3 DIDO ERPE WIJST DE WEG NAAR EEN GEZOND KRUIDENLEVEN FIETSEND VIJFTIG JAAR KSA-VKSJ VIEREN ST.-HUBERTUS ORGANISEERDE EEN ASIEL-INFO-DAG DE LEEDSE DEELGEMEENTEN IN KOOR VOOR DE OPENING VAN HET JAAR VAN HET DORP COBRA'S OP HET APPEL 10 - 5-5-1978 - De Voorpost Het Impse kerkkoor tijdens de vertolking van Dorp van mijn Hart- SJ De informatiegroep van jeugdhuis Dido te Erpe had het de laatste weken over «Naar een betere levensstijl». Aan bod kwamen: Makrobiotiek, Joga en, als laatste in de rij, Kruiden- geneeskunde. Dat niet iedereen die aanwezig was op deze drie informatievergaderingen onmiddellijk alle vlees liet, op zijn hoofd ging staan of liters kruidentee binnenslurpte, be tekent nog niet dat net geen suKses was. interessant is net in elk geval. Wie vorige zondag meeging op kruidenwandeling zal er in elk geval van overtuigd zijn dat genezen ook nog anders kan dan met pilletjes en spuitjes. Zondagnamiddag vertrokken een veertigtal mensen aan de Topmolen op de grens van Haaltert en Mere voor een wandelingetje op zoek naar al lerlei kruiden Jeugdhuis Dido begon aldus aan de derde en laatste aktiviteit uit een reeks over beter, natuurlijker, gezon der (of hoe je het ook noemen wil) leven. Vooreerst was er de informatieavond over makro biotiek, daarna die over Joga en nu wellicht het meest popu laire; hoe hou ik me gezond met kruiden. Wanneer je zo hoort wat allemaal kan met de door ons over 't algemeen als on kruid aangeziene planten kan je even niet volgen; engelwor tel: goed voorverkoudheid, ge brek aan eetlust, brandnetel: bloedzuiverend, duizendblad: goed voor de luchtpijpen en longen, herderstasje: voor alle bloedziekten, klein hoefblad, weegbree, paardebloem (ja wel), pepermunt, sleutelbloem en nog veel meer. Als je ze al lemaal op een rijtje ziet, zijn deze kruiden opeens geen on bekenden meer. Wivina Cle ment maakte iedereen wegwijs in de eigenschappen, de ge bruikswijze en de herken ningspunten van de kruiden ui onze streek. Het was honden maal duidelijker dan het bestu deren van foto's en tekening® in gespecialiseerde boeken E werd dan ook vlijtig genoteerd En zoals we allemaal wete was die dag de weerman gun stig gezind. De stralende za en de opgedane kennis ware de ingrediënten voor de tevre denheid van de deelnemers Het bruin brood, de plattekaa met radijsjes en de verschi lende theesoorten waren we kom na dat alles. Lekker en gezond. M.V. De laatste aprilzondag is voor zo'n honderdvijftig ksa-vksj- ers van het land van Aalst een fantastische dag geweest. Het onverwachte dondergeluid in de hemel als baspartij bij het fanfareqejubel aan de Aalsterse Esplanade was alleen maar een orgelpunt voor deze feestelijke dag. FIETSFEEST Een feestelijke dag was het in derdaad. Over heel Vlaande ren hebben dat weekend ksa- en vksj-groepen hun deuren opengezet. Laten zien dat ze er zijn, al vijftig jaar jeugd in be weging zijn In het Aalsterse werkten de verschillende groe pen (Aalst, Erpe, Mere Lede, Welle. Bambrugge. Burst, Erembodegem. Herdersem) samen een fietsenkaravaan in. Op 30 april zou een hele lange ksa-vksj-sliert zich door de verschillende gemeenten voortbewegen Zondag morgen stonden zowat hon derdvijftig plustwaalvers van de beweging op de Grote Markt in Aalst met hun net opgepompte fiets, en daarop volgde een feest van 55 km Bellen rinkel den, monden zongen, vlaggen wimpelden en ballons riepen zwevend dat ksa en vksj samen vijftig jaar bestaan. Een sympa- tiserende veteraan, een be zemwagen en een Vlaams- Kruishulpdienst was er ook Een paar valpartijtjes konden. Op 't kerkplein in Erembode- veren vloot weer gezien werd en dat Vlaanderens-top-tien de liederenschat verruimd heeft. Inderdaad werd een heel eindje enthousiast gezongen, in elke gemeente had men ook plezierige aktiviteiten gepland. Ophet kerkplein in Erembode gem werden balonnetjes de hoogte ingelaten (zie foto). In Erpe werden spelletjes uit de oude doos gehaald. Tof was dat, zo met honderdvijftig sa men. In Lede was een eucha ristieviering in het kollege, in Herdersem had men voor sportspelen gezorgd, en zo ge beurde overal iets plezant. In Aalst zorgde de sint-maarten fanfare voor een geslaagde re- gendans. In Lede kwam ook een provinciale autokaravaan de groetjes doen. KSA EN VKSJ: 50 JAAR Tussen vijftig jaar geleden en nu ligt een hele tijd. Sinds de Katholieke Studentenaktie in 1927 en de Vrouwelijke Katho lieke Studerende Jeugd twee jaar later boven de doopvont gehouden werden is er heel wat gebeurd met de huidige gouden jubilarissen. Een uit gebreide historiek doet hier weinig ter zake Toch was er bij elke beweging (tot vóór kost volledig afzonderlijke groe pen!) een sterke evolutie Van een vorm van Katholieke Aktie, van apostolaat onder de stu derende jeugd werden het twee Dewegingen waarin het jeugd bewegingselement heel be langrijk werd Er werd aan spel ge daan, sport, openluchtleven, er werd gezongen, op kamp ge gaan Maatschappelijke evo lutietendensen gingen ook aan KSA en VKSJ niet voorbij. Nogal militaristisch-tuchtvol ging het eraan toe in de jaren dertig bv. En ook: de recente roerige en oproerige jaren vol gend op mei '68 hadden hun weerslag De demokratiseringsgedachte vindt overal toepassingen, men stelde zich vaak kritisch op t.o.v. de maatschappij (bv. Werkgroep Informatief Spel materiaal is uit ksa gegroeid), men begon zich niet meer als leider, maar als begeleider te gedragen, gemengde werking begint op meerdere plaatsen realiteit te worden, enz. KSA en VKSJ zijn in die jaren ook nader toegegroeid tot me kaar. De volledige eenmaking van de beweging wil men op 1 januari 1979 gedateerd zien. Hier zitten we echter al in de aktualiteit van vandaag en daarover hadden we een ge sprek met Karei Nijs, gewest leider van het Land van Aalst. NU Bewust heeft men in het ge west Aalst, als overal in Vlaan deren, deze open-deurdag ge houden, zegt Karei. Laten zien dat je er bent, op een speelse wijze naar buiten treden was een doelstelling, maar het en thousiasme bij de diverse groepen en leden, de onderling gelegde en aangesnoerde kon takten zijn niet minder belang rijk. Van de groepen zelf is het idee van een karavaan geko men, moet beleid ook gevoerd worden. Daarom is het dat in de vernieuwde provinciale ksa- vksj-struktuur de gewesten op nieuw funktioneel werden, als tussenstap-op-mensenmaat tussen plaatselijke groep en provincie. Via de geweststruk- turen moeten de plaatselijke groepen en begeleid(st)ers kansen krijgen tot deelneming in het provinciaal beleid. Om dezelfde reden, haalt Karei aan, wordt in het najaar een kongres gehouden, waarin alle begeleiders samen naar beslui ten inzake kadervorming zullen toewerken Men staat echter nog maar in een beginperiode Hoewel men het meestal in de beweging principieel eens is omtrent «participatiedemokratie». deelneming van de basis aan het beleid, schaalverklei ning, wordt er toch op visie- verschillen gebotst in de kon- krete uitwerking daarvan. Dat blijkt bv momenteel bij de her- strukturering van de beweging, nationaal gezien, ter gelegen heid van de ksa-vksj-fusie. Toch, zegt Karei, tekent die tendens zich meer en meer af «We kunnen op dit vlak heel wat leren van Chiro, waar een soortgelijke vorm van inspraak al geruime tijd bestaat», meent Karei BEWEGING Als verschilpunten met de an dere Kristelijke jeugdbewegin gen worden aangehaald, het niet-parochiaal gebonden ka rakter, de evolutie op pedagogisch-maatschappelijk vlak die in ksa-vksj veel sneller geschiedt (omdat er relatief toch veel studenten in de be weging werken?) Als voor beeld wordt de kadervorming in herinnering gebracht: op enige jaren tijd heeft men de schoolse aanpak (leraar- leerlingenverhouding, «kur- sus» van technishe zaken verlaten voor een vorming, waarin de ervaringen van de deelnemers zelf centraal ko men te staan, waarin met «de- mokratie» geëksperimenteerd wordt, kreatief gezocht wordt met de hele groep Die evo lutie is nog steeds aan de gang. en die worden in de andere be wegingen nog niet zo sterk aangetroffen. Karei wijst erop dat die vorming ook dichter bij de plaatselijke groepen zelf komt; de vorming, vroeger op provinciaal vlak ge centraliseerd. gebeurt meer en meer ook op gewestelijk nivo. Geregeld zijn dit jaar in het Aalsterse vormingsavonden doorgegaan voor bege leidsters. Via een enquête peilend naar de verwachtingen en noden in elke groep, wéri een pakket interessepunte samengesteld Positief aa deze formule is zeker de ruim inspraak, maar tevens de koi krete aard van de vorming! Me komt niet aan tafel zitten vo< een teoretisch gesprek ov< «emancipatie», nee, men kie bv. een verhaal als inkledir voor spelen en men praat ov< rolpatroon. ouden kinderenrelatie TOEKOMST Voor volgend jaar zal (gewest lijk) zeker verder gewerkt wo den in deze richting. Naast vorming voor begeleid(st)er wordt er evenwel ook een pu gemaakt van de inspraak in h provinciaal beleid (via maandi lijkse bijeenkomsten v; groepsafgevaardigden). Of zullen er aktiviteiten opgez worden voor de leeftijdstakke zelf. Zorgenkindje van de beweging de pluszestienwerking, zal o< speciale toewijding krijgen C vele plaatsen is die verwaa loosd ten voordele van de kii derwerking, die uitgebouw werd. Op nationaal vlak wordt ai een fusie van ksa en vksj ge sleuteld. En in de groepen zei Eén en ander zal zeker zij> gunstige invloed uitoefenen oj de werkingen. Veel wordt vei wacht van de ontwikkelde mo gelijkheden tot ideeënuitwis: lingen en konfrontatie Van stijgende graad van inspra. die zij krijgen Meer en mi gemengde pluszestienwerkii gen of hele groepen zullen gi vormd worden, hoewel ongi mengde groepen rustig kuni blijven voortbestaan. Wetei dat alles hiermee niet gezegd! over die jeugdbeweging, kui nen we toch samenvattend stt len: niet alleen het uniform veranderd, doelstellingen (kris telijk kritisch kring kreatief ki mis) krijgen aktuele uitwerkinc er wordt op alle vlakken gedis kussieerd en gezochtDt beweging staat niet stil! Eve kreatief wordt eraan gewei'1 als ksa-jongknapen die spel maken Of als de to< vol reusachtige opdrachten d tiptopleiders uitwerken Maar had je daaraan gedadl als je ksa-vksj-ers op fietstodj ziet? Op 1 mei organiseerde het bestuur van Sint-Hubertus een asiel-info-dag in de Restertstraat 1 te Nieuwerkerken. Op deze dag wou de dierenvereniging haar plannen voor een nieuw asiel kenbaar maken aan het publiek. Het nieuwe asiel voor Groot-Aalst zou gebouwd worden naar een voorbeeld van een dierentehuis te Velp in Nederland. Plannen en foto's van dit model werden tentoongesteld en gekommentarieerd door de bestuursleden. Op deze dag werd eveneens de jaarlijksewandeltocht ge organiseerd door de F.F.R. Een kontrolepost voor deze tocht was voorzien in het dierenasiel te Nieuwerker ken. Vanaf acht uur defi leerden honderden wande laars doorheen het Aalster se asiel. Eerst kwamen de snelwandelaars, die natuur lijk nauwelijks de tijd had den een blik te gunnen aan de hokken" en de standjes. Nadien volqde de tweede gföép, de veteranen, die minder gehaast waren en genoten van de lekkere melk ervchoco, aangeboden door Sint-Hubertus, natuur lijk ten bate van het dieren asiel. De zon was gelukkig van de partij. Vele wande laars nuttigden hun boter ham in het asiel. Na de mid dag was er een feestelijke stemming. De wandelaars, voornamelijk de junioren en de gehandikapten, keken belangstellend naar het werk, dat door Sint-Huber tus was gepresteerd in de oude hoeve. de honden zaten afwach tend te kijken naar een eventuele adoptant. Melk en choco waren wel kom. Ook biertjes en limo nade kenden een sukses. Wat vooral opviel was, dat de vele bezoekers en de wandelaars van de FFR spontaan hun naam gingen plaatsen op de lijsten, ten gunste van het initiatief. Onder de aanwezigen wer den ondermeer de heren Caudron (VU-volksverte- genwoordiger) en Vernim- men (senator uit Geraards- bergen) herkend. Men voel de een fantastische mede werking van mensen buiten Aalst, die onbekend bleven maar toch hun steun gaven aan Sint-Hubertus door be moedigende opmerkingen en 400 500 handtekenin gen. Kommentaren als «Laat de beestjes waar ze zijn, ze vinden het fijn!», «veel moed», «vanweae een arote sympatisant» of «van een dierenvriend» vergezelden de handtekening met adres. Hieruit blijkt duidelijk dat de bevolking volledig in stemt met de aanwezigheid van een asiel en er de nood zaak van inziet. Wat de tom bola betreft, getuigden de prijzen eveneens van een goedkeuring, betoond door de talrijke schenkers. Opvallend was de informa tieve stand van APMA (anti- proefdieren-mishandelings- aktie) uit Hamme. Zij maak ten het publiek duidelijk dat vivisektie nodig dient ge reglementeerd te worden. Mevrouw Geerinckx die zich volledia inzette voor dit ini tiatief, was erg optimis tisch, Zij vertelde ons dat er eerstdaags iets zal verande ren in de wetgeving. lairijKe parlementairen houden zich momenteel met dit pro bleem bezig! Folders, handtekeningen, stickers enz. werden met belangstelling aanvaard. Dit is een teken dat er iets roe ren gaat in de openbare opinie. me arbeid, propaganda en open-deur-dagen halen uit eindelijk toch nog iets uit! Natuurlijk was de vraag van de dag «Hoelang kunnen jullie hier nog blijven? Hoe zit het nu eigenlijk met het stadsbestuur?» Maar wat kunnen de men sen van Sint-Hubertus hier op antwoorden? Zij hopen een paar maanden uitstel te krijgen, zodat ze enkele hokken in het nieu we asiel klaar hebben om de dieren onder te brengen. Zij willen een nieuw asiel, bui- Vorige zaterdag is ook te Lede de aktie rondom het Jaar van het Dorp officieel geopend. Voor enkele weken pakte Jeugd huis Leeuwerik reeds uit met een dia-avond in het kader van de voornoemde aktie. Vanaf deze week zullen nu regelmatig aktiviteiten volgen, verspreid over al de deelgemeenten. Als dan al de volgende organisaties evenveel belangstelling mo gen genieten zoals dat het geval was vorige zaterdag bij de opening, dan zal het Leedse dorpenjaar op gebied van pu blieke belangstelling zeker geslaagd zijn. Het was de heer Roger Quintijn, voorzitter van de Socio-Kulturele Raad die voor een talrijk opgeko men publiek de openingstoespraak hield. Onder de aanwezigen be vonden zich schepenen Hendrickx. Minnebo en Grepdon, tevens en kele leden van het gemeentebe stuur, 't feestkomitee, de bejaar- denraad en uiteraard meerdere le den van de organiserende Socio- Kulturele Raad. Jaar van het Dorp ook onbewust In zijn openingstoespraak verwees de voorzitter van de Socio- Kulturele Raad naar twee recente gebeurtenissen Enerzijds naar de vergadering te Papegem. waar het probleem ter sprake kwam of er nu wel of geen straatnamen nodig zijn voor deze wijk; anderzijds vestigde hij de aandacht op de viering van de eeuwelinge Amelie Verhoeven Ter gelegenheid van deze twee gebeurtenissen werd reeds het jaar van het Dorp «gespeeld» zij het dan onbewust, aldus de heer Quintijn Hij voegde eraan toe dat het be langrijk is geen naamloze num mers te zijn in een gemeenschap en dat daarnaar moet worden ge streefd Tevens vestigde de voor zitter de aandacht op het feit dat het Jaar van het Dorp vooral een jaar van bezinning moet zijn over dat gene wat reeds verloren gegaan is en over datgene wat men nog be zit om het te behouden. Verder zou dit jaar een stimulans zijn om de toekomst van het Dorp te verzeke ren en om de inwoners te laten be seffen dat ze kunnen gelukkig zijn in een dorpskern. Na deze openingstoespraak van de voorzitter van de Socio- Kulturele Raad kon dan het eigen lijke opzet van de avond een aan vang nemen. Koorzang en lichtbeelden Het was de sekretaris van de orga niserende Raad. de heer Toon stelde. Als eerste kwam het zangkoor van Oorde- gem aan de beurt Uit hun repertorium brachten zij: Wie recht in vreugde wandelen wil, Van Rijs- wijkmarsch en De Wandelaar, dit alles onder de kundige leiding van de heer Jozef De Brouwer Daarna zorgde diezelfde persoon van een pittig en soms sarkastisch kom- mentaar bij een geslaagde reeks lichtbeelden over Oordegem. Daarna bracht het Papegems Ge mengd Koor twee nummers, name lijk De Veldkapel en Er was laatst een meisje loos. Het was dan de heer Hubert D'Hauwe die enige uit leg gaf bij de beelden over de deel gemeente Papegem. Volgde dan nog een idyllische reeks sfeerbeel den over Wanzele. prachtig geso- nonseerd door de heer Edwin Melckenbeeck. Na de pauze verzorgde het uitge breide Kerkkoor van Impe haar op treden met de liedje? Dom van mijn hart en Levenslied Met dan de heer Gerard Impens die de diapositie ven over Impe kommentariëerde. Waarna het de beurt was aan Smetlede. Deze reeks lichtbeelden werd met de nodige kommentaar begeleid door de heer André Me- ganck Ten slotte kwam het Leedse Sint-Gregorius Zangkoor aan de beurt met een ganse reeks num mertjes uit hun repertorium. Het was dan de heer De Fruytier van de Leedse heemkundige kring Heem schut die de kommentaar bezorgde bij de diareeks over Lede en het Kasteel Van Mesen. De geslaagde avond werd dan af gesloten met een slotwoord van de Leedse Schepen van Kuituur, de heer Jules Hendrickx Hij loofde in deze toespraak zowel het initiatief als de werking van de nog in zijn kinderschoenen staande Socio- Kulturele Raad en had ook een huidewoord voor het prachtige op treden der zangkoren Het -Jaar van het Dorp ook te Lede in de belangstelling EL) ten de bebouwde kom. Het openbare opinie staat wel achter deze voorstellen. Het bestuur van Sint-Hubertus heeft trouwens een grond op het oog in Onegem, te Erpe-Mere Deze eigendom van de heer De Luyck ligt achter Etrimo, volop in de kouters. De goedkeuring van Stedebouw te Gent werd reeds gevraagd. Nu wordt gewacht op ant woord. Tot laat in de namiddag kwamen vele sympatisan- ten naar de oude hoeve. Ve len zijn van plan een hond te komen adopteren. Vera Singelijn de dochter van de bekende Aalsterse figuur, zette de reeks alvast in: zij nam een lief blattertje mee naar huis. Spijtig genoeg werd de of tocht onderbroken door regenbui, die bleef aanhol den tot in de avonduren De kleine bodega was ni^ groot genoeg om de bezoi ker te beschutten, maar di veranderde niets aan I goede humeur van de richters. Zij zijn zeker dat de bevolking volledig ov tuigd hebben... Reeds vroeg-in de morgen waren de inotorliejliebbers in liet zadel tijdens -liet eerste treffen van MC Cobra's(JR)

De Voorpost | 1978 | | pagina 10