STAATSSEKRETARIS VIC ANCIAUX TE AALST AFDELING AALST VAN PRIESTER DAENSFONDS OPGERICHT STEDELIJKE DISKOTEEK STEEDS BETER DEGELIJK STUDIEWERK IN JONGSTE DAENS-BULLETIN ver het Egmont-| labriekske»is gewestNormijt aar een verdis :beurde. Ook achtejom .erhelderend gesprAen 6 - 21-4-1978 - De Voorpost Vrijdagavond 14 april hield Staatssekretaris Vic Anciaux in de zaal «De Koombloem» aan de Grote Markt een voordracht met als titel «Eén jaar V olksunie in de regering». De organisatie berustte bij de «Vlaamse Culturele Kring Aalst», een vereniging van VU-obedientie, waarvan Albert Hendrickx voorzitter is. Wie deze week in de stedelijke biblioteek in de Kattestraat binnenliep keek even verbaasd op. Helemaal achteraan op het gelijkvloers zag u door oe openstaande deur de behuizing de nieuwe diskoteek, reeds in funktie. lelampen en meer ruimte zul- "In inderdaad amper een week tijd werd een ruim lokaal met de totale inzet van de stadswerklui omgetoverd in een mooi lokaal voor de diskoteek. In nauwe lijks één voormiddag werd, zonder enige onderbreking in de dienstverlening, hebben en houden van de diskoteek door een enthousiast biblioteekper- soneel naar het vernieuwd lo kaal overgebracht, ruim 15 m2 groter. Een aangename sfeer, een nieuwe klankinstallatie, een reinigingsmachine voor gram mofoonplaten, nieuwe kontro- len, samen met een hulpvaar dig personeel, de dienstverle ning ongetwijfeld in de hand werken. De regelmatige en kosteloze service van de naaldkontrole, reeds vroeger gepland, kan nu weldra worden doorgevoerd. In afwachting van een optimale behuizing in het kultureel cen trum in de Molenstraat was deze nieuwe woonst voor de diskoteek een noodzaak waar voor het stadsbestuur met schepen Roels de waardering van het personeel én van de talrijke diskofielen verdienen wat ongetwijfled zal resulteren in een stijging van de werkings- cijfers. Het bezit der diskoteek in 1977 bedroeg 6656 klassieke platen, 3573 recital, 1907 jazz, 1476 folklore, 576 taalkunde, 502 let terkunde, 114 historie, 334 jeugd en 361 wetenschappen. De uitleencijfers in 77 bedroe gen 18.562 voor klassiek, 40.484 voor recitals, 4221 voor jazz, 4984 voor folklore, 2055 voor taalkunde, 309 voor letter kunde, 220 voor historie, 1626 voor jeugd en 1261 voor we tenschappen Inderdaad, in de biblioteek «roert entwat». LH Voor de diskoteek moet men nu een stapje verder gaan (JR) veel werk te doen in Brussel: huis vesting (tegen gewilde verkrot- ting, bijvoorbeeld, met nieuw bouw daarna, waardoor Brussel alle banden met het verleden ver liest). Het gebuurteleven wordt er kapot gemaakt. Er moest leef baarheid komen. Het centrum is verouderd en verarmd, maar ook voor de simpelste mensen moet er voor huisvesting gezorgd worden. Dit betekent ook een nieuw grondbeleid. De staatssekretaris sprak verder over de volksgezondheid, waar Vlamingen bijvoorbeeld in zie kenhuizen of bejaardentehuizen erg misdeeld zijn. Op dit vlak was al een gunstiger kentering te merken, wat subsidiering aan Vlaamse instellingen betreft. De Kulturele instellingen werden eveneens onder de loep genomen. Zij bereiken slechts 20 van de Vlaamse aanwezigheid in Brussel KVS, bijvoorbeeld, of Festival van Vlaanderen, hoe nodig die er ook zijn, bereiken de gewone man niet. Voor hen zijn meer Vlaamse voorzieningen nodig. Door de (fel omstreden) gemeenschapsak koorden kon dit sociaal-kultureel beleid in handen blijven. De heer Anciaux had het in deze zin ook over de sport, en de nood zaak aan Vlaamse sportcentra, om ook hier de verfransing tegen te gaan. Hij toonde zich ook niet happig naar de viering van 1000 jaar Brussel, maar de Vlamingen Vervolg van blz.1 en er een brede concensus be staat rond de figuur van deze grote Aalstenaar en Vlaming. Het waren precies de Daensis- ten die de hulpeloosheid van de kleine man doorbraken en op praktisch vlak daadwerkelijk bijsprongen. Zij waren het die als eersten ziekenfondsen, mutualiteiten sindikaten en koöperatieven in richtten. Daarnaast stoelde het Daensisme vooral op de plaat selijke leefgemeenschappen, de buurten. Toen reeds werd de sociale demokratie in de praktijk gesteld langs deze buurtwerking. Net zoals Daens zelf, die initiaal geen partijman was, wil ook nu het Daensfonds medewerken aan en ijveren voor het tot stand komen van een algemene Vlaamse en So ciale solidariteit. Hierbij houdt men terdege rekening met het feit dat elke verandering lang zamerhand en trapsgewijze geschiedt. Dat dit ook de over tuiging van Daens zelf was kan men lezen in o.m. een redevoe ring van 13 juni 1897, naar aan leiding van de vlaggeinhuldi- ging van de Christene Volks partij. WERKING VAN HET FONDS In grote trekken heeft het Daensfonds zich als taak ge steld het Daensistische erf- en gedachtegoed te bewaren en de Daensistische gedachte verder uit te dragen en uit te bouwen boven alle politieke en filosofische overtuigingen heen. Om bij de praktische realisatie hiervan blijvend uit te kunnen gaan van de inspirerende en motiverende krachten die destijds- en wellicht ook nu nog tot het Daensisme hebben geleid, zorgen, in de school van de beheerraad, diverse studie en werkgroepen voor de situe ring van het Daensistisch fe nomeen in de breedste bete kenis van het woord. Zo is er o.m. de werkgroep voor historisch onderzoek die de oorpsronkelijke Daensistische gedachte op een wetenschap pelijke wijze gaat benaderen om ze aldus dichter bij ons te halen. Daarnaast is er het zeer talrijke archief materiaal, waarin het Daensisme als het ware nog daadwerkelijk spreekt. Hierbij sluit nauw het initiatief aan om tot de oprichting van het Daensmuseum en het archief van de Vlaamse Sociale strijd over te gaan. Momenteel werd Rein D'Haese door het Aals- terse Stadsbestuur belast met de inrichting en de realisatie van dit museum en archief. Het Daensfonds zal tevens overgaan tot het opzetten van Daens-kernen aan de verschil lende Vlaamse Universiteiten. Verder is er de werkgroep voor de studie der sociale toestan den en de gevolgen ervan Deze werkgroep zal meer zijn dan een studiedienst en daad werkelijk aan echt sociaal dienstbetoon gaan doen. Los van wat er in dit verband op partijpolitiek vlak gebeurt «werkt» men daarnaast nog aan «de Vlaamse Staat», in een werkgroep met die naam. Hierin komen evenzeer alle po litieke strekkingen aan bod, om, volgens de Daensistische pluralistische opvatttingen, mee te werken aan een ge- dachtenstroming welke de tot standkomina van de Staat Vlaanderen moet mogelijk maken. Dit alles heeft het Daensfonds zich voorgenomen op een radikale wijze te stellen en uit te dragen. In het jongste nummer van het bulletin van het Priester Daensfonds (2de jaargang nr. 1 1978) krijgt men de eerste resultaten te lezen van divers opzoekings- en studiewerk over de Vlaamse Sociale strijd van de 19e eeuw. Terecht kreeg dit nummer de ondertitel. «Bijdragen tot de geschiedenis van de Vlaamse Sociale strijd». In de inleiding heeft Jan De Feyter (Leiden) het over de ODdracht van de «Werkaroeo Historisch Onderzoek». Hij stelt dat deze zal trachten de plaats en de betekenis van het Daen sisme aan te geven, zowel voor de periode van de bloei van het Daensisme als de periode daarna. Verder in dit bulletin vindt men bijdragen van Frans Jos Ver doodt (Erembodegem) die het begrip «Christene Demokratie» tracht te situeren en in de juiste historische kontekst te plaat sen. Terecht merkt hij op dat het een probleem blijft doordat heel wat bewuste of onbewuste varianten elkaar komen ver dringen (katholieken, christe nen, daensisten, sociaal katho licisme, christelijke arbeiders beweging. Hij stelt zich hierbij de vraag of er geen mecha nisme van dissidentie besloten ligt in de tegenstellingen chris tene Demokratief Katholieke Partij, evenals in Christelijke vrijzinnigheid en Christelijk so cialisme? Hugo Landuyt (Neerpelt) brengt een bijdrage waarin op een overzichtelijke wijze de «Kiesstelsels in de tijd van "t Daensisme» onder de loepe worden genomen. Hierdoor krijgt men een duidelijker in zicht in de elektorale situatie van die tijd krijgen de verkie zingsresultaten van toen een bredere betekenis. In zijn bijdrage onder de titel «Daensisme en Liberale Pers te leper (1894-1914)» wordt door Koen Rotsaert (Brugge) een hoogst interessant en boeiend politiek tijdsbeeld op gehangen. Het zal voor velen een verrassing zijn te verne men dat de liberale pers van die jaren, vooral in die streken waar het Daensisme geen po litieke gestalte had gekregen, onverholen blijken van sympa- tie vertoonde voor de Daensis tische beweging. Om begrijpe lijke partij-politieke redenen kre gen de Daensisten dan af en toe toch een veeg uit de pan. Reinoud D'Haese (Hekelnem* die van het Aalsterse stadsbe- tuur de opdracht kreeg om het Daensmuseum en het Vlaamse Sociale Strijd-archipf in te richten, belicht de her nieuwingstendensen binnen de Christene Volkspartij» en heeft het hierbij over «de Jongeren- vleugel». Vooral de rol van Hek tor Plancquaert wordt hierbij aangehaald als de inspire rende figuur voor deze jonge ren die reeds vóór 1914 heel wat macht en invloed binnen die partij zouden verwerven via de door hen opgerichte arron- dissementsbond. Deze jongeren zouden de partij weer naar merkwaardige ver- kiezingsuksessen leiden. Tot slot zijn er nog bijdragen van Walter Georges (Waar schoot) die eigenlijk zijn studie over de «Sociaal-Ekonomische achtergronden van het Daen sisme» in 't kort inleidt en van Dirk Luyckx (Lier) die de figuur van de Antwerpse «Daensist» Adolf Pauwels duidelijk voor ons uittekent. Voor inlichtingen over zowel het Priester Daensfonds als het Priester Daensfonds bulletin kan u terecht op adres: Qurfp Mechelsebaan 2313240 Langdorp-Aarschot. Tel. 013- 77.24.49. E.V. DAENSDAG TE AALST De jaarlijkse, wettelijke plichte, statutaire vergadei van het Daensfonds krijgt aar wat ekstra luister bijge; Op zondag 18 juni e.k. zal d prozaische vergadering w den aangevuld met een aai andere manifestaties die geheel zuTlen laten uitarop een luisterrijke Daensdag. woontegetrouw wordt deze ingezet met een R .K. Eucha tieviering in dezelfde St. Ma tenskerk waar ooit nog Prie: Daens het mislezen werd c zegd. Het «Cantate Do miner'' koor zal deze kerkelijke pler^ tigheid in de muzikale verf a ten en zoals dit ook steA, vorming was er beslist de stawi toelagen voor de erkeri|| Nadien volgt 't officiële gedeL te. Hiertoe werd de stadsteeg zaal door het stadsbestuur 11 beschikking gesteld. Na middag volgt dan een «Daeij wandeltocht» doorheen oude Aalst van Daens waa or het volledige kollege en de lq meenteraad uitgenodigd den deze rondgang als eers i^, in te wandelen. Het is de bed aa ling dat deze Daensrondgai 5U in samenwerking met I stadsbestuur, permanent inj bouwd wordt als toeristi^, evenement. Aalst zal als sy|grj bool worden gesteld van I ei broederlijk pluralisme zoals Bn door Daensisten werd gewe voor Vlaanderen, voor heel I er Nederlandse taalgebied en c ver daarbuiten. tón Gelijktijdig wordt dan, in de B en fortkelder, een achtdaagse la, totentoonstelling ingericht e weliswaar nog niet kompleet j maar toch reeds heel wat in ,jn ressant materiaal zal tonen. /e. OPROEP er Luc Delaforterie besloot ti ra, slotte de verqaderipa met ni( oproep aan alle niet partijj^ bonden verenigingen en ori an nisaties om bij het Phesoc Daensfonds aan te sluiten. In die zin richtte hij een dirz aansfuitingsverzoek tot de ch rijk aanwezige Priester Dae vrienden. Br Hierbij Werd duidelijk gesl nt, dat deze verenigingen vrij K autonoom blijven doch zich jj, eraard moeten kunnen ider e'r fiëren met de geest van I er Priester Daensfonds en ar Vlaamse Sociale strijd. Het Priester Daensfonds )r van onder naar boven wort a, opgebouwd en alsdusda (a funktioneren. Bij monde v,ar Daensvrienden-voorzitter i|g nedikt De Cock werd de a< ler sluiting van deze vriendeakri K| formeel toegezegd. Ook v schillende andere aanwezic n| traden toe en er werd mett 8f een voorlopig bestuur sami gesteld. Hiermede is dan J( Aalsterse afdeling van i( vierde fonds in Vlaanderen o cieel opgericht. \an amnestie blijven bestaan. Maar er is ook de sociale léde. rale zending: de rechtvaardig heidsgedachle, de tweede op dracht. En ten derde: de verdraagzaam heid. Niet gebonden aan machts- strukturen kan de VU haar krach ten aanwenden tegen v er/uiling en tegen een een/ijdige machtssitua tie. Ten vierde moet de VU een moderne partij zijn, met een be wegingskracht naar het sociaal- maatschappelijk leven evolue rend». Maar een volstrekte meer derheid voor het VU-programma was echter nog niet haalbaar, zo zei de staatssekretaris nog, hoewel de krachtlijnen toch op het getouw stonden. Zonder de VU had de re gering ook een gans ander gelaat gehad. De VU heelt tenslotte slechts drie zetels in de regering. De heer Anciaux lichtte vervolgens het beleid en de taak van zijn twee kollega's toe. en wees op het be lang ervan, hoewel het geen «kliéntenministeries» betrof: «Wetenschapsbeleid» (Rik Van De Kerckhove), waar de krediet- verdeling nu al heel wat recht vaardiger naar Vlaanderen vloeide, en de studie nu meer op sociale wetenschappen gericht was, en «Buitenlandse Handel» (ook al niet zo bijzonder spectacu lair), waar de aandacht meer ging naar kleine en middelgrote bedrij ven, die tenslotte v ooral in Vlaan deren gevestigd zijn. De Staatssekretaris behandelde toen zijn eigen kabinet, waarvoor de eerste keer Kuituur en Maat schappelijk Werk geïntegreerd werden. Hij wees op het grote probleem dat een Vlaming in Brussel gans andere problemen heelt dan de Vlaming in Vlaande ren. Hij deed een oproep, als «missionaris in het Vlaamse land am over Brussel te spreken», om net vooral toch niet te laten bij de leuze: «Vlaanderen laat Brussel niet los!» «Mijn ervaring is, zo zei de heer Anciaux, dat men over het algemeen de diepe problemen van Brussel in Vlaanderen onvol doende kent, hoewel de zaken in Aalst misschien wel niet zo scherp konden gesteld worden, aangezien deze stad dichter, bij de hoofdstad ligt. Hij vestigde de aandacht op de stille strijd v an de Vlamingen in Brussel: «Nols is Brussel niet». Voor Brussel telde geen «theoreti sche» oplossing. Ook het historisch element mocht niet worden vergeten. En verder: in de Vlaams-nationale vi sie ligt het streven naar zelfbestuur niet in de richting van het separa tisme, maar wel in de richting van het federalisme (met twee): wel drie gebieden, maar slechts twee volksgemeenschappen. Langs de sociale weg om ligt er voor de Vlamingen nog enorm Staatssekretaris Vic Anciaux werd vorige week te Aalst verwelkomd door de VU mandatarissen Onder de aanwezigen bemerkten we Volksvertegenwoordiger Jan Caudron, de schepenen De Neve en Blommaert, Voorzitter van de VU-Aalst, en arrondissementeel Staatssekretaris Yic Anciaux: «Het is niet gemakkelijk een ba lans op te maken na één jaar. Het is immers moeilijk op zulke korte termijn de plannen te realiseren.» Vic Anciaux had het over één jaar VU-beleid SJ secretaris Daniël De Naeyer, Al- bert Hendrickx, mevrouw Ver- vecken - Merckx. Willy Alloo en Miel Tavernier. Ook Dol! Sedeyn. voorzitter van de Middenstand, bev ond zich onder de aanwezigen. De «Vlaamse Culturele Kring Aalst» bestaat nu zowat één jaar. Na een «verborgen leven», wil deze vereniging naar buiten tre den, ook buiten het eigen publiek. Het wil de mensen Kultureel en politiek sensibiliseren. Jan Caudron leidde de Staatsse kretaris in. Hij noemde de politiek een boeiende bezigheid met ver rassende wendingen. Hij schetste ook de stijgende invloed van de Volksunie, tot en met de rege ringsdeelname. Vervolgens be lichtte hij de figuur v an dokter Vic Anciaux die «miljoenen microben heeft bestreden, maar zeil één mi crobe. het Vlaams Nationalisme te pakken had. Hij kwam in 1965 in het parlement. Hij is momenteel Staatssekretaris voor Sociale Za ken en Nederlandse Kuituur te Brussel. Hij handelde dus op de eerste plaats niet over de konkrete reali saties. maar vestigde de aandacht wel op het feit dat de VU al duide lijk een stempel gedrukt heeft op de regering. De Staatssekretaris ging verder in op de v raag welke jiartij de VU nu eigenlijk is. In de loop der jaren wijzigde ook het programma. Toen de partij werd opgericht, kwam men met enkele zeer opval lende eisen naar voor. Tot men terecht kwam bij een volwaardig Sociaal programma. «Ook in de toekomst bij de nieuwe onatliankelijkheidsstructuren, zo zei de staatssekretaris, heeft de VU nog een ojxlracht: een volks- nationale opdracht die de volle dige ontjvlooiïng van het Vlaamse volk blijft nastreven. Die volksna- tionale opdracht is en blijft één der belangrijkste functies, onvermin derd het feit dat de sj>ons moet gev aagd worden ov er de oorlog en de rejiressie, om erminderd ook de eis dat de menselijke en sociale gev olgen v an de repressie en de eis mogen zich daar niet afzijdig hou den. De staatssekretaris zelf be loofde een aantal passende projek- ten naar voor te schuiven. De eerste jaren verwachtte hij nog geen «pacifikatie» in Brussel, maar geloofde er wel in op langere termijn. Hij steunde hierbij vooral op volksverbondenheid en het ge loof in de volkskracht, een nieuwe, volksnalionalistische op dracht in de Vlaamse beweging, samen met de rechtvaardigheids gedachte: «een natie maken!» De heer Anciaux pleitte ook voor kracht uit het volk, die hem daar in Brussel niet alleen zou laten: «ie dereen moet op zijn manier deze opdracht beleven». Tot zover staatssekretaris Anciaux. Jan Caudron dankte «voor deze verhelderende toespraak: tot de regering toetreden was de juiste beslissing. De VU was niet een loutere (aalpartij, maar volledig progressief, ook op sociaal ge bied. De staatssekretaris bleef achteraf nog wat napraten. Op het pro bleem van de gastarbeiders in Brussel, had hij wel nader willen ingaan, zo zei hij, maar daarvoor ontbrak de tijd. Te vermelden is ook nog het pamtlet dat het «Komitee vooreen democratisch Federalisme» uit deelde aan de ingang van de zaal. «Dit komitee (dat op 26 april een inlo-avond over het houdt in het staan vanuit de binnen de arbeidersbeweging progressieve kringen over de strekt ondemokratische waarop het Stuyvenberg-akkoord tot gekomen, en over het feit v oorgestelde geenszins leidt naar demokratisering van de samenlev ing. Anciaux nodigde de woordigers uit mee te komen teren. Dat gebeurde, v olgde een Wil fried

De Voorpost | 1978 | | pagina 6