VAN SCHUYLENBERG, WASSENBERG EN VANDERCAM TONEN AALST KUNST ROLAND IN MADELON 16 - 21--1978 - De Voorpost Drie tentoonstellingen tegelijk werden tijdens het voorbjje week-end in de stad geopend. Daarbij komt nog dat in het Oud-Hospitaal de fotografie aan de beurt is. Een goed gevulde periode voor Aalsterse kunst/kijkers dus. Skulptuur van Serge Vandercam (EL) Maio Wassenberg stal in de New Reform de show met een gelukte operatie van een tafel. In de crypte, (vanwaar komt die naam nu toch?), van het Belfort toont de jonge Aalstenaar Andre Van Schuylenberg een aantal opmerkelijke schilderijen zijde links van het hyper-realisme. In de galerij S65 is een boeiende expositie met Serge Vandercam een oude bekende uit de zestiger jaren. Vandercam in S65 Vandercam (geb. Copenhagen 1924) specialiseerde zich aan vankelijk in de experimentele fotografie. In de vijftiger jaren maakte hij kennis met de Cobra groep. In 1956 is hij de laureaat geworden van de prijs 'Jonge Belgische Schilderkunst', waar na hij bekendheid heeft verwor ven in de internationale kunst wereld. Vandercam is ondanks zijn goed gevulde kunstenaarsloopbaan nooit kunnen doordringen tot de werkelijke bovenlaag van het artistieke milieu in dit land. De oorzaak daarvan is zonder twijfel niet gelegen aan de kwaliteiten van het werk. Dat wordt algemeen aanvaard als zijnde goed en meermaals werd hij als Belgische vertegenwoor diger afgevaardigd naar buiten landse biënnales zoals Parijs en Sao Paulo(1959). Ik vermoed dat zijn engagement als lid van de kunstenaarsgroep 'phases' wel degelijk de aanlei ding is geweest om hem buiten de grote belangstelling te hou den. Kunstenaars van zijn slag mogen zich niet te laten strikken in zogenaamde «groepen- kunst». Tenzij men zijn eigen weg kan bewandelen en per soonlijke principes kan waarma ken. Ofwel moet men de toon aangeven zoals Karei Appel dat inderdaad heett kunnen doen in de Cobra-groep. Vandercam is nu sinds een aantal jaren op zoek gegaan naar die eigen persoonlijkheid. In de gekleurde werken heeft hij het moeilijk om zichzelf terug te vinden. Vooral in deze werken doet men de indruk op dat hij zich wil afzetten van zijn vroegere periodes. Het werk dat hij in galerij S65 heeft opgehangen is sterk geëvo lueerd al blijft de Cobra techniek soms als uitgangspunt behouden. Een goed uitgelegde laag gouache met verfspatten hier en daar, en figuratieve kentekens welke verwijzen naar vogels, "blijkbaar zijn grote liefde. De figuratie, aanwezig als een detail, toont ons een kunstenaar welke met gerust geweten op zijn werkstuk afgaat en de snelheid van uitvoering beperkt. Vander cam is meer verfijnd en berede neerd gaan werken. De verfspat ten, voornamelijk in de zwart wit werken verraden zijn aktie afgestemde voorperiode. Vandercam heeft enkele stoere uitgelegd. In het geheel voorziet Wassenberg twintig tekstblade ren waarvan er nu reeds een twaalftal zijn afgewerkt. In een hoek van de ruimte is een autentieke wand uit het atelier van de kunstenaar overge bracht. Schetsbladen, nota's en allerlei materiaal is daar in opgestapeld. De wand onder gaat steeds de invloed en keuze van het menselijk gedrag. Stuk ken worden ervan weggehaald andere aangebracht. Ook tij dens deze tentoonstelling wor den stukken nuttig voor deze nuur doorgestuurd naar New Reform waar ze door een bereidwillige hand zullen wor den opgehangen. Zonder in- strukties van waar en hoe. "Het gaat hier om een niet voorberei de werkelijkheid in de krea- tieve spontaniteit. Op deze wijze wil Wassenberg ook het begrip 'kunst' relativeren. Tijdens de openingsavond werd door Wassenberg de act tHom- mage aan Sint Max, Johan Gaspar Schmidt» (2) voor het publiek uitgevoerd. De eigenlij ke publieke performance werd voorafgegaan door een maaltijd welke aan de te opereren tafel werd genuttigd door drie vooraf uitgenodigde personen. Het bin nentredende publiek ervaart de laatste fasen uit de maaltijd. De tafel wordt afgeruimd. Door het wegtrekken van het tafelkleed wordt op het tafelblad een gezwel zichtbaar. Daarop wordt een operatieveld aangebracht. wellicht nooit kan uit worden weggedacht. Van Schuylenberg moet zoeken naar meer artistieke centra André Van Schuylenberg toont in de Belfort crypte een vrij omvangrijke produktie tekenin gen, etsen en schilderijen. Het werk mist bij een eerste aanblik nog persoonlijkheid. Vooral in de serie tekeningen speelt de invloed van een en ander. Ook de lichte tinten van een kunste naar als David Hochney spelen mee. Niet verwonderlijk voor een nog maar kort geleden afgestu deerd kunstenaar van Sint Lucas. Van Schuylenberg is zich bewust van zijn toestand op zoek gegaan naar andere middelen. Hij beschikt over een niet te miskennen techniek. Maar in deze tentoonstelling zijn een vijftal portretten opgenomen van figuren welke voor de meeste Aalsterse kijkers vrijwel onbe kend voorkomen. Voor de kunstenaar steekt daar echter meer achter. Ze argumenteren zijn bedoelingen. Ze zijn bewust gekozen uit diverse milieus. Van Schuylenberg onderneemt die stap om te trachten meer karakter en identiteit in zijn werken te leggen. Voor mij betekent dat een kunstenaar die zijn omgeving verkent en er vaart. In deze omstandigheden schildert hij een realistisch portret van de Duitse perfor mance kunstenaar en travestiet skulpturen in deze galerij opge steld. Vormenlijk en afgewerkt sluiten ze aan bij het zoeken van de kunstenaar naar een eigen vorm en taal. Momenteel ont werpt hij een werk voor een metrostation in Brussel. Ik heb de indruk dat Vander cam rustig verder werkt aan zijn persoonlijkheid. Dat hij zijn besluiten heeft getrokken uit de periode welke achter hem ligt en uiteindelijk het experiment kop pelt aan vakkennis. Hij expo seert regelmatig maar niet overvloedig. In Aalst is hij ten onrechte te weinig bekend wat zich dan ook liet gevoelen tijdens de opening in galerij S65. Maio Wassenberg aan tafel Maio Wassenberg (geb. Bree 1939) is in de New Reform vorige vrijdag erg aktief geweest bij de operatie van een tafel. Hij behoort tot deze groep van kunstenaars welke in de eerste plaats zijn gaan beginnen wer ken vanuit wetenschappelijke analyses en standpunten. In een eerste fase worden zowel de figuratieve als abstrakte denk wijzen op de achtergrond ge plaatst. Zij worden vervangen door al of niet ernstige studies welke de uiteindelijke beeld vorm mogelijk maken. Wassenberg is in 1975 aange vangen met het verzamelen van materiaal over het 'stigma'. Dit is een teken dat overblijft na een verwonding of opperatieve in greep. Bij de mens worden deze tekens nu weggewerkt door een vergaande verzorging en kunst matige behandelingen. Bij die ren of planten blijven ze doorgaans bestaan. Iemand met een stigma op zijn lichaam voelt zich herkenbaar. Langs die weg, zo denkt hij, gaat een stuk van zijn persoonlijk heid verloren. Vroeger werden mensen gebrandmerkt om her kend te worden en in de meeste gevallen in ongunstige beteke nis. Een belangrijk voorbeeld van opzettelijke stimata vindt men bij Franciscus Van Assisi (1). Door dit te doen wilde Van Assisi zich van de maatschappij verwijderen en zich aan god overgeven. Een ander voorbeeld zijn de kruistochtvaarders dit zich een kruis op het voorhoofd lieten branden. Deze vormen van stigmatisatie hebben psychologische uitwer kingen met zich gebracht. Een stigmatisatie aangebracht door Wassenberg op een in kader gespannen schildersdoek ondergaat het effekt van een artistieke ontwaarding. De es thetiek van het schildersdoek verliest zijn identiteit, zijn maagdelijkheid, zijn onschend baarheid. Een dagelijkse be dreiging boven het hoofd van de beeldende kunst. De tentoonstelling in de New Reform omvat zes tekstbladeren waarop de tematiek der verschil lende vormen van stigma wordt Roland en Bluesworkshop zien optreden voor een dertigtal mensen zou je gezien de kwaliteitsmuziek die vorengenoemde brengt, een schande noemen. Die scha en schande overkwam Tanu die aan het spelen van Roland een flinke duit zal verloren hebben. Het grote publiek zei niet geïnformeerd te zijn l over zijn komst. Te weinig affiches kondigden het spektakel aan (fout van Tanu) maar eigenlijk strekt dat niet tot eer van onze schare streekmelomanen die nog altijd de grilligheid als een sterke karaktertrek in zich draagt. En Roland dan? Goeie wijn, dat weet u, maar schitterend was ie verleden vrijdag eigenlijk niet. Elektrisch schommelde het van Gallagheriaans naar space-rock op z'n John i Martin's en akoestisch zat het kwa versterking eigenlijk niet erg zuiver. Toch was Something in the air» van James Taylor bvb. erg overtuigend gebracht op de wijze die Roland zo eigen is. Enzoverder. enzoverder. Veel te weinig volk dus voor een konsert van iemand die aan onze Aalsterse muziserende I en muziekminnende bemanning toonde stevige noten te kunnen kraken RDW-JM Jurgen Klauke. Hij katalogeert dat stuk als 'duits schilder'. Een kleine gouache toont ons eer dikke amerikaan. In nog andere portretten zijn figuren voorge steld met duidelijk uiteenlopen de kentekens. Van Schuylen berg wil met deze portrettenserie doorgaan. Belangrijk wordt in deze fase hoe hij het er als kunstenaar wil vanaf brengen. Men zou hem igenlijk de raad moeten geven te verdwijnen uit Aalst om zich totaal te kunnen ontplooien in meer artistiek rijpe centra. Roger D'Hondt (1) Franciscus Van Assisi (1182 - 1226) Boeteprediker, legde zich zelf strenge eisen op. (2) Johan Gaspar Schmidt (1806 1856) Duits filosoof met nihilistische opvattingen, an archistische figuur. Zelfportret van André Van Schuylenberg (JR) New-Reform eksperimenteerde opnieuw met Maio Wassenberg (JM) In deze handelingen werkt Wassenberg met de technische metodes eigen aan de chirurgie. De plaats waar de snede operatief zal worden uitgevoerd wordt gedesinfecteerd. De haren worden weggescheerd van de handen die de ingreep uitvoeren, plastieken handschoenen aan getrokken. de snede aange bracht. Uit het te behandelen gezwel komt een zwart doek te voor schijn dat met rode natte acryl verf is aangesmeerd. Het doek wordt vervolgens aan de muur vastgemaakt. De snede wordt genaaid en deskundig verzorgd. De installatie van dit werk is in de tentoonstelling opgenomen. Het was de eerste publieke stigmatisatie welke door Was senberg werd uitgevoerd. Tijdens de vijfentwintig minuten durende act is het publiek in New Reform muisstil. Enkel het klikken van de fototoestellen verstoord de orde. Het publiek ervaart het gebeuren zoals men het zou aanvaarden bij de operatie van een mens. De absurditeit van de kunstenaar om een tafel daaraan te onder werpen wordt door de aanwezi gen in koelen bloede genomen. Wellicht omdat Wassenberg te werk gaat zoals een ervaren chirurg het zou doen en op deze wijze het publiek in zijn greep houdt. Het veld tussen kunstenaar een publiek is zo sterk geaksen- tueerd dat deze laatsten de morele dragers worden van het gebeuren. Het is belangrijk van de kunste naar om erin te slagen zijn materie op het publiek over te dragen. Doorheen de kunstge schiedenis is dit een fun damenteel begrip geweest dat ook nu nog in de hedendaagse kunst zijn funktie behoudt en er Schepen Herman Roels aan het woord tijdens de opening van de tentoonstelling n Ook schepen Bourlon toonde belangstelling (JR) i André Van Schuylenbt DE BOND VAN GROTE EN JONGE GEZINNEN IN AKTIE. De Bond van Grote en Jonge Gezinnen richtte voor de vierde maal een kindemamiddag in. Deze ging door op zaterdag 15 april laatstleden, in de feestzaal van het Sint- Maartensinstituut, Moorselbaan. Deze maal koos het inrich tend bestuur Tante Terry als vedette. De zaal leek veel te klein. Hij zat proppensvol en op de speelplaats stond nog een lange rij kleutertjes aan te schuiven. Verscheidene volwassenen moesten de zaal verlaten om plaats te ruimen voor de jeug dige supporters van de gevierde TV-ster. De grootsten klom men in de sportramen, zodat ze een beter zicht hadden op het toneel. Toen eindelijk, met een beetje vertraging wegens de grote toe loop, het doek openging, vulde de zaal zich met een enorm la waai. Op deze manier verwel komden de aanwezige kinde ren hun idool. Tante Terry, met de mikro in de hand, zorgde dadelijk voor de nodige aan dacht: zij begon met het ge kende liedje: «vrolijke vrienden, dat zijn wij!». Zij zong de melodie een eerste maal voor en gaf dan de op drachten aan de aanwezigen: eerst de meisjes, daarna de jongens, vervolgens de ma ma's en tenslotte de papa's. De gezellige sfeer, nodig om e9n namiddag te doen slagen, was op die manier vlug aanwezig. Verscheidene kinderen werden op het toneel geroepen en mochten op het volgende liedje een prachtig dansie doen. Als beloning voor hun inspannin gen kregen zij een sticker aan geboden. Wij veronderstellen dat de meesten dit geschenkje als een echte relikwie zullen bewaren. Een handigheids spelletje kreeg ook een ver diende plaats in het optreden. De deelnemers kregen een ge kleurd olifantje, met aan de slurf een touw-met-ring. Door het dier te bewegen moesten zij proberen de ring over de slurf te krijgen: dit betekende één punt Het spelletje werd glansvol door de jongens gewonnen. Tot grote verbazing van alle kinderen, kende Tante Terry haar eigen liedje «Klein, klein kleutertje» niet meer Ze zong het met een versneld ritme en met zoveel fouten. Een langdu rig protest reesin de zaal. Ten slotte moest Tante toegeven dat het maar een grapje was. Prompt verbeterden de kinde ren haar versie en het lied werd onberispelijk gezongen. Ook kinderkeeltjes raken droog. Dit hadden ook de orga nisatoren voorzien. Er werd een pauze gehouden. Alle kin deren die twintig frank ingang betaald hadden en daan/oor reeds een briefje voor de gratis tombola onfVingen, werden nu vergast op een gratis drankje. Na heel wat moeite (gezien de kinderen opeengepropt zaten) had ieder een koel flesje in de hand. Op kinderlijke wijze be woog tante Terry de aanwezi gen ertoe, alles ordelijk te laten verlopen, te blijven zitten en te zorgen dat de lege flesjes veilig terug in een bak geraakten. En waarachtig: het lukte. De kinde ren waren zo onder de indruk van haar verschijning dat ze protestloos luisterden, wat on verwacht was. Na een spelletje met hoedjes (zorg ervoor dat ge een hoed hebt als de muziek ophoudt) kreeg iedereen een beetje lichtaamsbeweging. Tante Terry zong van (twee handjes op de schouders, twee handjes in de zij...» en de kin deren mochten met gebaren al les uitvoeren wat ze hoorden. Maar aan alles komt een eind: met een paar populaire kinder liedjes nam Tante Terry af scheid van haar vriendjes. Sommigen klapten luidruchtig in de handjes, anderen ween den: «Tante Terry mag niet weggaan! Ik ga nog niet naar huis...» De voorzitter van de BGJG, de heer Stengée, moest zich haasten om de gratis tom bola aan te kondigen. Vele prij zen werden blij opgehaald: 70 mooie boeken, 50 beeldverha len. Wie niets gewonnen had kreeg bij het verlaten van de zaal een kogelpen, zodat ie dereen tevreden was over de kindemamiddag. Dat de inrich ters in hun nopjes waren hoe geen betoog! Zij gaven ons ee verklaring: reeds vier jaar o ganiseren wij een echte kir dernamiddag. Moet je luiste ren: in 1974 hadden wij, in hl centrum van de stad Tim Viste rim. Er waren toen 25 kindere in de zaal. We wensten echti meer en beter. Het voigend jai vroegen wij een goochelaar de Wijk Heilig Hart. Tachti kinderen kwamen naar voorstelling. Verleden jaar wi ren we op Sint-Anna met Noi kei Bob. Resultaat: 250 tor schouwers. Daarom schatte wij voor dit jaar 300 aanwez gen. Stel je voor: hier hebbe 628 kinderen binnengezetei (de volwassenen telden w niet mee). Een enorm en or verwacht sukses! Langs dei weg wensen de inrichters de rektie van de school te bedan ken voor het gratis ter beschik king stellen van de feestzaa ~R. Deviji Zij 7P\ |V6 Mn

De Voorpost | 1978 | | pagina 16