TENTOONSTELLING VAN HOBBY EN HELE REEKS AANWENDINGEN OP DE BUITENGEWONE DIENST TE LEDE AUDITIE VAN DE AKADEMIE OP HOOG NIVEAU VRIJETIJDSBESTEDING IN 'T KAPELLEKE TINE RUYSSCHAERT TE MERE EREMBODEGEMSE FANFARE KONSERTEERT^^^^H VERMAAKSCENTRUM IN DE FALUINTJES be lasl BK; De Voorpost - 21-4-1978 - 11 Tijdens de gemeenteraadszitting de vorige week werden een hele reeks aanwendingen op de buitengewone dienst goedgekeurd. Het is dus zo dat voortaan voor iedere aankoop op de buitengewone dienst en die meer kost dan 25.000 fr. er een aanbestedingsdossier moet opgemaakt worden door de gemeente. Dit dossier moet goedgekeurd worden door de gemeenteraad en ten gevolge van de overdracht van bevoegdheden aan het schepenkollege, kan deze dan de aanschaf- fingsprocedure inzetten. Over het principe van de aankoop moet de gemeenteraad dus beslis sen. De oppozitie ging tijdens de raadszitting te keer tegen het feit dat er geen bedragen gekend wa ren gezien de prijsoffertes nog moeten gedaan worden en tegen het feit dat zij achteraf geen mede beslissingsrecht meer heeft wan neer het gaat over de toewijzing van de aankoop, want dit gebeurt door het schepenkollege. «Wij kunnen aldus ons kontrolerende funktie niet meer uitoefenen. Jul lie doen wat jullie willen, er staat toch geen prijs op», aldus fraktie- leider Ruyssinck. Het kwam ook tot een klein incident toen raadslid Frans Roelandt alluzie maakte op de percentjes die leden van hef schepenkollege zouden toegesto ken krijgen. Waarop schepen De Paepe heftig reageerde met de woorden «derge lijke lastertaal neem ik niet». De reeks aanwendingen die goed gekeurd werden met 13 ja- stemmen, 9 neen-stemmen en drie onthoudingen, is de volgende: De aankoop van een wegmarke ringsmachine; de aankoop van een voertuig voor het vervoer van de nadarafsluiting (tweedehands); de aankoop van een tweedehandse werfwagen; de aanschaf van een gazonmaaier; de aanschaf van een precizie-geluidsmeter voor de gemeentelijke politie; dan voorde gemeentelijke brandweer: drie ge varendriehoeken; een tweede handse ladderwagen (ongeveer 1.270.000 fr.); hulpstukken en al lerhande ander klein materiaal; schijnwerpers en verlichtingsma teriaal, reddingsmateriaal. Al de bovengeciteerde aankopen gebeuren binnen het kader van de op de begroting voorziene kredie ten, aldus burgemeester Gravez. MDG Voordrachtkunstenares Tine Ruysschaert is op vrijdag 28 april (te 20 uur) op uitnodiging van het Davidsfonds-Mere in de patronaats zaal te Mere voor een optreden. Onder het motto «Woorden wisse len» brengt zij een poëtisch pro gramma rond het tema «mensen zeggen elkaar de waarheid in zachte of harde of lieve of bittere of tedere woorden, maar altijd de waarheid. Inkom: 50 frank. Het Davidsfonds-Mere maakt van deze uitnodiging gebruik om ons te melden dat de vereniging zich volledig schaart achter hel stand punt dat het Nationaal Bestuur heeft ingenomen t.o.v. het voor «Vlaanderen zo nefaste Egmoni- akkoord om redenen o.m. dat door dat akkoord de gewestvor ming met drie gerealizeerd wordt; dat-pnze volksgemeenschap geen financiële autonomie bekomt; dat de Vlaamse Brusselaars tot een beschermde minderheid gemaakt herleid worden en dat Vlaams Brabant voor verdere verfransing opengesteld wordt. Het stemt de Meerse vereniging tot nadenken dat er door het FDF het front der Franskiljons, schrijven ze aangedrongen wordt op een zo spoedig mogelijke toepassing van het Egmontak- koord hetwelk samen met het fa meuze Hertoginnedalberaad het zoveelste bewijs vormt van het feit dat ons volk nog steeds geleid en vooral misleid wordt door een stel vetbetaalde lammegoedzakken. Het Egmontpakt mag voor ons ontploffen, schrijft het Davids- fonds. «Volksbelang gaat boven om het even welk partij- of staatsbelang. (RDW) Was de opkomst voor het Lentekoncert van de Koninklijke Fanfare St.-Cecilia Erembodegem, gespeeld in de Zaal Liberaal Huis, kwan titatief misschien iets minder dan de vorige keer, kwalitatief was de belangstelling zeker merkelijk beter. Niet alleen wegens de aanwe zigheid van een aantal dirigenten en muzikanten van maatschap pijen uit de omtrek als de heren Edgard Branckaert, Henri De Vis en Taelemans maar vooral voor de belangstelling die het aandachtig toeluisterende publiek deze avond toonde. Ook voorzitter Van Schooten van de zang niet te na gesproken. Bij de «Oude Garde» en voorzitter Eemans van de «synfonie» waren prezent bij deze prestatie van de Fanfare waaraan voorzitter Flo- riaan Herzeel en schepen Gilbert Bourlon hun beste zorgen be steedden. Op passende wijze werd het pro gramma dat hoofdzakelijk gericht was naar modernere muziek inge leid en werden de stukken met hun komponist gesitueerd door Pierre Luyts, hierbij niet meer aan zijn proefstuk. Na de denderende Duitse «Regi- mentsgruss», een mars van Stein beek, werd als openingsstuk een bewerking van «Tancrède» van Rossim gebracht. Een werk dat hoge eisen stelt waarvan de fanfare zich goed kweet, enkele overgangen en ver bindingen o.a. van de altpartij met overgangen past inderdaad wel enerzijds meer leiding en ander zijds meer volgzaamheid. In het overbekend karakterstuk «Op een Perzische Markt», een oosters aandoend stukje van Ke- telbey, kon de jonge klarinettist William Ruyssinck zich uitleven. Weer moet het wel worden ge zegd, en dit geldt dan normaliter voor de meeste uitvoeringen van liefhebbers, dat de begeleiding enerzijds te hard was en daarenbo ven veel kontrasten niet tot hun recht kwamen. Het eerste deel werd dan besloten met de populaire en dan ook zeer gesmaakte selektie uit -My fair Lady», ook langs de tilm niet on bekend door het grote publiek. Hier werd de klarinetpartij wel flink gespeeld maar hel antwoord van de fluit, minder sonoor en doordringend, kon wel beter. Ook het tweede deel werd ingezet met een Duitse mars van Furter,- «Dem 12en Regiment» waarna de trompettisten Georges Coolbrandt en Roland Pauwels in -Mexican Trumpets», een aaneenschakeling van een viertal schlagers waarbij de trompetten de hoofdrol vervul len, hun beste beentje voorzetten. Een ander modern werk van Jos Collijns, een komponist uit het Geraardsbergse, viel op door zijn frisheid en bevalligheid waarna het geslaagd koncert met een An gelsaksische mars van Kenneth J. Alford, de komponist van «Colo nel Bogey», maar hier nu «The voice of the Guns» werd besloten. Een gelijkaardig koncert, even eens onder de leiding van Ray mond Merckx die wegens de pres tatie bij het einde in de bloemen werd gezet, kan U nog beluisteren op zaterdag 29 april te 19 u. op het kaatsplein van de -nieuwe wijk» achteraan de Pater Rasschaertlaan en op zaterdag 6 mei op de wijk Ressebeke op de parking tegen over het speelplein. Deze koncer- ten kaderen in de aktie «Jaar van het Dorp». LH Hel koor Samenzang onder leiding van Herman Slagmulder JR De stedelijke akademie voor muziek, ballet en toneel bracht met de zangauditie verleden maandag in de stadsfeestzaal gehouden voor een niet alleen zeer talrijk maar bovendien intens meevolgend en appreciërend publiek een prestatie op hoog niveau waaraan vele dergelijke instellingen nog wel eeas een staaltje kunnen nemen. Herman Slagmulder had* de algemene leiding als leraar aan de lyrische klas voor dames en heren en aan de zangklas voor heren waar Mw. Joris de dames onder handen neemt. Een vijfentwintigtal zangeressen meerd waarbij het zwakke ge en zangers, allen keurig gekostu- slacht het sterkst uit de verf kwam, Zoals in het naburige Hekelgem met zandtapijten en amuze- mentsgclegenheden of zoals Oordegem met zijn «Bok» en een hele reeks cafés et tutti quanti groeit in de Faluintjes, meer bepaald op de as Meldert - Hoogstraat verlengd door de Baarde- gem.se Europastraat stilaan een vermaakcentrum van formaat. Bij de reeds bestaande dansgelegenheden -Hawaï» en -Parijs- komt nu vandaag -Skolland». oase van klank en kleur in een landelijk en toch goed bereikbaar milieu. Burgemeester D'haeseleer knipt dan ook vandaag te 20 u. het lint door waarna, bij parelend nat, de pret kan beginnen. Meter bij dit gebeuren is Mevr. Franc ine Van den Steen-De Mey en |»eter Jozef Mergan. zo kwantitatief als kwalitatief, stonden in voor een programma dat een greep was uit het répertoire van bekende en graag gehoorde melodieën. Nadat de leerlingen van de klat Samenzang hadden ingestaan vooi een drietal fragmenten van Hein- rich Schütz, Johan Sebastiaan Bach en Wolfgang Amadeus Mo zart, waarbij Godelieve Weymeis als soliste dwarsfluit optrad, brachten Rita en Hugo Piron een duet uit «Le Nozze de Figaro» op zeer voortreffelijke wijze. De «Twaalfde Mis» van Mozart, waarvan slechts een paar delen waren gepland, werd wegens het sukscs integraal gebracht door de klas Samenzang. Bij «Les pêcheurs de Perles» van Bizet was tenor Luc Roelants in de hogere regionen wel enigszins on zuiver en klonk de begeleiding op het klavier van Liane Hoferlin wel wat luid. Het duet brachten ze ech ter betoverend mooi. Ook het duet Michaela - Don José uit «Car men», een zeer bekende melodie, gebracht door Rita Piron met een gevelouteerd timbre in haar mooi orgaan en Luc Roelants, sloeg vol ledig in. Volgden dan nog door de leerlin gen van Samenzang begeleid door Rudy Tas een reeks liederen van Mendelsohn, teer en gevoelig met soms volmaakte tweestemmig heid. Apoteose, en klap op de vuurpijl waren dan de uittreksels uit de Amerikaanse opera van de doodarme immigrant die schatrijk werd maar op 38-jarige leeftijd overleed, George Gershwin 's -Porgy and Bess», een ontroerend verhaal met diepmenselijke ach tergronden gebracht door alle leer lingen onder leiding van Herman Slagmulder die als slot zelf «I'm on my way» met zijn volumineuse stem inzette. Een zeer gesmaakte auditie, het niveau van de Akademie waardig waarvan we vragen naar «nog». Moderator Freddy Caudron was in zijn taak haast perfekt. Misschien komt dan ook een fragment in ons eigen Nederlands want alhoewel we er nog oog voor hebben dat een stuk best wordt gezongen in de taal waarin het is geschreven en we dan ook Duits, Italiaans, Latijn. Frans en Engels konden beluiste ren zou een fragment in de moe dertaal toch wel passen in een Vlaamse stad. L.H Houtskulpturen] n de hand van de heer Keymeulen (SJ) Op de voorgrond ijzerskulpturen van Jo Segeanst (SJ) Na een welverdiend applaus, nam de heer De Koninck het woord. Hij zei: Als er één pro bleem is dat zich heden stelt, en waarmee wij in de nabije kei j-toekomst nog meer zullen wor stelen, is het zeker dit van de vrije tijd. Nu reeds doen berich- d dl ten de ronde en buigen politici of sindikaten zich over de in- I Dlkrimpingvandewerktijd.Zowil- len zij een oplossing vinden ■"""voor de steeds groter wor- Ndende werkloosheid. Of dit een oplossing zal brengen weet ik Üniet. Dat laat ik over aan de mensen die daarvoor beter ge- I plaats zijn. Maar dat zij, die 8 'jdaar mee bezig zijn, zich niet vergeten te bezinnen over wat er dan met al die vrije tijd gaat (en moet) gebeuren. Zullen wij de gemeenschap zomaar hals over kop aan haar lot overla ten? Zullen wij de deuren openzetten om het sluikwerk in de hand te werken of gaan wij een mogelijkheid scheppen om de kreativiteit van de mens te I stimuleren? Gelukkig zijn er nog een aantal van onze sociale organisaties, zoals de KWB, die niet bij de pakken blijven zitten en de kreatieve mensen (die hun vrije tijd wel kunnen gebruiken) een kans geven zich te ontplooien door aanmoedigingen, hob byclubs en tentoonstellingen. Vele mensen beleven vreugde aan hun hobby, maar sommi gen zijn te bescheiden om in hun talenten te geloven. Dank zij deze tentoonstelling en de aanmoediging van de inrich- wordt men geboren en kan men niet aangeleerd krijgen! Een tentoonstelling als deze. geeft de kreatieve mens aan ande ren te tonen hoe vrije tijd kan en moet benut worden. Hier valt er te leren! Hier bewonderen wij hoe gelukkig deze mensen zijn met hun hobby. Zij weten van hun leven iets meer te maken, ze geven er meer zin aan en overtuigen ons eens te meer dat eerzucht, roem, geld en werken om te vergaren, niet het geluk uitmaakt. Hier vindt men de huisapoteek vol geneesmiddelen tegen stress, overspanning, droeve gedachten en andere kwalen van deze tijd. Alles straalt hier vreugde uit: hier wordt iets moois gepresenteerd. Ik denk hier aan 'n uitspraak van Eli sabeth van Roemenië. Er Ts slechts één geluk: de plicht, één troost: de arbeid en slechts één vreugde: het schone». De aanwezigen waren het daar zeker mee eens. want een warm applaus was voor menig een een beloning voor ge dane inspanning. Hexachord, trad op met «Con- traponto», een Italiaans madri gaal. Zij besloten hun uitvoe ring met een negro-spiritual in eigen bewerking «Swing Low». Schepen Hooghuys veront schuldigde zijn collega, de heer Monsieur. Hij voerde aan dat het niet nodig was uit te wijden over de hobby: er wordt trou wens genoeg over geschreven en gepraat, opdat iedereen zou weten welke heilzame invloed De openingsplechtgigheid be gon met een suksesvol optre den van een zanggroep, die sinds 1 januari opgericht is: Hexachord. Zij brachten twee Engelse songs: «Marry a wo man uglier than you» en een 16de eeuws Engels madrigaal van Thomas Moreley «Now is the month of marying». Van 14 tot en met 16 april konden verscheidene bezoekers de tweede tentoonstelling van hobby en vrijetijdsbesteding be zoeken in de Galerij 't Kapelleke, Meuleschettestraat 32. De tentoonstelling was georganiseerd door de KWB Sint-Jozef. Er waren 17 deelnemers die bij de opening niet konden klagen over het aantal aanwezigen. Door de diversiteit van de ten toongestelde werken, werd het een aangename verpozing: natuurlijk vielen sommige werken meer in de smaak dan an dere. Maar de bezoeker, die er aan dacht dat het hobby- en vrijetijdsmensen waren, kon niet anders dan genieten van het kleurrijke schouwspel. ters, zullen veel van deze eks- posanten de moed hebben om verder te werken. Sommi gen ontbreekt het aan durf, an deren vinden hun werk min denwaardig. De waarde van het werk hangt echter af van die, die ze er zelf aan geven. Zich vergelijken met een kunstenaar is uit den boze. Kunstenaar hij heeft op de mens. Nog niet zolang geleden be perkten de normale bezighe den van de doorsnee-mens zich tot werken en slapen. De acht-uren-werkdag bracht daar een spektakulaire verandering in, zodanig dat de dag van 8 uur werken, 8 uur slapen en 8 uur vrije tijd het levenspatroon werd. Dit werd nog geaksentueerd door de vijfdagenweek, door het verlof en het fenomeen ar beidsduurverkorting, waardoor de vrije tijd steeds meer toe neemt en op zichzelf nu reeds voor velen een probleem wordt. Voor diegenen die geen hobby hebben is dit vaak een drama! Geen bezigheid hebben werkt niet veralgemeend worden. Ik heb onlangs gehoord, aldus schepen Hooghuys, hoe een gepensioneerde zeer optimis tisch en wijselijk uitsprak: Het gewoon worden? Maar natuur lijk: ik heb 70 hobby's, wande len en 69 andere! Deze tehtoonstelling getuigt van de diversiteit inzake hob by's. Het is goed dat hierover een tentoonstelling wordt ge houden. Persoonlijk heb ik er varen dat dit een stimulans be tekent voor nieuwe adepten. Schepen Hooghuys felici teerde de inrichters met het i- nitiatief, dat de eksposanten «in vedette» stelt, maar waarvan, tevens de pedagogische waarde niet mag worden on derschat. Tenslotte werd de tentoonstel ling voor open verklaard, waarna KWB-voorzitter Van Steerteghem de bezoekers nog een aangename avond toewenste. Terwijl een drankje werd rondgedeeld, konden we rustig een rondgang maken. Er was inderdaad ëen overvloed van keus: schilderwerken met het paletmes, beeldhouwwer ken in metaal, glasramen, luci fersmerken, pasteltekeningen, schilderwerken op fluweel, fo tografie, moderne houten beeldhouwwerken, houtskoolte keningen, geborduurde gobe lins, modelbouw, en zelfs een heuse poppenkast, ue meeste aandacht ging naar de portret ten, schilderkunst. De inrichters wensten het stadsbestuur te danken voor de ontlening van kasten, panelen en dergelijke. Vele onbaat zuchtige helpers die het hunne bijdroegen om deze tentoon stelling te doen slagen, werden eveneens bedankt. Wij merk ten de akwanumklub Een glasraam van Jos Schockacrt in 'l Kapelleken (SJ) deprimerend en het is dat waar vooral gepensioneerden onder te lijden hebben. Dit mag echter op, de boekenbeurs broodbak ken en knutselwerk, op. Be zoek aangeraden! R. Devijver

De Voorpost | 1978 | | pagina 11