BAARDEGEM ZEGT HET MET BLOEMEN VOLGT P.V.V. SPOOR D'HAESELEEHi JOZEF BLINDEMAN 1877 - 1954 PIONIER VAN 0E SNIJBLOEMENTEELT IN DE STREEK VANWEGE HET MEIBLOEMPJE Eeman, ja's. De aand personen in I nenteel besti 4 - 21-4-1978 - De Voorpost Vervolg van biz. 1 Sonja-rozen van Marcel De Boeck uit de Eerdegemstraat te Baardegem JM In 1890 trok Frans Muylaert, oom van de huidige bloemisten Aimé en Frans Muylaert, naar het Groot-Hertogdom om er de boomkwekerij aan te leren. Bij zijn terugkeer vestigde hij zich te Moorsel in 1893 en begon er sierbomen en rozenstruiken te kweken, voorbeeld dat door zijn broers dadelijk werd ge volgd. Op zekere dag zou winkelier Vyncke uit Oostende gekomen zijn om rozenstruiken te kopen. Toen hij het ganse veld zag was hij totaal verbluft van deze bloemenpracht zodat hij voor stelde ook bloemen naar Oos tende mee te nemen om ze in z'n winkels te verkopen. Het eksperimentjiaagae volkomen en de ene bestelling volgde de andere op. Weldra werden af zetmogelijkheden gevonden in de hoofdstad en van boom kwekerij werd vlug overge schakeld naar de teelt van snij- rozen, een lonende bedrijvig heid. Waren de gebroeders Muylaert de eerste bloemisten, de eerste serre die te Moorsel werd opge richt waarin rozen werden ge teeld was van Petrus Hendrickx in het jaar 1910. In 1911 volgde reeds een tweede serre waarin nu niet meer uitsluitend rozen maar ook seringen werden ge kweekt. Het sukses van de nieuwe kuituur onder glas was vermoedelijk zo denderend dat vele ondernemende mensen uit Moorsel en omliggende ge meenten, ja in de hele Dender streek, weldra met de teelt van snijbloemen onder glas start ten. Jozef Blindeman te Baardegem Een tweede kern zou weldra ontstaan en zulks te Baarde gem waar men begon met het kweken in serres van bolbloe- men, tulpen en gladiolen. Meester Jozef Blindeman werd hier de pionier van de snijbloe menteelt. Onderwijzer uit Waasmunster vond hij bij zijn aanstelling te Baardegem veel landbouwers, weinig middenstanders en een groeiend aantal forensen. Ziende dat er nood was en dat de gelegenheid zich aanbood propageerde hij de snijbloe- menkultuur als winstgevende bedrijvigheid voor de boeren die het moesten hebben van veel te kleine akkers. Door z'n toedoen kreeg Baar degem een «vakschool» waar de jongens zich via avondon derwijs in allerlei stielen (hout, metaal) konden bekwamen en waar de meisjes het hielden bij snit en naad. Ook in de «man- ta», niet vreemd aan zijn ge boortedorp Waasmunster, kon hij verschillende Baardegem- naren aan het werk zetten want, hoeft het nog gezegd, Meester Blindeman was zeer sociaalvoelend en -gericht. Was Jozef Blindeman niet de eerste bloemist uit de streek, dat zou niet hebben gekund zijn verdienste lag er vooral in dat hij de man was die de bloe misten bijbracht dat ze zich moesten organiseren, organi satie waarvan hij dan weer de motor was. Een van zijn grote verdiensten was alleszins dat hij de Brusselse «criée» voor de bloemisten uit de streek wist te ontsluiten. De «Brusselse» bloemisten die grote oppervlak ten «glas» hadden werden er immers beschermd en de men sen uit onze streek waren te klein om in deze verkoophalle vaste voet te krijgen. Geman dateerd door vele «kleine» bloemisten uit de streek, en met de hulp van de Hoeilaartse druivenkwekers die er veel in de pap hadden te brokken ge lukte hij erin in de Beheerraad te geraken, feit dat door onze streekgenoten duchtig (men zegt dagenlang) werd gevierd en begoten. Vroeger waren onze mensen immers alleen op de kleine markten aangewezen en nu ging voor hen dadelijk een andere wereld met enorme mogelijkheden open. Ook Hekelgem Ook in Hekelgem was de pe riode vóór de eerste wereldoor log er één van krisis in de land bouw en de hopteelt. Wegens de grote oppervlakte vereist bij land- en heropbouw werd het kwasi onmogelijk de opko mende jeugd verder te laten boeren. In de snijbloementeelt was er bestaansmogelijkheid op een kleinere oppervlakte. Drie pioniers te Hekelgem wa- ren alvast August De Schrijver dïe de eerste serres had, Theo- fiel Bornauw, kasteelhovenier en Karei Verbeiren die getuig schriften van tuinbouwkundige kennis wist te behalen en snij bloemen teelde in open lucht. Pastoor Willems, zelf boeren zoon, volgde aandachtig de ontwikkeling van de snijbloe men teelt ook in de serres van Edward De Schrijver en zette zijn kerkmeesters, Xaveer Evenepoel, Theophiel en Henri Bornauw, Henri Scheerlinckx en Romain Christiaens aan met de snijbloemteelt te beginnen. In 1917 kocht Jan De Schrijver een pony en een kar om zijn brouwerijen te bezoeken en Edward gebruikte ze dan ook om zijn bloemen naar Brussel te brengen. Vaak moest hij bij een helling afstappen en met een touw meetrekken. Met twee Canadese paarden in 1918 gekocht van het Ameri kaans leger ging het dan uiter aard reeds veel beter en in 1926 kocht Jan een Ford, door een Aalsterse firma tot kamio- net omgebouwd. Van korte bloei naar krisis Van 1925 tot 1930 kende men een snelle, werkelijke bloei. De krisis van de dertiger jaren trof echter de bloementeelt als luxeteelt zo zwaar dat ze ver lieslatend werd en vele bedrijven verdwenen. Rond 1936 was er wel een heropflakkering doch met de wereldoorlog kreeg de voedselbevoorraading de voor rang. Alleen in arbeidsintensieve teelten konden kleine bedrijven het nog bolwerken: op een be perkte ruimte een volwaardig en gespecialiseerd produld waarin vele arbeidsuren zitten winnen Bij ver doorgedreven specialisering, bijvoorbeeld bij de anjerteelt, bereikt de ar- beidsbezetting tot 10 man per ha glas. Evolutie van de snijbloemteelt In de Belgische bloemisterij speelt de snijbloemteelf een be langrijke rol. In het globaal van de openluchtteelten beslaat ze de grootste oppervlakte. In principe zouden alle bloe men die kunnen afgesneden worden tot deze branche beho ren maar in feite dienen ze aan bepaalde vereisten te voldoen. zo vanuit het standpunt van de bloemenhandelaar en het pu bliek-als uit dat van de kweker zelf. Uitgekeken wordt naar bij de familie De Clerck. Daarna ging men er mee verder te Moorsel bij Wwe De Block op het dorp. Eerste voorzitter was Meester Jozef Blindeman met als sekretaris Frans Lion van Moorsel, af komstig uit het Geraards- bergse en land- en tuinbouw- lesgever. Na de viering van pionier Blin deman waren de, sindsdien uitgestorven maar destijds zeer suksesrijke bloemenbals ont staan. Het «Verbond der Snijbloemen telers» bestaat nu een halve eeuw en vertegenwoordigt meer dan 90 van alle snij bloemtelers. Einde 1929 werd het inderdaad opgericht in het kader van de Belgische Boerenbond ter ver dediging van deze tuinbouw- sektor. Na het tot stand komen van Benelux in 1952 kwamen moei lijkheden de rentabiliteit van de bedrijven bedreigen, vooral door invoer uit Nederland tegen dumpingprijzen. De snijbloem telers kwamen hiervoor op straat en aan de grens werd een heffing op snijbloemen ge heven. Toen de aktiviteiten in de snijbloemsektor te veel werk Het vijvertje in de pastorietuin wordt gereinigd. Kunstmatige fontein en waterval volgen (JM) bloemen met lange en stevige stelen met een voldoende duurzaamheid. Daarbij wil het publiek mooie, zuivere, dekora- tieve kleuren die bij de binnen huisinrichting passen. Voor de kweker speelt vooral de renta biliteit een rol waarbij gemak van verhandelen en verzen den, goede groei en gemakke lijke bloei primeren. De teelt van de snijbloemen is hoofdzakelijk gelokaliseerd in de driehoek Aalst- Dendermonde-Brussel, als mede rond Antwerpen. In eerstgenoemd gebied vond men in 1965,350 bedrijven met een gemiddelde oppervlakte van 50 75 are. Rozen waar van de struiken om de zeven tien jaar en anjers waarvan ze om de twee jaar dienen te wor den hernieuwd worden meestal in gematigd warme serres ge kweekt. Seringen en krisanten teelt men onder verplaatsbaar glas. De teelten van rozen zijn over 't algemeen sterk gespe cialiseerd. Van 1951 tot 1960 daalden de teelten in openlucht met 19 doch stegen de teelten onder glas met 63 Dit stelt zware eisen aan de kwekers. Niet al leen is er een zware investe ringssom mee gemoeid, men spreekt van 2000 fr-m2 voor een serre zonder verwar ming maar ook is de felle stijging van de brandstof voor de bloemisten een zware dob ber. Het Verbond van Snijbloemtelers «Flora» een verbond van bloe misten, werd gesticht na weder zijdse bezoeken van bloemis ten uit de hele streek. De nood zaak van zich te verenigen werd ingezien en de eerste vergadering had plaats te vroegen werd Karei De Bondt als full-time konsulent aange steld. U kan hem vinden in het bloemencentrum te Aalst aan de Albrechtlaan, tegenover de veiling, langs de kant van «'t Apostelken». Voorzitter van dit Verbond is Frans Van Langenhove van Baardegem die reeds lang zijn beste krachten wijdt aan de verdediging van de belangen der bloemisten uit de streek. Ondervoorzitter is F. Eve- nepoel Een bloemenstand te Meldert bij BTW als spelbreker De sierteeltsektor is binnen de landbouw de enige waarop het verlaagde BTW-tarief van 6 niet van toepassing is. Reeds van bij de invoering van de BTW hebben de beroepsver enigingen aangedrongen op een gelijkstelling op dit stuk. In een Koninklijk Besluit van sep tember 1970 wordt deze sektor inderdaad als een integrerend deel van de landbouw erkend. Een tarief van 18 (16 op de sierteelt is dan ook niet ver antwoord. Met deze zware fis- kale druk staat België trouwens geïssoleerd van de buurlan den In Frankrijk bedraagt het 7,52, in Duitsland 5,5 en in Nederland werd het tarief op 1 januari 1975 teruggebracht van 16 naar 4 (vier) Een uit gebreide werkgroep heeft dan ook gewezen op de dringende noodzaak het BTW-tarief bij ons te verlagen op gronden van verminderde rendabiliteit en vooral wegens de zware kon- kurrentie, in de eerste plaats van Nederland op de Belgische markt. Ook andere landen van de Europese Gemeenschap hebben inderdaad niet ge wacht te ijveren voor harmoni sering van de BTW-tarieven. De weerslag op de schatkist van een dergelijke eventuele verlaging mag niet wordén over schat. Drie faktoren dienen hierbij worden onder het oog gehou den 1de invloed van de verlaging van het BTW-tarief op het ver bruik van de sierteelten. 2. de verhoging van de recht streekse belastingen door vermeerdering van het bedrijfs- inkomen bij producenten en handelaars ten gevolge van de stijging van de omzet en de stijging van de winsten. 3. het voorkomen van het af vloeien naar de werkloosheids uitkeringen van een aanzien lijk aantal tewerkgestelden. Uit een studie op dit stuk blijkt dat de weerslag van BTW- verlaging op de schatkist op korte termijn geen dramatische dimensie zal aannemen en dat er op lange termijn voor de schatkist alleszins voordeel uit voortvloeit. Bestrijden van sluikinvoer Gesteld wordt dat de sluikin voer van dezelfde orde van grootte is als de officiële. Over 1977 bedroeg die sluikinvoer dan ook ruim een half miljard waarbij dan voor ongeveer 100 miljoen BTW werd ontweken. Bovendien worden de «in het zwart» ingevoerde hoeveel- de bloemenaktie van het 'Jaar van het Dorp(JM) heden niet vermeld in de be- drijfsinkomenscijfers van de verdere handelskanalen zodat hier ook de schatkist niet wordt gespijsd. In sommige gevallen ligt daarenboven de invoerprijs nog beneden de minimumprijs van de Nederlandse veilingen. De invoerfakturen vermelden daarbij dan nog vaak koopwaar van derde kwaliteit terwijl ze in realiteit van eerste hoedanig heid is. Zolang er op gebied van BTW-aanslagvoet geen har monisering is bereikt met de andere landen zal bij TIR- zendingen een duidelijke reis route en de plaats van over schrijding van de grens moeten worden opgegeven. Een uitgebreide ploeg ambte naren van de Bijzondere Briga de, Douane, BTW en NDALTP moet gemachtigd worden over het hele land kontroles uit te oefenen. Wat de invoer van Franse snij bloemen betreft wordt ge vraagd de fytosaniatire kon- trole uit te voeren vóór de goe deren ingeklaard worden. De door de minister van finan ciën genomen maatregelen zijn reeds een stap in de goede richting. Toch stelt het beroep vast dat tot nu toe geen enkel gunstig effekt ervan merkbi voo is. iStc Derde landen e Er werd vastgesteld dat de voer van sierteelten in de E N in de loop van de jongste tv; jaar in waarde verveertigv< 8en digde. Van de kommunautaten preferentie waarvan sprake jp6 het verdrag van Rome is c blijkbaar weinig in huis gel men. De huidige bescherm r bestaat uit invoerrechten, 17 in de winter en 24 's zom< 06 Deze worden echter voor e 'ezi aantal landen tot nul hertaHe terwijl de Middellandsezee v®r bieden sterke redukties krijg P,u Voorgesteld wordt dan ook *,er gebruik van invoercertifica j1011 gezien het explosief karak van de import van anjers, zen, orchideeën en asparag Aan de certifikaten zou maksimale geldigheidsd van tien dagen worden v leend met de verplichting prijzen binnen de drie dac kenbaar te maken aan de c ciële instanties. Als we zien h bvb. in de staalsektor in E.E.G. invoerbeperkingen prijsregelingen worden toej past om de tewerkstelling beveiligen zijn dergelijke ma regelen zeker in de snijbloe sektor verantwoord. Jozef Blindeman, pionier van de snijbloementeelt (JM) jon ti Vervolg van blz. 1 De mandatarissen zijn Diane Van Renterghem- D'haeseleer, Maurice De Padt, Anny De Maght-Aelbrecht. Ernest Daver en Roger Koolbrandt. De Adviesraad had ook beslist om zelf partijkaarten te laten drukken. Een van deze voorlopige kaarten werd reeds afgegeven aan de natio nale voorzitter Willy De Clercq. Er zijn nog geen andere (officiële) kaarten uitgereikt. Dit zal gebeuren aldus de arrondissementele voor zitter na het goedstemmen van de nationale statuten. Waarom men vanuit de partijlei ding de officiële partijkaarten niet uitreikt blijft voor ons een raadsel Is er dan toch een kortsluiting tus sen de Aalsterse PVV-ers en Brus sel? In elk geval heeft D'haeseleer met de zege van de nationale partij leiding gevraagd om zijn putch door te voeren. Een lawine van reakties Op 13 april kwam het dagelijks be stuur van de P.V V.-arr. Aalst bij een onder voorzitterschap van Drs. Louis Lion. Nationale provinciale en gemeentelijke mandatarissen hebben met verontwaardiging ken nis genomen van de akties van D'haeseleer. Dit dagelijks bestuur zal het nodige doen om de statu taire principes, goedgekeurd door het P.V.V. kongres van 24 sep tember 1977 te doen eerbiedigen en aldus elk misverstand bij de par tijmilitanten weg te nemen. Volgens het bestuur van het kanton Ninove zijn er bepaalde personen opgenomen in het nieuw orgaan van D'haeseleer, die geen mandaat hebben van het kantonnaal bestuur Ninove. Hun aanduiding heeft dus geen waarde. Het uitgebreid be stuur Ninove zal dan ook eerst daags m buitengewone vergade ring bijeen komen om 'n stand punt in te nemen Johny Parewijck, voorzitter van het arrondissementeel P.V.V. jeugd- verbond Aalst heeft net dezelfde opmerking als het bestuur van het kanton Ninove. Parewijck eist dan ook de strikte naleving der natio nale P.V.V.- en J.V.V. statuten. Zijn bestuur zal zich dan ook door geen enkele daad van deze niet doordeJ V.V federatie gemanda teerde afgevaardigden gebonden voelen Ook André Van Gugte, voorzitter van het P.V.V. bestuur Geraards- bergen wijst erop dat bepaalde per sonen zouden opgenomen zijn in het nieuw bestuur van D'haeseleer. die met representatief zijn voor zijn bestuur. Mevrouw Van der Mijnsbrugge- Lippens, voorzitster van het be stuur P.V.V. dames kanton Ge- raardsbergen protesteert misleidende pogingen van seleer om verwarring en heid te zaaien onder de leden tfrtj} haar vereniging. Tenslotte reageert Jan gemeen voorzitter van de P Groot Denderleeuw op wijze als zijn kollega's. De ding van bepaalde nieuw arrondissementeel is waardeloos omdat zij niet mandateerd werden. Wellicht zullen nog veel meer re ties volgen. Het arrondissemi staat op zijn kop. Het zal een me lijke en harde weg zijn om de tw klans terug bij eikaar te brengt Hopelijk komt het niet tot een scheuring van één der partij! want tweedracht maakt geen ma en ons arrondissement is nu ret een noodgebied. Het zal er met verbeteren Roe| Van de pl

De Voorpost | 1978 | | pagina 4