MEETJE AMELIE WORDT MORGEN HONDERD De Voorpost - 21-4-1978 - 17 Het is de tweede maal in zo'n zeven jaar tijds dat men in Lede een honderdjarige gaa' tieren. Een zevental jaren geleden was het de beurt aan Petrus Impens. Vandaag 21, en norgen 22 april is het de beurt aan Amelia Verhoeven. Morgen immers zal he» dag op dag londerd jaar zijn dat Meetje Amelie het levenslicht zag. Morgen ook zal zij een volle eeuw geslóten hebben op de wijk Klemendorp te Lede. Ongetwijfeld weet gans Lede haar daar wonen in haar huisje aan de Stationweg nr. 9. Op weg van of naar het station kan men haar iu nog bij goed weder in haar deurtje zien zitten. Haar huisje is ook het rendez-vous van de ganse wijk, nu nog, dat konden wij ervaren toen wij vorige week even binnenwipten. vous van de wijk. Er wordt dan ook menige kop koffie uitgegoten op een dag. Een dag die er zowat als volgt uitziet. Amelie staat op tussen half zes en zes uur en doet haar stoofje branden. Zij wast en kleedt zich en maakt een eerste pot koffie. Als deze gezet is eet zij haar boter ham. soms reeds samen met enkele buren. Om 10 vóór zeven komi iemand van de familie kijken of alles in orde is. Om zeven uur is Guustje Slap op het appel, hij brengt de melk. Dit niet alleen voor Amelie maar voor gans de gebuurte voor mensen die gaan werken zijn Hetzelfde gebeurt met brood en eieren. Want om acht uur komt melkboer Boelaert even langs om te zien of er geen eieren moe ten zijn en om negen uur staat bakker Govaert met het brood aan de deur. Gedurende de voormiddag wipt de één en de andere eens binnen om een kop koffie te drinken. De kopjes gaan niet van de tafel en tegen rond de middag is een eerste grote pot koffie leeg. Om kwart na twaalf brengt iemand van de familie haar eten en wanneer zij haar portie naar binnen gewerkt heeft, doet zij haar middag dutje. Tegen 14 uur zet zij dan een verse grote pot kof fie en tot rond half vijf krijgt zij dan familie en buren over de vloer die een kop koffie komen drinken. Daarna eet zij haar avond boterham en rond half ze ven, zeven uur gaat zij naar bed. Daqelijks luistert zij naar de radio, zo'n vier vijf keer. Het belangrijkste voor haar is het weerbericht. Want met het weer leeft zij intens mee. Zij leest wekelijks nog het parochieblad en het plaat selijk reklaamblad. Op deze Het huisgezin Siau-Verhoeven. Meetje Amelie met liaar Stant en haar vijf kinderen. te drinken bij Het is twee uur in de namiddag. De eerste familieleden zijn op. de afspraak om hun kopje koffie Meetje Amelie (SJ) Meetje Amelie met haar vertrouwde dagelijkse voorwerpen: het koffiekopje en de kan (SJ) De identiteitskaart van Amelie Verhoeven, echtge note Constantinus Siau, vermeldt als geboortedatum «22 april 1878». Het was toen geen zaterdag, maar i een zondag. Dus Amelie is een zondagskind. DIENEN EN STRIJKEN Als kind liep zij school van haar 6 jaar tot ongeveer haar 11 jaar bij de zusters Mari- collen. Toen had zij wel haar eerste treinritje reeds gemaakt, want zij was 10 jaar toen zij met Madame wat ze ondertussen ook nog voor andere Leedse families deed. zoals voor de families Rubbensen Roelandt. Toen zij in 1914 in verwachting was van haar vierde kind stopte ze met werken en wijdde zich volledig aan haar huisgezin. Vóór de eerste wereldoorlog heeft zij ook nog kafee ge houden in haar huidige wo ning. Het kafee noemde «In den Tram» omdat haar echt genoot toen kassier was bij de Brusselse trammaat schappij In de gelagzaal trein stopte in het station van Lede. Ook dit zag zij gebeuren, evenals de eerste auto die door Lede reed en het eerste vliegmachien dat over Lede vloog. En wat niet in Lede gebeurde, maar wat zij toch ook meemaakte op het TV-scherm dan, was de landing van de eerste man op de maan. Zij vertelt het allés alsof het gisteren ge beurde Haar geheugen laat haar hoegenaamd niel in de steek. Zij vergeet werkelijk niets zeggen haar familiele den. EEN STERK GESLACHT Amelie is de dochter van Benedictus Verhoeven en van Maria De Vuyst. Haar vader was kolenhandelaar en bereikte de leeftijd van 90 jaar. Het was een oer sterke beer. Op vijfentach tig jarige leeftijd reed hij nog steeds met kolen rond en verhandelde de zakken kolen als geen andere. Zijn vrouw Maria werd 72 jaar oud en hij was dan ook reeds een stuk in de zeven tig toen hij voor een tweeae maal huwde. Haar echtgenoot Constant Siau bereikte de leeftijd van 86 jaar. Hij was kasseier van beroep en leerde deze stiel onder andere aan oud-bur gemeester Benoit Delens. Constant heeft «gediend», dus soldaat geweest, onder Koning Leopold II van 1891 tot 1894. Constant was vrij geloot maar hij heeft zich verkocht. Amelie zelf was het derde kind uit een gezin van vijf. Haar broers Charles, Adolf en Emiel en haar zuster Margriet bereikten allen een ouderdom van einde de tachtig. Amelie heeft op haar beurt vijf kinderen ter wereld ge bracht. In 1908 was dat Jo zef als eerste. Daarna volg de in 1910 Alida, in 1912 Magdalena. in 1915 Emile en in 1918 René. Van haar vijf kinderen leven Jozef, Alida en René Siau nog s'eèds. Zij heeft nu 6 kleinkinderen en 9 achterkleinkinderen. Zij is drie keer meter ge- wees' Een eerste maal was da' 63 jaar geleden. EEN GANSE DAG VOLK OVER DE VLOER Meetje Amelie woont nog s'eeds alleen in haar huisje aan de Stationsweg. Doch zij is zelden alleen gedu rende de dag. want gans de dag krjgt zij volk over de vloer Zoals reeds gemeld is haar woning hei rendez- manier leeft zij mee met Le de. Zij weet verduiveld veel over wat er allemaal op de gemeente gebeurt. LIEVER DE ZON DAN EEN DOKTER Amelie is nooit echt ziek geweestWel eens een ver koudheid of een bronchitis maar voor de rest gezond gelijk een visje. Op het ge hoor na gaat alles nog op perbest Een dokter heeft zij nooit nodig gehad. Toen deze toch eens geroepen werd dooreen familielid, stuurde ze de opgedaagde genees heer wandelen met de woor den «de zon zal mij wel ge nezen». Een tweetal jaren geleden heeft zij wel eens een val gedaan. Zij had kneuzingen aan het gelaat en een ge broken arm. Deze was even wel in een tijdspanne van amper vier weken volledig weer in zijn oudé plooi. Werkelijk bijna een wonder. Ten andere stappen levert voor haar evenmin enig pro bleem. Regelmatig doet zij nog vier trapjes naar een lager gelegen plaatsje in haar woning. Als het goed weder is gaat zij ook regel matig in haar tuintje een wandelingetje maken. Vorig jaar is zij zelfs nog te voet naar de processie gaan kij ken. waarop zij dan reageert met volgende woorden: «Van de jaar is het in de mei processie. Als het goed weer is ga ik zeker weer te voet kijken.» Kuisen doet zij nie' meer Dit laat zij over aan een kleindochter. ENTOESIAST OVER VIERING Over het feit dat men haar gaat vieren voor haar honderste verjaardag is zij ten zeerste entoesiast. net zal ten andere niet de eerte maal zijn dat men haar ver jaardag viert. De vorige ja ren gebeurde dit steeds in ■- Eén van de eerste foto's \an de Koninklijke Harmonie St. Cecilia Lede. die haar eerste noten santcnblics in Amelies kaf eet je In den tram Uiterst rechts met weelderige snor Benedictus Verhoeven, vader van Amelie Amelie (met de bloempot in de handposeert hier met familieleden Ma"hijs. moeder van de la- zelf hing de spreuk: «In 't 'ere burgemeester Georges Manhijs. mee mocht in de 'rein Me' datzelfde vervoer- J1 middel 'rok zij in 1895, dus 32 op 17-jarige leeftijd, voor di het eerst naar zee. Dat was ■ineen geweldige uitstap toen. iik?i| was op die tocht verge ld 7Pid van Juffrouw Gabrielle /jMoens. de zuster van de qewezen burgemeester Moens. Bij deze familie heeft zij immers jaren «ge- hiend». zo tot rond 1910. Ondertussen was zij in 1906 in het huwelijksbootje ge- rpden met de ongeveer ze- »en jaar oudere Constanti- t'ifi Siau. afkomstig uit Frondegem. Van 1910 tot 1914 werkte zij 'ij de familie Verschelden, "aar zij hemden streek. Iets passan', pakt enen 'd hand. bij Constant». Over haar periode als kafeewaar- din zegt Amelie dat deze nie' lang geduurd heeft om- da' haren Stant niemand wou buitenwerpen. In haar kafee» |e kwam toendertijd he' huidige muziek St.-Ce cilia regelmatig haar repeti ties houden. Haar oudste zoon. Jozef, was immers spelend lid. Aan heel wat zaken en gebeurtenissen heef' zij nog talrijke herin neringen. Zo weet zij nog hoe er de eerste fiets die in Lede rondreed uitzag. Het was er één met drie wielen pn werd bereden door de heer Manhijs. vader van de la'ere burgemeester. Zij was een kind toen de eerste familiekring. Vorig jaar had den de familieleden er zelfs iets speciaals van gemaakt, met teksten en liedjes en in de aangepaste kledij. Een grootse viering op familiaal vlak was dat. Daarvan ge tuigen de foto's in het fami liealbum. Dit jaar wordt het een grootse viering maar dan op gemeentelijk vlak. Zij is daarover ten zeerste in haar nopjes. Zij leeft reeds we ken naar deze viering toe, zonder zich evenwel ze nuwachtig te maken, want zenuwen heeft zij nog nooit gehad. Wel neemt zij het hele gebeuren uiterst opti mistisch op. Als anekdote hetvolgende: ja, had ze ge zegd, ik zal tijdens die op tocht nogal wat moeten wuiven. Maar kom ik heb twee handen en als het ene hand moe is, dan neem ik het andere om mee te wui ven Zo kan ik dan gans de stoet door naar de mensen wuiven. Da' zij er altijd graag bij geweest is. is dan ook niet »e verwonderen. Dat bewij zen ook de vele foto's waar op ze staat en waar ze steeds voor een vrolijke noot zorgde op één of an dere manier Ondertussen was het huisje al goed volgelopen met fa milie en buren en namen we afscheid. Het afscheid van Meetje Amelie was dan ook «to' volgend jaar, dan moogt ge terug komen om te schrijven»! Mon De Gendt wBÊBÈKr Amelie winkelt in Aalst

De Voorpost | 1978 | | pagina 17