lil 'T GETIJ» IN AFFLIGEM ONTWAPENEN OM TE OVERLEVEN! OUDERAVOND BIJ CHIR0 LEDE GEZINSWANDELING NAAR KLUISB0S WANDELZOEKTOCHT VTB-VAB MERE: MASSAAL EEN MASSALE BELANGSTELLING VOOR MUZIEKAVOND VAN SINT-MARTINUS TE OORDEGEM ><v p */.p - De Voorpost - 14-4-1978 - 9 Vandaag vrijdag 14 april kan U te Affligem in het Kultureel Centrum terecht voor de opening van de tentoonstelling van «'t Getij» met als inleider voorzitter Gérard Baudaen. Deze expo is open tot en met zondag 30 aprilop zaterdagen van 14.30 tot 20 uur en op zondagen van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 uur. Maandag 1 mei wordt dan een supplementaire openings dag met uurregeling zoals op zaterdag. De kunstkring «'t Getij» werd non-aktief en jongeren namen gesticht in 1939 o.m. door O. Verpoorten. A. Poels, Fr. Van Giel en M. Felbier met als doel «het bevorderen der beeldende kunsten van welke kunsttak dan ook». Door inrichten van kunsttentoonstellingen en kul- turele manifestaties wil ze het volk iets bijbrengen met als richtlijn de eerbiediging van vrijheid op artistiek gebied. In 't Getij deinden ebbe en vloed gedurende de laatste 40 jaar met na elk dieptepunt een hoogtepunt. Een groot deel der stichtende leden is reeds op hun plaats in. Een groot deel van deze laatste nemen deel aan de tentoonstelling. DEELNEMERS Walter Brems: verbluffend techmscn kunnen gepaard aan ontvankelijk gemoed. Jozef W. Cornelis: kunstschilder-grafikus met fijn geschakeerd koloriet. Mare De Groot: glazenier, schilder en beeldhouwer. In zijn ramen wordt het lood een inte grerend deel van de uitvoering. Felle kleuren en in de komposi tie funktionele tinten. Gust Dierickx: kunstschilder van de boer en zijn landschap. Gerard Gaudaen: grafikus waarbij de contourlijnen van de figuren dikwijls uit de omtrek van het houtblok groeien. Jacques Gorus: geobsedeerd door de wereld rondom ons blijft zijn hoofdbekommernis «gestalte geven». Monique Grossen: keramiek en edelsmeedkunst. Uitvoering van juwelen naar eigen model Guido Mariman: kunstschilder-grafikus met keurige zwart-wit-technieken in houtblokken en gevoelige akwarellen. Godelieve Meulepas: kunst schilder, figuratief zonder ver vorming met zin voor komposi tie en rijk koloriet. Rik Oerlemans: beeldhouwer met in z'n werken een sterke variëteit en gedurfde abstrahe ring. In het figuratieve streeft hij naar intense benadering van het emotionele. Rita Van den Bosch: kera miste met verfijnde uitvoering en persoonlijke visie. Marc Van de Poel: beeldhouwer-keramieker die. van 'n figuratieve idee ver trekkend, een eigen stijl ont wikkelt met weglating van de tails en sterke concentratie op bolle vlakken. Liliane Van Hove: kunstschilder-grafikus geob sedeerd door een juist afgewo gen kompositie met perfekte tekening en zacht koloriet. De leden van 't Getij behouden allen hun persoonlijke stijl en willen geen «school» vormen. Het is louter een groep idealis tische kunstenaars die samen komen om hun werk te tonen. LH Vorige zaterdag organiseerde de Koninklijke Harmonie Sint-Martinus uit Oordegem zijn achtste muziek-, zang- en showavond. Bij vorige edities was dit feest telkenmale uitge groeid tot de topper van hun werkjaar. De belangstelling was evenredig. Maar vorige zaterdag liep het de spuigaten uit. Met meer dan zevenhonderd aanwezigen, was de zaal St.- Martinus meer dan tot in de nokken gevuld. Men gewaagde in St- bied was alles werkelijk af. De Martinus-kringen dan ook van het meest geslaagde muziek feest tot op heden. Was de be langstelling overweldigend, nog meer geslaagd waren in ieder geval de nummers die door de verschillende afdelin gen van de harmonie gebracht werden. De talrijke aanwezigen, waar onder de burgemeesters van Lede en Aalst en de Leedse schepenen De Paepe, Min- nebo en Grepdon en talrijke gemeenteraadsleden, leden van het feestkomitee, konden genieten van rijkelijk afwis selende nummers. Zowel mu ziekaal, vokaal als op showge- talrijke nummers kregen dan ook telkens een overweldigend applaus van de zeer talrijke aanwezigen. Er werd dan ook meer dan één bisnummertje ten tonele gebracht. Het prach tigste nummer evenwel was de opvoering van «Hello Dolly» door de hoofdmajoretten. Het werd dan ook immers muisstil in de overvolle zaal, zelfs de tooghangers verloren er hun tong bij. Mevrouw De Rouck die dit nummer samen met haar broer opgezet had, kreeg dan ook een meer dan verdiend ap plaus voor dit spektakelstuk Wat verder eveneens moet vermeld worden is de grote vooruitgang van de solo spelers en het sukses van de jeugdafdeling. De leider van deze afdeling, de heer Paul Moens, oogstte dan ook heel wat sukses met zijn eigen bloemlezing van gekende suk- sesnummertjes in het operette-genre. De allerkleinsten van de Klap- roosjes genoten eveneens de volle sympathie van de zaal met hun smurfennummertje rondom vader Abraham De Klaproosjes verdienen ook alle lof voor de opvoering van hun French-can-can nummer. Een andere topper werd de ver tolking van een reeks populaire liedjes, waarbij de hele zaak uit volle borst meezong onder lei ding van voorzinger Jozef Huy- lebroeck. Verder is het de talrijke aanwe zigen ook opgevallen dat de hoofdmajorette en kampioene van België, Karine Bockstaele, heel wat aan vriendelijkheid en lieftalligheid, dus gratie, bijge- wonnen heeft. Dit is ongetwij feld te danken aan de stage onder leiding van een Ameri kaanse oefenrneester. De talrijke aanwezigen hebben zich dan ook tijdens deze vier uur durende show dan ook geen minuutje verveeld. Dit wellicht dank zij de korte, vlotte en afwisselende nummertjes. De organisatoren hielden er ook aan 'n bloempje te werpen naar Prins Karnaval van Lede, Gilbert I, die zich op deze avond spontaan kwam aanbie den en aldus deze avond nog meer luister bijzette. Na het sukses van dit jaar vraagt iedereen zich af wat het volgend jaar zal worden. MON D.G. Ondanks nog heel wat mensen zich geen rekening geven van de ernst van de toestand, valt het niet te ontkennen, dat de mensheid met de toenemende bewapeningswed loop, aan de rand staat van de afgrond. Het helpt hier niet aan struisvogelpolitiek te doen en te handelen alsof het ons als individu allemaal niet aangaat. De feiten zijn zoals ze zijn, we moeten ze onder ogen durven zien! In de eerste helft van deze eeuw werden, tijdens twee wereldoorlogen, meer dan zestig miljoen mensen gedood. Sinds het einde van de tweede wereldoorlog ging er geen moment voorbij of ergens in de wereld was er een gewapend konflikt. Ondanks zekere vorderingen geboekt worden op het vlak van de politieke detente en de samenwerking, werd geen enkel resultaat geboekt inzake de bewapeningsveldloop. De eskalade gaat verder. De uitgaven aan bewape ning in de wereld bedragen dit jaar 380 miljoen dollar, dit betekent meer dan één miljard dollar per dag. Ongeveer honderd miljoen mensen werken recht streeks of onrechtstreeks voor de wapenindustrie. Meer dan vierhonderddui zend wetenschapsmensen en hoog gekwalificeerde techniekers werken aan programma's om de huidige wapens te perfektioneren en nieuwe vernietigingstui- gen op stapel te zetten. Men schat dat reeds 12.000 strategische kernkoppen opgeslagen werden. Iedere kernkop heeft een vernieti gingskracht die tot honderd maal sterker is dan de bom men die Hiroshima of Na gasaki vernietigen in 1Ö45. De preciesheid van de raket ten. waarover men vandaag beschikt, werden op zulk- danige wijze ontwikkeld dat vanaf een afstand van dui zend kilometer de kleinste objektieven kunnen getrof fen worden. Als we weten dat de werelduitgaven op het militaire vlak 1,5 keer meer is dan de werelduitga ve voor onderwijs 2,5 maal het bedrag is dat besteed wordt aan gezondheidszorg of 20 maal groter is dan de werelduitgave voor ontwik kelingshulp. beseffen we dat er meer gedaan wordt voor bewapening dan voor overleven. We zullen moe ten toegeven dat dit echt niet kan blijven duren! Ondertussen ontbreekt geld en mankracht om miljoenen mensen van de hongerdood 'e redden en om iets aan d< sociale en kulturele behoef ten van de volkeren te doen. De bewapeningswedloop betekent een gevaar voor een nieuwe allesvernieti gende oorlog. Deze wereld wijde en waanzinnige wed loop bevordert nu reeds vele lokale oorlogen. Bij is mede de oorzaak van de inflatie en een globale ekono- mische krisis. Het oorlogs gevaar is immers nog niet geweken! Het is niet omdat W O II reeds drieëndertig jaar achter ons ligt, dat ie der jaar op gang kwam, mist alle doeltreffendheid wanneer de bewapenings veldloop blijft toenemen. Plaatselijke konflikten, zo als in het Midden-Oosten bijvoorbeeld, kunnen steeds onoverzichtelijke ge volgen hebben. Zelfs met de meest verfijnde technie ken kunnen steeds onge lukken gebeuren, die on herstelbare gevolgen kun nen hebben. Stellen we niet vast dat, met het voorstél van de aanmaak van de neu tronenbom. opnieuw een weg wordt ingeslagen, waardoor het gevaar (en de mogelijkheid) van een atoomoorlog aanzienlijk na der komt? Wij betalen! Voor de grote financiële machten is de be- wapeningswedloop een goede zaak. Er wordt een goede stuiver verdiend aan f"'1 Z"vee' hl voor de problematiek van de gewetensbezwaarden tijdens de zaterdagmarkt (JR) het fabrikeren van moord tuigen. De staat is een goe"- de melkkoe. Wie staat zegt, weet dat de belastingbeta ler hier de dupe is! Voor de goede zaak wordt er al eens me' steekpenningen omge sprongen en heel wat poli tiekers en informatiemedia (het spelletje meespelend) trachien de werkers te doen geloven dat ook voor hen wapens maken synoniem is van werk hebben. Alsof er in de wereld niet heel veel nuttiger en zinrij ker zaken kunnen gemaakt worden die het leven van de mensen kunnen aangena mer maken. Is het niet beter geld te spenderen aan een onder zoek op wetenschappelijk gebied om mensen te gene zen, dan aan tuigen om de mensen te vernietigen? Intussen worden de steeds toenemende militaire uitga ven voor alle landen een zware en ondraaglijke last. Eigenlijk een vat zonder bo dem. want er komt geen einde aan! De oorzaak van de zware krisis die wij nu doormaken is voor een groot deel bij de bewapeningsveldloop te vinden. En dit terwijl men sen van honger omkomen! Ettelijke miljoenen mensen leven vandaag nog in de grootste ellende Landen die ten tijde van de koloni satie. door de financiële machten werden leegge plunderd. hebben (toch de meeste onder hen) hun on afhankelijk veroverd na een lange en moeizame strijd. Ekonomisch blijven ze ech- 'er afhankelijk' De hoogst noodzakelijke middelen ontbreken om hun achter stand in te halen en aan hun bevolking het meest ele mentaire te bezorgen. De bewapeningsveldloop heeft zeker de kansen ondermijnd van het Tweede Decennium voor ontwikkeling van de Verenigde Naties om haar objektieven te bereiken. Het is zeker dat ook het Derde Decennium voor ontwikke ling en de Nieuwe Ekono- mische Wereldorde niet zul len verwezenlijkt worden wanneer men er niet in slaagt de bewapeningswed loop af te remmen. Hogergenoemde redenen maken het onontbeerlijk dat de openbare opinie zijn ver- De reeks der groepsleesten bij de Leedse jeugdverenigingen werd zondag afgesloten door de Chiro-groep Nele. De hoofdleidster mocht dan ook een grote schare aanwezigen verwelkomen, het werd een ongekend sukses. Nadat de proost E.P. Embo, zich eveneens tot het publiek en de Chiro-meisjes gericht had, was het dan feesten geblazen op de tonen en het tema .-Alle mensen-. De opvoeringen door de meisjes waren alle prachtig geslaagd, alhoewel de koórdinatie hier en daar wel een schoonheidsfoutje vertoonde. Doch het geheel was zeker geslaagd, vooral dan de nummertjes rondom het schoorsteenvegen, de bakker en de fanfare. Ook hier stond volksdans Leeuwerik in voor een gepaste belichting. Nadat ook nog E HDeken zijn woordje tot de aanwezigen gericht had, werd er verder gefeest op de dansvloer. MON D.G. Over het hele Vlaamse Land, en dus uiteraard ook te Aalst, organiseert de «Wandelklub Vakantiegenoegens» prettige aezinswandelinaen in het kader van rekreatieve vrijetijdsbe- le.vtnp via ooenluchtrekreatie, vakantie, toerisme. Tijdens deze tochten zal de jaarden. vereniging trouwens ook haar «wandelmanifest» lanceren, een programmaverklaring om het toeristisch gezinswandelen te ontwikkelen en verder uit te bouwen. ledereen kan deelnemen, zo kinderen als volwassenen, ou ders met kindenwagens, be- Met 33 wandelingen op één zelfde dag. zondag 23 april, gespreid over de t> Vlaamse provincies, wil men het entoe- siasme van de wandelklubs bewijzen en stimuleren. Deze wandeling te Aalst, in het teken van «Het jaar van het Dorp», loopt langs het Kluisbos en wil toeristische beziens waardigheden koppelen aan brokken natuurschoon. Achteraf ontvangt elk deelne mend gezin een origineel aan denken: een prettig wandel- ganzebord, goed voor vele uren speelplezier achteraf. De wandeling te Aalst start te 14 u aan het Sociaal Centrum van de Immerzeeldreef. Afstand 8 km. Na de wandeling is er pick-nick en tombola. LH an'woordelijkheid opneemt en resoluut de strijd op neemt tegen de bewape- ningskoers. Het initiatief van de Verenigde Naties voor einde mei een speciale Vergadering te wijden aan het probleem van de ontwa pening is in dit opzicht ze ker van uitzonderlijk be lang. Resultaten zullen hier slechts geboekt worden wanneer de volkskrachten hieraan de nodige steun verlenen. In ons land heeft het Overlegcentrum voor de vrede, samen met de Frans- •alige Overlegorganen, be sloten in het voorjaar een grote aktie te onfwikkelen, die onder meer zal eindigen met een nationale mani festatie op 7 mei te Brussel. Niemand zal bij deze be langrijke aktie onverschillig blijven. Hoe ver staat de aktie «Ont wapenen om te overleven» in het Aalsterse? In Aalst omvat het aktieprogramma (samengesteld door een 7-meikomitee) het volgen de: 1. Een affichen- en stickerverkoop. 2. Straatakties op de zater dagmarkt van 8 en 15 april. Van op een stand naast de ingang van het stadhuis, zal informatie verstrekt worden door pamfletten, toneel, zang, voordracht... Wij zijn even een kijkje gaan nemen. Tien medewerkers 'ro'seerden de koude wind en deelden 3000 pamfletten ui4 aan de marktbezoekers. Spijtig genoeg was er een openbare verkoping aan de gang. zodat van een optre den geen sprake was. Spe ciale blikvanger was een in korte broek en gevlekte le- gerjas geklede klown. Naast zijn rood-groene zotskap en gevlekte legerjas en narreneus. kompleet met snor, droeg hij een plakaat met een oproep tot ontwa pening. Op 15 april hopen zij wel een optreden te kun nen verzorgen, want zij ver wachten de Schabbernak ken op de markt! 3 Verder wordt gezorgd voor een massale pamflet- 'enaktie. 4 Een grote regionale be toging vertrekt op de Hout markt op vrijdag 21 april om 19.30 uur. Zij zal gevolgd worden dooi; een debat in de zaal Madeion, waar ver scheidene vertegenwoordi gers van verschillende poli tieke partijen zullen aan deel nemen. 5. Tenslotte wordt er een massale Aalsterse deelna me verwacht aan de natio nale betoging te Brussel op 7 mei. Er worden bussen ingelegd. Inschrijvingen kunnen gebeuren na de be toging te Aalst, in de zaal Madelon. Wie de aktie onderschrijft, maar tot nog toe de trein miste, kan nog steeds te- rechi bij De wereldwinkel. Burchtstraat 20 of bij Luc De Blieck. Sint-Jobstraat 40/5. Een uitgebreide infor matie kan verkregen worden bij het O.C.V., Fontainas- plein 11,1000 Brussel. De eisen die gesteld wor den. met het oog op de VN- zit'ing zijn de volgende: geen gewapende vrede, noch een evenwicht van ter reur, geen militaire of in dustriële machten die aan de grondslag liggen van de bewapeningswedloop en geen geldverspilling aan oude en nieuwe wapens! Zij stellen wel dat er een ver nietiging en een verbod tot aanmaak van kernwapens en andere massa-vernieti- gingstuigen moet plaats vinden. Daarom mag er ze ker geen neutronenbom ge maakt worden! Verder willen de betogers een onmiddellijke blo'kke- ring en nadien een kontro- leerbare vermindering, van de militaire uitgaven. Tot slot willen zij een gelijktij dige en gekontroleerde af bouw van de Navo en het Warschaupakt. In België verlangen de deelnemers er naar dat geen wapenleve ringen voor onderdrukking zouden gedaan worden. Zij willen een degelijke kontro- le op de wapenhandel en de wapentransporten. Daarom moeten de wetsvoorstellen terzake zo vlug mogelijk goedgekeurd worden. Ten slotte moet er een begin gemaakt worden met de omschakeling van de wa penindustrie. De aktie in het Aalsterse is mogelijk geworden door de vruchtbare samenwerking van ideologisch uiteenlo pende verenigingen. Tot hiertoe werkten mee: B.U. VV. Vrede, Jongsocia listen. Wereldwinkel, Hu manistisch Vrijzinnig Vor mingswerk. de K.P.. Hum- jo. Rode Mol. Ral. Kom. Jeugd van België, het Cu- bakomitee. De werkgroep Moraal, de Oudervereniging voor Moraal, PVV-jongeren, Liberaal Vlaams Studenten verbond, Arbeid KDF, M.J. A, het Masereelfonds, Je- bron, S.V.V.. Kreja Sodiga, Spaanse Soc. Arbeiderspar tij afdeling Aalst en enkele niet gebonden medewer kers. R.Devijver De vierde wandelzoektocht, ingericht door VTB-VAB-Mere bracht 236 deelnemers op straat. Een zonnige namiddag was de meest aantrekkelijke uitnodiging, een Mikro-Makro-aankondiging van H.D. in ons blad niet te na gesproken. Het eigen-aardige van die wandeltochten vind je toch hierin, dat het telkenjare een ander beeld krijgt: ditmaal werd de nadruk gelegd op de populaire volksspelen die de sensatie voor iedereen verhoogden. En daar hoor je tussendoor Lieven Coppens vertellen dat het eerste lustrum van VTB-VAB-Mere op een «Bijzondere manier zal gevierd worden». Aan welke nieuwigheden mogen we ons dan verwachten? Drie vertrekpunten: De deelnemers konden inschrij- vings- en vertrekplaats zelf kiezen: het hof ten dale, het patronaat en 't mereland. Ook dat was een nieuwigheid voor deze vierde wandeizoektocht. De inschrijvers van 't Hof ten Dale kregen het meeste werk: 116 deelnemers, terwijl vanuit het patronaat en 't mereland respektievelijk 90 en 30 wande laars de tocht begonnen. Onder weg ging het door middel van subtiele valstrikken langs de Ommegangstraat. Jerusalem- straat. Hier moest men de eerste praktische proef doen: boog schieten. Dat heeft voor sommi gen wel heel lang geduurd. Daarna liep het parkoers naar Goteeem: aan de Cabarée kreeg men een boterham met varkens kop en ook hier praktische proef bakschieten en gerrebollen. Er heerste hier een grote ambiance. Om een lang verhaal kort te maken: via een goed begaanbare weg met toch weinig verkeer hebben een groot aantal natuur liefhebbers vooral KSA-Erpe; Chiro-Mere en VNJ-Mere had den veel afgevaardigdengeno ten van een heerlijke namiddag. Hindernissen als wegnemen van kentekens e.d. werd achteraf bij de trippen in het patro naatsportief beleefd. De organisatie van de rally was in handen van Willy De Vliegher en John Stalpaert, de andere praktische medewerkers daar mee niet over 't hoofd ziende. (wh.)

De Voorpost | 1978 | | pagina 9