COLUMBIA IS KOFFIE EN DA ARMEE.. BASTA! 1 28 - 21-4-1978 - De Voorpost TERUG NAAR HET NOORDEN: CALI Hoe men ook die Cauca-streek wil bereiken of verlaten, steeds moet Cali erbij worden betrokken. Cali is geen mooie stad, wel een over weldigend grote, vooral als men bedenkt dat men op 20 jaar tijd de bevolking heeft weten vertien voudigen: een ongelooflijke be volkingsexplosie. In 1956 telde de stad amper 125.000 inwoners, wat toch een niet te versmaden agglo meratie was. Maar dan plots die indrukwekkende aangroei, om nu minstens twee prostitutiehuizen heeft en waar gewapende overval len dagelijks voorkomen. De vol wassen bevolking staat zeer apa- tisch tegenover kerkwerking, daarom worden de kinderen bena derd met allerlei groepsaktivitei- ten (toneel, pantomine. evenge- liespelen, zang en gitaarspel). Op die wijze komen de ouders ook wel eens kijken en beginnen mee te doen: een nieuwe kerk in wor ding. Pas te Cali toegekomen, de koffers zitten nog opgetast in de autocars. Natuurlijk is dat niet juist.. Columbia is héél wat meer dan dit. Maar hoeveel weten wij ervan? Bitter weinig. Zo weinig zelfs dat wanneer de Belgian Trotters op zoek waren naar een -uitverkoren doel- voor hun tiende (jubel)-reis en wanneer de naam COLUMBIA op de keuzetafel voorkwam, een deel van de tandidaten (die dan toch al heel wat wereldreizen hebben meegemaakt) tussen hun tanden weg aan hun ;ebuur moesten vragen waar Columbia ergens te situeren was. We kunnen de naam van het land door de Columbia-koffie die we nooit drinken... en voor het overige horen we nu en dan wel eens spreken over een of andere revolutionaire jonge voortvarende pater die uit een der landen van Latijns-Amerika wordt buiten gezet....en dan is het wel mogelijk dat in zulk verband de naam Columbia valt. Zij die nog een stukje rooms denken en voelen, die weten misschien nog wel dat de eerste wereldreis (buiten Europa) van Paus Paulus VI in 1968 naar het Eucharistisch Wereldkongres te Bogota was... en dat Bogota de hoofdstad is van dit 22 miljoen inwoners tellende land in het noorden van Zuid-Amerika. Zelfs als we de eindeloos lange rijen van de Broederlijk Delen initiatieven van dit jaar overlopen, dan vinden we ook weer dat slechts een klein deel van de vele honderen miljoenen Broederlijk Delen naar dit koffieland gaan: hoop en al zes projekten voor een totaal van 2 miljoen frank... geen enkel nieuw opzet, alleen maar uitlopers van 1975-197$ en 1977 met dan nog een ruim deel voor opvang van vluchtelingen. plaats?) en dan de ieestzaal, ru- stroom van Columbia en bereikt slachtvee naar Venezuela of ce- moerig gevuld met wachtende be- een lengte van 1.570 tot 1.600 km ngels en ouders. De echte sfeer (de Orinoco in Venezuela haalt van de vroegere patronaatzalen in echter wel 2.750 km). Een tweede We mogen ons een dezer dagen ook aan een reportage in de Standaard-pers verwachten want toen we in CALI bij Pater Cirlio waren kwam er een briefje: Brussel: Voor mijn krant maak ik vanaf IS februari e .k. gedurende drie weken een reis door Columbia. Het is mijn bedoeling o.rn. aandacht te besteden aan de Belgen in Columbia en aan India- nenproblemen voor zover dit zal kunnen. Ik zou het biezonder interessant vinden mocht ik met U een gesprek kunnen hebben tijdens mijn verblijf in Cali. Volgens mijn huidig schema zou ik rond I of 2 maart in Cali zijn. Guido Kindt, redacteur. Columbia wordt nu ook door VTB en door Wirtz bezocht... hebben de Belgian Printer Trotters ook ditmaal aan pioniers- toer isme gedaan?... dat was reeds meermaals het geval in de voorbije 10 jaar. De jongeren waarover Padro Cirilo zich ontfermt Vlaanderen. Oef daar waren wij. Het feest kon beginnen. Een hartelijk Columbiaans wel kom en de uitleg van de vele fol kloristische primitieve dansen in het Nederlands verklaard - Padro Cirilo is duivel-doet-al - inleider, dekorbouwer, grimeur, muziek- stemmer, tekst- en koorleider: stroom waarvan je de naam wel honderd maal tegenkomt is de Rio Cauca, die eveneens van uit het vulkanisch gebied van Popayan ontspringt en die we tot in Maniza- les zouden volgen in noordelijke richting. Langsheen de Rio Cauca zouden we tijdens die prachtige natuurtocht een van de vrucht baarste koffiestreken doortrekken. ment naar Ecuador - de keuze is dus ruim genoeg en de honderden kilometerslange bcrgwegels zijn totaal onbcwaakbaar. En vermits de smokkel geschiedt met certifikaat van herkomst, wordt op de interne koffiemarkt hel officieel kwota van Columbia verlaagd en zitten de officiële export-organizatics, vooral op het ogenblik dat de prijs voor verkoop gunstig ligt, met de handen in het gitzwarte haar. De slecht betaalde en slecht gewapende politie of tol beambten kunnen werkelijk niets uithalen tegen deze stortvloed van honderdduizenden zakken die op de 315.000 koffieplantages van minder dan 15 acres oppervlakte worden geplukt. Ze halen amper 10.000 pesos per jaar als globaal ontvangsten. In Columbia zou on geveer 2 miljoen van het land er alle belang bij de koffieplukkcrs ziehier niet te mechanizeren, want wat zou er dan overblijven? Nog grotere armoe... HOE GROEIT COLUMBIA VERDER? We hebben Columbia in volle ver- 3e DEEL Padro Cirilo De Pauw uit Londerzeel meer dan 1.300.000 inwoners te tellen. Ligt ongeveer op 1.000 me ter hoogte en is van 15 tot 30 km breed. Industrializatie heeft ook voor gevolg dat de uitbouw bijna uitsluitend utilitair is, wat zeker geen aantrekkelijke riante stads wijken met zich bracht. De uit bouw van de stad ging zo snel dat vroegere woonwijken met treffe lijke huizen als het ware overrom peld werden door de tientallen duizenden werkzoekenden: de rijkere bevolking ging verder buitenaf wonen en de overbe volkte woonsten werden niet per appartement verhuurd, maar per kamer. Sommige huizen telden tot 150 bewoners. Tien kamers met elk rond de 15 leden van een fami lie: ouders, gehuwde kinderen en schoonkinderen, en een bende kleinkinderen, allen samen. En dat noemde men dan nog -goed wonen in een independance» - de straalramen werden door deuren vervangen en elke kamer was een woonst met aparte ingang - Wat wonen de Marokkanen in Schaar beek rijkelijk, zelfs in hun verval len krochten vergeleken met dat wat we in Cali te zien kregen. Geen wonder dus de jeugd dag en nacht op de straat leeft. De straten zijn dan ook bestendig mierennes ten met al het bijpassende verderf. PADRO CIRILO In Wereldwijd hadden we over de rebel Cyriel De Pauw, uit Londer zeel, gelezen en wisten we dat hij nu als priester in de parochie St,- Nickolas te Cali werkzaam was. We kenden zijn dynamisme en hadden vernomen dat hij reeds se dert 1961 Columbia kende, eerst als KSA-proost en later bij het ver schijnen en uitwerken van het in 1976 uitgegeven -pael de Buga» dokument over studentenpasto raal. Door allerlei omstandighe den komt Padro Cirilo in Cali te recht. Een stad waar elke straat en plots staat daar een flink opge schoten bleekgezicht met welige haardos en sterke fabry's op de slapen. Hij wenst dringend - Henryte spreken. Spoedig blijkt het Padro Cirilo te zijn, die vanuit zijn parochie langs hotel In tercontinental was gekomen. Dag en nacht had hij deze week zijn kleuters klaargestoomd om die Vlamingen die hem kwamen bezoeken te verwelkomen. Nu was het wel zo dat die zondagna middag ook een -interessante lo kale voetbalwedstrijd plaats vond en reeds enkele fervente voetbal fans zich van de nodige toegangs- tiketten hadden voorzien. Zij wen sten de Zuid-Amerikaanse am biance op die velden met 30 tot 40.OOOtoe schouwers wel eens mee maken. Maar toch bleven er nog een twintigtal brave zielen die het Wereldwijd-werk van Padro Cirilo verkozen. En rendez-vous werd gegeven te 16.00 uur. De pruttelende Kerk in Noodwagen type 1968 kwam ons ophalen en toonde door de woelige stadslaby- rinten de weg naar de St.- Nickolasparochie. waar ook Padro Luis Appeltans (uit Alken - 60 jaar) ons verwelkomde. Hij is voorzeker een rekordhouder, want hij verblijft al 30 jaar in Columbia. Eerst de plaats verkenning: kerk die door aardbeving en brand reeds al haar vroegere pracht en praal was kwijtgeraakt, maar so ber, fris geschilderd lag te blaken in de 40 graden temperatuur. Daarrond enkele zaaltjes, sober maar aantrekkelijk met passende illustraties versierd. Een AA- lokaal want drugs zijn helaas voor ellendig-velen de redding-uit-de- nood-en-pijn, een schoolbiblio- teek samengesteld met de 20.000 fr van Ufsia-Antwerpen, een zaaltje waar de kinderen vrij hun schoolwerk en lessen kunnen ko men voorbereiden (met 15 man in één kamer wonen: waar is dan Lat. Amerika na het jaar... 2000 Volgens de recente statistieken van het Agentschap voor Dem grafische Referenties (Washinton, Maart '77). telt Lat. Amerii op dit ogenblik 336 miljoen inwoners tegen 216 miljoen in dt USA. Dezelfde statistieken voorspellen voor Lat. Amerika bij het begit van de volgende eeuw 608 miljoen inwoners tegen 539 in Europa. Columbia met zijn huidige 25 miljoen zal het tweede land worder, met 47 milj. inwoners en laat Argentinië achter zich dat met zijn huidige 26 milj. de 33 milj. niet zal overschrijden. Het volgende schema geeft het huidige bevolkingscijfer van da voornaamste Lat. Amerikaanse landen en wat voorspeld wordt voor het jaar 2000. Brazilië 112.0 205.0 Bolivia 4.8 1 Mexico 64.4 134.6 Salvador 4.3 Columbia 25.2 47.1 Honduras 3.3 i Argentin. 26.1 32.9 Puerto R. 3.2 Peru 16.6 31.2 Paraguay 2.8 I Venezuela 12.7 23.2 Uruguay 2.8 1 Chili 11.0 15.8 Nicaragua 2.3 Cuba 9.6 14.9 Costa R. 2.1 Guatemala 6.4 12.2 Jamaica 2.1 Ecuador 7.5 14.7 Panama 1.8 Haiti 5J 10.7 Trinidad 1.0 L Dominicana 5.0 10.7 Het komitee de -obras mannuales- geleid door Denise ALLES. In een spetterend dyna misch ritme volgen dans en gitaar spel en zang elkaar op. Heel de St.-Nockolaasparochie juicht en jubelt en bekijkt soms angstvallig de aanwezige bleekgezichten. «Vinden zij het ook fijn?» Ja, ge lukkig. Een onvergetelijke na middag, vol nauwe overdrijvings kracht. De aanwezige bleekge zichten brengen voldoende pesos samen om enkele gitaren te kun nen bijkopen. Een onvoorziene uitbreiding voor de missiewerking in de overvolle bario's van Cali. Of is dit enkel een druppel op een hete plaat. Moed Padro Cirilo, dit reuzenwerk moet vruchten afwer pen. Missionering is moordend hard, maar schoon! En over Manizales (opnieuw 2.126 m hoog) en de koffiestreek dwars door de middencordillera terug... EN WAAR BLUFT NU DIE KOFFIE? Wanneer wij vanuit Bogota naar het zuiden reden, hebben we bijna steeds in de vallei van de Rio Magdalena ons heil en de berijd bare wegen gezocht. De Rio Mag dalena is trouwens de grootste En Pater Cyriel De Pauw (uit Londerzeel) schreef dezer dagen onderstaand briefje naar de Hockey straat te Antwerpen, en zo verscheen het in maandblad HOLA HERMANO: Toen we de brief van Henri De Kimpe aankregen, hebben we direkl met de Cruzada een folkloristische naarniddag in mekaar gestoken. Reidansen werden ingeoefend en onze gitaristen zaten de ganse week in hun vrije ogenblikken te tokkelen dat hun vingers er pijn van deden. De oudsten van de groep kuisten de zaal op en zorgden voor drankgelegenheid! En zo kwam de zondag van het bezoek: Hel werd een echt feest zowel voor ons als voor de bezoekers. Ongelooflijk hoe al deze mensen ingenomen waren met het werk van de Vlaamse misssionarissen en hoe ze met alles wisten mee te leven. Dat alles is immers veel meer waard dan al de finantiële hulp die ze hebben achtergelaten voor het werk van de Cruzada. Ondertussen werden twee splinternieuwe gitaren aangekocht en voor 500 dollar nieuwe snaren en bovendien werden 2 andere gitaren hersteld want de sukkelaars hadden het grondig nodig na 3 jaar in handen te zijn van beginnelingen.Binnen 2 maanden ongeveer ben ik op verlof in België. tot ziens. P.S.: Misschien zit er muziek in... wie denkt eraan? Vrijwillige bijdragen kunnen gestort worden op rekening 410- 0010.91 -70 van het Solidariteitsfonds Columbia met vermei- ding: ten gunste van P. Cirilo. Voorstortingen van 1000 fr of meer kan men helastingsaltest bekomen op aanvraag. Wie E.PCyriel De Pauw nog wil schrijven voor zijn thuiskomst op verlof... adres: P. Cirilo De Pauw. AA. 7394. CALI. Colum bia. De meeste kofficplanten die men steeds vlug kan herkennen, omdat de freeI-groene bananenbomen steeds gepaard gaan met koffie- planten, liggen op een hoogte tus sen 1.000 en 2.000 m langsheen de bergflanken. In doorsnee heb ben de plantages een oppervlakte van 3 tot 3,5 ha, wat gepaste familie-exploitaties biedt, zodat ook nu nog met hongerloon te kampen valt. Koffie is trouwens voor Columbia een onstandvastig levensprodukt. Staat de prijs op de wereldkoffiemarkt laag, dan is het voor Columbia een dramatische toestand voor zijn handelsbalans en dan moeten de lonen van de koffiepluk (alles handarbeid) zeer laag worden gehouden. Gaan de wereldmarktprijzen echter de hoogte in... dan wordt het nog moeilijker, want dan wordt er zo veel koffie gesmokkeld dat de - Nationale Koffie planters Feder atie» met moeite het exportcijfer kunnen halen, dat als normaal ge middelde in de lageprijs-periode werd gehaald. Des te beter gaat echter op zulke tijdstippen de on gebreidelde koffiesmokkel. Vorig jaar berekende de Nationale Fe deratie dat 1/9* van de totale pro- duktie, dit is meer dan 1 miljoen koffiezakken van 60 kg werden buiten gesmokkeld als de prijs goed is. Door de koffictrafiek wordt per jaar ongeveer voor 200 miljoen dollar op de zwarte markt verhandeld. Als men hierbij dan nog een jaarlijks inkomen van I miljoen dollar aan drugtrafiek telt, dan kan men zich een -klein» ge dacht vormen van de illegale han del die het hele land in de ban houdt. Naast deze twee hoofdbes tanddelen van de nationale smok kel - de ganse traficklijn is door eenieder bekend: de berocpss- mokkelaars vertrekken van om- het-even-waar-Iangsheen de kust tussen Barranquilla en Santa Marta voorde drugs of tussen Bar ranquilla en Cartagena voor de koffie - de centrale aflevcrbank is het Nederlandse eiland Aruba in dc Caraïbischc Zee (320 km van Columbia) en van daaruit worden dc levertijden geregeld voor Mexico en vooral dc Verenigde Staten. Naast deze twee bestand delen kan men ook heerlijk (maar niet eerlijk) rijk worden met kiezingsstrijd doorkruist. Reeds meer dan een maand zijn deze voorbij, maar voorzeker niemand hier kent de uitslag. De verkozen president en regerings eider Al fonso Lopez Michclse i weet dat zijn vierjarig bewind voorbij is in juli. In het huis van Afgevaardig den zetelen nu, sedert 21 april 1974, liberalen in meerderheid (113 zetels) en 66 konservatievcn, naast nog 2 kleine groepen waar onder 5 kommunistcn. De konser- vaticven en dc liberalen. Dc hui dige president heeft zich reeds een perskaart laten uitreiken, de beste manier om na zijn bewindspcriode zijn beleid te verdedigen. Wie zal het worden: Lleras terug zoals voor vier jaar, of de jonge turk Turbay. Wij zullen het pas weten wanneer dc uitslag zo dikwijls zal geteld zijn tot de uitkomst klopt!!! Columbia is nog een van de zeldzame democratische regimes iitO Latijns of zuid-Amerika. Toch kregen we volgende beschouwing over die (voor ons onbegrijpelijke) verkiezingen van 1978: Voor de eerste keer sinds 20 jaar zijn de liberalen en konservatii ven afzonderlijk naar de stembus gegaan. De liberale partij heeft zich praktisch gesplitst rond twee kandi dci daten (Carlos LLERAS en Julio Cesar TURBAY), terwijl dt /conservatieven maar één kandidaat hebben voorgedragen: Beli- sario BETANCUR. De twee traditionele partijen gingen sinds 1958 samen onder één NATIONAAL FRONT. Dit was toen tol stand gebracht om een einde te stellen aan de bloedige onlusten tussen de leden van een' beide partijen. Ze sloten een verbond voor een tijdspanne van 16 jaar waardoor ze om de 4 jaar om beurt zouden regeren steeds met de hulp van de andere partij. In 1974 kwam er een overgangsvorm: hier stelden beide partijen hun kandidaat afzi derlijk voor, en de gekozene moest een kabinet vormen met vertegenwoordigers van de tweede partij. In 1978 - dus op dit ogenblik - loopt deze overgangsperiode ten einde. Volgens de berichten van de radio zou er meer dan 70% van de bevolking niet gestemd hebben en zou men in sommige departe menten de stemmen niet hebben kunnen tellen omdat er geen licht was. Op de zondag 26.2 dag van de verkiezing werd om II u. 's avonds langs de radio meegedeeld dat in een bepaald departe ment de stemmen vernietigd werden door hevige slagregens. En zeggen dat wij er de week voor de verkiezingen zó gezweet hebben. In 3 weken tijd hadden wij trouwens 25 druppels water (goed geteld) zien vallen!!! Maar sommige departementen Jiggen ver van alles af... daar kan het plots stortregenen... en zo van} vooi ln i brui het treff Ne ivo. de Plaza de Santander

De Voorpost | 1978 | | pagina 28