BRUSSEL KOMT STORTEN TE AALST SLUIKSTORTER IN DE OSBROEK OP HETERDAAD BETRAPT G 4 - 7-3-1978 - De Voorpost Weduwe Herzeele wou, nu haar man overleden was, het ter rein verder ophogen en gaf ZONDER vergunning van het Kollege van Burgemeester en Schepenen een toelating aan de firma Froidecoeur om «propere» grond aan te voeren en te storten. Misschien verwachtte de dame dat niemand het zou merken, daar het hier om een nogal afgelegen ge bied gaat. Deze firma echter, die instaat voor de metrowerken in onze hoofdstad, maakt misbruik van bet vertrouwen dat de eigena res hen schonk. In de plaats van zuivere grond uit de metrotunnels, voert ze meestal allerlei afval aan: verwrongen kabels, verschillende soorten buizen, steengruis, gebro ken betonnen palen, allerlei ijzer werk en noem maar op. Twee bulldozers blijken nodig om deze Brusselse afval open te du wen, terwijl aan de andere zijde vaten (olie?) uitbranden, met de nodige stank en een gitzwarte rook. Toen we ter plaatse verschenen, vielen ons twee zaken op: de be stuurder van de werkende bulldo zer wilde absoluut niet herkend worden. Hij trok de muts wat die per over het hoofd, dat hij ver school achter de groengeverfde zijruitjes. Verder werd direkt een aanvang gemaakt met het bedek ken van de gestorte boel. Een massa steengruis, vermengd met onwelriekende aarde, werd aan gevoerd, zodat het leek of het in derdaad alleen maar «ophogen» betrof. Inmiddels werd door de bevoegde diensten vastgesteld dat het niveau reeds acht a negen me ter werd omhooggebracht. Deze vaststellingen werden gedaan op vier april. Nochtans heeft de familie Her zeele, Brusselbaan 295 te Erem- bodegem reeds op één maart een schrijven gekregen van de schepen van openbare werken en ruimte lijke ordening, waarin zij ingelicht worden omtrent de te nemen maat regelen vooraleer met storten mag begonnen worden. De familie handelt in strijd met artikel 44 van de wet op de Stedebouw en de ruimtelijke ordening (wet van 28 maart '62, gewijzigd door de wet ten van 22 april en 22 december '70) vermits er een bouwvergun ning vereist is. Schepen De Neve vraagt hen dan ook voor einde maart een volledig bouwdossier over te maken aan de betreffende dienst in de Kapellestraat. Hij wijst er tevens op dat het overma ken van een dossier niet impliceert dat een vergunning zal worden verleend. Tenslotte verwittigt de heer De Neve de eigenaaifs) dat, indien er geen dossier wordt over gemaakt binnen de gestelde ter mijn, er proces-verbaal zal opge maakt worden. Indien zulks gebeurt zal het per ceel grond, gelegen Ten Bos Erembodegem, in de oorspronke lijke toestand dienen te worden hersteld. Wij wachten af wat er zal gebeu ren. Ondertussen is er veel kwaad geschied! Een eenzaam automobilist bleof verbaasd staan, om even later ont hutst zijn weg te vervolgen. We lazen de prangende vraag in zijn ogen: «Hoe is het mogelijk? Moet al ons groen er aan geloven?..» R. Devijver Reeds in 1976 werd door de werkgroep Leefmilieu Aalst, aangesloten bij de R.A.L.D.E.S., de werkgroep Bomen-park, de vereniging voor Aalsters natuurschoon en de omitologische vereniging De Wielewaal, afdeling Aalst, een klacht ingediend bij de prokureur des konings, verscheidene ministers bij de gouverneur en bij de dienst stedebouw. De klacht handelde over een bewust vernielen van het natuurgebied Osbroeck én ovehet ongeoor loofd storten op die plek. De zaak kreeg tenslotte de aandacht van de overheid. Tijdens een gewone routine-kontrole werd op 28 maart jl. een sluikstorter op heterdaad betrapt en op bevel van schepen mevrouw De Maght-Aelbrecht, gefotografeerd door de dienst Leefmilieu. Het gebied Osbroeck ligt volgens het gewestplan Aalst-Ninove-Geraardsber- gen-Zottegem in een na tuurgebied, waaraan vol gens de bepalingen zonder de nodige vergunningen niets mag gewijzigd wor den. Het aanliggend stadspark werd door de kommissie voor Monumenten en Land schappen geklasseerd. De Osbroek werd beschermd bij K.B. van 30 november 77. En toch wordt het ge bied tot heden gebruikt als een goed verborgen sluik stort. Hierdoor wordt het ni veau van de bodem merke lijk gewijzigd wat wij moe ten betreuren. Het behoud van het natuurgebied is voor de leefbaarheid van de woongemeenschap aller noodzakelijkst. Het voort bestaan van het stadspark hangt af van het moerasbio toop «den Osbroeck». Reeds in 1970 heeft het stadsbestuur dit ingezien, zodat gestart werd met een waterbeheersing in dit ge bied. De parkvijvers zouden verkwijnen, indien zij niet door het waterrijke natuur gebied werden bevoorraad. Deze bevoorrading wordt bedreigd! Ze wordt bemoeilijkt door het storten: doorzijpeling zal het te winnen «propere» water verder aan de bron bezoedelen. Hoe komt het dat het zo lang heeft geduurd vooral eer er tegen deze schanda lige toestand werd gepro testeerd? Welnu, het stort is vanop geen enkele open bare rijweg zichtbaar Het ligt verdoken in het lager gelegen Osbroeck. Wie het wil zien, gaat best tot aan het einde van de Molen- kouterstraat te Erembode gem en daalt af langs de omheining van een weide, of loopt tussen twee akkers heen. Zowel zij die er stor ten als de eigenaar die er laat storten, van deze geka- moefleerde ligging gebruik gemaakt om zijn on wettige praktijken verder te zetten.Op 28 maart laatst leden werd nog een sluik storter betrapt, hoewel de dienst Leefmilieu een hek ken liet aanbrengen en zorgde voor politietoezicht. Om verder te kunnen stor ten komen de gewraakte vrachtwagens via mevrouw Moyersoen het domein bin nen. Op de genomen foto's is het duidelijk te merken dat het hier gaat over de firma «Terrassement, Froi decoeur», telefoon 02/2510368. Deze firma én Een prachtige vijver in het midden van de Osbroek De foto's liegen er niet om. Allerlei rotzooi wordt er in dit mooie gebied gestort Tot op een paar meter van de straat ligt het vuil opgehoopt. Schepen De Maght ging er een kijkje nBxgei ferke tvrij de eigenares, mevrouw Moyersoen, Alfons Van de Maelestraat 78 te Erembo degem zullen wettelijk ver volgd worden. Mevrouw A. De Maght-Ael brecht, schepen van huis vesting, leefmilieu en grondbeleid, heeft zich on middellijk telefonisch in verbinding gesteld met het Ministerie van Nederlandse Kuituur en Vlaamse Aange legenheden, dienst Monu menten- en Landschaps- zorg, teneinde krachtdadig te kunnen ingrijpen. Deze dienst heeft onmiddellijk een telegram gestuurd naar de heer provinciegouver neur en naar onze burge meester de heer D'haeseleer met het voorstel de gewa pende macht op te vorderen om de werken te laten stil leggen Op 29 maart ont ving het stadsbestuur een telegram met volgende tekst Heer Burgemeester van en te 9300 Aalst. Wij stellen vast dat in het Osbroeck Erembodegem- Aalst werken worden on dernomen in strijd met de bepalingen van het rang- schikkingsbesluit van 30 november 1977. Gelieve een onderzoek te willen instel len en zo nodig overeen komstig de bepalingen van artikel 10 der wet van 7 au gustus 1931 de werken te willen laten stilleggen. Namens de minister, voor de administrateur-generaal, de adviseur-hoofd van dienst, Edgard Goedleven». De Diensten van schepen mevrouw De Maght hebben dan ook een schrijven ge richt aan de heer hoofdpo- litiekommissaris. Zij eisen terecht het stilleggen van de kerken in Osbroek. Wat gebeurt er nu eigenlijk? De twee bestaande vijvers, eigendom van mevrouw Moyersoen, worden gevuld met vuilnis, slib en grote steenbrokken en dit niette genstaande vroegere aan maningen vanwege Leefmi lieu. Dit kan niet langer toe gelaten worden. Het gebied Osbroek werd voor het grootste gedeelte gerang schikt als landschap, wat betekent dat al de uitwerk selen van het rangschik- kings-beschikkings-besluit van toepassing zijn. Het is ten strengste verboden een vuilnisbelt aan te leggen, af valprodukten achter te laten een aktiviteit uit te voeren die een belangrijke wijzi ging van de waterhuishou ding van het gebied voor gevolg kan hebben, om het even welk werk te doen dat de aard van de grond en het uitzicht van het terrein zou kunnen wijzigen, en elke wijziging blijft verboden in dien ze een blijvende en on omkeerbare wijziging van de vegetatie voor gevolg kan hebben. Immers, artlj fo 10 van de wet op het fius: houd van monumenten Set landschappen (wet vatorde augustus 1931) zegt «Wanneer de houder Bnd een onroerend goed dal een gerangschikt landscl begrepen is, werken on< neemt welke verboden krachtens het koninklijk sluit tot rangschikking r de burgemeester of de g verneur deze door tuss komst van de gewapei macht doen stilleggen, heer burgemeester D'hae leer heeft op 29 maart opdracht gegeven om d werken dringend stil te gen Hij vraagt dan ook de hoofdpolitiekommisj meerdere keren per dag plaatse kontrole uitoeft De heer D'haeseleer bes met volgende zin: «Geli mij dringend de verslat van uw optreden toe te ren». Wij hopen dat het stads stuur deze zaak verder het oog houdt krachtda optreedt, zodat een mooi noodzakelijk natuurgeb zou behouden blijven meer daar het niet de eer keer is dat de bepaling van het rangschikkingsl sluit met de voeten wo getreden. Er werd reeds bij een vo overtreden proces-verb opgesteld door monumi ten en landschappen werd overg maakt aan heer prokureur des konin te Dendermonde. Spij genoeg werd hieraan tot den geen merkbaar gev< gegeven. Gelukkig aanz schepen De Maght het een dwingende plicht, hi op te treden, met als eindelijk doel het gescho den Osbroek in de spronkelijke staat te lal herstellen. Bij weigeri van de eigenares zal tracht worden de werk ambtshalve te laten uit vo ren en de kosten er langs gerechtelijke weg rug te vinden. R.Devij' i+m Neen. wij hebben hel bord er niet geplaatst. Naast de vijver wordt er aarde gestort, een beetje verder zie je andere afval. Een bulldozer nivelleert alles

De Voorpost | 1978 | | pagina 4