zeer mooi en loopt langs rijen knotwilgen, kanada's,- ekjes door weiden en akkers en prachtige landschappen waar van de natuurliefhebber zeker intens kan genieten. Het vak Opwijk-Londerzeel met wandelpad tussen Londer- zeel en Merchtem, aangelegd onder de hoede van het Kommissariaat-Generaal voor Toerisme, kostte precies 12 miljoen. Het is reeds gedeelte lijk in gebruik. Het vak Opwijk-Baardegem moet nog geasfalteerd worden over een breedte van twee me ter langs beide zijden een strook rood grint van 80 cm. Dit vak zal volgens de bouwfirma uit Dessel, 3,5 miljoen kosten. Voor het projekt Londerzeel- Baardegem had het departe ment van Verkeerswezen 15 miljoen voorzien, som die blijk baar nu reeds wordt over schreden. En als men weet hoe de staatskas er momenteel voor zit maakt men zich liefst niet te veel begoochelingen. Toch heeft men maar half werk verricht door de werken te stoppen aan de provinciegrens met Brabant, juist vóór Baar- degem waar de sporen, vorig jaar definitief opgebroken na dat eerst nog een tijd goederen treinen de lijn hadden gebruikt, op een hoop werden gegooid wat beslist het esthetisch uit zicht niet bevorderde. Wel wer den reeds kamions rails door een transportfirma uit Bouillon weggehaald, waarschijnlijk om te worden gesmolten. De laat ste hopen zijn reeds in stukken gezaagd en zullen ook eerst daags verdwijnen. De in 1879 aangelegde spoor lijn Aalst-Antwerpen-Zuid was voor het personenverkeer trouwens reeds lang afge dankt. Op het vak Boom- Opwijk reed de laatste trein in 1952 en op Moorsel-Aalst in 1962. In 1975 werd ook het fnaki goederenverkeer stopgétet I zodat de depothoudster eing het station Baardegem, Mrr Van Eycken, meteen zori job viel. In 1976 tufte de stof trein met drie volgeladen tjand gens twee dagen van Baarjiout gem naar Moorsel en terui/oor het kader van de Pikfeesjl maar toen hij 's zondags r 19 u voor de laatste maal a zette beleefde men met i wegwarrelende rookpluim d het definitief einde van t lijn. Moest onder druk van jl lieuverenigingen en VW's Ireec fietspad toch verder word bun, aangelegd, wat beslist wd30 r verhoopt, dan zou het Baar^daa gems stationsgebouw gewezen spoorwegman Frd Auwelaert en Maria Van Ei^ over het verleden van dezeW mijmeren, wel eens kunrj; dienen als halte- en verrf singsplaats voor natuurt hebbende fietsers die, ookH Faluintjesstreek eens willen ren kennen. jéén Uit |Keh Cinema Feestpaleis ging met een nieuw projekt van start. Aan de bezoekers die zich aan de kassa van een tiket kwamen voorzien werd een formulier overhandigd waarop een twaalftal vragen staan afgedrukt. Wanneer men deze vragenlijst invult neemt men niet alleen deel aan de gratis tombola die aan deze vragenlijst verbonden is, maar kiest men voor een deel zelf de films die In de toekomst in deze bioskoop zullen gedraaid worden. Een dergelijke opiniepeiling in bioskopen is niet nieuw in ons land. Voor wat Aalst betreft zouden wij niet met zekerheid durven zeggen dat dit initiatief hier voor de eerste maal wordt toegepast. Het is alvast een feit dat jeugdklubs een jeugdfilm- klubs bij het samenstellen van hun programma's gebruik ma ken van vragenlijsten rondge deeld onder hun leden. Ook de KFL, een vereniging die dan toch de 'betere' film wil op het scherm brengen, maakt van dergelijke onderzoeksmetode gebruik. Voor wat het Feestpaleis betreft, die een kommerciele bioskoop is. gelden ook de kommerciele achtergronden. Men geeft iets aan de bezoekers, maar in spraak. om nog meer terug te krijgen, zijnde een ruimer pu bliek. Naast deze kommerciele faktor zijn er echter toch nog een aantal nevenfaktoren die ons iets meer zullen kunnen vertellen over het bioskoopbezoekend publiek in het Aalsterse. Dit opinieonderzoek is naam loos. zoals alle opinieonderzoe ken trouwens. Dat sluit echter niet uit dat het grootste deel van de filmbezoekers hun naam en zelfs hun adres op het formulier vermelden. Eigenaardig eigen lijk. De grote reden hiervan zal echter wel te zoeken zijn in de aan dit formulier gekoppelde tombola. Indien men tot een van de gelukkige winnaars komt te behoren maakt men kans op een kosteloze reis naar Jersey of gratis inkomtiketten voor cine ma Feestpaleis. Om aan deze wedstrijd te kunnen deelnemen verzoekt men u wel vriendelijk de vragenlijst te willen invullen. Vragenlijst I n een eerste vraag probeert men de verhouding van de bioskoop- bezoekende geslachten te ach terhalen. x-aantal mannen, y-aantal vrouwen. In een tweede vraag polst men de leeftijd van de filmbezoekers, Jonger dan 14 jaar. tussen 15 en 20 jaar. tussen 21 en 30 jaar, tussen 31 en 50 jaar of ouder dan 50 jaar. Van waar men ongeveer komt dient men in te vullen bij vraag drie. Stad Aalst, Groot Aalst of andere gemeenten. Hoe dikwijls men naar een film gaat kijken, per week. per maand of per jaar maakt het onderwerp uit van vraag vier. Waar men gaat naar films kijken is vraag 5. Houdt men van sensatiefilms, komische films, science fiction- films, muzikale films, histo rische films, psychologische films of westerns wordt uitge maakt in vraag 6. Onder vraag zeven mag je de titel vermelden van de film die je het liefst zag in de loop van het voorbije jaar. Vraag 8 en 9 polsen de mensen in verband met de vorm en de uren waarin zij de voorstellingen willen gepland zien. Zijnde doorlopende of vaste vertonin gen en de beginuren tijdens de week, op vrijdagavond, zater dagavond en zondag. Is een korte pauze tijdens de film al dan niet gewenst wordt ge vraagd onder punt 10. Punt 11 en 12 vragen de mening over dokumentaire films en publiciteitsfilms op onze Aal sterse schermen. Wie nog grieven heeft kan deze nog altijd neerpennen onder punt 13. Waarde Als eerste positief punt 1can aangehaald worden dat deze vragenlijst zeer eenvoudig is. dus door iedereen gemakkelijk te beantwoorden. Het aantal vra gen is zo laag mogelijk gehou den. het aantal behandelde gegevens daarentegen is zo hoog mogelijk genomen. Nu reeds kritische opmerkingen aangaande de gestelde vragen en het beoogde doel opwerpen zou de opiniepeiling kunnen bein- vloeden. Wij onthouden ons daar dus momenteel van. Noch tans willen wij reeds enkele bedenkingen, waarmee de man of de vrouw die de vragenlijst invult niets te maken heeft, naar voor brengen. Vooreerst is er de gratis tombola die aan deze vragenlijst verbonden is. In hoeverre gaat deze faktor de respons, die momenteel zeer hoog is. beïnvloeden? Gaat men het formulier invullen omwille van de vragen of omwille van de tombola? Op de tweede plaats zijn der de regels die aan een galup, opiniepeiling of opinieonder zoek. noem het zoals je wil. verbonden zijn. Over de manier waarop de vragen gesteld zijn, zoals reeds geschreven, voor het ogenblik nog geen woord. In het totaal zullen zo'n 8.000 formu lieren worden uitgedeeld. Dat is ruim vier maal het aantal van een wetenschappelijke galup met een positieve en negatieve foutenmarge van 1.5%. Aangezien de onderzoeksperio de zich uitstrekt over ongeveer onderhalve maand (tot 28 april), is men automatisch gebonden aan een kijkerpotentieel dat slechts deze films verkiest die binnen deze tijdslimiet gepro grammeerd worden. Men be reikt dus slechts een gedeelte van de jaarlijkse bioskoopbezoe- kers. Verder is er nog de konstatatie dat het hem slechts gaat om een opinieonderzoek van één bios- koopzaal. En dat is naar ons inziens de grootste hinderpaal om een dergelijke vragenlijst professioneel, of semiprofessio- neel te noemen. De bekomen resultaten zullen dus ten hoogste geldig zijn voor het Feestpaleis zelf. iets wat wel in de bedoeling lag. maar zeker niet voor filmkijkend Aalst. Men zal een beeld krijgen van de voorke van de regelmatige filmbezt kers. maar niet van de wens van de grote massa. Het zal na onze mening een bevestigi worden van wat wij nu wekelij op de affiches zien. De menié van Jan en Alleman zal ra tenslotte nog niet kennen. Mi lokt er alleen reeds komen bioskoopbezoekers mee. Dieg nen die nooit naar een bioskot komen omdat zij hun gadit niet op het scherm zien. zulk ook hiermee niet komen. Hoedanook, dit zijn sleclj teoretische bedenkingen. D praktijk kan anders uitvalle Wij kijken dan ook bclangste len uit naar de resultaten van d onderzoek. S. DE VOORPOST klinkt met AALST DE VOORPOST klinkt met LEDE DE VOORPOST klinkt met ERPE-MERE KEN UW STREEK., lees DE VOORPOST weekblad DE VOORPOST van, voor en alles over AALST, LEDE en ERPE-MERE

De Voorpost | 1978 | | pagina 4