DIERENVRIENDEN SINT ■J S m !BEi§£ M J f Jj Tl i ar hnm-jnij; MMMwMmmm !(Vl> De Voorpost - 28-4-1978 - 15 m* >■■■■■7 Wi >vac7» op een nieuwe baas. Kom m'j haler, drie honden per dag werden afgeslacht op de binnenkoer van het politiekommissariaat. Wij zijn fier, vertelt een be stuurslid, van de 588 opgeno men honden in 1977, zijn er 502 geplaatst bij nieuwe bazen. De Inspekteurs en de veearts doen regelmatig een kontrole en moeten tot het besluit komen dat iedereen gelukkig is. En niet in het minst de honden. Daarom startte de vereniging dadelijk met een slogan: Wij vonden hem, (een hond) U kunt hem adopteren. In 1978 zijn er op dit ogenblik meer dan 500 leden die een hond gebracht hebben of er een kwa men halen. Wat zeker bereikt is: de mensen leveren zelf het bewijs dat een hondenasiel nodig is. Het is een instelling geworden van openbaar nut. De mensen zien de noodzaak ervan in, wat verklaard dat er ter gelegenheid van een open-deurdag zeer veel handtekeningen van simpati- santen verzameld werden. De vereniging Sint-Hubertus is po- tusvereniging bereid er een model-asiel op te bouwen. Niet zomaar een asiel, maar een echt model voor heel België. Er zijn talrijke groepen mensen die zich met dit probleem bezig houden en die wroeten om er iets van terecht te brengen. Welnu Aalst zou voor al die personen een voorbeeld kunnen worden. On dertussen zouden de honden, die wachten op een nieuwe baas, het er zeer gerieflijk hebben. Model voor deze droom is een asiel in Velp (Nederland). Samen met het voltallige be stuur zijn we zondagmorgen vertrokken naar Velp bij Arn hem. Het streekdierenhuis La- renstein is werkelijk een droom beeld. Aan de zijkant van een autostrade ligt een domein van een halve hectare, volledig omgeven door een hoge draadaf sluiting. De grasperkjes zijn netjes onderhouden en de eerste voorjaarsbloemen lokken de bezoekers binnen. In een mo dern en verzorgd gebouw is alles zo funktioneel mogelijk inge- Hoofdingang van het dierenasiel Larenstein in Velp (RDV) politieburo. Indien er teveel honden onder gebracht werden, verwittigt men de heer Huysmans, die de dieren laat ophalen. De politie of de gemeentewerklieden van omlig gende dorpen brengen vaak een verloren dier binnen. Per zwerf dier krijgt het asiel een vergoe ding van 4,83 gulden per hond en 3,75 gulden per kat en per dag. Daarmee kunnen echter alle kosten niet gedekt worden. Einde 1976 werd de dlerenverenlglng Slnt-Hubertus gesticht. Een twintigtal mensen zagen dat verscheidene dieren moesten beschermd worden. Daarom werd het zo noodzakelijke dierenasiel opgericht. Elgenljjk zon een asiel moeten overbodig zijn: de dieren zonden moeten door de wet beschermd worden tegen wreedheid of onverantwoordelijkheid van de mensen. Iemand zei het eens kernachtig: Nu schamen wjj ons over de slavernij, over duizend jaar zal de mens zich schamen over onze houding tegenover bet dier. de Arnhemse Courant van 21 april: Gemeente Rheden zorgt voor een rampenplan voor de aanpak van calamiteiten in vredestijd. Het plan regelt uitvoerig de taken van politie, brandweer, Rode Kruis, gasbedrijven...en het streekdierenhuis Larenstein. Bij dit laatste gaat het om het eventueel verlenen van dierge^ neeskundige hulp, het mede bepalen van de noodzaak van Een dierenasiel heeft twee grote doeleinden. Vooreerst moeten de verstoten dieren geholpen worden. Door een gebrek aan gevoeligheid of door de afwezig heid van enig geweten, worden verschillende dieren op allerlei momenten aan hun lot overgela ten. Verder moet een asiel dieren kunnen opvangen in noodgeval len. Wat moet men met een hond doen wiens baas overleden is of zeer ziek? Anderen verhuizen naar een ander land of naar een appartement, waar ze hun dier niet kunnen of mogen meenemen. Velen doen afstand van hun troeteldier met pijn in het hart, want (vooral de hond) is steeds een vriendelijke gezel van de mens geweest. Wij verwijzen in dit verband naar vele oude schilderijen, waarop zeer vaak een hond voorkomt. p daarentegen is het laatste ür niet aan dierenbe scherming gedaan wordt Voor eerst zijn er geen wetten ter bescherming van de dieren. Dikwijls worden willekeurige vivisekties uitgevoerd, zonder ervoor te zorgen dat dit volledig pijnloos zou geschieden. Ten slotte zou men een manier moeten vinden om de dieren te identificeren. In Frankrijk ge beurt dit door een nummer te tatoeëren in de liesstreek. We kunnen het vergelijken met een nummerplaat van een auto: de eigenaar kan steeds teruggevon den worden. Hierdoor kwam de dwingende eis nog meer naar voren: Aalst moet een asiel hebben! Begin '77 kwam er zon aan de hemel: de familie Breckpot stelde aan de vereniging Sint-Hubertus een oude hoeve ter beschikking. Dit bouwvallig pand, gelegen te Nieuwerkerken in de Restert- straat nr. 1, werd volledig omgebouwd tot een waardige verblijfplaats voor een veertigtal honden. Ook het woonhuis werd aangepast, zodat de asielhouder er rustig kan leven. De nieuwe hokken, de cementen vloeren, de binnenverblijven van de dieren, afspanningen enz. Kostten ech ter zeer veel geld, zodat nu nog bepaalde schulden moeten afbe- pulair geworden. De bevolking meent dat het goed is wat daar voor de dieren gedaan wordt. Echter spijtig: hoe en met welke middelen het gedaan wordt, vraagt niemand zich af. De werking loopt momenteel op rolletjes. Er is een asielhouder die drie dagen in de week ter beschikking staat. Hij zorgt ervoor dat de dieren verzorgd richt. Via een centrale gang, kan men naar om het even welke zaal waar kennels ingericht werden. Ieder dier beschikt over een ruim verblijf: een deel ervan is het binnenverbliif van ongeveer één meter op twee, verbonden met een evengroot buitenver blijf, waar de dieren naar hartelust kunnen zonnebaden. De muren zijn alle witgekalkt en de vloeren bestaan uit cement of eternite. Voor en achter de kooi is een diepe goot voorzien: dit vergemakkelijkt het proper hou den van de verblijven. Stuk voor stuk worden de verblijven door de asielhouder, dagelijks gerei- Het buitenverblijf staat in verbinding met een speelweide (RDV) taald worden. Welke inkomsten de vereniging heeft is vlug gezegd. De enige bron van inkomsten is de verkoop van lidkaarten en stickers. De stad kent het asiel niet de minste subsidie toe, hoewel het werk gedaan wordt voor de mensen van de stad. Zelfs de stedelijke politie brengt geregeld honden binnen, daar waar vroeger twee, De A a Is terse delegatie werd hartelijk ontsangen in Velp (RDV) worden zoals het hoort. Wij zijn er zonder voorafgaande verwit tiging naartoe geweest en wij moesten vaststellen dat de dieren in hun asiel gelukkig zijn. Het voedsel bestaat uit een goede, redelijk dure, korrel en fris water. De dierenarts komt geregeld op kontrole. Zieke dieren worden afzonderlijk ge zet en behandeld. De inspek teurs zijn eveneens vriendelijke mensen: zonder uniform en ongewapend doen zij hun werk. Oude of ongeneeslijke dieren worden pijnloos uit hun lijden verlost: een eerste injectie zorgt ervoor dat ze verdoofd zijn. De tweede inspuiting in het hart zorgt voor een onmiddellijke dood. Er zijn, zoals bij iedere onderneming echter moeilijk heden. Er is een lichte geluids hinder. Indien iemand het asiel binnentreedt, springen de hon den op en verwelkomen op hun manier de bezoeker. Indien deze dan nog vriendelijk is tegenover de dieren, krijgt hij als beloning een waar blaf-koncert. Het bestuur van Sint-Hubertus be grijpt dan ook de klachten van de buren. Maar ze zijn erg overdreven! 's Nachts is het in de omgeving erg stil. De dieren slapen zoals andere levende wezens. Maar, verscheidene per soonlijke en politieke kwesties spelen hier hun rol! De verantwoordelijken zijn ech ter wel bereid te verhuizen, maar waarheen en hoe? De vereniging Sint-Hubertus zoekt een grond om zich te vestigen. Zij hoopte op een toewijzing van het stadsbestuur, maar schepen De Maght liet weten dat er geen grond ter beschikking is. Niettegenstaande het een instel ling is van openbaar nut, is er tot nog toe niets te verwachten: geen subsidies, geen simpatie... De plannen voor de onmiddel lijke toekomst zijn er echter wel. Zodra een geschikt stukje grond werd gevonden is de Sint-Huber- nigd. Hiervoor gebruikt hij een hoge-drukspuit, waarbij de af- voergoten hun efficiëntie bewij zen. De zalen met de dierenver blijven waren onberispelijk pro per, er hing zelfs geen «dieren tuin-reuk». waarvoor ieder lid van Sint-Hubertus een goedkeu rende houding aannam. In het model-asiel zijn 105 kennels voorzien.Maarook andere onge lukkige dieren vinden er een onderkomen. De bevolking kan er terecht met ieder ziek of overbodig geworden dier: dui ven, kippen, konijnen, eenden, zelfs geiten worden afgegeven. Met dergelijke dieren heeft men in het tehuis geen last. Een geit bijvoorbeeld werd onlangs nog geschonken aan een kinderte huis, dat er erg blij mee was. Alle binnen-komende dieren worden ingeënt tegen de ziekte van Carré en de besmettelijke lever ziekte. Het streekdierenhuis bekostigd deze inspuitingen zelf. (en ze zijn zeer duur). Dc Belgische delegatie werd hartelijk ontvangen door de heer Vurbai, voorzitter van de stich ting, en het echtpaar Huysmans, asielhouders. (In Nederland krijgen zij de titel van behoor- der.) Bij een gezellige kop koffie-met- taart, werd door de bestuursle den van Sint-Hubertus een vraaggesprek opgebouwd. Zij hadden immers de studiereis georganiseerd om zoveel moge lijk inlichtingen te krijgen van mensen met ervaring. Door de enorme vriendelijkheid en de bereidheid van de Nederlanders, was het niet moeilijk van het verblijf een zeer leerrijke namid dag temaken. Er werd gesproken over de keuze van een terrein waarop een hondenasiel zou gebouwd wor den. Men moet de grond zo kiezen, dat de omwonenden zo weinig mogelijk last ondervin den. Men moet proberen deze te vinden in een zo landelijk mogelijke entoerage. De Aal- sterse voorzitser van St. Huber- tus zei zulk een terrein op het oog te hebben, drie kilometer van Aalst. Hierop replikeerde de voorzitter van Larenstein: Dat lijkt mij uitstekend, maar zorg ervoor dat de instelling bereik baar blijft voor het kliënteel. Het belangrijk probleem van de bevloering werd eveneens aange sneden: deze moeten droog blijven voor de poten van de dieren. Zij moeten echter ont smet worden, waardoor afspui- ten nodig blijft. Hier moet echter rekening gehouden worden met een procédé dat toelaat een maksimale verdamping te beko men, zonder tochtvorming. Een aan de zoldering opgehan gen installatie zorgt 's winters voor de nodige verwarming en werkt 's zomers als een volwaar dige air-conditioning. Een be stuurslid wou weten wat er gebeurde met het grote aantal binnengebrachte dieren. De asielhouder verklaarde fier dat 80% geplaatst worden bij een nieuwe meester. De overige 20% zijn oude, agressieve of onge neeslijk zieke dieren, die pijn loos gedood worden. Hier past eveneens de opmerking van de voorzitter: Wij krijgen enorm veel medewerking van de kran ten: wekelijks gaan er hier 25 tot 30 honden weg. Verder hebben wij een grote steun aan de verenigingen voor dierenbe scherming van de gemeente Rhede en Arnhem. Wij bewaren verder onze goede naam door alle inlichtingen die we hebben over een dier, door te geven aan Dierlijke afval wordt weggespoten onder druk, diepe goten bewijzen hun efficiëntie (RDV) Er zijn ook nog andere bronnen van inkomsten. Ter gelegenheid van dierendag (4 oktober) krijgt de stichting de toestemming van de gemeente om gedurende één Het embleem van Larenstein komt tekenwedstrijd (RDV) de nieuwe eigenaar. We verzwij gen niets. Mocht een dier associaal blijken, mag men het steeds terugbrengen of omrui len. Zieke dieren worden niet weggegeven voor ze volledig hersteld zijn. Het tehuis Laren stein vraagt ook inlichtingen over de mensen die een dier willen adopteren: hebben zij wel plaats genoeg (een tuin bvb) hebben ze reeds een huisdier... Soms wordt een adoptie-aan vraag eenvoudig afgewezen. De asielhouder was het roerend eens met zijn echtgenote die besloot met een raadgeving: Als ge een asiel begint, moet ge zorgen dat ge kunt uitbreiden. Het best is een rechthoek-vorm die steeds kan uitgebouwd worden. Om het ontsnappen tegen te gaan voorziet ge best een hoog hek. Een terrein van een halve hectare is een mini mum om te starten. Vraag tevens een optie op de omliggen de gronden om later eventueel te kunnen uitbouwen. Het Nederlandse asiel heeft de volledige steun van iedereen. De politie van Arnhem heeft zelf een kennel gebouwd op het week een kollekte te houden. Van deze opbrengst koopt men het dierenvoeder voor één jaar. Wie een hond komt adopteren betaalt 55 gulden, wie er één binnenbrengt geeft 25 tot 35 gulden. Ter gelegenheid van een open-deur-dag komen er telkens meer dan duizend bezoekers, die het asiel ook wel steunen, hetzij door een gift, hetzij door de aankoop van een souvenier. In winkels en banken zijn speciale kollektebussen neerge zet, waar goedhartige mensen soms veel steun insteken. Verder zijn er nog de donateurs, die jaarlijks een (klein) bedrag storten. De jaarlijkse kalender verkoop doet ook zijn duit in het zakje, terwijl dieren die er tijdelijk verblijven (door een reis, ziekte van de eigenaars) er voor betaling verzorgd worden. Terwijl de leden van Sint-Hu bertus Aalst heel wat moeilijk heden ondervinden, wordt het dierentehuis Larenstein in Ne derland algemeen gewaardeerd wegens^ zijn sociale werking. Meer nog: het werd' officieel erkend als hulpdienst in nood. Bewijs hiervan een uittreksel uit evakuatie van vee en huisdieren, het regelen van de opvang van loslopende dieren en de registra tie van kadavers. De dierenbeschermers van Sint- Hubertus dromen ervan zo een modelasiel in het Aalsterse te kunnen inplanten. Het zou uitstekend kunnen zijn voor de dieren en tegelijk een mogelijk heid scheppen dieren te kunnen houden, wat veel inspanning en verantwoordelijkheid vergt. Het zou tevens een model zijn voor verschillende verenigingen in België. Om de nodige financiële steun te verwerven hebben de bestuursleden reeds heel wat plannen. Op 1 mei houdt het asiel een informatiedag. Zij willen de mensen vertellen en voorlichten over Velp. Zij zullen de foto's en de plannen tonen en propaganda maken voor een nieuw asiel. Daar de wandel tocht ingericht door de FFR er voorbij komt, worden ongeveer drieduizend mensen verwacht, (in het asiel wordt een controle post opgesteld) Het bestuur zal dan ook een propagandastand voorzien, speciaal tegen vivisec tie en verscheidene publicitaire standen: het Woefke (tijdschrift) verleent zijn medewerking, een voedselfirma neemt deel en verscheidene artikels zullen kunnen aangekocht worden. Er gaat eveneens een tombola zijn met prachtige prijzen. Op de binnenkoer zal een prondel- markt georganiseerd worden en een rent voor dë verkoop van melk of een andere drank zal de wandelaar toelaten zich even uit te rusten. De volledige op brengst van dit initiatief gaat naar het dierenasiel. Zelfs men sen die niet meewandelen met FFR kunnen op deze dag een bezoek brengen. Het zou een geslaagde familiewandeling kunnen worden of een korte autoreis, die zeker de moeite zal waard zijn. Verder menen wij dat in ieder mens een goede kern zit, die kan getoond worden door een bezoekje aan het dierenasiel Sint-Hubertus te Nieuwerker ken. Wij wensen de organisato ren alvast veel sukses toe. R. Dev(j ver

De Voorpost | 1978 | | pagina 15