VUURWERK EN PRAALSTOET ALS GESCHENK PATER B0SMANS TE GAST TE EREMB0DEGEM WEER KERMIS ROND LEGENDARISCHE KLUISKAPEL VOLGENDE ZONDAG START HET LEEDSE DORPENJAAR IN JH. LEEUWERIK E L VOETPAD LANGS DE MOLENSTRAAT SIDDEKENSVRIENDEN TERUG VAN START 8 - 31-3-1978 - De Voorpost AMELIES GROOTSTE DAG Het programma rond de viering van de Leedse eeuwelinge Amelie Verhoeven begint vaste vorm aan te nemen. In vergelijking met het beginidee is het hele gebeuren volledig doorheengehaald, dank zij een grote groep entoesiaste medewerkers. Hierdoor zal de viering echt grootse vormen aannemen. In ieder geval zal Meetje Amelie zich die dag honderd percent in haar nopjes voelen. Een vuurwerk van kanonge bulder De viering begint reeds de vrijdagavond. 21 april, dus de vooravond van de heugelijke gebeurtenis. De feestelijke stem ming wordt erin geschoten om 19 uur met een oorverdovend kanongebulder. Rond 19.30 uur is het dan verzameling geblazen aan de woning van de eeuwelin- ge zelf. Er wordt een serenade aangeboden door de Koninklij ke Harmonie Sint-Cecilia uit Lede. dit samen met een optreden van de majoretten. Tevens zal de volksdansgroep van de Leeuwerik haar beste beentje voorzetten. Dan zullen de verschillende straten van de gebuurte hun geschenken aan de eeuwelinge komen aanbie den. De eerste avond van de feestelijkheden wordt dan beslo ten rond 22 uur in het park achter het Kultureel Centrum met een reuze vuurwerk dat aan de eeuwelinge door de gemeente wordt aangeboden. De eeuwwisseling als dekor De absolute hoogdag van de hele viering wordt dan zaterdag 22 april Reeds van vroeg in de morgen, zo rond 8.30 uur. wordt de feestviering opnieuw met kanonschoten op gang gescho ten. Om 9.30 uur wordt de eeuwelinge dan opgehaald met een koets, geflankeerd door ruiters te paard. De familie en geburen volgen stoetsgewijze naar de kerk. waar om 10 uur een H. Mis opgedragen wordt. Bij het verlaten van de kerk worden dan honderden ballons de lucht ingelaten op de tonen van de beiaard, bespeeld door koster-beiaardier Jozef Heir- mans. Om 11 uur volgt een receptie op het Kultureel Cen trum, aangeboden aan de fami lie door het gemeentebestuur. Dit sluit dan het eerste gedeelte van deze dag af. De hoofdbrok van de namiddag wordt dan de stoet die doorheen de straten zal trekken. Deze optocht wordt gevormd om 13.30 uur op het pleintje aan de Kasteelstraat, de Charleriostraat en Station straat. Om 14.30 uur begint dan de rondgang van de stoet langsheen volgende straten: Ka steelstraat. Stationsweg, waar de eeuwelinge zal opgehaald wor den, Kerkevijverstraat. Bam- bochtweg. Vijverstraat, Kerke vijverstraat. Dorp. Nieuwstraat, Katstraat. Ommegangweg, Kei- bergkerkweg. Bellaertstraat, Kleine Ommegangweg. Kasteel straat. Men verwacht terug te zijn in de gebuurte rond 16 uur. Verschillende volksspelen wor den door de bewoners van de wijk gespeeld. Om 19 uur is het terug verzamelen geblazen voor rond gang in de wijk. Dit gebeurt in de klederdracht van de jaren 1900 en deze volkse rondgang wordt begeleid door de oud-stu dentenfanfare van Moeder Och- Een reeks sfeervolle elementen De opzet van de stoet zelf is het inschakelen van een aantal sfeervolle elementen die type rend zijn in het leven van de eeuwelinge. De stoet zal geo pend worden door de KSA-fan- fare. eventueel met vendel- zwaaiers. Daarna zouden een aantal episoden volgen uit het leven van Meetje Amelie te beginnen met de geboorte van «Klein» Amelieke. die daarna haar plechtige kommunie doet en enkele jaren later de grote stap zet in haar leven en trouwt. Vervolgens zou haar beroepsak- tiviteit onder de loepe genomen worden. Op wagens zouden achtereenvolgens een Oud ka- feetje en een oud interieur uitgebeeld worden. Ook zal de eeuwelinge als mannequin aan bod komen. Op een volgende wagen wordt een strijkerij uitge beeld en tevens wordt de kolenhandel van haar vader ten tonele gebracht. Ten slotte wordt dan Amelie als honderd jarige uitgebeeld waarna zij zelf zal volgen in een koets, geflan keerd door ruiters en gevolgd door de familie. Ook de voorma lige Vijverse reuzen zullen hun medewerking verlenen aan de optocht. Een ganse reeks medewerkers Inderdaad, heel wat personen zullen hun medewerking verle nen aan het hele gebeuren. Op de eerste plaats staat uiteraard de gebuurte zelf. geleid door het burenkomitee, evenals de kar- navalvereniging uit de buurt, de Keelblussers. Op een vergade ring vorige week in het Kultureel Centrum kwamen ook nog een aantal andere verenigingen op dagen. Nog twee karnavalvere- nigingen: De Voetzoekers die het kafeetje gaan te berde brengen en de Leedse Kalveren die een ganse reeks oude ambachten zullen verzorgen. De KSA van Lede verleent haar medewerking met haar fanfare en de Skouts en Gidsen van Lede zullen Amelie als strijkster voor haar rekening nemen. De KSA-VKSJ uit Oordegem zullen de bruiloft uitbeelden en dan is er ook nog de Volksdansgroep van Jeugdhuis Leeuwerik. Ver der ook nog de reeds genoemde ruiterverenigingen en ook de Leedse Bejaardenraad. Maar ook de scholen verlenen hun medewerking. De Rijksschool zal zorgen voor het maken van plakaten en versieringen en het Sint-Maartenkollege zal ook organisatorisch zijn medewer king verlenen. Voor de ganse rondgang voorzien de organisa toren dat zij zo'n 250 mensen zouden nodig hebben. Verder doen zij ook een oproep tot iedereen die nog oude klederen en gebruiksvoorwer pen bezit van einde vorige of begin deze eeuw om deze in de mate van het mogelijke uit te lenen. De organisatoren staan borg voor een perfektie verzor gingen weergave. Ondertussen wordt er ijverig verder gewerkt door het buren komitee voor de organisatie van deze heugelijke gebeurtenis. MOND.G. In samenwerking met de bond zonder naam, had het Davidsfonds Erembodegem centrum Pater Fil Bosmans uitgenodigd voor een spreekbeurt «Pleidooi voor een nieuwe levensstijl». Het was voor een bomvolle zaal dat Pater Bosmans dan ook gedurende twee uur een zeer aandachtig publiek wist te boeien. Zijn voordracht handelde vooral over «Onze huidige maatschappij gaat ten onder aan een kollektieve, georganiseerde hebzucht, niet meer in verhouding tot de normale menselijke behoeften» Centraal daarin stond de verhouding van de mens en zijn medemens. Aan de hand van zelfbeleefde menselijke drama's of met treffende anekdotes, geput uit zijn dagelijks leven, wist deze boeiende spreker op treffende wijze, eenvoudig, een pleidooi te houden dat vele aanwezigen niet licht zullen vergeten Er waren in de parochiezaal van Erembodegem zelfs mensen aanwezig die pater Bosmans gemist hadden tijdens zijn voordrachtavond te Affligem en die nu alles laten staan hadden om hem ditmaal toch niet te missen De spreker besloot de avond op een passende wijze door een stukje voor te lezen uit zijn boek «Menslief, ik hou van je», een boek dat reeds op 350.000 eksemplaren werd verspreid, en verkocht. Dit boek is nu trouwens ook verkrijgbaar in het Duits en in het Frans. S.J. De legendarische kluiskapel, gelegen op de grensscheiding van Hekelgem en Aalst werd door de tot bescherming van de kluiskapel opgerichte vereniging «De Broeders van de Kluis» gevrijwaard van vergruizing. En het zijn precies deze broe ders die terug dit alode folklorefeest nieuw leven hebben ingeblazen en ook dit jaar gaan opluisteren om zoals opper- broeder en zandtapijtkunstenaar Roger De Boeck verduide lijkte: «Om het kluizeputteke financieel te delgen». Het doet werkelijk deugd dat in Meester Marcel Temmerman dit veelbesproken «jaar van het stelt gedurende die dagen zijn dorp» hier terug eens de pentekeningen tentoon en tus- volksmens zijn hartje kan opha len in deze naar de volksmond genoemde «Fluitjeskermis». «De Broeders van de Kluis» la ten werkelijk niets onverlet om hier terug het volksfeest van weleer te doen herleven. Za terdag 1 en zondag 2 april a.s. kan men niet alleen de pas ge restaureerde kluiskapel met een bezoek vereren, maar in de reuzetent kan men voor alle in wendige geneugten te recht en zich zeker goed doen aan vlaai, kop, pensen en andere lekker nijen. Aan al die volkspelen kan men gewoon niet weerstaan, ai was het maar eens om te bol len, terwijl de kleinsten hun jolijt zullen vinden aan het fascine rend kraam «al dat wint en een vaantje bij...» sen zijn werken zullen enkele autentieke foto's van ware volkstypen hangen Voor de bezoekers wordt het een leuk spelletje en prijskamp om pre cies te raden wie nu die oude kluisfiguren zijn. ledereen die begaan is met de Kluiskapel en eens een uitgelezen folklore feest wenst te beleven is hier verwacht. Zaterdag 1 april 08.30 uur: Openingsmuziek door de fanfare «Niets zonder Arbeid» uit Erembodegem. 19.00 uur: Avondmis ter ere van O.L. Vrouw ter Kluizen. 19.30 uur: Opening van ten toonstelling pentekeningen Marcel Temmerman. Volksspe- De Molenstraat te Meldert, een lange rechte betonbaan schijnt voor tal van automobilisten een uitdaging te zijn om de toege laten snelheid fors te overschrijden met alle gevolgen van dien. Ongevallen zijn er dan ook schering en inslag, niet alleen aan de driesprong met de Molenkouterstraat maar ook op het lang recht stuk waar slechts in één richting verbods borden («60 km») zijn aangebracht. Voetgangers werden er aangereden, al dan niet langs de linkerkant van de betonbaan gaande en 2 schoolkinderen, Robke Van Brempt vóór enkele jaren en de achtjarige Johan Wauters vóór een paar maan den, schoten er het leven bij in. Op de agenda van de jongste gemeenteraadszitting van ver leden woensdag vermeldde punt 29.3 dan ook het «aanleggen van een nieuw voetbad in de Molenstraat te Meldert vanaf huis nr 29 tot perceel 240 A». De onpare nummers liggen rechts wanneer men rijdt in de richting Aalst. Gepland zou zijn een voet- en een fietspad aan te leggen. Voor het voetpad werd prioriteit verleend en het fietspad zou dan volgen langs de overkant. Naar we vernamen zou hel voetpad van de betonstrook gescheiden zijn door een Als voorbode van een drukke aprilmaand in jh. Leeuwerik, werd de jaarlijkse titel van Miss en Mister Pans, de weegschaal gegooid. Hel was Guido Galle die samen met zijn verloofde blijkbaar het zwaarst woog. kreeg dan ook het begeerde ei van Paasklok Miek (EL) Alhoewel de officiële opening van de Leedse akties rond het tema van het jaar van het dorp pas op 29 april zou plaats hebben, vindt de eerste aktiviteit in dit kader reeds plaats op zondag 2 april in jeugdhuis Leeuwerik. Ten andere gedurende de ganse aprilmaand zal het een en al bedrijvigheid zijn in het Leedse Jeugdhuis. len - Oberbayern orkest - Breugeliaanse feesten met vlaai, kop, pensen, droge sau cissen en andere lekkernijen. Starten van wedstrijd «Ken je deze oude kluisfiguren». Zondag 2 april 10.00 uur: Hoogmis en zege ning. 11.00 uur: Muzikale opluiste ring door de Hekelgemse Sel- derklub. Volksspelen: gerrebolling, bakschieting, vogelpjk... Pottenkraam met «al dat wint en een vaantje bij...» 16.00 ur: Aankomst van de VTB-wandeltocht «Hekelgem, op 't randje af» 16.30 uur: Avondserenade door de koninklijke fanfare «De Katholieke Gilde» uit Hekel gem. 17.00 uur: Avondmis met ze gening. 17.30 uur: Proklamatie van de wedstrijd «Ken je deze kluisfi guren». L.H. Provinciaal Kwiskampioen Deze aktieve aprilmaand werd suksesrijk voorafgegaan vorige week vrijdag. Toen immers werd deelgenomen aan een provincia le jeugdhuizenkwis in Lokeren. En het kwisvedettentrio van het jeugdhuis sleepte daar met glans deze provinciale titel in de wacht. Dit trio dat reeds eerder de winnaar was geworden van de kwis der Leedse Jeugdverenigin gen bestaat uit Miek Verwerft. Renaat Bruylandt en Guido Galle. Zij hebben nu ook plannen voor deelname aan de TV-kwis van Pool tot Evenaar, of droomden wij misschien? Dia-avond Zoals dus aangehaald zal het Leedse Dorpenjaar in het jeugd huis starten op zondag 2 april om 20 uur met een diareeks, gesonoriseerd en verzorgd door Andre De Grauwe. De volgende onderwerpen zullen aanbod ko men: Het Kasteel Van Mesen. waarbij deskundige uitleg zal gegeven worden door Toon Mertens, andere onderwerpen zijn de Kerkschatten, de Leedse brandweer en enkele andere belangrijke gebeurtenissen van dit en vorig jaar. Een andere avond in de duister nis wordt zondag 9 april, dan immers wordt om 20 uur de film French Connection 11 vertoont. De filmliefhebbers die reeds het eerste deel zagen worden ook deze avond ten zeerste aangera den. SOS-Diskobar Op zondag 16 april is er dan de ganse dag de S.O.S.-Diskobar Aktie. Met de diskobar moeten enige aanpassingen en vernieu wingen gebeuren die eerder langs de uitgavenrijke kant zijn. daarom deze aktie. Die dag zullen de mensen van de diskobarploeg en de jongeren- kern zich uitsloven voor het serveren van spaghettig en koude schotel met frieten, respektievelijk aan 80 en 120 fr de portie. Eén persoon mag meerdere porties verorberen, maar dan zal het een grote eter moeten zijn. Aan de geïnteres seerden wordt gevraagd zich in te schrijver vóór 9 april in het jeugdhuis. Volksdans troef Op zaterdag 21 april is er dan een dia- en informatieavond over Zuid-Afrika, verzorgd door M. Van Caenegem. 's Anderen daags dan, op zondag 22 april is er een reuze the-dansant, geor ganiseerd door de Volksdans- de v keer kwaï mee gen. bonr groep. Tijdens die avond won mee: er ook nog andere volksda groepen ontvangen. Maar volksdans is ook nog op heel andere fronten aktief. M bepaald verzorgd zij een av< op zondag 2 april in Psychiatrisch Ziekenhuis, wordt een eerste optreden aangepaste achtergronden d middel van dia's. Zoals re meerdere malen gemeld verle de groep op vrijdag 21 zaterdag 22 april zijn mede* king aan de viering van eeuwelinge Amelie Verhoev Zov Op 30 april dan is de grocpj der gast te Meile ter gelegenheid de Meiboomplanting. Achter de drukke april-mai wordt dan een punt gezet zaterdag 29 april. Die dag s de tweede voetbalploeg van jeugdhuis zijn seizoen af met Het balrollende the-dansant. Verder is men in het jeugdh in voorbereiding met een rei zomergebeuren. Meer bepa zou in september een nation hulde gebracht worden door Verbond voor Vlaamse Vol kunst aan de stichter van vendelzwaaien in België, de h Omer Francois. Het WK k< als huldigingsplaats het Lee< en Leeuwerikenjeugdhuis uit. A deze enorme feestelijkheid z len verschillende volkskuns naars hun medewerking vet nen. evenals talrijke vendelie verenigingen. volksdansgr pen. oude ambachten en der lijke meer. MON D. Zov der trui zachte berm van een halve me ter en komt er dan een strooi» van 1 m verhard voetpad waar naast dan nog 'n halve meter zou dienen als beplanting. LH Voor de Siddekensvrienden, en hiermee bedoelen wij dan zowel de vissers als de kaarters, is het nieuwe seizoen terug van start gegaan. Vorige zaterdag was er een grote belotting met volgende uitslag: 1) Pessemier Roger (tweede van links) 2) De Wint Paul 3) Eeckhout Marcel 4) De Troyer Guido 5) Scheerlinck Emiel. De klub telt momenteel zo'n zestigtal leden die regelmatig op de aktiviteiten aanwezig zijn. De vissers van de Siddekensvrienden zullen toekomende zondag, 2 april, van de partij zijn. Van 14 u tot 17 u gaat er immers een grootse vissing door. Naast de prijzen verbonden aan de viswedstrijd zullen de deelnemers ook nog kunnen meedingen aan een tombola met prach tige prijzen.

De Voorpost | 1978 | | pagina 8