TONEELGILDE HOGER OP BRACHT «DE DERDE DAG»: OM VAN TE SNOEPEN FEESTZAAL STADHUIS HEDEN AVOND BIG BAND Filmklubs klubfilms Film bij ons 32 - 7-4-1978 - De Voorpost Vanavond, 7 april konserteert de Aalsterse Big-Band in de feestzaal van het Stadhuis. Als een hazewind daarheen want de Big-Band is goeie wijn. Op het programma een bloemlezing dansmuziek en na de pauze een Glen-Miller- retrospektieve die bezoekers moet weten te lokken. Voor deze happening staan 19 muzikanten onder de begelei dende hand van dirigent Octaaf Boone paraat en als u weet dat Alberic Franck aan het geheel zijn stem komt lenen om «The lady is a tramp» maar ook om «The Old Fashion Way» van belastingontduiker Aznavour te zingen dan weet u ook al hoe laat het zal zijn. En wie op vrijdag andere dingen op het appel heeft staan kan op andere daja naar een Big-Band-konsert. U noteert alvast 27 mei te Erpe tijdens het bal van de burgemeester Prosper De Lat, 5 mei te Nieuwerkerken en 19 juni tijdens de dekenijfeesten Collinetplein-Geraardsbergsestraat. R.D.W. stelde: U bent opgeroepen (ge dagvaard) om een rechtsgeding bij te wonen, dat bijna tweeduizend jaar geleden zijn oorsprong vindt. Geachte toeschouwer, ik wens U het juiste inzicht, het correcte oor deel. HET SPEL Wij menen een tolk te mogen zijn voor de honderden aanwezigen als we zeggen dat het een uitvoering was om van te genieten. Natuur lijk ontdekten we bij deze pre mière enkele schoonheidsfouten. Het vernoemen van deze futilitei ten vinden we echter de moeite niet waard. Tijdens de buitenge woon lange voorstelling (onge veer drie maal een uur, met twee pauzes van een kwartier) kon men voelen dat de toeschouwers aan het toneel gekluisterd zaten. Niets ontging aan de aandacht. Dit werd in de hand gewerkt door het entoe- siasme en het akteertalent van de akteurs. Zij leefden zich stuk voor stuk in hun rol in. Zelfs de kamerbewaarder (Valeer Uyttersprot) leek zo uit een he dendaagse rechtszaal weggelo pen. Ook het «moderne- element was sprekend. Het bewees dat het proces van de lijkenroof of de ver rijzenis nog aktueel is. We merken een rijkswachter (Freddie De Bruyn) in kompleet hedendaagse kledij. Menig toeschouwer viel het op dat de verdediging... een vrouw was, hetgeen tweeduizend jaar geleden wel onwaarschijnlijk zal geweest zijn. Alleen de getui gen waren gekleed in oud-joodse of romeinse klederdracht. De ver zorgde kledij van alle spelers was inderdaad een bijzonder pluspunt. De kostumering werd verzorgd door Ons Huis, Tielt. De schrij ver: De kleedster (Denise Cop- pens) heeft werkelijk haar best ge daan. Ladislaus Fodor werd geboren in Boedapest in 1898. Hij studeerde te Wenen bij de Jezuïeten tot 1938. Deze periode moet onge twijfeld z'n denken en werken als Rooms-Katolick schrijver beïn vloed hebben. Na zijn studies week deze toneelschrijver met we reldfaam uit naar de USA, waar hij Amerikaans staatsburger werd. Reeds in 1959 voerde de toneel kring Hoger-Op een stuk van hem op. (Kulbinski). Dit stuk (De Derde Dag) bewees weer door zijn inhoud de kundigheid van de schrijver. Technische realisatie: Decor: Jef De Smcdt, Frans Phi lips en de gildcledcn Schilderen: Hubert Bourgeois Grime: Lucienne Schockacrt Souffleur: Nest Verhofstadt Inspeciënte: Anna De Smedt - Caudron Historisch advies: E.H. Gosseye BESLUIT Indien U erbij was, of indien U nog gaat kijken, zal U het onge twijfeld met ons eens zijn. Wij zeggen: Hoed af voor de toneel groep Hoger-Op, die ons met De Dcide Dag een uniek spektakel bracht, vol geestdrift en sticlkcn- nis. Het werd een vertoning die blijft boeien van de eerste tot de laatste minuut en dit op een peil dat niet aan amateurisme doet denken. R. Devijver bedding van een bevloeiïngska- naal graaft hij een graf. De mee genomen ezel zorgt ervoor dat de molenstenen aan het draaien gaan. zodat het graf zal oversooeld wor- hoord: een plattelandsmeisje (Mieke Cornand), Sextus Lucius, de soldaat die bij het graf tijdens zijn wacht in slaap viel (Norbert Verhulst), Betsabeh Pincha, de In de feestzaal van het Sint-Maartensinstituut, Moorselbaan, bracht de toneelgroep «Hoger-Op» een processtuk, De Derde Dag, in pre mière. Het werd een speciale produktie in het kader van 75 jaar O.L. Vrouwkerk Mijlbeek. Wie de opvoering nog wil bijwonen kan te recht op zaterdag 8, zondag 9 en maandag 10 april. Lies Brouckaerl verdedigt de beklaagde Jehuda Jacobson JM PROLOOG Al dadelijk wordt de toeschouwer door een speciaal gevoel aange grepen. Op het toneel zorgt een sterke verlichting van een enorm kruisbeeld voor een doodse stilte in de zaalFons Vinck slaat aan de zijkant. Plots hoon men een diepe stem: Zij hebben mijn handen door boord, ze hebben mijn beenderen geteld... Na een korte pauze, zegt de gepijnigde stem: Vader, in Uw handen beveel ik mijn geest, alles is volbracht. Tegelijk tonen Jef Van Den Nest en Ghislain De Maeght (belichting) bijgestaan door Danny Le Roi (muziek en geluid) dat ze zich degelijk voor bereid hebben. De hele zaal vult zich met een gedonder, bliksem schichten en we horen het duide lijk stortregenen. Fons Vincke treedt nu op de voor grond. Hij zorgt voor de nodige uitleg, zodat de kijker het stuk zou begrijpen. Jezus wordt gepijnigd door angst en onzekerheid. De hemel is plots inktzwart Jezus de Nazareeër sterft de kruisdood. Maar na drie dagen is het graf leeg. De aanhan gers spreken van een verrijzenis. De tegenstanders gewagen van lijk- roof. Was het een verzinsel om de mensen twintig eeuwen lang vast te houden? Nog steeds zijn de meningen verdeeld: er zijn nog volgelingen en tegenstanders van de joodse leraar. Wij tonen u van daag het proces van de verrijzenis of van de lijkenroof. U, zal de jury spelen. Een tribunaal hebben we reeds, (tegelijk wordt het toneel verlicht) alleen het hof moet nog zetelen We hebben een voorzitter, een verdediger, een openbaar ministe rie. (de akteurs verschijnen bij hun aankondiging). Op elk proces moeten er getuigen aanwezig zijn, die zullen we oproepen uit het ver leden. Laten we echter beginnen met de beschuldigde tuinman, Jehuda Ja- Sextus Lucius (Norbert Verhulst) wordt ondervraagd (JM) cobson. (Jef Wille) Tenslotte laten we het woord aan het hof. DE INHOUD De voorzitter neemt daarop zijn hamer, klopt driemaal en zegt: De zitting is geopend. Het woord is aan het openbaar ministerie. Deze vertelt de jury zijn visie op de zaak. Zeer vroeg, het was nog donker, staat de tuinman op. In de den en ieder spoor zal weggevaagd zijn. Bij het ochtendgloren is Je- zus's graf leeg. Het openbaar ministerie zal bewij zen dat de tuinman de lijkenrover was en dat er geen sprake kon zijn van verrijzenis! Daar de verdediging geen betoog wenst te houden, begint het hof dadelijk met het getuigenverhoor. Achtereenvolgens worden ge- Lut Pauwels in de rol van Maria Magdalena (JM) winkellierster die de lijkwaden verkocht, (Myriam Bruys) en Jo zef Van Arimanthea, een senator (Jozef Cornand). Verder hoorden we nog Procula Claudia, de gou verneursvrouw (An De Baets), Pontius Pilatus. de gouverneur (Jos Verdickt), Paulus van Tarsus, een afgevaardigde (Frans Pau wels) en Beulah Adam, een ser veuse in een soldatencafé (Gisèle Anné). Ten slotte kwamen ook ontlastende getuigenissen van Jesse Sadoc, een privé-delective (Fons Janssens), Susannah van Canaan, een huisvrouw (Ingrid Schockaert) Adronicus Thaddeus, een professor in de Engelkunde (Jozef De Block), Maria Magda lena, de bekeerlinge (Lut Pauwcis Matthieu) en tenslotte Simon Petrus, de visser (Frans Verhulst). Hoe goed het openbaar ministerie (Louis Pauwels) ook zijn best deed, de vriendelijke, overtui gende en vaak triomferende ver dediging (Lies Brouckaert - Pau wels) liep met de overtuigende mening weg. Tenslotte moeten we vermelden, dat het hof geen uitspraak doet. De toeschouwer was inderdaad de jury, en werd aldus ook vaak toe gesproken. Een paar maal zei de rechter (Mark Poppe) duidelijk: Maak u niet bezorgd over de jury: zij zullen wel een eigen mening hebben! Daarmee werd de boodschap van Fons Vincke bewaarheid. Hij MARCELINOKLUB Op zondag 9 april e.k. om 14 u. draait de Marcelinoklub de filmf «Spartakus en de tien gladiatoren» voor de jeugd tot 16 jaar. Tien van de sterkste gladiatoren worden belast om een bclang-1 rijke watertoren te bouwen. Op weg naar hun werk kunnen zijl Livia, de dochter van Varron, redden uit de handen van bandic-J ten die het meisje gekidnapt hebben. Deze heldendaad maakt hen onmiddellijk beroemd. Varron ont-1 biedt de tien gladiatoren op zijn buitengoed en kan hen overhalenr om Spartakus en de opstandige slaven te gaan bevechten Het gevecht duurt echter niet lang of de tien kiezen de zijde van! Spartakus Ze worden door een list gevangen genomen en in ecnl kerker gegooid. Als wederdienst zal Livia hen op haar beurt uit de I klauwen van het noodlot, hier de gevangenis, redden. Ze sluiten I zich terug aan bij Spartakus die ondertussen aan het hoofd if^ komen te staan van een groot slavenleger. Met hem zullen zij eet! aanval uitvoeren op het Romeinse leger. Wie de eindoverwinning I behaalt, kunt u volgende zondag zien in de Marcelinoklub. De paasvakantie is achter de rug. Dat laat zich ook gevoelen in de bioskopen. De vier grote Aalsterse zalen programmeren voor de komende week vier nieuwe films. In cinema Feestpaleis loopt in zaal 1 de film «Smokey and the bandit» van Hal Needham met in de hoofdrollen Burt Reynolds als the bandit, Sally Field als Carri, Jerry Reed als Cledus, Mike Henry als Junior en Jackie Gleason als Sherif Buford T. Justice. Atlanta. Om met zijn vrienden de afloop van een belangrijke autorally te vieren heeft Enos Burnette, een steenrijke en eigen zinnige man, besloten om zo'n 400 kratten te bestellen van een merk bier dat oorspronkelijk uit Texas komt en op het grondge bied van Georgia verboden is. Wanneer de man die hij met het vervoer belast heeft door de politie wordt ingerekend, doet Bur nette beroep op de diensten van een onafhankelijke vrachtrijder die bekend staat om zijn 'heldendaden' onder de bijnaam -Ban dit». «Bandit» aangelokt door de uitdaging van Burnette (80.000 dol lar om een afstand van 1.600 km af te leggen in 28 uur) zoekt zijn partner Clerus, alias Snowmanop en haalt hem over zich met hem in het avontuur te storten. Een film die qua verhaal niets om het lijf heeft maar louter gebazeerd is op het kat- en muisspel tussen de vrachtrijders en de politie. Dus voor de liefhebbers van suspence. In Zaal 2 van het Feestpaleis nog een film met weinig om het lijf, zij hel hier dan letterlijk. «God, wat ben ik laag gevallen» film van Luigi Comencini met Laura Antonelli in de hoofdrol Het verhaal speelt zich af rond de mooie markiezin Eugénie di Maqueda die in het huwelijksbootje wil stappen met Raimondo Carrao. Op de dag van haar huwelijk krijgt zij echtereen telegram van haar vader: -Zie af van je huwelijk want jullie zijn broer en zuster!» Voor de buitenwereld zullen zij hun huwelijk zogezegd in stand houden aangezien het reeds voltrokken was toen de telegram toekwammaar tussen hen besluit het koppel niet over te gaan tot de liefdesdaad. Deze last wordt hen te zwaar en verschil lende flirtpartijen zijn daarvan het gevolg. Een film «Kinderen niet toegelaten». In cinema Palace loopt vanaf nu in de benedenzaal de film -The Hraé Eagle has Landed» in het Nederlands -De adelaar is geland vore een film van John Sturges naardc roman van Jack Higgins met in ]g h de hoofdrollen Michael Caine, Donald Sutherland, Robert Du- |ng val, Jenny Aguttcr, Donald Pleasencc en Anthony Quayle. |ere Op zaterdagmorgen 6 november 1943 ontvangt Heinrich Hi mm- |j(jei ler, Reichsfiirer van de SS en hoofd van de staatspolitie, de >esti eenvoudige boodschap: -De adelaar is geland». Daarmee bevestigd dat een kleine groep Duitse valschermspringers zonder moeilijkheden in Engeland is aangekomen. Ze wachten nog slechts op het geschikte ogenblik om de Britse Eerste Minister, Winston Churchill te overvallen tijdens een rustig weekend op zijn landgoed. Hun Duits uniform.verborgen onder een Pools zullen zij zich meester maken van Aldcrnay. Of het plan slaagt is echter nog wat anders want er zijn ook nog de dorpelingen. Een goede oorlogsfilm waarin de fiktie soms echter lijkt dan de werkelijkheid. In de bovenzaal van de Palace loopt -La Marge» 'Op de rand van alles', een film van Walerian Borowczyk naar de roman van André Pieyre de Mandiargues met in de hoofdrollen Sylvia Kris tel, Joe Dallesandro, André Faloon en Mireille Audibert. ?Jan Sigismond heeft zich laten vangen in een biezondere valstrik. Hii c heeft besloten gedurende enkele dagen, ver van zijn dagelijks bestaan, te gaan leven en laat zijn vrouw Sergine en hun zoon Elie achter onder de hoede van de oude Féline. Hij zal zijn oom gaan helpen die door ziekte verhinderd wordt om als vertegenwoordi ger in sterke dranken zijn klanten te bezoeken. Sigismond gaat onvermoeibaar het Parijse nachtleven bezoeken. In de bar -La Violette» ontmoet hij Diana (Sylvia Kristel): een kleine lichtekooi, die hem meeneemt, 's Anderendaags ontvangt hij een brief van Féline die hem de zelfmoord van Sergine en de accidentele dood van hun zoon Elie mededeelt. Sigismond weigert de werkelijkheid van deze ramp onder de ogen te zien en leeft twee dagen -Op de rand van alles-, alsof het ongeluk niet bestond. Over de film inhoudelijk, qua beeldmateriaal, geen opmerkin gen, alles verwijzen wij naar het feit dat het een topontmoeting is geworden tussen Sylvia Kristel (Emmanuelle) en Walerian Bo rowczyk (Zedeloze verhalen). Dat spreekt voor zichzelf. Een film -Kinderen Niet Toegelaten». Openbare aanklager (Louis Pauwels) in gesprek met privédelekllve Jesse Sadoc (Fons Janssens) (JM)

De Voorpost | 1978 | | pagina 32