ARRONDISSEMENTEEL BESTUUR (ZETEL NINOVE) DEELT OFFICIËLE PARTIJKAARTEN UIT ALOSTANA 1» MET MERKWAARDIGE HISTORISCHE BIJDRAGEN U hebt het raam en wijt gordijn. SERAV *8 Meh pikkels of ajontjes In P.V.V. kringen begrijpt men de houding van L. D'haeseleer niet. vm ^"5. De Voorpost-T1-1978-3 'g kenator Louis Waltniel: Ik be en pijp de houding van Louis D'hae- ng tleer met. We zouden mekaar r binnen kompleteren(JM) ,e, Maandagavond had te Ninove een perskonferentie plaats waar jet arrondissementeel P.V.V. bestuur reageerde op de aktie :j ondernomen door burgemeester D'haeseleer. Senator L Walt- i niel blijkt diep getroffen te zijn door de gebeurtenissen die zich n het arrondissement hebben voorgedaan tijdens zijn reis met lollega's-senatoren naar Zuid Amerika. Hij betreurt dat van zijn ngiifwezigheid gebruik werd gemaakt om zijn naam eens te meer gd e betrekken bii een polemiek, die hijzelf nooit heeft gewild. Iti .Al te zeer werden in het verléaen bestuur met als voorzitter Drs. L. t a bepaalde strubbelingen op arron- Lion erkent, is een vraag die men ei dissementeel vlak uitgelegd als een ons niet wou beantwoorden. Men ij vete: strekking D'haeseleer kontra heeft op nationaal vlak nog geen el strekking Waltniel. ko Ik meen dat oprechte partijpolitiek liet kan neergehaald worden tot het niveau van een personenkultus Zelfverheerlijking mag nooit de da- en den van een parlementariër mspire- iliren en derhalve vertroebelen, na Een verkozene is iemand die ge in roepen is om. in nauwe samenwer- (R king met. en binnen de officiële jartijstruktuur. zijn opdracht, in de jeest van de ideologie en de filoso- ie eigen aan de partij en haar pro gramma, maximaal uit te voeren. Wij verwerpen dan ook energiek ie dere vorm van vrijbuiterij en chan tage, die de partijstruktuur ne- leert het verleden en meer bepaald lij de samenstelling van de kandi datenlijsten voor de wetgevende ÜQ verkiezingen heb ik steeds ge tik loond mij te kunnen schikken naar lr9fde beslissingen van het arrondis- 'z' tementeel bestuur, waarvan de s* jemandateerden van alle kantons efldeel uitmaken, onder voorzitter- iteèchap van Drs Louis Lion. Ook de ajheer D'haeseleer zetelt in dat ar- E rondissementeel bestuur, en dit rk feeds 30 jaar lang. Wat meer is: hij reeft tot op heden nog geen ont- wfclag ingediend. ar|)erhalve meen ik, dat mijn houding alleen kan geïnterpreteerd worden Rbls een van respekt t.o.v. het ar- ondissementeel bestuur en dus ïiets te maken heeft met klan- en itrekkingsvorming» aldus senator .ouis Waltniel. Jaar wij ons steeds onafhankelijk ipstellen t.o.v. elke partij of deel van een partj, vonden wij het eerlijk im ook eens de andere klok te laten p t loren. Wij hadden dan ook een ge- n prek met diverse leden van het arrondissementeel bestuur voor- eifezeten door Drs. Louis Lion, ij begrijpen de houding van Louis J'haeseleer niet. Hij was steeds oéanwezig op de vergadering van >r iet arr. bestuur. Samen met Omer Di 'an Liedekerke en wijlen Fons Sin- elijn kwam hij steeds naar de ver- adering te Ninove. Het bureau (of agelijks bestuur) was zo samen- esteld dat Louis D'haeseleer ids op de hoogte was van wat er ebeurde. oorzitter is nu nog steeds Drs. L. ondervoorzitter notaris a Jreckpot, sekretaris was Fons Sin- irf. |elijn, en bij diens overlijden werd ■ei 'i opgevolgd door Omer Van Lie- !je erkerke. De penningmeester is iv og steeds Louis De Langhe. Hij leeft nog altijd de boeken in zijn iii4ez" A, IS kantonnaal voorzitter Aalst ,l0 'ordt D'haeseleer steeds uitgeno od (men houdt dit uiteraard :herp in het oog) Maar hij, noch De Langhe komen sinds de ver- iezingen naar de vergaderingen, hebben zelf nog geen ontslag tomen. Terloops merkt men op de lijsttrekker Diane Van enterghem-D'haeseleer nooit inwezig was op de vergade ren van het arrondissementeel tstuur. stelling ingenomen. Besluiten De moeilijkheden binnen de P.V.V. kunnen verstrekkende gevolgen met zich meebrengen. Onze woordvoerders o.a. de senatoren Cuvelier en Waltniel zijn het er-over eens om te trachten de eenheid binnen de partij te vrijwaren. Ze maken aan D'haeseleer wel het «verwijt» dat de grote verdienste die hij had in de LSW misbruikt om zijn macht te behouden of te ver stevigen. Zij verstaan niet dat de Aalsterse leider in het verleden drie mensen van Herzele zette tegen over een ganse partij. Louis Waltniel betreurt deze strub belingen, men zou heel goed heb ben kunnen samen werken, wij kompleteerden mekaar, aldus de senator. «D'haeseleer heeft de enige gele genheid gemist «pour finir en beauté»» aldus de woordvoerder. Senator Louis Cuvelier: - We moe ten trachten de eenheid te vrijwa ren(JM) We vernamen ook nog dat het fe deraal bestuur der P.V.V. Jonge ren arr. Aalst beslist heeft zich te distanciëren van de moeilijkheden in de P.V.V. Van zodra deze zullen opgelost zijn, zal dit bestuur zijn afgevaardigden aanduiden. Het fe deraal bestuur wenst nog te bena drukken dat de verklaringen van zijn voorzitter John Parewijck ten persoonlijken titel zijn afgelegd. Roel Van de Plas In aanwezigheid van volksvertegenwoordigers Bert Van Hoorick en Marc Galle, van schepenen Herman Roels, Eddy Monsieur, Gaston Vn den Eede en Edgard Hooghuys, van raadsleden De Bisschop, De Winter, Doorns, Stock man en misschien andere die ons ontsnapten, en vooral van een talrijk, zeer attent en selekt publiek werd «Alostana 1» voorgesteld. Voorzitter van het «Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis», Hendrik Strypens, Jos Ghysens (sekretaris) en penningmeester Guido Saey konden er inderdaad fier op zijn «Alostana 1», het eerste deel in een reeks historische bijdragen waarin historici, wetenschaps mensen vorsers een kans krijgen iets te brengen over het «Land van Aalst» en waaraan geestdriftig werd medege werkt, aan een bonte rij professoren, auteurs en alleszins belangstellenden te kunnen presenteren. De trouwzaal, in de feestzaal was ondertussen een muziekauditie aan gang—, bleek dan ook voor de gelegen heid echt te klein. «Alostana 1» werd uiteindelijk een lijviger boekdeel (228 blz.) dan aanvankelijk werd voorzien metvmerkwaardige illustraties bij de artikels van eminente historiografen. te ontdekken en anderzijds wil het konstanten onder kennen waarbij dan de va riabelen, de veranderende faktoren in het oog sprin gen. Geschiedenis is im mers meer gericht op het wordende dan op het sta tische. Uiteindelijk doet geschie denis een integraal onder zoek vermits «alles in alles is». Prof. Wotte besluit dan ook dat geschiedenis een cen trale plaats in de menswe tenschappen bekleedt. Dr. Mare Galle: Geschiede nis en Onderwijs Wegens het op studiereis naar China zijn van Maurits Coppieters, voorzitter van vlak. Wat betreft de gemeentelij ke scholen van de deelge meenten werden ze geïnte greerd in het stedelijk on derwijs en waren er menig vuldige kontakten onderling en met de inspektie. Spe ciale kredieten voor aan koop van didaktisch mate riaal werden uitgetrokken, een team voor opfrissings- werk opgericht, voor een vormige publiciteit zorgt de stad en recyclagenamiddag hielden het personeel «uo to date». Het «Klaproosje» aan de Oude Gentbaan krijgt nieuwe gebouwen. Op gebied van kunstonder wijs werden wijkafdelingen van de akademie voor scho- seip officiële partijkaarten in het tot Bit van it arr. bestuur zetel te Ninove) orige week werd het arrondisse- «nteel bestuur in het bezit gesteld m de officiële partijkaarten. De 'tyrlopige kaarten uitgereikt tij de spoedvergadering in Ter ael worden als waardeloos be- ïmpeld. Alleen L. D'haeseleer aagt hiervoor de verantwoorde- iheid. en wist ons te vertellen dat de ilsterse voorman D'haeseleer een 'e V rs bedrag heeft willen neerleggen lost n de officiële kaarten in ontvangst kunnen nemen, maar dat natio- le voorzitter Willy De Clercq Iks heeft geweigerdHet was sta- lair onmogelijk, de kaarten moe- I via het arrondissementeel be jel jur afgeleverd worden aan de ntonnale en lokale besturen, de nationale leiding hiermee eft aangetoond dat het enkel het INHOUD EN MEDEWERKERS Ijic geschiedenis Dirk Cal- lebaut heeft het erin over «het Hof te Exel» te Moor- sel, tic. gesch. Régina Mar- coen over het «openbaar ambt te Aalst in de 15e eeuw, lie. kunstgesch. Luc Robijns over «Aalsterse wandtapijtwevers, lie Germ. Fil Jacques van Keymeulen over «oude akkermaten», lie. vertaler Wilfried Vernae- ve «nopende het bier», lie. Hendrik Struypens over «Daens en het Progressis- me». hoofdbibliotekaris Etienne Buyle over «de ste delijke biblioteek (1850 - 1940) «en last but not least sekretaris van het Genoot schap Jos Ghysens over «Petrus Van Nuffel». Het Genootschap wil ook een reeks verhandelingen brengen over de schiedenis van de Aalsterse deelge meenten waarbij «Herder- sem» van Jozef Vermoesen en «Hofstade» van Jozef De Brouwer reeds aan bod kwamen. Medewerkers voor de andere te verschijnen boekdelen zijn Valère Gau- blomme (Gottem), Dom Wilfried Verleyen (Hekel- gem), Jaak Ockeyley (As- se), André De Meule- meester (Erembodegem), Marcel Visart (Gijzegem), André Van Keymeulen (Zot- tegem), Paul Schandevyl (Aalst), Jozef Muylaert (Meldert), Jozef De Rouck (Baardegem), Edmond Moortgat (Baardegem), Freddy De Schryver (Nieu- werkerken) en Henri De Loose (Hofstade) met als fotografen Paul Van den Abeele (Aalst), Jan Muy laert (Hekelgem), Constant Veillefon (Aalst), Mare Ghysens (Aalst), Frans Ganzeman (Aalst), Bert Lambrecht (Aalst), Guido Coppens (Aalst) en Mimi de Loose (Hofstade) WAARDE VAN DE GESCHIEDENIS? Het «Genootschap» heeft gemeend er ter gelegenheid van de presentatie van deze historische bijdragen goed aan te doen de waarde van de geschiedenis, voor- het ogenblik wel eens in vraag gesteld, door enkele emi nente sprekers te laten toetsen. Mare Galle aan het woord ter gelegenheid van de voorstelling van het boek Alostana(JR) kunsten opgericnt Prof. Dr. Els Witte van de VUB. specialiste 19e eeuw, partijvorming, vooral dan de liberale, loge en de verhou ding kerk-staat had het over de gechiedenis in de maat schappij. Als historica hield ze dan ook, hoe kon het anders, een vurig pleidooi pro en situeerde de historie als een belangrijke plaats inne mend in de mensweten schappen. «Geschiedenis beantwoordt aan een behoefte, de be hoefte om zijn verleden te leren kennen gebaseerd op een gevoel van sociale vei ligheid. Ook de genealogie speelt in op deze nieuws gierigheid. Geschiedenis werkt ander zijds maatschappijbevesti gend. Hij is een legitimatie middel van onze aktuele normen en attidudes. Zo stoelde het sukses van Pi- renne gedeeltelijk op de be scherming en in-standhou- ding van de huidige situa tie, manipulatie die dan wel heel subtiel gebeurt en in speelt op de leeslust. Geschiedenis zoekt verder naar het antwoord op het hoe en wil verklaren in een diakronische situatie hoe een put uit het verleden naar het heden is geëvo lueerd. Tenslotte wil gechiedenis een antwoord brengen op het weerom in de maat schappelijke evolutie. Als faktor van oorzakelijkheid i.v.m. het menselijk hande len in groepsverband is ge schiedenis goed geplaatst voor dit onderzoek. Ener zijds poogt de geschiedenis door de lange duur van de behandelde periodes trends de Nederlandse Kultuurraad en de onbeschikbaarheid van ministers De Backer en Ramaekers was het volks vertegenwoordiger profes sor Dr. Mare Galle, germa nist gespecialiseerd in de werken van Couperus en Gijsen en overbekend door zijn «taalwenken» die ge schiedenis in het onderwijs behandelde, uit de vuist en, hoeft het gezegd, met brio. «Geschiedenis», zegde Gal le, «is het belangrijkste vak dat we op school leerden maar men heeft het afge schaft. Hierbij gaan de historici zelf niet vrij uit want wegens het alleen vol stoppen van gepresenteer de feiten materiaal kregen de studenten er een afkeer van. Kontakten met het buitenland in zijn ge schiedenis werden kwasi nooit gelegd en achtergron den en causale verbanden kwamen niet of zelden aan bod. Geschiedenis moet weer als volwaardig vak op de programma's verschij nen maar dan wel uitgaancT van de eigen leefwereld en vandaaruit transponeren naar andere niveaus. Ge schiedenis moet meer zijn dan een opsomming van slagen en oorlogen en moet de mens bekijken als steeds zijnde In wording. Leer eerst uit eigen leefmi lieu. deel uw bevindingen aan anderen mede en leg dan relaties met de hele we reld. SCHEPEN HERMAN ROELS - GESCHIEDENIS EN LOKAAL BELEID Na de makro-situering van Mare Galle transponeerde schepen Herman Roels dit op het plaatselijk kultureel te Erembodegem-Centrum en Terjoden en te Hofstade. Nieuwe wijkfilialen van de biblioteek ontstonden te Baardegem en Nieuwerker ken en weldra ook te Mel dert en Moorsel. Via audi ties van leraars en leerlin gen en met een eigen har moniekorps treedt de aka demie voor muziek, toneel en ballet regelmatig naar buiten. Kultureel is de bedoeling te werken aan promotie voor eenieder, ook nu in hef ka der van de vrijetijdsbeste ding. De beiaard is een volwaar dig instrument en wordt re gelmatig door de stads- beiaardiers en door gast- musici bespeeld. De Beiaardtoren wordt ook toe gankelijk voor toeristen. De stadsschouwburg blijft ook na de ingebruikneming van het kultureel centrum open en gezocht wordt naar een meer efficiënt gebruik ervan Het archief werd aan gevuld met dat der deelge meenten en uitgekeken wordt naar een meer pas sende behuizing. Qua musea staan op het getouw een Priester Daens- museum, een van karnaval, een van Plastische Kunsten en een van Heemkunde. Hoopvol uitkijken wordt het nu naar de voltooiing van het kultureel centrum doch ondertussen gaat het kultu reel werk gestadig verder. Hopelijk is als u dit blad in handen krijgt, de Aalsterse Stedelijke Raad voor Kui tuur en Kulturele Vrijetijds besteding, met of zonder volledig bestuur, reeds ge sticht. LH VER DEGEIN... die 't allicht nog nie 'n wisten: da spel van «Olsjt onder de Grond» dat den helft in 't beschaofd (van in den toyd) en den helft in 't Olsjters geschreiven es en worvan dat er hier van de weik, 't derde en leste stiksken in de Veirpost komt, awei, dad hem ek ik dor loten inzetten. Da wildj ni zeggen da 'k ik da ge schreiven hem zee moyn stikskes zèn attoyd veil kerter mor alia, 't blijft toch in de familje. Joot, da spel es in de joren zes-en-twintjeg nog geschreiven deir moy vader, 't Was 'n hoy die in dienen toyd da gazetteken ooitgafden Olsjterschen Tieger. Door es in dienen toyd nog 't ien en 't ander oever te doeng geweist. Want reigelier stont er dor ne kier eh vortjen in woor dat den ienen of den anderen hoymelèkken dooiker, wist oever te zeggen dat da schéfteg was. Allei toe, nen Olsjteneer moe ne kier kenne miche- len, as 't nen echten es teminsjten. Wie da nie 'n kaan michelen of zwanzen dad es gienen echten Olsjteneer. En wedje wa da moy vader tèn zoy? «Wie dat da niet 'n wildj leizen, 'n moeg het hem ni koeipen en domei gedoon!» En 'k peis dat 'n geloyk hooi. Wada 'k toch nog moen zeggen, dad es da 'k da ni gielegans letterlèk oevergeschreven hem zee, mor al hier en adoor hem ek de manier van olsjters schroyven 'n tieterken moeten oonpassen. Nie dat 'n hoy ni 't zelde olsjters 'n schreif, mor ja, den iene kier schreif 'n azoei en den andere kier 'n betjen anders. Veil toyd vér 't herleizen 'n hooi 'n ni. Want hé most standvasteg de boon op vér nies ba-ien te ramasseiren ver zé gazetjen. En ik as kleine kadei van zes-zeiven-acht joor, ik mocht de drikproeven verbeiteren. 'k Rappeleir meh nog ghiel goed die groeite gele papieren, azoei van da soert woor da ze d' affichen van de notarissen op drikken, die nog stonken nor den nieven intj en woor dagge a gralèk kost zwért on maoken, gelèk as da nog afgink. En as ge door tèn most op schroyven, ver te verbeiteren, tèn liep da gielegans oepen. Want da was gralèk lenk papier zee. En as ge wetj damme wajjer tèn nog gienen bik 'n hooin vér meh te schroyven, mor wel meh 'n ballongpènne en eh flesken intj, tèn kejje peizen dat da verbeiteren oeik ni attoyd dó was. En ge 'n zè tèn ni aver...Mor ja, zé, dad hei meh toch iveranst goe gedoon't es door da 'k gelierd hem van in 't olsjters te schroyven. En 't es domei da 'k oeik begost ben meh hier die pikkels en die ajontjes te braan. In 't olsjters. Ném, domei wedj het allemool. En as 't er somtès zolle zèn die vinnen dat teis klein hoeksken dad hier alle weiken stoot, zooiver toyden plosjverlies es. awei tèn zeg ek ik gelèk as meh vader: tèn moeje 't ni leizen. Leist tén de polletiek (dad es oeik eh vervolgverhool) of de sport, of de verslaogen oever de slooikstértingen of w,a weit ek allemool. Mor as ge vindj dat ne kier lachen gezond es en as ge vindj dad olsjters de tooi 'es van d' olsjteneers (sertoe naa in 't jaar van 't dérp) en dammen die tooi oeik moeten in ier haven vér echte olsjteneers te bleiven, tén kaan ek ajjer nog iet smoezen. Mor tèn moeje meiwillen hein. En tèn moeje 'n betjen helpen oeik. 't Es ni moeilèk zee, ge zee 't gon hoeiren. Ik hem hier ba moy thoois nog eh stik of twie van die verrozjelkes liggen van in den toyd van «Olsjt^onder de Grond». Oeik stiksken die geschreven geweist g'hatn-hemmen vér te speilen op 't trejoter. In ne revie. En die zèn effektief gespeldj geweist oeik. 't Er es dor nog ien boy oever den toyd as 't er hier op de keiremis nog azoei 'n baraksken stont woor dagge kost gon zing nor gedresseirde vloein. Ja, g' heet weg: 't vloeinbaraksken. En door es 't er spraok in oever...ja, 'k mag het ajjer nog ni allemool smoezen hein. Voesj es 't er nog intjen oever 'n spesjole zikte van in de joren vanachter tn de twintjeg. 'n Zikte die noyg betraopelèk was en woor dat er a ginienen doktoer kost vanaf helpen. Da was de «spekeloasjezikte». Ni dènne spekeloasje die ge 's meires ba annen boetram etj zee. Nie, de zikte van te spekeleiren meh akses en oblegoosjes. Gelèk as op de bézze. Allemaan waa in dienen toyd geKdj verdie nen meh koeipen en verkoeipen. Da spel gink gedie- reg op en af gelèk as in 't lieken en den ienen dag koste ne scheir doeng, mor 't sanderdaos gralèk anne vinger in a oeig steiken. Awei, oever die zikte van te spekeleiren goot da spel As ge na wildj dammen die stikskes hier oeik loten in kommen, lodj ons iensj iet weiten. Telefoneirt ne kier, of schroyft 'n brifken nor de Pontstroot nimme- roe 64 en 't komt in de valies. Tèn weit ek of da 't de moeite es da 'k meh dor oon zet. Ge meig het oeik ooitsnoyn en banienhaven, ver ajjer kinjeren loter. Dolf WOONINRICHTING Ploeg-gordijn is mooi. In effen of bedrukte dessins, geweven dessins, strepei) of transparanten. Van wol, katoen, lin nen of andere materia len. Altijd krimpvrij, kleur echt en makkelijk in onderhoud. Elk Ploeg-gordijn is mooi naar twee kan ten. Voor uzelf. En voor ie dereen die er van bui ten tegenaan kijkt. Daarom: doe 't niet al leen voor uzelf MOLENSTRAAT, 70 TEL 053-21.76.08 AALST sco t O I

De Voorpost | 1978 | | pagina 3