U jeugdpagina B H 1 N M |n 0 Q 'T JEBRON ZOEKT NAAR EIGENTIJDSE LITURGIE DISCOBAR WORDT VERNIEUWD IN LEEUWERIK Tussen haakjes ONTWAPENEN OM TE OVERLEVEN Geknipt T8 r 21-4-1978 - De Voorpost «Liturgie moet aansluiten bij de leefwereld van de mensen nü» - «Vele symbolieken in liturgische vieringen spreken niet meer aan, er moet gezocht worden naar een eigentijdse ver- uitwendiging van de boodschap van Jezus». Aan het woord zijn Paul De Witte en Paul Vlieghe, van Jebron. Kort na Pasen hadden we een gesprek met hen en ware het niet dat een verslag daarvan verdween in de grote lentekuis van onze drukkerij, dan had je dat al eerder geweten. Terzake echter: in het centrum voor jeugdpastoraal (kort: Jebron) worden eu charistievieringen op een andere manier gevierd dan dit doorgaans het geval is. STEEDS iRCA tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij. Tentoonstellingen - retrospectieven - openbare ver kopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46, Grembergen EECKMAN 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matrassen. Schuimrubber, Latex, Staalveren. Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst. "'HONDT SIMON Wijngaardveld, Aalst Specialist in schuitdaken, voortenten, autogarnieringen 053-21.15.64 ESMEED 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitingen, poorten, enz. M. De Backer, Kon. Albertstraat 75, Dendermonde ERMAN 052-21.38.16 Michem. Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16, St.-Gillis- Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. NTERIEURVERZORGING 053-21.58.61 VAMOFLEX. Kasteeldreef 45 en Nieuwst raat 28, 9310 Lede- Centrum. Vakkundige plaatsing van vasttapijt, vensterdekoratie, ploegstoffen. behangwerken. f 0-SP0RT 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sportkledi| en camping. Statiestraat 21. lebbeke Kroostrijke Gezinszegels 0M, LEEN GERUST 053-21.60.16 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhouding. Inlich tingen bij Van den Berghe, Droeskouterstraat 12. Haaltert. EUBELEN DE WOLF De grootste meubelzaak der streek. Molendries 3. AALST 053-21.63.91 IEUWLANDT 053-70.28.61 Woonverbouwing van de kelder tot het dak ook onderhoud, verbe teren en herstellen. Langestraat 116. 9300 Aalst. VERGORDIJNEN 052-21.35.50 ploegstoflen (alleenverkoop voor het gewest) v. gordiinen. gardi- sette. tergal enz Zonneblinden. Luxatlex. Louverdrape. vouw deuren, modern fold, meten, afwerken en plaatsen. Guido Mi chem, Potiaulaan 11. Dendermonde UBUCITEIT 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een eenvoudig begrip wordt omgezet. Raadpleeg haar specialisten. UAND0 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo, quando, quomodo... enz: wie, wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuuper C0UP0NNENHUIS 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556. Aalst V n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking. Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw reklameproblemen Bel even naar Groep De Cuyper V0NNE EN JOZEF 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Schoolstraat 48, Aalst. Alle herstellingen. 1 jaar waarborg. Gratis onderhoud. Prijzen vanaf 4.900 F tot. 150.000 F. Alle modellen uit voorraad leverbaar. KULTUUR VOOR MENSEN VAN NU Jebron betekent «jeugd naar de bron, jezus is de bron» en die overtuiging merk je uiter aard ook in het eucharistievie- ren, in de liturgische beleving. De boodschap blijft dezelfde, die verschilt in niets van wat in andere kerken beleefd wordt. Alleen is men er van overtuigd hier in de vormgeving van die boodschap, in de veruitwendi- ging ervan, veel meer aan te sluiten bij de wereld nu, dan el ders. Dit is niet eigengereid be doeld, maar toch stelt men in onbedekte termen: de mensen vervelen zich stierdood in ge wone «missen» (een pastoor zou van tijd tot tijd eens onder het kerkvolk moeten aaan zit ten, wordt gezegd) het geëikte misschema met steeds weer kerende teksten spreekt abso luut niet aan. Het verdoezelt de «boodschap» eerder dan ze duidelijk te maken. Ook nog: de temamissen of jeugdmissen in parochiekerken zijn meestal enkel wat liedjes en moderne teksten in het klassieke kader. Jebron wil het dus anders. Dat «anders» ligt hierin: zonder geremd te worden door traditie en geëikte schema's, probeert men telkens opnieuw op een kreatieve wijze de maande lijkse viering op te bouwen en te beleven. Daarbij gaat het tel kens om «de boodschap» dui delijk te maken met een symbo liek, een kuituur die aansluit bij het hedendaagse leven. In de biechtviering in de goede week werd heel konkreet het leven benaderd. Hoe gaat het thuis? Op het werk? Op school?. Op de stedeling in september werd gebruik ge maakt van maskers. Een symbool dat duidelijk is voor mensen van nu. Weer be tekent dit niet: «alles van vroe ger is verkeerd» Water en vuur, oersymbolen die nu nog steeds zeggingskracht heb ben, ook in Jebronvieringen wordt daar gebruik van ge maakt. Élitepubliek? Allemaal goed en wel, maar kan Jebron dit niet omdat er een kleiner aantal mensen naar de eucharistievieringen komt dan pakweg in de parochieker ken? Of omdat het allemaal jonge of jongvoelende men sen zijn? Beseft wordt inder daad dat de kleine groep (hon derd mensen zowat meestal) een aantal mogelijkheden biedt. Maar, zeggen de twee Pauls, ook in grotere groepen moet dat kunnen. En reken maar, alle mensen willen dat wel. Niemand vindt een saaie viering zinvol. Jong en oud, modern of ouderwets, iedereen wil aansluiting vinden bi het le ven van nu Dus: ook in de an dere kerken moet dat mogelijk èn nodig zijn. Het is jammer dat niemand van bv de dekanele werkgroep voor liturgie mee aan tafelzit. We blijven nog wat vissen naar redenen waarom men schijn baar in de parochiekerken blij ven stilstaan is. En waarom wat vernieuwd werd na Vaticanum II toch weer vastgeëikt wordt (zie: het nieuwe missaal). Het zou naast een algemeen - maatschappelijke tendens tot behoud van wat bestaat vooral dit zijn: men heeft te weinig du rf om zelf te zoeken. Om werkelijk echt kreatief te zijn. Misschien ook: men is uitgeput op kreatief gebied. Een gevaar dat men ook in Jebron beseft en nu reeds aanleiding is tot het vor men van steeds weer nieuwe groepjes om de vieringen voor te bereiden. OVER WEG EN DOEL Nu is dat allemaal heel mooi, maar willens nillens - werpen we op moet er toch gebotst worden: je kan Jezus niet een duidig overplanten op deze tijd. Zijn boodschap kan vandaag toch op verschillende manieren beleefd worden. Woorden als links en recht vallen. «Plura lisme binnen de kerk», ja, «zegt Paul De Witte, «wij zijn daar niet tegen, ieder kan zijn eigen weg gaan. «Maar toch betekent dit dan weer geen vrijblijvend heid. Men stuurt bv een kerst boodschap de stad en de we reld in die duidelijke taal spreekt: verhuur je leegstaand huis aan gastarbeiders, vrede door liefde en niet door wapenge weld, geen terreur meer op de weq... Paul zegt nog: «Sommige zaken Kunnen er, volgens het Evange lie, absoluut niet door. Gastar beiders kun je niet buitenzwie- ren na bewezen diensten. Dat druist wit op zwart in tegen de liefde. Bij andere zaken is dat echter niet duidelijk». Hier verlaten we echter wat het eng-liturgisch terrein. Meteen wordt dat ook geteld in het hele Jebron-gebeuren. Ook nog aan ontwikkelingshulp doet men daar. Er is verdieping, in formatie, spelen met gastar beiderskinderen, er zijn diverse gespreksavonden... Allemaal als kansen gezien om de bron te vinden. Ook het volksdansen en 't makramee knopen van de jongsten (plus minus vijftien jaar) wordt zo ge zien. Wie het allemaal eens in het echt wil zien: Jebron, Be gijnhof 1 in Aalst en op zater dag 29 april gaat in de Begijn hofkerk een viering door om 18.30 uur rond «aprilse grillen». Vannijgens dat je er welkom bent. <pd) In de Leedse jeugdklub leeuwerik had zondag een aki ie plaats om de vernieuwing van de disco-bar le financieren. Hierbij kregen ze kosteloos medewerkers van disco-bar F al ton. Er werd voor de leden van de klub gekookt, ledereen kon meesmuilen (EL) JC Zonnestraat, Aalst Zat 22: 14.30 u: volksdanskursus onder leiding van de Vlaamse volksdanscentrale. 20.30u: dansavond van de pottenbakkers. Zat 29: 20.30 u: optreden van de Johny Walker and the Wisky Boys, Zon 30: 13.30 u: fietstocht langs onze welriekende Schelde-oorden (sic). Leeuwerik, Lede Vrij 21: dia-avond om 20u met gesprek rond Zuid-Afrika. Zat 22: TD volksdans. Zat 29: TD Voetbal 2. Dido, Erpe Vrij: 21diavoorstelling over Erpe-Mere om 20 u. Alewin, Moorsel Zat 22: 21u: verjaardagsbal «tien jaar jeugdclub Alewin» met orkest The Musical Friends in zaal Katholieke Kring te Moorsel. Klakson, Aalst zat 29:14.30 u: Pats Poppenspel is te gast en speelt gratis voor alle kinderen: «Moestasj wint de kwis». Jonge PVV-Mutalisten Zat 22 en zon 23: Een Blauwe lente, een jong geluid. Ont spanningsweekend voor alle jongeren uit het Vlaamse land in De Blauwe Distel (De Panne). Begin: 11u. Inlichtingen: M. De Gols, St. Jozefstraat, 18, Aalst. Kreja, Aalst Zon 23: «Themrock» (film met Michel Picoli) om 20 u. Zat 29:1 meifeest door de Rode Mol: «éen jaar B.S.P. in de regering». Ontwapenen om te overleven Vrij 21: betoging waarna in zaal Madeion rond 20u: een debat rond dit aktuele tema. Tanu, Aalst Vrij 21: 20u: vergadering Jongerenraad. Zat 22: Autobusreis naar Middelburg, Miniatuur Walcheren, Zierikzee en andere Zeeuwse plaatsjes. Vertrek aan het jeugdhuis stipt om 7u, daar ben je terug rond 22u. Leden betalen 150 fr. net als niet-leden. Ook buitenstaanders zijn welkom op deze eendagsreis! Zon 23: 14u: autotocht naar St.-Michiels, Brugge en het Boudewijnpark aldaar. Zat 29: retrospektieve van 14u tot 18u van de groep ABBA. Om 20u: filmavond Hartelijke kussen uit Rusland met Sean Connery (007). Zon 30: autotocht om 14u naar Brugge, Grote Markt-Hallen en Belfort. Deze reis is een vervolg op die van vorige zon dag. E\en in herinnering brengen: in mei en juni gaat een speciale /ittiirf door an de Verenigde naties o\ er Ontwapening. Daar ook Belgieoi de/e zitting een standpunt zal innemen, is gans de nationale akti erop gericht een openbaar debat in het parlement al te dwingen waar hiero\er moet beslist worden. Maar \ooral is het doel de pu blieke opinie o\er het», itfobleem an de bewapening in te lichten en hen ertoe te brengen luin mening aan de parlementairen kenbaar te maken. Nationaal wordt betoogt op 7 mei. om 14u30 op de Kapellemarkt na bij het Centraal Station le Brussel. De grote regionale betoging ver trekt te Aalst, op de Houtmarkt Ze gaat door op vrijdag 21 april, met vertrek om I9u30. De beto ging wordt gev olgd door een debat inde zaal Madelon. Verschillende politieke partijen laten zich verte genwoordigen door vooraan staande figuren. Onder de aanwe zigen durven de initiatiefnemers rekenen: de heren Mare Galle, Jan Caudron, Verleysen, Raymoni De Smet, Ireddie De l'auwl D'haeseleer Louis, en hopelijl nog vele anderen. Verdere inlichtingen kunne* steeds bekomen worden op oil gende adressen: De wereldwinkel. Burchtstraat 2(1 De Blieck Luc, Sint-Jobstraat 401 (Tel. 70.24.45) l itgebrcide informatie kan aan gevraagd worden bij OC Vl I ontainasplein 11 te 1000Brussel Financiële bijdragen zijn stecM welkom op postrekening OOM 0417194-94 van De Blieck-Bai* AaJst, met vermelding «Ontwapël nen om te overleven». R Dev ijvef 1 KI Om halfeen 's nachts op een zaterdagavond kunnen er soms rake dingen gezegd worden. Omdat wij toch op één manier rrjoeten beginnen en omdat wij onze lezers soldaten, gratis abonnementen van dit blad, nog nooit als zodanig aangesproken hebDen en ook omdat de week van de soldaat allang vergeten is, daarom vissen wij de draad opnieuw op. Ja zegt Steven, die soldaten, ze zijn er toch rap vanaf: één jaar, of hoeveel is't? Ik zou verdorie nooit willen denken aan burgerdienst. Bovendien als ge patatten schilt als soldaat of als vrijgestelde, da's toch allemaal 't zelfde. Instemmend gegrom van de omstaanders, want ieder staat recht. Juul vertelt over Antoon die alle weken naar 't leger vertrekt dinsdagmorgen en donderdagavond al terug is. Ziet-ge-wel! Een bekend journalist met ongewa pende burgerdienst wordt er ook bijgesleurd. Dat schrijft daar een gazetje vol en voor de rest doet dat wat hij wil... Burgerdienst da's wel een gewetenskwestie waagt Jan. Ha-ha-ha zegt het koor! Ook dus wel een beetje opgedragen aan de stakende gewe tensbezwaarden en zij die vandaag vrijdag betogen voor ontwapening om te overleven. Van de kampeerders voor soldij over naar de kampeerders voor 't plezier. Bivakgids 1978 De Vlaamse afdeling van de Wandelhemen, Vlaamse Kamphuiscentrale, heeft zopas een gids uitgegeven over de 87 kamphuizen en kampeerterreinen in Vlaanderen. Omdat er elk jaar door zovele groepen nog op de meest onmogelijke manieren vlug-vlug naar een kamp- of bivak plaats gezocht moet worden, is deze aangepaste gids echt wel de moeite waard. De moeite? Schrijven naar Vlaamse Kamphuiscentrale, Vekestraat 8, 2800 Mechelen. Je kan -ook telefoneren naar 015-41.70 701 en die mensen moetje dan wel 20 fr. bezorgen op de een of de andere manier. Vlug doen! Op weekend gaan Ook vertieugend nieuws voor die jeugdgroepen die altijd heel hard moeten zoeken naar een goed plekkie om met de groep op weekend te gaan. In het distriktskoutsblad kondi gen twee groepen dat blije nieuws aan. De skouts van Baardegem kunnen lokaal voor in-door weekends ter be schikking stellen en de jin-groep Genesis van Meldert een goed gelegen kampeerterrein en een lokaal. Meer info kan je krijgen bij Paul Jacobs, Stationsstraat, Aalst. Eerder schreven we reeds dat je ook logies kan vinden bij de skouts van Hofstade en van Hekelgem. Welke groepen spelen ook nog gastheer? Tanu, tanu en nog eens tanu Een hele hoop velletjes papier maken jus duidelijk dat er in Tanu de eerstvolgende dagen en weken weer heel wat gaat gebeuren. Als daar veel volk op afkomt, dan zal het er nog zo fijn zijn. Een autobus vol toeristjes zingend van «wij reizen om te leren» bv. nu zaterdag naar Zeeuws- Vlaanderen. Of een duistere filmzaal waar James Bond zoveel stille spanning krijgt dat er een muisje geruisloos kan trippelen over de boezem van ik weet niet welk meisje uitkijkend naar «hartelijke kussen uit Rusland». Dat zou zaterdag 29 april kunnen gebeuren want dan staat die onge looflijke trukagefilm geprogrammeerd. Ach ja, en voor je 't weet zit je in de mooiste maand van 't jaar. TerwiiJ anderen aan het blokken zijn, is Tanu op weekendreis naar de stad waar Big Ben al jaren van zich laat horen. 13 tot 15 mei (pinksteren dus), ledereen mag mee naar Londen, als je maar 2600 fr betaalt, of vlug-vlug om een lidkaart loopt en dan 1500 fr. betaalt. Misschien is het nü nog de tijd om een of ander handboek English in een ruk uit te studeren. Naar Londen of niet naar Londen, misschien wordt er wel gejodeld. Dat kan bv. op de Oostenrijkse avond die op zaterdag 27 mei aangetekend staat. Oostenrijkse muziek, films van aldaar, typische gerechten en een hoop toeristi sche informatiebrochures zal je dan in Tanu vinden. Van meer spoedzending-belang is echter dit: Jeugdhuis Tanu zal op de Dag van de Arbeid, dus om maandag de eerste mei, met veel zwier de deuren reeds openen om 10u Tot 24u zal men in de trok blijven zitten en kan elke vogel er instuiven om er zijn ei of wat anders te leggen. Op 4 mei, even kijken, da's Hemelvaartdonderdag, opent men van 13u tot 24u. ledereen is welkom, vogel of niet, of hoe je ook gebekt bent. Pats: in Klakson natuurlijk Op zaterdag 29 april om 14u30 komt poppenteater Pats naar Aalst. Vorige week schreven we foutief dat dit in zaal Madelon zou zijn. Hemel, neem allemaal je notitieboekjes uit je achterzak en verbeter: J A. Klakson, Hammestraat 20. Ongeveer twee uur duurt dit stuk speciaal bedoeld voor kinderen van 5 tot 13 jaar. Ook geïnteresseerde ouders zijn welkom. Nog wat over PATS: dit poppenteater startte dertig jaar geleden en heeft nu ongeveer 170 voorstellingen per jaar. O.a. door de voorstellingen in het BRT- jeugdprogramma op woensdagnamiddagen is dit teater zeer bekend geworden. In Aalst wordt geen stuk gebracht met Suske en Wiske, maar wel zal Moestasj een groot avontuur beleven want hij wint een kwis. ledereen op post dus voor deze gratis voor stelling. Informatieve foldertjes, interessant voor ouders, kinderen en jeugdleiders, kunnen gratis verkregen worden bij Michel De Gols, St.-Jozefstraat 18.9300 Aalst. (tel. 053-77.51.36).

De Voorpost | 1978 | | pagina 18