JE )V VA INDIANENCULTUUR MAAKT INDRUK TE ERPE WEGWEZEN ZEGT MIDDENSTAND TEGEN WARENHUIS VU VG NEEMT INTREK IN NIEUW LOKAAL NIEUWE TREINEN VANAF 28 ME11978 TE VOET DOOR 'T LAND VAN AALST INF0DAG VTI 2e MARS VAN GROOT AALST 4 - 28-4-1978 - De Voorpost Sienoorwerpen van andere Indianenstammen (SJ) Vervolg van blz.l Het blijkt dat de bezoekers inderdaad genoten hebben van de kunstwerken. Verschillende produkten werden te koop aangeboden ten voordele van het ontwikkelingswerk in Zuid-Amerika en de kinderop vang hier in Europa. Zondag namiddag noteerden de drie groeperingen een groot op- brengstcijfer, waarvoor ze hun dank uitspraken aan de organi satoren te Erpe. Naast de kunstwerken werden een groot aantal boeken ten toongesteld waaruit moet blij ken dat de kuituur van de India nen op een autentieke men sengemeenschap gestoeld is, dat de overlevende stammen stelselmatig met Amerikaanse onder- en verdrukking gekon- fronteerd worden en dus strij den voor hun overlevingskan sen. Meer en meer zijn weten schapsmensen begaan met het lot van deze stammen; vooral in Noord-Amerika groeit 't verzet tegen de repressie, die de Indianen in reservaten dwingt. Een en ander werd ook duidelijk tijdens de informatiea vond op vrijdag, ter gelegen heid van de openingsinleiding van de tentoonstelling. Een diavertoning over de Bolivi aanse situatie en een eerder toeristische kijk op de reserva ten in het Noorden begeleiden de uiteenzetting door de heer Walter De Bock uit Bornem. Deze laatste heeft twee jaar in Bolivië gewerkt als ontwikke lingshelper en wil nu in ons land steun zoeken voor de vrijheids strijd in Zuid-Amerika. DRIE GROEPEN Het Willemfonds ging aanklop pen bij drie groepen. In Vlaan deren die begaan zijn met het lot van de Indianenstammen. Hogar Para Todos, betekent «een huis voor allen», «Sinds 1968 houdt deze v.z.w. zich bezig met het lenigen van aller lei nood in Equador (Zuid-Am.) Zij plaatst Equatoriaanse kin deren in Belgische gezinnen (tot nu toe een 50-tal), verleent bescheiden hulp aan hospita len en weeshuizen, zoekt steun voor jonge studenten uit land bouwersgezinnen en tracht konkrete hulpprojekten te reali seren (waterputten, leen- en hulpkas, kribbe, naaischolen e.d.m.) Het is een kleine, ak- tieve kern die op eerlijke wijze een aktie voert op mensen maat». Inlichtingen erover ge eft men graag: Reek, 81, 2680 Bornem. De werkgroep Indianen in Zuid-Amerika (WIZA), heeft af delingen in Vlaanderen en Ne derland. «Wiza wil iets doen aan de dreigende vernietiging van de Amazone-Indianen.Er wordt op twee vlakken gewerkt: 1het voorlichten en beïnvloe den van de publieke opinie hier te lande. De uitroeiing van de Amazone-Indiaan is inderdaad een misdaad die wereldwijd bekend moet worden.» 2. de hulpverlening aan de In diaan zelf. In afwachting' dat Wiza zelf mensen naar ginds stuurt, steunt men er lopende projekten» Een derde groepering, die een bijdrage leverde voor de tento is NSAIIS, Noord-en-Zuid Amerikaanse Indiaanse infor matiedienst. «Waarom we het allemaal doen? Omdat we er van overtuigd zijn. dat het moet: dat het onrecht, de on verdraagzaamheid, de verne derende diskriminatie, die het Indiaanse volk aangedaan worden, te groot is». Meer in formatie erover te bekomen bij Walter Bruggeman, Tipelstraat 11, 2700 Sint-Niklaas of Luc Groffy (031-76.39.40). GEWAARDEERD Deze tentoonstelling hield o.i. een risiko in, omdat dergelijke tematiek zeer ongewoon* is voor de bevolking. Toch heeft het groot aantal bezoekers er een sukses van gemaakt. «De interesse voor de zaak was voelbaar», zei men ons achter af. STAGES Op het einde van de maand maart waren er in het gewest Aalst 340 stages aan gang, waarvan 158 voor mannen en 182 voor vrou wen. Er werden 28 stages verbroken, 90 beëindigd en 186 verlengd. Op het einde van de stages werden 121 stagiairs definitief aangeworven. BRUGPENSIOEN Gedurende de maand werden 19 aanvragen tot brugpensioen ont vangen (12 mannen en 7 vrou wen). Er werden 16 vervangingen gerealiseerd. Wat de brugpen sioenen voor werklozen betreft werden er in maart 108 uitnodi gingen verstuurd, 45 attesten wer den afgeleverd. Daarvan zijn er 187 attesten werkelijk teruggeko men. Dezen zijn dus werkelijk met pensioen gegaan. GRAAD VAN VOLLEDIGE WERKLOOSHIED De graad van de volledige werk loosheid bedroeg gedurende de maand maart voor de mannen 8,67 en voor de vrouwen 21,79 De totale werkloosheidsgraad be droeg 13,57 SEKTOREN In de konfektie blijft alles bij het oude: de aanwerving van stagiairs gebeurt vlot en bekwame en ge specialiseerde stiksters kunnen geplaatst worden. Ravolux uit Oordegem die in fe bruari nog de hoop koesterde overgenomen te worden door twee konfektioneurs heeft de produktie toch definitief stopgezet. Topke Triest uit Lede is overgeschakeld naar de huizenbouw. Men ver wacht in deze sektor een stijging van de gedeeltelijke werkloos heid. feestdagen staan voor de deur en zouden kunnen tot gevolg hebben dat het regime van de ge deeltelijke werkloosheid wordt ingesteld opdat de vergoeding voor deze feestdagen niet tenlaste zouden komen van de firma's. De grote bouwondernemingen hebben het niet gemakkelijk on danks de zekere bloei in de wo ningbouw. De betere weersom standigheden hebben de werk loosheid gunstig beïnvloed doch niet grondig verbeterd. Pvba Rombaut uit Hofstade bvb. heeft zijn personeelsbestand met meer dan de helft verminderd (vroeger 175, nu 80). De metaalsektor is er lichtjes be ter aan toe. Hebotanken - Erem- bodegem en Vulcain-Aalst zijn overgegaan tot aanwervingen. Terwijl de houtindustrie een gun stige ontwikkeling kent blijft de toestand in de textiel onveran derd. Bosteels - De Smet - Aalst ziet de toestand lichtjes beter dank zij de verminderde invoer van sommige afgewerkte textielpro- dukten. René De Witte Noot: bij het ter perse gaan van dit artikel vernemen we dat de zaak Delhaize nieuwe ophef heeft ver oorzaakt. Blijkt nu dat kollege van burgemeester en schepenen zich toch zou uitspreken en meer be paald op donderdag 27 april, dus daags voor verschijning van dit ar tikel. Van een leien dakje zou dat in die groep ook niet lopen. Twee schepenen zouden met ontslag dreigen zo hun kollega's gunstig zouden adviseren en het kollege haar fiat zou geven aan de inves teerders. Een en ander rond die tumult heeft te maken met de jongste vergadering van de stede lijke middenstandsraad die zich in een vierde en dringend advies heeft uitgesproken tegen de in planting, overigens tegen elke nieuwe inplanting op het grond gebied Aalst en wel om volgende redenen: grootwarenhuizen hebben een nefast gevolg op de leefbaarheid van de KMO's en nog meer op de werkverschaffing; het wordt steeds duidelijker dat de konsumenl geen voordeel heeft bij deze kapitalistische maat schappijen die sterk alle psycho logische wapens hanteren om het koopgedrag te beïnvloeden; studies wijzen op een overver zadiging aan grootdistributiebe drijven; stedebouwkundige problemen (groen- en woonzones) verkeers - technisch probleem druist in tegen het struktuur- plan dat door de gemeenteraadsle den op 3 juni 1976 éénparig is goedgekeurd; sociaal probleem: het gebuur televen verdwijnt met de gebuur tewinkels; fiskaal probleem: de plaatse lijke zelfstandigen betalen belas tingen sedert generaties. De Middenstandsraad is daarbij nogal verbolgen dat lijkt alvast uit hun advies om het feit dat het kollege ondanks de advise rende funktie van de raad die zelfde raad nooit om zijn mening is komen vragen Verder wordt ook de handelswijze van dhr. Goffaerts gelaakt: betaald personeel van hem zou in de win kelstraten een petitie laten naam- tekenen. zogezegd met toelating van het schepenkollege en zelfs zogezegd op vraag van de burge meester. Aldus de raad. (RDW) Zaterdagavond 22 april werd het lokaal van «Vlaamse Unie voor Vlaamse gepensioneerden» hoek Hertshoge en Drie- sleutelstraat officieel geopend door de VU-schepen Jan De Neve. Hiermee heeft de VU-VG die nog niet zo lang geleden werd opgericht het heimat gevonden waar voorzitter Lode Van Cauter al sinds de stichting naar op zoek was. Zichtbaar gelukkig om dit resultaat ontving hij de genodgidenop deze openingsplechtigheid. Hierop waren o.a. aanwezig samen met de andere leden van het bestuur: parlementslid Jan Caudron; Dannie Denayer. voorzitter van de VU-afdeling Aalst; Albert Hendrickx, voorzit ter van de «Vlaamse Culturele Kring-Aalst», mevr. Merckx, sekretaresse V U - Aalst en Kulturele Kring, raadslid Ar- sène Carlier, Willy Alloo en voorzitter van de Stedelijke «Raad van de 3e leeftijd». Voorzitter Lode Van Cauter hield als eerste een toespraak. Hij heette de aanwezigen wel kom «op de avond van een ge beurtenis die door vele Vlaamse mensen was ge wenst». Vervolgens schetste hij het verloop van de VUVG sinds haar ontstaan «waarop door veel Vlaamse Vrienden was aangedrongen sedert méér dan een jaar, om een leemte op te vullen, daar een dergelijke Vlaamse bond nog niet bestond». Hij stelde de eerste medewerkers, en me teen ook het eerste bestuur voor: Mevr. Daelman, voorzit ster, Mevr. Lucienne Castelain, sekretaressen, mevr. Yvonne Van Cauter. redaktrice en pro paganda, Oscar Colpaert, penningmeester Kamiel Boel, ontspanning en reizen, mevr. Colpaert - Van Hauwe Lurna, Oscar De Winnenen Karei Temmerman, beheerders. «De grote meerderheid van onze Vlaamse gepensioneer den, aldus Lode Van Cauter, hebben voor Vlaanderen ge streden, geleden en zijn ge broodroofd en gekerkerd ge weest. Zij lijden nu nog onder de repressie. Vele onder hen hebben nu geen volledig pen sioen daar de jaren die zij vast gezeten hebben in verminde ring zijn gebracht in hun pen- sieon. En dit is 't eerste punt waarvoor wij onze inzet zullen stellen. Verder is ons doel het oprichten van een sociale dienst voor onze noodlijdende, zieke en gehandicapte gepensioneer den. En het inrichten van ge zonde ontspanning en kulturele werking. Vrijetijdsbesteding, reizen, sport, Lode Cauter deed ook aan de gepenioneer- den van buiten de stad een op roep om zich aan te sluiten en op hun gemeente een afdeling op te richten. Hij dankte verder ook de Volksunie die volledig steun en medewerking toezeg de. Dannie Denayer zei vervol gens «dat hij zich verheugde om het dynamisme van de 60- Dlussers en om dit lokaal dat de uitorukking was van sociale bewogenheid. Samen met Maurits Coppieters klaagde hij het feit aan dat er nog geen stappen werden ondernomen om de gevolgen van de repres sie te verwijderen. Hij beklem toonde ook de Vlaams- nationale eigenheid, en zei tenslotte te geloven in de toe komst, en dat de Volksunie veel verwachtte van de VUVG. ook al om haar inbreng van ervaring Vervolg van blz. 1 Lijn Brussel - Aalst - Gent Een nieuwe direkt tussen Brussel (15.43 u.) en Aalst (165.12 u.) |g om vandaar omnibus door te rijden tot Gent. Het gaat om een vroege afvoertrein voorde terugkerende pendelaars tussen Den- p derleeuw en Gent (Aalst - Lede - Wanzele). Een nieuwe omnibustrein tussen Denderleeuw (21.54 i Aalst (22.01 u.) met aansluiting te Denderleeuw vanuit Brussel, met het doei de namiddagploegen op te vangen. Lijn Aalst - Burst Een nieuwe omnibus vanuit Aalst (8.21 u.) naar Burst (8.36 u.) met direkte verbinding naar Zottegem en Brussel Een nieuwe omnibus vanuit Burst (14.14 u.) naar Aalst (14.28 u.) J met aansluiting te Burst naar Brussel en te Aalst naar Gent. Een omnibus vanuit Burst (18.09 u.) naar Aalst (18.23 u.) meth aansluiting te Burst vanuit Brussel en te Aalst naar Brussel en i naar Gent. Lijn Brussel - Kortrijk Een nieuwe semi-direkt vanuit Brussel (17.58 u.) over Dender leeuw (18.23 u.) - Burst (18.36 u.) en Zottegem (18.45 u.) Splitsing van de bestaande omnibustreinen tussen Denderleeuw en Zottegem om een snellere afvoer te bekomen in de namiddag (18.30 u.) Een nieuwe semi-direct Kortrijk - Brussel (9.40 u met stilstand te Zottegem (9.01 u.) en te Denderleeuw (9.15 u.) Vervanging van de bus Denderleeuw (23.53 u.) - Zottegem (0.38 u.) door een trein waarvan de rit versneld wordt. Een welkome trein voor avondploegen en postboden. Lijn Aalst - Geraardsbergen Een nieuwe omnibus tussen Aalst (15.58 u.). - Denderleeuw (16.12 u.)en Geraardsbergen (16.41 u.). Deze trein geeft aan de thappe pendelaars van Geraardsbergen vervroegde afvoermogelijkheid jchtelijJ1 vanuit Brussel-Zuid (15.52 u.) I®®® Een nieuwe semi-direkt uit Aalst (17.27 u.) over Denderleeuw (17.37 u.) - Ninove (17.46 u.) met aankomst te Geraardsbergen -^ar (18.09 u.). Deze trein geeft aansluiting te Aalst met Gent en te LwaC! Denderleeuw met de treinen uit Brussel. hveili< Dit is een gevoelige versnelling voor Ninove en Geraardsbergen. n bew£ Een nieuwe semi-directe trein uit Geraardsbergen (5.59 u.over izaal K Ninove (6.12 u.) naar Denderleeuw (6.20 u.) met onmiddellijke bntwaï aansluiting te Denderleeuw voor Brussel zodat dit ook een gevoe- jegeliC lige verbetering is voor de werknemers uit Geraardsbergen en Pen Ninove" frwa 11 uitlo Deze voettocht, waaraan verleden jaar zo veel deelnemers, -;hblksv€ aantal gaat steeds in stijgende lijn-, waren betrokken gaat dfelle t op maandag 1 mei. igend Hij is reeds aan zijn tiende uitgave toe en staat in het teken van 10 jaar wandeltocht en 50 jaar karnaval- viering te Aalst. Verkleden is dan ook toegelaten, evenwel zonder het dragen van een masker. Start en aankomst aan feestzaal FFR op de Dendermondsesteenweg 75 te Aalst waar ook op zaterdag 29 april een DRIVE IN SHOW door gaat met Radio Mi Amigo. Koste loze toegang. Pintje 15 fr. De afstanden waaruit men kan kiezen variëren van 9 over 15, 28 en 35 km naar 50 km. De start heeft plaats voor de 9 km van 13 tot 14 u. voor de 18 km eveneens, voor de 28 km van 10 tot 11, voor de 35 km van 9 tot 11 en voor de 50 km van 8 tot 10 u Bijdrage in de onkosten 50 fr. Jeugdklubs kunnen mits voorttds u schrijving in de Drive In Showf" P° bij de heer Willy Bactslé, Berg 49 te Aalst (tel. Of?. 21.79.01) met minstens 10 Ir persoon vermindering genietenjuwd Als herinnering krijgt ieder deleft v nemer een albasten ajuin, ef ek veelkleurig geweven schild n an 0 «voil janet». een zelfklever, e 'ze a brevet met de heraldieke schild der negen deelgemeenten Grool-Aalst en een praktisch ggga schenkje. t-.-. Verder is er de traditonele gri tombola met ruim 600 prijzen acht! heeft U eveneens gelegenheid e kleurentelevisie-apparaat te nen. Streefcijfer is nu driedi zend. U zelf kan er wat aan do om die kaap te bereiken' larsci alist et ka in de rechtvaardigheidspartij die hij Vlaams Nationalistisch, sociaal vooruitstrevend, ver draagzaam en eigentijds en toekomstgericht noemde Het was schepen De Neve, die na deze woorden het nieuwe lokaalvoor geopend verklaar de. Hij drukte zijn gevoelens uit van dankbaarheid omdat onze welvaart de inzet was van dé ouderen (waarbij hij aan Pries ter Daens herinnerde), van er kentelijkheid om de bestendige strijd van deze oudere genera tie, (strijd om eindelijk tot am nestie te komen), en van tevre denheid met deze vereniging die volledig achter de partij staat, en omgekeerd. De ver eniging mocht dus rekenen op de steun van de VU Verder herinnerde de schepen aan de infrastruktuur die ten gunste van de gepensioneerden op de openbare werken werd ontwik keld: verschillende initiatieven wat huisvesting van bejaarden betreft, stonden op stapel. Op de schietbaan naderen 13 wo ningen hun voltooiing De schepen zei ook dat het in zijn bedoeling lag, waar mogelijk, de gepensioneerden, zoveel in hun vertrouwde opgeving te wil len laten wonen, ook in de stads kern: O.L. Vrouwstraat, bijv. (5 woningen gepland), woonzone Keizerstraat, een typisch Oud-Aalsters straatje. Tot zover schepen De Neve op de ope ningsplechtigheid van het nieuwe lokaal een café waar men elkaar in een gezellige sfeer kan ontmoeten. Iets waar de VUVG terecht gelukkig om WILFRIED LISSENS Morgen zaterdag houdt het Aalsters Vrij Technisch Instituut zijn jaarlijkse lnfo-Dagdie nu meer bepaald in het lekenstaat van «25 jaar oriëntatiejaar». Van 9 tot 12 en van 14 tot 18 u kan U er terecht om kennis te maken met de school in volledige aktiviteit. Een unieke gelegen heid dus om studie- en werkmilieu van een modern technisch instituut van nabij te leren kennen. Informatie krijgt U van het personeel dat ten dienste staat van de bezoekers. U verneemt er alle mogelijkheden vanaf de lagere beroepsschool tot en met de hogere technische school. Ook in de Industriële Hogeschool, afdeling Aalst, komt U aan uw trekken en gedurende dezelfde uren kan U er kennismaken met docenten en studenten. Eens te meer wordt het in de VTI in de Vakschoolstraat en op de St.-Annalaan 99 zeer druk. LH terd et tc is vt legn (mm ats!' feze tape Belangrijke personaliteiten geven een toespraak op de opening van het VUVG IJR pij rt ïetf Ter gelegenheid van de Sportweek van Groot-Aalst richt wandel- sportvereniging «De Kadees- hun -2' mars van Groot-Aalst- in, op4 mei 1978. Vertrek vanaf 8.30u. tot 14 u. Afstanden lOen 20 km. Vertrek en inlichtingen: «Koszen-Club», Leo De Bcthune- laan 105 tc Aalst. Prachtig landelijk parcours. Medailles en brevetten, trofeeën voor groepen vanaf 15 deelnemers. Deze tocht kreeg tijdens het jaar 1977 van de stad Aalst het «laureaat schap van de sportweek 77

De Voorpost | 1978 | | pagina 4