'ASTOOR PETRUS VAN DEN HEUVEL SPORTLAUREATEN ERPE-MERE DE KERK VAN BURST DE OUDSTE GESCHIEDENIS VAN HET HOF TEN BREMT BALJUWS EN BURGEMEESTERS - ü'.r. wUÊÊÊÊ^M Hl De Voorpost - 28-4-1978 - 11 Nog maar kort op de parochie istoor Van Den Heuvel is een rijzige, vriendelijke man |die verzorgd en rustig spreekt. Het echte type van de ■«herder» wat een pastoor feitelijk is die het vooral lom het heil van «de kudde» te doen is. Maar die kudde kent hij nog niet voldoende. Hij werd pas op 24 april als «stoor te Burst geïnstalleerd, dus juist één jaar. i 1962 werd hij pastoor te 'olkegem-Oudenaarde, larna (in februari 1968) on- rpastoor in Schoonaarde, n dan vorig jaar te belanden Iels pastoor te Burst dat op een ■paar jaar tijd al aan zijn derde lparstoor toe is. I Maar pastoor Van Den Heuvel I is niet altijd in dienst van het bisdom geweest. Eigenlijk is hij ■Redemptorist. Volkspredikant dus. Hij predikte 121 missies I tussen Oostende en Maaseik. Toen deed het gesproken ■woord de mensen nog rillen. J «De vreze des heren was toen |nog het begin van alle heil» |(Wie herinnert zich nog die rpreken bij kaarslicht in duistere kerken?). De pastoor vertelt rustig. «In derdaad toen ging dat zo. Men moet alles in zijn tijd zien. Nu (egt men meer de nadruk (ge lukkeg op de SefdesDood- schap».) De stap van het kloosterle ven, van het «reguliere» leven naar het «sekuliere», het paro chiewerk. vroeg wel een grote aanpassing. De predikatie was door de tijdsomstandigheden in onbruik geraakt. Dus vroeg de toen nog «pater» zijnde Petrus Van Den Heuvel, om ingescha keld te worden in de parochiale zielzorg. Dit vile best mee. «Zoals ook Burst Desi meevan. Hier treft men een nog goed bewaarde kristelijke bevolking aan. Ik ben overal welkom. Maar de mensen zijn moeilijker te bereiken geworden (nieuwe wijk). Men werkt met twee. En men wordt meer op de groot stad gericht hoewel hier hele maal geen sprake is van stadsmentaliteit. Maar toch lijdt de huiselijkheid en de familiale opvoering daaronder. De mensen zijn chronisch moe. De zondagspraktijk vermindert hier niet, er zijn wel nieuwe be woners, en die vliegen nog wel uit, terug van waar ze komen misschien. We gaan op de hoogdagen de avondmis invoe ren.» Pastoor Van Den Heuvel is ei genlijk een Nederlander, zijn vader was onderwijzer in Ho- gerheide (Noord-Brabant). Het dichtbij gelegen college was dat van de Redemptoristen in Essen. Veel grens-jongens volgden daar de Grieks-Latijnse Huma niora. En hij is er blijven han gen. Hij had een broer die ech ter omgekomen is in een straf gevangenis te Keulen. Gerard, «een man die nooit een vlieg heeft kwaadgedaan». In zijn stemmig bureel, met ro mantisch beschilderde schouwmantel, smeedijzeren boekenrek en gotische kast, vertelde pastoor Van Den Heu vel ook over zijn broer Nico, tot aan zijn pensioen gedurende 27 jaar volksvertegenwoordi ger voor de KVP in de «Tweede Kamer». Over «het rijke Roomse leven» dat afbrokkelde, en over Burst waar hij blij om is. Burst, dat hij graag helemaal wil leren kennen, hij de Vlaamse pastoor met Nederlands pas poort. Wllfrled Llssens Vandaag vrijdag 28 april, worden twee verdienstelijke sport- genodigd. De sportraad staat erop beoefenaars van Erpe-Mere in de bloemen en in de prijzen het gemeentebestuur alvast te gezet. Het gaat om de jonge Willy Goddaert, aangesloten danken voor de toegezegde me- atleet bij Vlierzele sportief, afdeling Burst die verkozen werd ais sportiaüreaat 1978 voor Erpe-Mere en Jozef Verbraeckel, die nu reeds 25 jaar als voetballer de kleuren van R.C. Bam- brugge verdedigt. De viering heeft plaats in het kader van een grote sportfeestavond in de parochiezaal te Bambrugge. Het gemeentebestuur sluit zien aan bij het initiatief van de ge meentelijke sportraad. dewerking. NOG ANDERE INITIATIEVEN De sportraad voorziet de organisa- De eerste vermelding die we van deze kerk terugvinden dateert van 1117 wanneer de abdij van Vorst door aarts diaken Walter van Brabant en bisschop Burchaard van Kamerijk op verzoek van abt Fulgentius van Affligem werd verrijkt o.a. met de kerken van Burst, Bambrugge en Vlekkem. Hoe vaak deze kerk herbouwd werd is moeilijk uit te maken. Zeker is alleszins dat de voorlaatste werd afge broken in 1852 en werd herbouwd in 1855. De fraaie vierhoektorige toren is bekroond met een achthoekige naald. Op de voorgevel in witte hardsteen prijken twee stenen beelden van Petrus en Paulus, giften van ka nunnik Ost en burgemeester Dooreman en beide ge beiteld door Mathias Zens. denbeke, kanunnik Frans- Bernaard van de Waele, Baron Theophile van de Woestyne van Herzele met echtgenote gravin Maria van Liedekerke, pastoor _4 Karei van der Maeren, Ba ronessen Maria-Jozefa en rT Sidonia-Francisca Dons x van Lovendegem, J.B. d'Hane, graaf van Steen huize en Leeuwergem, pas toor van Bottelare Constant van der Maeren, J.B. van der Schueren, burgemees ter te Lemberge en pastoor van Burst Pieter de Meule- meester. Kunstschilder Theodoor Canneel verzorgde de muurschilderingen en zijn leerling Felix Metdepennin- gen versierde de midden- en zijbeuken. In de kerk zijn er drie altaren: het hoofdal taar in wit marmer is een geschenk van Baron 't Kint de Roodenbeke en dateert van 1854. Het rechterzijal taar is een gift van Baron van de Woestyne en is ge wijd aan O.L.V. en het linker zijaltaar, bekostigd door jonkvrouw Dons is gewijd aan St-Eiooi. De gotische predikstoel werd gebeeldhouwd door Peeters en vertoont twee halfverheven beeldhouw werken: «de vlucht naar Egypte» en «de opdracht in de tempel». Aan de hoeken staan de vier evangelisten. Ook twee klokken, een kleine uit 1640 ter ere van de H. Moeder Anna en een grotere uit 1887 versierd met de beeltenissen van Christus, O.L.Vrouw en St-Eligius. Het oude kerkhof is afge schaft sinds 1908 en het nieuwe bevindt zich op 200 m van de kerk. Een kerk hofmuur is sinds 1969 afge broken voor een wegver- breding. Ook de kalvarie- berg viel toen ten prooi aan de modernisatie in 1969. OMMEGANG Tweehonderd ruiters kwa men op St-Pieter- en Pau- lusdag, 29 juni, naar de kerk om gezegend te worden met de relikwie van St- Eligius. De bedevaarders droegen een papieren vaantje met een afbeelding van de kerk van Burst en aan de andere zijde een smid aan het aambeeld en een man met een bij de toom gehouden paard. Ook de fontein achter de kerk, «de fontein van St- Eligius», werd op dit feest gezegend. PASTOORS VAN BURST Van 1696 tot 1766 was er maar één pastoor voor de kerken van Burst, Bambrugge en Vlekkem. Daarna bleven enkel Burst en Bambrugge tot bij het begin van deze eeuw verenigd. Laurens Matthijs 1447 Frans van der Meere 1609 Joost Van Wyngaerde 1668 Gillis Hallet 1696 Philip-Frans Van de Vijver 1715 Frans-Jozef Boone 1765 Willem Zerts 1766 J.B. Bertrand 1785 Willem Lyftocht 1797 J.B. Haelterman 1823 Pieter-Jan de Meulemeester 1850 Em. Ost 1866 L. de Vos 1893 Cyriel Verhaert 1900 Petrus Morre 1918 Arthur D'Hondt 1926 Arthur Himschoot 1931 Arthur Van Assche 1937 Urbain Van der Straeten 1944 Jozef Oste 1953 Albert Bracke 1969 Albert Van der Meeren 1975 Van den Heuvel C SS R 1977 LH Het is een jaarlijkse goegewoonte dat de verdienstelijke sportbeoefe naars eens in de bloemen gezet worden. Dat is de mening van de gemeentelijke sportraad van Erpe-Mere, die hierdoor de sport in het algemeen en in al zijn vormen wil aanprijzen. Niet dat nu iedereen moet mikken op een kampioensti tel, maar het is alleen door de re gelmatige beoefening datrheri 't deugddoende van de sport kan on dervinden. De sportraad meent immers dat er momenteel vol doende eenvoudige manieren zijn om zich bij een of andere sporttak aan te sluiten. Precies zij die de regelmaat en de volharding kunnen opbrengen, zijn kandidaten sport- laureaten. Het gaat niet bepaald om grote prestaties. Die kunnen er wel bijkomen en desgevallend kunnen ze bijdragen tot meerdere eer van de sportiaüreaat. In het ge val van Erpe-Mere werd de jonge ateletiekkampioen Willy Goddaert tijdens de algemene vergadering van de gemeentelijke sportraad bij geheime stemming verkozen. Zijn kandidatuur werd voorgedragen door zijn sportklub, Vlierzele spor tief afdeling Burst. De sportraad hoopt ook, dank zij deze verkie zing, een riem onder 't hart te zijn om zijp atletische loopbaan verder te zetten. Jozef Verbraeckel uit Bambrugge werd aangeduid als verdienstelijk sportbeoefenaar, gezien hij reeds 25 jaar als voetbal ler bij R.C. Bambrugge optreedt en er een autorifeit in de ploeg gewor den is, die zijn medespelers telkens aanspoort vol te houden en zich in te spannen. Zes andere kandidaten delen in hun eer: Eddy De Leeuw en Kris Rottiers eveneens van de atletiek- klub van Burst) Willy De Punt, de morele leider van basketbal Erpe-Mere, Remi Volkaert, suk- sesrijk duivenmelker (zijn kandida tuur werd voorgedragen voor de wielerklub Bambrugge Sportief en tenslotte Gustaaf Van der Meulen, wielertoerist bij W.T.C. Bambrug ge. De sport- plus-groep van voet- balklub «Red Lions» uit Eronde- gem werd in zijn geheel als kandi daat sportiaüreaat voorgedragen. FEESTVIERING De uitreiking van de sporttrofee heeft plaats in de parochiezaal van Bambrugge, op vandaag vrijdag 28 april te 19u30Het programma van de feestavond men zal er im mers een all round show van ma ken krijgen de inwoners van Erpe-Mere in de bus bezorgd. Alle belangstellenden zijn hartelijk uit- De kerk van Burst met op de achtergrond het kloostergebouw (SJ) Onder de namen van wei- I doeners, vereeuwigd in de muren van de kerk. vinden we Baron 't Kint de Roo- Niet ver van de Gentsestraat, ligt aan de rechterzijde van een onverharde weg het bekende Hof Ten Bremt. Vroeger moet dit gebouw Hof Ter Braempt geheten hebben. Volgens een meting in 1570 was het landgoed 99 bunder en 1 dagwand groot. In 1752 werd het domein op het gebied der gemeente aangeduid met een uitgestrektheid van 3.863 roeden. uitgestrekte boomgaarden, weiden en moeshoven, de stokerij en zijn stenen windmolen. Alles om ter best verzorgd en geregeld, der wijze dat de bewoner, de heer Dooreman Leopold, burgemeester van Burst, zeggen mocht, ook evengoed gevestigd te zijn als ge lijk welke Engelse gentleman- farmer. Het was inderdaad een echte modelpachthoeve, waar zelfs in het ongunstige jaargetijde een groot aantal arbeiders hun be zigheid hadden. Datzelfde jaar be vonden er zich niet minder dan 70 koppen vee en 18 schone, kloeke paarden. Laat ons er maar aan toe voegen dat de heer Dooreman on geveer 80 hektare land in gebruik had. Op de 11de en de 12de maart De zestiende ceuwse oorkonden maakten dit goed aantrekkelijk door gewag te maken van vijvers en wallen, van een «oppersten» bos. metende 3 dagwand, 6 bunder en 97 roeden. Ze gaven tevens ook ruchtbaarheid aan 't Loofvelde- ken, het Pesterveld, de coeweede, het Groote Broeck, de Kerreen, Veenemeersch, PricsterbofTe- brouck, Wijmenwedeenzoverder. Dit aanzienlijk pachthof bestaat nog! Het werd bezocht in de zomer van 1893 en bewonderd om zijn ruime inrichtingen en gebouwen, de volkomen orde, de werkzaam heden van onderscheiden aard, de grote stallen met hun kloeke paar den en hun prachtig vee, het fraaie woonhuis en de nette tuinen, de 1893 was hier een prijskamp geopend van graanschilfers (wanmolens) ingericht door het landbouwkomitee van Herzele. Het doel was de leden van die ver eniging bekend te maken met het beste werktuig, dat wil zeggen: eenvoudig, niet te groot, gemak kelijk te kuisen, niet te duur en goed werk verrichtende. De op roep werd goed beantwoord. De machinebouwers Küger, Massart, Hernotte, Clert, Marcot, Caramja en Pernollct zonden graanschilfers af, die de proeven met 50 kilogram doorstonden en waarbij sommige gebreken konden vastgesteld wor den, waar de vervaardigers der werktuigen rekening mee hielden. De wedstrijd was derhalve goed gelukt en zou de landbouwers veel nut opleveren. -Daar geen enkele der vroeger gedane ernstig opge vat werden en zo ook met de graanschilfers geen vooruitgang geboekt werd.» Zeggen wij nog dat het Hof Ter Braempt, vroeger de zetel van een heerlijkheid, enkele jaren geleden de eigendom was van de heer Can- naert Evarist te Gent woonachtig. Dit heerlijk hof is nu in grote loten verkocht. De voornaamste kopers zijn: de heren Reygaerts Jozef, De Rouck Victor en Danckaert Cy riel. De opeenvolgende huurders of pachters van dit hof waren, na de periode van de heer Leopold Dooreman: de heren van Temsche Maurice, De Cock Firmin, Reygaerts-De Rouck en Reygaerts Jozef. Een andere grote pachthoeve te Burst was het Hof te Burst, een leen met 23 hektare grond. In 1405 was het eigendom van mevrouw Van der Moeren, daarom ook Hof Ter Moeren genoemd. In 1544 kwam het aan Victorien Robaix en werd toen in pacht gegeven aan Pieter Roggeman en Jan Baeten, voor de som van 403 gulden. In 1681 werd het verworven door Willem Kans van Montmoreney, heer van Boelaere. Het is ons on bekend om welke reden dit hof ten jare 1688, krachtens dekreet, ver kocht werd aan mevrouw van Ameronge. Het huidig (ver nieuwde) hof is eigendom van de kinderen Philips. De andere bestaande hoven zijn ook weliswaar van een zekere grootte, maar hebben niet zulk een geschiedkundige waarde. R. DE VUVER van een voetbaltornooi tussen alle liefhebbersploegen van Erpe-Mere in voorbereiding van de komende kompetitie, die in sep tember start. De ploegen, aange sloten bij de Koninklijke Belgische Voetbalbond mogen hieraan reg lementair niet deelnemen. Men ziet uit naar een mogelijkheid om even tueel verschillende tomooien te or ganiseren. Inlichtingen over dit in itiatief zijn te bekomen bij de heer Willy De Mezel, Opaaigem 170 te Aaigem. Voorts zal de atletiekvereniging van Burst, zoals op voorgaande ja ren, een interscholentomooi plan nen, waaraan de diverse school netten kunnen deelnemen. WIE IS DE SPORTLAUREAAT? De prestaties van Willy Goddaert op een rijtje: 1975: kampioen van België bij de scholieren - veldlopen, in 1976: in hetzelfde kampioen schap met pech teruggeslagen. 1977: kampioen van België bij de 4 x 1500 meter, juniores, kampioen van Oost-Vlaanderen - veldlopen - juniores, zesde kampioenschap van België - veldlopen. Twee andere kandidaten van V.S. BURST leverden opgemerkte pres taties. Eddy De Leeuw: (Burst 21 jaar) 1977: tweede op de Europese kampi oenschappen P.T.T. - 400 m. tweede op de Belgische kampi oenschappen (na Brydenbach) kampioen van België met Vlier zele sportief: 4 x 400 meter. zijn beste tijd: 46" 8-10 op 400 m. Kris Rottiers: (Bambrugge) kampioenschap van België polstokpringen over 4,10 meter. zijn rekord was vorig jaar 4,15 m. momenteel in 1978 gaat hij over 4,30 m, een rekord bij V. Sportief. (wh.) Een beeld op de meisjesschool van het klooster (SJ) De nieuwe gemeenteschool aan het Molenveld (SJ) BALJUWS van Burst, Bambrugge, Zonnegem en Cottem Gillis Stockaert 1434 Pieter Leebeke 1487 Adriaan Medeganck 1497 Jan Impens 1581 Cornelis de Meestere 1630 Lodewijk van der Schueren 1637 Christiaan de Mever 1645 Geraard van Crdmphaut 1649 Pieter du Moulin 1658 Jan Janssens 1678 Joris de Backer 1679 Pieter Roggheman 1681 Jan Baeten 1691 Jan Magerman 1709 Gillis Moens 1711 Gwijde Baeten 1714 Hendrik Coppens 1740 Bartel Heyman 1745 Domien de Winter 1750 Hendrik Coppens 1765 Pieter de Schryver 1776 van Meynsbrugghe 1785 BURGEMEESTERS van Burst, Bambrugge, Zonnebekeen Cottem David van Cromphaut 1645 Christiaan de Meyer 1651 Lieven de Landtsheere 1654 Jan Baeten 1689 Jan de Meyer 1691 Pieter Roggheman 1696 en 1707 Lieven de Schryver 1704 Jan Baeten 1709 Cornelis Janssens 1714 Pieter Baeten 1715 Pieter van Gyseghem 1719 Hendrik Baeten 1735 Frans van der Straeten 1738 Frans Baeten 1745 Joozt de Clercq 1750 Joost Philips 1755 Karei Boeykens 1764 Karei Brys 1768 Boudewijn de Clercq 1776 Joost De Vydt 1781 Joost de Vogelaer 1791 BURGEMEESTERS van Burst Domien Dooreman 1800 J.B van der Maeren 1830 Karei Dooreman 1848 Leopold Dooreman 1889 Karei Dooreman 1933 Henri De Vuyst 1938 Mw. Karei Dooreman, Nora De Savoye 1953 August Eeckhout 1955 Karei Dooreman 1958 Julien Van Laethem 1970 LH

De Voorpost | 1978 | | pagina 11