(TRIUMVIRAAT ULTUURRAAD VERKOZEN WERKGROEP LEEFMILIEU AALST BESPREEKT HAAR WERKING IN 1977 Aalsterse flitsen VERBETERINGSWERKEN IN BIBLIOTEEK De Voorpost - 21-4-1978 - 5 fgevaardigden van de reeds op voorhand Ingeschreven «kulturele» nigingen, juist geteld 212, vulden de bomvolle feestzaal van het Ihuis verleden dinsdag. Met een klein uur vertraging kon echter echts worden gestart daar nog een dertigtal verenigingen ter plaatse extremis zich lieten Inschrijven. Waarschijnlijk komen er zo een J20 verenigingen in Groot- Aakt voor deze Raad ln aanmerking want bet genoemde aantal 500 had dan ook wel betrekking op de Kirtverenigingen. De vergadering diende te verlopen volgens het :hema voorgesteld in het dekreet en voorzitter van de Werkgroep Ie de voorbereidende taken had gerealiseerd, S J. Bogaerts, hield er bsoluut aan dat geen enkele procedurefout de geldigheid van de ladslagingen zou kunnen in 't gedrang brengen. la een welkomstwoord van deze iriopige voorzitter stelde :hepen Herman Roels dat doel n deze avond zou zijn het likeuren van statuten en huishoudelijk reglement en het verkiezen van voorzitter, onder- kbi voorzitter en sekretaris van de «Stedelijke Raad voor Kuituur en Kulturele Vrijetijdsbesteding van de stad Aalst. Na deze verkiezing zal de lijst van alle deelnemende verenigin- gen worden bekendgemaakt en ten dienste gesteld van de gegadigden. Deze Raad wordt dan een adviesorgaan van de |ej gemeenteraad, rm De verenigingen meDe heer Bogaerts S.J. gaf dan ,r lezing van een lange waslijst van goalie mogelijke en onmogelijke a6 verenigingen van allerlei slag en jjq pluimage, volgens de cijfers der stemmingen achteraf een twee honderdtal want enkele tiental len hadden hun kat gestuurd. Enkele eerder pittoreske bena mingen van «kulturele» verenigingen die ons opvielen waren bvb «De jonge Vinke niers», «Clopterop», «Sigaren- bandenruilklub», «Lasatelier», iWijkklubs». «Kleinveevereni- ging>, «Postzegelkringen», «VELT». «De Vogelvrienden», de «Aquariumvereniging» en dergelijke meer Verenigingen niet fysisch door een afgevaar digde vertegenwoordigd, werden voorlopig geschrapt. Deze verenigingen zullen terug hun aanvraag tot deelname aan de Kultuurraad moeten doen. Op een vraag of al deze verenigingen wel aan de gestelde i vereisten voldeden werden vol mondig ja geantwoord. De Werkgroep zou, met de midde len waarover hij beschikte, de nodige kontrole hebben uitgeoe fend. penningmeester. Gevraagd werd wel hierbij of er geen speciale regeling is voor toneelverenigin gen kwestie van aan zes presta ties per jaar te komen. Repetities kunnen hierbij ook als prestatie worden aangezien en de erken ningskommissie zal haar eigen normen zelf vaststellen. Met de heer Hoebeke ontspint zich een nogal langgerokken diskussie over het feit of de door het bestuur genomen beslissing in een dringend geval gewoon achteraf wordt gemeld aan het Algemene Bestuur ofwel erdoor dient te worden bekrachtigd. Over de juiste betekenis en het subtiele onderscheid tussen «fi losofische» en «ideologische» strekkingen wordt dan wel even geboomd doch de vergadering ziet er het nut niet van in. Voor het probleem dat de stem van de voorzitter bij staking van stem men doorslaggevend is maar het om een geheime stemming gaat werd nog geen uitsluitsel gevon den. Ook dit regelement wordt goedgekeurd, evenwel met drie onthoudingen. Verkiezingen Na een schorsing om de groepen toe te laten even te beraadslagen waarbij de niet-gebondenen slechts vluchtig even kennis maakten, presideerde schepen Roels geassisteerd voor de stemverrichtingen door Paul Eemans en Hendrik Strypens en één afgevaardigde per strekking als stemopnemers. Voorgesteld werd de verkiezingen uit te stellen na verdere kennismaking maar hierop werd niet inge gaan. Voor het voorzitterschap meld de men drie kandidaten: Gilbert Claus voorde kristenen, Sulvain Bogaerts voor de socialisten en Herman Ravijts voor de «strek king» van hen die zich tot geen ^Gilbert Claus, de v \(JR) ita tuten lerman Ravijts las dan het twerp van Statuten voor, tekst 'aaraan buiten een paar taal- tundige wijzigingen niets werd nderd. Er kwamen geen andementen (ze moesten chriftelijk worden neergelegd) m de vergadering keurde met ZZ tnparigheid van stemmen bij /Z andopheffing deze statuten i «I- lulshoudclijk reglement én lange boterham, voorgele- ien en door Gilbert Claus, eveneens en tekst zonder wijzigingen iel1 laar wel met toevoeging van een n rtikcl over de taak van de irzitter van de kultuurraad, ziet er erg gelukkig uit strekking konden verklaren. Van de 199 stemmen waarvan 4 blanco's haalde Gilbert Clans er 104 en werd dus met de volstrekte meerderheid bij de eerste stembeurt tot voorzitter uitgeroepen. Herman Ravijts haalde er 50 en S. Bogaerts41. Voor het ondervoorzitterschap waren Herman Ravijts en S. Bogaerts kandidaat en ook Mare de Jode voor de PVV. Van de 200 stemmen met 6 blanco's haalde Herman Ravijts er 116 en werd dan ook in één beurt verkozen tot ondervoorzitter. Voor de funktie van sekretaris bleken twee stembeurten nood zakelijk. Kandidaten waren In de stedelijke biblioteek met filialen is voortdurend Pas werd gemeld dat de diskoteek niet alleen beter behuisd werd maar tevens voorzien van allerlei apparatuur of er is reeds sprake van uitbreiding van en meer ruimte in de uitlecnzaal. De burelen op de eerste verdieping, dringend aan allerlei verbeteringen toe. werden betrokken en zullen op punt worden gesteld. Ander mibilair komt in de wijkafdeling Ten Berg en ook de b«>ckerij van de Binnenstraat komt weldra aan bod. Ze fcordt immers uitgebreid, gereorganiseerd, krijgt nieuw mobilair en wordt geverft en opgefrist. LH Er was heel wat belangstelling voor de stichting van de kultuurraad (JR) woordigd waren kunnen hun afgevaardigde sturen, wel met de uitnodiging in de hand want anders kunnen ze niet in de zaal. Theo Van Gyseghem (kristene), Denise Van de Velde (niet-ge- bonden)en Mare de Jode (PVV). Deze keer waren er 198 stemmen waaronder 15 blanco's. «Pas toor» Van Gyseghem haalde 95 stemmen, Denise Van de Velde 76 en de Jode 12. Daar de volstrekte meerderheid niet werd bereikt kwam de ballottage tussen beide eerstgerangschikte kandidaten. Van de 194 stem men met deze maal 13 blanco's haalde Theo Van Gyseghem stemmen tegen 85 voor Denise Van de Velde en Theo werd dan sekretaris alhoewel afwezig we gens ziekte. Het was reeds woensdag als de kersverse voorzitter Claus eerst en vooral S.J. Bogaerts dankte voor het gepresteerde werk en verklaarde te willen werken in een pluralistische geest, wars van elk fanatisme waarbij hij hoopt op de medewerking van eenieder. Op vrijdag 28 april gaat dan de volgende vergadering door waarbij de nog niet vertegen woordigde strekkingen eerst een afgevaardigde krijgen in het bestuur waarna de rest van de mandaten proportioneel zal worden verdeeld. Enkel de bonden die vandaag vertegen- Reeds in 1966 stichtte Aalst een Kultuurraad doch het werd een doodgeboren kind dat niet van de grond kwam. Wel was er een Stedelijk Kultureel Aktiekomi- tee dat goed werk leverde en achteraf evolueerde tot Dirk Martenskomitee. Hopen maar dat deze boreling een betere toekomst tegemoet gaat. LH De Werkgroep Leefmilieu Aalst is een plaatselijke, a-polltleke leefmilieuvereniging en lid van Raldes VZW. Het dient onderlijnd dat alle aktiviteiten gebeuren tijdens de vrjje tijd van de leden. De uitgevers van het jaarverslag '77 benadrukken echter dat dit niet moet aanzien worden als een verontschuldiging, maar wel als een verklaring voor bepaalde onvolmaaktheden in hun aktle. Regelmatig kan gerekend worden op de medewerking van Raldes. (Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde) Hierdoor komt het dat verscheidene akties in Groot-Aalst gevoerd worden in samenwerking met deze regionale leefmllieugroep. Het bedoelde jaarverslag kon niet opgesteld worden zonder even stil te staan bjj het oprichten van een schepenambt voor leefmilieu en een stedelijke dienst leefmilieu. Deze laatste heeft zijn deugdelijkheid ree«ls bewezen. Denken we maar aan de inventarisatie van alle hinderlijke be<lrijven, zowel n».r ligging als naar eksploita tie termijn. Nochtans staan we nog ver van een ideale toestand. Als leidraad voor hun akties, gebruikten de leden van de werkgroep naast hun doelstel lingen eveneens de «Program- ma- en beleidsverklaring» afge legd door burgemeester D'hae- seleer, ter gemeenteraadszitting van 16 februari'77. Dit verslag wordt aangezien als één van de beste mogelijkheden tot kontaktname met leden en simpatisanten. Wie lid is van de werkgroep (150 frank per jaar) is eveneens automatisch lid van Raldes. Kontaktadres: Pontstraat 20. Stort Erembodegem-Osbroeck Een groot deel van het vorig werkjaar werd ingenomen door de aktie tegen het stort in de Osbroek. Het werd heel toevallig ontdekt maar groeide uit tot een plaatselijk schandaal. Wij ver wijzen naar politieverslagen, moeilijkheden die De Voorpost had met een firma uit Dender leeuw, die betrapt was en gefotografeerd. De maanden lange inspanningen van de werkgroep leefmilieu, bleken tenslotte niet vruchteloos. Nadat de Bestendige Deputatie van de provincie Oost-Vlaanderen in het begin van het jaar besliste geen uitbatingsvergunning te verlenen, werd het sluikstort in de Osbroek met veel tromgerof fel gesloten. Ondêrtüssen moes ten de leden vaststellen dat er weer wordt gestort. De houding van de stad op dit vlak, wordt dan ook onthutsend genoemd, rekening houdend met de geda ne beloften en beleidsopties. De Werkgroep Leefmilieu Aalst eist dan ook een definitief stopzetten van het sluikstorten, het verbali seren van de overtreders, de definitieve aankoop van het betrokken terrein en het inrich ten als passief rekreatieterrein. (vb. door wandelpaden aan te leggen) Onwettig omhakken der bomen Op 16 februari '77 zegde de heer D'haeseleer in zijn programma en beleidsverklaring: «De meer derheid zal er speciaal over waken dat het bestaande groen zal beschermd en onderhouden worden, steunakties en boom plantingen zullen daartoe bij dragen.» Gedurende maanden werd de Werkgroep Leefmilieu in beslag genomen door akties rond het onwettig vellen van bomen. Alles begon met de beruchte kaalkap- ping te Moorsel op 17 en 18 februari 1977. Pas enkele dagen voordien was op het stadhuis een hearing doorgegaan .an sche pen voor leefmilieu De Maght met de leefmilieu-verenigingen. Hier werden hoopvolle intentie verklaringen afgelegd nopens het behoud van het groen. Onmiddellijk werd de groep gekonfronteerd met de werke lijkheid! Op 25 februari ver stuurde de WLA een eerste persmededeling, dezelfde dag werd een schriftelijk bezwaar ingediend bij het kollege van burgemeester en schepenen. Op 5 maart werd een nieuwe persmededeling verstuurd. Op 16 maart kreeg schepen De Maght een vertrouwelijk schrij ven over deze zaak. Een derde persmededeling kwam er op 18 maart... De reakties van het stadsbestuui waren allesbehalve positief! De WLA betreurt dat nog geen enkele sanktie getroffen werd tegenover de overtreders. On dertussen werd er te Gijzegem een bos gekapt, (in het Dender- land) Als enig gevolg op een tussenkomst kreeg de werk groep als antwoord: de veld wachter van Gijzegem zal de vastgestelde feiten akteren. Op 11 maart verscheen de zoveelste persmededeling, ditmaal over het vellen-zonder-vergunning van bomen aan de Sint-Jobkapel in Aalst. En de bomen bleven maar verdwijnen: einde maart werden rijen bomen geveld aan de Kluisdreef. Het stadsbestuur gaf in die periode het slechte voorbeeld door het rooien van de Sorbussen in de Regelsbrugge- straat en met de bomenrij in de Oude Abdijstraat. Tegelijkertijd verdwenen een twintigtal bomen in de wijk Hof Somergem. Op enkele maanden tijd verdween er meer" groen dan er onder zes jaar bewind van de vorige ploeg bijkwam. Het meest negatieve van deze bo- mengeschiedenis is wel dat er vrijwel nergens politioneel opge treden is! (hoewel Aalst beschikt over een bouwverordening terza ke). Nergens werden de betrok ken terreinen in hun oor spronkelijke staat weer- gebracht. De WLA meent: indien hier geen rem wordt opgezet, zullen we zes lange jaren gekonfronteerd worden met deze problematiek. Hier dient dringend wat aan gedaan! I n ven tarisatie sluikstorten Inzake leefmilieu zal met in achtneming van de gemeentelij ke reglementeringen elk storend element worden opgespoord en krachtdadig bestreden. De slui ting van vuilnisbelten en het opsporen van sluikstorten wor den verder doorgevoerd, (aldus de heer burgemeester in zijn verklaring van 16 februari'77) Maandenlang zijn een aantal kernleden van WLA op zoek geweest naar sluikstorten. Een volledige inventaris is wegens tijdgebrek nog niet mogelijk. Er werden wel een aantal wetsover tredingen ontdekt. Het Amylum stort Erembode- gem-WelIe: Na onderzoek werd gevonden dat Amylum een vergunning voor storten had van Denderleeuw (voor Welle) maar geen vergunning had voor Erem- bodegem. De firma stort rustig verder hoewel professor Heyn- drickx van de Rijksuniversiteit te Gent vaststelde dat de gestorte materie giftig is! Het blijft een feit dat het hier gaat om één van de grootste indus triële stortterreinen van Aalst. Modernite Hofstade: Bij een zoektocht werden de kernleden gekonfronteerd met zeer grote hopen afval van industriële aard en in open lucht. Men vervaar digt er asbestprodukten. Gezien het gevaar van dit produkt voor de bevolking en voor een mogelijke watervervuiling, werd zelfs het ministerie van volksge zondheid en gezin (op 31 méi '77) van de bestaande toestand verwittigd. Visvijvers en weekendhuisjes: vooral in de randgemeenten ontdekten de leden van WLA Door de jeugdpolitie van de gerechtelijke politie werd een Marokkaan aangehouden. Hij was in het bezit van een doosje met verdovende middelen en een spuit. Hij wordt ervan verdacht drugs aan minderjarigen verkocht te hebben en later zedenfeiten op hen te hebben gepleegd. In het kasteel De Vis, Beukendreef werd door onbekenden ingebroken. Momenteel zijn op het kasteel wegens de te regelen erfenis de zegels gelegd. De onbekenden verschaften zich toegang langs een poort nadat ze eerst de draadversperring losgesneden hadden. Er werd een kast en twee massieve eikenhouten tafels ontvreemd. Een afvaardiging van het schepenkollege maakte een inspektietoer in de deelgemeenten om de toestand van de gebouwen, waarin gemeentescholen zijn ondergebracht na te gaan. De school te Hofstade was er wel het slechts aan toe. Het stadsbestuur besliste de school op te frissen en een turnzaal bij te bouwen. Schepen De Neve zet spoed achter het dossier voor de inplanting van de biblioteekfiliale St. Job. De filialen aan de Drie Sleutelstraat en de Moorselbaan zijn bijna afgewerkt. Bij het Rijkscholenfonds werd door het stadsbestuur aangedrongen omdat het park dat het Domein Schelfout omringt voor het publiek opengesteld zou wordèn. Door de muur langs de kant van de St. Kamielstraat zou hiervoor een doorgang moeten getrokken worden. Dit is nog niet gebeurd omdat nog geen oplossing gezocht is voor de internen die in het domein hun intrek hebben genomen. De kommissie voor Toerisme en Vreemdelingenverkeer heeft vier nieuwe leden: Karei Baert, Frits Courteaux, Herman Louis en A. Moens. Het BSP-bestuur van de afdeling Groot-Aalst spreekt zich andermaal uit tegen de aanmaak van de neutronenbom en voor de geleidelijke ontwapening. De BSP-Aalst roept de Belgische regering op dit standpunt te verdedigen bij de Nato-instanties en tevens het Oostblok op te roepen eveneens konkrete maatregelen te nemen teneinde bij te dragen tot de ontwapening. Walter Roggeman, zeer goed bekend in Wielewaal-middens deed een aanvraag om 40 kippen en 15 konijnen te mogen kweken. Een openbaar onderzoek is aan de gang... Geruchten doen de ronde dat de Aalsterse Aeroklub zou moeten verdwijnen. Wat er van aan is konden we niet achterhalen. Wel weten we dat de klub momenteel drie loodsen bouwt om nieuwe vliegtuigen in onder te brengen. Tegenstrijdig zouden we zo denken. De voorlopige tribunes van Eendracht Aalst worden momenteel afgebroken. Aan de kant van het oefenplein wil men nieuwe tribunes zetten, enkele meters verder achteruit dan de huidige. Zodoende wordt het mogeljjk later het voetbalveld te vergroten. Die tribunes worden volledig nieuw gebouwd. Op 2 mei wordt het aanvangbevel van de werken van kracht. In het maartnummer van «Open Deur», het tijdschrift van het Ministerie van Nederlandse Kuituur zijn verschillende paginas gewijd aan het karnaval Aalst. Van de hand van Willie Verhegghe verscheen een gesprek met Louis Paul Boon over het Aalsters karnaval, terwijl volkskundige Renaat Van der Linden de betekenis van Aalst karnaval onder de loepe neemt en in een tweede bijdrage het karnavalboek van de hand van Jos Ghysen bespreekt en het liefst bekroond zou Op 10 april overleed gewezen brandweerman-lansier bij de vrijwilligers Jozef Backaert. Jefken zoals hij genoemd werd zullen velen misschien niet meer herinneren, toch heeft hij zich destijds doen opmerken door zijn werklust en plichtsbesef. Zijn leeftijdsgenoten zullen wellicht nog volgend staaltje herinneren. Tijdens de mei-dagen 1940 was er in de Denderstraat een belangrijke opslagplaats van bommen en gevaarlijke springtuigen. In de onmiddellijke nabjjheid brak er brand uit. Wat voor de buurt een groot gevaar betekende. Het was bijna onmogelijk om bij de vuurhaard te komen. Samen met een paar andere pompiers was Jef als eerste met de lans over de schouder over de muur geklommen om van daaruit de vuurhaard te bestrijden. De stad werd toen van een grote ramp gespaard gebleven. In het boek van het 100 jarig bestaan van de vrywillige brandweer prjjkt ook de naam van Jef Backaert. In een motie eist de BSP Groot Aalst strenge maatregelen tegen alle milieuvervuilers. Zij roept de Belgische regering op het Franse standpunt, ingenomen op de E.E.G.-Ministerraad op 4 april 1978 te Luxemburg, te ondersteunen en de toegang tot de Europese Havens aan schepen die varen onder goedkope vlag, zoals de Amoco-Cadiz, te verbieden. Deze schepen die de internationale sociale- en veiligheidsnormen aan hun hielen lappen, dienen uit alle Europese havens geweerd. Dit zal èn de milieuzorg èn de normale werkgelegenheid ten goede komen. Een paar maanden geleden werd een twee zeer zware brandkoffers aangetroffen onder een zwart plastiekzeil op het erf van een landbouwer te Elsegem, Wortegem. Deze koffer zou hebben toebehoord aan notaris Albert De Vb, die in de Molenstraat woonde. Na de vondst werd een onderzoek uitgevoerd en toen achterhaalde de politie dat ln de nabijheid van het leegstaand hub in de Molenstraat nachtenlang lawaai gehoord werd. Het b nog een raadsel hoe de dieven de zware brandkasten, die geen waardevolle zaken bevatten naar de hoeve hebben vervoerd. Het b toch werk voor niets geweest! Roel Van de Plas een ongekend aantal illegale weekendhuisjes en visvijvers. De grote vraag is nu: Wanneer wordt ook hier eens krachtig opgetreden door de stad? Gedurende de winterperiode 76/77 werden alle stortplaatsen van Groot-Aalst opgespoord en in kaart gebracht. Het was een reusachtig werk te velde, maar het was zeer nuttig. Het grote doel van de aktie blijft: alles opruimen! De resultaten tot hiertoe zijn zeer pover te noemen, ondanks de verklarin gen van burgemeester D'haese leer. Verder is de vereniging nog aktief geweest (en vaak ingrij pend tussengekomen bij be voegde instanties) wat betreft de varkenskwekerij in Nieuwerker- ken en deze te Erembodegem. Een bezwaarschrift omtrent de pluimveeslachterij Van Den Eede in Moorsel heeft nog steeds geen gevolg gekregen. De wet die bepaald dat tussen een indus triezone en en woongebied een soort bufferzone moet zijn, werd in het Industriepark te Erembo degem met de voeten getreden. De gebroeders Lambrecht lei den reeds jaren een milieu-hin derend bedrijf. Ook Raldes houdt zich met het probleem bezig. Enkele aangevraagde uitbrei dingen konden gelukkig verhin derd worden. In verband met «behoud van Denderland» en de «mazouttanks Lievens» te Nieu- werkerken, werd door de vereni ging WLA voldoening bereikt. Tenslotte maakt de vereniging nog bekend dat niet alles in haar werking negatief hoeft over te komen. Er is een ver doorgedre ven inventarisatie gekomen van het groen in Klein-Aalst. Het resultaat hiervan is een dia reeks geworden met meer dan duizend dia's met een bijgaand verklarend kaartje. In '77 werd tevens overgegaan tot een inven tarisatie van alle bestaande en eventueel aan te leggen speel pleinen in Klein-Aalst. Het resultaat werd overgemaakt aan de stadsdiensten. In '78 start de groep met een inventarisatie van merkwaardige gebouwen, stra ten en stadsgezichten. Op dit ogenblik zijn er reeds 250 dia's hierover. Om de propaganda te verzorgen naar buiten uit, werd tevens deelgenomen aan een gezamenlijke tentoonstelling in het begin van juli '77. Wij wensen de Werkgroep Leefmilieu Aalst nog veel werk- genot toe. Tevens hopen wij dat verscheidene verzuchtingen van de groep mogen opgelost wor den. Zij ijveren inderdaad voor een goed doel en verdienen daarom onze goedkeuring. R. DevJJver

De Voorpost | 1978 | | pagina 5