•1 [CHTPAAR WAUTERS, [LAMINGEN IN DE STATES VLAAMS LEVEN IN AMERIKA MILAC-STAD ZORGT VOOR EEN BLIJVENDE BINDING TUSSEN SOLDAAT EN ZIJN THUIS AALST GEZIEN VANUIT AMERIKA THIERRY kJitL m De Voorpost - 31-3-1978 - 7 ■li deze regels onder ogen krijgt zitten Mr. en Mevr. Louis ■iters, oom en tante van Frans Wauters, de dynamische voorzit- lvan het Feestkomitee, reeds in het vliegtuig dat hen naar de es, meer bepaald naar Warren, Michigan, terugbrengt na een intie in hun geboorteland. r mevrouw was dit reeds de achtste, voor mijnheer de vijfde |l (wegens drukke bezigheden) dat naar de Oude Wereld werd (gekeerd voor een tijdspanne van enkele weken. Ze komen er 5 graag terug. «Uw geboorteland vergeet ge immers nooit-, ons mevrouw, afkomstig uit Nieuwerkerken, -maar hier voor d blijven gaat niet meer. Daarvoor zijn er te veel banden met de les en vooral met de dochter en de kleinkinderen die men zo maar Ikan, noch wil achterlaten.- ijn jeugd leersnijder van be- lokten hem, via een oom van rouw. de USA wegens de ho- levensstandaard (alle Belgen misschien niet rijk maar dan hwelstellend). Eendozisavon- :rsbloed deed dan de rest en op 30 jaar vertrok Louis met zijn ie. Werk vindt een Belg er da- ijk want hij staat er gekend als erwoed «werker- en Louis ion dan maar als timmerman, dat hij reeds tijdens wereld- rlog II in Frankrijk had beoe- ki. Dal hij het ondertussen heeft wacht tot een zeer gcappre- :rd specialist in ondergrondse uwwerken als rioleringen, tun- n metrobanen waarbij hij jds twee decenna als supervisor 9n treedt zegt Louis ons zelf niet. kt i arvoor is hij zelfs als een man dc American Way of Life heeft igcnomen té bescheiden. Zijn enticvolle gastheer Bogaerts nitiatiefnemcr van de Aals- sc Kulturcle Raad. vult dan ook ime de leemten die Louis opzet- ijk laat. aan. n woning vond hij zo zonder «eite. De huizen zijn er uit hout n naakt met errond dan een steen metscld wat voor een adekwate atie zorgt. Die Detroit, de stad waar ons echtpaar terechtkwam, telt, de agglomera tie inkluis, 4,5 miljoen inwoners. De stad zelf is echter voor 75 80% bewoond door zwarten wat vele blanken doet besluiten zich in de sub-groups, de buitenwijken, te vestigen. Het echtpaar Wauters woont dan ook in Detroit-Warren. De meeste mensen werken er in de bouw maar ook de autofabrieken. zowel die van Ford, General Mo tors als Chrysler stellen er ettelijke tienduizenden aan het werk. Ford liep uil tot 90.000 werknemers in Detroit maar daar werd dan ook het hele proces, komende van erts en uitmondende in een auto, een realiteit. In Detroit leven voor het ogenblik een 40.000 Vlamingen, •Belgen- zegt men ginder want «Vlamin gen- kennen de meesten er niet. Toch zijn het er allemaal want Wa len treft men er zeer weinig. Met hun 40.000 vormen ze echter de kleinste buitenlandse groep waar bij Polen en Italianen het meest in aantal zijn. Wel zijn ze er volledig in het leven geïntegreerd en is het er een werkelijk pluralistisch voe lende gemeenschap. Zijn de Vla mingen er minst in aantal, in kwa liteit worden ze er zeker geappre- In de «Gazette van Détroit» verscheen een artikel «Aalst op een Kruispunt». We vatten het hier dan voor U bondig samen. «Aan een kruispunt kan men de verkeerde weg inslaan. Dat deed Aalst, zoals vele andere steden, op het domein van stedebouw en toerisme. Uit de informatie verstrekt door de toeristische dienst in het Belfort bleek een ruime belangstel ling voor Aalst op gebied van ééndagstoerisme. Buiten de karnavalperiode komen de toeristen uitsluitend naar Aalst om de historische gebouwen te bekijken. Deze dienen dan ook in een historisch kader te worden behouden. Het is nutteloos zorg te dragen voor enkele gebouwen als men de rest laat verknoeien. Het bouwen van een flatgebouw aan de Hopmarkt was voor het toerisme te Aalst geen pluspunt. Aalst heeft hiervan echter niet het monopolie: denk maar aan het flatgebouw aan de historische Kouter te Gent, of aan de Grote Markt te Eeklo. De restauratie van de gevel van het Jezuïtenkollege is hierbij dan wel zeer positief. De omgeving van de St- Martinuskerk werd echter voor een deel verknoeid. De mas todont uit de Molenstraat wordt grotesk en breekt totaal elke proportie van straat en omgeving. Ook de H. Geestkapel dient te worden bewaard en de hoek van de Lange Zout- straat en het Sluierstraatje. Natuurlijk heeft Aalst een schat aan historisch belangrijke gebouwen als het Belfort dat het oudst bewaard schepen huis van het land zou zijn, de «Grauwe Steen», het «Land huis», het «Oud-Hospitaal», het «Keizerlijk plein» met de indrukwekkende herenhuizen. De St-Jozefkerk schijnt te verdwijnen achter de flatge bouwen en aan de Denderboorden ziet men dat de industrie en estetica moeilijk te verzoenen zijn». Tot daar de mening van «De Gazet van Détroit». LH cicerd en geen enkele Vlaming hoeft er werkloos rond te zwerven. Voor een werkloze is het er ten andere niet als hier bij ons. Maxi maal kan men er 26 weken stempe len. en bij uitzondering, in moei lijke periodes nog 13 weken meer maar dan is de kous ook af en komt men terecht bij de Openbare On derstand (de Welfare) doch eerst dient men dan wel het bewijs te leveren dat men niets meer bezit. Ook voor wat betreft de gezond heidszorg is men best verzekerd, zoniet kan men in enkele maanden op de bodem van zijn spaarcenten geraken. In de bouwsektor bvb. betaalt men voor deze verzekering 18.000 fr. 's jaars wat dan reeds een vermindering van 50% bete kent. Daar legt de werkgever dan nog bij zodat de regeling wel fel op de onze lijkt. Zonder staatstussen- komst dan maar korporatistisch 9 id o ,0) de «Gazette van Détroit», een weekblad gesticht in 1914, ,rn>s door Louis Wauters bezorgd verscheen een artikel «Aalst *ar> een Kruispunt». De inhoud van dit artikel willen we U hoérder in dit blad even resumeren. De «Gazette» zelf is «the =>eJtly Belgian Newspaper in America» en «Belgian» duidt hier an wel op «Vlaams» want een Franse zin konden we er niet in nden. Wel Engelse artikels (Amerikaanse dan) want na de 2e r e 3e generatie kennen deze «Vlamingen» hun moedertaal as1et meer en ervaren ze enkel als een folkloristische feno meen. Er zijn inderdaad geen Vlaamse scholen (een «Even- gschool» die Vlaams wilde aanleren leed na een jaar bijna ;hipbreuk) en sommige ouders houden hun moedertaal bij un kinderen weinig in ere. geregeld. Pensioen krijgt men na 65 jaar ar beid. Bazispensioen is dan 410 dollar of een 12.000 fr. per maand. Daarbij kunnen dan sup plementaire sommen komen. Zo krijgt men in de autobranche na 30 jaar werk zijn bijkomend pensioen van 18.000 fr. Een begrafenisplechtigheid kost er ook wel geld. Dat kan schomme len van 25.000 tot een 400.000 fr. Normaal hierbij is een 3.000 dol lar of 90.000 fr. Daarin is dan wel absoluut alles begrepen, wordt al les door de .begrafenisondernemer geregeld en komt men terecht in een uitermate prachtvol mortua rium voor zover dat dan nog een troost kan zijn. Lijkbidders of we nende vrouwen komen er, in tegenstelling met wat wel eens wordt verteld, althans in de streek van Détroit niet bij te pas. Qua levensduurte is er de laatste tien jaar veel veranderd. Wat vroeger abnormaal duur was schijnt nu voor de Europeaan zeer bereikbaar. Mevrouw zegt dat het leven er, voor wat de dagelijkse •verzorging betreft, beterkoop is dan hier. Buiten de States heeft de dollar inderdaad veel aan waarde ingeboet doch in het land zelf bleef zijn koopkracht nagenoeg de zelfde. In een luxe-hotel als «Holiday-Inn» kost een kam.er met dubbel bed, radio en TV een 30 dollar maar er is natuurlijk veel goedkoper in meer demokratische gelegenheden. Een gewoon mid dagmaal met soep. een 12 oncc- steak (bijna halve kg) een nage recht vindt U aan tien dollar (300 fr.) en een lunch aan 150 fr Breakfest met oranjesap. twee eie ren met drie srieetjes hesp of bacon of drie worst jes, begoten met kof fie. vindt U aan 60 fr. Dat het echtpaar Wauters met de 40.000 andere Vlamingen er niet tegenstaande ze in de maatschap pij volledig geïntegreerd zijn er toch nog een «Vlaams leven, op nahouden leest U elders in dit blad. LH :ht .oir oofdredakteur en ziel van het Wl aams Verenigingsleven in en n Détroit is Leon Buyse, de 'ader van de Vlamingen». Ijn medewerkers in de krant n onbezoldigde vrijwilligers e er hun beste zorgen aan ssteden. 'der heeft de krant korres- Dndenten in Canada (Détroit gt aan de rivier die het St-Clair n het Eriemeer verbindt, aan e Canadese grens). Moline, II- tois, Ontario, Wisconsin en iteraard in heel Michigan, son Buyse is een ook in ons nd zeer gekend man die eds twee maal door onze ko- ng werd vereremerkt. en vindt er nieuws van de irschillende Verenigingen tn Vlamingen. In Détroit al en zijn er reeds zeven die >ch volgens de politieke ge- ndheid. noch geografisch >ch volgens het beroep maar illedig pluralistisch zijn inge- 8ld. Louis Wauters persoon lis er lid van vijf verschillende s bvb de «Belgian-American isiness Men's Association», American Century lub», de «St-Charles Society» meer andere, allen onder et overkoepelend orgaan Jnited Society» waarvan het bestuur is samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende verenigingen. Deze vereniging zorgt dan voor allerlei rekreatie op grote schaal als boottochten, «Belgi sche Kermissen» e.d.m. In het nummer van de «Gazette van Détroit» dat hier voor ons ligt vinden we. om U een idee te geven van de inhoud, o.a. bui ten het artikel over Aalst vele foto's 4 van Aalst, berichten van de verschillende vereni gingen, vermelding van ge boorten, huwelijken en overlij- dens van Vlamingen met een korte levensschets waarbij op valt dat West-Vlaanderen hier sterk vertegenwoordigd is, nieuws uit Détroit en omliggen de, advertenties in het Vlaams en in het Engels, nieuws uit de andere staten waar veel Vla mingen verblijven, nieuws uit België met de bisschopswijding van Godfried Danneels, een opgegeten hond. ongevallen, benoemingen te Staden, veel sportnieuws waarbij vooral de voetbal primeert, groeten uit België, een vervolgverhaal van Warden Oom («De Bliec- kaerts») en verhalen «uit de oude doos» ook in het West vlaams. 95 van de in Détroit wo nende Vlamingen zijn katoliek en beter pratikerend dan velen in het geboorteland. Ze moeten via wekelijkse giften, ieder vol gens zijn vermogen, instaan voor het onderhoud van kerk en parochiegeestelijkheid want de staat komt daarbij niet tus sen. Wekelijks wordt een om slag (met naam) afgegeven en daarin dient dan de som ge stopt; een vijf dollar per week (150 fr) wordt doorgaans gerekend maar het is geen ver plichting. Wil men zijn kinderen naar de katolieke school stu ren, dan moet wel van de paro chiegeestelijkheid een attest worden afgeleverd dat men tot de parochiegemeenschap be hoort en hiertoe is een regelma tige bijdrage dan wél vereist. Vele scholen zijn bestuurd door Belgische kloosterorden zoals bvb de Jezuïten, maar er zijn ook Lutheraanse scholen. De Universiteit van Détroit (Colle ge) is katoliek. Een High- School is bij ons een hoger middelbare schoolafdeling. De Belgische kerk van Détroit brandde volledig uit maar werd door de zorgen van de Belgi sche kolonie weder opge bouwd. Pastoor ervan is vaak een Scheutist die, na 'n verblijf in de Philippijnen, tot aan zijn pensionering parochiedienst doet in Détroit en met de paro chianen leeft zonder veel on derscheid. Men is er nog fel traditionalistisch en absoluut tegen het huwelijk van priesters gekant. Ook aan sport zijn de Vlamin gen er geïnteresseerd en een wielerbaan, een piste, is er ook of wat dacht U! Vlaanderen is toch een land van koereurs. Op de piste in openlucht zijn 's zo mers regelmatig meetings en in het park worden jaarlijks twee grote wielerwedstrijden geor ganiseerd waaraan dan soms een paar Belgen meedoen. Er zijn nieuwelingen, juniors en seniors. In de Universiteiten is er steeds een grote «band», 'n fanfare die tot tweehonderd gpelende le den kan tellen. Ook in Détroit zelf is dergelijke fanfare die alle mogelijke manifestaties opluis tert en op de kiosk fel genoten konserten geeft. Duizenden mijlen van hier be staat er dus nog een Vlaamsle- vende en Vlaamsvoelende gemeenschap die, na de nor male dagtaak en zonder de minste bijbedoeling, er aan houdt aan eigen Vlaamse aard en eigen Vlaams volksleven getrouw te blijven. De toestand schijnt echter voor de toekomst minder rooskleurig. Hoelang leven er nog échte Vlamingen in Détroit? LH Dc vereniging Milac-stad, die zich aanbiedt als kontaktman tussen het thuisfront en de miliciens in Duitsland, is samengesteld uit bereidwillige mensen uit zeven parochies van de oude stad Aalst. Ze proberen nu de randparochies bij hun werking te betrekken, voorlopig echter zonder resultaat. Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM Tel. 052/21.46.10 UITNODIGING KUNSTSCHILDER stelt zijn schilderwerken tentoon van 31-3 tot 13-4-1978 De tentoonstelling is open alle werkdagen van 9 u. tot 19 u Zondagen van 10 tot 13 14 u. tot 20 u. TOEGANG VRIJ. Om de in Duitsland gelegerde vrienden het nieuws uit hun streek te laten weten, wordt hen iedere week een gratis eksem- plaar van dc Voorpost en een parochieblaadje gestuurd. Maandelijks krijgen ze een nummer van Ekstra-Rantsoen, op nationaal vlak uitgegeven. Volgens de heer onderpastoor Michel Beeckaert, verantwoor delijke voor Milac-stad, gaan deze nieuwsberichten van hand tot hand in de kazernes, ledereen wacht er op en het nieuws wordt verslonden. Tij dens de week van de soldaat, de eerste week van februari, wor den de dienstplichtigen speciaal verwend. Eerst en vooral wordt hen een speciale editie van Extra-Rantsoen toegestuurd. Velen ontvangen tevens een meestal lieve brief van meerdere leerlingen van het zesde leerjaar van de basisschool. Zij hebben er echt plezier in, want de meeste kinderen krijgen een leuke antwoordbrief terug. De solda ten vertellen wat ze doen in het leger, welke opdrachten ze te vervullen hebben of geven een boeiende beschrijving van tank en raket. Voor een inspanning hoort wat! Daarom wordt er een prijskamp georganiseerd voor de leerlingen van de lagere school. De kwis gaat steeds over «de soldaat». Door een aantal rebussen op te lossen, kunnen ze een puntenoverwinning halen. Iedere deelnemer wordt beloond met boekenprijzen. Op de vraag waar het nodige geld vandaan komt om al die projekten te financieren, antwoordde de heer Beeckaert: We hebben een T-dansant gehouden in de jeugdklub Ypselon. Verleden maand hebben we 1500 eksem- plaren van onze Milac-uitgave «De ajuin, Aalst» verkocht aan de deuren van onze kerken. De verzendingskosten lopen inder daad met veel geld weg. Als we vermelden dat iedere dienst plichtige met nieuwjaar een geschenk opgestuurd krijgt (een boek, een schrijfmap...) bent u er zeker van overtuigd, dat we aktiviteiten moeten inrichten. Een tweede hoogtepunt van onze werking is de jaarlijkse voorlich tingsvergadering voor de toe komstige miliciens uit Aalst. De laatste vergadering werd gehou den op 6 december. Iedere kandidaat dienstplichtige werd uitgenodigd naar de zaal Ypse lon. De gastspreker, die er iets van afweet en het zeer goed kan zeggen, is steeds almoezenier Willems. Hij hangt de toekom stige landsverdediger een reëel beeld op van «den troep» en het kazerneleven, zodat ze er niet onvoorbereid in terecht komen. Problemen zijn er ook wel. We krijgen de adressen van de opgeroepenen doorgespeeld van de militiedienst. Om de adressen van de SM's bij te houden: dat is een andere zaak. Vaak verhui zen ze na een korte opleiding naar Duitsland. Dan vragen we hun nieuwe verblijfplaats aan hun ouders. Dit vergt veel werk, maar het heeft ook een voordeel: we krijgen een persoonlijk kontakt met die mensen. Ook gehuwde soldaten vormen soms een probleem, vooral op financieel gebied. De grootste problemen ondervinden we bij de begeleiding van de jonge beroepsvrijwilligers (van het korte type). De meesten gaan bij het leger omdat ze geen werk vinden. Na twee maanden is alles tegen hun zin en hebben ze spijt dat ze «tekenden». Sommi ge ontsporen en krijgen zware straffen, die hen nog opstandi ger maken. Dat zijn de lastigste moeilijkheden om op te los sen. Toch is het door deze groep BV-'s, dat het mogelijk was de dienstplicht in Duitsland in te korten tol 10 maand (vroeger 12). Ons aantal leden is hierdoor verminderd, evenals door de strengere selektie en het groter aantal vrijstellingen. Maar, be sloot de heer onderpastoor, we weten dat we onze soldaten en hun ouders een dienst bewijzen. Daarom...zullen wij doorgaan. Informatie kan steeds bekomen worden bij de heer onderpastoor van Sint-Jozef, Michel Bee ckaert. Dendermondsesteenweg 20. De leden van de Milac-groep zijn: Sint-Martinus: E.H. Keymeulen (proost), de heren Van Den Berghe Hugo, Mallego Hugo. Sint-Jozef: E.H. Beeckaert (proost), de heren Valère Van Der Haegen en Patrick Van De Maele. Sint-Anna: E.H. Ghyselen (proost) en de heren Emiel De Schrijver, Paul De Brouwer en Hugo Schepens. Sint-Antonis: de heren Henri De Pelsmaecker en Gilbert De Lombaert Mijlbeek: E.H. Gosseye (proost) E.H. Michel Beekaerr, de stimula tor achter de Milac organisatie JM en de heer De Wael Guido Heilig Hart: E.H. Van Poeck (proost) en de heren Paul HendrickxenJohanCoen Immerzeel heeft één verant woordelijke: de heer Firmin Van Vaerenbergh R. Devijver Tijdens de Paasmigen had op Terlinden e s plaats. Hier de start van de 25-plussers (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 7