ZELFS DE KONING HAD AAN AMELIE GEDACHT FOLKLORISTISCHE STOET «AMELIE VERHOEVEN VAN 100 JAAR JONG» DE WAARDE VAN ZO'N VOLKSFEEST GELEOEN HELIE LEDE VIERDE 100-JARIGE AMELIE VERHOEVEN OP EEN VOLKSE MANIER ({makke iaat hij jen. De Zaterdag 22 april zou dan de grote dag worden. De mooiste uit Amelie's honderdjarig bestaan. Voor haar begon die dag van haar honderdste verjaardag als alle andere dagen. Ook die dag is zij opgestaan om half zes en heeft zij haar gewone ochtendaktiviteiten volbracht Zij maakte dus ook haar traditionele pot koffie. Toen deze geurend op de stoofbuis stond nam zij haar tas en schonk zich een kopje verse koffie in en ter gelegenheid van haar honderdste verjaardag goot ze er zich een goeie druppel in. Daarmee zette zij op haar manier haar mooiste dag feestelijk in. Wat later kwamen de eerste familileden en buren eens langs om haar te feliciteren op deze heuglijke dag. Tegen rond half tien was het terug één en al drukte op Klemendorp. Meetje Amelie haalde de vellen mantel uit de kast en wachtte geduldig op de komst van de gemeentelijke overheid Van het wachten werd gebruik gemaakt om en kele familiefoto' te schieten vóór de wo ning van meetje. Ondertussen waren ook reeds de ruiters op post. evenals de koets waarin Amelie zou vervoerd wor den en tegen twintig vóór tien stapte Amelie fier en kwik in de feestelijke koets. Met de fanfare van de Leedse KSA op kop. gevolgd door de koets begeleid door paarden en verder ook nog de familie, buren en gemeen- teoverheid trokken zij stoetsgewijze via de Dwarsstraat en de Kerkevijverstraat naar de kerk. Bevlagde en feestelijk ver sierde huizen wuifden Amelie achterna HONDERD RODE ROZEN EN BALLONS In de kerk werd zij verwelkomd door de geestelijke overheid. In zijn welkomst woord dankte de priester allen die zich om de viering bekommerd hadden voor hun grote inzet en noemde het een eer voor Lede dat deze heuglijke dag inge zet werd met een eucharistieviering. Hij legde er tevens de nadruk op dat zij de wijze geleerd heeft hoe in de toekomst moet geleefd worden, want de moderne mens heeft te weinig tijd en leeft te gejaagd. Hij voegde er tevens aan toe: «bij haar is het een klein huisje, maar de welkom is er steeds groot en de koffie voor iedereen». Hij prees tevens het goede zorgen in volle overtuiging voor haar gezin en haar gezindheid. Ten slotte schetste hij haar werken, gods vrucht en zondagsrust. Na de eucharis tieviering wachtte een talrijke menigte haar op buiten aan de kerk. Bij het verla ten van de kerk schoten honderd veel kleurige ballons de blauwe lucht in. Ééntje bleef er hangen aan het topje van het gemeentehuis als stille getuigen van een entoesiaste vreugde. Aan de kerk het Kultureel Centrum alles kon meebe leven. Het was burgemeester Gravez die na mens het schepenkollege en het ge meentebestuur de eeuwelinge^ familie het officiële karakter van deze ont vangst hield de burgemeester eraan de eeuwelinge aan te spreken met Burgemeester Gravez overhandigt het geschenk van het vorstenpaar (EL) stond eveneens een bruidspaartje zijn opwachting te maken om een andere grote stap te zetten. De bruid maakte dan ook van de gelegenheid gebruik om een reuze ruiker van honderd rode rozen aan de eeuwelinge te overhandi gen. Met paarden en koets, geflankeerd door een grote menigte trok Amelie dan naar het Kultureel Centrum voor de offi ciële receptie. EEN TOOST OP EEN VOLGENDE HONDERD JAAR Net als op het Klemendorp. net als in de kerk, net als op het dorp, was het ook op het Kultureel Centrum een drukke bedoening, ledereen wenste er natuur lijk bij te zijn. Men had dit goed opge vangen door buiten luidsprekers te plaatsen, zodat men op het plein vóór «Meetje Amelie», iets wat zijzelf zeker zou prefereren, aldus de burgemeester. Na erop gewezen te hebben dat het de tweede maal in nog geen zeven jaar is dat Lede de eer te beurt valt een eeuwe- ling te mogen vieren, had de burge meester het over het speciaal moment dat deze ontvangst voor de eeuwelinge moest zijn. Inderdaad, in deze tot Schepen Minnebo overhandigt het geschenk van de gemeente (EL) raadszaal omgevormde ruimte van het Kultureel Centrum heeft Amelie vroeger nog gediend. Dat moet nu zowat een zeventigtal jaren geleden zijn. Toen was het huidige Kultureel Centrum immers de woning van de familie Moens De burgemeester wees er dan ook op dat dit een onverwacht weerzien moet zijn voor de eeuwelinge een weerzien waar aan zij vroeger ongetwijfeld nooit zal gedacht hebben Meer zelfs, Amelie had mogen plaatsnemen in de zetel waar ooit nog burgemeester Moens himself in gezeten heeft Verder handelde de burgemeester ook nog over lange leven van ijveren voor gezin en familie, over haar nog kwieke verschijning, over het feit dat ze graag gezien is door familie, buren en kennis sen, over haar huisje dat een zoeten inval is en waar men gemakkelijk bin nengaat maar niet zo gemakkelijk bui- tengaat Daarna was het de beurt aan schepen Minnebo om de bloemen en het net op tijd aangekomen geschenk van de ge meente te overhandigen, met de ge bruikelijke drie zoenen Het was een prachtige tinnen schotel, waarin deze heugelijke gebeurtenis gegrifd was, en een bijhorende grote kom. Namens het O.C M W overhandigde de voorzitster Mevrouw Van Keymeulen - Siau even eens een geschenk. Dan feliciteerde burgemeester Gravez de eeuwelinge in naam van de Koning en de Koningin en overhandigde het koninklijke geschenk, een zilveren bon- bondoosje Eeuwelinge Amelie rea geerde hierop met de woorden «doet hem de komplimenten dat hij noig be dankt is», waarop burgemeester Gra vez antwoordde: «ik zal het hem schrij ven» Daarna richtte de jongste zoon het woord tot de genodigden. In z'n dank woord drukte hij de erkentelijkheid zijn moeder en de familie uit aan alh die zich ingezet hadden voor het i touw zetten van deze prachtige vierii en omdat zij die honderdste verjaard: niet onopgemerkt hebben laten vr~ bijgaan Met de woorden «bedankt mensen al wat ge voor mij gedaan hebt», danl meetje Amelie zelf via de mikro de t rijke aanwezigen. Daarna tekende kalm en zonder bril het gulden bo* Familie en genodigden volgden ha: voorbeeld Daarna werd de erewijn, beter de erechampagne, gedronken een volgende honderd jaar, zoals b gemeester Gravez het uitdrukte. Na gebruikelijke groepsfoto op de tr van het Kultureel Centrum ging een zich opmaken voor het namiddar gebeuren: de folkloristische stoet. MON D.l boekf e trappeif Het hoogtepunt van de viering moest de folkloristische stoet worden in de namiddag. Een gebeuren waar met tientallen personen gedurende weken aan gewerkt was. Het resultaat van deze wekenlange noeste arbeid mocht dan ook gezien zijn. Het werd een gevarieerde, kleurrijke optocht met «Amelie Verhoeven 100 jaar jong» als centraal tema. De talrijk opgekomen kijklustigen kregen dan ook een brokje volks leven te zien van rond de laatste eeuwwisseling. VUVERSE REUZEN De folkloristische stoet werd geopend, net zoals in de voormiddag, door de fanfare van de KSA. Zij moesten aldus zorgen voor de gepaste stapmaat Ach ter hen volgden de reuzen de Markies en de Markiezin de Bette die nu tot het patrimonium van de Leedse Koninklijke Harmonie St.-Cecilia behoren, maar vroeger het attraktiepunt waren van de wijk De Vijver waartoe ook Klemendorp behoort. HET DOOPSEL Achter de slagmaat van de KSA en de statigheid van de reuzen werd het leven van Amelie in beeld gebracht. En zoals bij alle begin, begon men hier ook met een geboorte. Amelieken gedoopt en honderd jaar geleden ingeschreven in de boeken van de parochie, was het eerste doel Grotendeels al zingend trok deze groep op met de vroedvrouw, met in de armen klein Amelieken, meter en peter voorop. Aan de kinderen werd zelfs kindjessuiker aangeboden. PLECHTIGE KOMMUNIE En Amelieken groeide alras op en zij werd steeds maar flinker, tot zij op een goeie dag haar plechtige kommunie deed. Vergezeld van de pastoor, een misdienaar en tante nonneken trok de stoet plechtige kommunikanten, met in het midden Amelieken, naar de kerk. Het was in die kinderjaren ook dat Ame lie een eerste fiets zag Eén met drie wielen, een groot van voren en twee kleintjes van achteren, en ook zo'n ek- semplaar had men uit het museum ge haald. En uiteraard was ook vader Benedictus Verhoeven van de partij met een krui wagen kolen dan nog Men mocht ze zelfs in twee keren betalen. HET HUWELIJK Een volgend onderwerp uit Amelie's honderdjarig leven, was haar huwelijk met Constant Siau. Het huwelijkspaar was vergezeld van een uitgebreid ge volg, de suite zoals men zegt. En de burgemeester was ook op de afspraak om zijn fiat te geven aan de jonge tortel duifjes IN DEN TRAM Een volgende episode uit haar leven, vormde haar bedrijvigheid als herber gierster. In haar kafeetje «In den Tram» kreeg zij dan ook regelmatig vrij zware stamgasten over de vloer, die er zeker de zwier wisten in te houden en een stevige pint konden verteren Altans zo kreeg men zaterdagnamiddag toch de indruk. MOET ER ZAND ZIJN Uit die periode kreeg men dan ook een reeks oude beroepen en ambachten te zien. In die tijd reed prins karnaval rond met de triporteur met brood. Het was ook de tijd dat de scharen nog moesten geslepen worden en dat men, met of zonder ezel, van deur tot deur AMELIE WAS1 EN PLASTE Een volgende praalwagen bracht een belangrijk gedeelte uit de beroepsaktivi- teit van Amelie ten tonele. Onder het motto «Amelie waste en plaste» toonde men hoe Amelie aan het grote wiel van de wastobbe draaide, hoe ze omzichtig hemden streek met strijkijzers die men De Leedse verenigingen hebben hun uiterste best gedaan om de levensloop van A melie in een folkloristische stoet weer te geven. Hier haar geboorte (EL) Hulde van de karnavalgroepen aan Amelie (EL) trok om wit zand aan de man te bren gen. Ook de bolders, de wieltjeslopers, de bloemenverkoopster en de erwten- marchand waren van de partij. op de Leuvense stoof moest zetten, en hoe ze dan ten slotte de kleren maakte en verstelde. In die tijd moesten de mannen wel geëmancipeerd geweest dan ook zien hoe Amelie er zou uitge zien hebben als mannequin indien oat in die tijd al zou bestaan hebben. Een bloemenwagen besloot dan het folklo- zijn want zi| sloegen net goed verloop van die werkzaamheden gade van ach ter de stoofbuis, met een dampend pijpke. AMELIE ALS HONDERDJARIGE Begeleid door de keurig uitgedoste volksdansgroep Leeuwerik kon men Haar dagelijks leven: wassen en plassen (EL) ristisch gedeelte Deze stelde Amelie als honderdjarige voor. tussen de voor stelling en de werkelijkheid in liep het huidige Kollege van Burgemeester en Scnepenen. Geflankeerd door ruiters volgde dan de koets met een handjes- wuivende eeuwelinge Amelie en ge volgd door de familie. Deze folkloristische stoet was dan ook een passend spektakelstuk van dit volkse gebeuren. Met de zon aan hun zijde waren er dan ook heel wat kijklus tigen op de proppen om dit enige ge beuren mee te maken. VOLKSSPELEN Nadat de folkloristische optocht de eeuwelinge en haar familie begeleid had naar de zaal waar het familiefeest plaatsvond, keerde de stoet terug naar de Vijverwijk Daar werd 's avonds dan duchtig verder gefeest De bewoners van de wijk trokkën in negentiënde- eeuwse klederdracht en begeleid door de öud-studententantare van Uchsema door de wijk zelf van kafee naar kafee. Overal werd er dan een volksspel uit de oude doos opgedist Op het pro gramma stonden gerrebolling, bak- schieten, zakkenlopen en flessenvul- len. Tot in de kleine uurtjes heerste er] dan ook een unieke stemming op deze volkse wijk. Een waardig slot voor een volks gebeuren. MON D G. tiek om Als we het gaan hebben over de waarde van de viering van de eeuwe linge Amelie Verhoeven, dan zien we twee aspekten aan een dergelijk gebeuren. De waarde welke zo'n volksfeest heeft voor de honderdja rige zelf staat buiten kijf. Zij werd alle eer aangedaan. Voor haar en haar familie was het een schoon en passend feest In dit opzicht is het ganse gebeuren geslaagd. Maar ook vanuit het andere gezichtspunt bekeken is dit volksfeest ten zeerste geslaagd. Het tweede aspekt waar we het hier voornamelijk zullen over hebben is de waarde welke het volksfeest had voor de mensen uit de buurt, de wijkbewoners en de wijk in het geheel met vooral het buurtleven daarrond. Het feest is een formidabel sukses ge worden. het moet gezegd worden, vooral door de inzet van het burenkomi- tee en de buren Of men zoiets in om het even welke wijk zou kunnen realiseren is een vraag die wij niet zo onmiddellijk positief durven beantwoor den Maar het sukses werd daar in ieder geval in de hand gewerkt door het feit dat de wijk van de Vijver het het Klemendorp steeds de reputatie genoten heeft van een leven dige wijk te zijn, waar echt nog een ganse reeks volksfiguren te vinden wa ren. Menigmaal werd de opmerking gemaakt «Het kon nergens beter voor vallen dan daar», doelende dus op het honderd jaar worden van Amelie. Want inderdaad vroeger had deze wijk de re putatie zeer volks te zijn, men kende er iets van feesten en uitgaan Doch ook aan het volksleven van deze wijk had de moderne tijd en de televisie gevreten. Het bewijs hiervoor is onder andere dat er de wijkkermis, die eens de belangrijkste was van gans Lede, teloor is gegaan. Nu, ter gelegenheid van de viering van hun eeuwelinge, hebben vele buren el kaar weergevonden en zich gezamelijk ingezet voor het welslagen van de vie ring. Men liet dus al eens een avondje TV-kijken links liggen. Een hele presta tie in deze tijd. Ergens vindt men hier de geest dus terug van wat zo gepropageerd wordt via allerlei media over het jaar van het Dorp Heel toevallig vond deze viering plaats in dat bewuste jaar van het Dorp. Maar toch heeft men hier in toepassing gebracht, zij het dan onbewust, wat nagestreefd wordt in het ganse opzet rond het jaar van het Dorp. Er wordt Jat over dit aktiejaar heel wat teorie ver- ar kocht, er worden brochures uitgege ven, er worden allerlei aktiviteiten inge richt. Maar wij vragen ons af of men wel de juiste noot zal vinden bij dit alles Een juiste noot die men onbewust ge vonden heeft op de Vijver met de viering van Meetje Amelie. Nu gaan er stemmen op om die Vijver- kermis waarover we het daarnet hadden terug op te richten en nieuwe impulsen te geven Hiervoor wordt gedacht aan de mensen van het burenkomitee. Na hetgeen zij gepresteerd hebben bij de organisatie van de viering van de eeu welinge, zijn wij ervan overtuigd dat zij ook zo'n organisatie de baas zouden kunnen. Het zou echt mogelijk zijn. Maar men moet met zijn twee voeten op de grond blijven. Men moet de realiteit onder ogen nemen en zien dat het niet de eeuwelinge is die men viert met Vij- verkermis, maar dat het de idee vijver- kermis is. Men plaats dus iemand waar men werkelijk naar opkeek, hier dus de eeuwelinge, tegenover een ideeël iets Tijdens de voorbije viering was het de unieke gebeurtenis van het honderd jaar worden van iemand, een zeldzaam feit. Maar de vraag rijst nu wat men moet bieden tijdens de viering van een ideëel iets. dat Vijverkermis of om het

De Voorpost | 1978 | | pagina 16