AFDELING AALST VAN PRIESTER DAENSF0NDS OPGERICHT blad van Bandar 0RTGEDING ZAL IESLISSEN OVER iEBRUIK IAAM DAENS Editie ^Dan Wimbergen-, Velke Louis trekt aan het langste eind? «Om Daensistische gedachte verder uit te dragen» EEN UITGAVE VAN VRIJDAG 21 APRIL 31e JAARGANG NR. 16 - DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A DE CUYPER ROBBERECHT P.V.B.A. Verantwoordeli|ke uitgever A. DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052-21 40 60 PCR 000.0115692.68 PORCELEIN- EN GESCHENKENZAAK HOOGSTRAAT 28 - 9300 AALST - TEL. 21.23.22 KATTESTRAAT 78 - 9300 AASTTEL. 21.56.00 Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70.41.19 het teken van de idee «breng de mensen dichter bij de bloemen dan komen de oemen zeker dichter bij de mensen» organiseert het Verbond van Snijbloemtelers It week-end te Baardegem een tentoonstelling van snijbloemen. Kerk en parochie aal worden in bloemenparadijzen herschapen en de tuin van de pastorie komt vol ot- en perkplanten en bovendien komen in het vijvertje kunstmatige rotsblokken en waterpomp die zorgt voor een fontein en een waterval, alles uiteraard in een terieke belichting. Voor de technische installatie zorgen de gebroeders Blindeman n het geheel staat onder de leiding van Oscar Van Langenhove en Odiion Blinde- ■n. eestprogramma andaag vrijdag gaat in de Pa- ichiezaal, op uitnodiging van urgemeester en schepenen an Aalst, de koördinators van e aktie «Hel Jaar van het orp» en het «Verbond van nijbloemtelers» de plechtige penstelling van de «Bloe mententoonstelling» door gevolgd uiteraard van een re ceptie. Op zaterdag 22 en zondag 23 april verwachten de snijbloem- telers U dan allen op de ten toonstelling. op zaterdag vanaf 14 u en op zondag de ganse dag. De toegang is volledig gra tis. Bij deze gelegenheid willen de Snijbloemtelers eveneens een oude traditie van onze voorou ders doen herleven: de «Bloemenmis». De eerste bloemenmis werd door de Brusselse bloemisten in de Ka- pellekerk georganiseerd in 1658 en gedurende meer dan twee eeuwen gebeurde ze te Brussel in de Nederlandse taal. Pas in de jaren 1890 kwam het Frans ook daar aan bod. In ons eigen Aalst had een dergelijke plechtigheid voor de eerste maal plaats in 1686. Te Baar degem gaat de bloemenmis ter ere van de H Dorothea, patro nes van de bloemisten, nu door morgen zaterdag te 19u in de gerestaureerde St.- Margaretakerk Bij de receptie komen twee Baardegemse muzikanten aan bod: Hubert Ruyssinck (orgel) en Pierrot De Block (trompet) agp-l les Lm de l SM met een programma gaande over Elvira M'agdegan van Mo zart over Sleepy Shores van Pearson en Air voor Trompet van Telemann naar Trumpet Volontary van J. Stanley. In de bloemenmis brengt het Baar- degems Zangkoor onder lei ding van ereschoolhofd Ed- mond Moortgat aangepaste liederen. Medewerkers aan het hele ge beuren zijn het stadsbestuur, de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwproduk- ten, de drie bloemenveilingen «Euroveiling Brussel», «Flora Aalst» en «Produco Antwer pen». Ook de Tuinbouwschool Peisegem doet haar duit in het zakje en de uiteindelijke orga nisatie berust bij het Verbond van Snijbloemtelers met voor zitter Frans Van Langenhove aan het hoofd. Historiek van de Snijbloementeelt: Moorsel eerst! De snijbloementeelt lokali seerde zich in onze streek bij de aanvang vooral in de ge meenten Moorsel, Baardegem en Hekelgem. Lees door blz. 4 Een weelde van baccararozen van Frans Muylaert uil Moorsel (JM) lm Ms genuine tijd zijn ei moeilijkheden binnen de P.V.V. Het begon reeds vnor de oemeente- iR eadsverkiezingen te Herzele. Uitvoerig beschreven we deze incidenten. Bij de nationale verkie- SJ..LÏÏ7 k,"uam het *SÏU" 'ot een treffen. Zowel Diane Van Renterghem-D'haeseleer als Wa|tmel uit Ninove wilden de eerste plaats. Tot 'n dialoog, laat staan een verzoening is het loit gekomen. Binnen onze stadsmuren werden ook belangrijke PVV pionnen aan de deur gezet. J denken nog maar aan notaris Breckpot en de vertrouwensman van staatssekretaris D'haese- 'Br, umer van LicdBkcrhc. ieruit kan men rustig konkluderen dat bepaalde strekkingen binnen deze partij op z'n zachtst (ezegd op voet van oorlog leven met leider Louis D'haeseleer. urgemeester D'haeseleer ander- ids wil volgens ons, zomaar niet inde kaart worden geveegd. Dein |n ogen dissidenten binnen dit ar- indissement kunnen zomaar niet arrondissementeel bestuur imenstellen zonder zijn zegen, aarbij komt nog dat hij zeer goed tot dat zijn mandaat als burger- der van Groot Aalst wellicht zijn atste politieke ambt zal zijn. Zijn ïchter Diane, zijn petekind Louis elanghe (Herzele) en nog zoveel ilitieke vrienden wil hij nu veilig Bllen door dit gebied te herstruk- reren. Zij die enig gevaar beteke- voor de grote groep D'haese- tfisten worden gewoon opzij ge- hoven. de talrijke reakties binnen ons e rondissement kan men besluiten it de machtsgreep van Louis haeseleer zeker niet wordt aan vaard en zal leiden tot 'n onover brugbare breuk. De nationale lei ding zal het nogmaals zeer moeilijk hebben de eenheid binnen dit ar rondissement te bewaren. D'hae seleer heeft tenslotte vroeger al ge dreigd met het oprichten van een nieuwe partij. 11 april een memorabele avond Van zaterdag tot dinsdag werden per brief of per telegram zo'n 600 650 bestuursleden en mandataris sen in spoedvergadering in de feestzaal Ter Mael bijeen geroepen. Tijdens deze buitengewone verga dering moest men de voorlopige statuten goedstemmen in afwach ting van nationale statuten (die er schijnbaar nog niet zijn). Ook werd er een dagelijks bestuur en een uit gebreid arrondissementeel bestuur verkozen L. D'haeseleer, voorzitter |Een zichzelf «Daens-Aktie-Fonds» noemende vereniging, die vooral in het Antwerpse aktief is, zal eerstdaags bij «kortgeding vernemen of zij al den niet de naam Daens 'erder mag gebruiken. |/olgens Priester Daensfonds-voorzitter Luc Delaforterie pie zich niet wenst uit te spreken over de ideologische Interpretaties van het Daensisme en duidelijk stelt dat ie dereen vrij is dit op eigen wijze te doen, gaat het hier alleen tver het unfair gebruik van zowel de naam Daens als van de lenaming «fonds» vanwege genoemde organisatie. «Er zal ©k niemand in zijn hoofd halen om een tweede Davids- fonds, of Vermeylen fonds op te richten» aldus Luc Delafor terie. «Wij doen het met tegenzin, maar van alle kanten werd ons met aandrang verzocht deze onverkwikkelijke en Terwarring scheppende toestand officieel te laten beslech ten. Wij hebben ons dan ook tot de rechter gewend en wij 'terwachten nog deze maand een uitspraak». E.V. van de arrondissementele P V V.-Adviesraad, werd er bij een langdurig applaus verkozen tot voorzitter van het arrondissement L. D'haeseleer legde er de nadruk op dat men opbouwend werk wil verrichten, zowel in nationaal be lang als voor het arrondissement. Men heeft nooit aanvaard dat vjf mensen in Ninove zichzelf hebben aangesteld als het bestuur van een arrondissement, vijf personen die noch representatief, noch statutair of demokratisch verkozen zijn, al dus L D'haeseleer. Onder voorzit terschap van provincieraadslid Lion heeft dit arrondissementeel bestuur geen bestuursverkiezingen uitgeschreven De Aalsterse bur gemeester werd zelfs niet uitgeno digd. D'haeseleer heeft zelf een ad viesraad samengestel die gevolgd heeft gegeven aan de oproep van de ex-voorzitter Frans Grootjans in 1976 om de kantons en de fede raties met 't oog op de fusies te herstruktureren. Nieuwe statuten en nieuwe partijkaarten Bij gebrek aan nationale statuten heeft de adviesraad zelf statuten opgemaakt. Tijdens deze militan- tenvergadering werden ze goedge keurd. Van zodra er nationale statu ten zullen opgemaakt zijn, zal het arrondissementeel bestuur (dat van D'haeseleer) ze ter stemming leggen Ook zal men dan een nieuw arrondissementeel bestuur verkiezen. Volgens L. D'haeseleer is deze maal op een demokratische wijze een bestuur samengesteld. De 5 kantons zijn op een evenredige wijze vertegenwoordigd. Het is nu de bedoeling werkgroepen en kommissies samen te stellen die bepaalde bevoegdheden zullen krijgen Het bestuur ziet er als volgt uit: voorzitter Louis D'haeseleer, on dervoorzitters: Louis De Langhe en Mevrouw Christiane D'Hondt-Van den Berghe, sekretaris Herman Herpelinck, hulp-secretaris Me vrouw Ghislaine Speltdoorn- Ceuterick. Penningmeester Marcel Van NuffelLees door blz.4 Dp een vergadering zondag 16 april J.l. in lokaal «De IJzer», een initiatief van de Aalsterse Priester Daens-vrienden, werd de afdeling Aalst van het Priester Daensfonds opgericht Gastspreker was Daensfonds -voorzitter Luc Delaforterie, te vens kleinzoon van Pieter Daens, die even in 't kort inhaakte op de figuur van Priester Adolf Daens maar vooral stil bleef staan bij de betekenis van de Daensistische gedachte. Deze vergadering die tenslotte de stichtingsvergadering werd van de Aalsterse Priester Daensfonds-afdeling, was te vens de inzet van de inleidende aktiviteiten tot de geplande Priester Daensdag die op zon dag 18 juni e.k. te Aalst door- DOEL VAN DE VERGADERING Benedikt De Cock, voorzitter van de Aalsterse Daensvrien- den, opende de vergadering en leidde de gastspreker, Luc De laforterie, bij het vrij talrijk en vooral zeer belangstellend au ditorium in. Spreker stelde me teen dat het zijn wens en ver wachting was dat de aanwezi gen talrijk bij het Priester Daensfonds zouden aanslui ten. Het bewaren van het ge dachtegoed van de Daensisten en het uitdragen van deze ge dachte is de taak welke het Daensfonds zich gesteld heeft. Nu meer dan tachtig jaar gele den reeds waren de Daensis ten in staat om, wars van elk geteoretiseer een echte men selijke gemeenschap op te zet ten. Dat zij daar destijds reeds voor een groot stuk in geslaagd zijn bewijzen de echte vriend schapsbanden welke, na al die jaren en na vele generaties, zijn blijven bestaan onafgezien van de politieke en - of filosofische opvattingen van de betrokke nen. Daens was geen partijpolitikus maar werd tot partijpolitieke ak tie gedreven door het onbegrip van de toenmalige verant woordelijken. Het is tekenend al dus Luc Delaforterie, dat vooral te Aalst alle politieke strekkin gen zich voor een stuk met het Daensisme kunnen identifiëren Lees door blz.6 In ons land werd een systeem ingevoerd, waardoor bedrijven zich kunnen laten opbellen op hun kosten. Het -systeem 800- is in de telefoonwereld hetzelfde als - port betaald door de bestemmeling- in de postdienst. Vele duizenden bedrijven zijn aangesloten. In Belgie draait men echter niet het getal 800, maar een telefoonnummer in Aalst, gekozen wegens zijn centrale ligging in het land. Een oproep die daar binnenkomt, wordt automatisch doorverbonden met de 800-abonnee. Het systeem maakt het mogelijk dat een persoon uit Leuven recht streeks verbonden wordt met een rezerveringsdienst in de USA, of elders in het buitenland, tegen de geldende interne tarief. Stel dat iemand naar een in het buitenland gelegen hotel of reisbureau wil bellen. Hij vormt eenvoudig het Aalsters telefoonnummer van de betrokken firma. Een lieve stem (op band!) /.egt: Even wachten. U wordt doorverbonden op onze kos ten met ons hoofdhuis te Geneve (of te Frankfurt, Londen, New York Onmiddellijk heeft de oproeper dan de gevraagde instelling aan de lijn voor de prijs van het tele foontje naar Aalst. Het opgeroepen bedrijf betaalt de andere telefoonkosten. Op de tweede plaats is het Belgi sche 800-systeem alleen bruikbaar voor buitenlandse klanten van een Belgische firma of voor Belgische oproepen naar het buitenland Het is dus niet mogelijk via deze dienst van Leuven naar Brugge te bellen. Een onderneming die aansluit bij het Europese 800-net, betaalt daarvoor ruim 8.000 frank aan dc initiatiefnemende firma. Wie ook wil aangesloten worden op het Amerikaanse of op het Afrikaanse net, betaalt het dubbele. Tegen over deze hoge kostprijs staat dat men heel wat besparingen kan doen: salarissen, installatiekosten, huurprijzen van buitenlandse bu reau's Een firma met klanten in de landen waar het 800-systeem in voege is, kan door deze telefoonservice haar markt-aandeel uitbreiden zonder ter plaatse een vertegenwoordiger te moeten vestigen. Een interna tionale bank die vooral in petro dollars handelt, heeft zopas te Koeweit een 800-telefoon geïn stalleerd. Geen enkele bediende van dc bank zet een voet buiten de City van Londen. Alle geldhande laars uit het Midden-Oosten hoe ven gewoon Koeweit te bellen en krijgen direkt Londen aan de lijn, tegen de prijs van een lokaal ge sprek. In Europa bestaat het systeem 800 reeds in acht steden: Amsterdam, Barcelona, Frankfurt, Genève, Madrid, Stockholm, Ziirich en Brussel (Aalst). In de nabije toekomst zal het sys teem uitgebreid worden tot Lon den, Lukemburg en Oslo. Onder handelingen met de nationale PTT's van Oostenrijk, Denemar ken, Finland. Frankrijk en Ierland zijn aan de gang. In het Nabije- Oosten is Bahrein ingeschakeld en volgt zeer spoedig nog Koeweit. Volgens de initiatiefnemers is het systeem 800 eenvoudiger dan de call-collect-procedure, waarbij een abonnee op zijn kosten opbelt via de telefooncentrale. Het Ame rikaanse Sheratonhotel was de eerste Amerikaanse en nu ook de eerste Europese klant van de dienst 800. De niarketing-direkteur beweert: het is voor ons beter dc telefoon kosten van een internationaal ge sprek te betalen dan een kamer in een ander hotel geboekt te weten Het is een kwestie van afwegen wat een telefoongesprek voor een bedrijf waard is. R. DEVIJVER

De Voorpost | 1978 | | pagina 1