4- Vrije tribune B.S.P. Aalsterse woordvoerders te Brussel 2 - 7-4-1978 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. fraktie. Nadien heb ik om 20.30 uur ook een verklaring voor de pers afgelegd samen met de C.V.P. fraktie. Ik wil hier nogmaals iedereen duidelijk stellen dat ik met een vrije visie, zoals het een vrij mens en vrije politieker past, heb gehandeld, zoals ik dit steeds in het verleden heb ge daan en in de toekomst zeker zal verder doen. GEMEENTERAADSLID WILLY VAN MOSSEVELDE VOORBEELDEN VAN DE PACIFICATIEGEDACHTE Door het stilleggen van de wer ken aan de Rijkslagere school te Schaarbeek en door te drei gen de nog enige Vlaamse ge meenteschool te sluiten, heeft Burgemeester Nols opnieuw de verbolgenhied van de Brus selse Vlamingen uitgelokt. Algemeen is men van oordeel dat er meer achter schuilt dan de zoveelste oprisping tegen de Vlamingen. Sommigen gaan veronderstellen, dat er onenigheid heerst aan de top van het F.D.F. over de be scheiden rol, die aan burge meester Nols na de verkiezin gen werd toegewezen. Andere bronnen gaan het niet zo ver zoeken en beweren, dat dit de zoveelste publiciteits stunt van de omstreden bur gemeester is. Als dit zo is, dan zal de heer Nols toch moeten weten dat hij ditmaal zeer ver is gegaan. De bouwvergunning zou, al thans volgens hem, zijn ver jaard. Dit blijkt een zeer zwak argu ment te zijn, daar de bouwver gunning werd afgeleverd op basis van artikel 48 van de wet inzake ruimtelijke ordening, waarvoor geen verjaring geldt. Bouwvergunningen afgeleverd in toepassing van artikel 44 ver jaren wel na één jaar, dit in toe passing van art. 52, "artikel waarop Burgemeester Nols zich dus ten onrechte beroept. Anderzijds ontstond opnieuw ongerustheid over het lot van de nog enige Vlaamse ge meenteschool te Schaarbeek. De huidige gebouwen worden afgebroken om een nieuw complex op te richten voor een franstalige school, waarin voor de Vlamingen geen plaats werd voorzien. Het gemeentebestuur zou moeten zorgen voor andere lo kalen, maar voor de F.D.F.- meerderheid is het natuurlijk gemakkelijker de school een voudig af te schaffen. Burge meester Nols kan aanvoeren, dat zij de norm van 100 leerlin gen niet bereikt, (de school telt momenteel 96 leerlingen). Door de nadelige publiciteit, die rond deze school werd ge voerd, slonk inderdaad het aan tal leerlingen. Door deze poli tiek te voeren, zouden de Vlaamse ouders te Schaar beek het recht kunnen ontno men worden hun kinderen naar een Vlaamse gemeenteschool te sturen. Men kan zich terecht de vraag stellen, onder welke voorwaar den de Brusselse Vlamingen zullen moeten leven, eens het Egmontpakt toegepast. Het gevaar zit er duidelijk in, dat eens Brussel een eigen gewest is geworden, de pacificatiege dachte een dode letter zal wor den. Diane D'Haeseleer Daar de berichtgeving betrtef- fende de laatste gemeente raadszitting van woensdag 29 maart laatstleden, nog al ver warrend en meteen ook dub belzinnig overkomt wil ik langs deze weg van de gelegenheid gebruik maken om chronolo gisch orde op de zaken te stel len. De openbare zitting van de ge meenteraad is voor open ver klaard, zoals gebruikelijk, te 1930 uur. Na de opmerking van de Heer Burgemeester t.o.v. de opposi tie verliet die zelfde oppositie de raadzaal juist op het ogenblik toen ik zelf de raadzaal wou be treden. Met enkele woorden werd ik op de hoogte gebracht van het ge beuren. Na enkele minuten was dè meerderheid en 1 echter toch in de mogelijkheid de zitting een normaal verloop te geven. Op het ogenblik dat C.V.P - V.V.P. frakties vaststelden dat de zitting «afgehaspeld» werd, werd overgegaan, door deze partijen, tot het beleggen van een perskonferentie. Vooreerst heb ik echter mijn persoonlijke vizie willen duide lijk maken in het openbaar. Onmiddellijk na mijn verklaring op de gemeen teraadszitting heb ik, om streeks 20 uur, de zitting op mijn beurt verlaten. Nadien heb ik om 2030 uur ook een verklaring voor de pers afgelegd samen met de C.V.P. BESLUITELOOSHEID Het fundament van elke ge meenschap is de opvoeding van haar jeugd en die opvoe ding levert de grondslag van het geluk van de mens. In de opvoeding van de jeugd speelt het onderwijs een zeer voorname rolHet behoort dan ooktot de plicht van de inrich tende macht dit onderwijs zo uit te bouwen dat het de meest op timale kansen biedt aan deze die er gebruik van maken. In de uitbouw van dit onderwijs nemen de omstandigheden waarin dient onderwezen te worden een zeer voorname plaats in zowel voor de leer krachten zelf als voor de leerlin gen. Bijgevol is het logisch dat, wanneer onderwijs niet kan verstrekt worden in de meest ideale omstandigheden, hier tegen reakties loskomen die meestal konden vermeden worden indien op tijd 't nodige gedaan werd. In de stadskleuterschool «Het Klaproosje» aan de Oude Gènt- baan wordt aan de kinderen van het eerste fröbel A klas ge geven in een gedeeltelijk met platen afgesloten, praktisch niet verluchte ruimte, die te vens dienst doet als refter en kookgelegenheid. Deze toe stand werd reeds herhaalde malen aangeklaagd bij de schepen van Onderwijs via het ouderkomitee van de school en via de kleuterleidster. Tevergeefs! Deze situatie is onwaardig voor de stad Aalst en haar stedelijk onderwijs; hieraan moet dringend een op lossing gegeven worden. De wijkbibliotheek, onderge bracht in het prefagebouw welke vroeger dienst oeea ais klaslokaal van hogerge- noemde kleuterschool, kan gemakkelijk en praktisch zon der kosten overgebracht wor den naar het dichtbijgelegen «kasteel Terlinden», stadsei- gendom. In de vrijgekomen lo kalen kan de fröbelklas haar rechtmatige intrek nemen. Er rijzen evenwel problemen. Het kasteel Terlinden, dat sinds 1-1-1978 kontraktueel volledig ter beschikking staat van de stad is nog steeds niet vrij. Heeft de stad soms vergeten de vooropzeg te betekenen? Is de nieuwe woning van de vroe gere eigenaar van dit kasteel misschien nog niet klaar? Moet de gemeenschap in de kou blij ven staan voor de belangen van één familie? Waarom die besluiteloosheid? Waarop wacht de Schepen van Onder wijs om te handelen? Twijfelen kost energie. Men gebruikt be ter deze energie voor het ne men van een besluit. De een voudigste manier om een ge makkelijk te nemen besluit steeds moeilijker te maken is het telkens weer uit te stellen. Hoelang gaat dat nog duren? De gemeenschap wacht op daden en zeker niet meer op beloften. Chris Lievens - Borms CVP - raadslid LIES, de mannen van het zware slecht betaalde werk. Tienduizenden van onze beste werkers moesten «om den bro de» uitwijken. Het grootste deel daarvan naar de koolmijnen en staalindustrie van Wallonië. Daar werden ze geduld om hun werk; van eigen kuituur, eigen taalgebruik, eigen scholen was geen sprake. Werken en zich aanpassen was het parool. De kinderen werden franstalig en de kleinkinderen volwaar dige (sic) walen. Nog voor de laatste wereldoor log waren in ons land alle ho gere studies in de taal van Vol taire. ledereen scheen dat normaal te vinden, iedereen behalve die enkele volksver bonden SOCIAAL gerichte Vlamingen; die dan echter door de Bourgeoisie als opstande lingen en door de massa als ONNOZELAARS beschouwd werden. Deze die hun eigen aard en volk verloochenden konden opklimmen tot adjunkt van hun franstalige meesters en met hun knechtennatuur waren ze daar nog fier op. Hebben we in Aalst, de stad van Priester Daens, niet steeds «l'ecole moyen» gekend, evenals «les Dames de Marie». De beide haarden van verfran sing in onze anders zo koppige stede. Werden we hier niet bestuurd door mensen die thuis de taal van het VOLK niet wilden spre ken. Dat daar eindelijk verandering in gekomen is kan men niet danken aan de drie nationale (sic) partijen, zeker niet. We weten nog steeds wie de voormannen waren van de toen- malige katholieke partij. We herinneren ons nog steeas de franskiljonse liberalen. En, hoe ongelooflijk het ook is, de partij die sprak van sociale gelijkheid heeft ook nooit oog gehad voor de «vlaamse» ar beider. Zij hadden veel onheil kunnen verhelpen, helaas de anti-kristelijke instelling was sterker dan de sociale opdracht die ze predikten. En gezien de toenmalige vlaming Rooms was hadden ze voor hem geen oor. We weten dat er in ieder van deze politieke formaties men sen geweest zijn die voor hun Volk, hun eigen mensen wilden strijden. Helaas, de partijtucht was te strak, hun macht aan de TOP te gering. Nu, na de zogezegde betere verstandhouding tussen de beide lanctegroepen, stellen we vast dat er franstaligen gevon den worden om onze Vlaamse mensen het recht op eigen taal en kuituur te ontzeggen. Nu komt MONSIEUR Nols ons verkondigen dat onze vlaamse kinderen geen recht hebben op eigen onderwijs. We stellen dan ook met grote voldoening vast dat ook buiten de V.U. het vlaams zelfbewust zijn gestegen is. Om welke reden ook de tradi tionele partijen zich nu als Vla ming durven opstellen, raakt mijn koude kleren niet. Wij verheugen ons dat ze allen eindelijk, benevens hun poli tieke richtingen, ook als Vla ming reageren. We hopen dat we allen samen de strijd zullen verder zetten tot volledige ontplooiing van een Vlaams Volk in een Vlaamse staat. Een Vlaamse staat waarin plaats is voor iedere opinie, voor iedere idiologische opvatting Een staat ^dat Vlaams en VOLKS is, want men vergeet maar al te dikwijls dat de zoge zegde flaminganten, de stap naar het nationalisme gezet hebben omdat ze telkens moesten ondervinden hoe de gevAone Vlaamse man achter- uitgesteld werd tegenover de franstalige. (DUS KLAAR EN DUIDELIJK EEN SOCIAAL REFLEX) Dit en dit alleen was de uitlok kende faktor tot de volledige Vlaams-sociale inzet. Piet Heymans VLAMINGEN IN BELGIE Langs alle zijden wordt er de laatste tijd aangedrongen op een oplossing van de zoge zegde taalproblemen. Men noemt het nu het «communo- tair dossier». We moeten spijtig genoeg vaststellen dat het grootste deel der bevolking, ook in Vlaanderen, dit nogal gemakkelijk ziet ais een taal kwestie. Niets is nochtans min der waar! De strijd die de vele Vlaams Nationalisten gevoerd nebben en nog voortzetten is steeds gebaseerd geweest od dat ene grote principe «EER LIJKHEID». Eerlijkheid in woord en daad. Wanneer we even de geschie denis willen nalezen stellen we vast dat sinds het ontstaan van België,'de Vlamingen steeos behandels werden als KOE- 5 APRIL NADERT door Martin HUTSEBAUT Ons land maakt het op de voor avond van 5 april de Euro pese aktiedag van het Euro pees Vakverbond voor de werkgelegenheid niet al te best Hoewel men stilaan een aantal gunstige ontwikkelingen begint te onderkennen in de in- dustrieproduktie wat wijst op een hernemende vraag blijft een duidelijke algemene herle ving van de economische akti- viteiten vooralsnog uit. Vooral de investeringen laten op zich wachten België ondervindt nog steeds de gevolgen van een al te lang gevoerd conservatief econo misch beleid: het geloof door behoudsgezinde bewindvoer ders onder de vorige regering heeft inderdaad ons land een massale werkloosheid be zorgd. De situatie in ons land steekt ongunstig af tegenover de toestand in landen waar ja renlang een socialistische meerderheid het roer in handen heeft gehad zoals Zweden en Noorwegen: daar werd de nieuwe economische visie - progressistisch van aard en expansief van karakter, waarbij inflatie en werkloosheid als twee los van elkaar staande mecanismen werd gezien reeds jarenlang toegepast. Daar kwam ook reeds meer dan 20 jaar de overheid aan bod als volwaardige partij in het economisch leven. Hetzelfde kan gezegd worden van Oos tenrijk en Duitsland, waar de overheid ook belangrijke indus triële activiteiten heeft in de energie, staal en financiële sector. In al deze landen gaat het mer kelijk beter dan in België. Me teen een wenk om ook in België eindelijk werk te gaan maken van een ernstig structuurbe leid. DE .LOONKOST Vaak wordt in ons land vanuit conservatieve hoek gewezen op de zgn. hoge loonkosten die zouden verantwoordelijk zijn voor de stagnerende economi sche activiteit. Vrorige week nog werd in die zin geargumen teerd door het Textielpatronaat (Febeltex). Hoewel wij niet gaan ontkennen dat de loon kosten mede de totale produ- tiekosten (en dus de concurren tievoorwaarden) bepalen, wil len wij toch één en ander recht zetten door te wijzen op de zeer gunstige positie van België wat de toename in 1977 betreft van de loonkost per toegevoegde produkt-eenheid (dus rekening gehouden met de hoge produk- tiviteit van de Belgische werk nemers). België staat hier op de 2de be ste plaats, zodat men de Belgi sche werknemers moet felicite ren voor hun zeer matige hou ding! En niettegenstaande deze gematigde houding van werknemerszijde, blijft het pa tronaat talmen met nieuwe in vesteringen! De eigenlijke oorzaak van de stagnerende economische groei in Europa en in België moet veeleer gezocht worden bij de economische en mone taire politiek en bij het gebrek aan dynamisme van patronale zijde. Het staat onomstootbaar vast dat de monetaire politiek (lage dollar) van de Verenigde Sta ten en van de multinationale ondernemingen hier voor een belangrijk deel mee aansprake lijk zijn. Exporteren tegen een dollar van 30 fr of tegen een dollar van 50 F maakt inder daad een groot verschil uit. Daar weet ook onze Vlaamse textielindustrie van mee te spreken! Belangrijk echter hierbij is aan te stippen dat de arbeiders niet aansprakelijk kunnen gesteld worden voor de monetaire speculaties en ma nipulaties met economische doeleinden! Blijft de economische politiek: als socialisten zijn wij voor stander van een economische structuurpolitiek (industriebe leid en regionale politiek) en van een expansief economisch beleid. Het is evident dat in een periode, waarin het privé- initiatiefen motorfunctie toe komt. Wij kunnen eenvoudig weg niet aanvaarden dat de overheid zich neerlegt bij de ka- tastrofale economische toe- stans die vrijwel alle W-Europese landen kennen. Als socialisten wensen wij dat alle beschikbare financiële en menselijke middelen worden gemobiliseerd om tot een dras tische ommekeer van de eco nomische evolutie te komen. In de plaats van stagnatie moeten we terug naar een economi sche groei i.p.v. een zuiver kwantitatieve groei moeten we vooral naar een kwalitatieve groei, i.p.v. massale werkloos heid moeten we terug evolue ren naar werkgelegenheid voor alle werkzoekenden. Dat dit zal kunnen gebeuren zonder grondige struktuur- en mentali teitsveranderingen, dat wordt tegenwoordig door ongeveer niemand meer geloofd, sik BIJ EEN POLEMIEK We moeten nog eens terugko men op de polemiek die ont staan is rond de door burge meester D'Haeseleer geschre ven inleiding in de brochure omtrent de informatie-avonden ingericht op het stadhuis. En we doen dit niet in verband met Even op een rijtje gezet waar de vier volksvertegenwoordigers uit geschreven formulier, in iedere rijt Aal onze streek zich tijdens de jongste weken in het parlement vooral over hebben bekommerd. Hinte D'HAESELEER Mevrouw Diane D'haeseleer die op 13 december 1977 de minister van Landsverdediging om toelichtingen vroeg betreffende de gekende rijlaar- zenfabriek waarbij het Aalsterse be drijf Lina Shoe betrokken was kreeg, op 28 februari II. eindelijk antwoord. De minister veroorloofde zich volgend nietszeggend en misleidend antwoord te verschaffen. De Aalsterse firma voldeed niet aan alle voorwaarden van het bijzonder be stek (laarzen voor motorrijders) 2. De prijsofferte van deze firma was niet de laagste. 3. De overeenkomst werd toegewe zen aan een firma uit Nijvel, omdat hel staal der laarzen voorgesteld door deze firma het enige was dat voldeed aan de voorwaarden van het bijzonder bestek (laarzen voor motorrijders). 4 4. Er werd slechts één enkele of ferte ingediend die technisch voldeed (zie 3. hierboven). WILLEMS Volksvertegenwoordiger Ghisleen Willems schreef de minister van Bin nenlandse Zaken aan i.v.m. de ge meentelijke VZW's. Nog vóór 1.1.1977, datum waarop in het land de grote fusieoperatie door ging, hadden heel wat gemeentebestu ren voor het beheer van gemeentelijke inrichtingen VZW's opgericht, namen zij er aan deel of sloten zij er overeen komsten mee. Wij vinden deze veralgemeende trend verwerkt in de teksten van het .voor stel van wet houdende een nieuwe ge meentewet- van senator Leo Vana- ckere, die er in z'n kommentaar de re denenen en het belang, evenals de noodzaak tot goed georganizeerde kontrole vanwege de toezichthou dende overheid en het gemeentebe stuur, van aangeeft. Na 1.1.1977 waren en zijn nog meer groter geworden gemeenten ge neigd hun toevlucht te nemen tot een werking met gemeentelijke VZW's voor 'n aantal typische gemeentelijke beheersopdrachten: kultureel centrum, zwembad, sportcentrum, jeugdhuis, biblioteek enz De klassieke vragen rondom deze aan gelegenheid blijven dus gesteld. Zelfs meer dan ooit en scherper. Is de kon trole op de gemeentelijke VZW's vol doende geregeld? Tasten zij de ge meentelijke autonomie niet al te zeer Over een en ander deelde de Minister van Binnenlandse Zaken als zijn aan vankelijke mening mee dat hij een wetsontwerp klaar heeft dat de kon trole op de VZW's regelt, omdat hij vaststelt dat de gemeenten vaak steen en been klagen dat ze te weinig auto nomie hebben, terwijl ze de autono mie, die ze wel hebben, aan VZW's waar ze dan zelf weer onvoldoende kontrole over hebben, weggeven. In de ene gemeente wordt deze uit spraak van de Minister van Binnen landse Zaken geïnterpreteerd als een verwerping van de gemeentelijke VZW's. In de andere als een voor waardelijke instemming. Want, zo oordelen deze laatste, door het feit dat een wetsontwerp wordt klaar gemaakt ter regeling van de kontrole op de ge meentelijke VZW's moeten deze als bruikbare beleidsinstrumenten worden aangezien, mits de kontrole goed ge regeld is. Mogen de gemeentebesturen aanne men dat zij. naar de mening van de Minister van Binnenlandse Zaken, ge rust hun toevlucht mogen nemen tot hel oprichten van, het deelnemen aan of hel kontrakteren met gemeentelijke VZW's i» verantwoorde gevallen? Zo ja, is het de bedoeling dat aan de ge meentebesturen hieromtrent vlug en duidelijk uitsluitsel wordt gegeven, gebeurlijk samen met de maatregelen ter kontrole, hetzij bij ministerieel rondschrijven, hetzij ten gepaste tijd bij gewone wet of bij nieuwe gemeen tewet? GALLE Op 14 februari 1978 stelde Volksver tegenwoordiger Mare Gallc aan de Minister van Nationale Opvoeding een parlementaire vraag betreffende de -Schoolinfrastruktuur en gemeen schapsuitrusting - 1 Dient de onderrichting van 20 ok tober 1976 betreffende het gebruik van schoollokalen door derden buiten de schooluren, dat de inrichtingshoofden tot strenge beperkingen tijdens de verwarmingsperiode met het oog op besparingen, niette worden vervangen door een nieuwe omzendbrief die de huidige beperkingen afschaft en die op een meer aanvaardbare manier, toelaat sommige delen van de schoolinfra struktuur door de gemeenschap te laten gebruiken voor sociale, kulturele en sportdoeleinden? 2. Dient geen overlegprocedure te worden vastgesteld tussen het Ministe rie van Nationale Opvoeding en de gemeentelijke overheden in verband met het bouwen, onderhouden en ge meenschappelijk benutten van gedeel ten van de schoolinfrastruktuur, voor namelijk ten aanzien van sporthallen, zwembaden en sportpleinen? De minister antwoordt hierop dat de onderrichtingen van zijn voorganger volledig werden herzien en gewijzigd bij omzendbrief van 15 februari 1978. Alle kulturele, socio-kulturcic en sportverenigingen kunnen thans uiterst billijke voorwaarden, buiten de schooluren, de lokalen en terreinen der rijkssscholcn benutten. Aanvragen om toelating moeten vja het inrichtings- hoofd ingediend worden op het voor school verkrijgbaar. De Interdepartementale Koinmisi egn voor sportinfrastruktuur waarin vro ger enkel afgevaardigden zetelden v het Ministerie van Nationale Opvc loofV ding en Nederlandse Kuituur werd u jjne gebreid met vertegenwoordigers (j) i het gesubsidieerd officieel en vrijt - - derwijs. Deze kommissie heeft oni meer tot taak de inplanting en de bi van alle sportinfrastruktuur te koön irbij CAUDRON Volksvertegenwoordiger Jan Caudt richtte op 8 maart twee vragen aan gad Ml V n ee 1 ap iberc i Volksgezondheid beti fende de wet op het bestaansminimu Eerste vraag was of dat bcstaansmi 111 mum voor het overgrote deel wd &aa' toegekend aan marginalen. willi De tweede vraag luidde als volgt: jam: ltS t nkci Artikel 30.10.1974 .houdende 'algemeen element betreffende 't bestaansm mum vermeldt: -Ingeval een aanv !fl g ger samenwoont met een persoon geen aanspraak maakt op het genot de wet en met dewelke hij een feitel gezin vormt, KAN het gedeelte van bestaansmiddelen van die persoon aanmerking worden genomen dat bedrag overschrijdt van het bestaa minimum bepaald voor de kategc van begunstigden bedoeld in arti) 1 3D van de wet Anderzijds bepaalt artikel 5 1 voor echtgenoten alle bestaansmi len in aanmerking komen aard of oorsprong ook. Waarom is in artikel 13 van het KB 30.10.1974 geen verplichting legd aan het OCMW om alle inkt sten van de samenwonende, die gezin vormt met de aanvrager ning te brengen? Op dit ogenblik worden de gehu* in feite gediskrimineerd, gezien OCMW vrij al dan niet artikel (hierboven geciteerd) kan toepas; Jan Caudron schreef ook de mii van Ekonomische Zaken aan ovt diskriminatie van partikulicre kers van elektriciteit ten opzichte verbruikers van andere energiel nen. Hij schetste het probleem als vol) Terwijl het BTW-tarief op sleenkt gas en stookolie 6% bedraagt eerstdaags op het clcktriciteitsvei een BTW van 16% geheven. Voeg daarbij de meerkosten v belc beglazing en degelijke izolatieL)(ja( elektrische huisverwarming en de a kriminatie is rond. Ba' a Wie o.m. om milieuovcrwcgingjigh naar elektriciteit heeft overgcschakfc|g voelt zich wel bedrogen. j Kan de minister mij meedelen wet maatregelen hij overweegt te nenjluei om deze diskriminatie ongedaanBtSt€ maken? Banc Is het waar dat er plannen bestaan j ya de elektriciteitsschijven met 10%l hr verhogen? 5cnr de \k Le \oeke •te de houding van de BSP- schepenen in het kollege, dat is een kwestie die de BSP moet regelen, al hebben wij daar onze mening over. We willen het wel doen omtrent de grond van de zaak, want oorspronkelijk hadden ook wij het in deze rubriek daarover en de burgemeester haakte er op in. Dat hij dan verder méér aandacht ging besteden aan de repliek van Van Hoorick is ge zien de stedelijke meerder heidsformule normaal. Gezien we echter weer vernoemd wor den, maar méér nog omdat Diane D'Haeseleer het vorige week op haar beurt over het in dustrieel beleid in ons land had, mogen we wel nog eens op de kwestie terugkomen. Het is waar, dat we het initiatief tot 't inrcihten van informatie avonden voor de Kleine en Middelgrote Ondernemingen positief hebben genoemd, en we hebben er zelfs reeds een paar van bijgewoond. Dit bete kent natuurlijk niet, dat we dit voldoende vinden vanwege het stadsbestuur van de hoofdstad van een arrondissement dat een der hoogste werkloosheid cijfers heeft van het land. Wij zijn niet vergeten dat wij een Tewerkstellingskonferentie hebben voorgesteld, en dat anderzijds vanwege geen en kele partij of parlementair of burgemeester gereageerd wordt op het voorstel Mare Eyskens, een aktiegroep voor Zuid-Oost-Vlaanderen op te richten. Maar nu ter zake. Essentieel komt het er bij de burgemeester en Diane D'Haeseleer op aan, dat zij gekozen hebben en blij ven kiezen voor de vrije markt- .ekonomie. En dat is hun recht. Een eerste vraag daarbij is, wai men daarin ziet. Een tweede vraag, hoe men dat verant woordt. Een derde, of de verte genwoordigers van de BSP in de huidige regering de verde digers van deze vrije markte- konomie geen goede dienst bewijzen. Ten eerste, doen gemengde verklaringen over vrije markte- konomie en informatie voor of verdediging van de Kleine en Middelgrote Ondernemingen, het voorkomen alsof het de verdedigers van de vrije eko- nomie vooral om de KMO gaat. Dit kan wellicht zijn in de geest van sommigen, maar niets is minder waar. De KMO zijn door de ekonomische politiek door het grootkapitaal opgedrongen evenzeer bedreigd als de werknemer. De struktuurher- vormingen die wij voorstaan om de machtswillekeur van de multinationals en het Belgisch grootkapitaal aan banden te leggen en een ekonomische politiek te kunnen voeren in het voordeel van de werkende be volking, bedreigen de KMO niet, integendeel, ze voorzien onder meer hun bescherming. Ten tweede, is het voorstaan van de noodzaak van grotere winsten die de ondernemings geest moeten 'aanmoedigen, verwarrend en zelfs bedrieglijk. Dit kan gelden voor kmu, maar is zelfs voor hen lang niet al gemeen. Het geldt nog veel minder voor het grootkapitaal en de multinationals, die inder daad steeds méér winst opei sen en ze ook boeken, maar in feite in een genadeloze en aan het systeem eigen innerlijke strijd toe zijn op wereldschaal, tussen voornamelijk de USA, Japan en West-Europa met vooraan West-Duitsland. Moet de gemeenschap hier en in elk kapitalistisch land de kosten van deze ekonomische oorlog es|t fei 2id»ns it fpla eslttes dragen? it bc Ten derde, lijkt het ons gepaar v er op te wijzen, dat terwijl#,ege burgemeester zich op BS£|<je minister van Ekonomische Zl ken Cfaes steunt om VfcEM Hoorick te weerleggen, zf dochter als spreekbuis dideen van het Vlaams Ekonomiscfrd e Verbond om het Plan Claesft fei te breken. We laten hen bei< vanzelfsprekend dat recht aan de BSP de taak Claes verdedigen, maar voor speelt de BSP-minister nu spel van het grootkapitaal moet niemand van hem vi wachten dat hij ingrijpen* maatregelen zal nemen. Hij wel ons aller geld aan deze ren uitdelen, en maant de kers aan tot matiging. Twee feiten tot slot: het U! bedrijf Klippan van lei boekte in 1977 honderd milj winst en wil nu driehondi mensen afdanken. Tw< Waalse socialisten onder ding van Glinne en Yerna hi ben een groep en een niei links tijdschrift opgericht, wat feite neerkomt op het afwij van de huidige regeringsi tiek, ekonomisch en socia Ray De Si ir I (pen le rifl h rd [ach WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER: ALGEMEEN NIEUWS: Dolf Boel. Peter Dauwe, Mon De Gendt, André De Groeve. René De Witlj Roger D'Hondt, Lieve Haverals, Erich Van der EistWilly Hostenj Wilfried Lissens. Rik Devijver FOTO'S EN TEKENINGEN: Patrick Kieckens, Eddy Lamin, Jan Muylaert, Jan Strickx "Jo Raes SPORT: Mare Marcel, Gilbert De Pauw, André De Wit, Eric Van Aerschot, Jef Vi Hove, Beno Van Winckel REDAKTIE: Roel Van de Plas

De Voorpost | 1978 | | pagina 2