IEGINT MEN IN 1980 HET NIEUW [IEKENHUIS TE BOUWEN? „DRIE AALSTENAARS IN EUROPA-MARS NIEUWE HUUR OVEREENKOMSTEN VOOR SOCIALE HUURWONINGEN VAN DE STAD AANMOEDIGINGS PRIJS VOOR RESTAURATIE VAN GEVEL Aalsterse flitsen AANMOEDIGINGSPREMIE VOOR RESTAURATIE - ARCHITEKTUUR De Voorpost - 31-3-1978 - 5 it definitief ontwerp voor het nieuw stedelijk hospitaal n de Siesegemkouter is klaar sinds half maart. Gisteren onderdag zou een informatieve vergadering doorgaan met lie partijen die bij het nieuw ziekenhuis betrokken zijn: ICMW, Gemeentedienst, stad, provincie, Ministerie van lolksgezondheid en Brandweer, die eveneens de plannen let een nauwlettend oog bekijkt. tl was de bedoeling om volledige besprekigng houden omtrent die plan- i die nu de hele ladder gemeenteraad tot mi- leries moeten bestijgen iraleer men met de uit- rking kan beginnen, tor deze werkwijze wil n het verloop van het na- :ht te plannen bespoedi- in. Wanneer ze op de be kken diensten aankomen uilen immers veel gege- iens reeds gekend en be- iproken zijn, en veel vrange ipgelost. De Gemeente- lienst die als architekten- lureau fungeert, blijkt nu mldoening te geven, na lanvankelijke enigzins tot >en vlottere werking te noeten zijn aangespoord legel matig kreeg het )CMW de plannen te zien, (aardoor de vorderingen fan dichtbij en nauwgezet lege onc,en worden gevolgd. )ver details wil het OCMW net meer diskussiëren om jeen verdere vertraging was meer op te lopen, omdat aef men tenslotte niet eeuwig kan blijven wijzigen aan de plannen. Men hoopt even wel tot een definitieve goedkeuring te komen. Donderdag zou de OCMW kommissie voor de werken» haar fiat verstrekken, van daag vrijdag hopelijk ge volgd door de goedkeuring van het ganse OCMW. Het betreft hier dus nog en kel het gebouw op zichzelf. Voorde inrichting, de zware apparatuur, wil men ten laatste over zes maanden klaar zijn. want ook hierover moeten de bevoegde in stanties nog hun zeg heb ben Men hoopt alleszins in 1979 nog in aanbesteding te kun nen gaan. Veel «begenadig de» aannemers zullen even wel niet moeten benaderd worden. Dit bouwwerk is immers een aanneming uit de hoogste kategorie, zodat hierdoor alleen al het «aan bod» beperkt is. In 1980 zou men dan de eerste steen kunnen leggen. Dit bete kent dat het huidige OCMW zal kunnen beginnen bou wen, en dat dus pas onder de volgende kommissie het nieuw ziekenhuis officieel opengesteld zal kunnen worden Een snellere vooruitgang zal ook in de hand worden gewerkt door de financie- ringspolitiek zoals die van overheidswege momenteel wordt gevolgd: het ganse subsidiepakket wordt in eens verdeeld over slechts enkele ziekenhuizen in het land Men kan zodoende dadelijk doorbouwen en niet naarmate jaar na jaar de miljoentjes binnen komen, meestal te weinig om ernstige vorderingen te maken. Bij dit alles moet ook wor den overwogen dat het hier een officieel ziekenhuis be treft. Daar verloopt de bouwprocedure heel wat langzamer dan voor de pri vate ziekenhuizenwanneer de goedkeuring en het geld er zijn. kan men daar begin nen. Ook moet hier worden aan toegevoegd dat het de vori ge kommissie geweest is (toen nog COO) die de gron den voor het hosptiaal in de Siesegemkouter uit het groenplan heeft weten te lichten, en er gronden voor nutsvoorziening heeft we ten van te maken. Hierbij kunnen vooral de stappen worden vermeld die Senator Wim Verleysen heeft on dernomen om tot deze op lossing te komen. Nu is het zo dat er, wanneer alle formaliteiten op papier in orde zijn, snel kan wor den gebouwd. De hoeve die momenteel nog op de voor het ziekenhuis bestemde gronden ligt en als zodanig ook nog dienst doet, zal dan eveneens onteigend zijn. Zoniet zal hiervoor de spoedprocedure worden in gezet. Maar zover is het nu nog niet. Met bouwen zelf zal ten vroegste in 1980 kunnen worden begonnen. Hopelijk ligt de eerste steen er dan zo stevig, dat al de andere er snel op kunnen volgen. Met de heropbouw van het afgebrande kloosterpand in het huidige hospitaal wil het maar niet loskomen. Men heeft beloofd voor de zoveelste keer al dat men nu toch nog dit jaar zal aanvangen met de bouw werken. «Dit begint nou toch wel al wat te gek te worden», zo hoort men steeds luider zeggen. Of: «achteraf bekeken is het jammer geweest dat de brandweer kort na de brand de voorgevel niet ott tegen de grond heeft omver getrokken». Uit vei ligheidsoverwegingen vroeg de COO toen aan de brand weer het bovenste gedeelte van de doorgebrande muur omver te trekken, dit tot groot ongenoegen van «Openbare Werken» waar men eerder een restauratie dacht. Er bestond toen ook een ernstig' meningsver schil tussen de COO en het toenmalig stadsbestur dat wordt aangewreven verant- woordelik te zijn voor de erge vertraging der werk zaamheden: de COO wou toen een nieuw klooserver- blijf in de tuin dat later als rusthuis zou kunnen funge ren. Op de plaats waar het klooster afbrandde zouden lokalen opgericht worden die blijvend dienstig kon den zijn voor het zieken huis, een oplossing die de voorkeur van de COO weg droeg op de langere ter mijn ook op financieel vlak-, maar die het stadsbe stuur als te duur oordeelde. Hoe dan ook, door allerlei procedures zelfs moei lijkheden over het slopen van onbruikbare muren heeft de kloostergemeen schap van het hospitaal nu nog altijd geen passend onderkomen gevonden. Wilfried Lissens Drie Aalstenaars die reeds verleden jaar deelnamen aan de [rijfde uitgave van de Europa-Mars, nl. Rachel en Cyriel Ver- ktraeten en de bekende globe-trotter («wandelen is niet moei lijk, men moet enkel op tijd zijn voeten opheffen») Gustaaf De Luyck, niet meer aan zijn proefstuk, doen mede aan de zesde iditie met de tocht Oostende-Brussel. )oel hierbij is het sensibiliseren Luxemburg morgen 1 april ran de bevolking voor de één- iaking van Europa en meer in pgéiet biezonder voor de verkie- er ^ing van het Europees Parle- Mfnent, voor een betere toe- n tornst van de mens in Europa stoddoor broederlijkheid over de andsgrenzen heen met be aat toud van de volledige eerbied jruwoor het eigene van elk volk. ses Oostende-Brussel is slechts s r< één deel van de hele organisa- want er wordt vanuit zes verschillende vertrekplaatsen onaar Brussel gekonvergeerd. d< Uit Straatsburg en het Duitse Kehl is men begin van de week reeds vertrokken, uit Canter- 'or< bury vertrok men op donderdag '<|30 maart, uit Amsterdam van daag vrijdag 31 maart, uit (geen aprilmop), uit Aachen op dinsdag 2 april en uit Oostende op 4 april. Een tweehonderdtal deelnemers worden voor deze organisatie ingeschreven. Overal worden de deelnemers ontvangen in gemeente- en stadhuizen en te Brugge zelfs in het Provinciaal Gouverne ment. Logeren gebeurt in inter naten en een bestelwagen zorgt voor vervoer van de ba gage enmoest het noodzake lijk blijken, als bezemwagen. Voor de tocht Oostende- Brussel is Guillaume Berch- mans de verantwoordelijke persoon terwijl Paul Cliquet, Brussel, sekretaris-generaal van de Europa-mars is. De eerste dag gaat het van Oostende over Jabbeke (grote halte) naar Brugge. De tweede dag van Brugge over Tielt (hal te) naar Deinze De derde dag van Deinze over Merelbeke en Wetteren (halte) over Sers- kamp, Wanzele en Lede naar Aalst waar de deelnemers te 17 u in het stadhuis worden ont vangen. De vierde dag vertrekt men van Aalst over Welle, Dender leeuw, Liedekerke, Ternat (hal te) over St-ülriks-Kapelle, Groot-Bijgaarden en St- Agatha-Berchem naar Etter beek. De aankomst van de verschil lende tochten op Brussel is gepland voor vrijdag 7 april rond 16u. 's Avonds is er dan een Fakkeltocht ter nagedach tenis van hen die, juist wegens het bestaan van de landsgren zen, het leven lieten. LH ALGEMEEN REGLEMENT Artikel I DOEI. Met het doel. het bewaren en het restaureren van stijlgcvcls eiV of architcktonisch, historisch of industrieel archeologische waardevolle gebouwen aan te moedigen, wordt ieder jaar door het Stadsbestuur een aanmoedi gingspremie toegekend. Artikel 2 - BEDRAG Hel totaal bedrag van deze aanmoedigingspremie zal telkcnjarc uitdrukkelijk en afzonderlijk in de begroting worden opgenomen Artikel 3 - AANVRAGEN Komen in aanmerking, gerestaureerde buitengevels, het weze van stedelijke of van landelijke gebouwen, gelegen op het grondgebied van de stad. Er kan ook rekening gehouden worden met de omgeving, waarin het gebouw is ingeplant. Artikel 4 Om in aanmerking te kunnen komen voor bedoelde premie, moeten de schriftelijke aanvragen door de eigenaars van het gebouw ingediend worden inet aanduiding van de juiste ligging van het gebouw, zo mogelijk, datum van oprichting en vroeger gebruik vermelden. Er dient bijgevoegd: één foto (formaat minstens 18x24 cm). Artikel 5 Bedoelde aanvraag moet worden toegestuurd aan hel Kollege van Burgemeester en Schepenen vóór 30 september van ieder jaar. per adres: Stadhuis. Grote Markt 3. 9300 Aalst. Artikel 6 - JURY De Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon wordt gelast met hel samenstellen van een jury die de tijdig binnengekomen aanvragen zal onderzoeken en beoordelen. De jury zal samengesteld zijn uit de bestuursleden van dc V.V.A.K .de Schepen of een gemachtigd ambtenaar van het departement dat de historische gebouwen onder zijn .bevoegdheid heeft. De Schepen en/of een bevoegd ambtenaar van het departement •Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening-, Deze jury vergadert onder voorzitterschap van de voorzitter van de V.V.A.K. Ingeval deze belet is. wordt het voorzitterschap waargenomen door de oudste van de twee schepenen, hierboven vermeld. Artikel 7 - BEVOEGDHEID VAN DE JURY De jury doet een keus uit de ingekomen aanvragen De jury heeft het recht de prijs te splitsen in gelijke of ongelijke bedragen. Zij kan ook beslissen, slechts een gedeelte van de voorziene som toe te kennen of eventueel geen prijs toe te kennen Niet bekroonde deelnemers kunnen hun aanvraag hel volgend jaar hernieuwen. Artikel 8 De premie zal aan de begunstigde of begunstigden worden overhandigd in de loop van de maand december, ter gelegenheid van de jaarlijkse vergadering van de V.V.A.K Artikel 9 De beslissing van de jury dient door het Kollege van Burgemeester en Schepenen te worden bekrachtigd Artikel 10 Door het feit van hun deelneming onderwerpen de aanvragers zich aan huidig reglement en aan de beslissingen vi Ten gevolge van een sociaal onderzoek in al de verhuurde stadswo ningen werden nieuwe huurvoorwaarden opgemaakt. Velen woonden immers in deze woningen zonder dat aan alle voor waarden door de vroegere gemeenteraad gesteld was voldaan, (be slissing van 21 juni 1973). Om in dc toekomst wantoestanden te vermijden en om een eerlijke lijn te kunnen trekken bij het toe kennen van vrijkomende huurwo ningen werden deze nieuwe kondi- ties gesteld. De maximaal toegelaten inkomens werden uiteraard aangepast. Kon- trole op deze inkomens wordt door de nieuwe bepalingen mogelijk. Volgens artikel I van de nieuwe reglementering zullen deze wo ningen worden verhuurd aan ge pensioneerden, aan minder- validen en aan ekonomisch- zwakken telkens volgens een maximaal gesteld inkomen. Zo wel huurder als verhuurder hebben immers rechten en plichten. De woningen waarop deze voor waarden betrekking hebben zijn gelegen in de Pastoor Lauwereys- straat, het Doornveld. de Schiet baan en Kloosterweg. de Bevrij- dingsstraat en de St.-Jobstraat te Aalst. Dc nieuwe woningen op de Schietbaan zijn hierin niet vervat. Hiervoor zal, eens deze woningen volledig klaar zijn. een bijko mende gemeenteraadsbeslissing worden genomen. Doel van het kollege van burge meester en schepenen is hierbij het oprichten van nieuwe woningen voor ouden van dagen op kleine stadseigendommen. verspreid over heel Nieuw-Aalst en dit met kleine aantallen zodat de ouderen niet het gevoel krijgen in een ghetto te zijn beland, maar zich in de maatschappij geïntegreerd voe len. Kleine kernen dus met aange paste infra-struktuur. met wat groen, met een ontmoetingsplaats en dergelijke meer. L.H. In 1976 schonk de V.V.A.K ofte de Vereniging voor Aals ters Kultuurschoon voor de eerste maal een aanmoedi gingspremie voor de passende restauratie van een interes sante zijgevel. Verleden jaar kon deze prijs echter niet worden uitgereikt. Toen de dinamische Frits Cour- teaux werd gehuldigd gaf hij bij het einde van de plechtigheid een schrijven af aan de burge meester die beloofde dat deze zou worden geopend in zijn aanwezigheid. Uiteraard sluierde zulks een paar maanden uit maar werd de heer Courteaux bij Gaston Van den Eede, schepen van Financiën, ontboden en men kwam tot een akkoord. Frits Courteaux maakte een ont werp van reglement op, de schepen sleutelde er nog wat aan en het resultaat ziet U ho pelijk reeds volgende week in «De Voorpost». Het voorstel werd inderdaad in de gemeente raadszitting dd. 21.12.77 aanvaard. Het bepaalt dat personen die in de loop van het jaar de buiten gevel van een waardevolle ste delijke of landelijke woning, ge legen op het grondgebied van Groot-Aalst, lieten restaureren een aanvraag kunnen richten aan het Kollege van. Burge meester en Schepenen Voor 1978 bedraagt de stadspremie 80.000 fr waar de V.V.A.K. dan nog 20.000 fr aan toevoegt. Dergelijke aanvraag dient vóór 30 september 1978 te worden ingestuurd en dient te vermel den. de naam van de persoon die de restauratie bekostigde de datum van oprichting (zo mogelijk) het vroeger gebruik dat van het gebouw werd gemaakt een foto van de gerestau reerde gevel - 18 bij 24 cm). De jury, die de aanvragen be oordeelt, zal zijn samengesteld uit 2 schepenen en de be stuursleden van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon. De Prijzen worden dan in de loop van december 1978 uitge reikt. LH Vorige week woensdag lag het wegdek weer verrader lijk glad. Rijkswacht en politie hadden dan ook de han den vol met allerlei opstoppingen ten gevolge van slip partijen. Op de weg naar Oostende slipte een wagen en kwam tegen een paal terecht. De bestuurder was op slag dood. Wat verder slipte een vrachtwagen geladen met bakken melk. Over een afstand van 100 meter lagen glasscherven, plastiek bakken en melk. Op het rijvak naar de kust kwam een bestelwagen naast de weg terecht. Hij belandde een tiental meter lager in een weide, hier werden de twee inzittenden zwaar ge wond overgebracht naar het ziekenhuis. Op de Brusselsesteenweg kwamen twee personenwa gens terecht tegen een gevel. Op het Burgemeesterplein werd Marleen Gabriëls ge grepen door de wagen bestuurd door Rita Van Mol uit Erembodegem. Het meisje werd ernstig gewond. André D.V. werd in de nacht van donderdag op vrijdag door de gerechtelijke politie van Aalst gearresteerd. Hij was in het bezit van 200 LSD-tabletten. Vier andere mannerr ver gezelden hem, een ervan werd in het bezit gevonden van een portie hasj. Ze kwamen net van Terneuzen. Al geruime tijd zochten de gerechtelijke politie naar de leider va(n een drughandel en -trafiek in het Aalsterse. André D.V. ver scheen reeds vrijdag voor de raadkamer bij de korrektionele rechtbank van Dendermonde. Hector Groubens uit de Hoevestraat te Nieuwerkerken kreeg bezoek van dieven. Zij ontvreemden twee auto radio's en een zeventigtal autolampen. De rijkswacht stelde een onderzoek in. Vrijdag 14 april om 20 uur komt staatssekretaris Vic Anciaux naar Aalst. Hij spreekt er op uitnodiging van de VU afdeling Aalst in de zaal «De Koombloem» (bij Gaston Van der Eist). Verleden jaar werden er in ons land 259 vonnissen van bankbreuken uitgesproken. In het gerechtelijk arron dissement Gent-Eeklo werden er 46 bankbreuken ge noteerd. Geen enkele bankbreuk werd genoteerd in het arrondissement Aalst en St.Niklaas. Tijdens de raadszitting van 29 maart werden op advies van de stedelijke verkeerskommissie volgende aanvullingen op het algemeen reglement op de politie van het wegverkeer goedgestemd: halfmaandelijks beurtelings parkeren op de Zandberg, Vakschoolstraat, Asserendries en Hogeweg te Erembode gem; parkeerverbod in de Diepestraat ter hoogte van café «Christoffel», in de Erpestraat aan de rechterzijde en in de Burchtstraat ter hoogte van de uitrit zaal Okapi, kant Amy- lum en aan de weegbrug voor de bocht naar de A. Nichels- straat; parkeermeters in de Vrijheidsstraat; eenrichtingsverkeer in de Pastorijstraat te Nieuwerker ken; en tenslotte halfmaandelijks beurtelings parkeren met blauwe zone in de Denderstraat en de Koolstraat. Ook te Aalst worden sommige gevels «verfraaid» met hardboard of vezelplaat die, om vochtwerend te zijn, in bitumen werden gedrenkt en, om de gelijkenis met echte stenen zo natuurlijk getrouw te benaderen, be spoten werden met qemalen zandsteen. Deze gevels zijn natuurlijk 100% brandbaar. Zal Aalst het Gent se gemeentebestuur volgen en dergelijke verfraaiin gen verbieden. Ook de plastiek dakgoten vormen een reëel gevaar. De slechte dakgoten worden overlapt met plastiek. Een levensgevaarlijke situatie wanneer de brandweer om een of andere reden in de dakgoot moet zijn. De N.V. Garage Résidence verhuist naar de 3de indus triezone te Erembodegem. Zij deed een aanvraag om in deze zone 28.0001 olie 20.0001 gasolie en 50.0001 benzine te mogen opslaan. Lydia Chagofl, balletdanseres aan onze Akademie voor Muziek, Ballet eVi Toneel kreeg de prijs «André Cavens van de Belgische film». Deze prijs werd haar toegekend voor haar film «In naam van de Führer» waarin zij de lijdensweg van ontelbare kinderen van Joden en zigeuners weergeeft op weg naar de koncentratiekampen en de gaskamers. Tijdens het jaarlijkse feestmaal van het Kohinklijk St.- Jobskoor, op zaterdag 18 maart 1978, werd hulde gebracht aan Mevr. Christiaene De Cock-Mertens, Broekstraat 12 te Aalst voor 25 jaar trouw lidmaatschap. Namens het Stadsbestuur overhandigde schepen G. Van den Eede aan de gevierde het stadsplakket, waarna diri gent Roger Van de Wiele zich namens het koor eveneens bij de hulde aansloot en de jubilarissen met geschenken en bloemen bedacht. Vorige week had er op de Brusselbaan nabij de Al- brechtlaan een frontale botsing plaats waarbij de 24- jarige Marleen Teirlinck uit de Leopoldlaan op slag dood was. Haar 23 jarige echtgenoot Mark Podegyn bezweek deze week aan zijn verwondingen. Het echt paar heeft twee kinderen. De kogel is door de kerk. De stichtingsvergadering van de stedelijke kulturele raad heeft plaats op dinsdag 18 april om 20 uur in de feestzaal van het stadhuis. Alle verenigingen die werkzaam zijn op een van de hiernavolgende gebieden, worden uitgenodigd: de bescherming en de luister van de taal, de aanmoediging van de vorming van navorsers, de kunsten, met inbegrip van toneel en film, het kultureel pa trimonium, de musea en andere wetenschappelijk-kulturele instellingen, de bibliotheken, de diskotheken en soortgelijke diensten, de radio-omroep en televisie, de permanente vorming en de kulturele animatie, de lichamelijke opvoeding en het openluchtleven, hobby, vrijetijdsbesteding en toe risme. Dankzij deze kulturele raad zal Aalst hopelijk terug een kulturele opbloei kennen! Een delegatie van de C.V.P. gemeenteraadsf raktie van Aalst, bestaande uit fraktievoorzitter Ghis Willems en raadsleden Robert De Pauw, Chris Lievens-Borms en Isidora Van der Borght-Carlé, heeft deze week op het Kabinet van mevrouwde Minister van Nederlandse Kui tuur aangedrongen op spoedige voltooiing van het Kul tureel Centrum te Aalst. De C.V.P. raadsleden hebben bij die gelegenheid herinnert aan het gekend belang van dit projekt voor de Aalsterse gemeenschap. De eerstesteenlegging van het Kultureel Centrum ge schiedde in 1969 door de toenmalige initiatiefnemer, C.V.P. minister Van Elslande». Roel van de Plas JA... MhftK MA//; U)H6 KOP re KLC/A/ Die voo ook. UTen z.U/v &AAW> AF P D€fi

De Voorpost | 1978 | | pagina 5