KOMT ER EEN MOTEL IN GROOT AALST? SPORTIEF GEBAAR VAN SK AALST P0PPENTEATER HARLEKIJN OOGST SUKSES TE EREMBODEGEM I00RK0NDE OVER VERGANE §GR00THEID VAN ONZE STAD PEDILUX CjCmon^Tivuicc TOERISTISCH NIEUWS UIT AALST BRITSE WEEK IN DE Z0UTSTRATEN Ltv^ry.M i f BOMEN LEGGEN ER HET BIJLTJE BIJ NEER KERKSTRAAT 18, AALST De Voorpost - 21--1978 -9 uurrood dak en groene luikjes? Er is noa heel wat te doen vooraleer Aalst en omgeving een toeristisch centrum wordt. Nadat de folder over Klein-Aalst uitgeput is, komt er nu eerlang een andere van de stadsper- sen gerold, dan Groot Aalsters gezien. Bedoeling daarbij is het geven van liefst weinig tekst maar wei veel foto's, bij voorkeur originele en niet steeds stereotiep de zelfde weer verschijnende zichten waarmee iedereen, van de stad althans, reeds al te vertrouwd is. Gezorgd zal worden in de folder zelf zo weinig mogelijk variabele gegevens te bren- gen maar teksten over mani estaties allerhande te zetten op een inschuifblad. Sche ien Roels wil ook dat het een older wordt, handig in ge bruik, voorzien van een soe pele kaft en ook met een paar originele luchtfoto's. Uiter aard moeten buiten Aalst- stad ook de acht andere -^deelgemeente in de folder aan bod komen al schijnen ze allemaal niet evenveel te bie den te hebben. Het wordt een folder in kleu rendruk, te maken in de stadsdrukkerij om ook de kosten te «drukken», waar- van een voorstel eerlang aan het kollege wordt voorge legd. V/6 s/s! Rondleidingen en an! Info-huisje kvejWeer stelt zich het probleem 'as van het huisvesten van het toe- TOjristisch bureau in de maanden '«Jjuli. augustus en een deel van september. Of het gebiedshuis- enjje, waar eventueel stellages zullen verschijnen, daarvoor nu de gepaste plaats is wordt wel j betwijfeld. Gedacht wordt dan ,eiook, als noodoplossing, aan de 'ajinkomhall van het stadhuis. ^Rondleidingen dienen uiter- aard te worden vergoed maar if, graag zag de Kommissie voor Toerisme dat ze van deze, voor haar niet te dragen last, zou worden ontheven en dat de stad hierbij zou inspringen. Wandelpaden Het A. De Cockwandelpad te Herdersem, reeds vroeger be schreven door de plaatselijke Davidsfondsafdeling en inge wandeld in aanwezigheid van Van Overstraeten, voorzitter VTB-VAB,zal op voorstel van de WV «De Faluintjesstreek» op meer bestendige wijze door de Provinciale Federatie van Toerisme worden bewegwij- zerd. De zes in Meldert uitgestip pelde en bewegwijzerde wan delpaden, nog georganiseerd door het vroeger gemeente bestuur, zijn niet meer wat ze zouden moeten zijn: een aantal wegwijzers is verbogen, uitge rukt of gewoon verdwenen en de plannen van de wandelin gen in de vocht doorlatende kasten bij de start van elke wan-, deling zijn quasi onleesbaar. De vraag werd ook gesteld of zes niet van het goede te veel is en of men niet beter zou zijn met twee paden, maar dan flink uitgerust en onderhouden en door waardevolle gebieden als het Kravaalbos en de Faluin- tjes. Denderroute? Deze zou voor het ogenblik niet meer te «doen» zijn en is drin gend aan kontrole toe. De pro vinciale federatie voor toerisme beschikt echter wel over een aantal reserve-panelen. Kon trole ware best door één instan tie die dan de passende sug gesties aan het bestuur zou kunnen naar voor brengen. Toeristisch beleid in Groot-Aalst? Interessante suggesties voor een waardevol toeristisch be leid zouden kunnen worden gevonden in de brochure «de toeristisch-rekreatieve infra- struktuur in de Oostelijke Vlaamse Ardennen» als basis van een rekreatiebeleid. Di- rekte voorstellen aan het kol lege kunnen ook worden ge daan als bvb. de vestiging van, een motel in de omgeving van de afrit van de autostrade te Erembodegem in het park domein «De Venne». Een lijst van de Horeca bedrijven in het gewest met de eetgelegenheden gespecifi- eerd qua restaurant als frituur, self-service of Grieks restau rant zou dienen te worden op gemaakt door het Horecabe stuur van Aalst. (LH) Er valt beslist nog heel wat te doen te Aalst. Dat men vooral begint met logisch na te den ken. Het is niet door een mooie en eventueel dure folder uit te geven dat men toeristien lokt. Dat men vooral tracht de offi ciële toeristische instanties te bewegen om voor ons 'n beet je aandacht te hebben. Maar hebben wij wel de «right man on the right place» te Brussel of te Gent? Het wordt tijd dat men wakker schiet! (Roel V.d.P.) Zoals gemeld in ons blad van 7 april, werd vorige vrijdag een belottersavond ingericht ten voordele van de gekwetste spe ler Karei Balius. Het bestuur en de vriendenkring van S.K. Aalst heeft het nodig geacht het slachtoffer enige financiële tegemoetkoming te moeten schenken. De opbrengst van de belotting en de tombola van 14 april, werd dan ook integraal aan de pechvogel geschonken. Op de kaarting zelf ontbrak het 5. De Gendt Jozef niet aan simpatisanten in de ei volle kantine van S.K. Aalst. Liefst 64 deelnemers, velen vergezeld van hun echtgenote waren aanwezig. De spelers van de eerste ploeg en het reserven-team waren even eens ter plaatse. Vele kaarters streden voor een eervolle plaats en voor de 4.000 frank prijzen, geschon ken door drukkerij Dirk Vervë- cken. Od 't einde van de avond (of was het het begin van de nacht?) werd de uitslag en het eindklassement bekend ge maakt. Uitslag: 1D'haeseleer Henri 4477 2. De Gendt Jozef 4391 3. Praet Henwig 4373 4. Haems Hilaere 4363 5. Van Oost Joannes 4352 Het eindklassement na vijf belottingen 1. De Kimpe Paul 2. Schouckens Philip 3. Van Pottelbergh Arthur 4. D'haeseleer Henri Het bestuur (Frans Van Den Eynde, Etienne Verbestel, Willy en Dirk Muylaert, Henri en Freddie Schoonjans, Johnny Van Hauwe en Bob Ringoir) weet aldus te bewijzen dat de hele opzet een hulpaktie was. Zij verdienen zeker de naam vrienden-kring. Speler Balius was met de morele en finan ciële steun (ongeveer 10.000 frank) in de wolken. Hij dankt én het bestuur, én alle spelers én de kaarters voor hun uitzonder lijke inzet. R. Devijver Bestuur van vriendenkring van SK Aalst met gekwetste speler Karei Balius en verloofde (EL) Wie zijn kinderen eens wil verrassen op een gezellige namiddag, houdt in het oog waar poppenteater Harlekijn langskomt. Dit rei zend teater uit Gent, weet op een zeer originele manier de kleuters en zelfs de groteren te boeien. Zondagnamiddag was dit gezelschap, op uitnodiging van het Davidsfonds te gast te Erembodegem. Heel wat kleintjes waren in de parochiezaal opgedaagd om te zien welke verrassingen het stukje -Geen snelweg door onze weiden» te bieden had. 'AALST VROEGER EERSTE HOPPRODUCENT os/AN EUROPA «H inTer gelegenheid van de «Britse Week» in de Zoutstraat kan u la-itanaf vrijdag 19 mei in de Kredietbank te Aalst een nog nooit m.[entoongestelde originele oorkonde van aartshertogen Al- jorbrecht en Isabella gaan bekijken. Ze handelt over de unifor- lisering van de HOPMATEN in het Land van Aalst. leze oorkonde, uitgevaardigd lor de aartshertogen op 26 )vember 1609 te Brussel is er len op perkament met onge bonden opgedrukt zegel >en bulle) en, voor wie enigs- vertrouwd is met 17e euwse teksten, goed lees- aar. Archivaris Karei Baert orgde ten andere, ten be- oeve van de organisatoren. voor een overzetting in onze huidige schrijftaal. De oorkonde vermeldt dat «op verzoek van het stadsbestuur van Aalst de in het Land van Aalst gangbare maten voor het wegen van hop geuniformi- seera worden met die van Ant werpen, Brussel, Zeeland en Engeland gezien sommige handelaars in plaats van hun hop naar de stad Aalst, de hoofdstapelplaats van de Hop in het Land van Aalst, te bren gen ze er elders mee trokken omdat daar het, wegens de an dere maateenheid, hogere nominale gewichten en uiter aard hogere prijzen werden bekomen». Aalst had immers in die periode bijna het monopolie van de hophandel want door deze oor konde waarbij de stad Aalst door de aartshertogelijke er kenning een centrale en over heersende positie wist te ver werven, werd de handel in hop ernaar gericht. Vergeten we daarbij toch niet dat hop niet zo maar iets is dat van hier of daar Waarachtig, het kinderspektakel loonde qua inhoud en vorm, de moeite. De manier van voorstel len, de muzikale omlijsting waren het bewijs dat de mensen van Har lekijn geen moeite gespaard had den opdat alles zo vlot en aange naam mogelijk zou verlopen voor de jeugdige kijkertjes. Verrassend was eveneens dat de plaats vóór en rond de poppenkast deel uitmaakte van het geheel: zelfs één van de spelers trad hier op als levende pop. Zij (het boeremeisje) .zorgde voor de gepaste sfeerschepping door de kleintjes uit te vragen, door allerlei suggesties en door uitleg voor wat komen ging. De kinderen kregen zelfs het gevoel dat zij en niemand anders de in houd van het stuk bepaalden. Deze werkwijze is wel gedurfd, maar opvoedend zeker te waarderen. Het gaf een speciaal uitzicht aan het geheel, waar iedereen zeer werd geïmporteerd maar dat in de 16e en 17e eeuw Aalst de eerste hopproducent van Eu ropa was wat wel eens uit het oog wordt verloren. Door de oorkonde werd de stad zelf, en daarbij dan de streek Moorsel. Meldert, Baardegem, ook in het Land van Aalst het middelpunt van hopteelt en hophandel. LH nauw bij betrokken werd. Het tema van het stuk was zeer «in», de probleemstelline (meer natuur gen. Onderweg zongen de dieren een echt protestlied:de natuur wijkt voor geen baan.Iets voor de die ren kwam boer Antoon bij de mi nister aan. Zijn smeekbeden om de boerderij te redden brachten geen aarde aan de dijk. De dieren losten het anders op, minister en sekreta- resse kregen een kopstoot van het droog was, de pauze voorbij was. Tijdens die tijd konden de kinde ren een echte appel of een peer kopen, recht van de boerderij. Snoep gezond: eet een appel! Het dekor was eenvoudig maar doel bewust. De uitvoering ervan be wees het verhaal een grote dienst. Het was ook prettig om naar te kijken Wie houdt er niet van een mooi boerderijtje met gele muren. r f-rfI - .C.l i a»,s -- iV "O. 1*1 T Oorkonde van Albrecht en Isabella, bewaard in het stadsarchief Nog meer gekapte bomen op hel domein De Vis langs de Brussel- baan JMI Poppenkast Harlekijn voor en minder snelwegen) is zeer ak- tueel. Spijtig genoeg was de taal van de spelers soms te moeilijk voor de kleintjes, die het probleem als dusdanig nog niet aanvoelen. Toch werd op een speelse manier een basis gelegd voor het begrij pen van vele hedendaagse situaties die in de toekomst nog vaak aan de orde zullen komen. De inhoud werd weergegeven in vijf akten, prettig en opvoedend aanccnge- praat door het boeremeisje, dat zorgde voor een nauw kontakt tus sen de toeschouwers en het spel. Zij zorgde ervoor dat het gebeuren begrepen werd en levensecht overkwam. Een paard (Ritsaert), een koe (Pi- toe), een varken (Martijn het zwijn) en Daan de haan maken on derling wel eens ruzie. Het paard verveelt zich in de nochtans mooi voorgestelde weide: een gele boom en een groen eksemplaar zorgen voor een echt dekor. Sa men met de koe wordt besloten de andere dieren op de boerderij te bezoeken. Op de binnenkoer wordt een zangwedstrijd gehou den: het zwijn, de haan en het paard zingen op hun beurt een lied. Toen Pitoe de koe het lied van de zuivelprodukten bracht, klapten de kinderen skanderend in de handen. Maar, mooie liedjes duren niet lang; de veldwachter kwam met slecht nieuws naar de hofstee. De boerderij moest ver dwijnen, om plaats te maken voor een mooie autosnelweg. De vol gende maand moest alles verdwe nen zijn. Toen de boer sliep, ver gaderden de dieren, zij gingen zich organiseren en bewapenen, ze bediskussieerden de te voorziene aktiemiddelen. Besloten werd in groep, naar Brussel te gaan om lucht te geven aan het ongenoc- bomvol Gildenhuis te Erembodegem (SJ) vereende krachten werd gezocht naar dossier 17. Ze vonden eerst een dossier dat handelde over ge kregen steekpenningen. Tenslotte werd dossier 17 gevonden en... in snippers verscheurd en verstrooid. De boerderij was gered! Alle andere dossiers ondergingen hetzelfde lot. Tot slot zong de hele groep een overwinningslied. Het kind bleef van het begin tot het einde het middelpunt van het ge beuren. Spelenderwijs kreeg ie dere toeschouwer een mooie les: de boerderij werd centraal gesteld. Het onderwerp werd dan ook grondig uitgebuit. Na de derde akt werd er een pauze voorzien. Het boeremeisje hing haar wasgoed op; handdoeken met letters op die samen het woord pauze vormden. Origineel gevonden! Zij vertelde erbij dat wanneer hel wasgoed Hiervoor verdienen Luk en Michel Van Mullem een pluim. De prach tige handpoppen zijn gemaakt door Ignace en Christine Van Mul lem, waarvoor onze felicitaties. Op de achtergrond was muziek hoorbaar, gekomponeerd en uit gevoerd door Rcnaat en Steven Eeckhout. ledereen genoot ervan. Werkten verder mee aan deze pro- duktie: Freek Neirinck. Jan De Cock, Bobby Ceuppens, Greet Demuynck. Kathleen Petit. Roger Fouconnier, Walter Demuynck en Vanpoucke André. Geen snelweg door onze weiden is een totaalspektakel met liedjes, akteurs en poppen, op tekst van Freek Neirinck naar een origineel verhaal van Michel Van Mullem. De kreatie door het poppenteater Harlekijn, mag als geslaagd be schouwd worden GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN y Schoenen in verschillende l breedten /""A A, Voetverzorging f 1VL j Steunzolen 1 Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 (32/25001 16/40/25302 .Telefoon 053-21.59.23

De Voorpost | 1978 | | pagina 9