PEDILUX 25 JAAR ORIENTATIEJAAR IN HET VTI IET DEFINITIEF ONTWERP VAN NIEUW STEDELIJK ZIEKENHUIS IS KLAAR LEBBEKE HEEFT NU OOK SPORTRAAD VERGANE KULTUREN IN GALERIJ ELIAS «PROSKEN» HUYLENBROEK TEN GRAVE GEDRAGEN EEN DOODSPRENTJE BIJ DE ANDERE MAATSCHAPPELIJK ASSISTENT(E) KERKSTRAAT 18, AALST De Voorpost - 7-4-1978 - 29 AC.M.W.-nieuws pnderdag 30 maart werden 3 definitieve uitvoeringsplan- In en de lastenboeken van it nieuw te bouwen zieken- liis door de raad van het I.C.M.W. voorgelegd aan alle Tensten die betrokken zijn bij e uitvoering van het projekt. aanwezigheid van afge- bardigden van het Ministerie jan Volksgezondheid, afge- ardigden van de Technische ienst van de Provincie, Sche len Monsieur, Hooghuys en els, raadsleden en kader- lersoneel van het O.C.M.W., prstrekten de architecten van «Gemeentedienst», belast ït het maken van het ont- erp, alle nodige uitleg. Pri lank zij een gedurende maan- en gevoerde politiek van oördinatie tussen en overleg 1 iet de verschillende Over- leidsdiensten, bleek vlug dat s 31 Ie definitieve goedkeuring van m et bundel nog slechts een m jrmaliteit zal zijn. 2 oen juist één jaar geleden de ,e'w aad van het O.C.M.W. Aalst 3 v rerd samengesteld, beschikte nen slechts over een vooront- cr rerp dat dan nog diende aan- jepast te worden om rekening e houden met een reeks op- 01 nerkingen van het Ministerie n ran Volksgezondheid. )oor het opstellen van een "e< cherpe planning en de voort- m lurende controle op het volgen ran deze planning, kon het D.C.M.W. sinds half maart be- r schikken over het volledige st »uwdossier. 'U®J De volgende stap, de aanbe- zu"steding van de ruwbouw, be- v loort nu tot de mogelijkheden 31 op korte termijn Zowel van de e tijde van het Ministerie als van eiJ (Je zijde van de Provincie ont- p ving het O.C.M.W. vaste belof- j len voor het vlug verstrekken van de nodige goedkeuringen n en toelatingen. Indien hetzelfde J werkritme kan worden behou- 01 den, dan zal begin 1979 de aanbesteding kunnen door- V( gaan en zal ten laatste begin lsc 980 de eerste steen van het 4X1 nieuwe ziekenhuis in de Siese- an gemkouter worden gelegd. -^Wie de bouwplannen heeft ge- izien zal er nu reeds van over- (tuigd zijn dat de bouwwerken verschillende jaren zullen du- 'ren; een bouw- en afwerkings periode van vier jaar zal wel een volstrekt minimum zijn. Alle maatregelen worden dan ook door het O.C.M.W. geno men om de infrastruktuur van het huidige ziekenhuis aan te passen aan de eisen gesteld voor een moderne verzorging en dienstverlening. Wie de laatste maanden het ziekenhuis heeft bezocht zal hebben kunnen vaststellen dat er druk wordt gebouwd, ver bouwd, verfraaid en opge knapt Met eigen personeel wordt een afdeling voor intensieve zorgen gebouwd. De ruwbouw komt midden april klaar, de speciale apparatuur is reeds ter beschikking. De Sociale Dienst, die nu voor gans Groot-Aalst verzorgings- en bijstandsop drachten heeft, is noodzakelijk toe aan een belangrijke perso neelsuitbreiding. Nieuwe bu reaugebouwen moeten worden opgericht. De werken worden uitgevoerd in samenwerking met het Herscholingscentrum van de Rijksdienst voor Ar beidsvoorziening. Einde 1978 zal het nieuwe bureaugebouw in gebruik kunnen worden ge nomen. Waar vroeger de operatie zaal was werd een speciaal aangepaste ruimte voor ont waking na heelkundige bewer king ingericht. De nieuwe ont- wakingsruimte vervolledigt het nieuwe operatiekwartier. De volledige in zeer slechte staat verkerende be vloering van het verzorgings gebouw zijde Hertshage, wordt voor het ogenblik vervangen door een nieuwe aangepaste bevloering in kunststof. Een Aalsters gespecialiseerd be drijf is met dit werk belast dat niet zo eenvoudig is gezien de verzorgingseenheid ook gedu rende de uitvoering van de werken in gebruik dient te blij ven. Volgens de mogelijkheden wordt in het ziekenhhis zaal na zaal geverfd en opgeknapt, waarbij de verouderde elektri sche installaties geleidelijk worden vervangen. Al het mogelijke wordt ge daan om binnen afzienbare tijd te kunnen aanvangen met de heropbouw van het afgebrande kloosterpand. Na vele besprekingen met de kloostergemeenschap, met geneesheren verbonden aan het O.C.M.W., met Stad en Provincie, kwam men tot 'n globaal akkoord en werd het programma samengesteld be- Derde in de rij der adviesraden die in het nieuwe Lebbeke, de inwoners ruimere inspraak moeten bieden de ge meente mag zich reeds verheugen over het bestaan van een verkeers- en een bibliotheekkommissie is de sportraad. Tijdens de jongste raadszitting viel niet alleen de beslis sing de gemeentelijke sportraad te erkennen, maar werden bovendien het huishoudelijk reglement en de statuten goedgekeurd. Ook de vertegenwoordiging van de politiek partijen in de raad van bestuur werd vastgelegd. En omdat men toch de sportieve toer was opgegaan, werden meteen de herziene prijzen voor het gebruik van het sportkompleks en van de gemeentelijke speelpleinen en turnzalen te Dendermonde, Wieze en Lebbeke bepaald. Over al deze agendapunten verschafte schepen van de sport Germain De Ridder, de nodige uitleg. GEMEENTELIJKE SPORTRAAD De procedure tot het oprich ten van een gemeentelijke sportraad werd ingezet tij dens de raadszitting van 28 februari j.l. toen de raads leden de principiële beslis sing namen een sportraad in het leven te roepen. Aan alle kompetitie- en rekreatiesportklubs, aan al le scholen, aan enkele so- cio-kulturele verenigingen en aan de verschillende po litieke frakties werd een uit nodiging verstuurd voor het bijwonen van een informa tievergadering op 6 maart. Tijdens deze info-vergade- ring werden inschrijvings formulieren rondgedeeld en voor zover mogelijk door de aanwezigen ingevuld. Bo vendien werd een werk groep samengesteld, ge vormd door zeventien vrij willigers. Deze werkgroep kiende dan op 8 maart, in de vergader zaal van het sportkompleks, de statuten en het huis houdelijk reglement uit, overigens naar een model van het Bloso. Een dag wer den de uitgewerkte statuten en het huishoudelijk regle ment aan alle voornoemde verenigingen gestuurd. Suggesties of verbeteringen konden worden overge maakt tot uiterlijk 15 maart. Op donderdag 16 maart werd dan de stichtingsver gadering van de sportraad georganiseerd, tijdens de welke een voorzitter en een bestuur werd verkozen en de statuten en het huishou delijk reglement werden goedgekeurd. Tot voorzitter werd Oktaaf Van den Broeck verkozen, de leden zijn Jan De Dbcker (handbal), Rudy Ghysels (handbal), Gustaaf Huyghens (voetbal), Denise Brandt (minder-valieden), André Macharis (atletiek); Pierre Floryn (BGJG), Rik Moortgat (rekreatiespor- ten), Herman De Meester (kaatsen), Miel Van Biesen (minivoetbal), en Jean Van Struythem (gekoöpteerd als gangmaker). Tot de gemeentelijke sport raad traden totnogtoe vol gende sportverenigingen toe: de omni-sportklubs Beeckman en Callebaut, de biljartklubs Centrum, Ons Huis en Inter Nos, de judo- klubs Kodokan en Kohoro- kwai, karateklub Ippn, de mini-voetbalklubs Edel weiss, DSD, de handbal- klubs Avanti, Femina, Bra- bo en Ajax, de kaatsklub XV Denderbelle, Wieze Sportief en Bab, de tennisklubs Veerle, Helios en Vigor, de volleybalklub Moderna, de badmintonklubs Lab en Ba- tenda, mindervalieden Dy namica, KBGB, Atletiek- klub AC Lebbeke, de Turn kring, de tafeltennisklub Op zaterdag 29 april, begin van een lang week-end, houdt het Aalsters Vrij Technisch Instituut de jaarlijkse Info-Dag die nu meer bepaald in het teken staat van «25 jaar oriëntatiejaar» Naast de specifieke handvaardigheidsoefeningen wordt in dit oriëntatiejaar ook veel zorg besteed aan de algemene ontwik keling en de estetische vormgeving. Ook buitenschoolse aktiviteiten van de leerlingen als bvb de kunstgroep Alkuone worden eveneens in de kijker geplaatst. Van 9 tot 12 en van 14 tot 18 uur kan U er kennis maken met de ganse school in volle aktiviteit. Een enige gelegenheid dus om studie- en werkmilieu van een modern technisch instituut van :htbij te leren kennen. Het irsoneel staat trouwens vol- 'dig ten dienste van de bezoe kers om informatie te geven omtrent de talrijke studiemoge- ijkheden vanaf de lagere be- mepsschool tot en met de ho gere technische school. Vroeger geen oriëntatie! ijOndervinding is de beste leer school» gold steeds als lei draad voor ambachtelijke be roepen, De opleiding van de Smbachtsman uit de tijd van de gilden scheen einde 19e eeuw nog niet zo fel veranderd. Be roepen gingen over van vader op zoon en van oriëntering was geen sprake. De industriële revolutie stelde hoge eisen. De eerste selektie «Ontstond in de aanwervingsbu- jeaus. Sommige lagere scho len hielden hiermede rekening en reeds vóór wereldoorlog I nchtte de pedagoog Dr. De- croly 'n (franstalig) beroeps- oriënteringsbureau op. Kak- scholen, leerwerkschoien, am bachtsscholen met dag- en avond- en zondagsonderwijs kregen na invoering van de leerplicht sukses, vooral dan in Wallonië. In Vlaanderen ken den ook de vierdegraadsklas- sen een bloei want technisch onderwijs startte er pas op 14 jaar. In de vakscholen werden zowel van leerkrachten als van ouders zware offers gevraagd. Lage lonen in de industrie zorgden daarbij voor een voor de vakscholen negatieve pré- selektie naar de beroepen met «kol en manchet». Van oriënte ring was aldus geen sprake». Technisch onderwijs ont dekt! Na wereldoorlog II werd het technisch onderwijs pas ont dekt nadat land- en tuinbouw- onderwijs onder Nationale Opvoeding ressorteerden. Centraal werd aangestuurd op een herstrukturering van het 'technisch naast het algemeen vormend onderwijs op de leer tijd van 12 jaar zodat een verbe ten strijd met de vierdegraads- klassen ontstond. Na invoering in het rijksonderwijs van een pré-technische afdeling na de derde graad werd overgescha keld naar de zesjarige techni sche school. Ook in het tech nisch onderwijs houdt men re kening met nieuwe pedagogi sche inzichten als aanpassing aan de leerling, aan zijn be langstelling, aan zijn geaard heid, aan zijn lichamelijke en intellektuele mogelijkheden en begrenzingen. Het Oriëntatiejaar De leerlingen maken nu zo grondig mogelijk kennis met de eigen disciplines van de beroe pen en stilaan leidt nu meer gemotiveerde keuze naar een uiteindelijke specialiteit. In 1952-53 werd ook te Aalst met dergelijk oriëntatiejaar gestart en twee van de eerste leerlin gen werden later technisch in genieur. Handenarbeid en lo gisch denken, handvaardig heid en algemene ontwikkeling werden harmonisch in dit jaar verenigd. Sindsdien liep veel (vuil) water door de Dender. De beginklas werd vertienvoudigd (tot 300 leerlingen); er kwamen eigen paviljoenen; de begeleiding kreeg de steun van het PMS- centrum; het programma werd volgens de opgedane ervarin gen aangepast; beroepsorga nisaties werkten mee Dit zilveren jubileum wordt ge vierd door een veelzijdige pre sentatie van een brede waaier aktiviteiten. Op 24 juni volgt dan een feestelijke bekroning van het jubeljaar met Eucharis tieviering in openlucht en een artistieke evokatie van verle den, heden en toekomst van het oriëntatiejaar met een da verende happening met toneel, muziek, sport en spel waarvan de leerlingen het leeuwenaan deel op zich nemen. LH Casino, de wielertoerisme- klubs Scotch-lnn, de Snelle Draaiers en het Vliegend Wiel, wipmaatschappij H. Kruis. SK Lebbeke, SK Lebbeke-jeugd, FC Wieze, VC Joso, RC Lebbeke, FC Sparta Royen, Atletico, FC Atoom, F.C.Lambrechts, Desatex, SV Vieux Temps, VDB Moderna. SK 't Mole- ken, SV Heizijde en VK 't Vat. Ook volgende onderwijsin stellingen traden toe: H. Maagdkollege, Instituut O.L.Vrouw, Vrije Lagere Jongensschool, Vrije Lage re Meisjesschool, St.-Jo zefinstituut, St-Christiana- instituut, Vrije gemengde basisschool, Vrije lagere school denderbelle, Vrije gemengde school Wieze, Gemeentelijke Lagere scho len en de Rijksmidden- en Rijksbasisschool. Wat socio-kulturele vereni gingen betreft traden vol gende groeperingen toe: BGJG. KAV Lebbeke Cen trum; PVV Vrouwen cen trum, KLJ, 't Toreken, 71 Volt, Eekhoorn, Jeugdklub Vigor. Tijdens de voorbije ge meenteraadszitting werden hier nog de afgevaardigden van de verschillende poli tieke frakties aan toege voegd. Het zijn de hh. Arthur Tas (PVV), Eric Buy- taert (CVP, Jan Van Keer (BSP), Cyriel Maesschalck (LWD), Evarist Moonen (VU) en Alfons De Saedeleir (GB). Deze afgevaardigden beschikken echter over geen stemrecht. Door hun funktie of via koöptatie wer den ook de schepen van de sport Germain De Ridder, de leden van de Hoger Raad André Macharis en Arthur De Boeck, Oktaaf Van den B Broeck van het Olympisch Komitee, de direkteur van het sportkompleks Desiré De Backer en sportfunktio- naris Alfons Abbeloos in de sportraad opgenomen. De schepen van de sport maakte tijdens de voorbije raadszitting overigens dui delijk dat deze lijst van ver enigingen niet volledig is; andere verenigingen die interesse vertonen kunnen achteraf nog opgenomen worden. Dat zal overigens al gebeu ren tijdens de eerste verga dering van de sportraad op 3 april e.k. samenkomst tij dens dewelke ook de ver schillende funkties (onder voorzitter, sekretaris enz.) zullen verdeeld worden en ook de raad van bestuur zal gevormd worden. In deze raad van bestuur zullen naast tien afgevaardigden van de sportraad, ook tien vertegenwoordigers van de politieke partijen zetelen. Deze politieke afvaardiging werd tijdens de voorbije raadszitting als volgt vast gelegd: PVV 3, CVP 3, BSP 1VU 1LWD 1 en GB 1 Schepen van de sport De Ridder verklaarde .in- dit ver band dat de raad van be stuur medezeggingschap heeft in het beheer van het sportkompleks terwijl de sportraad zelf enkel advies recht bezit. NIEUWE TARIEVEN Bij de vastlegging van de nieuwe huurprijzen voor de gemeentelijke sporthal en de buitenterreinen, aldus schepen De Ridder, zijn we vertrokken van het principe de prijzen voor de Lebbeke- naars zelf niet op te drijven, maar de buiten-gemeente naren dieper in hun porte monnee te laten tasten. De schepen maakte ook be kend dat de belangstelling voor de gemeentelijke sportakkomodatie erg hoog ligt. De vraag is groter dan het aanbod, zei hij. Ook voor wat de gemeente lijke turnzalen van Lebbeke- centrum en Wieze, het ge meentelijk speel- en sport terrein te Denderbelle en de gemeentelijke speelplaat sen van Wieze en Dender belle betreft, werden nu ta rieven ingevoerd. Alle jeugdgroeperingen genie ten er echter vrijstelling en het gebruik van deze terrei nen zal geregeld worden in een nog vast te leggen reglement. De betrokken verenigingen zullen hier omtrent gekontakteerd worden, besloot schepen De Ridder. Pierre Van Rossem Van 9 april tot 15 mei heeft er in de Galerij Elias, Rooienstraat 78 te Wieze, een tentoonstelling plaats gewijd aan «Vergane Kuituren». Biezondere aandacht wordt besteed aan de Hampatong-beelden van de Dajak uit Borneo. De Dajak in Borneo, een reu- bruiksvoorwerpen, muziekin- sachtig eiland dat deel uitmaakt strumenten, snijwerk aan ge bouwen en vrijstaande skulptu- ren. Het voornaamste materi aal is hout (voornamelijk ijzer hout). Verder ook been, ivoor, aardewerk en steen. Slechts uitzonderlijk wordt er brons aangewend. Hampatongs, waaraan de ten toonstelling meer in het bie- zonder is gewijd, hadden ver schillende funkties. Toch had den zij steeds iets te maken met de geesten, waarmee de ideeënwereld van de Dajak meer dan bevolkt is. Hampa tongs werden gebruikt bij de dodenkultus, ziektebestrijdinge n bescherming tegen boze nin- vloeden. In het algemeen do mein van het «Abersglauben» komen deze funkties helemaal niet vreemd voor en zou men ze wellicht met funkties van Af rikaanse voorouderbeelden en fetisjes kunnen vergelijken. De ijzerhouten beelden zijn bie- zonder hard en vochtbesten dig. zodat ze slechts zeer lang zaam sleet maken. In het al gemeen wordt aangenomen dat deze hampatongs zeer oud zijn. sd van de Indonesische archipel, vormen een aantal stammen die zich hoofdzakelijk bezig houden met landbouw. Het gaat om ruim twee miljoen mensen die naast grote ver schillen, ook grote overeen komsten vertonen, wat ebtreft levenswijze en religie. Of schoon er een officiële taal be staat heeft elke stam toch zijn eigen taal. Eertijds waren deze volksstammen koppensnellers. Van dit verleden blijft bij ons Westerlingen alleen het sensa tionele gegeven over. Slechts weinigen weten dat het hier om een socio-religieus gebruik ging, een verplichting als het ware. De Dajak-kunst is boeiend te noemen in al haar uitdagingen. Deze stammen beoefenen on der meer muziek (met orkes ten), ongeschreven literatuur, weefkunst (ikat-techniek), vlechtwerk in rotan, schilder werk (op schilden) en tatoeë ring De Dajak zijn ook zeer be dreven beeldhouwers. Hun snijwerk uit zich in allerlei vor men: hampatongs, maskers, handvatten, sieraden, ge- treffende de nieuwbouw. Het nieuwe gebouw zal, naast het verblijf voor de kloosterge meenschap en de kapel, ook medische consultatieruimten bevatten en de algemene re ceptie van het ziekenhuis met de nodige bureau's. De bouwplannen werden reeds goedgekeurd door het O.C.M.W. De Stad en de Pro vincie. Binnen enkele weken wordt ook het akkoord van Volksgezondheid verwacht. Architekt E. De Saedeleer, ontwerper van het gebouw, doet zijn uiterste best om einde april het aanbestedingsdossier klaar te krijgen. De afbraak van de nog reste rende gevelmuren is opgeno men in het aanbestedingsdos sier van de ruwbouw. Afbraak en nieuwbouw zal in één en kele fase gebeuren teneinde de hinder voor de overige diensten tot het minimum te beperken. Na één jaar werking kan het O.C.M.W. van Aalst tevreden zijn met de reeds behaalde re sultaten. Ondanks de moeilijke periode van schaalvergroting en integratie van de C.O.O. der deelgemeenten in het nieuwe O.C.M.W. werd een nieuw elan gegeven aan de reeds op sta pel staande projekten, werden nieuwe doelstellingen bepaald en nieuwe realisaties aange vangen of reeds afgewerkt. Gedurende dit eerste werkings jaar heeft de raad kunnen re kenen op een grote inzet van het personeel van het O.C.M.W. Insiders kunnen getuigen dat het personeel steeds bereid was, naast hun normale op drachten alle opgedoken pro blemen aan te pakken en te helpen oplossen. Het dyna-~ misme dat kon worden vast gesteld verdient alle lof. A. DE WINTER We herinneren ons allemaal de droeve-meidagen 1940; toen men bij de brandweer handen te kort had om de mensen te helpen, branden te bestrijden, enz. Toen was er daar iemand die zich vanaf het eerste uur, spontaan aanbood om te helpen waar het nodig was. Hij deed zijn best, wist in te springen waar het nodig bleek, en was geschikt om pompier te worden want een paar maand nadien werd hij aanvaard als lid der brandweer te Aalst. Hij werd ingelijfd in het derde peleton als mekanieker, en zou er blijven tot hij noodgedwongen diende weg te gaan wegens de ouderdomsgrens. Maar hij bleef in het korps, als lid der «Erewacht» waar hij als bestuurslid, en verant woordelijke voor de kaartingen, zijn best deed voor de ontspanning van zijn medeleden. De Pros die zich nooit heeft willen of doen opmer ken, was een vriend, steeds bereid tot helpen of tot het bewijzen van een of andere dienst. Met de lach op het gelaat wist hij zich vrienden te maken ook in andere verenigingen want ook bij de Kristelijke bond van de gepensioneerden wist hij zich verdienstelijk te maken, bij het A.C.V. en nog andere instellingen of verenigingen. De Pros die nog niet zo heel lang geleden het geluk had, om samen met zijn goede echtgenote zijn gouden huwelijksjubileum te vieren is niet meer. Ze zal om hem treuren; evenals zijn vrienden, en er waren er vele..*; Dit is dan het afscheid van een vriend, met wie we veel hebben beleefd, en van wie we wel hielden, want...oudere mensen kunnen nog van elkander hou den in goede en kwade dagen, voortaan zal Pros, voor 't leven in vele herinneringen, samengebun deld over vele, vele jaren OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN De Raad van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn van de Stad Aalst heeft bij het verzorgingspersoneel zeven betrek kingen opengesteld van De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan de Voorzitter van het 0 CM W.Gasthuissstraat 40, Aalst, en dienen met de bewijsstukken uiterlijk op 21 april 1978 ter bestemming te zijn Bijkomende inlichtingen zijn op dat adres te verkrijgen op de personeelsdienst (Tel. 053-21.23.93 - binnenpost 104) GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 <3/32/25/001 1/6/40/25302 Telefoon 053-21.59.23

De Voorpost | 1978 | | pagina 29