Adieu Poule! SONNY CONDELL MOET HOOGTEPUNT PARNASSOSSEIZOEN WORDEN AALSTERSE AKADEMIE STAAT TEN DIENSTE VAN HET PLAATSELIJK KULTUREEL LEVEN VLAAMSE KUNSTENAARS EKSP0SEREN Film bij ons 32 - 21-4-0978 - De Voorpost erschill< aantrel te vermijden. E DE GROEN Folkkroeg Parnassos, Stwg. op Ninove 145 te Denderleeuw heeft een primeur in handbereik, een optreden in Belgie van Sonny Condell, Ierse gitarist, pianist, saxofonist...zanger, komponist. Atspraak op zaterdag 29 april om 20.30 u. Sonny Condell Sonny Condell werd geboren in een boerderij in Co. Wicklow. We schrijven 1949. Hij liep school in Dublin en toen al zette hij zich aan de piano, speelde hij gitaar en schreef hij z'n eerste songs. In 1970 stichtte hij samen met Leo O' Kelly het duo Tir na nog dat de volgende vier jaar nogal wat suk- ses oogstte. Eerstens met de drie elpees die voor Chrysalis werden gemaakt en waarvan u misschien nog wel een eksemplaar in de stadsbibliotheek kan ter lening krijgen. Tweedens tijdens een massa optredens die het gezel schap leidde in Engeland zelf maar ook in Amerika, Italië, Oosten rijk, Zwitserland, Duitsland, De nemarken, Zweden, Nederland, Noorwegen en uiteraard, Ierland. Tir na nog reisde en speelde aldus met o.m. Fairport Convention, Steeleye Span, Jethro Tuil, Cat Stevens en Roy Wood. Hard la beuren was dat en Tir na nOg be sliste een punt te zetten achter die vruchtbare samenwerking van ja ren en terug te keren naar de rust van de Ierse natuur. Condell deed het dus rustiger aan, schreef intussen wel een paar do zijn nieuwe nummers, kon naar hartelust eksperimenteren en ver diende intussen de kost met optre dens her en der in Ierland, in pubs, in kolleges en universiteiten. Camouflage (Mulligan LUN 010) Sonny Condell ondertekende dan opnieuw een platenkontrakt. Deze keer met Mulligan Music Ltd.. firma die zich in de afgelopen ja ren een stevige reputatie heeft ge maakt in het producen van onge wone, niet voor massakonsumptie bestemde en toch biezonder pro fessionele platen. Getipt voor een kerel als Sonny Condell dus die voor het Mulligan- label eerst een single opneemt («Skiddly Who-) en later op de proppen komt met de elpee «Ca mouflage- waaruit -Down in the city- wordt getrokken op 45- toeren. «Camouflage- bestaat uit acht nummers die Condell onderte kent. Backing-groep is Supply, De- mand and Curve ofte Claran O Braonain (bas), Greg Boland (gui taar), Jolyon Jackson (klavier), Fran Breen (drums) en Rosemary Taylor (koorwerk). De plaat is hoofdzakelijk akoes tisch met hier en daar zgn. «over- dubs» en nogal wat improvisatie doorheen de nummers. Eerder dan te werken met als basis een afge rond lied, weeft, kreeert Sonny Condell een nieuw nummer rond enkele flarden aan ideeen en beeldspraken. Dat levert dus ef- fekten op als plotse ritme- veranderingen en melodievergl ij- dingen. Het geheel geënt op tek sten die het plastische in de mu ziek kompenseren. Onderwerpen: de denkwereld van de jongere, de natuur (in «There's a lot, too- bvb.) enz. De muziek is zoals ge zegd niet rechtlijnig, bij wijlen swingend in de jazz gaat die over naar wat zachte folk om dan weer rook te worden. Ten proeve van deze heterogeniteit in de nummers luistert u bievoorbeeld naar «Moondust» en naar de konversa- ties tussen de trombone van Paul Barret, de sax van Sonny en de fluitonderbrekingen van Brian Dunning. Op 29 april komt Sonny Condell alleen naar folkkroeg Parnassos. Wat de Ier live te betekenen heeft weet ondergetekende u niet te ver tellen maar naar zeggen van Par- nassoprogrammator Tuur Praet die Condell in Amsterdam ont moette en boekte voor een mini- Belgische trip, moet die op het po dium nog sterker overkomen dan op plaat. Het optreden van Con dell over enkele dagen kan dus wel eens het hoogtepunt worden van voorgaand lolkgebeuren in de streek? Programma eind '78 Dat folkgebeuren is nojg lang niet aan een einde toe. De jeugdklubs tonen nog altijd een zij het wel matige belangstelling voor de «folkies» en Parnassos blijft al- tans in onze streek de tempel van de trekzak en tin whistle. Laatstgenoemde folkkroeg werkt nu al aan de programmatie voor volgend seizoen, in primeur alvast enkele data: Roland op 7 septem ber; Juan Masondo en Dirk Van Esbroeck (Rum) op 23 septem ber, Gerry Lockran op 7 oktober, Paul Brady (ex-Planxty) op 21 oktober. Alexis Korner op 4 no vember, Ian Hunt op 2 december en met een stip te noteren, Pierre Bensusanop 16 december. Een en ander dient nog bevestigd. René De Witte Bij de heer Hutsebaut. voorzitter van de Komissie van de AKademie voor muziek, ballet en toneel, rijpte de idee een speciaal initiatief te nemen. Hij wou een regie-initiatie geven, ten bate van de toneelverenigingen van Groot-Aalst, Herzele en Denderleeuw. Het publiek dat beoogd wordt bestaat voor namelijk uit toneelverenigingen, maar ook toneel-studenten zijn welkom. Vroeger werden reeds regie- kursussen ingericht, maar die waren veel te zwaar om vol te houden. Ze duurden twee tot drie jaar. Van al de ingeschre venen, bleven op het einde twee regisseurs over. Daarom werd nu gedacht aan een kur- sus van het korte type: de men sen moeten kunnen voleindi gen. We mogen niet vergeten dat het hier om amateurs gaat, die overdag reeds gewerkt hebben en de moed opbrengen hun vrije tijd op te offeren om zich te vervolmaken. Het voorstel werd gedaan in de bestuurskomissie en kreeg er grote bijval. De volgende stap was de toneelverenigingen samen te brengen om na te gaan of er wel behoefte bestaat aan deraeliike ODleidinasles- sen. Dit gebeurde op maandag 10 april laatstleden, up oe xon- taktbijeenkomst waren de 15 bestaande toneelgezelschap pen uitgenodigd: negen ama teursverenigingen waren aan wezig, één vereniging deelde mee in het vervolg aanwezig te zullen zijn. Zij hadden die avond een voorstelling. Deze grote rispons betekende reeds neei wat voor de organisatoren. Het initiatief werd voorgesteld: er zou een kursus regie-initiatie voorzien worden, alles samen ongeveer een 15 uur. Deze zou bedoeld zijn voor regisseurs die reeds enige ervaring heb ben. De lessenreeks zou half september starten. Hier zou de mogelijkheid bestaan (en het ware wenselijk) de lessenreeks verder te zetten met gespecia liseerde kursussen grime, de- kor, belichting, kostumering, en bewegingsleer Deze zouden in totaal ongeveer 75 uren du ren. Wie de volledige lessen reeks gevolgd zal hebben, heeft recht op een brevet. De hele opzet zou gerealiseerd worden in samenwerking met het E.C.V.A. (Interfederaal Centrum voor Vlaams Ama teurstoneel). Hierdoor werd het mogelijk de lessen gratis te ge ven. Er zal enkel 100 frank ge vraagd worden voor een inte ressante handleiding. De reak- tie van de verschillende vereni gingen was zeer positief. Er was een groot entoesiasme bij de aanwezigen. Daar de Ko missie van de Akademie voor Muziek, ballet en Toneel enkel kan adviseren, richtte zij een schrijven naar het stadsbe stuur. waarin op de noodzaak en oe reeds gekende bijval van het initiatief gewezen wordt. Daar het geheel gesubsidieerd wordt door het departement, koste het de stad niets. Het stadsbe stuur werd aangezocht 't initia tief te aanvaarden. Indien het Deze week voor Aalst terug vier nieuwe Films. Vooreerst is er in zaal 1 van het Feestpaleis de film «La Grande Bagarre», in het Nederlands «De huursoldaat», een film van Festa Campanile met in de hoofdrollen Bud Spencer en Frederic de Pasquale. De Engelse troepen belegeren Barletta sedert enkele maanden. De stad wordt hierdoor niet meer bevoorraad en zal het dus niet lang meer kunnen volhouden. De inwoners weten dat zij binnenkort honger zullen moeten lijden. Daarvan zijn ook de soldaten, die het Spaanse garnizoen vormen, overtuigd. Op een heuveltje, rechtover de stadsmuren, hebben de Engelse ruiters een zeer grote tafel geplaatst. Dienaars in livrei komen er zonder ophouden gerechten op plaatsen om hun minachting te tonen voor de hongersnood die daar rechtover heerst. Achter de wallen volgen vijf Italiaanse ruiters het spektakel. Het zijn huurlingen onder de leiding van de dappere Ettore Fieramosca, betaald door de Spaanse troepen. Ettore opent opeens de poorten van de stad en galoppeert razend snel met een op zijn lans geprikt varkentje naar de tafel van de Engelse generaal. Eenmaal daar aangekomen werpt hij het varkentje op de tafel en verdwijnt vliegensvlug. Deze handeling wekt verontwaardiging langs beide zijden. Een hele reeks gekke, komische en geweldadige avonturen zijn hiervan dan ook het gevolg. Voor mensen die houden van humor doorspekt met geweld en sensatie. UNO VENTURA PATNCXDeWAfM PIERRE GRANIER-DEFERRE In zaal 2 van het Feestpaleis loopt «Adieu Poulet», een hallucinerende strijdfilm tussen smerissen en politieke wolven. Een film gedraaid door Pierre Granier-Deferre met in de hoofdrollen Lino Ventura als Verjeat en Patrick Dewaere als Lefevre. Verjeat is een vijftiger, een kameraadschappelijke politieman, «patron» van de dienst kriminaliteit in een grote provinciestad. Bovendien is hij eerlijk tot op de graat. Lardatte, vijfendertig, is een soort jonge wolf in de politiek, arrivist van het gevaarlijkste soort, zeer charmant. Hij ontziet niets of niemand. Voor hem telt alleen: voordeel halen uit alles en nog wat! Deze twee mensen staan loodrecht tegenover mekaar in «Adieu Poulet». De aktie begint tijdens een verkiezingskam- pagne. Op zekere nacht krijgen «Plakkers» van verschillende partijen het met elkaar aan de stok. Een tweeëntwintigjarige jongen wordt daarbij gedood. Politie-inspekteur Moitré, die toevallig langs komt. wil tussenbeiden komen, maar ook hij wordt neergeschoten. Een film die omwillen van zijn inhoud niet geschikt is voor kinderen. Verder kunnen wij zeggen dat het hem hier gaat om een doorsnee politiefilm waarin de harde realiteit en mistoestanden tijden verkiezingskampagnes op de korrel worden genomen. mist worr In de grote benedenzaal van cinema Palace een Charles Bronson-film «From noon till three» die als Nederlandse ritel meekreeg «het gebeurde tussen twaalf en drie uur». Deze film van Frank D. Gilroy heeft als voornaamste hootdvertolkers Charles Bronson als Graham Dorsey en Jill Ireland als Amanda Starbuck. Verder kreeg deze film in Amerika ook nog volgende slogan mee: «The most wanted men in the West», waarbij wij vooral willen wijzen op het gebruik van het meervoud 'Men'. Charles Bronson komt in deze film immers onder vier verschillende gedaanten naar voor: als the dentist, als de desperado, als alias nr. 294681 en als Champagne Charlie. Voor Graham Dorsey begint het hele avontuur met een nachtmerrie. Hij droomt de bende van Buck Bouwers, bestaande uit Graham zelf, een negerApa», een jonge knaap «Boy» en de «Mexikaan», bij dageraad een vreemde, verlaten stad binnentrekt. Zij verschaffen zich toegang tot de al eveneens verlaten bank en maken er enkele miljoenen buit. Plotseling echter verschijnen er achter alle vensters geweerlopen. Een regen van kogels doet de bende in het zand bijten. Alleen Graham blijft over. Hij wordt huilend van angst wakker... Graham neemt deze droom ernstig op temeer omdat hij weet dat deze kraak voor de volgende dag gepland was. Enkele minuten na het vertrek van de bende naar Gladstone doet hij dan ook zijn paard opzettelijk vallen. Het dier moet worden afgemaakt en Bouwers besluit een omweg te maken langs de grote ranch van Amanda Starbuck, een jongen en puriteinse weduwe, om daar een nieuw paard te kopen. Amanda ontvangt de outlaws op en ijskoude manier en weigert hen te helpen. Graham legt het echter zodanig aan boord dat hij ter plaatste kan blijven terwijl zijn vier metgezellen hun weg voortzetten voor hun aanval op de bank. Teneinde op alles voorbereid te zijn vraagt Graham ieder vertrek van de reusachtige woning te bezichtigen, ook de oude slaapkamer, die sinds de dood van de echtgenoot buiten gebruik is en in een waar heiligdom is veranderd. De jonge vrouw doet alsof ze zich onwel voelt en vraagt Graham om een fles brandy te halen. Wanneer hij weerkeert wacht Amanda hem op met een revolver in de vuist. Een western met alle ingrediënten erop en eraan. Voor de Charles Bronsonfans. In de studio van cinema Palace een film voor een kijkgraag publiek. «Emanuelle in Amerika». Een vervolg op de bekende, of beruchtte film «Emanuelle» met Sylvia Kristel. Ditmaal echter met Laura Gemser, Gabrielle Tinti en Roger Browne. Regie: Joe D'Amato. Het gebeurt niet elke dag dat je in een auto stapt en een pistool in je rug voelt. De persoon die het wapen op Emanuelle gericht houdt is een neurotische jongen die Emanuelle wil straffen omdat zij naakte vrouwen fotografeert en de onzuiverheid van de geest bevordert. Emmanuelles geraffineerde strelingen en omhelzingen maken hem echter al vlug zo zacht als een lammetje. Emanuelle is verliefd op Bill, een kollega journalist. Beroepshalve kunnen zij zich naar diverse plaatsen op onze werelbol begeven, en overal is de liefde even zoet. Een diepgaand verhaal moet je evenals in de vorige Emanuelle-film niet gaan zoeken. Het komt er in deze film, voor kinderen niet toegelaten, vooral op aan dat je je ogen de kost geeft en stil meegeniet van het genot van Emanuelle. SJ. kollege van burgemeester en schepenen de opzet goed keurt, zal er een tweede kon- taktvergadering gehouden worden om na te gaan welke personen van welke toneelge zelschappen wensen deel te nemen Er kunnen slechts 25 30 deelnemers ingeschreven worden. Er zal ook besproken worden welke dag voor de kur- sisten het best past: de zater dagnamiddag of de zondag voormiddag. De lessen zullen doorgaan in de Akademie zelf (Schoolstraat). Praktische za ken zullen behandeld worden in de stadsschouwburg. Om van start te kunnen gaan, wordt nu gewacht op een gun stig advies van het kollege van burgemeester en schepenen. De heer Hutsebaut wenste te gelijkertijd de komende aktivi- teiten mede te delen, waarop iedereen welkom is. (De toe gang is steeds gratis). 28 april: poëzie-avond op de Zolder, Oud Hospitaal. Aanvang 19 u. 2 mei: Lerarenkonsert in de stadsfeestzaal 5, 6 en 7 mei: balletavonden van de Akademie in de stads schouwburg. 21 mei: symfonisch aperitief- konsert in de feestzaal van het stadhuis. 24 mei: werkt de Akademie te Baardegem, aan een plaatse lijk kultureel gebeuren 25 juni om 10 uur in de stads feestzaal: uitreiking van de prij zen aan de leerlingen van de Akademie Alle verdere inlichtingen kun nen steeds bekomen worden bij de heer Martin Hutsebaut, Drieveldenweg 55 of in de Aka demie, Schoolstraat. R. Devijver In dc zaal Gulden Vlies-, gelegen aan het Esplanadeplein, één \erdieping hoger dan de gelijknamige drankgelegenheid gaat tot 28 april een tentoonstelling door waarin werk is te bezichtigen van kunstenaars \an eigen bodem. Deze tentoonstelling is een initiatie! v an de laamse Kulturele Kring-afdeling Aalst, en meteen ook de eerste publieke manifestatie van deze vereniging. van de Vooreerst enkele woordjes over de/e nieuwe kulturele vereniging. Voorzitter is de heer Albert Hen- drickx. sekretaressc is Jeanine Merckx. Samen met nog verschil lende andere bestuursleden verte genwoordigen /ij te Aalst de «Vlaamse Kulturele Kring- die reeds over een groot deel van V laanderen werk/aam is en ook naar andere regionen uitbreiding poogt te zoeken. In de loop van 1977 bleven de ak- tiviteiten van de/e vereniging bin nenshuis. Alles wat met kuituur, meer specifiek on/e eigen V laamse kuituur, te maken had werd door de leden an de v ereni- ging op dc voet gevolgd. Zo bracht men bijvoorbeeld ge/amenlijk be zoek aan belangrijke tentoonstel lingen ol andere kulturele mani festaties. Hierbij mocht men reke nen op voldoende belangstelling. BESCHEIDEN START Dc eerste publieke manifestatie van de «Vlaamse Kulturele Kring» kunnen we hooguit mid delmatig noemen. Ook de voorzit ter van de vereniging is deze me ning toegedaan en weet dat voor het ogenblik slechts met zeer be perkte middelen kan worden ge werkt. Toch heelt dc heer Hen - drickx hoop op de toekomst en wil liever met bescheiden middelen werken dan bij de pakken te blij ven zitten. Hooldbedoeling is de algemene verspreiding van kunst voorwerp te bevorderen: men wil, aan /eer demokratische prij zen. de gewone man de kans ge ven zich een ol ander werk aan te schallen. Een bewust anti-coinmerciele houding ten overstaan kunst. Onvermijdelijk heeft dit een on gunstige invloed op de kwaliteit tot gevolg; althans voor het ogen blik. Wanneer dc inrichters er ooit in slagen goede waar voor weinig geld aan te bieden, dan heeft de «Vlaamse Kulturele Kring» een prachtig doel bereikt. Overlopen wc even de verwor venheden van de zes expo/anten in dc/e eerste tentoonstelling. Eerste, en belangrijkste is Vik De Neve. Hij studeerde aan de Aals- terse Akademie voor Schone Kun sten. Hij werkte op het atelier van de Tiroolsc beeldhouwer en kcra mist Karl Obleitner te Absam-Hall (Oostenrijk). Hij onderhoudt te vens kontakten met de Groep 3A te Ascona (Zwitserland). Werken van hem zijn in het bezit van de stad Aalst, de Bank van Brussel. Rupnnc Airps Art Mint Club (USA). Museum of Art (Charlot- ville) en het Tiroler Landersmu- seum te Innsbriick. Hij gaf ten toonstellingen tc uent, Brussel, Hasselt. Latcm, Aalst. Vlassen broek. Innsbruck, Wenen, USA en Lissabon. Hij ondernam studie- rei/en in en buiten Europa. Hij is eveneens werkzaam als boekillus trator (vb.: «Een Vrijdag- van C. Ferket), ontwierp de erepenning Cantate Domino, poststempels en vaandels. Rudolf De Wolf werd geboren in 1902 te De Klinge. Tijdens de eer ste wereloorlog kreeg hij zijn eer ste lessen tc Hulst (Nederland). Nadien volgde hij lessen aan de akademies te Sint-Niklaas en Brussel. Tijdens zijn leven was hij vooral werkzaam als dekoratie- schilder. John Paepc studeerde aan het Ho ger Sint-Lucasinstituut tc Gent. Zijn beroep: fotograaf aan het Ko ninklijk Instituut voor het Kunst patrimonium te Brussel. Hij is ge- spccializeerd in hel maken van portretten van gekende Vlaamse figuren. Alois Peerlinck was aan de Aka demie voor Schone Kunsten te Aalst, leerling v an Jan Mulder (te kenen en grahek). Gust Van der Meersch (beeldhouwen) en Mau- ritsSchelck (schilderen). Hij talrijke suksesvolle tentoon, lingen en behaalde prijzen. Werk van hem is te o.m. te Engeland en Argentu^^ Lucicnnc Raes eens aan dc Aalstersc Ook zij heel t reeds talrijke volle tentoonstellingen tiet. Haar keramiek is zeer lijk. Roland Van Hauwe werd te Aalst in 1947. Hij studeerde de Aalstersc Akademie 1 Schone Kunsten (3' en 41-jaar g j|n( fiek). Hij nam deel aan dc kartoenalc Knokke-Heist 1974. In 1973 won hij de prijs van de grafiek te Gent. etsen zijn biezonder knap. De omstandigheden waarin werken getoond worden zijn lesbehalve ideaal. Vooreerst men voor een doelmatige ting moeten zorgen. Tevens i ruimte te klein en het feit dat verschillend geaarde mensen werken tonen komt de overzie lijkheid zeker niet ten pelijk kunnen en zullen de lers hieraan in dc toekomst v erf pen. Ook zou hel ons interessan lijken minder expozantcn te kertijd te prezentcren; dit om -markt-karaktcr» ANDRE DE Dc e-k,poserende kunstenaars in h cl Gulden flics. Vik Dc Neve. Rudolf De Wolf. John Rucpc. Alois Pcerlmj Lucienne Raes en Roland Van Hauwe (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 32