DAVIDSFONDS ZORGT VOOR WANDELPAD KSA EN CHIRO: TWEELING VAN VELDWACHTER DE TANDT: EEN AKKURATE «ARM DER WET» JEUGDBEWEGING 12 - 28-4-1978 - De Voorpost lend van wat KSA doet. De tweeling zit toch wel in hetzelfde schuitje voor wat de lokalen betreft! Nadat men lange tijd om zo te zeg gen «op de kerktrappen»ak- tiviteiten moest geven, kreeg men toch van het ge meentebestuur van Burst de toelating om de oude gemeenteschool te gebrui ken. Een heel lang verhaal kan dan verteld worden over het nieuwe gemeente bestuur van Erpe-Mere, het komt er evenwel op neer dat KSA tot nog toe nog steeds geen antwoord kreeg en dat Chrio toch al een toestem ming kreeg tot gebruik van een lokaal tot «restauratie werken» een aanvang zou den nemen. KSA, nog steeds onder de blote he mel, verwacht eenzelfde antwoord. Melden we nog dat KSA een honderdtal leden heeft en Chiro een zeventigtal wat niet weinig is. Vooral de kin deren (maar dat is een veel voorkomend verschijnsel) zouden in de meerderheid zijn. Wie interesse heeft voor hetzjj Chiro, hetzij KSA in Burst kan 's binnenlopen in het huis aan de Gentse straat met nummer 36 Daar vind je Carine of Luc wel. Ofwel telefoneer je: 053-62.33.51. (Pd) De Chiromeisjes met in het midden leidster Carine Fahy (SJ) Een zicht op de steenbakkerij Danckaert (SJ) Burst bestaat eigenlijk uit twee grote delen die van elkaar gescheiden zijn door de Oudenaarse Steenweg. Het zuidelijk ste deel is de oudste woonkern. Daar bestaan nog zeer kleine baantjes, waar één dal gelegd werd, om niet in de modder te hoeven trappen. Zij worden nog veel gebruikt om naar het centrum te gaan of van het station naar de verschillende wijken. maanden bezetting. Hier heeft hij veel mensen en echte vriendschap leren kennen. De veldwachter vertelde nog over de romantische tijd toen er nog stropers en aardappeldie- ven rondliepen. Maar dat is al lemaal allang voorbij. Het werd helaas tijd om op te stappen Het echtpaar De Tandt begeleidde ons vriende lijk naar buiten. De jongste zoon studeerde verder. En bui- ten waste de oudste lesge ver te Gent de auto voort. Een fijn gezin. Wllfried Llasena Het noordelijke deel van het dorp leent zich nog tot mooie wandelin gen: er staan weinig huizen. De koutergronden overheersen. Daar vinden we ook de oude Heirbaan Hlë naar de steenbakkerij Dan- ckaert leidt. Maar de meeste wegen zijn er onverhard en worden bijna uitsluitend gebruikt door de land bouwers In Burst zijn verschei dene wandelingen mogelijk Zij voeren de voetganger doorheen mooie koutergronden en langs en kele bezienswaardigheden. Mede door de nieuwe wijken, is de be volking van het dorp verjongd. Verscheidene vreemden zijn er een sociale woning komen betrek ken. Zij kennen de streek niet. Daarom heeft het Davidsfonds, afdeling Burst besloten een eerste wandeling in te richten, die door gaat op maandag 15 mei, tweede Pinksterdag. De wandelaars ver trekken om 14.30 u. aan de kerk. De gids zal daar wijzen op de zeer oude waterpul. verscholen achter de -ringmuur- rond de kerk. Via de Kerkstraat en de Dries, komen we terecht in de kouters. Daar hebben we een zeer mooi zicht op verschillende kerktorens: de Zon- negemkerk. de kerk van Bam- brugge We dwarsen de Gentsestraat en komen langs het Hof Ter Bremt en de steenbakkerij Danckaert op de Heirbaan. We hebben al die tijd doorheen prachtige kouters gelo pen en worden nu beloond met een mooi zicht op de nieuwe wijken. We staan hier oty zelfde hoogte als kunnen zeer goed merken dat Burst in de vallei van de Molen beek ligt. Rechts van deze brede weg zien we de geëxploiteerde gronden van de steenbakkerij lig gen: diepe putten, heuvels, alles overdekt met een mooie flora. Door de Akkerstraat komen we aan de Grote Steenweg, die wc moeten oversteken. We komen weer in de bewoonde wereld, met een paar oude hoeven. We merken ook de vroegere boerderij Beu kenhof op, waar vroeger cham pignons in de kelders gekweekt werden. Er staan nog steeds twee prachtige beuken. Nu wordt de woning of beter het herenhuis be woond door de familie Delacroix. Langs kleine baantjes en het Nieuwstraatje komen we aan een klein bruggetje over de Molen beek. De heer René Mertens legt daar met veel liefde en toewijding een natuurgebied aan. Hij heeft er private vijvers aangelegd, zijn ga zons en hovingen zijn buitenge woon onderhouden: de inwoners van Burst noemen het vaak -ons park-, hoewel het een privaat bezit betreft. Het gebied is ongeveer een kleine hektare groot en wordt vanop het baantje door menigeen bewonderd. Langs een klein baantje komen wc aan de Stockt. Dit is het oudste Burst, de gemeente langsheen de provinciale baan (SJ) gedeelte van het dorp. We komen voorbij de manége van de heer Cauttaert: Ruitershof. Hier wor den paarden opgeleid om deel te nemen aan sporten of gewoon een ritje maken kan ook. Via enkele kleine voetwegen langsheen vele tuintjes, komen we aan de over weg cn de Veldstraat Daar zien we de oudst-gebouwde sociale woningen. De bomen, graspleinen en struiken die nog steeds door de bouwmaatschappij onderhouden worden, geven ons een mooi beeld van hoe het overal zou kunnen zijn. Zij zijn tijdens de voorbije jaren zo mooi gegroeid, dat het een lust is er tussendoor te wandelen. Het betreft hier een verkaveling van de jaren '55-'56. Door de Stationsstraat bereiken we de nieuwe verkaveling aan de Sint-Maartensstraat. Daar vinden we drie soorten sociale woningen: bungalows, wisselen met huisjes met één verdieping en grotere hui zen die twee verdiepingen tellen. Verschillende woningen zijn be trokken door oudere mensen, die niet afzonderlijk wonen (alsof ze verstoten werden) maar geïnte greerd zijn in de levensgemeen schap Soms vloeken de woningen wel door hun bouwstijl. Zo vinden we bijvoorbeeld een fermette aan leunen tegen een gewoon huis. De bedoeling van deze wijk is steeds geweest speelstraten te kunnen aanleggen, daar de meeste bewo ners jonge mensen zijn. Dit pro bleem is zeer goed opgelost door de straten aan te leggen in lus- vorm. Langs de Haverstraat ko men we aan de Ninovcstraat waar we tweemaal over de spoorweg moeten. Via de buitenkant van wijk Ten Bos wandelen we langs het voetbalplein van FC Eendracht Burst en gaan naar het Molenveld, waar we de mooi beschilderde zij gevel van het huis Rcmi Beerens kunnen bewonderen. We gaan tot aan de Molenbeek en via Oude naardse Steenweg komen we terug aan ons vertrekpunt. Deze wandeling is de eerste in Burst die echt uitgestippeld wordt ten gebruike van alle inwoners. Ook vreemden zijn welkom op tweede pinksterdag. Er zijn geen laarzen nodig en de moeders kun nen gerust de kinderwagen mee nemen. Door deze wandeling in te richten in het kader van het jaar van het dorp. zal het Davidsfonds. afdeling Burst, aan elke deelnemer bewijzen dat er nog kan gewan deld worden. Als beloning krijgt iedereen bij aankomst een nieuwe kaart van Burst ten geschenke. Zij werd gedetailleerd getekend door de heer M. D'Hondt, en toont ons alle hedendaags bestaande wegen in het dorp R. DEVIJVER KSA-leider Luc Fahy (SJ) Wat aan jeugdwerk in Burst bestaat valt te herleiden tot de noemer «jeugdbewegingen», zoals trouwens in vele andere gemeenten. KSA bestaat er al 13 jaar, en de mei sjesch frog roep (ontstaan uit de VKSJ-Roodkapjes) een paar jaartjes minder. KSA-bondsleider Luk Fahy- en Chirogroepsleidster Ca rine Fahy zijn broer en zus, waaruit je logischerwijze een goede verstandhou ding tussen beide groepen zou mogen afleiden. Noch tans is het tot een aktieve samenwerking nooit geko men. KSA heeft daar een viertal jaartjes geleden wel nog naar gestreefd, maar daar is nooit wat van terecht gekomen. Zélfs de zgn. geld- winningsaktiviteiten (bal, autowassen..) worden apart genouden. Buiten de gewone jeugd- bewegingsaktiviteiten stelt de KSA-groep zich ook als doel het kulturele leven in Burst te bevorderen. Vandaar dat er een traditie van kwistornooien aan het groeien is. Dat twee maan den geleden Zjef Van Uytsel op het podium (voor een bomvolle zaal) gevraagd werd. Dat al eens een twee daagse met tenten en kampvuur in het dorp ge houden wordt... KSA Sint- Martinus vindt dat belang rijk. Trouwens, om dezelfde reden wordt in oktober e.k. de Ninoofse groep «Spi-. raai» gevraagd om haar koormuziek. De Chirogroep helaas kregen we Carine niet meer aan de lijn houdt om de drie jaar of wat een groeps- feest, verder een bal en zo dus wel enigszins verschil- Veldwachter De Tandt doet sinds 1956 dienst in Burst. In die 22 jaar kende hij al zeven burgemeesters. Hij weet heel veel af van de gemeente. Maar ook van de techni sche kant van zijn beroep is hij goed op de hoogte: Hij weet was er in de wet staat, maar gebruikt in de omgang toch liefst het menselijk hart. Vóór hij naar Burst kwam, deed hij sedert 1952 dienst in God- veerdegem, dat nu bij Groot- Zottegem werd ingelijfd. Die gemeente behoorde evenwel tot de kategorie tussen 500 en 750 inwoners. Er viel slechts vier en een half uur te werken per dag, wat uiteraard ook fi nanciële gevolgen had. Dus wipte hij over naar een grotere gemeente. Burst was gestadig in de groei, omwille van de bouw van so ciale woningwijken. Veldwach ter De Tandt heeft overigens al tijd graag in deze gemeente gewerkt. Evenwel is zijn be voegdheid uitgebreid tot Groot Erpe-Mere, waar nu een poli tiecommissaris geïnstalleerd is sedert begin april. Hiermee verwacht veldwachter De Tandt, een goede samenwer- Of er geen evolutie bestaat om van de veldwachters eerder po litieagenten te maken in de toe komst? Dat zit inderdaad een beetje ingelast in de fusiewet. Maar dat is toch van de ge meente zelf afhankelijk. Erpe-Mere zal landelijk blijven. En zijn veldwachter behouden. Over de taak van een veld wachter die wat zijn speci fieke taken betreft officier is van de gerechteriijke politie, schreven we al uitvoeriger toen we het over Erpe hadden Hij hangt af van de Procureur des Konings, hoewel administratief van de burgemeester.» «Hij bewaakt stelt overtredingen en wanbedrijven vast die voor on derwerp hebben het Landelijk- en Boswetboek...» We gaan hier dus niet nader op in deze taken. Maar hij doet nu wel meer politiewerk. Wel hadden we graag geweten hoe veldwachter De Tandt tot dit beroep gekomen was. Dit bleek een vrij eenvoudige keuze geweest. Zijn ouders wa ren landbouwers Maar het ging stilaan achteruit met de land bouw. Er viel niet meer zoveel mee op te rapen. Maar de natuur bleef trekken En als veldwachter kon men het kontakt met de mensen behouden. In zijn vrije tijd knutselt veld- wachten De Tandt graag, maar tuiniert liefst in zijn tuin, waar hij nu een tomaten-serre aan het optrekken was. Een landelijk stukje Burst (SJ) Hij was ook secretaris van de Gezinsraad, en lid van de Kul- tuurraad van Burst vóór de fusie er kwam. Veldwachter De Tandt heett anders ook al een bewogen le ven achter de rug: tijdens de oortoa zat hjjjn intemerinos-_ kampen, na in oe tizas opge goten geweest te z|n. Ook na de oorlog werd hi| noa opgeroe pen. 6 maanden Ierland en 6~ Het landelijke huisje van Remi Beerens in een levende affiche voor zijn Breughelkopiecn 'SJ

De Voorpost | 1978 | | pagina 12