OLSJT ONDER DE GROND RETRO I Den Olsjterschen TIEGER MUZIKALE AVOND TE MERE «CLAERHAEGSE C0MEDIE» START ONTLADEN MET PUNK EN ROCK IN DIDO LOKOLE REVIE: is een woord, of beter een begrip dat momenteel «in» is. Alles wat niet op de huidige tijd vooruitloopt, grijpt terug naar vervlogen tijden en wordt dan «retro» gedoopt Dat is zo op elk gebied... men bouwt in de stijl van de vroegere oude hoevekes, in de mode gaat men in zolderkoffers graaien, in de muziek herkauwt men lang vergeten schlagers en de heropleving van de folkloristische gebeurtenissen is in feite niets meer of minder dan een soort van «retro». Waarom zouden we er ons dan ook eens niet aan wagen? En zo komt het dat we teruggrijpen naar het einde van de twintiger, begin van de dertiger jaren. In die dagen verscheen er hier in Aalst een klein maandbladje, op vier bladzijden, doch helemaal gesteld in het Aalsterse dialekt. Sommige lezers zullen zich dit misschien nog herinneren (en even met weemoed terugdenken aan die tijd) voor an deren zal het wel iets totaal nieuws zijn, die «Olsjterschen Tieger». Want zo was de naam van dat bladje dat in die tijd verkocht werd als zoete broodjes, aan de prijs van 0,50 frank. Zoals reeds gezegd, was het helemaal in echt en onver valst Olsjters gesteld en als we er dan nog bij verklappen dat het ge sponsord werd door een toenma lige, thans verdwenen Aalsterse brouwerij, zal die naam allicht niet meer zo vreemd inde oren klinken «Den Olsjterschen Tieger» was het werk van één oersoon, Aalstenaar in hart en nieren, bij de meesten beter gekend als «Ellebee» van wege zijn initialen. Hij was tevens de auteur van talloze Aalsterse lied jes die momenteel deel uitmaken van het Aalsterse folklorepatrimo- nium. Citeren we enkel «Olsjt es 'n chikke stad», dat elke Aalstenaar van vóór W O. II zeker en vast kent. Er zullen zelfs wel jongeren zijn, op voorwaarde dat ze zich interesse ren aan het volkse leven van hun stad, aan wie het niet onbekend zal zijn. In 1929 schreef hij een stukje voor een toenamlige revue. Die waren in die jaren erg in de mode en de Aalstenaars liepen storm om de «revue» te gaan zien. Hierin wer den feiten en gebeurtenissen op stedelijk en nationaal vlak op de korrel genomen en er werd eens hartelijk om gelachen... behalve soms door diegenen wiens gewe ten niet al te gerust was en meen den zich ergens een passend schoentje te moeten aantrekken «OLSJT ONDER DE GROND» was de titel van een van deze stukjes en dat willen we thans onze lezers brengen. Voor de ouderen mis schien een leuke herinnering, voor de jongeren, |a... die krijgen een beeld van hoe het hier vroeger toe ging- Het grootste gedeelte is in Aalsters dialekt geschreven, voor de lezers van onze rubriek «Pikkels of Ajont- jes» geen probleem, voor de ande ren een aansporing om het te leren. Op sommige plaatsen o.a waar prominenten aan 't woord zijn is het A.B.N. aangehouden. Om ech ter beter in de sfeer van die tijd te blijven hebben we de oude spelling gerespekteerd. Echt zoals het door Ellebee werd neergepend. Driemaal kloppendaar rijst het doek! 2* JOORGANK N* 4 0,50 FR. PER N1MKROK. Den 15 April 1930. - verschandj alle monjen iene kier - J Bestier en opstel Vj Duircmonsche Stic» eg, 66, g. Teleion 953. 2 Die hem wildj aboneiren kan 6 ir. zennen ajop postchcck van I-con Boel, n" 232000. Annoncen verren onveerd. Aal d'crtiekels n d'ingezonnen vortjSs. rtiekend .abel verft d'Abonnemenlen werren per post ver- fek innen. De veirege nimrneroes keè£ loyd krovgen. K ters van 't Sinzjob en da zén sim pele platte plankskes. Zolien der in de joren viertighonderd al naogelen bestoon hemmen? Niet! Joot, toch wel want Onzjier es on 't kroois genaogeld meh naogelen meh koppen en da was in 't joor.lodj zing. ..int joor droyenderteg. Teis zén zjust dezelstev naogelen. 't Zal wel ne Steirhier geweist hemmen. Ha gink lanst dooteg. Kom, 'k zal die richtinkvolgen. Mordathoeir ek dor atoeis? 't Es pesies 'n keitink die rammelt... Jommer, as ek beif 'n es 't va schrik ni zee... 'k Ben ekik ni benaad, ben ek ni benaad! Allemol voorten. dennen draok meh zeive koppen! Draok.En per tank, hoeirt! Nie, 't es niet. 'k Zal mis geweist hemmen! Aie! Op wa schip ek hier na? Podoere, eh stik meibel. Witte meibel. Gielzeikeseh stik van nen aatort. Of van ne fron- tong? 't Zal' 't fleis meidraogen. Oei! 'k Hoeir pesies verom iet rammelen Goyni zee, draok meh a zeive koppen' Haha, as ge peist va Jef Antik benaad te maoken zedde lierek mis zee maan! Wajjer zeilen Jef mor lote voesj zoeken en wajjer goon ne kier pie ren wa dat er boeve gebeirt. Koksken stoo meh zen hannen in zen broekzakken veir de pit te droeimen. Frans komt stillekes op zen tienen af, pakt Koksken in iene kier onder zen okselen en lodj dat 'n hem de pit goot indaven mor trekt hem verom. «Zied het na, benk, ooi 'k ah naa ni g'had ge ladj er in hein?» «Oh gie begotse mèrtekoe! Azoei ne mensj doeng verschieten!» «Zeg, goo men der insj in?» «Jaomen. Mor wille men iest nog ne kameroot of twie gon holen? En ne haomer en nen bietel meibrin- gen? Ge kendj ni weiten...» «'t Akkoerd' Wa zelle wajjer de ge- VOORWOORD: Zoowel ais vele andere steden, heeft Aalst ook hare geschiedenis. Het is hier mijne bedoeling niet deze geschiedenis bekend te maken, neen - niemand heeft het beter gedaan of zal het ooit beter doen dan onze welbekenden en sympathieken stadsgenoot M. Petrus Van Nuffel. Er zou geen enkel Aalstenaar mogen zijn die de zo hoog geprezen werken van dezen schrijver nog niet gelezen heeft Tracht allen ze U aan te schaffen en leest ze aandachtig, gij zult er veel bij leren en aangename stonden slijten, want, het Aalstersch karakter komt er «lozzendeir». Wat ik u ga vertellen is eene echte Aalstersche gebeurtenis, eene zwans, die velen van ons hebben bijgewoond. De naam van M. Petrus komt er dikwijls in te voorschijn... maar ik durf hopen dat hij het mij niet euvel zal duiden moest de zwans soms wat grof zijn. Een Aalstenaar is een zwanser, een «voorteflikker» en zoo lang er Aalstenaars zullen bestaan zal er gezwanst en zullen er «voorten geflikt» worden. Aalst bestaat reeds sedert de jaren 411 of 489 dus, meer dan 1500 jaar... dus, meer dan 1500 jaar wordt er gezwanst in Aalst., en ik zal dan ook maar voortgaan met zwanzen en U dat schoon «histoereken» vertellen. Ik ben geen romanschrijver, maar ik zal mijn best doen om zoo goed mogelijk de bijgewoonde scenen te beschrijven. ELLEBEE - O/s'/C - 't Was in 't joor 1926. Olsjt kreig de woterloydink en, ver den honderddoezjeste kier wirten aal de stroten oepegebroeken en in transjeis herschaopen. Da was toensj oeik het geval on d' Hatemert en den onderoorsche gank die, volhes 't zeggen van de mensjen 't aad kloeister van de Steirhieren meh d'Abdoy van Affel- gem (Affligem) verbindtj, was oeik op sommegste plosjen bloeitgeleid en pertelier rechtoeverden Hoylege Jowannes. jk -c/rn f/oy/ef?n Joi^4.n0ei - (Nota: da stambeldj stond in den toyd op 't ander ployn van d'Hate- mert. teigen de Pontstroot, meh zeh gezicht nor 't stroot en meh zenne riage nor de kosjers). Menier Peiteris hooi van 't stads- bestier de toelotink bekommen en profiteirden van d" okkozje ver den onderoorsche gank doeng op te kooisen ver beiter kennen opzoe kingen te doeng en mier ophelde ringen te bekommen oongonjen 't leven van de Steirhieren. 't Kloeister van de Steirhieren es gesticht deir Margaretha, Grao- vinne van Vlonjeren in 't joor 1258 op de Kat, teigen de vestingen (rampaars) van 't stad. Van door es 't oevergebrocht nor de Pontstroot in 't joor 1428. - 't Er es ne groeite pit oepegeloten rechtoever de deir van Chaleken de Fi, zoleger ge dachtenis en, ba middel van eh kért lirken kost' a in 't gat lote royzen. Veil krejeizemosterdpotten stonten dor alle doagen tot loot in den nacht rond da gat te gaopen. mor 't er mocht er nimmani in II Jef, ne maan ooit de gebieren es nog al noyg krejeis van natier en hooi al dikkes geprobeird van der binnen te slibberen, mor 't mislik ten hem attoyd. Op ne zeikere kier was 't er hè toch ingerokt zonder dat den agent postfiks gespannen hooi. Rap zen elletrikken lampken veir den dag en, attoyd looidop tei gen zèn oygen zichzelven preive lend, was 'n op zoek «Lodj ons na ne kier goed rond- zing; alles ne kier grondig onder zoeken. 'k En zal bogooi gin inkel plosjken oevergoon en, as ek iet vin... roef in de moelje en 't scheil op! Eihn? Was es dadde? Jaanverdoere, do- veir wil ek mèn knienen nog lensj vooil maoken! Ge zodj zeggen dat 't ne voetstap es. Joot! 't Es ienen! Zoelen meh pinnen! Dat 'n kaan toch van de Steirhieren ni zèn? Zo der hier al imand veire moy in ge weist hemmen? Booiten menier Peiteris 'n hem ek nimani gezing. En tèn nog. Lodj ons insj peizen. de Steirhieren moete schoenen ge- dreigen hemmen gelèk as de Po- joymen van de Steirhieren ne kier bloeit leggen. Want volges de Mo- niteur van Olsjt (nvdr. De Volks stem) moeg het gralèk zèn, de schatten dat er hier in liqqen Kom!» Sedde, 'n madam van dor recht oever, hooi die twie knols dor zing stoon perrewetten maoken. Ze kwamp af ver insj te zing en vroeg: «Awei, benken, teifd er ni ingoon hè?» Koksken: Wee jaomen madam. Mor wajjer goon om oolam en om ranfoor En dat den draok meh zèn zeive loppen hem mor op 'n past zee. Want ha zo 't er kenne vér doeng! Sedde: Allei zee, 'k ben insj krejeis! Onze twie kwasten trokken op. Babbeken kwamp Sedde 'n betjen kompanie haven en ze woren sebiet oever dennen draok meh zèn zeive koppen on 't komeiren. Den agent Postfiks komt oeik insj zing en se biet werd er gezwanst en qemi- cheld. IV Ne Voejazjeir, nen brisseleer meh eh valiesken in zén hand, komt oeik insj nor de pit zing en vraogt on Sedde: «Madammeken, is da misschiens hiej dène onderoerse gènk woeda aal de gazette vol va stoen?» Sedde: Joot menier. Denne gank es va zeh leven nog gegraoven deir de Steirhieren omtrentj de joren viertinghonderd en lipt lanst onder den Denjer nor 't kloeister Affel- gem, azu apeprei droy ieren van hiertet. Denne gank es op verschil- lege plosjen ingevallen en naa zén ze beizeg meh hem verom goed te bringen. 't er hemmen hier gisteren nog van die hieren in geweist. Ars- jologen zegge ze, ge wetj wel hein? Gelèk de die die 't graf van Troetan- kamen ontdekt hemmen. Ge wetj wel hein? En z' hemmen de vondst gedoon zee maan! «Hemme z' iet gevonne, madame ken?» «'k Geloeif a moeje goy zeggen! Ze woren nog in honderd stappe veir of 't er tooimelt dor ienen oever ne groeiten stienen tobben. Grodj insj wa dat er in zat? «Opgelêde snSbune?» «Opgelêde snabune zeikes? Giel smoel es en opgelede snabunn! moedj «ni lachen joon! Ne ghiel tobben echte voskes, gaadstiksk en gaadstikken. Z'hemme ze m gedoon. Ah, ge lacht, en 't en domei ni alles zee. 't er was ne g; ba heer die attèd meh nen haomzo op de mieren kloptegen. In ie|SJ kier hoeire ze dat 't hol klinkjt, cle kappen ienegte stienen los en r kommen terecht in 'n groeite zj f;i meh ne- witte meibele vloer, w meibele kolommen, afein, groeit en alles in de witte meibel, Hem er in geweist van den nacht Er- Komt zjust onder menne kelji doo zi! 't es azu pesies nen tem^: gelèk as g'in de cinema ziet. den toyd van de Romansche ningen. Brusseleer: Alleie zenne da ghiel krejeus zaan! 'k Zo dad iesj wille zien Sedde: Jommer zi, binnen ienej daogen es 't opgekooist, 't si goot dad eksplaoteiren en toei mag allemaal er in vér 'n frangsken Brusseleer: Tiens, tiens, dad es> gedacht, aan ataandaan, 'k kan na toch al va mei proete 'k Zal bekke reklam moeke zenne! A madamme, mesjeu l'azjaan, a vc De voejazjeir es piep. Babbeken den agent schieten in ne lach da schokken Babbeken: Mor Sedde kindj tot woor holdj het toch allemol ooi Dennen tobben gaadstikken romansche zool onder anne keljei Hemme 'k ik meh dor 'n scheit lachen, jaan maan! Sedde: Mor schaop, 't es nen Brisseleer en die kee van alles opsolferen! Agent: 't Es geloyk, awei nie. 'k tel kaan der ni van oever! Mèn kaokt doeng der zjier van! 'tEsgodomi 'n toefe voorl zee! Vervolg volgende wet, m ids ft Tijvo B74 Zaterdagavond 8 april heeft te 20 uur in het Hof ten Dale te Mere een muzikale avond plaats. Inrichters de v.z.w. Vlaams Centrum Mere. De avond zal bestaan uit een instrumentaal en een vokaal gedeelte. Uitvoerders zijn leerlingen van de Kon- servatoria van Brussel en Gent en de klas samenzang van de stedelijke muziekakademle van Aalst, onder leiding van de heer Herman Slagmulder. Het programma ziet er als volgt uit: Instrumentaal gedeelte: SINFONIA in F: Adagio, Presto: G. Pergolesi (1710- 1736) PIECE: A. Gailhard (1885) SARABANDE (uit de 1e suite voor cello-solo): J.S. Bach (1685-1750) BOURREE (uit de 3e suite voor cello-solo) ABEGG-VARIATIES voor piano: R. Schumann (1810- 1856) «DE OLIFANT» (uit Car naval des Animaux): C. Saint- Saëns (1835-1921) GAVOTTE: Lorenzitti (1740) Vokaal gedeelte: Die Himmel erzahlen die Ehre Gottes: Heinrich Schütz. Bist Du bei mir: J.S. Bach. Gloria (uit de 12e mis): W.A. Mozart. Zes duetten: F. Mendelssohn-Bartoldy Abscheidslied der Zugvo- gel Gruss Wie kann Ich froh und liT Zl tig sein lel Herbstlied in 1 Ich wollt' meine Liebe iet gösse sich leer Abendlied hde Das Veilchen: W.A. Mozafeg Er der Herrlichstevon Alleen R. Schumann. Solveigslied: E. Grieg. jedii Drie liederen: Eric Satie.jen» Elégie, Les Anges, Chansorun t La Diva de l'empire: Eic„ Satie. Fn Zoals u merkt, beste lezer, tJens rijke aantrekkelijke kompositi)ls J en een grote verscheidenhean in het programma. De toies gangsprijs voor deze manifest tatie bedraagt 75 frank. Jeujjoni en plus-drie-passers kunnqns terecht voor 50 frank. erk lew; nth leb< Eerstdaags start de «Claerhaegse Comedie» weer met haar aktiviteiten die ze, in het kader van het «Jaar van het Dorp», ietwat uitvoeriger heeft opgevat. Tijdens de winterperiode heeft karnavalmiddens. 7)ok de rol- het bestuur inderdaad niet stil gezeten en het pad geëffend voor het welslagen van de to neelvoorstellingen van Streu- veis' Vlasschaard. De regie is dit jaar in handen van Karei De Naeyer, leraar diktie, vroeger verbonden aan het Mechels Miniatuurtheater en gekende figuur in Aalsterse icht el a ipee [rist verdeling is reeds een hele eind gevorderd. De voorstellingen zullen door gaan in augustus op zaterdag 5 te 20 u, zondag 6 te 15 u (gratis voor zieken, gehandikapten en ouden van dagen), op zaterdag 12 te 20 u. zondag 13 te 20 u en maandag 14 te 15u. Reserve- dagen zijn maandag 14, zater dag 19 en zondag 20. Met de herhalingen wordt op april in «Den Ast», Niev< driensweg, gestart. Van 11 tot 27 augustus gal dan in het Kultureel Centru 'ok Affligem een tentoonstellir 'et door onder het tema «In wee vlastijd van Stijn Streuvels» ror< op vrijdag 12 mei wordt Urb ,an< nus Van Anus in de zaal Coi reki stant Van den Broeck ve )jqe wacht. Inkom 100 fr. Jeugdklub Dido te Erpe was de new-wave toen op verleden zondag, in een eivolle zaal en met als tegenspelers drie aroeoen die de ene al wat beter dan de andere de sfeer kwamen verhitten Dat waren dan eerst de Misters (zie foto) die pas op "t einde van hun speelbeurt en mede dank zij een aanmanende vloek enkelingen aan de dans zetten. Steengoeie groep vonden we die Tjens en Couter waren zoals gewoonlijk beneden alle peil. Zondag was de ruige zang nog banaler toen bleek dat het duo er met de twee elektrische gitaren alleen voorstond en de drummer om een of andere reden niet van de partij was. -Who cares?» zal Tjens-Couter wel als repliek hebben. T.U.S.H. dfo de avond afrondde met een bloemlezing uit de elpee «We're just boys» was daarentegen verrassend goed en leek Live nogal wat sterker dan op plaat. Tot vreugde van de pogo-dansers overigens... (RDW-EL) nel )ver )og iloi tapi Vrot laai half lege dezi le bod peil IV e i sch dan letjt bee of e in c klei wer ze die hur len Aar de wei de ene mo will lijk Iwe spc pla

De Voorpost | 1978 | | pagina 16