ELFDUIZEND MENSEN ONDERVRAAGD OVER PROBLEEM SCHOOLSPIJBELEN 1 I SN SPIJBELAARS: l ZONDAARS OF ZONDEBOKKEN?z EERSTE STADSPARKWANDELING VAN HET JAAR PROJEKT IN KADER VAN WET OP JEUGDBESCHERMING IN 1965 JEUGDBESCHERMINGSKOMITEE EN VERENIGING VOOR SOCIALE JEUGDBESCHERMING ENQUETEREN DESIDERATA VAN HET STEDELIJK ONDERWIJS 8 - 21-4-0978 - De Voorpost Nadat in de loop van het schooljaar 1975-1976 een aantal klachten binnenliepen over dronken studenten in het Middelbaar Onderwijs en de Aalsterse politie op bevel van het parket een vijftigtal keren in negen kafees binnenviel was de buit niet om op beide oren van te slapen. Het Jeugdbeschermingskomitee Dendermonde (JBC) ging aan de resultaten niet voorbij en besloot daarop met een enquête het fenomeen «spijbelen» van naderbij te bekijken om daaruit preventieve akties te halen. Die grootscheepse informatiekollekte is nu met de medewerking van de Aalsterse vzw Vereniging voor Sociale Jeugdbescherming (VSJ) van wal gestoken. De zaak is niet weinig belangrijk en verdient daarom ook de volledige samenwerking van de ondervraagde ouders, leerkrachten en leerlingen. Wanneer we het woord «spijbelen» uitspreken wordt daaraan dadelijk het begrip «kafeebezoek» ge koppeld. lezen we in het toelichtingsdossier bij het projekt «Onderzoek naar de oorzaken van het spijbelen bij de schoolgaande jeugd te Aalst». V.S.J. geeft dan ook eerst de resultaten van vorengenoemde politiekon- troles om aan te wijzen dat de zaak niet zomaar uit de lucht is gegrepen. Resultaten van het onder zoek De identiteitskontroles ge beurden van einde maart 1976 tot begin juni daarop en dit 's ochtens zowel als 's namiddags. Negen drankslijterijen wa ren totaal een vijftigtal ke ren aan de beurt en dat le verde volgend aantal aange troffen minderjarigen: Kafee D8 onderzoeken en 62 aangetroffen minderjari gen Kafee C: 6 onderz. en 18 aangetroffen minderjarigen Kafee DB: 8 onderz. en 26 aangetroffen minderjarigen Kafee A: 6 onderz. en 18 aangetroffen minderjarigen Kafee M3 onderzoeken en 29 aangetroffen minderjari gen Kafee G8 onderzoeken en 25 aangetroffen minderjari gen Kafee R4 onderzoeken en 22 aangetroffen minderjari gen Kafee Ch5 onderzoeken en 11 aangetroffen minder jarigen Kafee KB: 1 onderzoek en 1 aangetroffen minderjarige De indeling volgens leeftijd zag er als volgt uit4 jonge ren werden geboren in 1952, 4 ui< '53. 7 uit '54. 34 uit '58, 24 uit '56. 24 uit '57, 34 uit 40 uii 59. 21 uit 60. 4 uit 61 en 1 uit '62 Onder de minderjarigen werd dus geen enkele schoolplichtige leerling aangetroffen. Allen waren ouder dan 14 jaar. Zij kwa men zowel uit de Rijksscho len als uit de Vrije scholen De resultaten wezen duide lijk aan dat voornamelijk 17- 18 jarigen tijdens de lesuren in de kafees van Aalst wer den aangetroffen. Bepaalde leerlingen werden meer maals aangetroffen tijdens de onderzoeken. Het grootste deel werd evenwel slechts éénmaal aangetrof fen. De V.S.J. erkent dat het feit dat men wist dat d e politie een kont role deed hierbij natuurlijk een rol heeft gespeeld. 147 minderjarigen werden eenmaal aangetroffen, 12 werden twee keer aange troffen, 6 drie keer, 1 vier keer en 1 vijf keer. GEVOLGEN VOOR DE SPIJBELAAR Die resultaten waren niet rust wekkend. Een evalua tie-gesprek met de politie over de gevoerde kontroles wees erop dat er een mate riele onmogelijkheid is om aan deze kontroles een blij ven karakter te geven en dat de kontroles op zichzelf geen afdoende oplossing bieden maar wel tot gevolg hebben dat de spijbelaars zich verplaatsen naar ande re drankgelegenheden. De konsekwenties die het spijbelen voor de scholier met zich kunnen meebren gen vond men nogal duide lijk: wettelijke gevolgen als het intrekken van de kinder bijslag, uitsluiting van deel name aan de eksamens, verwittiging van de kanton nale inspektie om de rede nen van het schoolverzuim te onderzoekendaarbij dat door het veelvuldig spijbe len de leerling soms een achterstand op de leerstof niet meer kan inhalen en tot slot, dat sociometrieén erin de PMS vaak op wijzen dat spijbelaars meestal weinig populair zijn en het vertrou wen van de anderen niet ge nieten. Strenge repressie heeft geen zin De onderzoekers zijn langs heen gesprekken met men sen die met deze problema tiek betrokken zijn, tot de vaststelling gekomen dat leerlingen niet geholpen worden door het nemen van strengere akties, door een versterkt toez'cht op de school of door de wettelijke gevolgen als bedreigend op te stellen. Terecht wordt er in het loelichtingsdossier op gewezen dat de oorzaken van het spijbelen door het nemen van deze maatrege len aan de oorzaken van het spijbelen niet wordt verhol pen. Het is enkel een inper ken van het sirnptoomge- drag, zeggen de opstellers. Erger nog, toenemende druk van de school kan het spijbelen nog vergroten. Er wordt een gesprek aange haald met een 14-jarige jon gen die uit vrees voor de straf nog langer wegbleef. De ingesteldheid van de school en van de leraars is dus erg belangrijk VSJ maakt ook de opmerking dat de houding van de ou ders heel wat vragen rijzen. He' sarkastische liedje van de Strangers «Het Sleutel kind» omschrijft een harde realiteit, zo lezen we. Aktie JBC-JVS Vertrekkend vanuit deze re sultaten en bedenkingen kwamen het Jeugdbescher mingskomitee en de Ver eniging voor Sociale Jeugd bescherming tot de idee een verder onderzoek- te doen naar de onderliggende problematieken van het spijbelen en het kafeebe zoek. Bedoeling was door een grondige kennis van het probleem tevens een aantal preventieve maatregelen mogelijk te maken zodat het treffen van gerechtelijke sankties voorkomen zou kunnen worden. Een enquê te drong zich op. Elfduizend ondervraagden Om in deze problematiek een duidelijk inzicht te krij gen werd bepaald dat de enquête zou gevoerd wor den bij diegenen die bij het probleem betrokken zijn ttz. studenten, ouders en leer krachten. direkties. Het ge heel in drie afzonderlijke enquêtes: bij de ouders van te Aalst schoollopende kinderen (ouder dan 14 jaar en nog steeds in de middelbare school): bij de scholieren zelf bij de leden van de direk ties en bij het personeel van de Aalsterse scholen. Het wordt een huzaren werk. Gespreid over de drie on- derwijsnetten (vrij onder wijs, rijksonderwijs en ge meentelijk onderwijs) willen de onderzoekers de 8.164 leerlingen uit bovenge noemde groep allemaal aan het woord laten. Dat zal ge beuren in klasverband, na een passende inleiding die de leerlingen moet motive ren tot het behoorlijk invul len van een vragenformu lier Er zijn zo'n 545 klassen te bezoeken. Er zullen in totaal 1.633 ouders worden bezocht nlelke vijfde ouder in het steekkaartenstelsel dat men aan de hand van de adressen van de leerlingen zal opstellen. Tot slot zijn er de 1.250 personeelsleden (direktie en leerkrachten) die in de Aalsterse scholen werk zaam zijn. In totaal dus zo'n elfduizend mensen. Resultaten en konklusies over zes maand Verwacht wordt dat de hele enquête zes maand zal in beslag nemen. De enquête bij de leerlingen wil men nog voor de aanvang van de eindejaarseksamens rond hebben. Dit gedeelte zal ze ven weken duren. Het on derzoek bij de ouders ge beurt op zaterdag (elf zater dagen lang) terwijl gelijktij dig ook de direkties en leer krachten zullen worden aan gedaan In totaal drie weken lanq. Het projekt dat het JBC en de VSJ voeren rond het spijbelen van de mindeijarige schoollopers past volledig in het kader van de algemene preventie, één der opdrachten die door de wet van 8 april 1965 betreffende de jeugdbescherming, aan de jeugdbeschermingskoml- teês wordt toebedeeld. Artikel 2, 3 van deze wet stipuleert immers dat het komi- tee tot taak heeft «in plaatselijke of gewestelijk verband alle initiatieven voor een betere bescherming van de jeugd te bevorderen, te oriënteren en te koördineren. Voor de uitvoering van het projekt heeft het JBC een beroep gedaan op de vzw. VSJ -gewest Aalst. Deze vzw waarvan de statuten gepubliceerd werden in bijlage van het Staatsblad van 13 maart 1975 heeft tot doel medewerking te verlenen aan het JBC van het gerechterlijk arrondissement Dendermonde op de wijze bepaald door het statuut en door de wet van '65, Deze kooperatie omvat o.m. het voeren, in overleg met het jeugdbeschermingskomitee van algemene preventieve akties in het belang van de jeugd. Eén der initiatieven in dit verband geno men zijn bvb. de vakantiekam pen in het Beukenhof. Zo was de VSJ ook vorig jaar een van de belangrijke partners in de orga nisatie van de vakantie-ateliers die het stadsbestuur in Aalst en buitengemeenten op touw zette. Onder leerlingen die reeds verwittigd werden van de ko mende enquêteformulieren wordt gepreveld dat het onder zoek uitgaat van de politie, en ook deze ten dienste zullen zijn. Dat is onjuist. Even onderlijnen dat alle ingevulde formulieren anoniem blijven. Voor de voorbereiding van het eindonderzoek en het klasseren van de formulie ren zijn twee weken voor zien. Het op steekkaart brengen van de gegevens en de verwerking ervan tot sta tistieken zal 8 weken duren terwijl de uiteindelijke inter pretatie vier weken in be slag zal nemen. Als alles vlot en naar planning ge schiedt moet de enquête reeds voor volgend school jaar (begin september dus) zijn vruchten kunnen afwer pen. Zes mensen tewerkgesteld Omdat het enquètewerk hoofdzakelijk dagwerk be helst en de leden van het JBC en de VSJ een eigen dagtaak hebben, kon het projekt enkel worden gerea liseerd wanneer een beroep kon gedaan worden op per sonen die zich gedurende enkele maanden voor volle dige dagtaken ter beschik king kunnen stellen. Ge dacht werd aan het plan van het 3e arbeidscircuit en aan volgende studierichtingen: sociologie, statistiek, psy chologisch assistent, as sistent B.O. maatschappe lijk werker, sociaal adviseur en sekretariaat. i'SPUBEi- 1 1-SrraAAT.I e: 1 De supervisie is in handen van een subkommissie, speciaal opgericht voor de uitvoering van het projekt en bestaande uit zes leden van het komitee, zes leden van de VSJ en de sekretaris van het JBC. De dagelijkse praktische begeleiding worden uitge voerd door de heren Cottijn, voorzitter van de subkom missie, Talloen, voorzitter van de vzw en De Waege- neer, sekretaris van het ko mitee die ook de leiding van de administratie en perso neelsaangelegenheden on derzijn hoede krijgt. Wat dit projekt zal kosten wordt niet vermeld in het toelichtingsdossier. De werkingskosten zullen ver rekend worden op de begro ting van het Ministerie van Justitie alsmede op de be schikbare financiële midde len van de vzw. René De Witte Aan het Kollege van burgemeester en schepenen werd door direkties en ouderkomitees van stedelijke scholen, na evalua tie van de op 27 februari aan bod gekomen punten, een schrij ven gericht met volgende voorstellen: in alle scholen bestaat de reële aangesteld. In nauwe samen- behoefte aan een opvang dienst vanaf 7 uur tot 18 uur. Hierbij zou dan aansluiten een centrale keuken voor het berei den en bedelen van warme maaltijden. teneinde het schoolhoofd toe te laten zijn pedagogische taak volledig te kunnen vervullen is een administratieve hulp per school onontbeerlijk. Boven gemelde opvangdienst en ad ministratieve hulp zou door de zelfde persoon kunnen worden waargenomen, eventueel in het kader van het plan Spitaels. naar het voorbeeld van andere steden werd gevraagd een on derhoudsploeg. uitsluitend gericht op het onderhoud van de gemeentescholen, en zulks onder de bevoegdheid van de schepen van onderwijs, op te richten. qua pedagogische begelei ding zou een pedagoog die de onderwijsvernieuwing nauw gezet volgt moeten worden werking met de inspektie en soortgelijke diensten in Gent en Antwerpen zou hij zijn bevin dingen meddedelen aan het personeel te velde, doelgerichte propaganda is noodzakelijk o.a. door: - pro- pagandaborden van 1 juni tot einde september op dezelfde plaatsen als voor de karnavalviering.- aanbeveling in eigen midden, bij mandata rissen, personeel van stad en OCMW, de eigen scholen te kie zen voor hun kinderen. - uitge ven van een jaarlijkse propa- gandafolder. - jaarlijkse propa ganda in de streekbladen. Hieraan voegde de inspektie nog toe. doorbreken van de klassestruk- tuur en vrijmaken van bepaalde uren. pedagogische raad op te rich ten met afgevaardigden der scholen. pedagogische begeleidings dienst in interkommunaal ver- lec Spijbelen is geen innovatie van de jeugd van vandaag. Wie van ons die vanop de schoolbanken o/y noge zon oe vogeis Rc niet uitdagend horen fluiten heeft, niet liever kikkerdril dan Inf algebra wou jagen of bij Sam van 't Pompierke de n/eutvej w< Small Faces op de juke-box wou gaan drukken? Het was Va gewaagd-spannend en gaf zo'n gevoel alsof je de school ps door deze afwezigheid bij de neus had. Bij anderen was jU|j het vlucht, vlucht voor het kale klasbord, de saaie materie van de man aan de andere kant van de kloof, schrik er jje. ge erm* gevoel van machteloosheid in een puntenkompetitiesys-\Z{J\ teem waar je om een of andere reden aan het klavier van da jje registers nooit voluit open kon trekken. Angst voor sankties hield je onrustig maar je had je ge-|00 spreksplatform een schoongeveegde toog onder de na-j jn|< zwalm van de sigaretten van de voorbije nacht, en je had\RC die makkers die zich al net evenveel outlaw voelden. Spij- aa beien als vlucht, .a/s waagstuk en nouja uit dorst; je gri bewandelt ongeprogrammeerde paden waaronder wel- j0 iswaar voor de zwakke karakters en de pechvogels, ook f,a de slechte wegzijn kronkels vindt of beter gezegd, kan vinden. Vanuit deze optiek gezien immers is het spijbelenr~ niet de kern van het probleem (in het geval dat van pro bleem» kan gesproken worden natuurlijk want dat is niet altijd zo). De moeilijkheden liggen veel breder uitgeplooid: I problemen thuis, gebrek aan motivatie dooreen verkeerde studiekeuze, soms door onbekwaamheid van sommigi leerkrachten om diepte te geven aan hun pedagogische ei onderwijzende taak, onbehagen en gevoel van gevangen schap in een te gerodeerd systeem waahn vernieuwing zc moeilijk doorsijpelt en de gedoceerde wetenschap op ver geelde bladen staat geschreven. De zaak is natuurlijk ingewikkelder dan dat maar zeker H&l toch dat net spijbelen niet zomaar alleen komt. In haai huidige inrichting staat het onderwijsnet daar machteloos/ tegenover. De repressieve maatregelen (stafstudies, uit sluitingen e.d.) waarmee de schooldirekties de zaak irfer handen willen houden wijzen op zwakheid en op een ma-Va' nier om het hele gesprek af te wenden van de ware kern. jen Of het Jeugdbeschermingskomitee en de Vereniging voorwe Sociale Jeugdbescherming met hun overigens lovens waardig projekt met statistisch materiaal terhand een: te gaan nadenken over preventie, met konkrete oplossin gen over de brug zullen kunnen komen blijft zeer de vraag. Intussen blijft duidelijk dat je op kafee de meetkundig toepassingen van het «ezelsbruggetje» niet van de mai achter de tapkraan aangeleerd krijgt. Je leert wel hoe eei grotere skore te halen op de flipper maar daarmee is dt meeste wijsheid opgestoken. Verspilling van talent en tijd\ zou je het kunnen noemen... René De Witti band. globaal aankopen van leerboe ken in overleg met school hoofden en inspektie. materiële steun aan begin nende ouderkomitees. informatieblad voor het stede lijk onderwijs. informatie verstrekken overl leven van elke dag in de sq len via etalage, onderzoek van leerlingent voer en inplantingspolitiek. I Zondag 16 april werd door de werkgroep bomen-park een eerste wandeling doorheen het stadspark georganiseerd. Deze vereniging is toevallig ontstaan: de heer Kicckens, gepensioneerd handelaar, kreeg interesse voor de bomen. Hij zocht enkele hel|>ers en vormde aldus een groe|> \an zes |>ersonen, die samen de werkgroep bomen- j>ark uitmaken. Daar het Aalsterse park een unieke gelegenheid is om de stadsmensen attent te maken op de natuur, werd doorgedreven: na twee jaar wer ken «binnenshuis», werd een eer ste wandeling op touw ge/et. De werkgroep heelt zich reeds /eer verdienstelijk gemaakt: in samenwerking met het stadsbe stuur werd 'n gedetailleerd plan v an het |iark uitgewerkt. Dit is gra tis te verkrijgen op de dienst leef milieu. Stadhuis (onder de be voegdheid van schepen A. De Maght). Ter gelegenheid van dc/c wande ling, werd door de werkgroeji een nieuwere en meer volledige uit gave voor/icn. Zij werd verkocht aan de ingang v an het park: boekje plus plan aan 60 frank, luxe- uitgave tegen 75 frank. Dat er slechts een twintigtal |vcrsonen aanwc/ig waren, kon de lieer Kie kens niet deren. Met een gloed nieuwe (maar lluitendci installa tie. zorgde hij ervoor dat allen zijn uitleg konden horen. De wandeling doorheen ons stads park duurde twee uur. Al die tijd was de lieer Kiekens druk in de weer: hij besprak voornamelijk de vroegblociers Bij sommige bo men en struiken was het nog niet te zien, maar een aantal feiten, die een voorbijganger nauwelijks op merkt, of gewoonweg negeert. Daar de zon van de part ij was, vroegen wij ons af waarom er maar twintig wandelaars aanwez ig waren. Feit is, dat de all-round sell made-man een degelijke studie an het plantenrijk heeft gemaakt: zijn uitleg was bijzonder int( sant. Daar er nog drie wand gen voorzien worden herfst - winter) hoopt hij een gende keer meer belangstelliii krijgen van het Aalsterse publ Dus: afwachten maar... R. De Wandelvoordracht onder leiding van Lite Kiekens en Paul Van Den Bremt (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 8