EN WAAR KOOP IK NU MIJN ROLLS? CIJFERS DIENSTJAARREKENING 1977: dllET HOOPVOL WAT GAAT HET OPHALEN VAN HET HUISVUIL ONS IN DE TOEKOMST KOSTEN? PARTIJVOORZITTERS TE AALST ARRONDISSEMENTEEL BERICHTENBLAD WERD «TELE-AALST» Het begint van het einde? STICHTING KULTUURRAAD OP 18 APRIL? J -ï De Voorpost - 7-4-1978 - 7 kzowat tweeëntwintig koncessionarissen van het Autovak- nd Aalst (zeg maar A.V.A.) zijn straks op 8,9,15 en 16 ril aan hun jaarlijks autosalon toe. Afspraak opnieuw in de srshallen met hopelijk voor A.V.A. net als vorig jaar een 20.000 koppige schare bezoekers, wat goed zou kunnen ju voor een 250-tal verkochte wagens. U kent het principe: een Rolls-Royce, geen oliesjeiks over de vloer dus dan wel Ie man-van-de-straat die met ai dan niet goed gevulde beurs [omt kijken hoe ie straks vrouw en kind naar Overmere-Donk an voeren. Autohandelsverbond Groot Aalst (A.H.G.R.A.) dat ge- ïid is uit het Erembodegemse G.A.V.A. en nu als kind van fusie 61 van de 104 draaiende bedrijven uit het Aalsterse agisten, verkoopsagenten, accessoiristen e.a.) in zijn jen telt onderkent het kommerciële belang van het salon en had graag reeds dit jaar op de boot kunnen springen, foorlopig verzet daartegen heeft A.H.G.R.A. doen beslissen ilf iets te organiseren. Bij hen heet dat een «autohandels- irs» en die krijgt u begin oktober in de oude spiegelfabriek Neve. og dej Cruis* na mei ïroen erteld >l wat eden knogl in dei- ■Wij graven daarmee de strijd- ijl niet op, zegt AHGRA- iorzitter Pierre De Poorter, irlog is de beste manier om in tn geschil de beide partijen te in verliezen». re De Poorter, garagist en Ier van een Frans automerk Erembodegem, houdt niet i bekvechten en hij herhaalt het: «Versnippering is een ite zaak voor de midden- ind, ook in onze branche.» CVP-gedelegeerde in de leentelijke middenstand- lad is dat een standpunt dat hij :ich voorgenomen heeft met middelen te verdedigen, lat met samenwerking de zon ieders water schijnt vindt ie lal logisch en hij begrijpt dan ook niet waarom toenaderin gen van AHGRA's kant bij AVA-voorzitter De Ruysscher en sommige van zijn leden in dovemansoren schenen te val len: «Ik denk niet dat het om onwil gaat, misschien om inbe grip want per slot van rekening werken wij, onder agenten, toch voor de koncessionaris sen (nvdr vereenvoudigd ge zegd is een koncessionaris zo iets als de hoofdverdeler voor de streek).» De stelling is de volgende: de aankoop van een wagen is een ernstige zaak, er moet een ver- trouwersrelatie ontstaan tussen koper en verkoper en als die klant in de wagenstand op het salon terecht kan bij de hoofd verdeler maar ook bij de onder agent voor het bedingen van kondities als prijs, overname van de oude wagen, service na verkoop enz. als een gezonde onderlinge konkurrentie de prijzen normaal houdt, als je met pakweg met z'n vieren als verkopers van merk «Zus en Zo» op het salon samen meer mensen ontmoet die je al kent dan alleen, dan vaart iedereen er wel bij. Om te beginnen de hoofdverde ler die van de invoerder meer wagens afneemt, vervolgens de onderagent die niet moet le ven van de eigenlijke wagen verkoop maar zijn boterham verdient aan het latere onder houd, de man van de okkasies die enkele jaren later aan de beurt is, de accessoirist die zijn wisselstukken kwijt kan en in latere instantie het arbraakbe- drijf die met 't schroot wel weg weet. «Hoe meer wagens verkocht, hoe meer werk voor iedereen, luidt het bij De Poorter, ik weet wel dat u zal zeggen dat zulks ekologisch dan niet goed te praten is maar ja, als indivu sta je nergens. Alleen met samenwerking kan je wat. Neem nu op de eerste trap een unie op streekvlak, een verbond, oan oen je ai ergens. Een inter professionele vereniging heeft al wat meer in de pap te brok ken en met een landsbond kan je al op nationaal vlak gaan ageren. Dat is onze enige kans...» Droom van onze zegsman is dan ook ooit een verbond op arrondissementeel vlak over de doopvont te kunnen houden. Dat is niet ondenkbeeldig zegt ie, maar het blijft voorlopig toe komstmuziek. Of hij intussen- tijd met samenwerking eventu eel een fusie van A.V.A. en A.G.H.R.A. bedoelt? De kans is niet uitgesloten. De voeling tussen de twee is momenteel wel niet optimaal maar dat heeft volgens voorzitter De Poorter te maken met de ver schillende benaderingen van organisaties van iets als een autosalon: «Men kleeft zo'n feestelijke sfeer aan de salons maar eigenlijk is de aankoop van een wagen veel ernstiger dan dat. Wij opteren bijgevolg voor een autohandelsbeurs die ruimer van opvatting is. waar de accessoiristen talrijker aan wezig zijn, waar je ook terecht kan voor tweedehandswagens enz.» Allen broederlijk naast mekaar dus? «Jawel, wij zijn nu niet gewenst op het autosalon. Dat is niet demokratisch..» René De Witte Aan de rand van het Kravaalbos lag er voor een jaar nog grond te koop. Stad Aalst had graag deze 8rond gekocht, maar de prijzen gingen te hoog. De huidige eigenaar heeft er niet beter op gevonden dan het terrein af te sluiten, en te beplanten met naaldbomenDe ganse omgeving is gekenmerkt door prachtige loofbomen. En om het landschap nog een beetje meer te ontsieren werd er nog een tuinhuisje gebouwd. nste-| laan De dienstjaarrekening 1977 werd ter goedkeuring op de ge- Cnteraad gebracht. Veel meer dan goedkeuren kan er he- momenteel niet gebeuren. Verlies is verlies, en het moet gedelgd worden. In de inleiding van een 67-bladzijden lange I Uiteenzetting toonde schepen van financiën Van Den Eede rich nogmaals tamelijk ongerust: «De nettoresultaten blijven "ficitair en gaan spijts alle verwachtingen steeds crescendo, iat de toestand eerder verontrustend wordt... let verheugt ons dan ook dat de verantwoordelijke overheid imiddels reeds een onderzoek naar de toekomstmogelijk- ""en van het slachthuis heeft bevolen, want drastische itregelen, voor een nieuw aangepast kommercieel beleid Ingen zich op en dulden geen verdere vertraging. Het is met ote belangstelling dat wij de resultaten van dit onderzoek gemoet zien. Het zal de toekomst van ons stedelijk bedrijf hoeten bepalen». :en toekomst die dus nog al- Ijd onzeker is. Bij het begin ™^an deze cijferoans spnngt iral dit getal in het oog: itto-verlies 12.425.234 fr. «te ikken door gelden uit de idskas». pagina 5 krijgen we een kort iroverzicht. De balans sluit in lief en passief met iets méér 138 miljoen Voor 1977 Iroeg het verlies 11.133.570 of samen met net verlies in vorige jaren 12.425.234 fr, tn aardige stap vooruit naar iet verliescijfer dat men voor- t voor 1978: 14,6 miljoen, let aantal slachtingen: var- ins 44.271, runderen 17.027 •taal 61.298). Gemiddeld ver per geslacht rund: 163 fr., ir geslacht varken 117 fr. Er irden zoveel varkens ge- lurd als er geslacht werden, taar veel meer runderen dan irgeslacht werden: 33.990 (to- "al keuringen 78.261). Ge- iddeld verlies per gekeurd "id: 35 fr, per varken: 28 fr een evenwicht in de cijfers -enwichtslachtcijfer») te ikomen had men 74.097 var- is te weinig en 9.605 runde- Het herschattingscoëffi- mt van de aktiva bedroeg i09 teressant is de vermelding in een aantal noodzakelij k- den: -bezuinigingen (vooral waterverbruikj-opvoeren van it rendement: verhogen van it aantal slachtingen ispektie: naar nieuwe klan- uitkijken -uitbreiding van de ilruimten. dienstjaarrekening is een overzichtelijk en klaar do- ment, dat we uiteraard sterk erkort moeten weergeven, 'och nog een paar merkwaar- Sgheden. Bij de loonkosten alt een opmerkijke stijging op, i wijten aan het statuut van •ent (over 1974,1975 en 1976 .3 miljoen. Wat het waterver- iruik betreft moet worden ver- neld dat de oorzaak van de tijging bij de tariefverhoging gt. Resultaat van het boekjaar: ipbrengsten 13,7 miljoen, kos- 6n 26.1 miljoe, verlies: 12,4 ixploitatieresultaat 11,1 mil- >en). Ipgemerkt werd de stijging an de personeelsuitgaven met '8 85 en de kostprijs van het 'aterverbruik met 76,28 akoniek klinkt het besluit: eraan beginnen vooraleer het b laat is». En zo is het tenslotte och. Ie aktiva bedragen, in grote inen: vaste aktiva, 104,2 mil ten. Vorderingen op langer lan één jaar (wegens leverin gen of diensten): 31,3 mijljoen, op minder dan 1 jaar: 1.6 mil joen, thesaurie: 0,8 miljoen. Het verliesresultaat komtop de balans met meer afzonderlijk /oor, maar wel onder de vorm als debiteur stadsbestuur: 18,9 verlies 12,4 31,3 miljoen) De passiva: Kapitaal 5.2 mil joen - herwaarderingsmeer waarden 35,1 miljoen, - schul den op langer dan één jaar: 93,3 (op minder dan 1 jaar 4,4 miljoen). Bij kredietinstellingen 74.8 en schulden door aankoop van goederen en diensten 17,2 miljoen (terug te betalen aan de stad). De schulden liggen dus wel bijzonder hoog. In een besluit zegt Hilaire Lie- vens het volgende: «Uit wat voorafgaat blijkt dat op korte termijn nieuwe inkomsten zul len moeten worden gevonden gepaard gaande met het door voeren van gevoelige bespa ringen (Reeds gebeurd: aan passing kondensatoren - batte rijen elektrische installatie - be sparing 120.000 fr. per jaar). Op langere termijn zal men door een nieuwe kommercieie aan pak inzake bedrijfsvoering het slachtcijfer dermate dienen op te voeren dat het evenwichts- slacktcijfer vlug kan bereikt wor den». De heer Lievens zag de uit werking van dit urgentieplan als volgt: invoeren van nieuwe rechten (bv. weegrechten, ver huring van ruimte voor vlees bewerking, verkoop van bloed, enz...) die een meeropbrengst van zowat 1,6 miljoen zouden meebrengen voor slechts 100.000 frank aan investerin gen. En over de nodige bespa ringen: amschakeling van koelsysteem op basis'van wa ter naar koelsysteem op basis van lucht: kosten 800.000 fr, besparing: 1.100.000 fr. opéén jaar teruggewonnen. Goed koop water: boren van een put van 100 meter diepte. iue nu bestaande putten dienen tot niets), kosten ong. 600.000 fr. besparing 1.750.000 fr. De kos ten zijn op viermaanden terug ingewonnen. Strenge kontrole op hangrechten aanleggen van permanente inventaris van alle materielen... Kortom: met een eenmalige investering van 1,4 miljoen zou alvast een jaar lijkse besparing van 3 miljoen kunnen gerealiseerd worden. Bij een nieuwe aanpak pleit de heer Lievens verder voor een hogere bezettingsgraad van de slachtkettingen, m.a.w.: voor een meer kommerciële aanpak, (prospektie, markton derzoek, oprichten van een varkensveiling en een veem arkt, aandringen op meer run deren kopen in het binnenland enzoverder. Ook zouden in elk geval de bestaande frigoruim- ten gevoelig moeten uitgebreid worden, waarbij deze afde lingschef vooral opkomt voor prefabs die veel minder duur uitvallen. «De enige menselijke suksessen van waarde, zo be sluit de heer Lievens, zijn deze welke de gemeenschap ten goede komen. Daarom is de taak en de opdracht tot sane ring een zo verheven «zen ding». Laten wij er ons samen voor inzetten Te vermelden zijn tenslotte nog de slotsbeschouwingen van dr. A. Ermens, direkteur van het slachtbedrijfook hij be treurt het feit dat men niet over voldoende koelinstallaties kon beschikken. Hij had het ook over de besprekingen met G.B.-Inno-BM over een even tuele uitsnij- en werkingsplaats van rundsvee voor deze ven nootschap. Hij besprak ook de verminderde aanvoer van var kens door de Lokerse Vleesvei ling, en de Kommissie die de rendabiliteit van het slacht- huisbedrijf moet onderzoeken. Wilfried Lissens. Raadslid Henri Van der Veken heeft dit uitgecijferd, zich baserend op een enquête die hij hield omtrent het volume van het huisvuil. Hij merkte op dat de nieuwe reglementering van het huisvuil op verschillende punten onduidelijk is. Waar dit vroeger een «reglement van inwendige orde» betrof, heeft men nu slechts met een «taksregelement» te doen, en zijn de gegevens over de ophaling zelf erg onduidelijk. Bovendien wordt er geen onderscheid gemaakt tussen huisvuil en bedrijfsvuil. Volgens het raadslid werd nog met de minste informatie hier omtrent gegeven. Men weet nog niet waar men met de huisvuii- ophaling in de toekomst aan toe zal zijn. (De vuilniszakken worden verplichtend vanaf 1 jan. 1979). Hij vond ook dat vooral de grote gezinnen sterk gediscrimi neerd werden. Het raadslid is ook zinnens een drukwerk in gans Groot-Aalst te laten ver spreiden, waarvan we hier de tekst (in de cijfers) laten volgen. Hij wees ons erop dat niet het principe van de vernieuwing in twijfel werd getrokken, maar wel de uitvoeringervan. Het systeem van de ijzeren vuilnisemmers begon de stad inderdaad te veel te kosten aan onderhoud en vervanging. Raadslid Van der Veken: «in de begroting 1978 werd een bedrag voorzien van 14 millioen aan ontvangsten van huisvuilbe lasting - 28.000 gezinnen 500 fr per gezin. Voor deze belasting ontvangt elk gezin 50 papieren standaardvuilniszakken per jaar. Voor de verkoop van deze papieren standaard vuilniszak ken werd ook een ontvangst voorzien van 15 millioen. Na konstruktieve besprekingen met schepen van kuituur Herman Roels deelt de Werkgroep van de Kulturele Ver enigingen van Aalst u hierbij mede dat de stichtingsverga- derina van de Stedelijke Kulturele Raad plaats heeft op dinsdag 18 april te 20 u in de feestzaal van het stadhuis,, Grote Markt 3. Alle verenigingen die werkzaam zijn op een van de hierna- vermelde gebieden worden uitgenodigd: de bescherming en de luister van de taal, de aanmoediging van de vorming van navorsers, de kunsten met inbegrip van toneel en film, het kultureel patrimonium, de musea en andere wetenschappelijk-kulturele instellingen, de biblioteken, diskoteken en soortgelijke diensten, de radio-omroep en de televisie, de permanente vorming en de kulturele animatie, de lichamelijke opvoeding en het openluchtleven, hobby, vrijetijdsbesteding en toerisme. Ondanks de hele reeks inschrijvingen die reeds ingediend werden blijft het risiko bestaan dat iemand vergeten werd. Daarom wordt de oproep besloten met de slotzin van de stadsomroeper uit de ouwe tijd: «Men zegge het voort!» Ondertussen dreigt reeds een kink in de kabel te komen. Het dekreet tot regeling van de erkenning van de gemeente lijke raden voor kuituur en kulrurele vrijetijdsbesteding voorziet dat aan de gemeenteraad voor advies het ontwerp van statuten wordt voorgelegd. Daar de eerstkomende ver gadering van de gemeenteraad pas gepland is voor woens dag 26 april en de stichtingsvergadering reeds op 18 april zou doorgaan dreigen er verwikkelingen in 't verschiet. Misschien kan daaraan nog een mouw worden gepast? LH Op donderdag 27 april e.k. (20 uur) richt S.P.E.S. - Sociaal Progressief Europees Studiecentrum - in «Ter Mael» (Gentse Steenweg 390 te Aalst) een bijzonder interessante debata vond in, waaraan vier nationale partijvoorzitters hun mede- rrriS9uVer,eneenJ..Wlily De Clercc* <PVV>' Wil,ried Marten s(CVP) Hugo Schiltz (VU) en Karei Van Miert (BSP). Moder ator is Jan Schodts, inleider: Mare Galle. Nabeschouwingen worden gegeven door burgemeester D'haeseleer, waarna nog een slotwoord volgt van Anita Van den Wouwer, voorzit ter van S.P.E.S. Wat nu te betalen: Gezinnen van id. Aalst. De gezinnen, welke nu per week één grote vuilnisbak van 55 liters inhoud gebruiken, zijn verplicht gezien zij maar één papieren standaard vuilniszak ontvangen er één per week bij te kopen, daar de papieren standaard vuilniszakken maar een inhoud hebben van maximum 35 liters. Zij zullen dus per jaar moeten betalen: de huisvuilbelasting: 500 fr. aankoop 50 zakken k 10 fr: 500 fr. totaal: l.OOOfr. De gezinnen, welke nu per week twee grote vuilniszakken gebrui ken van 55 liters inhoud, zullen verplicht zijn per week twee papieren standaard vuilniszak ken bij te kopen Zij zullen dus per jaar moeten betalen: de huisvuilbelasting: 500 fr. aankoop van 100 zakken k 10 fr.: l.OOOfr. totaal 1.500fr. Dc gezinnen, welke nu per week drie grote vuilnisbakken gebrui ken van 55 liters inhoud, zullen verplicht zijn per week drie papieren standaard vuilniszak ken bij te kopen. Zij zullen dus per jaar moeten betalen: de huisvuilbelasting: 500 fr. aankoop van 150 zakken k 10 fr.: 1.500 fr. totaal: 2.000fr. De gezinnen, meestal gepen- sioenneerden, welke nu een vuilnisbak met een inhoud van 33 liters inhoud gebruiken, kunnen de zelfde berekening maken. Indien zij tweemaal per week (twee ronden) er gebruik van maken, zullen zij ook verplicht zijn tot aankoop van één papieren standaardvüilnis- zak. Zij zullen moeten betalen de huisvuilbelasting: 500fr. aankoop 50zakken 10 fr.: 500 fr. totaal l.OOOfr. Wal gaal men moeien betalen in de deelgemeenten: De gezinnen van de deelgemeen ten weten nu, dat de papieren standaard vuilniszakken een inhoud hebben van maximum 35 liters. Ieder gezin kan zelf narekenen wat het hun gaat kosten voor het afhalen van hun huisvuil. Wij zijn er van over tuigd. dat naast de te betalen huisvuilbelasting van 500 fr. per jaar ook zij verplicht zullen zijn tot aankoop van een aantal papieren standaard vuilniszak ken. Onderdruk van de CVP opposi tie is 1978 een overgangsjaar en mogen dus nog de huisvuilbak ken en vuilniszakken naar eigen keus gebruikt worden, maar vanaf 1979 zullen alléén nog de papieren standaard vuilniszak ken mogen gebruikt worden. In 1979 zullen alle gezinnen van groot-Aalst minstens het dubbel moeten betalen van de huisvuil belasting door de aankoop van bijkomende papieren vuilnis zakken. Er zullen gezinnen zijn van het drie dubbele - het vier dubbele en nog meer. Van zelf sprekend en zo als altijd, zullen de grote en de kroostrijke gezinnen hiervan het grootste slachtoffer zijn. Het huidig stadsbestuur heeft de bevolking nergens of nergens hierover ingelicht. Hebben zij er de moed niet toe! Nochtans, weten zij zeer goed, wat hetj afhalen van het huisvuil aan de bevolking gaat kosten, zoniet zouden zij zelf geen 15 millioen voorzien aan ontvangst in de begroting wegens verkoop van de papieren standaard vuilnis zakken.» Tot zover raadslid Henri Van der Veken Als onderwerp van dit debat koos men de naderende Europse ver kiezingen Titel: «Euro-Visie», of de visie van de verschillende partij voorzitters over de toekomst van Eu ropa. Dus helemaan in de lijn van S.P.E.S., qen «pluralistische ver eniging (wij citeren art. 3 uit de sta tuten) die door passende initiatie ven een mentaliteitsverandenng beoogt om tot een meer bewust humane en demokratische partici patie van het indvidu in 'n sociaal en progressief Europa te komen» «Gezien de komende Europese ver kiezingen, zo lezen we in een schrijven van deze vereniging, be schouwt S.P.E.S. het als zijn taak mede te werken aan de versprei ding van de Europese gedachte en meoe te Douwen aan de Europese bewustwording S.P.E.S is de mening toegedaan dat alleen deze bewustwording een waarborg is voor een welvarend Vlaanderen in een progressief Eu ropa met het behoud van Europa's eigenheid en patrimonium. Als we het voortbestaan willen van een sterk en vrij Europa, zullen we hieraan gezamenlijk moeten wer ken.» In een volgende uitgave komen we nog uitgebreid terug op deze ver- enininn die met dit debat niet aan haar proefstuk toe is. Regelmatig richt zij manifestaties in van een dergelijk hoog gehalte Voor Aalst is het een gebeurtenis. Een datum die zeker moet aangestipt worden in het agenda. W.L. Het «Arrondissementeel Berichtenblad» van de CVP-Aalst is in een vernieuwde vorm verschenen, en werd nu «leie-Aaisi» gedoopt. We geven uiteraard niet de inhoud weer, maar door lopen slechts even met u het editoriaal van Hubert Van Wam- beke «Dank zij onze vrienden van Gent, zo zegt hij, en vooral hun technische uitrusting, kunnen wij u ons «Arrondissementeel Berichténblad» in een nieuw. modern kleedje presenteren...» Het blad kreeg een nieuwe titel: «Tele-Aalst», en oe versprei ding werd uitgebreid. Het zal vier maal per jaar verschijnen, en alle energie zal worden be steed aan de verdere uitbouw van het plaatselijk partijleven. Maar ook «nationale» thema's zullen worden behandeld. Aandacht werd verder ook al gevraagd voor het arrondisse menteel kongres en de voorbe reiding daarvan. Enige titels uit het eerste ver nieuwde nummer: «Sluiting Unalit Geraardsbergen, Stads kernhernieuwing (nieuwe huis- vestingsaktie), Politiek verlof (reglementering), en een uit eenzetting over het IPVO». W.L.

De Voorpost | 1978 | | pagina 7