BOEIENDE DIAVOORSTELLING EEN GESLAAGDE START VAN LEEDSE DORPENJAAR VREUGD IN DEUGD DOKTERDE WONDERWEL STAATSTOELAGEN VOOR LEEDSE LANDBOUWWEGEN TOEGEKEND DISKOBARMATERIAAL GESTOLEN IN JH. LEEUWERIK JUBILEUM OUDERAVOND BIJ KSA LEDE LEEDSE BRANDWEER HEEFT EEN APRILVISKAPITEIN Inderdaad, sedert vorige week zaterdag, toevallig I aprilis de bevelhebber van de Lecdse Vrijwillige Brandweer de heer burgemeester Jozef Gravez. door de brandweerlui aanvaard als kapitein. De bevelhebber zou deze bevordering gekregen hebben als erkentelijkheid voor zijn grote ijver en voor zijn uitstekende organisatie ter gelegenheid van het Winterkongres dat de Oostvlaamsc Brandweerbond in Lede hield, op zaterdag 4 maart laatstleden. Nu vorige zaterdag zou hem dan alle eer aangedaan worden door zijn trouwe brandweerlieden. Het was dan ook verzameling geblazen om 19 uur in de bar van het brandwcerarsenaal. Daar konden dan geschenken en bloemen aangeboden worden aan de kersverse -kapitein ter vis- Er waren zo'n tiental brandweervissen die zich laten vangen hadden. Het was met z'n gekende goedlache humeur dat de bevelhebber, en in werkelijkheid nog steeds luitenant. Gravez de talrijke geschenken en bloemen in ontvangst nam. Meer zelfs, er was een brandweerman die meende alles goed door te hebben en er steevast van overtuigd was dat het een aprilgrol was. doch toen hij aankwam inde bar en de hele bedoening zag. riep hij uit: «en ik dacht dat het een aprilgrap was. Het is dus toch echt!-. De man holde onmiddellijk om bloemen om zijn bevelhebber toch ook iets te kunnen aanbieden Aldus schoot deze Smctlecdse spuitgast de hoofdvogel. Uiteraard werd op de hele plechtigheid ook een glaasje -zwarte- schuimwijn gedronken. Er werden nog enkele aprilvisscn gevangen te Lede. Zo viel er op een dansfeest in de zaal Brouwershuis de 1 april-aanwczighcid te noteren van ex-motorkrosswereldkampioen Roger De Coster In de namiddag was er ook een wandeling gepland langsheen de groene plekjes van Groot-Lede MON D G 10 - 7-4-1978 - De Voorpost Jeugdhuis Leeuwerik mag beslist een fiere borst zetten met zijn initiatief in 't kader van het Jaar van het Dorp. Als eerste uit een hele reeks aktiviteiten was deze dia-avond een werke lijk geslaagde inzet. Het sukses van deze avond werd afge maakt door de vrij grote publieke belangstelling welke er te noteren viel, met daarbij een uitgebreide delegatie van de Leedse Vrijwillige Brandweer onder leiding van zijn komman- dant en burgemeester Jozef Gravez. Een speciaal bloempje moet geworpen worden aan de per soon die heel deze voorstelling mogelijk maakte, namelijk de heer Andre De Grauwe, die hiertoe reeds honderden me ters diafilms schoot. De spits van de voorstelling werd afgebeten door de reuzen- ommegang van enkele jaren terug, gevolgd door een reeks beelden van diverse aktivitei ten van de koninklijke Harmo nie Sint-Cecilia uit Lede. Daarna kwam er een religieus gedeete met als twee belang rijke elementen: Lede- Ommegang en de kerkschat ten. Interessant was de inscha keling van een aantal histori sche wegwijzers, eveneens op dia aangebracht via oude prentkaarten, affiches en fo to's. De hoofdbrok na de pauze vormde het ons allen wel be kende Kasteel van Mesen. Het was de heer Antoon Mertens die zorgde voor een inleidende kommentaar en een historisch overzicht van het Kasteel van Mesen, waarna hij eveneens de problematiek nogmaals schetste voor de enkele die deze misschien nog niet zou den kennen. Hij beëindigde zijn betoog met een rechtstreekse uitnodiging tot de aanwezige burgemeester voor een spoe dige en degelijke aanpak van het probleem. Bij deze voegde zich eveneens de realisator van de diavoorstelling die wen sen in dezelfde zin uitte in zijn kommentaar bij de dia's. Daarna ging het via een reeks merkwaardige en goedlachse figuren over naar een boeiende en leerrijke reeks over de Leedse Vrijwillige Brandweer en de brandbestrijding in het algemeen. Deze reeks illus- De Wonderdoktoor- werd opgevoerd door Vreugd en Deugd- (EL) Vorig weekeinde bracht de Leedse toneelvereniging «Vreugd in Deugd» zijn jaarlijkse klucht ten tonele. Ditmaal viel hun keuze op hetsuksesstuk van Jcs Janssen «De Wonderdokter». Het stuk is zeker in de smaak gevallen van de talrijk opgekomen toneelliefhebbers. Andermaal een bewijs dat het volkstoneel het nog steeds uitstekend doet, en dit niet alleen in Lede! Jos Janssens Wonderdokter is een stuk dat jaarlijks in vele hoeken van Vlaanderen ge bracht wordt. We mogen dus wel veronderstellen dat de meeste Vlamingen de inhoud van dit blijspel als hun binnenzak kennen. Toch trekt het stuk telkens weer volle zalen, wellicht alleen maar omdat wij Vlamin gen toch zo graag eens lachen met ons eigen stommigheden. Want wie is er niet op één of andere gebied bijgelovig en degenen die beweren dit niet te zijn. willen wij wel eens kritisch onder de loepe nemen. Zij zijn uitgenodigd. Keren wij terug naar het stuk zelf. De wonderdokter schetst enerzijds een aantal volkse situaties uit verleden tijden (maar niet altijd zo heel lang verleden), maar anderzijds te kent het de strijd tussen de moderne geneeskunde en de vele vormen van kwakzalverij, door gedreven tot in zijn verste vorm van absurditeit. Het stuk maakt aldus niet alleen het proces van deze charletaneske praktijken, maar hier en daar kreeg ook deze moderen geneeskunst een stevige por in de wetenschappe lijke landen, alhoewel de bewer ker van het stuk op voornoemd geneeskundig gebied wel enkele prachtig wenkende kansen ge mist heeft. Ook de enkele maatschappijkri tische prikjes deden het bij het geïnteresseerde publiek. De ak- teurs hadden immers geen paarderemedies nodig om het publiek aan het lachen te krijgen. Alhoewel opgemerkt moet worden dat het stuk vrij traag op gang kwam. Het duurde zowat tot koeboertje treerde ook duidelijk de steeds aanhoudende moderniserin gen van de uitrusting in een zorg om steeds maar beter het hoofd te kunnen bieden aan branden en andere rampen. Er werd dan een punt gezet achter deze boeiende avond door een uitgebreide bijdrage over het Leedse Karnavalge- beuren en de Leedse kama- valprominenten zoals Prinsen, Missen, Keizers, en andere noeste werkers. Het was kortom een uiterst ge slaagde avond met een bloempje voor de organisato ren, maar vooral voor de reali sator van de diareeksen, Andre De Grauwe. MON D.G. In hel kader Het Jaar van hel Dorp- organiseerde het jeugdhuis Leeuwerik een diamontage (EL) "Tjvoor misse je bev fjgen In 1974 werd een gans pakket Leedse iandbouwwegen aanbe steed. Het initiatief voor de verbetering van deze Iandbouw wegen werd genomen door het toenmalige schepenkollege. Het was de toenmalige schepen van Openbare Werken, de heer Ernest Galle, die het dossier behandelde en het na de aanbesteding doorstuurde naar het bevoegde ministerie van Landbouw ter onderzoek voor de toekenning van staatstoe- lagen. Ondertussen zijn er zo'n viertal jaren verlopen en moet het dossier heel wat gereisd en ge rust hebben op verschillende diensten van het bevoegde mi nisterie. Er werden zelfs reeds bedenkelijke vragen gesteld in verband met de toekenning er van. Tijdens één van de eerste gemeenteraadszittingen dit jaar, ter gelegenheid van de goedkeuring voor de verbete ring van een tweede pakket Iandbouwwegen, viel er zelfs een tussenkomst te noteren van de voormalige schepen van openbare werken, Galle, die zich afvroeg waarom met een tweede pakket te beginnen als het eerste nog helemaal niet in orde is. Hij wendde zich dan tot de huidige schepen van Achiel Nijs de goede draai gevonden had. Een gesappig Leeds Wij kregen van de Leedse akteurseen meer dan behoorlijk gespeeld toneelstuk te zien, alhoewel het zeker geen hoog vlieger was. Als absolute uit schieter was er zeker de vertol king van Achiel Nijs. als Manten Boone. de koeboer. Hij drukte zich uit in een gesappig, absoluut niet gedwongen Leeds dialekt. Hij ontpopte zich als een ware volksverteller, die geduren de ganse avonden vrienden en kennissen kon boeien rond de Leuvense stoof. Inderdaad, A- chiel Nijs is wellicht de meest geschikte persoon voor volkse rollen. Hij kreeg dan ook, samen met een andere oud-gediende van Vreugd in Deugd, Pol Bijl. een tweetal open doekjes. Ook deze laatste deed het meer dan voortreffelijk, ondanks het feit dat hij slechts een paar keren op de scene verscheen. Maar tel kens was het een schot in de humoreske roos. Een andere hoofdvertolker, Jean-Pierre D'Hondt als dokter Steven was niet slecht, maar zagen wij reeds stukken beter in zijn doen. Anderzijds bereikte Bea Van der Sijpt, als de boerendochter Thea. nooit het niveau dat zij haalde in het eerste stuk van het seizoen, «als mal meisje. Wij hadden de indruk dat de rol haar niet lag. Ten slotte waren er nog een hele reeks figuranten die allen ver dienstelijk waren en die wij hier op een rijtje siteren: Emiel en Ivo Bosman. Marie-Rose Van der Sijpt, Magda Nijs, Geert en Jan De Cremer, Lieve en Jan Bijl, Jan Van Accoleyen, Jef Heester man en Fons Van den Brempt. Voor de regie en de algemene leiding zorgde Marc Van Wese- mael. Licht en geluid werden uitstekend georkestreerd door Gerard Lievens, Paul Van Daclc en Luc Heestermans. Het een voudige en toch sfeervolle dekor was het werk van de gebroeders Jan en Bruno Van Accoleyen en Lucien Coppens liet zich assiste ren voor de typering. Caroline Smolders maakte zich ditmaal nuttig met de verzameling van de rekwisieten. Aldus werd een gestaags sei zoen-einde tot stand gebracht bij de Leedse toneelvereniging «Vreugd in Deugd». MON D.G. openbare werken, De Paepe, en voegde eraan toe: «ten an dere, ik verzeker u dat u nooit of nooit de toelagen voor dat eer ste pakket Iandbouwwegen zult krijgen». Dus amper een jaar nadat schepen De Paepe het dossier van die bewuste Iandbouwwe gen in handen kreeg en er werk van maakte, is hij er ook in ge slaagd de zo' begeerde staatssubsidie vast te krijgen. Er zijn voor een totaal bedrag van 6.170.000 fr. subsidies toegekend. Dit bedrag verte genwoordigt 60 van de totale kost van het projekt. Voor de rest is er een subsidie van on geveer 20 welke toegekend wordt door de betrokken EEG- instantes. De resterende 20 is ten laste van de gemeente zelf. Op dit ogenblik is de gemeente bezig met de uitbetaling van de vergoedingen aan de personen die onteigend werden voor de uitvoering van de werken. De werken zelf zouden eerst daags aangevangen worden en het is de firma De Moor uit Wetteren die de werken zal uit voeren. Er zijn 180 uitvoerings- dagen voorzien. De verharding die zal aangebracht worden is beton. RODTSTRAAT TE OORDE- GEM Naast bovengenoemde toe lage heeft men op de gemeente ook nog de vaste belofte van toelage gekregen voor de wer ken aan de Rodtstraat te Oor- degem. De toelage welke door het Ministerie van Openbare Werken werd toegekend be draagt 3.483 000 fr.dit is 65 van de totale kost van het pro jekt. De aanbesteding is 3 maand geleden gebeurd en het zal de firma Vormezeele zijn die kortelings de werken zal aanvangen. Er is een uitvoe ringstermijn van 90 dagen ge pland. AAN GANG ZIJNDE WER KEN Ondertussen zijn ook nog een reeks openbare werken aan de gang. Het aanleggen van voet paden werd deze week a vat in de Lange Akkerstrj Deze werkzaamheden reeds beëindigd in de straat en de Eikelstraat. 0<4 de Spoorstraat worden t daags voetpaden aangeli doch daar moet de elektrici maatschappij eerst nog kabel trekken. Deze week is men evene| begonnen met de e 21 parkeerplaatsen in de ij straat. Hiervoor worden kasseistenen gebruikt die| men uit de Kasteeldreef. Over de werken in dit ged< van het Centrum kan i worden dat de goede gangl zaken laat voorzien dat f werkzaamheden zullen bel digd zijn tegen half mei. Ditl tekent dus dat deze well geen hinder zullen vormen J Lêe-Ommegang, daar deza dat ogenblik zouden beëinJ zijn. Dit altans wist ons scl pen van Openbare werkern Paepe te melden na een sprek met de aannemer. Tenslotte zal kortelings ooll aanleg van voetpaden in centrum van Wanzele vat worden. o, MON Di Einde van de maand februari, werd op een woensdagmiddag, diefstal ontdekt In Jeugdhuis Leeuwerik. Deze diefstal werd vastgesteld toen de permanent verantwoordelijke Mlek Verwerft de woensdagmiddag het jeugdhuis opende. De onverlaten hadden zich toegang verschaft via de deuren door middel van hetzij een loper of een hele bos sleutels. De dieven ontvreemdden de voornaamste elementen van de diskobar van het jeugdhuis: de platendraaier, het mengpaneel, de kassetterekorder, een vijftig tal LP's, een mikro. Ook werd een typmachine en wat kleiner administratief materiaal ont vreemd. Rijkswacht en BOB kwamen ter plaatse. De diefstal kwam uiteraard als een zeer harde klap aan in het jeugdhuis, want onder andere de kontinue werking kwam in het gedrang. Ook het financieel verlies was aanzienlijk, bijna vijftigduizend frank aan materiaal was ont vreemd. Er heerstte verslagen heid in de verschillende leden van het jeugdhuis. Er werd niet alleen materiële en financiële, maar ook morele schade toege bracht. Het is niet de eerste morele slag dat de jeugdhuis kring te verwerken kreeg in de laatste maanden. De aktieve werkers van het jeugdhuis ondervinden de laatste tijd op vele gebieden ernstige tegenwer king vanuit bepaalde kringen. Om de financiële en mater klap nu wat te verteren organ ren de jongerenkern diskobarploeg een aktie S.C Diskobar. Deze aktie zal pla hebben op zondag 16 april in jeugdhuis. Gans de dag zul de mensen van de jongerenk en de diskobarploeg zich uits 1 ven om hongerige magen spijzen. Er zijn te verkrijg! I spaghetti aan 80 fr. per perse en koude schotel met friet 120 fr per persoon. Men kan dag gaan eten van 11.30 19.00 uur. Gelieve zich tijdig te schrijven in het jeugdhuis graag vóór zondag 9 april. 1 de diskobar van Jeugdhl Leeuwerik er weer boven op. MOND Het was geen aprilvis, dat zeker niet. Integendeel, het werd een uiterst geslaagd groepsfeest van de Jubilerende KSA-afdeling Sint-Gerolf. Voordiegenen die het nog niet wisten, de Leedse KSA bestaat dit jaar 40 jaar. De jaarlijkse ouderavond werd dan voor de gelegenheid een speciaal jubileumtintje gegeven en de aanwezigen waardeerden dit onder meer door hun zeer grote opkomst en hun entoesiasme over het geboden programma. De verschillende takken van de Leedse afdeling brachten een geslaagd avondprogramma dat bestond uit zang, dans, toneel en koreografie, alles doorspekt met een vlugge knappe humor en bij elkaar getrommeld door hun vermaard trommelkorps. Het werd een gezellige avond voor elk wat wils. De avond zelf werd dan traditioneel afgesloten, maar dan in de late uurtjes wel, met een dansfeest, waar zowel de ouders als de jongeren hun beste beentjes voorzetten.

De Voorpost | 1978 | | pagina 10