FANTASIE SPEELT MEE OP PROVINCIAAL WELSPREKENDHEIDSTORNOOI VAN J. E. K. KAMILLEKENSBAL UNIEK MOMENT STUDENTENVERENIGING MERCURIUS BRENGT KABARET 6 - 28-4-1978 - De Voorpost 3Ch w wijgen I uitje I erden iften g ter nit an eri nog sheer Iter v, liging s goe< lestuu sheidf I order I omt. u ree Vorige vrijdag 21 april ging in de gebouwen van de administratieve zetel van de Generale Bankmaatschappij- Aalst het jaarlijks wel- sprekendheidstornooi door van de «Jonge Ekonomische Kamer-, aangesloten bij «Jonge Ekonomische Kamer van België- en «Junior Chamber International -Dit jaar voor de negende keer. Als tema koos men: «Hoe los ik de jeugdwerkloosheid op-, een tema dat bijzonder actueel is, en de jonge deelnemers fel aansprak. Ook het publiek was talrijk opgekomen om in totaal naar 15 deelnemers te luisteren. Opvallend was dat het aantal vrouwelijke deelnemers aan dit tornooi al even groot was als het aantal mannelijke kandidaten. Hoewel de jongeheren de problemen duidelijk zakelijker behandel den dan de jongedames wiens fantasie meermaals op andere plane ten belandde. «In hoeverre zijn jonge mensen voldoende op de hoogte om over deze problemen die hen toch rechtstreeks aanbelan gen, te handelen-, zo hoorden we. Een vraag die we uiteraard in het midden laten. Releverend was anderzijds wel dat hier een unieke kans lag om te horen hoe de jonge mensen zelf over deze - bijzonder zware - problemen oordelen. systeem. Er was nu duidelijk meer behoefte aan een ruimere dien- stensektor, waar dus meer perso neel kon worden tewerkgesteld. Het liberalistisch systeem mocht in geen geval vervangen worden werkuren kon gereduceerd wor den. Kumul was onaanvaardbaar. Zij nam de syndicaten op de korrel omwille van de steeds hogere looneisen. Ook zij zocht een op lossing langs de wegen der fanta- Vanwege de Direktie van de Ge nerale Bankmaatschappij merk ten we de onderdirekteur De Man en Butaye op. Ook hoofdprokura- tiehouder Bruyninckx behoorde tot de luisteraard. De jury die zou oordelen over deze 15 jonge men sen, bestond uit een reeks kompe- tente heren: schepen Bourlon (ekonomische ekspansie), P-F Callebaut, voorzitter van de Han delskamer; W. Courteaux, journa list; L. Moyersoen, oud-minister; J. Van lnnis, afgevaardigd lid van het beheerkomitee van de Gene rale Bankmaatschappij, zetel Aalst; J. Verdoodt, hoofdredak- teur van «Wij-; H. Penne en J Verstraeten, J.E.K.-ledenen Mar tin Hutsebaut. Burgemeestei D'haeseleer was verontschuldigd, evenals prof. Dr. Vyncke (R.U.G.). De volgende stap in dit tornooi ligt op nationaal vlak. Dan is er een één-maand-lange reis naar de V.S.A. te winnen. Het is dus niet te verwonderen dat de spreekbeur ten een tamelijk hoog niveau be reikten. Op taaltechniek stonden 45 punten, op ekspressie 20, op inhoud 30, en op de voorstelling van de volgende kandidaat 5 pun ten. Wie de tijd niet in acht nam, kreeg dan weer 5 strafpunten. Schepen Bouron sprak de rede uit die burgemeester D'haeseleer van plan was te houden. Hierin zei deze dat men pas nu toe was aan de erkenning van de slachtoffers in de zieke maatschappij. De technische verwezenlijkingen hadden een verblindende uitwerking, waar door men tot misdragingen kwam. Onze maatschappij bleek niet in staat de problemen tijdig te kennen en op te lossen. Vele bleveij evenwel opgesloten in eigen bek vechten was uit den boze, en kvechten was uit den boze, en moest maar plaats maken voor maatschappelijk onderzoek. Ook de gezagdragers vergeten de mens in de maatschappij De grootste rijkdom lag in de menselijke per soon. Maar nu was vooral het pro bleem: hoe los ik de werkloosheid op? Ook in de stad stond de eko nomische krisis centraal. Er werd herinnerd aan een reeks informa tieavonden, waarop ook de J.E.K. werd uitgenodigd, want «de toe komst is aan de jeugd». Als eerste beet de jonge heer Pauwels de spits af. Een voortref felijke spreekbeurt, zakelijk en boeiend, voorgedragen op rustige toon en met de juiste intonatie. De heer Pauwels had het over ont moedigende (werkloosheids-) cijfers, over de oorzaken waar onder voornamelijk de automati- satie en de misbruiken. Als oplos sing kwam hij o.a. op voor het scheppen van extra arbeidsplaatsen, het verkorten van de arbeidsduur. De maatregelen mogen niet van pijnstillende aard zijn, zo zei hij ook. Hij kwam op voor modernisering van bepaalde industrieën, voor specialisatie, en herverdeling van de werkgelegen heid. Zijn betoog was helder en overtuigend, ook waar hij zei dat het nu maar eens met minder wel stand moest gaan ook. Astrid Van De Velde sprak ons daarna - met bijbelse aanhef - over de zevende dag in de schepping «waarop God de werkloosheid liet ontstaan». Zij kwam op voor pro- testakties tegen de regering. De schoolverlaters werden moede loos door al die stempelmiserie Veel heil verwachtte zij van de daling van de werktijd. De oplos sing zag zij nogal cru: zelfmoord, abortus, atoombom of insuline- spuitje. Nogal irreëel dus, maar toch indruk nalatend. Volgens de heer De Smijtere wa ren de vette jaren van de democra tie voorbij. De werkloosheid noemde hij de kanker van de maat schappij. Stages, premies en her scholing volstonden niet om het tij te keren. De kleine en midelgrote ondernemingen waren volgens hem de dupe van de miitilnatio- nals. Ook vond hij dat «de taak van de gastarbeiders nu toch op nieuw in eigen land lag...» Een betoog dat eerder poëtisch- realistisch aandeed. Het sensibili seren van de problemen op poëti sche manier. Volgens Van Poelje, volgende kandidaat, was het onmogelijk in een ekonomische chaos de toe komst te voorspellen. «Het enige wat in onze macht ligt, is tot inspi rerende gedachten te komen...». Volgens hem kreeg de werkloos heid evenwel teveel aandacht. De vakbonden zouden zelfs teveel vasthouden aan dit ekonomisch De winnaar Alain Van Hamme (SJ) door een socialistisch systeem. Want de industrie zorgt voor over- produktie, vandaar de werkloos heid. De produktie moest aange past worden aan de noden. De op lossing lag volgens deze bijna Hollands-zakelijke evolutie- schets in de dienstensektor. Marianne Haeleman betreurde dat de machine de mens vervangen had. Scherp van leer trok ze tegen de multinationals en tegen het ku- muleren van de betrekkingen. Nieuwe arbeidsplaatsen zag ze wel liggen op Mars, en zelfs nog verder Karei Vervaecke vreesde wel vrouwelijk protest, maar hij zou de dames liever terug aan de haard zien, wel met een graduele ver goeding, en zonder zich daarom uit het sociaal en kultureel enga gement te moeten terugtrekken. Ook voor de opvoeding van de kinderen zou dit geen kwaad kun nen. Hij kwam verder op voor specialisatie (en investeringsle ningen), maar wilde de vrouw al leszins toch de vrije keuze laten. Annemarie Bael wou vooral zoe ken naar arbeidsplaatsen binnen de bestaande sektoren. Zij vond dat vooral bij jonge moeders en bij oudere werknemérs het aantal Uniek historisch moment (SJ) Het gebeurt niet alle dagen dat je unieke momenten tegen komt. Dit overkwam ons echter vorige zaterdag, een zaterdag waarop je zou veronderstellen dat er niemand op de straat loopt, het Eurovisiesongfestival was immers volop aan de gang. Wie dit echter dacht had het mis. In Aalst was er heel wat drukte. Op die bewuste avond immers had het Kamillekesbal plaats met als gastheer Keizer Kamiel. Dit feit was nu niet uniek te noemen, want dat gebeurt jaarlijks. Uniek, enig en voor de eerste maal in Aalst, was echter het bezoek van dfe Dendermondse Keizer Freddy (De Pape). Voor de eerste maal in de Aalsterse analen zette een Dendermonds keizer officieel voet op Aalsterse bodem. Wij maakten van dit gebeuren een kiekje om alle ongelovige Thomassen van de werkelijkheid te overtuigen. Deze Dendermondenaar werd door onze Aalsterse Keizer met de nodige luister onthaald. Aangezien men wel vermoed had dat er een Dendermondse delegatie naar onze stad zou afzakken had men zelfs vier stoelen gereserveerd. Zij schijnen ginder in dat boerendorp echter zotter om zotter te worden want zij kwamen met meer dan dertig profiteren van het Aalsterse bier. Om welke reden de Dendermondse hoogwaardigheidsbekleder kwam afgezakt naar onze kontre- ien is ons niet bekend maar wii veronderstellen dat zij het oinder niet alleen meer kunnen rooien ondanks de fusie en nu eens kwamen kijken of het niet mogelijk was om te fusioneren met Aalst zodat zij ginder ook eens «echt» karnaval kunnen vieren. sie. «Indien men nu maar eens een zuurstofgordel rond de maan kon leggen...» Zij kwam tenslotte vooral op voor een mentaliteits verandering die minder materialis tisch was. Jan Pothe vertelde ons na een korte onderbreking in jeans en zwarte vest het sprookje van de «zeven werkloos-geitjes». Opeen originele manier vertelde hij ons over deze maatschappij - voor hem in de toekomst liever socialistisch en anarchistisch - waarin hij niet langer verwonderd zou zijn «wan neer ik een 'bader-in-mcin-hof' zou zien lopen. Wel origineel, maar. Juffrouw Verschueren vond dat hel met de welvaart niet in stij gende lijn kon blijven gaan. «Ons sociaal systeem, - het beste maar ook het duurste -, kon blijkbaar niet afrekenen met de vele mis bruiken terzake». Zij pleitte ook voor een mentaliteitsverandering («wie meer heeft, moet evenwel ook wat meer afgeven»), en voor deeltijdse arbeid. Voor haar was de toekomst echter nog zo somber niet. Danny Vermeulen maakte de analyse van de kapitalistische maatschappij die de belangen van de arbeid in funktie van de winst zou stellen. Hij sprak militante vakbondstaai, graag naar het debi teren van slogans overgaand. Hij kwam op voor structuurhervor mingen, o.a. door een nieuw energiebeleid. Het ontbrak hem ook niet aan cijfermateriaal. Mieke De Donker daarentegen wilde niet zo direkt een kant-en klaar oplossing geven. Als oorza ken van de werkloosheid zag zij o.a. de bevolkingseksplosie (19" eeuw), de inschakeling van de vrouw in de werkgelegenheid, en het onaangepast onderwijssys teem (dat teveel op specialisatie zou berusten). Een oplossing zag zij in de verkorte werktijd, vooral voor jonge gezinnen gunstig, evenwel met bezoldiging op basis van behoeften, en niet op basis van de prestaties. Alain Van Hamme merkte om te beginnen op dat de werkloosheid de mensen voornamelijk in hun diepste eigenheid treft (hel aantal zelfmoorden en het druggebruik ligt het hoogst bij de werklozen). Hij stelde voor naar een interna tionale oplossing te zoeken. En bijvoorbeel voor «Europese sterkmaking» te zorgen. (Een «Europa voor textiel», bijv.). Hij zag vooral het wereldprobleem van de onderontwikkeling, waar Europa een taak heeft: ginder zijn de konsumentcn van onze indus trie. Voor deze kandidaat lag de oplossing op lange termijn, in dit land uiteraard op de specifieke problemen hier afgestemd. Hij was voorstander voor zwevende uurroosters - voor zover mogelijk voor verlaagde pensioenleeftijd, en tegenstander van werkloos heidsmisbruiken. Hij pleitte vooral voor een klimaat van ver trouwen. Er» voor een Europees beleid. In het -Utopia» van Tho mas Morus was er ook geen plaats voor werkloosheid... Veerle Anseeuw nam ons mee ons b rband af milu ilanarl erkno •arte c eef de warde Gastheer Kamiel Sergant nodigde uit (SJ) Vorige zaterdag ging naar jaarlijkse traditie het Kamillekensbal door In het Beukenhof te Mijl beek. Ondanks het Eurovisiesongfestival liep de zaal stampvol. Zo'n 6 700 man kwamen over de drempel waar ze ontvangen werden door niemand minder dan gastheer Keizer Kamiel Sergant. Van bestuurszijde was vooral de PW sterk vertegenwoordigd, e Naast burgemeester D'haeseleer en zijn dame waren ook nog aanwezig de schepenen Bourlon en De Maght met haar echtgenoot. Vanwege de gemeenteraad was er ook een afvaardiging bestaande uit de heren Vinck, Doorns en De Bisschop. Het feestkomitee liet zich vertegenwoor- digen door vier mensen. Verder was er ook nog Mevr. Singelijn. Hoogtepunt van de avond werd wel het bezoek van de Dendermondse Keizer Freddy aan het Kamillekesbal. Dat was de eerste maal in de Aalsterse karnavalsanalen dat een Dendermonds F keizer officieel te Aalst vertegenwoordigd is. Hij liet zich niet onbetuigd en zong voor de aanwezi gen het Ros Beiaardlied. Ook onze Aalsterse karnavalvedetten traden op. Michel was er met zijn w Poesj Kapelle-dans en De Bisschop kon het ook niet laten om even achter de mikrofoon te gaan staan i Prins Bob deed het van man tot keizer en zal, naar wij vermoeden, deze Dendermondenaar wel I eens flink zijn (kopvlees)vet gegeven hebben. J Het werd een gezellige avond met een beginnende karnavalssfeer en veel gerstenat. Dat moet de meisjesvoetbalploeg 's anderendaags niet te erg gedeerd hebben, want zij gingen winnen met I 7-1. Tweemaal proficiat! I De kandidaten voor het welsprekendheidstornooi (SJ) naar «Kabouterland» waar kabou ter Balthasar ons enige tips gaf (uit de 300 oplossingen voor de werk loosheid, terwijl er bij de mensen blijkbaar niet één bestaat: Geen sluikwerk meer, en geen di ploma's zonder toekomst. Her verdeling ook van de arbeid, plus een nieuwe tewerkstellingspoli tiek. Paul Bogaert bleek eveneens een rare vogel te zijn. In originele be woording gaf hij ons zijn visie over de problemen. Volgens hem drie oorzaken: 1) politici die niet bekwaam zijn om tot hervormin gen te komen: «er zijn harde wet ten nodig» en nog: «de syndikaten hebben een te grote druk op de overheid». 2) onze verspillende levenswijze met onze verdorven werklust: «hoeveel werklozen zijn niet gelukkig met hun werkloos- hed»Er moest weer plezier in het werk komen. Maar ook: betere werkomstandigheden (milieusa nering). 3) onze ekonomic moest opnieuw kwaliteitsprodukten pro duceren om de konkurrentie tegen te gaan. De jonge heer Van Den Berghe had het als laatste kandidaat over de «vrijctijdsmaatschappij». Hij pleitte voor een evenwichtig be roepskeuzeproces. Want reeds vanaf de prille jeugd zou aange stuurd worden op een slechte be roepskeuze: milieu en sociale om geving. konditionneert nog teveel de beroepskeuze. Ook hier ging een stem op voor part-time werk, evenwel zonder makabere finan ciële gevolgen. Voorzitter van de J.E.K., Hu- bert Meert richtte zich, na de kandidaten tot de aanwezigen. Hij gaf een historisch overzicht van de vereniging, gesticht in 1975 in St. Louis, V.S.A.met nu zowat een half miljoen leden, verspreid over 10.000 lokale organisaties (90 na tionale organisaties). Doel: trai ningsprogramma's uitwerken om leiders te vormen, langs aktieve plannen om, in dienst van de ge meenschap. In België werd de vereniging opgericht in 1936. Winnaar werd Alain Van Hammëdie voor zijn prestatie een reistickct naar Londen won 2) Jw. Anseeuw (Parijs) 3) Jw. Van Velde (Amsterdam) 4) Van Berghe en Verschueren 6) Ha man 7) De Smijtere. De over werden gelijkgesteld De winnaar dankte enigszins roerd de jury en het publiek. A Van Hamme kreeg een klass opleiding in het St. Antonius lege te Ronse: Latijn-Grieks gend jaar wil hij rechten stude zei hij ons achteraf. In zijn k sieke vorming nam de wels kendheid een voorname plaats Maar toch vond hij vooral menselijk aspekt in gans de dendaagse problematiek bcli rijkZijn keuze om rechten te g studeren ligt dan ook duidclij deze lijn. Alain Van Hamme h vroeger nog deelgenomen aan welsprekendheidstornooi «Rotary Club» in Ronse. «H< een beetje een natuurlijke aanlt zei hij. Volgende stap is nu nationaal tornooi. Misschien een stap tot in de V.S.A.? Wilfried Lisst Het 30ste kaharet van de handelschool :<il dit jaar een aparte vertoning worden in tegenstelling met andere laren toen hel samenviel met hun jaarlijks dansfeest. Dan werd de belangrijkheid van het kaharet enigszins verdrongen door dit halHet feest gaat door indeSt.-Annazaal vandaag 28 april er staat onder de leiding van Harry Pinky ons allen goed hekend. Het programma omvat sketches, zang koreograjie en andere, ledereen is welkom (JR)

De Voorpost | 1978 | | pagina 6