HET ALFONS VAN DE MAELEPAD IN HET VOETSPOOR VAN DE WERKMANDICHTER 1941 de huiderede bij hel graf van Alfons Van De Maele (SJ) zondag 9 april ek. zal na de plechtige openstelling van «het jaar van het Dorp» in de 'ij Iszaal van het oud-gemeentehuis te Erembodegem het Alfons Van de Maelepad jt deel ingewandeld worden om 15 uur. )s< k toen nog jonge Van Overstraeten hield de openstelling van Jaar van het Dorp» te gtembodegem begeven wij is om 14.30 uur naar de idszaal van het oud-ge- entehuis. Met de fusie ift dit gebouw een groot iel van zijn vroeger funk- ingeboet. Kunnen wij s nog inbeelden hoe het /gi vroeger allemaal aan toe ing in zo'n gemeentehuis? "ijvoorbeeld op 22 januari p74, toen de jonge Frans bn de Maele geboren werd ijl zijn vader waarschijnlijk lel zal gaan aangifte doen jn bij de burgelijke stand. iet lemen hutje van Desi- ter Van de Maele en Ber- inde Arijs moet er op die fleurig uitgezien heb- llgen omwille van de komst Bn die jonge spruit. Het ledicht «Moeders huize- sJen» geeft ons misschien °!jen beeld En schiet de zon haar Jensterkes, Jls alles groeit en bloeit, ^an staan er al de venster- :o£s Fepet bloemen opgetooid», ujjtond 15 uur begeven wij n0ns in de richting van de erk vanwaar het Van de laelepad officieel zal in- ewandeld worden. Na de nthulling van het oriënta- lebord laten wij de kerk chter ons. De kerk die een lelangrijke rol heeft ge- ipeeld in het leven van deze iristelijke werkman-dichter ons Van De Maele. De kerk >ok die op 19 mei 1940 door ir iet oorlogsgeweld van de weede wereldoorlog zou rorden vernield, bi .angs de Termurenlaan rekken wij voorbij het hui- 'e lige klooster, recht naar de ipoorlijn Gent-Brussel toe. Fia een ondergrondse tun- ïel belanden wij aan de iverzijde waar wij nog in oog komen te staan met een aloud bedevaartsoord, het (spelleken Termuren. Vroeger, meer dan nu, is jaar van 4 augustus tot halfoogst een 'begankenis' legen de 'zingelingen». Bij deze gelegenheid verzamel de ook de jeugd van Erem bodegem zich rond het kap pelletje. Met allerlei voor werpen. bierschijfjes, schelpjes, ed. maakten zij dan op de grond een 'kapel letje'. Middenin deze af beelding werd dan een klak of een potje geplaatst waar in de bedevaartgangers een kleine bijdrage mochten werpen ten behoeve van de ze jeugdige kunstenaartjes die er vooral op uit waren hun spaarpot wat aan te wil len. Aangezien de overweg nabij de kapel voor enkele jaren werd afgesloten en er voor de voetgangers die van het ene deel van Erembodegem momenteel naar het andere willen slechts drie moge lijkheden zijn, hetzij de Iwee tunnels onder de spoorlijn, hetzij de brug over de spoorlijn, hebben enkele slimmerikken gedu rende deze dagen iets nieuws ontdekt. Zij gaan laats nemen aan of in de Alfons Van de Maele (SJ) tunnels onder de spoorlijn. Zo moeten niet enkel het grootste deel van de bede vaarders hen voorbij, maar ook een zeer groot deel van de forenzen die dagelijks met de trein naar alle hoe ken van ons gewest trek ken. En of de zaken flore ren! Deze spoorlijn waarover wij het reeds een paar maal ge had hebben heeft in het le ven van Fons Van de Maele eveneens een belangrijke rol gespeeld. De trein was trouwens een van zijn voor naamste vervoermiddelen. Fons Van De Maele heeft veel gereisd, van zijn elfde tot zijn zestigste jaar, elke dag naar 't werk te Aalst of te Brussel. Op meer dan honderd plaatsen in het Vlaamse land heeft hij le zingen gehouden. Zijn ver voermiddel, steeds de trein. Over zo één dagje reizen met de trein willen wij het toch in het bijzonder heb ben. Hiervoor plaatsen wij onze klok terug tot 15 no vember 1905. Op die dag. in de namiddag begaven Fons en Fieneke zich naar het gemeentehuis voor de bur gerlijke trouw. Op 16 no vember trouwden zij voor de kerk tijdens de zesurenmis. Omstreeks 9 uur dan ver trokken zij met achten, hun getuigen, familieleden en een vriend op trouwreis naarAntwerpen. De dieren tuin werd bezocht, de O.L. Vrouwetoren beklommen en daarna ging het naar St-An- neken. Er blies een nijdige wind en Fieneke en Fons' zuster waren bang te ver drinken. Eén ervan zou, zo als men later zegde, die dag het «flerecijn» opgedaan hebben in de arm en er nooit meer vanaf geraakt zijn. Het komfort en de ruimte op de boten was toen niet zoals nu. Tijdens hun pleziervaart moesten ze huideplechtigheid plaats naar aanleiding van de VTB gouwdag. Honderden vrien den van de werkman-dichter verzamelden toen rond het eenvoudige houten kruisje met bovenaan een lino portret van de dichter. De gelegenheidstoespraak werd gehouden door Jozef Van Overstraeten, toen on dervoorzitter van de VTB. Na deze huldeplechtigheid op de begraafplaats, begaf men zich onder de leiding van de heer Hilloné Calle- baut, plaatselijk VTB verte genwoordiger, op weg voor een wandeling doorheen de schilderachtige Dender- landschappen van het dorp. Op weg langs weinig of niet gekende paden. Na de wandeling van 1941 begaf men zich naar het woon- en sterfhuis van Al fons Van de Maele om er de onthulling van een bronzen gedenkplaat bij te wonen. Wanneer wij de Kerkhof- baan volgen, links afslaan in de Molenkouter en dan terug links in de Alfons Van de Maelstraat, bemerken wij links van ons, achter een door een boom ver scholen kapelletje, het huisje van Van de Maele. Op de bronzen gedenkplaat van de hand van de Aalster- se kunstenaar A. Huyle- broeck staat volgende tekst: «Hier leefde en stierf Fons Van de Maele werk man-dichter 1874-1938, 20 september 1939». Over het huisje Van de Mae le dat destijds aan de Hol- leweg lag, nu Fons Van de Maelstraat, nog volgende annekdote. HUIS VAN DE MAELE Desideer Van de Maele en Berlinde Arijs bewoonden een lemen hut naast een knotwilg. Vermits vader van de stiel was, brak hij 't een muurtje na 't ander af en trok zijn huisje op in steen. Men beschikte over een zit kamer van 2 meter hoog, een nevenvertrekje en een slaapkamer, waarin tevens de kelderval en de trap uit kwamen. Daarboven was de meer een stuur in zijn han den. De plaats waar dat zich afspeelde is de huidige Fons Van de Maelestraat. Langsheen deze straat ko men wij in de Keppestraat. Wij kruisen nogmaals de spoorweg via de onder grondse tunnel en nemen langs de andere zijde de stationsstraat, de Dorps straat en de Denderstraat. Links van ons ligt het oud gemeentehuis waar alles deze namiddag begon en daarachter het politiekom- missariaat. Via de nieuwe Denderbrug kruisen wij de Dender. Vanop de brug krij gen wij links een blik op de achterzijde van de prachtige pastorijtuin. Rechts kron kelt de Dender zich door heen een nog vrij ongerept landschap. Voorbij de brug draaien wij links af in de Gerstenstraat. Op het einde Het geboortehuis van Fons Van De Maele (SJ) aan dek blijven staan, want binnen was alles volzet. Fieneke zelf kon 's ande- rendaag niet meer spreken, zo hees was ze. Na de bootreis, die de eet lust aangescherpt had trok men naar een eethuisje waar er gretig gesmuld werd van de voorgeschotel de mosselen en paling. Over Brussel, waar men nog familieleden bezocht be landden de speelreizigers terug in Erembodegem. Op dat ogenblik wees de klok ongeveer middernacht. En 's morgens te 5.30 uur moest Fons al het bed uit, naar 't werk. «Ware 't nog eens te herbeginnen, wij zouden het toch zo niet meer doen!» verklaarde hij later. En wij wandelaars, wij verlaten de spoorlijn en be geven ons op weg in de Kerkhofbaan. Rechts van ons zien wij het ondertus sen gemodernizeerde Kerk hof van Erembodegem. Op dit kerkhof had op 28 sep tember 1941 een grootse De voorbijrazende wagens plaatsen ons terug in onze tijd. Wij kruisen de Brussel- baan en stappen de kluis- dreef in. Na op het einde rechtsaf geslagen te zijn ko men wij na enkele kronke lingen aan het Hof Somer- gem. Via de Hof Somer- gemstraat belanden wij in de Groenstraat. Wij blijven deze Groenstraat volgen tot dat wij links van ons het straatnaambordje «Hage- veld» zien. Hier slaan wij links af om in een moderne woonwijk terecht te komen met weinig verkeer, behalve plaatselijk dan, en gelegen in een beboste omgeving. Via een voetgangerspad be geven wij ons naar de Stijn Streuvelslaan om daarna links af te slaan in de Bertha De Dekenstraat. Op het einde van deze straat moeten wij nogmaals de Brusselbaan kruisen om via Een beeld van de in 1940 verwoeste parochiekerk te Erembodegem (SJ) de Kromme Elleboogstraat, De Leuvenstraat te kruisen en via de Boomhofstraat af te dalen naar de boorden van de Dender. Wanneer je nog wat tijd over hebt kun je links een deel van de trekweg volgen en aldus uitkomen achter het heuvelachtig gebied waar de St-Amandskapel staat en dat in de volks mond wel eens «Klein Zwitserland» wordt ge noemd. Dit buitenbeentje raden wij u wel aan, maar staat niet op het officiële programma. Volgens het plan moeten wij ons nu naar rechts begeven langsheen de doodlopende, pas aan gelegde weg die naar de nog in opbouw zijnde Erem- bodegemse Sportschuur moet leiden. Door de Leu- vestraat af te' dalen komen we op de Hogeweg waar we terug de Denderbrug moe ten oversteken om bij ons vertrekpunt te belanden. En zo zijn wij aan het einde van het 8 km lange Van De Maelepad. Een pad dat de oude dorpskern, waar Fons zijn leven doorbracht,, be licht, maar ook aandacht schenkt aan de natuur waar in de kleine Fons als scha vuit onder de schavuiten met zijn kameraden door de bossen hotste om vogel nesten te roven. Hij was een bedreven klimmer en klou- terde met alle gemak tot in de hoogste boomkruinen. Dat mogen wij althans ver moeden uit volgend ge dicht 't Is lang't is lang geleden Dat ik als kleine jongen Klom langs hun ruwen stam Zo lenig en gezwind En in hun hoogsten top Ofschoon hun takken hon- gen Ver over 't water mij Liet wiegen door den wind! uok het water, meer be paald de Dender speelde in zijn jeugdjaren een belang rijke rol. Gedurende de war me zomerdagen kon men hem met geen paard weg trekken van het water. Deze pret kostte hem vanwege moeder soms twee dikke rammelingen daags. Op zekere dag zwommen zij weer over «de vaart», zoals men de Dender te Erembo degem noemde. Doch bij het terugzwemmen had Fons het zo lastig dat hij slechts met de grootste moeite aan de kant geraak te. Hij had de les begrepen Hij waagde het zich nooit meer de rivier over te ste ken. Alfons Van de Maele over leed op vierenzestigjarige leeftijd. PAD Niettegenstaande dit pad niet nieuw te noemen is, de idee is reeds van vroeger, en een gedeelte van het pad bestond reeds in 1941, is het toch een lovenswaardig initiatief van de werkgroep JaarVan het Dorp in samen werking met de VAB-VTB om dit vergeten pad terug op te rakelen en in een nieuw kleedje te steken. We raden de wandelaars dan ook aan dit pad eens te vol gen en aldus een stukje, voor sommigen misschien een onbekend stukje, Erem bodegem te verkennen. Jan Strickx zolder onder een stro-, later een pannendak. Verder was er ook nog een stalletje. Spotters bestempelden de ze stulp wel eens als «de wolkenkrabber van de Hol- leweg». Rond dit huisje speelde zich het leven van Fons Van de Maele af. Hier kende hij gelukkig en minder geluk kige uren. Het echtpaar Van de Maele kreeg acht kinde ren. Drie onder hen werden niet groot. Fons was een toerist. Hij spaarde zijn benen niet, voelde niets voor een mo torfiets, bolde eens graag met een automobiel, maar hield het toch bij het spoor. Als prettige annekdote, het volgende. Toen hij ongeveer vijftig jaar was zou zijn oudste zoon hem leren fiet sen. Hij begon reeds alleen te rijden, maar toen hij ge waar werd dat men hem had losgelaten duikelde hij in een netelgracht. Hij besloot «Nu is 't ge daan!» en hij nam nooit van deze baan, voor de par king van S.K.Erembode gem, zien wij het Gersten hof. Enkele tientallen meter verder duikelen wij in een van de groene longen van Groot-Aalst, deGerstjens. NATUURGEBIED Links van ons licht een prachtige plas. Vanaf de boorden van deze natuurlij ke vijver zijn er bij klaar weer prachtige foto's te ne men met de kerk van Erem bodegem op de achter grond. Rechts van ons leidt een prachtige dreef naar een landelijke woning. Wij vol gen echter de dreef recht voor ons. Hier kan men nog rustig genieten van een stukje landelijke natuur. Te gen de bomen gespijkerde bordjes herinneren er milieu-on-bewuste mensen aan dat men dit stukje na tuur in ere wil houden. Deze rust wordt plots onderbro ken op het ogenblik dat wij op de Brusselbaan komen. STILLE WENKEN AAN WANDELLIEFHEBBERS UIT EREMBODEGEM... Wandel zondag aanstaande eens rustig mee, samen met andere vrienden en kennissen, langs het 8 km lange Alfons Van de Maele-pad in Erembodegem! De deelneming is kosteloos. We vertrekken te 15 uur op het dorpsplein, 't Wordt een mooie lentewandeling in eigen leefmilieu...'t Is ook een unieke gelegenheid om op een aangename wijze mee te doen aan de foto-, dia- en filmwedstrijd «Met open Kijkers door Erembodegem». Vergeet daarom je foto- of filmtoe stel niet! Observeer je eigen omgeving en maak enkele mooie foto's, dia's of films, individueel of in groepsverband! Voor deelname aan de wedstrijd kan je steeds terecht op volgende adressen: Etienne De Bruyn, Verbin dingsstraat 16, Erembodegem Annie De Smet, Wilgstraat 25A Erembodegem Luciaan D'Hondt, Ninovesteenweg 175, Erembode- gemWilly Guns. Bertha De Dekenlaan 5, Erembodegem Theophiel Gijsels, Churchillsteenweg 47, Erembo- degem-Terj. Danny De Dier, Ninovestraat, 1A, Erembodegem-Ter- joden Alfons Geerts, Berkenlaan, 22, Erembodegem-Terjo- den. Je eigen foto's, dia's of films komen dan in aanmer king voor de selektie. prijsuitreiking en tentoonstel ling op 16, 17, 18 juni 1978 in de meisjesschool, Geraardsbergse steenweg. 75, Erembodegem-Terjo- den of voor de finale van de wedstrijd op 16 en 17 december 1978 in de Raadszaal van het oud-gemeen tehuis, Erembodegem-Centrum. Doe mee aan deze initiatieven, geprogrammeerd door de werkgroep «Jaar van het Dorp» van Erembode gem!

De Voorpost | 1978 | | pagina 17