lb OUTS STARTEN TE MELDERT SLECHTE BEHUIZING IN DE EERSTE (LEUTERKLAS IN «HET KLAPRUUSJE» A DE «JONGE GARDE» KONSERTEERT ALST ONDERZOEKT HET PROBLEEM VROUWENHUIS :L0RA VEILT BLDEMEN MOGEN RUITERS NIET OP OUDE SPOORLIJNEN? EUROPAMARS Uw woord e Voorpost - 7-4-1978 - 9 it gepland was als een volksraadpleging is uiteindelijk uit lopen in een gezellig onderonsje waarbij slechts een tiental ij het gezegd dan toch wel fel geëngageerde ouders zijn gekomen. De voorbereidingsaktiviteiten om de mensen or de oprichting van een nieuwe jeugdbeweging na eerder igatieve reminiscenties, lieten nochtans vermoeden dat er ■langstelling was, al toonde men dat dan ook niet op zo'n inderende wijze. eerste gspreksavond was wel belangstelling, voor het ppenspel waren er een 150- kinderen al waren er dan ook its een dertigtal van Mei- zelf en waren er wel kinde van Turkse gastarbeiders, film lokte heel wat volk, ook vooral van de parochie zelf. ikproeven en een enquête registratieapparaten wa- eveneens hoopgevend finaal leken die dan wel te verricht op te kleine schaal it de representativiteit rela tief klein was. Persoonlijk kon- takt met eventueel gegadigden ontbrak nog. Starten kan dan ook een ris kante onderneming zijn want als ook deze poging falikant uit loopt gaat er allicht een decen nia over vooraleer weer eens de jeugd aan bod komt. Wat betreft de in 850 rondbe- deelde vragenlijsten waren de resultaten weinig bemoedi gend. Slechts een tiental ant woorden, nauwelijks 1 kwam binnen waarbij 2 ouders opteerden voor start met jon gens, 2 voor start met meisjes en de rest gemengd. Het as- pekt «gemengd» wordt even onderzocht en alleszins bleek dat dit zo maar niet met een modern-aandoende dooddoe ner kan worden weggewuifd zonder in konfliktsituaties te verzeilen. Anderzijds werd ge dacht aan een start met een dertigtal leden met een leeftijd van rond de tien jaar. Na afwegen van voor en tegen komt de vergadering tot het be sluit in september te starten na eerst nog kontakt te hebben opgenomen, kontakt dat best gelegd zou worden door de ne gen plaatselijke JIN-leden. Geopteerd werd voor de Scoutsbeweging die zich Vlaams en Kristeliik bekent en anderzijds niet politiek is ge vonden en vrij onafhankelijk. Te Meldert zou het dan een pa rochiale instelling worden zoals de Chiro maar niet zoals de KSA die zich meer tot de stu derende jeugd richt. Veel zal afhangen van het vin den van een degelijke plaatse lijke leiding. Gezocht wordt hierbij naar een(of meer) idea listische) man(nen) of vrouw(en) boven de 21 jaar om de wagen aan het bollen te brengen en dan verder door te stoten? Gehuwd zijn is hierbij geen bezwaar. Getracht zal worden de aktie te starten begin september met de JIN's van Meldert als kern en de JIN-leiding als steun. LH )aar ver dit probleem wilde raadslid Chris Lievens-Borms tijdens e vorige gemeenteraad interpelleren. Maar zover is het toen de iet gekomen. We vatten de tekst voor u samen: los die konden vermeden wor- Het fundament van elke den emeenschap, zo zegt het adslid, is de opvoeding van )r jn aar jeugd. Daarin speelt het ferd iderwijs 'n zeer voorname» Dl. Dit onderwijs moet dan ook 5 j ptimaal uitgebouwd worden: b omstandigheden waarin net rwijs wordt gegeven zijn, owel voor leerkrachten, als oor leerlingen zeer belangrijk, let moet in de meest ideale mstandigheden verstrekt orden. Zoniet komen reakties den. Raadslid Borms brengt ons vervolgens met de feiten in kennis: In de stadskleuter- school «Het Klaproosje» aan de Oude Gentbaan wordt aan de kinderen van het eerste freubel A, ongeveer 40 in aan tal, klas gegeven in een met platen afgesloten ruimte van ong. 40 m2. Er bestaat geen mogelijkheid van rechtstreekse luchtverversing. Bovendien doet diezelfde ruimte dienst als refter en kookgelegenheid, waardoor twee maal per dag de klas moet ontruimd worden naar de inkomhall. Soms moet de kleuterleidr zelf instaan voor het reinigen van het lokaal. Een kleuterleid ster kan hier onmogelijk op pe dagogisch verantwoorde wijze les geven. En hoe voelen de kinderen zich na zo een dag? Deze toestand werd reeds meermaals schriftelijk en mon deling door ouders en kleuter leidsters bij de schepen van Onderwijs aangeklaagd. Op het plaatsen van een bergkast na, gebeurde er nog niets». Raadslid Borms vindt deze toestand ronduit onwaardig. Zij stelt voor de wijkbibliotheek die in vroegere klaslokalen werd ondergebracht naar elders over te brengen, bijvoorbeeld naar «Terlinden» dat sinds 1 jan. 1978 kontraktueel volledig ter beschikking van de stad staat. Het raadslid vraagt zich af of de stad vergat de voorop zeg te betekenen. En zij maant tot slot de schepen van onder wijs aan de gedane beloften te houden: liefst zo snel moge lijk». W.L. In de Moorselse zaal Breughel konserteerde de Fanfare «De Jonge Garde» onder leiding van Etienne Van Nuffel voor een bomwolle zaal. Onder de aanwezigen bemerkten we schepenen Annie De Maght en Gilbert Bourlon en raadsleden Oscar Redant en Jean Van Laethem. De Fanfare bracht een populair programma, met een paar dendp^ende marsen en ever greens als de «Schneewalzer» en «Cossack-Patrol». Quasi feilloos bracht Daniël Wille uit de opera van Verdi, «Récit et Air de Jérusalem» en de dirigent de «Barcarolle» van Offenbacht, een sax-alto-solo in een arrangement van Alfons De Boeck. Een bravoure-stukje waarbij het ritme werd opgedreven was alleszins het klassieke «Tiger Rag» en besloten werd met een moderne fantasie van een komponist la mode Randy Beek, nl. «Bingo». Een gesmaakt konsert besloten met bloemen en stadsplaketten voor de dirigent en direkteur duivel-doet-al F. Vereecken, waarbij dan ook kandidaat prins-karnaval, beeldhouwer en maker van de aan koning Boudewijn gegeven skepter Enrico Le Clair zijn duit in het zakje deed met de vertolking van een gloedvolle aria. Uiteraard werd het konsert gevolgd door een gezellig samenzijn tot de volgende dag. LH Optreden van de Jonge Garde te Moorsel onder leiding van Etienne Van Nuffel (JR) ie Met laatste punt op de agenda van de gemeenteraad was een nenkraag van Mevrouw Graclenne Van Nieuwenborgh, raadslid. Mlij wou weten of de stad Aalst een centraal gelegen woning choder beschikking kan stellen van een feministische vrouwen- uweiroep, om er een ontmoetingsplaats van te maken. Voor de .ers die de informatie in ons blad van 31 maart niet gelezen hben, geven wij hier een samenvatting van de doelstellin- erkijen. 'ooreerst kunnen vrouwen, r een dronken echtgenoot shandeld, er een veilige tchuilplaats vinden. Ze kunnen eer ir de nodige materiële en mo- Oerfeie steun vinden. Wat mis- »r njchien het voornaamste is: be- Stfreffende vrouwen kunnen in dergelijke instelling terecht met hun problemen, ze bepraten met iemand die er echt begrip voor heeft. Ze krijgen er tevens juridisch advies en vinden er zelfs medische hulp. Een an dere funktie van zo een ont moetingsplaats is het schep pen van een omgeving, waar vrouwen gewoon zichzelf kun nen zijn, waar ze kunnen pra ten over hun persoonlijke no den en problemen, waar ze hulp en steun kunnen vinden, waar ze kunnen merken dat ook anderen dezelfde ideeën en ervaringen hebben en dat ze geen alleenstaand «abnor maal» geval zijn. In een echt vrouwenhuis, kunnen vrouwen zomaar even binnenlopen (wat ze in een kafé vaak niet dur ven), kunnen informatie- en dabatavonden gegeven wor den. Een woning huren tegen de nu geldende prijzen is voor zo een beginnende groep fi nancieel niet haalbaar. Daarom vraagt Mevrouw Van Nieuwen borgh het stadsbestuur of het de mogelijkheid ziet een wo ning, eigendom van de stad en centraal gelegen te verhuren aan de vrouwengroap E.V.A., die reeds in Aalst bestaat. Het spreekt vanzelf dat in de ver eniging zelf een V.Z.W. zou opgericht worden, om 'n huur overeenkomst mogelijk te ma ken. Het raadslid besloot: Ge zien het stadsbestuur zich tot doel gesteld heeft ten dienste te staan van alle burgers en ik bovendien het geluk heb mijn vraag te kunnen richten tot een vrouwelijke schepen, ben ik er van overtuigd dat u mijn ver zoek zult willen inwilligen. De heer D'Haeseleer nam hierop het woord. Hij bedankte het raadslid voor haar ijveren voor de minst gelukkigen. Hij vond het een heel vriendelijke vraag, waar hij echter niet on middellijk een antwoord kon op geven. De heer burgemeester i.i '.er Aalsterse Bloemenveiling aan de Albrechtlaan heeft een tr op to date wijze van veilen van de bloemen, produkten de streek, Zo u de moed niet kan opbrengen, als inwoner in een bloemenstad, eens zeer vroeg uit de veren te wippen n het mechanisme van deze verkoopswijze eens te bekij- in, krijgt u bij lezing van onderstaand artikel wel enigszins in idee ervan. En waarschijnlijk bekruipt u dan wel de lust it ook eens live mee te maken, snijbloemen die door de opeenvolgend van hoog naar tiers op de bedrijven gesor- erd en getrieerd worden vol- jns soort, kwaliteit en lengte t0 (orden vanaf omstreeks 4u30 i de veiling aangevoerd. Zij 190 lorden door de telers op rol- s f inde tafels in de aanvoerzaal itgepakt en ingeschreven in 1 re anvoerstaten. Dit gebeurt Pel óór de lottrekking die plaats eeft omstreeks 10 minuten !b0 óór de aanvang van de ver- z0' oop (d.i. 6 uur). Vanaf dit genblik neemt het personeel an de veiling alle aktiviteiten in pzich. aui lij de dagelijkse lottrekking ordt de volgorde aangeduid !"'k olgens dewelke de produkten en oor de klokken in de ver- ;ers lopszaal gevoerd worden. r ooraleer de produkten in de aer «rkoopzaal komen worden zij Jer loor een keurmeester gekon- oleerd. i de verkoopzaal worden de rodukten volgens het kloksys- 0 tem verkocht. De prijsvorming s afhankelijk van de vraag en et aanbod. te tafels beladen met bloemen roj orden achter elkaar inde ver- Aa »pzaal gebracht en verte- "I enwoordigen het aanbod. De jr* opers hebben bij de aanvang an de verkoop plaats geno ten aan de koperstafel op de ibune tegenover de te koop >oc angebode produkten en ver- genwoordigen de vraag, 'i a verkoper d.i. de persoon die a te verkopen produkten aan- iedt door het afroepen van de aa! agevens op de aanvoerstraat trmeld (soort, kwaliteit en «veelheid) bevindt zich ach- r de te verkopen produkten. gelijkertijd met het afroepen n de vereiste gegevens )rdt een bos bloemen van de koop gestelde partij aan de ipers getoond. De verkoper »lt zijn klok in werking. De I "geduide waarden op de bk verplaatsen zich snel Op het ogenblik dat één der ko pers het produkt koopt wordt de klok stilgezet op de door hem geboden waarde en verschijnt zijn kopersnummer. Op een kontroleklok leest de verkoper welke koper (te her kennen door zijn kopersnum mer) en aan welke waarde deze gekocht heeft. Samen met de hoeveelheid die oe koper wenst te kopen worden soort, waarde en kopersnum mer genoteerd op een ver koopsbonnetje. Dit gebeurt door een persoon die naast de verkoper heeft plaatsgenomen. Elke koper is onder een be paald nummer ingeschreven en kan alleen onder dit nummer kopen. Aan de koperstafels zijn "druk knoppen bevestigd. Door het tij dig indrukken van deze knop pen kan hij kopen; Aangezien de waarden op de klok zich van hoog naar laag verplaatsen moet de koper als eerste op de door hem geboden waarde af drukken. Koopt één koper slechts een gedeelte van de te koop ge stelde partij bloemen dan wordt het resterende gedeelte van deze partij op dezelfde wijze als hierboven beschreven inge steld. Nadat de ganse partij bloemen aangevoerd door een teler ver kocht werd, wordt deze samen met de overeenkomstige ver koopsbonnetjes naar de ver- deelzaal gevoerd. In deze zaal worden de bloemen door mid del van de verkoopsbonnetjes verdeeld en volgens kopers nummer verzameld zodat de koper, na het beëindigen van zijn aankopen, al zijn produkten terugvindt op één of meerdere tafels waarop zijn kopersnum mer is aangebracht. Tijdens het verdelen van de verkochte produkten gebeurt een kontrole teneinde moge lijke vergissingen op te vangen. Om de verkoop vlug te doen verlopen wordt op twee naast mekaar staande klokken ver kocht en zijn de koperstafels met twee drukknopen uitge rust. Terwijl op één klok al de bloe men van een producent ver kocht worden, worden op do andere klok de bloemen van een andere producent geveild. Kopijen van de aan de klok ge schreven verkoopsbonnetjes worden naar de burelen ge bracht waar deze als basis voor fakturatie aan kweker en koper gebruikt worden. L.H. beloofde het punt op de agenda van het kollege te plaatsen. Hij meende zelfs dat 't kollege zich akkoord zal verklaren, met de drie tussenkomsten van Mevrouw Van Nieuwenborgh: een opvangcentrum, de rechtshulp en dit laatste voor stel. Maar er zullen nog bijko mende inlichtingen on derzocht worden. Zo bijvoor beeld: is er een woning in het centrum, die dienstig zou kun nen zijn? Nu mag u kiezen mevrouw, wil len wij de verdere besprekin gen met u doen, of leggen wij het samen met de andere pro blemen voor aan de Verenigde Kommissies? Verscheidene stemmen in de raadszaal op teerden voor de laatste oplos- sing, wat door Mevrouw Van Nieuwenborgh beaamd werd. Gewezen burgemeester Mar cel De Bisschop wou ook iets zeggen. Hij gooide het pro bleem op de gezellige boeg met een bedenking. Gij ijvert dus voor de vrouwen die te lij den hebben van hun echtge noot? Maar weet gij ook dat er veel vrouwen zijn die de dikta- tor zijn tegenover hun man? De vrouwen willen wel gelijk zijn aan de man, maar ze zijn de baas! Schepen De Maght wist hier een gevat antwoord op: De vrouwen willen niet gelijk zijn, mijnheer De Bisschop, ze wil len gelijkwaardig zijn. Immers gelijk zijn is niet mogelijk: we hebben andere vormen enz. Het algemeen gelach in de ge meenteraadszitting werd pas onderbroken toen mevrouw Van Nieuwenborgh opmerkte dat ze naast het opvangcen trum ook een vrouwenhuis zou ingericht zien. Het is iets hele maal anders en... het kost de stad niets! De vrouwen zelf zouden het beheer in handen nemen en ervoor zorgen dat er steeds iemand aanwezig is voor de opvang, waarschijnlijk via een beurtrol. Schepen A. De Maght herin nerde vraagster eraan, dat meer inlichtingen nodig zouden blijken. Zij wist een zeer klein huisje in het centrum van de stad, dat onlangs onteigend werd. Maar er waren slechts twee zeer kleine kamertjes op de gelijkvloers en één dakka mertje op de verdieping. Dat is waarschijnlijk te klein? Men moet dus zeker weten hoeveel personen de plaats moet kun nen herbergen. Toen mevrouw Van Nieuwen borgh opperde dat er in het be gin voor vijftig personen moest voorzien worden, was iedereen ervan overtuigd dat er inder daad nog een bijkomend on derzoek nodig is. Toch zit er een frisse wind in de zeilen van het voorstel. Wij ho pen dat de boot spoedig zal aankomen. R. Devijver Eerlang wordt een wandel- en fietspad komende van Londer- zeel tot aan de grens van de provincie, dus juist vóór Baarde- gem, in gebruik genomen. Verhoopt wordt nog steeds dat deze route zal worden verlengd tot Moorsel en zo mogelijk tot Aalst om ook de Faluintjes, zoals de minister destijds beloof de, aan hun trekken te laten komen. Bedoeling hierbij was het alleen open te stellen voor wande laars en fietsers. Hierbij is de O.V.R.V. (Oost- vlaamse Ruitervereniging) op haar stokpaardje geklommen en door Robert Van Stijven- dael, pleitbezorger van deze vereniging, werd een pleidooi gehouden om ook aan de rui ters wat meer mogelijkheden en armslag te bieden. We laten hem hierbij zelf aan 't woord: «Op zichzelf is het gebruik van buiten dienst gestelde spoor- weglijnen voor aanleg van fiets- en wandelpaden een zeer gezonde maatregel waarbij men de kans biedt tot beoefe ning van een milieuvriende lijke vrijetijdsbesteding. Toch wordt dan hierbij een flink gedeelte van de bevolking over het hoofd gezien als men alleen wandelaars en fietsers op het oog heeft. Dat er ook zoiets als ruiters bestaat is blijkbaar nog in geen enkel ministrieel brein opgekomen. Ruiters zijn de ware vrienden én van het dier én van het milieu en bovendien betalen ze belasting om paar den te houden. De afgedankte spoorlijnen zijn breed genoeg om ook de ruiters aan hun trek ken te laten komen en hierbij zijn dan geen miljoenen vereist. Deze verlaten spoorlijnen worden immers reeds jaren door ruiters gebruikt wat niets "f'juws is want in Nederland en Frankrijk, waar men op dat ge bied veel vooruitstrevender is, wordt wel iets gedaan om het hippotoerisme te bevorderen: de ruiters mogen er de jaagpa den langs de rivieren gebrui ken. In Aalst wordt dan ook door de ruiters uitgekeken naar de mi- nistriële beslissing om ook de ruiters tot het traject van Lon- derzeel naar Baardegem toe te laten». Tot zover de heer Van Stijven- dael. LH ANTWOORD AAN DE HEER JAN CAUDRON Bij de artikels n.a.v. de studiedag te Erpe in vorige nummers van De Voorpost, van de hand van Jan Caudron, Volksverte genwoordiger, wensen we volgende punten toe te voegen. 1In geen van beide artikels is ging- Waarom kan hierop niet Als U deze regels onder ogen krijgt werden Rachel en Cyriel Verstraeten en globe-trotter Gustaaf De Luyck ten stadhuize ontvangen na hun voettocht van Oostende naar Brussel in het kader van de Europamars. Amsterdam, Aachen, Straats burg, Parijs en Londen zijn startpunten van waaruit naar Brussel toe wordt opgemar- sjeerd door 'n tweehonderdtal moedigen Het sportief element hierbij is echter niet primordi aal. Doel is meer de bevolking via allerhande akties te sensibi liseren voor de idee van de Eu ropese éénmaking en meer in het bizonder voor het Europees Parlement. Om u een idee te geven wat prominenten in deze mars zoal zien geven we U hierbij enkele uittreksel uit hun boodschap mee. Wellicht denkt u er dan wel eens over na Eerste minister Leo Tinde- mans: «Laat ons vanaf heden het mogelijke doen». Paus Paulus VI: «Alles wat de eenheid van Europa kan ver snellen is een stap dichter bij de wereldvrede». Van Elslande, Minister: «Be wust van het belang van deze manifestatie maak in een boodschap voor de Europese jeugd». Humblet, Minister: Ik nodig de opvoeders en leerkrachten uit in de schoot van onze scholen samen te werken aan het wel slagen van deze realisatie». Ramaekers, Minister: «Moge deze prestatie een lichtend voorbeeld zijn voor ons allen: de weg die moet worden afge legd is lang en moeilijk, enkel in een sfeer van kameraadschap en solidariteit bereikbaar». Rika De Backer, Minister: «Ik wens deze manifestatie alle sukses toe». Willy Calewaert, Senator: «Jullie zijn de jongeren van het oude Europa. Jullie beseffen dat slechts door afstand te doen van een verouderd natio nalisme en door je Europeaan te voelen en te handelen uw vaderland en ons aller Europa kan worden gered en tot een nieuwe toekomst geroepen». L.H. vermeld dat de studiedag organiseerd en geleid werd door personen, verbonden aan de Stichting Lodewijk de Raet. Nochtans was men hiervan op de hoogte. Dergelijke studie dagen zijn ten andere ook doorgegaan in de provinciale hoofdplaatsen. 2. De inleiders hebben, naast de positieve aspekten van het Egmontpakt en het Stuyven- bergakkoord, ook de negatieve situatie geschetst die uit de toepassing kan voortvloeien. Dat kan hun niemand kwalijk nemen. In de geest van de Stichting is het gebruikelijk, en dat was ook te Erpe het geval, dat de aanwezigen mede bepa len wat bij het aktief en wat bij het passief hoort. De balans is het produkt van de voltallige vergadering. Waarom dan die afwezigheid van sommige mensen? 3. Bij beslissing van het initia- tiefkomitee werd afgezien van persoonlijke uitnodigingen voor partijmandatarissen. Twintig plaatselijke verenigingen heb ben voldoende publiciteit ge voerd en dit gold als uitnodi- ingegaan worden, zeker wan neer men vooraf stelt dat de waarheid geweld wordt aange daan. 4. De door Jan Caudron gevi seerde persoon was geen mo derator, maar aangesteld om het praktisch verloop te verge makkelijken. De diskussies werden voortreffelijk geleid door een stafmedewerker van de Stichting Lodewijk de Raet. Er zijn ernstige redenen om aan te nemen dat men hieraan moedwillig voorbijgaat. 5. In het laatste artikel werd ons medebeheerraadslid duidelijk gewraakt. Essentieel is dat ie dere persoon recht heeft op een eigen mening, zeker wan neer die gebaseerd is op ken nis en feiten, en niet gedragen door eigenbelang. Is alle initia tief aan dergelijke personen ontzegd? Geen enkele van de vertegenwoordigers van de vermelde twintig verenigingen heeft hierin een reden tot af wijzing gezien. Raad van Beheer Interkommunale Jeugdwerking, Erpe.

De Voorpost | 1978 | | pagina 9